duizenden komen er niet eens aan toe... gezondheid gebaat bij tweemaal vakantie binnenlands wintertoerisme krijgt aandacht ZATERDAG 2S DECEMBER 196 Er is een toenemende belangstelling voor vakantie in de wintermaanden. Mensen, die het financieel kunnen doen, willen ook wel eens naar de wintersport. Maar zij vormen een zeer kleine groep. Vele ande ren nemen tussen Kerstmis en nieuwjaar hun laatste vakantiedagen op om thuis lekker te luieren. Het overgrote deel van de mensen is aan een vakantie in de winter nog helemaal niet toe. Bij de vakbeweging is de wintervakantie nog nooit een discussiepunt geweest. De drie vak centrales streven naar uitbreiding van de vakantie tot tenminste drie weken plus vijf snipperdagen voor volwassenen en vier weken plus vijf snipperdagen voor jeugdigen. Maai de meeste wérknemers hebben nu nog 's zomers twee weken vakantie en nemen hun snipper dagen bij bijzondere gelegenheden op. Dat wil niet zeggen dat zij 's zomers ook werkelijk op vakantie gaan. Er wordt in kranten 's zomers mooi geschreven over zonnige zuidelijke stranden en 's winters over de witte pracht van Zwitserland en Oos tenrijk. Inderdaad, voor steeds meer mensen worden die vakanties werkelijkheid. Maar het overgrote deel van de mensen droomt er alleen Zon veertig percent van de Nederlanders gaal er helemaal nog niet op uit en besteedt de vakantie thuis. De boeren zijn het slechtst af. bijna 70 percent blijft bij de koeien of dé dorsmachine. Van de handarbeiders en gepen sioneerden besteedt 48 percent de vakantie niet buitenshuis. Van de zestig percent der Neder landse bevolking die wel als vakantiegangers in de statistieken te boek staat, komt een deel aan een echte vakantie nog nauwelijks toe. Want drie dagen gaan logeren bij familie kan natuurlijk heel leuk zijn, maar zal niemand een gevoel geven van: he. be, ik ben er eens lekker helemaal uit geweest, met nieuwe energie kan ik nou weer aan de slagEn volgens deskundigen schijnt het nut van de vakantie juist te zijn: er helemaal uit, weg uit de sleur, geestelijk opkalefateren. Dat is er natuurlijk helemaal niet bij, als een echtpaar met een paar kleine kinderen een paar dagen bij familie op bezoek gaat. Men komt dan meestal meer vermoeid terug dan men gaat. Over een aantal jaren zal de wintervakantie misschien wel een ernstig discussiepunt worden. Het zal niet lang meer duren of de werknemers zullen minimaal vier weken vakantie hebben. Een deel van hen zal die vier weken dan in VEERTIG PROCENT GAAT ER HELEMAAL NIET OP UIT tweeën hakken en er 's winters ook twee weken tussenuit gaan. Anderen zullen 's zomers drie weken opnemen en verder „snipperen". Als het aantal winterse vakantiegangers bij de werknemers groot wordt, zullen er wel adviezen aan de Sociaal-Economische Raad over moeten worden gevraagd. De werknemers die dan thuis blijven luieren zullen in de Huise lijke kring spanningen veroorzaken, omdat de huisvrouwen extra worden belast. De drukte van de feestdagen, de kinderen thuis met kerst vakantie, vader ook thuisde flatvreugde stijgt ten top. En de werknemers die graag naar de winter sport willen? Maar waar halen die het geld vandaan? Misschien zal de vakbeweging binnen niet al te lange tijd om verhoging van de vakantiegelden gaan eisen. Bijvoorbeeld: zes percent in de zomer en zes percent in de winter. Vakantie is pas leuk, als er voldoende geld voor beschikbaar is ALBERT HOOGKAMER In het autonome zenuwstelsel van de mens, gelegen in de middenhersenen, bevinden zich twee merkwaardige regulerende cen tra, die eigenlijk eikaars tegengestelde zijn. Het ene centrum (sympathicus) is verant woordelijk voor de inspanning, het andere (vagus) voor de ontspanning. Anders ge zegd:, de sympathicus is versnellend (ar beid), de vagus remmend (rust). De afwis seling tussen deze beide centra zou men een slingerwerking kunnen noemen. Een meermalen per jaar genoten vakantie komt met deze slingerwerking wonderwel over een, want het is natuurlijk duidelijk, dat er tussen de werkzaamheden van sympathicus en vagus een zeker evenwicht moet zijn, wil de mens een goede gezondheid blijven genieten. Nu zijn arbeid en arbeid soms twee heel ver schillende dingen. Er kunnen mooie en nuttige beroepen bestaan met veel mechanische han delingen en betrekkelijk weinig geestelijke inspanningen. Er zijn ook beroepen, die niet zo veel mechanische handelingen vergen, maar wel een zware belasting voor de geest beteke nen. En er is ook een combinatie van beide, want de grenzen tussen de beide categorieën zijn uiteraard niet zo scherp te trekken. Het is in ieder geval wel duidelijk, dat grote of kleine managers, bedrijfsleiders, mensen in de vrije beroepen, grote en kleine zelfstandigen, middenstanders en sommige ambtelijke func tionarissen in het algemeen behoren tot de categorie van de geestelijk tamelijk of heel zwaar belasten, voor wie een halfjaarlijkse vakantie helemaal geen overbodige weelde is. Want het is nu eenmaal zo, dat lichamelijke vermoeidheid sneller verdwijnt dan geestelijke. Geestelijk zwaar belasten zijn in het algemeen mensen, die op de een of andere manier vorm moeten geven aan hun omgeving, of lieden, die zozeer met hun bedrijf en beroep bezig zijn, dat zij des avonds niet die rust genieten, die na gedane arbeid zo goed heet te zijn. Zij hebben een ruime vakantie nodig en het is goed om deze vakantie te verdelen in meer dan een periode. De duur van een vakantie is een belangrijke zaak. De algemene medische ervaring is, dat een periode van drie aaneengesloten weken het volle profijt geeft. Het is namelijk zo, dat de eerste week praktisch geheel besteed wordt aan het proces van aanpassing, dat in de tweede week de reactie optreedt van de ondergane spanningen en dat men pas in de derde week tot rust en ontspanning komt. Het moeilijke van de zaak is, dat niet zo "heel veel Nederlanders een vakantiereservoir heb ben van bijvoorbeeld vijf weken, Sie dan te verdelen zouden zijn in half jaar periodes van drie en twee weken. Middenstandszaken bij voorbeeld sluiten maar twee weken per jaar, hoewel juist voor die categorie een langere periode zeer wenselijk zou zijn. Wellicht zouden zij in onderling overleg kunnen komen tot een groter vakantieareaal, te verdelen in twee half jaarperiodes. Mensen met vier weken vakantie kunnen een verdeling maken van tweemaal DRIE WEKEN IN EEN WEEK SAMEN GEPERST twee weken of eenmaal drie en eenmaal een week en lieden met drie weken eenmaal twee en eenmaal een week. Nu bestaan er heden ten dage tehuizen, waar men korte vakanties kan ondergaan van een week, die nochtans het profijt oplevert van drie weken. De kern van de zaak is, dat het ongeveer een week durende aanpassingsproces eenvoudigweg wordt overgeslagen. In plaats van dat men zelf vorm geeft aan zijn vakantie (want dat is aanpassingsvermogen in feite) komt men de vakantieganger met een uitgekiend programma tegemoet, door middel van sauna's, massage, uitgedokterde wandelingen enzovoort. Dat zijn de zogenaamde geprogrammeerde va kanties. Er zijn in Nederland nog maar zeer weinig van deze tehuizen en de dagprijs is niet goedkoop: vijftig tot zestig gulden per dag. In ieder geval is mén er in medische kringen in het algemeen wel van overtuigd, dat voor de gemiddelde hardwerkende Nederlander een vakantieperiode van vier weken, die men op splitst in tweemaal twee weken, bij voorkeur door te brengen in een andere omgeving, een groot goed zou zijn. En voor mensen wier ge zondheid niet helemaal meer honderd procent is, is het zeker aan te bevelen meermalen per jaar van vakantie te genieten. TOON VAN GRINSVEN De toename van de vrije tijd en de stijging van het aantal vakantiedagen per jaar leiden ertoe, dat steeds meer Nederlanders hun vakantie in twee of zelfs drie delen splitsen. Een deel van die „andere" vakan- tievierders zoekt de sneeuw of de zon, een nog aanzienlijk groter deel blijft in eigen land. Voorzichtige schattingen geven aan, dat tussen 550.000 eu 600.000 Neder landers een tweede vakantie en/of een of meer lange weekeinden tijdens de winter maanden ergens in Nederland zullen door brengen. De tweede vakantie is in de Nederlandse toe ristenindustrie een nog grotendeels vergeten zaak. Bij de reorganisatie van de ANW, die de komende maanden zal worden doorgevoerd, vormt juist deze tweede vakantie een buiten gewoon belangrijk gesprekspunt. Los daarvan zijn onlangs opgericht een stichting en een werkgroep binnenlands toerisme. Via een goede bundeling en duidelijk foldermateriaal van be staande en nieuwe mogelijkheden en arrange menten, zullen de organisaties die zitting heb ben in deze werkgroep proberen de tweede vakantie in eigen land beter te verkopen. Een tweede vakantie in Nederland hoeft niet zo duur te zijn. Men moet alleen zorgen buiten de vakantiepieken te vallen. Voor de meeste mensen zal die tweede vakantie in de winter maanden vallen, omdat zij door de school vakanties en de collectieve bedrijfssluitingen in de zomer wel bijna verplicht zijn om hun hoofdvakantie op te nemen in de maanden juni, juli of augustus. Toch begint het begrip voor de problemen, die een opeenhoping van vakantievierders in een korte tijd met zich brengt, langzamerhand steeds verder door te dringen. Hoteleigenaren en exploitanten van toeris tische bedrijven moeten in een korte tijd ver dienen voor een heel jaar. De prijzen liggen in die korte tijd hoger dan anders, omdat de vraag dan zo groot is. Een vakantiespreiding, van overheidswege opgelegd en in duidelijk overleg met de nabuurlanden, zou met zich brengen, dat de hogere prijzen in de toptijden gevoeglijk achterwege kunnen blijven De mensen, die hun boterham moeten verdienen aan het toerisme hebben dan immciv een meer constant inkomen en het risico van een vakantietop, die door slecht weer minder goed uitvalt, wordt een stuk geringer. Gelukkig voor de toeristenindustrie en ook voor de loeristen zelf raken de weekeind- vakanties steeds meer „in" De ANW en de plaatselijke VW's hebben daarvoor gerichte acties gevoerd en deze blijken zeker succes te hebben. Deze derde, vierde of vijfde vakantie blijkt nagenoeg altijd buiten het topseizoen te liggen. De mensen vinden de tijd tussen twee WEEKEND VAKANTIES KOMEN ER STEEDS MEER IN hoofdvakanties tegenwoordig te lang en maken de hoofdvakanties liever wat korter om door het jaai heen ook nog een enkele keer weg te kunnen. In de sector kampeerders en caravanbezitters is een groeiende belangstelling te zien voor een vaste standplaats voor een heel seizoen. Men spreidt zijn vakantie dan door een groot aantal weekeinden in de tent of de caravan door te brengen. Er zijn ook caravanbezitters, die zelfs tijdens de wintermaanden graag twee of drie dagen in hun rijdend huisje zitten. De des kundigen zien in de bungalow en het zomer huisje, een prachtige mogelijkheid om een groot aantal tweede vakantievierders goedkoop onderdak te verschaffen. Het is dan echter zaak om de bungalows en zomerhuisjes te voorzien van een goede verwarming. De vraag naar bungalows met een verwarming voor de komende wintermaanden overtreft al het aan bod. De toeristische wereld is ervan overtuigd, dat de verhuurders van de bungalows en zomerhuisjes er zeker ook ten bate van hun eigen portemonnee goed aan doen een warm tebron in hun verhuurobject aan te leggen. WILLEM HOUBEN

Leidse Courant | 1968 | | pagina 14