In de kast bij racetrui Helen Simpson ligt met de teerplekken ZWEMB0ND SNELLER MET WEDSTRIJDEN MET COACH DAN PENNINGMEESTER SCYLLA WREEF IN ZIJN HANDEN Tour 1967drama op flanken van Mont Ventoux Sensationeel slot drielandentoernooi AN DOGGEN AAR TOKIO KERSTMIS IN HUIS DAT TOM Y00R HAAR BOUWDE Jeugd kreeg de voorkeur Abonnement eerste prijs toernooi van Wibats MAANDAG 23 DECEMBER 199» (Van ome sportredactie) MARIAKERKE De villa in het Belgische plaatsje Mariakerke ademt in alles de herinne ring aan de kampioen. De asbak op tafel, de kunstvoorwerpen op de kasten, het schilderij aan de muur. Prijzen van gewonnen premiesprints in een rokerig sportpaleis of van zware ritten in regen, sneeuw of onder de brandende zon. Het is een groot landhuis in een rustige villawijk, met op een steenworp afstand een kasteel. Helen Simpson zegt: „Hij heeft hier slechts twee nach ten geslapen. Het huis kwam een week voor de Tour klaar." Onwillekeurig gaan de gedachten terug naar de dertiende juli 1967, de namiddag in Carpentras, waar Jan Janssen die dag de Tourrit won. Er is weer die broeierige en ru moerige perszaal, waar Toui'directeur Felix Lé- vitan om stilte: riep en verslagen meedeelde: ..Simpson est mórt". Het is alsof de weduwe van de op de zuurstofarme flanken van de Mont Ventoux overleden wielrenner Tom Simpson de gedachten raadt: „Gaat u zitten. Ik ben echt blij, dat er eens iemand komt, dat ik er nog eens met iemand over kan praten. Vorig jaar was het pijn lijk voor me, maar nu. De tijd heelt, nietwaar, tenminste het moet wel." En dan blijkt dat Helen Simpson, ondanks de grote tragedie in haar leven, niet in wrok leeft. „Nee, waarom zou ik Fietsen was zijn leven, hij stierf op de fiets. Ik wilde in juli zelfs naar de Mont Ventoux gaan. Ik wilde de plek zien waar het is gebeurd, maar ik kon niet, want in Hairworth was net de jaar- dienst. Maar in de Tour 1969 ga ik er naar toe. In Engeland hebben abonnees van een sportblad geld ingezameld om daar een standbeeld te n. Het wordt dan onthuld." IiKMAAR De 47-jarige Brabander Jan Doggen heeft het Nederlands kampioen- lap ereklasse driebanden veroverd en daarmee een reis naar Tokio verdiend, ar hü zal deelnemen aan het wereldkampioenschap. Met de jeugdige Van Bracht Doggen Nederland tevens vertegenwoordigen in de Europese titelstrüd, die dio januari in Den Haag wordt gespeeld. Een uitverkocht Gulden Vlies in Alk- ar was het toneel van een bijzonder spannende en sensationele slotdag van het ebandenkampioenschap, waarin overigens vreselijk slecht werd gespeeld. Men t wel eens dat spanning veel kan vergoeden, welnu, dat was in Alkmaar drin- id nodig. Het toernooigemiddelde (0,764) was bij- i een vol punt minder dan vorig jaar .858). Dit maal bleven slechts twee spe- ven de 0.800-grens: Jan Doggen ;n Van Bracht (0.834). Vorig jaar erd Van Oosterhout kampioen met 'een "emeen gemiddelde van 1.014 en bezet- Popeyus de tweede plaats met 1.019. ovendien kwamen Brosens (0915) en oggen (0.997) royaal boven de grens n 0.900. Twee spelers, veteraan Broek- lizen en de Amsterdammer Lorist ble- n beneden de 0.750 en degraderen naar hoofdklasse. wakke arbitrage et is eens te meer duidelijk gebleken Nederland momenteel geen drieban- telt, die internationaal op een aan- ardbaar niveau meetelt. Het slechte Alkmaar kan niet alleen geweten jrden aan de zwakke arbitrage. Na- urlijk werkt dat bijzonder storend, ar dat neemt niet weg dat de deelne- rs aan dit kampioenschap vaak veel lichtvaardig omsprongen met de ge- akkelijke stootbeelden en deze nauwe- ks bekeken. e veel Ceulemans, die vrijdag dit kampioen- hap bijwoonde, zei hierover „Ik be- jk elke staat serieus. Als ereklassespe- en kan je je niet veroorloven aakbare ballen te missen. Dat wórdt in Alkmaar door te veel spelers te gedaan". Dat de talrijke toeschou- in Alkmaar tijdens het weekein- as de zaal geheel uitverkocht toch hun trekken zijn gekomen, kwam het buitengewon spannende verloop, paan Broekhuizen, die er nu toch echt wil ophouden, won zijn eersté en atste partij van het toernooi. In de eer- ontnam hij Brosens' twee kostbare atchpunten, in het laatste duel moest Soeterbroek ervaren, dat men een tel pas.vprpverd-heeft als de laatste, ca- imbole is gemaakt, Soeterboek zou impioen zijn geworden als van Broek had gewonnen. Graebner terug in Davis Cupteam ADELAIDE Clark Graebner heeft ijn plaats in het Amerikaanse Davis hipteam, dat van 26 tot en met 28 de- ember in Adelaide in de Challenge Round tegen Australië uitkomt, her- verd ten kóste van Charlie Pasarell. Tiet-spelend aanvoerder Donals Dell, aanvankelijk de voorkeur had gege- aan Pasarell, omdat Graebner vol- edig .uit vorm was,, besloot Graebner ilsnog in de ploeg op te nemen, na lat deze de afgelopen week zowel Pa- arell als Stan Smith had verslagen. Taast Graebner, bestaat de Amerikaan- e ploeg uit Arthur Ashe, die vrij zeker et eerste enkelspel zal spelen, Stan imith en Bob Lutz. Bil' Bowrey, Ray Tuffels, Phil Dent (17 .,aar) en John Alexander (18 jaar) zullen, de Davis •up voor Australië verdedigen. Dogger 8. Lorist (Amsterdam) i 0.764. Broek- Als ze over de Tour de France spreekt, betrekt haar gezicht. „Het is wel een teleurstelling voor me geweest, dat de organisatoren van de Tour nooit meer iets van zich hebben laten horen. Af en toe komen nog wél coureurs me opzoeken, Barry Hoban en Vic Denson en de Australiërs Lawrie en Gilmore". Opeens vraagt ze: „Is het waar, dat .Jan Janssen een zoon heeft?" Als ze een bevestigend antwoord krijgt: „Daar ben ik blij om, Jan was een goeie vriend van Tom. Hij logeerde naast ons in Saint Gervais. Tom was net wereldkampioen geworden. We waren op wintersport in Jakantie en hij brak daar een been. Dat was ook zoiets, die beenbreuk. Hij had de hele dag met Jansseri en Nijdam geskied, 's Avonds was hij moe en koud. Ik zei: „Tom, kom je eten?", maar hij antwoordde: „Nog één keer naar boven, Helen". Hij kon gewoon niet ophouden. Maar tijdens die laatste afdaling brak hij zijn been. Zo was hij ook op de fiets. In elke wedstrijd gaf hij het beste van zichzelf. Als de wedstrijd gemakkelijk was, demarreerde hij. TjaEr valt een stilte. Ze staat op en zet een paar platen op de stereo-installatie. „Nee", zegt ze, „je.kunt dat wielrennen niet zo maar loslaten. Ik heb er te lang mee geleefd. Ik heb door de sport Tom leren kennen. Ik studeerde vreemde talen en was daarvoor in Frankrijk, in Saint Brieux. Ik werkte daar in een gezin als gouvei'nante. Op een dag zag ik in de krant een foto van een Engelse jongen staan, die bij een slager in de stad logeei-de en een wielerwedstrijd had Helen Simpson: „Ik leef met zijn trofeeën. Dat houdt gewonnen. Ik was al acht maanden in Frankrijk en ik had al die tijd geen landgenoot meei-.ontmoet. Als ik langs die slager kwam, dacht lik: „Je moet toch eens uitkijken of je die Engelse jongen niet ziet". Er kwam een dag dat er een jongen in de tuin stond. Ik herkende hem niet van de foto en dacht dat hij de zoon van de .slager, was.. Ik sprak hem in het Frans aan eri vroeg naar de Engelse logé. Hij antwoordde iri het Engels. 'Het was Tom. „Ahp", zei ik, „dus jij bent die jongen uit de krant". Hij vertelde me dat hij een beroemde wielrenner wilde worden en dat hij al zestien wedstrijden had gewonnen. Zo begon het". Helen Simpson zet thee en zegt: „De mensen weten niet, wat het zeggen wil wielrenner te zijn. Het is een zwaar beroep, heel zwaar. Tom rookte nooit, hij gebruikte geen alcohol. Hij deed alles voor het fietsen. Hij voelde dat 1967 een zeer belangrijk jaar zou worden. Wij bouwden in die tijd dit huis en een huis op Corsica. Dat heeft hij nooit gezien. Het kwam klaar in de week waarin hij stierf. In die Tour belde hij me elke avond. Twee dagen voor zijn dood zei hij: „Helen, ik heb iets verkeerds gegeten, ik voel me niet goed". Maar hij voegde eraan toe: „Het zal wel niet zo erg zijn, het gaat wel over". De avond voor de rit naar de Mont Ventoux belde hij weer. Hij was toen erg monter. „Ik heb me nog nooit zo goed gevoeld", zei hij, „let op, morgen wordt het mijn dag". En het werd zijn dag". Voor het eerst Ze loopt naar een kast en haalt er een stapeltje racekleding uit. Een trui met de Engelse vlag op de schouders en rugnummer 49. Een trui met teerplekken. Tom Simpson droeg hem tijdens die laatste meters op de Mont Ventoux. Helen Simpson bewaart de kleren ongewassen. Zijn fiets bewaax-t ze ook. „Het zijn al de herinneringen die me hier houden", zegt ze. „Ik ga niet meer naar Engelahd terug. Met Kerstmis ben ik voor het eex-st niet in Engeland. Weet u dat de kinderen nog elke dag over Tom spreken? Toen Tom dood was, vertelde ik hun: „Papa komt niet meer terug; je moet heel veel slapen, eer je hem weer ziet. Ze begrijpen het nog steeds niet helemaal. Tom was vaker voor lange tijd weg. Nu vragen ze steeds: „We hebben al zoveel geslapen, mama, wanneer komt hij nou?" En ze tekenen op school nog voor hem. Die tekeningen bewaren ze, voor als hij téx-ugkomt". Ik kan me redden De veertiende van deze maand zou Tom Simpson 31 jaar zijn geworden. Die dag leefde men i.i Mariakex-ke weer mee met Helen (29), de weduwe. „Ze willen me altijd helpen, uit sympathie voor Tom", zegt Helen, „maar ik kan me gelukkig zelf redden". Haar blik valt op een foto aan de muur waarop Tom met een van inspanning vertrokken gezicht op de fiets zit. „Voor mij is de wielersport toch te hard", zegt ze peinzend. „Tenminste als je wielrennen zo opneemt als Tom het deed. Dat vraagt te veel. De wedstrijden hoeven niet korter te worden, maar als ik het voor het zeggen had, mochten de wielrenners bijvoorbeeld na zo'n zware Tour de France maar één keer in de twee dagen rijden. Niet elke dag. zoals ze nxi doen. x maar en lijden r Als u een zoon had, zou hij dan wielreixner mogen worden? Ze denkt diep na over de vraag: „Ik zou hem niet aanmoedigen als hij zelf niet op het idee kwam. Maar aL hij het per sé wilde worden, zou ik hem ook tegenhouden. Tom zei altijd: „Je mo het leven doen, waar je zin in hebt". Zo is het toch met alle dingen?" Kerstmis 1968 zal Helen Simp son voor het eerst vieren in het huis dat Tom voor haar bouwde. Die dagen is ze weer alleen met haar pijnlijke herinneringen. Ze zegt: „Ik heb ermee leren leven. Het moet wel"..: Gelukwens Wienese voor beste skifteur AMSTERDAM In de jaarlijkse al gemene vergadering van de Kon. Ned. Rocibond, zaterdag in Amsterdam ge houden, is de heer A. J. H. Dokkum xpnieuw benoemd tot voorzitter van de bond. De heer Dokkum was de enige kandidaat voor deze functie als opvol ger van de heer J. D. Ferman, die ln verband met zijn gezondheidstoestand zijn functie in de laatste periode van zijn voorzitterschap niet daadwerke lijk kon vervullen. De nieuwe vooi"zitter lxeeft de roei- bond al eer-der in deze functie gediend. Twee jaar geleden trad de heer Dok kum af om zich te kunnen wijden aan de werkzaamheden, verbonden aan zijn benoeming tot chef de mission van de Nederlandse ploeg bij de Olym pische Spelen in Mexico. Het bestuurdat in de plaats van de aftredende heer Buss de heer Van der Lee in zijn midden kreeg, was de al tijd iets meer progx-essieve studenten- roeibond een slagje voor. Voor uit die hoek werd gevraagd om grotere aan dacht van de technische adviescom missie voor het herenroeien Voor d« vorming en begeleiding van topploe- gen en het coachen, was al bekendge maakt dat gepoogd wordt de Ruder- akademie van „professor" Adam uit Ratzeburg een week in Nederland te laten werken. De erepenning in goud werd uitge reikt aan dr. ir. J. Doeksen en H. der Meer. Het enige scherpe kantje in de vergadering was een opmerking van olympisch skiffkampioen Jan Wie nese, nadat de uitreikirxgsgolf va jaarlijkse bekers en prijzen achter de rug was. De Blussébeker, bestemd voor Nederlands beste skiffeur ge baseerd op de puntentelling van natio nale wedstrijden viel ten deel aan Harrie Droog. Wienese zei ln de rond vraag: „Ik mag de heer Droog, als de beste skiffeur van Nederland, wel feli citeren met de Blussébeker". De beste skiffeur van de wereld kreeg indirect toch een eerbewijs voor zijn grote prestatie op de baan van Xochimilco. De A. A. J. H. Marresherinneringsprijs voor de beste coach werd toegekend aan de heer Koen Visscher, de leider van Jan Wienese. Ingrid Tuk won schaaktweekamp ARNHEM Ingrid Tuk uit Den Haag is zaterdag in Arnhem Nederlands schaakkampioene geworden. De derde partij uit de beslissingstweekamp tegen Fenny Heemskerk eindigde in remise, waardoor mevrouw Tuk een voorsprong van 21 kreeg. De vierde en laatste pax"tij hoeft hierdoor niet te worden gespeeld, omdat bij toepassing van het Sonneriborn-Bergersysteem Ingrid Tuk, die bij het toernooi om de nationale titel gelijk met Fenny Heemskerk eindigde, worden. BELGRADO Het Joego-Slavische Mladost uit Zagreb heeft gisteren in de eerste wedstrijd in de halve finales van het toernooi om de Europese waterpolo- beker met 31 gewonnen van Dlnamo Maagdenburg. Deze wedstrijd werd in Belgrado gespeeld. Partizan Belgrado won met 63 van dé Russische kampioen Dynamo Moskou. (Van onze zwemmedewerker DEN HAAG Nog voor het be raad over de opvolging van de af tredende bondscoach Rob Kerkhoven is afgesloten, heeft dc K.N.Z.B. gepubli ceerd, welke grote wedstrijden voor 1969 op het programma staan. „Wij hebben er naar gestreefd de jeugd zoveel mogelijk startgelcgenheid te ge ven. Daar moeten wc het tenslotte over vier jaar bij de Olympische Spe len van München van hebben", aldus de heer K. van de Pol, voorzitter van de sportcommissie van de K.N.Z.B. (Van onze tafeltenni-smedewerker) DEN HAAG. De Leidse tafeltennisvereniging Scylla schijnt een abonnement te hebben op de eerste prijs van het jaarlijkse teamtoernooi om de Chesterfield- trophy, dat zaterlag voor de derde maal door de Haagse vereniging Wibats in de sporthal aan de SteenwijMaan op uitstekende wijze werd georganiseerd. Voor de derde maal in successie namen de Leidenaars (Gerard Bakker, Ed van den Berg, de Haagse Ellen Kort en mevr. Bakker-Ham) de bronzen trofee en 750 gulden mee naar huis. Echte verrassingen levex-de dit toer nooi nauwelijks op. Opmerkelijk was alleen de nederlaag die Gerard Bakker in de poules leed tegen de eerste man van Steeds Hoger/TSB, Peter Joëls. Met 2113, 216 werd de Leidenaar terug gewezen. Overigen won Scylla deze wed strijd met 52. Verder kwamen uit de poules naar xox-en: Steeds Hogex-/TSB, De Tx-effers, Maasbree, Wibats 1, Nedlloyd, AMVJ en Wibats 2. Er gingen twee van de drie teams over naar de tweede ronde, waar door het kon gebeuren, dat De Treffers, in de poules met 51 door Maasbree verslagen, tóch de finale bereikte, ter wijl Maasbree zich tenslotte op het nip pertje met de derde prijs moest ge troosten. te laten. Ook het tweede Wibatsteam haalde de reis niet. Maasbree verstoorde met 43 de Haagse illusies. Het enige wapenfeit kwam van de Wibatsspeler Wim van Dijk, die kans zag de eerste speler van Maasbree, Jan Suiskens, te verslaan. Nedlloyd was het derde team dat zich plaatste door Steeds Hoger/TSB met 43 te overwinnen. Een zege die geheel op rekening van de Nedlloyd»- heren kwam. Het kwartet werd gecom- Finalïsten Geheel volgens de verwachting plaat ste Scylla zich voor de finale door Maas bree met 41 ver achter zich te laten. Het ene punt voor Maasbree werd ge scoord door mej. Vaessen, die mevr. Bakker-Ham versloeg. De andex'e fina list werd De Treffers. Reeds na de eerste pax-tij tegen Nedlloyd, het gemengd dubbelspel, dat door de Roelofarends- veners werd gewonnen, stond de over winning vrijwel vast, daar, in tegenstel ling met de Nedlloydheren, de dames geen partij waren. Om dezelfde reden kon Nedlloyd het in de strijd om de derde plaats (èn 250 gulden) niet bol werken tegen Maasbree (34). Sterkste dame publiek, "onder wie wethouder Dankel- man, werd bijgewoond, bleek de Haagse Ellen Koi"t de sterkste dame. Door haar overwinning op de nationale kampioene Mary van Ruiten èn haar grote aandeel in het gemengd dubbelspel met Gerard Bakker gaf zij voor Scylla de doorslag. Zoals verwacht hadden Gerard Bak ker en Ed van den Berg geen moeite met Vesseur en Van Ruiten. Alleen mevr. Bakker-Ham moest eveneens volgens verwachting De Treffersspeelster Eist- geest feliciteren. Bij de stand 41 kon de penningmeester van Scylla zich in de handen wrijven. Het vex-lies in het Eui-opn-Cupavontuur was voor het grootste deel weer goedgemaakt, ondanks het niet meespelen van hun topman Bert v. d. Helm. De prijzen wex-den uitgereikt door de bondsgedelegeerde, de heer Ble- Gedetailleerde uitslagen finale Scylla De Treffers: Ellen Kort/Gerard Bakker Mary van Ruiten/Jacques van Ruiten 2115, 2117; Ed van den BergJaques van Ruiten 21—19, 21—8; mevr. Bakker- Hammej. Elstgeest 1821, 1521; Ge rard BakkerCees Vesseur 2112, 2117; Ellen KortMary van Ruiten 21—17, 19—21, 21—13. Eindstand: 1. Scylla (Leiden) wissel- prijs en 750 gulden; 2. De Treffers (Roe- I lofarendsveen) 500 gulden; 3. Maasbree In de finale, die door een talrijk (Maasbree) 250 gulden. Behalve de jeugdwedstrijden tegen Zweden (op 19 en 20 apxil), Oost- Duitsland (7 en 8 juni), Groot-Brit- tanië West-Duitsland (14 en 15 juni) en Frankrijk (9 en 10 augustus) behoort de instelling van een officieel winter kampioenschap op 29 en 30 maart tot de markante punten van de kalender. Voor deze 25-meterbaanwedstrijden, die beschouwd worden als een afsluiting van de wintertraining, zijn schei-pe li miettijden gesteld, die binnenkort be kend zullen worden gemaakt. De wedstrijdkalender voor de natio nale ploeg is voor 1969 vrij kort. Al leen de ontmoetingen, waaraan Neder land wegens „vlagvertoon" moeilijk voorbij kon gaan, zijn gehandhaafd. Er zijn twee landenwedstrijden: in Lon den tegen Groot-Brittannië en de da mesinterland tegen Joego-Slavië. Daar naast vindt de Zeslanden-Eurovisie- wedstrijd ook doorgang. De Engelse zwembond, die in 1969 honderd jaar bestaat, heeft de organisatie op zich genomen, Nederland, dat eigenlijk aan de beurt was „krijgt" de wedstrijden in 1970. Europa Cup Het hoogtepunt van het seizoen 1969 wordt gevormd door de Europa-Cup wedstrijden op 23 en 24 augustus in Boedapest (dames) en West-Duitsland (heren). Bij deze wedstrijden, waarop voor elk land één zwemmer(ster) uit komt, is Nederland ingedeeld in de A- groep met Rusland, Oost-Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk, Zweden, Hongarije en West-Duitsland. De overi ge Europese landen zijn ingedeeld in een B-. en C-groep. Tussen de drie groepen bestaat een systeem van pro motie en degradatie. Waterpolo Het nationale waterpoloteam ontving een eervolle uitnodiging voor het toer nooi om de Coppa Hungaria in Boeda pest (7 tot en met 14 september), de voortzetting van het toernooi om de Trofeo Italia. Overige deelnemende lan den zijn Italië, Joego-Slavië, Oost-Duits land, Rusland en Hongarije. Nederland zal voorts deelnemen aan het Zea- landentoernooi van West-Europa, dat van 15 tot en met 17 augustus ln Zweden wordt gehouden. Voor de jeugd is er onder meer het Zeslandentoernooi in West-Berlijn.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11