SPANJES KERSTFEEST nieuwe kerk boven grot VETTE PRIJS VAN 750 MILJOEN PESETAS speciale beschermheilige is geopenbaard. Tenzij hij miljonair is (of bijna), zal hij „zijn" num mer niet in zijn geheel kun nen kopen. De staatsloterij heeft dit jaar 65.000 num mers gedrukt, die elk tien duizend pesetas kosten, maar deze nummers zijn in tien series herhaald. Dat wil zeggen, als men er van overtuigd is dat de „Gordo" zal vallen op bijvoorbeeld nummer 20822, dan moet men tienmaal 10.000 pesetas neertellen voor de tien exemplaren van dit num- 21 december, de dag van de trekking, 750 miljoen belas tingvrije pesetas rijker te worden. Ongelofelijk als het klinkt, is het toch een feit dat er ieder jaar weer heel wat rijke Spanjaarden zijn die de volle 100.000 pesetas (ongeveer 5000 gulden) neer tellen voor een gokje. En niet alleen Spanjaarden, want vooral uit Zuid-Ame- rika komen er ieder jaar weer duizenden aanvragen van loterijbriefjes voor de „Gordo". Bekend is het ver haal van Senor Jambo, die op de laatste dag voor de trekking uit Zuid-Amerika vertrok naar Madrid, daar een vol nummer kocht en de volgende dag gewekt werd met een hoofdprijs die ook toen al enkele tientallen miljoenen peseta's beliep. De miljoenen Spanjaarden die niet in staat, zijn om zo veel geld te besteden, maar zieh de kerstloterij voor geen goud zouden laten voorbijgaan, kunnen „deci- mos", tiende delen van een nummer, en zelfs nog klei nere aandelen in een lot kopen. Zo biedt het syndi caat van nachtwakers in alle Spaanse steden „parti- cipaciones". aandelen, voor 5 en zelfs voor één peseta aan. Menige arme Span jaard, die eigenlijk geen geld voor kansspelen heeft, kan de laatste avond voor de trekking de verleiding niet meer weerstaan en koopt bij de nachtwaker die hem de huisdeur opent nog snel een „participacion" van enkele peseta's. Weeskinderen Op de 21e december wordt er nergens in Spanje ge werkt. Vanaf het voor Spanje onmenselijk vroege uur van 's morgens negen uur zit iedereen aan het radio- en televisietoestel ge kluisterd en luistert ner veus naar de trillende stem metjes van een paar wees kinderen in Madrid. Want in Spanje, hel land der te genstellingen, eist de ge woonte dal juist degenen die versloken zijn van het hoogste goed, een eigen ge zin, op deze koude decem berdag met gulle hand mil joenen peseta's verdelen. Het zijn de weesjes van het San Ildefonse tehuis in Madrid die voor de micro foons van de staatsradio en -televisie de nummers uit zingen waarop de prijzen vallen Heel Spanje is dan in hoogspanning tot hel moment wharop overslaan de kinderstemmetjes aan kondigen „nummer zus-en- zo... vijfenzeventig mil- Dan breekt er in vele ge zinnen een wilde vreugde los, die het grootste geluk en de meest uitbundige vro lijkheid voorspelt waarmee een Spanjaard ooit de komst van het Kerstkind heeft gevierd. ROBBERT BOSSCHART NAZARETH EEN [UNSTWERK RIJKER WKÊÊÊÊÊÊÊÊÊ De koepel van de kerk steekt uit boven het stadje Nazareth tussen de heuvels van Galilea BARCELONA Het kerstfeest, de viering van de geboorte van het kindeke Jezus, leidt in Spanje tot een ontplof fing van volksvreugde. De Spanjaard viert de eerste kerstdag wel met ee^ meestal overdadig eten in de familie kring, maar verder deelt hij zijn vreug de met vrienden en kennissen en brengt hij lange uren door op de ver sierde straten. De Spanjaard komt al leen in een ingetogen stemming in het aangezicht van de dood en van de christelijke hoogtijdagen wordt alleen Pasen met droeve plechtigheid gevierd. De „Navidad" daarentegen is een ogenblik van vrolijkheid en geluk. De Spaanse kindertjes krijgen hun geschenken van de Drie Koningen en hebben voor de wijze Melchior evenveel ontzag als de Nederlandse kinderen voor Sint-Nicolaas. Terwijl haar hamertje zachtjes tikt vertelt ze haar bewogen levensver haal. Haar vader was katholiek, haar moe der jodin. Kort na de Israëlisch-Ara- bische oorlog van vorig jaar ging ze zonder een cent op zak naar Israël. ,,Ik wilde iets voor het land doen", zegt ze. Olga, die in Buenos-Aires kunstgeschie denis studeerde en schilderde, werkte in een Israëlische kibboets. Een jaar in contact met de architect pater Be- nedictus, onder wiens toézicht de nieu we Aankondigingskerk wordt gebouwd. Hij stelde haar voor mee te werken,., aan dit bouwwerk voor God. „Ik ging er op in, alhoewel ik het kaartje om naar huis terug te vliegen al in mijn bezit had. Maar ietsiets houdt me legen hier weg te gaan". Wellicht heeft deze vrouw in Naza reth de weg tussen jodendom en christendom op eigen wijze in de kunst gevonden. De nieuwe kapitale basiliek trouwens is een groot internationaal kunstwerk. Meer zelfs. Het. is een bouwwerk waaraan, joden, mohamme danen en christenen gelijk hun beste krachten hebben gegeven. Onder toe zicht van de orde der franciscanen is sedert tien jaar de grondslag gelegd voor een unieke kerk op een unieke plaats. Artiesten uit de gehele wereld hebben jarenlang gewerkt aan de fresco's, beelden en koperen kruizen; Oostenrijk se en Franse glazeniers, Italiaanse wandschilders, Israëlische kopersla gers hebben zich volledig gegeven ter verfraaiing van de nieuwe Aankondi gingskerk. Onder hen ook een landge noot. Niels Steenverben ontwierp een van de grote noordelijke deuren van de kerk. Van binnen van kunst flonkerend, van buiten somber en strak. Toch staal de nieuwe basiliek als het allesoverheer sende bouwwerk in het hart van Naza reth. April 1969 zal de basiliek pas officieel voor pelgrims en bezoekers worden opengesteld. Een uitzondering wordt voor de kerstnacht gemaakt. Evenals vorig jaar gaan de grote zwa re deuren open voor duizenden gelovi gen uit de gehele wereld voor het bij wonen van de nachtmis Die vond zijn de straten, cafés en oriëntaalse restaurants van Nazareth overvol en klinkt uit de tientallen luidsprekers vro lijke muziek. Dan leeft in Nazareth 't kerstfeest als nergens tei wereld op straat. De souvenirverkopers doen dan hun beste zaken met 'n glunderend gastvrij gezicht. Precies om twaalf uur luiden de zware klokken van alle kerken in Nazareth Een diepe stilte valt dan over de stad. Plaats van de grot De basiliek is nieuw. 'i>'n geschiedenis haal van het christendom zelf in hel Heilige land De vraaa waar hef in we zen om gaat is of d- pl.-a's in verloop van zcslien eeuwen vi'f ker ken Ier ere van M&ria verrezen, inder daad de grot aangeeft, waar de engel Gabriël Maria voorspelde dat zij moe der zou worden van de verlosser van deze wereld. In 1960 uitgevoerde opgravingen heb ben volgens archeologen overtuigend het bewijs geleverd, dat voor twijfel omtrent de juistheid van de plaatsbe paling geen rechtvaardiging meer be staat. In dat jaar werden bij het op lichten van hel Byzantijnse mozaïek een aantal bedolven stenen en bogen gevonden, die er op duiden dat op die plaats een kerkje had gestaan. Op de gevonden stenen was duidelijk een laag kalkpleister zichtbaar met daarin een aantal gegrifte namen voor zien van kleine kruisjes. Die namen en kruizen zijn ongetwijfeld van vroeg christelijke oorsprong. Alleen Christe nen voegden in die dagen aan hun Iedere Spanjaard hoopt ook dat de kerst hem „goed ge luk" zal brengea, want in het oer-katholieke Spanje is één van de traditionele on derdelen van de Fiestas de Navidad de loterij, die onge twijfeld van heidense af komst is. „El Gordo de Navi dad". de grote kersttrekking, houdt weken vóór en na Kerstmis miljoenen Span jaarden bezig. Geen wonder, als men bedankt dat de „Gor do", de hoofdprijs, het lieve bedrag beloopt van tien maal 75 miljoen pesetas (ongeveer 37 miljoen gulden). Tegen het einde van het jaar concentreert zich de belangstelling van het Spaanse volk op de loterij. vinding van koning Ferdi nand VII in de negentiende eeuw. Met de loop der jaren is „El Premio Gordo", de vette prijs, steeds vetter ge worden tot hij de huidige omvang van 750 miljoen pesetas bereikte. Wanneer men de Spanjaard In het bloed Hel gokspel zit de Spanjaar den in het bloedden reeds in de oudheid, toén de Romei nen uitmuntten in het orga niseren van loterijen, stond de godin Fortuna in Spanje nog meer in aanzien dan te Rome. Bij opgravingen heeft men bewijzen gevonden dat de bewoners van het Iberisch schiereiland al bij het begin van onze jaartelling harts tochtelijke kansspelers wa in de middeleeuwen waren de Spanjaarden zozeer aan deze hartstocht verslaafd, dat zelfs geestelijken regel matig in de speèlholen te vinden waren, Koning Al fonso X zag zich verplicht om een reglement voor speelhuizen uit te vaardi gen waarbij aan de leden van de kerk dit ongeoor loofde vermaak werd ver boden. De Spaanse zeden meesters hielden preken en kruistochten tegen deze „duivelse gewoonte", maar veel hielp het niet. Het was de Spaanse koning Carlos III die besloot, aangezien het onmogelijk was de gok lust te beteugelen, deze dan maar voor een goed doel aan te wenden. In 1763 liet hij de officiële Spaanse lote rij oprichten, waarvan de opbrengsten bestemd zouden worden voor liefdadige doel einden. Zo maakte hij van de ge wraakte goklust een soort vrijwillige belasting, en dat was bij de Spanjaarden, die aan belasting betalen nog steeds een broertje dood hebben, ongetwijfeld een geniale vondst. Maar het was spoedig ge daan met de filantropische strekking van de staats loterij, toen de regering in- zaé wat voor een inkom stenbron zij hier had aan geboord. In 1881 ging de regering zelfs nog een stap verder en verbood alle an dere loterijen om zo door een monopoliepositie nog meer vaste inkomsten te verkrijgen. De vette kerstloterij, verre weg de belangrijkste van alle trekkingen van het staatsmonopolie, is een uit- Sterk contrasteert het moderne bouwwerk met de huizen van het oude stadje. naam een kruis toe, iets dat joden en heidenen niet toegestaan was. Het aantal gevonden namen en krui- •zen wees er verder op, dat het hier ging om één van de eerste heilige plaatsen van het christendom. Het is zeer waarschijnlijk, dat een tot hel christendom bekeerde jood. Jozef van Tiberias, gebruik heeft gemaakt van een aan hem door keizer Konstantijn de Grote ver-strekte vergunning in Na zareth de eerste kerk te bouwen. Het ligt volgens deskundigen voor de hand dat hij daarvoor de aankondi gingsgrot als bouwplaats heeft geko zen. De gevonden stenen wijzen daar tenminste op. Dit kerkje zou ongeveer honderd jaar hebben gestaan. Om- si reeks 427 na Christus, ten tijde van de beroemde Byzantijnse keizer Theo- rlnsius rl. werd op dezelfde plaats de evrsIe avote kerk gebouwd. Hef tijdstip kan worden afgeleid uit de firn ren in dc nog goed bewaarde mo zaïeken die door Olga uit Argentinië op nieuw worden gelegd. In 427 vaardigde dc keizer een verbod uil waarin het leggen van kruisen in grondinozaïeken verboden werd, omdat het lopen er over de gedachtenis aan de Heer, die aan het kruis is gestorven, zou onteren. Een groot deel van de mozaïeken be vat dan ook geen afbeelding van het kruis, hetgeen historici in de gelegen heid stelde het jaartal ervan min of meer jnist vast te stellen. Iu verval In 570 berichtte een onbekende pelgrim uit Italië over het bestaan van de By zantijnse kerk in Nazareth. Maar als in 1100 de vrome kruisvaarders het Heilige Land betreden, ligt de kerk in diep verval. Zevenenzeventig jaar later schrijft de Griekse pelgrim Johannes Phokas over de schoonheid van de nieu we kruisvaarderskerk, die op de plaats SAMENWERKING VAN JODEN, CHRISTENEN EN MOHAMMEDANEN van de in verval geraakte Byzantijnse Dit voorbeeld van kruisvaardersarchi tectuur is echter geen lang leven be schoren. Al in 1263 wordt de kerk door sultan Bibar verwoest. Het mag een wonder heten dat de verkondigingsgrot, ondanks de grondige verwoesting van de er boven gebouwde kerk, gespaard is gebleven. Daarvan getuigt in 1347 Nikolaas van Poggibonsi. In zijn dag boek schrijft hij dan; „De stad is zwaar verwoest en heeft geen muren meer. De eens zo mooie kerk ligt in diggelen met uitzondering van het huis van Ma in 1620 wisten de franciscanen door hun goede betrekkingen met het Turk se sultanaat toestemming tot de her bouw van de kerk te verkrijgen. Het duurde echter honderd jaar voordat met de bouwwerkzaamheden begonnen kon worden. De nieuwe kerk voldeed echter niet aan de verwachtingen. Reeds in het begin van deze eeuw werden plannen gesmeed om een fraaie kerk, Maria waardig, in Nazareth te bouwen. Pas in 1960 was het benodigde kapi taal (twintig miljoen gulden) bijeen en werd de Israëlische bouwonderneming Solel Boneh opdracht gegeven als aan nemer de werkzaamheden voor de nieuwe basiliek uit te voeren volgens de plannen van de Vaticaanse archi tect porfessor Muzzio. SL M. Bnmmm. verwijt dat hij het belang rijkste feest van het chris tendom ontwijdt met een heidens kansspel dat door heel wat andere godsdien sten verboden wordt, ver weert hij zich als volgt; „zelfs de grootste zondaar kan zijn ziel redden als hij van God genade krijgt. Zo kan ook de een arme drom mel uil zijn materiële el lende gered worden als hij diezelfde genade krijgt, die toch ook van God moet komen. Als hij geluk heeft in de loterij, dan is dat Gods wil en geen duivels toeval. Heel wat Spanjaarden gaan voor de trekking met hun loterijbriefje naar de kerk en smeken er God en alle heiligen om een beetje geluk en veel pesetas op hun nummer. Het is ook geen uitzondering wanneer zü de een of andere heilige, die zij speciaal vereren, een aandeel in de winst voor stellen. En als zU werkelijk geluk hebben, dan voert hun eerste gang naar de kerk om daar een grootse gift achter te laten. De koop van het loterij briefje vergt een hele cere monie die nogal mysterieus toegaat. De Spanjaard die zichzelf respecteert koopt zijn lot van een vrouw, Er wordt van allerlei verloot, manden met levensmiddelen en vette varkens. Voor één peseta kan men dit beest winnen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9