N ONDJE T KING J WESTERSE BALLETTEN AFGEDANKT HET RODE VROUWEN DETACHEMENT Het Vrouwendetachement in actie tegen de onderdrukking. PEKING - Het was don ker, toen we de straat indraaiden, die naar 't Tien Chiso (Hemelse Berg) - theater loopt. Het zou nog twintig minuten duren voor het ballet begon. Maar er waren al massa's men sen op straat. Een zeer indrukwekkend gezicht. De auto reed voor, luid claxonnerend. De massa drong vlak voor ons terug. Een agent van de veiligheidsdienst bleef eenzaam midden op straat staan. Hij wees naar het ijzeren hek, dat toegang tot het theater geeft. We reden naar binnen en parkeerden de wagen naast het grote roomkleurige bakstenen gebouw. Mijn achtjarig dochtertje, dat erg van geld bezeten is sinds zij wekelijks zakgeld krijgt, vroeg: „Hoeveel kost het parkeren?". „Ik denk dat het vrij is voor buiten landers, Katharine". ,.Net zoals de kaartjes", zei ze. De kaartjes, herinnerde ik haar, waren niet vrij. Gisteren had ik de afdeling inlichtingen van het ministerie van Buitenlandse Zaken opgebeld om te zeggen, dat mijn vrouw, mijn dochter en ik het „Rode Vrouwendetachement" wilden zien. Dat was fijn, zeiden ze, en met een telefoontje zou ervoor ge zorgd worden, dat de kaartjes in het theater klaar zouden liggen. „En kan ik na afloop naar achteren gaan om een van de uitvoerenden te interviewen?" „Er wordt daar niemand van het publiek toegelaten", werd me gezegd. „Oh", zei ik. Hoe dan ook; we haalden de volgende dag de kaartjes. Het waren goede plaatsen: eerste balkon, vierde rij, voor een totaalbedrag van twee yoeam; of /in Hollands geld, ongeveer 4,50. We gingen de foyer in, die vol was met de gebruikelijke verwarring en geanimeerde conversatie, die aan iedere populaire show schijnen vooraf te gaan. En „Het Rode Vrouwendetache ment" is populair en vlug uitverkocht, zoals alle ballet- en operauitvoeringen in Peking. Katharine ging er, zoals ge woonlijk, vandoor voor snoepgoed; haar zakgeld stevig vastgeklemd. Haar moeder en ik keken intussen naar de mannelijke theatergangers, die, om de waarheid te zeggen, ons met open mond zaten te bekijken. De mannen waren bijna allen gelijk gekleed: in witte overhemden met open boord: en in broeken van grijze of donkerblauwe katoen. De meeste trouwen droegen wit katoenen 'doeses en ongeveer dezelfde broeken ils de mannen. Maar er waren een •aar meisjes, die donker gekleurde ukken droegen tot onder hun knieën •ïijna iedereen scheen een rood zak- loek.je te dragen met het profiel van Mao Tse-toeng. Catharine kwam terug met een hand- ol in papier verpakte toffees. Hiermee verd weer eens het bewijs geleverd lat je in Chiha een succesvol winke- ier kunt zijn door één woord toe te jassen: „Jay-gah" („Die daar"); één vijzende vinger en, natuurlijk, de eei'- ijkheid van de Chinezen. Het middel beeft ook bij haar niet gefaald. Wij gingen naar het balkon; vonden de goede rij en zaten op neergeklapte stoelen zoals je die in een bioscoop ziet; alleen waren ze niet van versierd hout gemaakt. We hadden nog 5 minuten voordat het gordijn openging. Daarom ging Katharine rond met toffees. En wij zogen erop en keken om ons heen. Het „Hemelse Brugtheater" is groot; waarschijnlijk 2000 zitplaatsen. Het interieur is wit geschilderd, zonder tierelantijnen (Het Chinese motto „Leef eenvoudig, werk hard", is ook in dit theater toegepast), maar het gordijn is van dik donkerrood fluweel. Boven de toneelboog hangt een groot gekleurd portret van voorzitter Mao en daar naast een teken in rode en witte karak ters: Grote leider; Grote leraar; Grote stuurman. Lang leve president Mao Tse-toeng. Aan beide kanten van het toneel is op de muur een groot wit oaneel bevestigd en ik vroeg me af waarom deze niet voor slogans gebruikt werden. Later ontdekte ik het. Ondertussen zat Katharine zuur te kijken, omdat haar plan om naar be neden te gaan en naar het orkest te kijken niet doorging. Ze had zich waarschijnlijk met haar ellebogen wel een weg kunnen banen door de dikke rijen Chinezen, maar niet zonder een internationaal incident te riskeren. Boerenmeisje In plaats daarvan vertelde ik haar het verhaal van Het Rode Vrouwën- detachement. In het kort. Het gaat over een boerenmeisje dat wegloopt bij een rijke landjonker in de dagen vóór de bevrijding. Zij wordt door een commissaris van politie gevonden in de bossen. Deze geeft haar geld om naar het kamp te reizen van een vrou welijke legergroep. Zij komt daai' aan en voegt zich bij het detachement. Ze wordt op veldtocht gestuurd naar het huis van de landjonker, dat haar kameraden willen aanvallen. Helaas, ze vergeet haar opdracht en probeert hem neer te schieten. Gewaarschuwd door het schot ontsnapt hij. Het meisje geeft haar fout toe en wordt door het detachement weet geaccepteerd. Dan verplaatst de situatie zich naar het slachtveld, waar het Rode deta chement wordt achtergelaten om de terugtocht van het leger van de Kwomintang en de strijdmacht van de landjonker te dekken. Het meisje ont snapt, maar de commissaris wordt ge vangen genomen en gedood. Zijn dood werd echter gewroken door het meisje, dat de landjonker neerschiet tijdens de succesvolle aanval van het Rode Hier eindigt het verhaal. Juist op tijd, want de lichten werden zachter. Het gordijn ging open en het publiek veer de met genoegen op. Het toneel was vol kleurige beweging. Nadat ik maan denlang in Peking alleen maar men sen in sombere kleren had gezien, schrokken mijn ogen van deze helder heid. De hele bezetting van 59 leden was op het toneel. In die rechte rijen leken ze net op een koor. Er waren flitsen van rood en geel en groen van de kostuums, die de meisjes droegen. Een knappe jonge mantsjoe, zoals later bleek, de politieke commissaris in het ballet, stapte op het toneel en salueer de. Zoals de hele bezetting droeg hij het beroemde Rode Boekje van presi dent Mao Tse-toeng. Hij schreeuwde „Lang leve Mao Tse-toeng; gezondheid voor Lin Piao (vice-president); gezond heid voor Tsjiang Tsjing (Mao's vrouw)". Bij elke juichkreet stak hij zijn Rode Boekje omhoog. Zowel pu bliek als spelers herhaalden zijn kre ten en zwaaiden met hun Rode Boek je in de lucht. Dan speelde het orkest de eerste tonen van „Het Oosten is rood", geschreven ter ere van Mao, Het publiek ging staan en zong het lied mee. Toen hij weer zat legde de jongeman uit, dat „Het rode detache ment" van het damesballet, gegroeid onder president Mao verzorgd door Tsjiang Tjsing, strijd voerde met vijan den in binnen- en buitenland. Het is een bewijs van de nauwgezetheid wuarmee de revolutionaire lijn voor kunst en cultuur door Mao Tse-toeng wordt doorgevoerd". Wat hij niet zei was, dat het ballet deel uitmaakte van een groep ballet- en operagroepen. die ervoor vocht om de revolutionaire thema's waar Tsjiang Tsjing sinds 19G4 pal voor stond, op gevoerd te krijgen. Toen de culturele revolutie begon, twee jaar geleden, werden de traditionele opera's en Wes terse balletten en symfonieën afgedankt voor nieuwe officiële produkties. Tsjiang Tsjing werd lid van de cen trale culturele reA'olutiegrocp en stond zelf op de zevende plaats van de of ficiële leiderslüst. Citaten De danser herinnerde er ons vertlei aan dat China de 41ste verjaardag van de stichting „Het bevrijdingsleger" vierde en hij herhaalde Mao's citaat: „Zonder een mensenleger hebben de mensen niets". Hij opende zijn Rode Boekje en voegde zich bij spelers en publiek, nog een citaat ten gehore brengend. Hierop volgden juichkreten. „Lang leve het mensenbevrijdingsleger", „Groet het grote leger". „Volg Mao Tse-toengs strategische plan". „Leer van Tsjiang Tsjing". Daarna sloot hel gordijn. Maar de zaallichten bleven ge dempt. Toen zag ik de bedoeling van de twee lange witte panelen aan weers zijden van het toneel. Zij werden ge bruikt als projectieschermen. De namen van de directeur, de dirigent, solo- dansers en een uittreksel van het ver haal gleden er overheen. Weer een afwachtende stilte; weer gingen de gordijnen open. Ik ben niet zo deskundig, dat ik de verschillende dansen kan beschrijven. Ik heb er wel iswaar mee te maken gehadj want ik heb het Nationaal Ballet gezien, het Bolshoi en het Koninklijk Ballet uiL Londen. Maar ik ben geen expert. De Peking Balletdansers lijken me erg goed te zijn; misschien zelfs uitstekend. Hun dansen was erg bewogen, zoals het een revolutionaire groep betaamt. Met veel grote sprongen en bijna mar cherende passen. Het moet natuurlijk niet gemakkelijk geweest zijn een choreografie te maken met ingewikkel de patronen voor meisjes, die het geweer moeten vasthouden, terwijl ze dansen. In ieder geval, de voornaamste opzet van het ballet is een politieke boodschap over te brengen. Klasse Niettemin waren verschillende dansers van hoge klasse; speciaal de heldin, het meisje dat het detachement leidde, en de luitenant van de heer, beheer sten het toneel als zij opkwamen. Het vermogen van de dansers om te acteren was buitengewoon en sommige van hun figuren herinnerden mij aan de klassieke figuren van de Chinese opera. De landheer, een grote plompe man, was wonderbaarlijk gemeen. Zijn haar lag glad achterover, zoals dat van Dick Tracy, en hij droeg een wrede omlaaghangende snor. Bij een scene riep Katharine uit: „Het regent echt op het toneel". Tus sen twee haakjes, Katharine genoot van het ballet net zoveel als de Chinezen, ofschoon de meesten het al eerder gezien hadden. Zij kwalificeerde het zelfs hoger dan haar oude favoriet: De Notekrakersuite. Inderdaad er was genoeg opwinding om haar tijdens de tweeëneenhalf uur durende op voering op het puntje van haar stoel te houden. Ik verwachtte half haar de schurk te zien uitfluiten en zijn dood toe te juichen. Ze merkte nauwelijks de hitte op, die naarmate de avond verstreek, drukkender werd. Tegen het einde van het ballet zaten verschillende Chinese mannen in hun overhemden. Na het slotgordijn verzamelden de spelers zich op het toneel en moesten nog tweemaal applaus in ontvangst nemen. Tenslotte stond iedereen in het theater op en volgde de dansers bij het zingen van „De zee bevaren hangt af van de stuurman, en revolutie maken hangt af van Mao Tse-toengs gedachte". Later toen we naar de foyer terug gingen stelde mijn vrouw voor om een kopje thee te drinken. Zij wees op ee* lange pijp met verschillende tap kranen, aan de muur bevestigd. Daar naast een plank met kopjes voor zelf bediening. Ik stelde voor om drie flesjes limonade te nemen. Maar Katharine wilde niet, omdat ze geen zakgeld wou verspillen. Zij had, zei zij. besloten haar geld te sparen en een plaat te kopen van de muziek van Hei Rode Vrouwendetachemeut. COLIN MCCOULLOUGH Copyright: The Globe and Mall, Toronto r.eldse Courant, Leiden/ Bet Binnenhof, Het meisje veraet rich tegen de wrede landheer. die heer na haar vlucht heeft opgespoord en haar gaat kastijden. Voorzitter Mao temidden van de dansgroep die het Rode Vrouwendet a chement heeft opgevoerd. De foto dateert van enkele jaren geleden, hetgeen blijkt uit de aanwezigheid van president Lioe Sjao-tsji, op de foto rechts van Mao in donker kostuum. Lioe is het voornaamste doelwit en slacht offer van de culturele revolutie geweest.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9