I „Pax Christi wil geen profetenmantel IMAGE VAN EEN FILMSTER LOUIS J. M. TER STEEG IN INTERVIEW; Te laag inkomen 1/3 zelfstandigen De Jong moet zich houden aan de 18 INTRODUCTIE VAN VREDESDAG OP 1 JANUARI Braziliaanse clubs niet in wereldbeker toernooi Dr. Gani (63) overleden Atoomproef in China ?Anastasia gehuwd Meer dan „entertainment' alleen Medicamenten en voedsel voor Biafra Bij sociaal statuut blijft vakbond toch actief ATERDAG 28 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT 'RECHT „De keuze van 1 januari voor de vre- sdag is niet zo gelukkig. Symbolisch zegt die da- wel iets: het hele nieuwe jaar krijgt een oriën- op de vrede. Maar in feite heeft de Nederlan- meer belangstelling voor de vredesweek, die in xtember wordt gehouden. Wij proberen dan ook esdag als een soort afsluiting van die week beschouwen". zeg Louis J. M. ter Steeg(32),lid van het da- li jks bestuur van Pax Christi en sinds enige tijd xetaris van de Nederlandse bisschoppenconferen- Hij laat zien, wat er gedaan is om de vredesdag het Ned. volk te introduceren: de pastoors bben materiaal thuisgestuurd gekregen, er komt programma voor de t.v., er wordt een collecte houden om het werk van Pax Christi te steunen. ,Ja, wij komen nogal wat geld te kort", zegt Ter :eg. „Met 1000 contribuerende leden kom je niet Zeker niet als je daar enkele fulltimers voor lt houden, een heel vormingswerk voor op touw lt zetten en gespecialiseerde commissies wilt laten :rken. We krijgen wat subsidie, onder andere van SUS. Maar daarvan kunnen we echt niet draaien, jaarlijkse collectes hebben we hard en hard no- EN DE VOETTOCHT? 'n aparte stichting onder leiding van pater :rkoelen. Wel nauw met ons gelieerd. Ik leg daar ige nadruk op, omdat ik goed wil laten uitkomen, t Pax Christi geen jongernbeweging is. Ook niet profetische bèweging van mensen, die de poli- :ke realiteit ui 't oog verliezen. Politici 'zeggen •1 eens, denk maar aan de televisietoespraak van De Jong: „Het is goed, dat wij mensen bben, die ons het ideaal voorhouden. Die kunnen t missen wanneer wij met alle informatie in inden en met de adviezen van deskundigen voor t een besluit moeten nemen". Alsof wij niet specialiseerd en niet deskundig zouden zijn. Als- Pax Christi niet over specialisten zou beschikken. 5 ontbreekt zijn de middelen om ons apparaat illedig uit te bouwen, dat wel. Maar voor vage zwer- te worden aangezien, dat nemen we niet". WAT DENKT U VAN DE UITVAL VAN KLEISTERLEE TEGEN KARDINAAL ALFRINK? Kleisterlee heeft gelijk, als hij zegt, dat de kardi- aal zich niet duidelijk voor of tegen bepaalde maat- Sgelen heeft uitgesproken. Hij heeft alleen gewaar- thuwd tegen een mentaliteit van: hoe meer bewa- iening, hoe veiliger. Hij heeft de politici op de ernst an hun beslissing willen wijzen, willen voorkomen at ze er een hamerstuk van zouden maken. Hij heeft de NAVO-maatregel willen laten zien als een teken aan de wand, als het puntje van een ijsberg, die grotendeels onder water ligt. Zo moet je zijn uitspraak beluisteren. Waar Kleisterlee, dunkt me, te weinig ruime voor laat, dat is voor het volgende. De Kerk moet duide lijk maken, dat ze instaat voor de toekomst van de mensheid. Zij moet iedere bedreiging van die toe komst aan de kaak stellen. Dit heeft niets met ouder wetse „inmenging in de politiek" te maken. Op bin nenlands terrein zal de Kerk niet zo gemakkelijk meer tussenbeide komen, omdat daar de nodige structuren meestal wel aanwezig zijn. Op buiten lands gebied ligt dat anders. Vandaar de ency clieken- Pacem in Terris, Populorum Progressio, vandaar de conciliedebatten over oorlog en vrede. De grootste bedreiging van de vrede sinds Tsjecho- Slowakije is 't regressieve denken, het terugvallen in de geest van de koude oorlog, zeggen dat het toch niet anders kan en dat het toch nooit beter zal wor den, terwijl we meer dan ooit het progressieve den ken nodig hebben. Tegen deze achtergrond moet je de uitspraken van kardinaal Alfrink zien. Het gaat hem niet om die 225 miljoen, het gaat hem om het hele complex, waarin bedoelde beslissing genomen beweging. Hij is het, die er de deskundigheid in heeft gebracht en de aansluiting bij de politieke realiteit. Eigenlijk ligt, wat er nu gebeurd is, helemaal in zijn lijn. Alleen vindt hij dat het nu te ver gaat, dat we ons nu buiten ons boekje begeven. Dit conflict was te verwachten. Als vredesbewe ging kom je vroeg of laat in botsing met het bestaan de politieke denken. Je stoot op verouderde ideeën, of liever op een half bewust prioriteitenschema, waarin de vrede een ondergeschikte plaats inneemt. Nu was Schuyt allang van plan om af te treden: hij kreeg het te druk, kon het allemaal niet meer bijsloffen. De gebeurtenissen van de laatste tijd heb ben zijn besluit, om te bedanken, alleen maar ver- EEN BOTSING DUS TUSSEN HET REALISME VAN DE POLITICI EN HET IDEALISME VAN DE PROFETEN „Zo zien ze het misschien aan de andere kan. Maar wij laten ons niet in die hoek drukken. Wij willen niet hebben, dat ons de profetenmantel wordt omge slagen. als dit betekent, dat wij ondeskundige zwer- VINDT U ZICHZELFT EEN REALIST? .Eigenlijk een filosofische vraag. (Denkt lang na). Ik ben realist in die zin. dat ik rekening probeer te houden met de eigenlijke realiteit van de situatie, waarin wij ons bevinden. De realist-dicht-bij-huis, als ik het zo mag noemen, oriënteert zich vooral op wat hij vanuit het verleden als realiteit heeft leren kennen en te wei.iig op wat intussen realiteit ge worden is. Was Joannes XXIII een realist? En Kennedy? Waten de Tsjechen realisten, toen ze ge weldloos verzet boden tegen de bezetter? Ik denk van wel, meer dan de mannen van de N.P.D. Voor mij is het geloof een realistische visie. De vredes boodschap van Christus betekent, dat de vrede mo gelijk is, als wij ons daarvoor inzetten. Ik denk, dat we voortdurend kansen ongebruikt laten. We zoeken het nog te veel in moraliserende aansporingen, zo van „Lief zijn voor elkaar" weet je wel. Daar ge loof ik niet in. We zullen een leefbare gemeenschap moeten bouwen". ALS DAT IN UW LEVEN GEEN SPANNING „Die spanning is een feit. Misschien zou ik, om haar volledig te ervaren, nog meer geëxponeerd moeten zijn. Een mens heeft nogal wat escapemogelijkheden. De laatste tijd begin ik wel te twijfelen of we er met kleine stappen en gematigde uitspraken zullen komen. Zoals u weet ben ik enkele jaren geleden naar Rome gegaan om me daar te specialiseren in vraag stukken van oorlog en vrede. Perspectief: een func tie bij het staatssecretariaat. Ik probeerde te wer ken in de richting van peachresearch maar dat kon niet, het moest blijven binnen de kaders van de studie in het kerkelijk recht, het zou uitlopen op een functie bij een van de nuntiaturen. Daar voelde ik niets voor. En dus ben ik naar Nederland terug gekomen. Ik ben eigenlijk helemaal niet revoluionair. Ik heb van nature de neiging om te zeggen: kruip er maar in, het zal je wat moeite kosten, maar je past je wel aan, je zult er je weg wel vinden. Dat is me wat opgebroken. Ik ben beter gaan begrijpen, wat de betekenis is van een buitenparlementaire oppositie, ook in de vredesbeweging. De tijd dringt. Vroeger dacht ik nog, dat we geduld moesten hebben. Ook dat begint over te gaan". DR. A. VAN DE WEIJER Aanzienlijk onder minimumloon DEN HAAG (A.N.P.). Op basis van >en studie door haar werkgroep beroeps structuur heeft de commissie sociaal- (conomische politiek en arbeidsvraag stukken van de raad voor het midden- en kleinbedrijf een ontwerp-rapport Samengesteld over beroepskenmerken en bedrijfsbeëindiging. Dit ontwerp-rapport, dat in de vergadering van de raad op 15 januari in behandeling komt, be schrijft een aantal kenmerken van de beroepspositie en van de beroepsgeschie- denu van aanvragers, die zich tot de ptiohting ontwikkeling en sanering voor het midden- en kleinbedrijf hebben ge wend om hulp bij beëindiging van de Onderneming. Voor de studie heeft de werkgroep een jmderzoek gehouden onder de aanvragen iran 617 ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Hoewel de resultaten van liet onderzoek, naar in het ontwerp- rapport wordt opgemerkt, wel meer licht Werpen op een aantal structuurkenmer ken van de gehele subcategorie onder nemers met een te gering bedrijfs- Inkomen, gaat het bij dit onderzoek hlereerst om de aanvragers van hulp >ij beëindiging van het bedrijf. Daarbij is het te gering bedrijfs- Dkomen het norminkomen dat, om aan- Ipraak op hulp bij beëindiging van het sedrijf te kunnen laten gelden, afgeleid fan het minimumloon voor werknemers. de hoofdlijnen van de stichting ont wikkeling en sanering aangaat, komen tndernemers in aanmerking voor ge- loemde hulp als ze reeds gedurende enminste tien -jaar onafgebroken een edrijf uitoefenen, gedurende de laatste rie jaar gemiddeld een fiscaal inkomen it hun onderneming hebben gehad, dat dan 't minimumondernemers- ïkomen 8300,- voor de jaren 1964 hun totale fiscale ïkomen meer dan vijftig procent ver regen uit de te liquideren onderneming. Volgens de laatst bekende gegevens ld in 1964 ongeveer 29 procent van ondernemers in het midden- en klein- edryf een inkomen uit het bedrijf van ninder dan 7600.- per jaar. Voordat het onderzoek werd gehou- en stond al vast, dat de aanvragers hulp bij beëindiging van het bedrijf en betrekkelijk hoge leeftijd en een etrekkelijk gering inkomen zouden Van de 617 aanvragers, die op 1 janu- ri 1967 hulp verzochten, waren er twee enger dan 45 jaar, vier jonger dan 49, 6 jonger dan 55 en de rest ouder. Er Andreiko leidt om Russische damtitel (Van onze dammedewerker) MOSKOU Wereldkampioen Andris ndreiko heeft de eerste plaats veroverd i het toernooi om het damkampioen- :hap van Rusland. Zijn uitdager Koe erman, die evenals 4ndreiko slecht van art ging, staat nog vijfde geklasseerd, 'lijn kansen op de eerste plaats zijn prak- iseh verkeken. De stand aan de kop luidt: Andreiko 1 uit 15, Gantwarg 21 uit 16, oud-we- eldkampioen Tsjecholev 19 uit 14, Aga- (kampioen van Moskou) 19 uit 15 in Koeperman 19 uit 16. Op de 2 •laats met 18 uit 16 Slobodskoj, die aan- 'ankelijk de leiding had. 71 bij die tussen de 65 69 jaar oud waren, 29 tussen de 70 en 74 en 16 van 75 jaar en ouder. Van die 617 waren 64 vrouwen. Het gemiddelde netto-jaarinkomen uit het bedrijf in de laatste drie jaar had voor 64 van de 617 aanvragers minder dan 2000,- bedragen, voor 170 tussen de 2000 en f 4000, voor 197 tussen de 4000 en 6000, voor 131 tussen de 6000 en 8000, voor 38 tussen de 8000 en 10.000 en voor 17 10.000 Van de 617 bij het onderzoek betrok ken aanvragers hadden 164 een bedrijf in de sector nijverheidsambacht, 363 in die van detailhandel, 19 in detailhandel ambacht gemengd, 5 in horeca, 9 in vervoer, 36 in dienstverlenende ambach ten en 21 in overige sectoren. Zuid- en Noord-Holland leverden buiten de drie grote steden 133 aanvragen om hulp op RIO DE JANEIRO De Braziliaanse oetbalbond heeft de aangesloten clubs verboden nog langer uit te komen in het toernooi om de Liberators Cup, het Zuid- amerlkaanse equivalent van de Europese beker voor landskampioenen. De Braziliaanse bond sprak zijn veto uit nadat het organisatiecomité, de Zuid- ikaanse voetbalbond, had besloten de strijd om het bekertoernooi uit te breiden tot de nummers twee van de nationale kampioenschappen. Een bestuurslid van Santos, de toonaangevende Braziliaanse club (van Pele) roemde het besluit van de Braziliaanse bond. Hij zei dat, nu ook clubs die op de tweede plaats zijn ge ëindigd mogen meedoen, de kans groot is dat de topclubs uit Brazilië en Argentinië anzienlijke bedragen zullen verliezen, doordat de toeschouwersaantallen bij wedstrijden tegen weinig bekende clubs uit andere landen beneden het minimum zullen blijven. PSYCHISCHE KWESTIE Ard Schenk niet naar Noorwegen DEN IIAAG Ard Schenk zal niet deelnemen aan de traditionele nieuw- jaarswedstrijden in het Bisletstadion te Oslo .De technische commissie van dc KNSB heeft met dit hesluit voldaan aan het verzoek van de Noordhollander die zich momenteel psychisch niet in staat voelt om opnieuw serieus aan een gelijke internationale krachtmeting deel te nemen. In alle rust wil Ard Schenk, die eigen mening de inspanningen van studie nog niet geheel te boven is, zich kunnen voorbereiden op de Nederlandse kampioenschappen en de internationale titehvedstrijden die daarop volgen. Na langdurige gesprekken met coach Pfrom- mer heeft deze zich achter het standpunt van de Noordhollander gesteld en ver volgens met succes bij de T.C. gepleit voor terugtrekking van de inschrijving. Kees Verkerk. Jan Bols en Peter Nottet I zullen wel op Bislet starten. Johnson: vrede in Vietnam niet gelukt WASHINGTON (AP) President John- ïn heeft op een persconferentie gezegd dat één ding dat hy had willen bereiken hem niet gelukt is: vrede in Vietnam. Johnson gaf een terugblik op de jaren dat hij president is geweest en noemde het succes van de maanvlucht van de Apollo-8 een van de hoogtepunten uit zijn jaren in het Witte Huis. Hij wees voorts op de gezonde economie van het land, op de terugkeer van Amerikaanse krijgs gevangenen uit Cambodja en op de Vrij-' lating van de bemanning van de „Pueblo". Dit mag het land en mij tot dankbaar heid stemmen", aldus de president. DJAKARTA Dr. A. K. Gani, een an de leidende strijders voor Indonesiës ryheid is maandag, naar Antara meldt, op 63-jarige leeftijd in de Sumatraanse stad Palembang overleden. Gani, bij zyn strijdmakkers bekend als „de grote smokkelaar" wegens zyn acti viteit van dertien jaar geleden by het binnenbrengen van wapens, was al enige tijd ziek. Hy was, tezamen met wylen sultan Sjahir. Mohammed Roem en Soesanto lid van de Indonesische dele gatie, die in 1964 de overeenkomst van Linggadjati sloot. Basketbalteam won tweemaal BREMERHAVEN Het Nederlands basketbalteam heeft zijn eerste twee wedstrijden gewonnen in het internatio nale toernooi te Bremerhaven. De Neder landse ploeg versloeg The Blue Devils, een Amerikaans legerteam dat was in gevallen voor het niet verschenen Noor wegen, met 7656 en de Duitse b-ploeg met 6845. Nederland gaat in groep A aan de leiding met Zwitserland. Judith Salomé in halve finales PARIJS Judith Salomé heeft giste- :n de halve finales van het jeugdtennis- iernooi om de Coupe Michel Bivort ir Parijs bereikt. In de kwartfinales scha kelde zij de Belgische Monique van Ha- met 62, 36, 6—2 uit. Fried Schmitz en Peter Vaarties slaagden e: niet in de finale van het jongensdubbel spel te bereiken. Zij verloren in de halve eindstrijden met 62, 62 van het En gelse duo John Di MendozaAJohn Paish. WASHINGTON (Reuter) China heeft gisteren een atoombom in de atmosfeer tot ontploffing gebracht, zo heeft de Ame rikaanse commissie voor atoomenergie medegedeeld. De kracht van de ontploffing stond gelijk aan die van ongeveer drie mil joen ton tnt, even groot als de Chinese atoomproef die op 17 juni 1967 werd ge nomen. De atoomproef is genomen in d< provincie Sinkiang. Het is de achtste Chi nese atoomproef in de atmosfeer die door "de Amerikaanse commissie voor atoom energie is waargenomen. CHARLOTTESVILLE (Reuter) An na Anderson, die beweert grootherto gin Anastasia, de jongste dochter de laatste Russische tsaar te zijn, is maandag in het huwelijk getreden met de 49-jar. Amerikaan dr. John Manahan, die hoogleraar in de geschiedenis de universiteit van Virginia is geweest. Mevrouw Anderson is 67. Dr. Manahan heeft haar jarenlang bijgestaan in haar strijd van 48 jaar om als Anastasia te worden erkend. Duitse rechtbanken heb ben haar aanspraken steeds afgewezen. Mevrouw Anderson is dit jaar juli naar Amerika gegaan. Zij is al eerder ge trouwd geweest. Dr. Manahan was dusverre ongehuwd. Gesprek tussen D'66 en PPR UTRECHT (ANP) Het hoofdbestuur van D '66 heeft als uitvoering van Leidse resoluties in Utrecht een gesprek gehad met een delegatie van de PPR. Bovendien voelden beide partijbesturen als vernieuwende krachten in de Neder landse politiek de behoefte een gesprek met elkaar te hebben, zo werd na afloop meegedeeld. In het bijzonder is gesproken over de samenwerking op plaatselijk niveau. Men is eenstemmig tot de conclusie gekomen, Niemand herkende de beroemde filmster, toen ze op het vliegveld stond om af te reizen naar een plaats waar ze tijdelijk rust son kunnen vinden, se hield haar baby op haar ene henp, maar se voelde die in zekere zin gewichts loos en voortdurend ook in haar, zoals een lege sohelp, juist door haar structuur, de echo en het terugluisterende beeld of de Image van vroegere en nog vroegere zeeën. De filmster is Annabel Christopher, vrouw van Frederick Christopher, ac teur en filmscenarioschrijver. Ze staat op het vliegveld van Rome waar ze gewerkt heeft onder de leiding vj»n de niet minder beroemde regisseur Luigi Leopardi, die terecht of ten onrechte iets in haar zag, die in elk geval ex- in slaagde haar zo te laten bewegen en zo te laten kijken en spreken, dat ze een grote indruk maakte op de bios coopbezoeksters en bioscoopbezoekers. Luigi Leopardi zorgde er ook voor dat ze een bepaalde image kreeg, die ze ook in haar gewone leven ten koste van alles diende te handhaven. Beroemde filmsters moeten volgens Luigi Leopar di zo'n image hebben. Het komt er ei genlijk niet op aan hoe die is als ze er maar trouw aan blijven tenminste ge durende een passende tijd. De public image van Annabel Christopher is die van een tijgerin, dat vil zeggen een bijzonder hartstochtelijke vrouw, die echter alleen van haar man houdt en die door haar man boven alles bemind Nu komt men er in The Public Image van Muriel Spark al spoedig achter dat deze image niet geheel klopt met de werkelijkheid. Het is van het begin af duidelijk dat Annabel Christopher geen tijgerin is, van een bijzondere harts tochtelijkheid is geen sprake. Ze heeft zeker in het begin gehouden van haar man Frederick ondanks enkele avontu ren van kortstondige aard met ande ren, maar meer op de vanzelfspreken de manier die haar ook de anderen aardig deed vinden. Een kritiek Ze vertelt over die anderen aan haar man, hoe ze om hen gelachen heeft en hoe dwaas ze zich gedroegen, maar ui- teraard zonder het gedeelte in bed, hoe wel haar dit speet, „want het verhaal van die avonturen leek haar minder amusant zonder dat bedgedeelte er in". Ze is ook een paar keer met de vriend van Frederick, met Billy O'Brien naar bed geweest en deze Billy blijft haar achtervolgen. Hij heeft altijd gebrek aan geld, al probeert hij wel zelf wat te verdienen onder meer door filmkri tieken te schrijven. „Annabel Christophers vertolking is zowel een chef d'oeuvre als een suc ces d'estime. Hoewel ze nooit de grote- stergraad zal bereiken heeft ze een on miskenbare presentie, een je ne sais quoi. Maar deze film was. in feite bo ven Miss Christophers macht. Het zou een grote film geworden zijn, als de bezetting Onnodig te zeggen dat de intelligentie van de dialogen verloren moeite was. De film waarover Billy O'Brien spreekt is een film waarvan het scenario ge- geschreven werd door de man van An nabel, door Christopher. In dit oordeel, dat uiteraard geen onbevangen eerlijk oordeel is, maar ingegeven door ver schillende gevoelens, is natuurlijk wel enige waarheid aanwezig, en enig in zicht van het karakter van Annabel Christopher. Het beperkte inzicht, dat Billy O'Brien hier aanwendt om te kwetsen is verre van volledig, hij ziet haar toch niet ge heel als ze is omdat hij al te zeer be vooroordeeld is. Annabel heeft name lijk Billy O'Brien wel enigszins door en ze begrijpt althans enigermate wat een fielt Billy O'Brien in feite is. Hij is bij haar vergeleken, ondanks de kronkelingen in zijn neigingen en ge dachten, 'n betrekkelijk eenvoudig per soon, in een roman speciaal een bijper soon. Dat is ook de zeer intelligente man van Annabel, Frederick, die door hem, al wordt dit in de roman nergens uitdrukkelijk gezegd, wordt opgestookt, zodat het huwelijk, het goede huwe lijk. volgens de hoogst noodzakelijke „public image", in Rome, waar het echtpaar een nieuwe flat zal gaan be wonen in een oud paleis, tot een crisis komt. Niet duidelijk Frederick kent Annabel uiteraard wat beter dan Billy O'Brien. Hij heeft ook een avontuur, namelijk met Marina, een jonge Italiaanse, die door Muriel Spark ongewoon mild behandeld wordt tot op het sentimentele toe. Hij heeft zijn vrouw in deze dus niets te verwij ten. Heel duidelijk wordt zijn persoon in de roman niet. Men begrijpt hoe Annabel op zijn zenuwen werkt, er worden ook enkele redenen daarvoor aangegeven, maar een volledige ver- klaring van zijn daden geven die toch niet. Men kan althans nauwelijks be grijpen dat hij kort voor zijn dood zul ke compromitterende brieven naar zijn vrouw en naar Marina zou schrijven. Hij lijkt daar, op de verschafte gege vens, juist niet de persoon toe, zelfs niet met Billy O'Brien als instigator. Hij noemt zijn vrouw Annabel in het begin van hun huwelijk dom, „stupid", maar juist die domme vrouw gaat het van hem winnen in naam en populari teit en waardering. Hij vindt haar de „lege schelp" waarvan in het slot spra ke is. Maar dat is in feite toch iets anders dan „stupid". Annabel is duidelijk de hoofdpersoon in The Public Image, dat bij Macmil- lan te Londen verscheen, ze wordt ook het best in haar ongeheimzinnige geheimzinnigheid in haar lege schelp zijn recht gedaan. Ze bezit de gave voor het dramatische, de gave om de juiste houding te vin den, de juiste pauze bij het spreken op een bepaald moment, het gevoel voor de houding van anderen, het pu bliek, de bewoners van haar nieuwe flat ten opzichte van haai-. Ze speelt dus meesterlijk, niet alleen in de film, maar ook in het dagelijks leven. Ze neemt ook graag over wat bij anderen bijvoorbeeld bij haar vriendin Golly Mackintosh tot effect leidt. Golly Mac kintosh is 'n erfdochter van de Filip pijnen met een hoofd van jong, grijs- getint haar, die op de wereld even in nemend en harteloos reageert als een bloem. „Golly had een manier om bij iedere kritiek of iedere lof een paar kernharde woorden terug te kaatsen, en met vaardige intuïtie had Annabel die gewoonte overgenomen, alsof Gol ly een toneelles was". Briljant portret Dit gevoel voor de bepaalde situatie maakt Annabel voor sommigen zo raadselachtig. Ze moet bijvoorbeeld niets hebben van problemen, „wat haar onder haar kennissen de reputatie verschaft ze onder het oog te zien en op te lossen". In ieder geval heeft ze dit gedaan als ze met haar baby op het vliegveld staat en weet dat haar „public image" vernietigd gaat worden, ze is namelijk behalve slim ook kordaat. Muriel Spark is volledig geslaagd om een portret van een filmster te geven, dat alle gemakkelijke banaliteit ver mijdt, dat even gewoon als mysterieus en overtuigend is. Ze doet dit bepaald briljant in haar klare, zakelijke, gees tige stijl. Ze geeft als steeds heel wat „entertainment", maar ze geeft ook meer dan dat, de werkelijke „image" van Annabel Chx-istopher is er bepaald onthutsend in zijn onbevangen, koel geobsei-veerde menselijkheid. DEN HAAG (ANP) Twee F 27 Troop- shipa der Kon. Luchtmacht hebben van de vliegbasis Soesterberg een zending van 5'/j ton medicamenten en voedings middelen bestemd voor de zieke en gewonde kinderen uit Biafra naar Pa rijs overgevlogen. Vandaar zal de la ding waarschijnlijk vandaag al door Franse vliegtuigen naar Gabon worden getransporteerd. Dit is de tweede maal, dat de Kon. Luchtmacht is ingeschakeld bij het ver voer van goederen voor Biafra. De eer ste maal 25 nov. jl. betrof het een lading van zeven ton, die geheel dooi de minister van Defensie ter beschik king was gesteld. Ditmaal zijn de medi camenten en voedingsmiddelen geleverd in opdracht van de ministers van Land bouw en Sociale Zaken en Volksgezond heid, benevens door de gezamenlijke huisartsen van Beverwijk en door een aantal particuliei-en. dat plaatselijk de gesprekken over tij vernieuwing gevoerd moeten worden met gelijkgezinden, ongeacht of zij poli tiek gebonden zijn of niet, en iedereen die een niet dogmatische vooruitstreven de politiek nastreeft zal hiertoe uitgeno digd worden, aldus de mededeling. JONGERENVOORZITTER VAN KVP: WAAROM KVP NIET IN OPPOSITIE? (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op het congres van de KVP-jongeren, dat gisteren op kasteel Bouvigne te Breda begonnen is, heeft voorzitter ir. J. Stienen verklaard, dat premier De Jong by de volgende ver kiezingen aanvaardbaar zal z(jn als lijsttrekker, indien hy kans ziet het be- van het huidige kabinet meer in de richting te sturen van het programma, dat de groep van 18 voor ogen staat. Het kabinet is nu nog ver af van de vooruitstrevende politiek, die de samen- sprekende christelijke partijen voor staan, aldus de heer J. Stienen. Minder positief liet de KVP-jongerenvoorzittex zich uit over ir. A. Vondeling, die moge lijk de toekomstige leider van de PvdA wordt. Zoals bekend heeft Vondeling on langs verklaard, dat de KVP geen geschikte regeringspax-tner is. Als de PvdA aan dat standpunt vast houdt, zei ir. Stienen, en als de KVP geen andere regeringspartner kan vinden, moet de partij maar eens overwegen om de oppositie te gaan. Als Nederland hierdoor onregeerbaar wordt, zal de vol le verantwoordelijkheid bij de PvdA liggen. Een alternatief is er volgens de KVP-jongerenvoorzitter niet, omdat een progressieve concentratie niet tot de regeerbare combinatie zou kunnen ko men zonder de medewerking van de drie christelijke partijen. Ir. Stienen zei overigens te hopen, dat de PvdA de crisis waarin zij verkeert, spoedig te boven zal komen. Sinds het laatste congres van de KVP-jongeren in maart, toen de radikalen uittraden om zich bij de PPR te voegen, is de samen werking tussen de KVP en de jongeren groepen aanzienlijk verbeterd. Bij het herschrijven van de beginsel verklaring van de KVP zal een door de jongeren vervaardigd stuk als uitgangs punt worden gebruikt, aldus ir. Stienen. Hij meende dat de jeugdorganisaties van de KVP, ARP en CHU een avantgarde- positie in de Groep van 18 zullen moeten innemen. Medewerking met de ARJOS, die evenals de CHJO een vertegenwoor diger naar het congres had gezonden, nodig om de conservatieve achterban n de AR mee te krijgen voor progres sief beleid, aldus ir. Stienen. Hij herinnerde er in dit verband nog in, dat volgens een recent opinie onderzoek 88 procent van de AR-kiezers de voorkeur geeft aan voortzetting van het kabinet-De Jong boven een kabinet- Den Uyl. Voorts prefereert 21 procent de AR-kiezers samenwei-king met de VVD en 13 procent met de PvdA. De voorzitter van de KVP-jongeren noemde de extra-uitgave van 225 miljoen gulden voor defensie misschien nog ac ceptabel, maar toonde zich teleurgesteld over de wijze waarop het besluit naar buiten is gebracht. Al heeft deze regering meer voor ontwikkelingshulp gedaan dan enig ander kabinet, het blijft weinig, aldus ir. Stienen. T oulouze-Lautrec in Japan gestolen TOKIO (AP) Een olieverfschilderij van de Franse schilder Toulouse Lautrec dat geschat wordt op een waarde 350.000 gulden is gisteren gestolen een tentoonstelling in Kyoto. De politie zei, dat van de diefstal mededeling werd gedaan door het Natio nale Museum voor Moderne Kunst, waar 9 november de tentoonstelling van wer ken van Toulouse Lautrec geopend werd. Het was gisteren de sluitingsdag. Het doek „Marcelle", was in bruikleen af gestaan door het Albi Museum uit Frankrijk. DAF-directeur overleden EINDHOVEN (ANP) In de ouder dom van 50 jaar is op vakantie te Ver- biers in Zwitserland plotseling overleden de heer W. Buma, directeur van de DAF- export te Eindhoven. Van 1936 tot 1958 was hij werkzaam in Djakarta. In 1958 werd hij benoemd tot plaatsvervangend hoofd afdeling export van de DAF te Eindhoven. In 1961 tot hoofd, in 1963 tot adjunct-directeur en in 1967 tot direc- UTRECHT (ANP) In qué naar aanleiding van dc totstandko ming van een sociaal statuut (inplaats van een „gewone" CAO) bij Douwe Egberts, heeft de katholieke bond van personeel in de agrarische, voedings- en genotmiddelenbcdrijven (AVC) met na druk gesteld, dat dc vakbeweging haar eigen verantwoordelijkheid behoudt en dat die verantwoordelijkheid zich niet oplost in die van de onderneming. De AVG, een van de bij het overleg met de directie van Douwe Egberts be trokken vakbonden, staat positief tegen over de bereikte overeenstemming. De bond meent, dat het sociaal beleid in ruime zin moet worden geïntegreerd in het ondernemingsbeleid. De aandeelhoudei-s hebben een contro lerende en corrigerende taak t.a.v. de produktiefactor kapitaal, de commissaris sen t.a.v. de produktiefactor leiding. De AVG is van oordeel, dat (gezien de be staande driedeling kapitaal-arbeid-lei- ding) analoog daaraan een soortgelijke taak is weggelegd voor de vakbeweging ten opzichte van de factor arbeid. Vooral de ondernemingsraad en de daarvan afgeleide organen moeten bin nen de onderneming een belangrijke rol vervullen bij het integratieproces. Maar de AVG meent, dat deze ontwikkeling eveneens activiteiten van de vakbewe ging in de onderneming nodig maakt, omdat de vakbeweging een eigen verant woordelijkheid draagt. Ze zal een inten sief contact moeten onderhouden met de vertrouwensmannen van de vakbonden in de onderneming en met de vakbonds vertegenwoordigers, die regelmatig deel nemen aan het overleg met de directie.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5