IVOORKUST BROEIT VAN LEVEN LATIJNS AMERIKA NIET RIJP VOOR REVOLUTIE ZATERDAG 28 DECEMBER ABIDJAN Loua Diomande sneed zijn fonkelend nieuwe Mercedes i meedogenloos door het olifantsgras. De Mercedes is aan de Ivoorkust het i statussymbool van hoge staatsdienaren, maar men zegt tot groot ongenoe gen van de Fransen die hun dominerende positie hier met hand en tand verdedigen. Maar minister Diomande gebruikt zijn gekoelde statuswagen meteen als een soort bulldozer. Hij reed met grote vaart het voor ons wel haast onzichtbare pad door zijn rijstplantage, ergens in het westelijk deel van de republiek. De hoge stengels en sprieten sloegen neer onder het chroom en openden meteen het zicht op de velden. In de verte waren rode stippen van activiteit te zien: moderne landbouwmachines, de trots van de minister. Hij heeft de eerste gemechaniseerde rijstplantage van het land aangelegd en de rode monsters bewerken daar nu twee honderd hec taren vers gewonnen cultuurland en zij halen er al respectabele oogsten af. Wirtschafts- wunderkinder als oerwoud toeristen I Rijst is een van de steunpunten der ontluikende Ivoorse economie en in de hoofdstad Abidjan jubelt men al dat het land over een paar jaar rijst zal kunnen exporteren. Wereldwijze des kundigen zetten achter dit optimisme een paar vraagtekens. Zij merken op dat om dit doel te bereiken nog heel 1 wat meer Formosa-Chinezen zouden La moeten worden geïmporteerd. Het is hun namelijk niet ontgaan, dat op die plaatsen in het lan^ waar al Chinezen KM ploeteren het gewas heel wat Weliger groeit. Het volgt de inspanningen van de planter en die duren bij de Chinees NH van zonsopgang tot zonsondergang. De I'S Ivoorkuster neemt het bij traditie ge- i makkelijker, hij wordt als arbeids kracht ook verre geslagen door de pendelaars uit de arme droge gebie den in het binnenland, die in drommen naar de kust zijn getrokken. Maar minister Loua Diomande heeft reden om trots te zijn op zijn bijdrage aan de ontwikkeling van een land, dat nog pas weinige jaren geleden ijn aansluiting aan de wereldmarkt her vond, nadat die met het einde van de slavenhandel was verloren gegaan. Hij heeft de hem opgedragen persoonlijke taak ruimschoots vervuld. Zo'n per soonlijke taak heeft iedere" minister opgelegd gekregen. President Felix Houphouet-Boigny, eens afgevaardigde in 't Franse parlement en nu autoritair heerser in de jonge republiek, heeft al zijn ministers bevolen dat zij ook boer moeten worden. Zij moeten in hun stamdorp tenminste 6 hectare bebou wen en persoonlijk toezien op 't functio- Een bananenplantage in Ivoor kust. Betere lanbouwmethoden werpen al hun vruchten af. neren van zo'n modelbedrijf. Zij moe ten daarmee cellen van vooruitgang stichten in alle delen van een land, waar ,,Progrès" het slagwoord is. On ze gastheer heeft er meteen twee hon derd hectare van gemaakt. Franse deskundigen van zijn ministerie ge ven er mede leiding. Zo'n dooreen- strengeling van ambtelijke en parti culiere activiteiten doet in dit land geen wenkbrauwen fronsen Onze minister, jong en ambitieus, is trouwens nog verder gegaan. Hij mikt ook op toerismï, vertrouwend dat Europa's welvaart de golven van reis lust steeds verder zal stuwen. Mis schien niet vergeefs: „Fraternité", de enige krant van Ivoorkust (oplage 25.000), jubelde tijdens ons verblijf dat weer zeshonderd Duitse globetrot ters voet aan wal hadden gezet! Het stamland van de minister ligt tussen de bergkammen in het westen waar liefhebbers van exotisch toerisme al le kansen hebben. Er staat een toeris tenhotel op stapel, geheel in safari- stijl: ronde negerhutten met alle com fort binnen en de barbecue buiten, Franse architecten maken er de plan nen. Een hangbrug van lianen over spant er al een bruisende bergrivier, leidend naar een stuk ontoegankelijk oerwoud. De dorpsbevolking is al he lemaal toeristisch ingesteld. Kleurige dansgroepen treden er een voor een aan, de steltlopers vertonen er onvoor stelbare behendigheid. De minister is als zoon van het dorp een gevierd man. In zijn Europese pakje moet hij de traditionele dansen meemaken, want al is hij Parijzenaar geweest en nu minister in de verre hoofdstad, hij blijft een zoon van het dorpshoofd en dat is nog altijd het be langrijkst. Hij moet derhalve ook schokken, veel groezelige Afrikaanse franken. Ook dat hoort bij de tradities van het land: wie tot welstand komt krijgt heel zijn familie op sleeptouw. De familieband is nog altijd de voor naamste vorm van sociale zekerheid in dit land. De staat behoeft zich om zijn sociaal zwakken geen zorgen te ma ken, des te meer de man die tot goed betaalde overheidsfuncties doordringt en zijn verwanten spoedig om zijn Europese villa ziet fladderen. Onze mi nister pakt met zijn zakelijke activi teit ook dit probleem goed aan. Toe risten wervend en rijst plantend betrekt hij zijn stamband in een econom^c'ie ontwikkeling, die straks de hinderlijke stamtradities kan doorbreken. Vol leven Ivoorkust met zijn prachtige lagune haven in Abidjan en met zijn vrucht bare regenzone heeft kansen op een moderne ontplooiing. Die heeft al stormachtig baan gebroken in de hoofd stad sedert men daar mei huln der EEG-landen de lagunen met de oceaan verbonden heeft en de wereldhandel dus gemakkelijk toegang heeft. Sche pen van alle nationaliteit Japanners en Duitsers domineren, maar ook de dpartheidsvlag van Zuid-Afrika ont breekt niet! liggen er gemeerd. Tankers puffen naar de nieuwe raffi naderij, kotters voeren steeds grotere hoeveelheden vis aan. Japanners ex ploiteren er drijvende visfabrieken. Abidjan is een stad vol vers uitbot tend leven en met alle contrasten die de snelle overgang van oerwoud naar moderne gemeenschap met zich sleept. Stuwdammen in de rivieren maken veel meer grond geschikt voor landbouw. De stad is stormenderhand gegroeid, in weinige jaren tijds tot een half mil joen. Zij is een zorgwekkende magneet geworden in deze republiek, die op 10 maal Nederland vier miljoen inwoners telt. De regering maakt zich er ernstig zorgen over, dat al. te veel gelukszoe kers zouden gaan samendrommen in de groezelige wijken rondom het pa relwitte, airconditioned stadscentrum. De rest van het land zou te zeer ont volkt kunnen worden. Bovendien is al de helft van de bevolking toegestroomd uit aangrenzende landen. In grote massa's huizen er de trekkende arbei ders uit Niger en Volta, de karige ar- moelanden die zelf zoveel minder mo gelijkheden bieden dan de potentieel rijke Ivoorkust Vier miljard frank slepen zij per jaar als spaarloon mee over de grenzen En een dure prijs voor een ontworteld bestaan wordt in de gevangenis betaald, waar de bevol king voor tachtig procent uit buiten landers bestaat. Overigens preetndeert de regering dat de toeloop van buitenlanders haar geen hoofdbrekens kost. Het verschijn sel hoort bij de overal gepropageerde Afrikaanse eenheid. Wel legt zij zich ijverig toe op plannen om ook buiten de groeiende hoofdstad centra tot ont wikkeling te brengen, waardoor een gezonde spreiding van bevolking en welvaart mogelijk wordt. Zo zijn er plannen voor een nieuwe haven in het westen van het land, voornamelijk voor houtexport. Probleem daarbij is wel dat door houtkap tot dusver op angstwekkende wijze roofbouw is bedre ven en dat als het zo doorgaat over 25 jaren geen hout meer te exporteren zal zijn. Een levendig beeld van de markt in de hoofdstad Abidjan. Hei brood ligt in siopels gereed Het volk gelooft niet meer in beloften De trieste cijfers en gegevens zijn Bolivia bezaten voro de laatste in- nog geen krachtige revolutie maar zo langzamerhand wel bekend. La- grijpende hervorming 6,3 procent van veeleer een algemeen verspreid non- tijns-Amerika is een werelddeel van alle grondeigenaars 91,9 procent van conformisme, dat de inleiding tot een armen. Bijna 80 procent van de circa het totaal. Ook voor Rosier is deze revolutie kan betekenen. Het non-con- 220 miljoen inwoners leeft er in gro- toestand onhoudbaar, maar het is zeer formisme is confuus omdat zowel het te armoede. Het continent vertoont al- twijfelachtig schrijft hij, „of een denken als het samenwerken van de le verschijnselen van onderontwik- grotere spreiding en opdeling van gewone mensen in Latijns-Amerika keldheid: analfabetisme, slechte voe ding en gezondheid, abnormaal groot giondbczit, zeer grote inkomensver schillen en zo kunnen we het beken de rijtje afgaan. Latijns-Amerika is een continent in nood, en toch krijgt de revolutie er geen voet aan de Hoe luider in Europa en elders de roep om een gewelddadige revolutie in Zuid-Amerika opstijgt, in het land zelf lijken de aanwijzingen dat er voor zo'n revolutie mogejijkheden zijn, te grondbezit de meest adequate oplos sing is om tot een betere spreiding van de welvaart van het volk te komen". Voor een werkelijke welvaartsverbe tering zijn moderne landbouwmetho den nodig met moderne machines, maar er is geen enkele kleine grond bezitter, die in staat is deze machines te kopen, en als hij dat al kan, mist hij nog de ontwikkeling en vakkennis om ze goed te gebruiken. Belangrij ker vindt Rosier dat de grootgrond bezitters hun grond beter moeten ge- fragmentarisch, chaotisch, incohe rent en bijgevolg in hoge mate vorm loos is. Zelfs de meest begaafde lei der staat voor de bijna onmogelijke taak om het bewustzijn van de men sen te vormen, er duidelijke inhoud aan te geven en luchtkastelen te ver mijden". Maar hierin schuilt het gevaar, dat cr nog iets ergers gebeurt dan de geplan de greep naar de macht: dc anarchis tische revolutie. „Het volk gelooft niet meer in beloften. Gedurende zo verminderen. Hoe komt dit? Hoe is het te verklaren dat een revolutie in Zuid-Amerika, die objectief gezien toch hèt middel zou kunnen zijn om ge staatscontrole een oplossing zijn. Hoe moeilijk de situaie is, blijkt ook uit de ervaringen in Chili, waarvan veel eeuwen is hel misbruikt en uit gebuit. dat het bijna niet meer in staat is om tc geloven dat iemand —zoals Fidel Castro gedaan heeft de structuur ineens te veranderen, nog lang geen kans van slagen heeft? Wie zich wil verdiepen in dit uiter- Rosier een voorbeeld geeft. President Frei heeft daar een land hervorming doorgevoerd en die bege leid met een elementaire voorlichting. zich belangeloos voor hen Inzet. Wan neer een volk zich niet meer laat be zielen door idealen, kan dit katastro- falc gevolgen hebben voor het land en bleem kan volledig aan zijn trekken komen in een nieuw boek van een van de grootste kenners van Latijns- Amerika, de Nederlandse karmeliet I. Rosier. Sinds ,1959 is hij hoogleraar, eerst in Chili, vanaf 1963 aan de staatsuni versiteit van Bogota in Columbia. In een uitgave van Paul Brand on der de titel „Het volk gelooft niet die eerst volledig afhankelijk waren van de grootgrondbezitter, zielsgeluk kig werden toer. ze een eigen stukje grond kregen, kwam bedrogen uit. „In feite zijn zij doodongelukkig met hun eigen stuk grond, omdat zij nog niet zonder patroon weten te leven". Volgzaamheid geen vorm meer te geven aan de re volutionaire tendensen". In deze situatie wijst Rosier het ge weld als oplossing in de ellende dui delijk van de hand. „Vanwege de psychische en culturele onrijpheid van het volk zou een revolutie op dit ogenblik een volkomen anarchistisch en destructief karakter krijgen, waar pe, boeiende analyse van de huidige toestand in dit werelddeel. Een nadeel van het boek is dat het een bundeling is van een aantal le zingen, waardoor het geheel op het eerste gezicht een soms niet erg sa menhangende indruk maakt. Af en toe lijkt het wel alsof de schrijver zich tegenspreekt. Toch is dat maar schijn. Rosier heeft heldere gedach- lr-n over de toestand van Zuid-Ame aan, waarop hij telkens terugkomt: het proleratiaat van Latijns-Amerika is, hoe ellendig het er ook aan toe is, mentaal niet rijp voor een revolutie. Want daarvoor is politiek inzicht no dig, kennis van de feiten, solidariteit en een ideologische achtergrond. En al deze factoren (die de negers van Amerika bijvoorbeeld na lange ja ren van strijd veroverd hebben) ont breken. Rosier vindt vooral de vele schijn zou komen dan er al is", aldus de hoogleraar. Maar wat dan wel? Is er een weg waarlangs men geleidelijk naar metere tijden kan koersen? Ro sier heeft daarvoor geen patentoplos sing bij de hand. De huidige situa ties, die hij omschrijft als „georgani seerde wanorde" is daarvoor te on duidelijk. Het is „een wanorde, waar in zelfs revolutionaire bewegingen verzanden en waarin talenten en ge rika. Wie Rosier goed leest, merkt dat hier een typisch genuanceerd den ker aan het woord is, die niets liever wil en daarvoor ook met zijn hele persoon werkt dan dat Latijns- Amerika zo gauw mogèlijk op het tegenstrijdigheden in de psychologie van de Latijns-Amerikaan opvallend. Er zijn uitingen van trots als com- nieën gefrustreerd worden" Wat er volgens Rosier in ieder geval moet gebeuren is een gelijktijdige vernieu wing en aanpassing van het onder wijssysteem en een agrarische en in dustriële ontwikkeling. Daaraan ont juiste spoor wordt gezet. Geweld kan breekt het op dit moment. Men is geneigd voorrang te geven aan inate- Maar in de gedachten van Rosier is de gewelddadige revolutie dat spoor leiden tot ongeschoold volk is geen technische en economische emancipatie te bereiken en de investeringen aan techniek zou niet. Toen zijn vriend en leerling Ca- milo Torres aan Rosier advies kwam vragen of hij zich aan het hoofd van de revolutionaire beweging in zijn land mocht stellen, gaf Rosier Tor res het advies dat te doen, als Tor res dat tenminste kon stroken met zijn overtuiging, Maar Rosier zei er bij dat naar zijn mening Torres te rechtlijnig en simplistisch dacht. Het uitgangspunt van Rosier kan men het best samenvatten met zijn eigen woorden uit dit boek: „Het is mijn overtuiging dat we in onze zorg om anarchie pensatie van zijn minderwaardig heidsgevoel. „Even typerend is de mengeling van ruwheid en gevoelig heid. Terwijl er een algemeen ressen timent te constateren ls tegen de oli garchen spreekt men met respect en zelfs met genegenheid over zijn eigen patroon Men is non-conformistisch en zelfs re- den gefrustreerd worden door 't ont breken van oen daaraan beantwoor dend menselijk klimaat" Hoewel het moeilijk is om de gees telijke en materiële achterstand ge lijktijdig te bestrijden, ziet Rosier dit als enige oplossing, waarvoor een strikte planning noodzakelijk is. De regeringen van de diverse landen zullen dan wel overtuigend voor deze oplossing moeten kiezen, want de tijd dringt Het volk staat op de drempel van een nieuwe tijd en dat betekent dat het niet meer tevreden is met op portunistische oplossingen, halve veau liefde voor de evenmens is geworteld moeten staan in reali teitszin en waarheid wanneer zij de samenleving werkelijk willen dienen". Dit is een politieke uitspraak, waar van men de wijsheid graag aan de linkse en het engagement aan de rechtse politiekbedrijvers in overwe ging zou willen geven. Een heel duidelijk voorbeeld van dit realistische denken is de opvatting van Rosier over de landhervorming. Dat het grootgrondbezit in Latijns- Amerika nog steeds buitensporige ver houdingen kent, valt hij niet aan. Hij geeft er ontstellende cijfers van: erop neer, dat de volgzaamheid ten opzichte van de patroon veranderd wordt in volgzaamheid ten opzichte van demagogen. Dat er desondanks nog steeds geen massale revolutie ontstaan is komt, aldus Rosier, door het gebrek aan solidariteit en ook om dat de „demagogen" zelf geen duide lijk actieprogramma hebben. Desondanks draagt de huidige situa tie grote gevaren in zich. In de „gor dels van ellende", de afzichtelijke ar menwijken in alle steden van 't we relddeel, concentreren zich de men sen die er het eerste aan toe zijn: zij die van het platteland naar de stad getrfokken zijn in de hoop maatregelen en vage toezeggingen: ,,'t Volk gelooft niet meer in beloften". Een opmerking tot slot Rosier wei gert te bezwijken voor simplicaties. Hij vindt het demagogisch om de Noord-Amerikaanse investeringen te betitelen als „diefstal van de bodem rijkheid van een land", hij weigert de schuld te leggen bij de heersende klasse. Dat is de prijs. Maar het is wel een tekortkoming, dat hij zwijgt over de rol en de plaats der Kerk. De kerkelijke hiër archie in Latijns-Amerika wenst in meerderheid de status quo te handha ven. Iemand die „in dezelfde levens houding" heeft als Camilo Torres de in Chili heeft 10 procent van alle grondbezitters 43 procent van de grond in eigendom. In Paraguay heeft 5,2 procent van de grondbezitters 93,8 procent van alle grond in bezit; in daar iets beters te vinden, maar die meestal slechter terecht komen. Voor al dringt langzamerhand het besef door, dat zij het recht hebben om voor hun recht op te komen. „Het is helderheid van Rosiers analyse, de waarde van zijn adviezen en meer nog aan zijn integriteit, mag dit ge brek wel als een tekortkoming aange merkt worden. P. van Seters.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11