„De portrettist Paul Citroen als verzamelaar Autoshow Feestelijke opening nieuw Rijnlands Lyceum te Oegstgeest Adelbert-college uit Wassenaar in Kerststemming met gedetineerden in Scheveningen BIOSCOPEN MARKTEN Stichting sporthal door alle fracties met instemming begroet Bijdrage stookkosten w.w. woningen behoeft niet te worden betaald AKTIEVE BEZORGERS PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 Kersttentoonstelling in de Lakenhal ADVERTENTIE IN HET Stedelijk Leids Museum De Lakenhal wordt momenteel unieke tentoonstelling gehouden. De 72-jarige in Wassenaar wo nende kunstschilder Paul Citroen ex poseert nl. een groot aantal door hem gemaakte portretten van bekende beel dende kunstenaars met daarnaast werk van de geportretteerd en uit de verza meling van Citroen zelf. Paul Citroen zelf is hoofdzakelijk be kend door zijn getekende portretten, hoewel hij uit deze tentoonstelling ook blijkt een uitstekende portretfotograaf te zijn, met welke uitbeeldinvsvonn hij zich in de dertiger jaren een korte poos heeft, beziggehouden. Citroen heeft steeds deelgenomen aan de kunst van zijn tijd, onverschillig de geaardheid van die kunst, en nooit was deze deel neming passief, maar juist actief, van mens tot mens, van kunstenaar tot kunstenaar," schrijft drs. M. L. Wurf- bain in het voorwoord van de tentoon stellingscatalogus. I"\IT ZO GESTELD zijnde vindt men de bevestiging daarvan in het werk terug. Ergens vindt men in elk door Citroen getekend portret iets terug van de innerlijkheid van de geportretteer de, dat zich, bij de een meer, bij de ander minder, in diens werk manifes teert. In dit licht bezien is deze ten toonstelling dan ook in tweeërlei op zicht interessant: in eerste instantie omdat ze een overzicht geeft van het kunstenaarschap van Citroen en tevens door het overzicht van een schilder kunst der laten we zeggen overwe gend laatste kwarteeuw nationaal en internationaal, van reeds overleden en nog levende kunstenaars: van Ben dien tot Appel en Lucebert, van March Chagall en Kokoschka tot Jan Cremer, van Dali tot Ans Wortel. r\E DOOR CITROEN aangelegde ver- zameling en in De Lakenhal hangt daarvan maar een klein deel, zo als Paul Citroen ons zei is aldus ge worden tot een overzichtelijke collectie kunst. Men onderkent er de Stlijlgroep en de Cobratijd, de romantische na bloei en het surrealisme, maar ook de agressieve kunst van heden, waar onder enkele specimen van de sterk methematische décoratieve kunst. Daar bij willen we niet zeggen, dat alle werken uit de verzameling een beeld geven van de kunstenaars, waardoor I zij bij het grote publiek het meest j bekend zijn geworden. Maar dat is ook een der aantrekkelijkheden van deze 1 verzameling die nog niet eerder in I het openbaar werd tentoongesteld Een Seheel gevulde Schouwburg tegenover staat. De decors die verzorgd dat zy soms een geheel ander licht op 1,eeft gisteravond genoten van een gave j waren door de firma Van Doesburg een oeuvre werpen. voorstelling van „Die Csardasfürstin," uit Amsterdam waren een feest voor „Drie zeldzame vruchten" van dezelf de kunstenaar. Van Herman Berserik is een prachtig zelfportret aanwezig, in trant geheel afwijkend van 't werk, waarvoor hij bekend staat en waarvan „Schuttertje" een frappant voorbeeld is. We moeten dan ook wijzen op de etsen van Chagall en op de beide zeldzame) geschilderde portretten j door Citroen zelf in tegenstelling met twee zelfporetten. IJET VOERT TE VER om alle verte- genwoordigde kunstenaars en hun werken op te noemen; we moeten dus volstaan met enkele markante voor beelden. Hetgeen niet inhoudt dat niet genoemden niet de moeite waard zou den zijn. We willen echter wel wijzen op figuren als Jan van Heel met een opmerkelijk schilderijtje „Twee karaf fen," op Harm Kamerlingh Onnes, op Frits Klein, op Oskar Kokoschka voor al, die aanwezig is met een portret van zijn vader uit 1918 en een portret van Ezra Pound uit 1964. Van Bart van der Leek is een merk waardige litho aanwezig, van Livinus (van der Bunt) een droge naald-ets „Vrouw". De in Engeland zo sterk en vogue zijnde Lucebert is vertegen woordigd door een krijttekening en tweetal collages-en-kleurkrijt. Jaap Nanninga maakte een merkwaardige Pierrot", Sierk Schroder een zeer fraaie studie van danseressen. De on langs overleden Willem Schrofer is vertegenwoordigd met een naakt, dat als schoolvoorbeeld van zijn kunst kan gelden. Charley Toorops „Stilleven-compo sitie" uit 1914 met kubistische trekken, hangst naast haar „Bretonse kapel" uit 1928. Tenslotte willen we dan nog wij- op de agressieve Ans Wortel, die met een gewassen pentekening in de collectie Citroen aanwezig is. De ten toonstelling duurt tot 2 februari 1969. WILLEM PRINS. Scaletia. 1400 f 5675, PERSONENWAGEN JScloICUCL. 1433 f 4995,— BESTELWAGEN Geopend iedere dag van 9-22 uur. en zon dag van 9-19 uur. Beide Kerstdagen van 9-19 uur. CALEX "Die Csardasfürstin" Hoofdstadoperette bracht publiek tot enthousiasme Van Dali b.v.^ die we bijna uitslui- van Emmerich Kalman. De uitvoering tend kennen door zijn fantasierijke j die gebracht werd door de Hoofdstad - surrealismen, hangt er een volledig fi- operette (voor de ouderen onder ons: guratief naakt en een abstracte litho. I het de voortzetting van de Fritz Van Appel hangen naast litho's in de Hirch-operette) wist meerdere malen trant van zijn huidige „kinderen" ook enkele vrij vroege werken, waaronder een merkwaardig doekje ..kinderen en dieren" uit 1948. We wijzen dan ook op eéó. linoleumsnede ..Napo^on" van Jean Arp en een prachtige vernis-mou Correctie interview zuster Nibbelke In bet artikel, dat wij gisteren plaats ten over zuster Nibbelke, die binnenkort afscheid neemt van het Katholiek Bu reau voor Maatschappelijk Werk, kwa men aan het eind enige hinderlijke ver wisselingen van passages voor. Juist gesteld was liet slot van liet in terview: „En dan het vele preventieve v dat ons bureau tegenwoordig kan doen. Het voorkómen, dat iemand of een gezin in moeilijkheden komt. Juist dat werk heeft me altijd bijzon der veel voldoening gegeven. Ik kan er niet te diep op ingaan hier, omdat door het geven van details misschien mensen zich zelf zouden kunnen her kennen en dat mag nu eenmaal niet door ons strenge beroepsgeheim." BURGERLIJKE STAND Gehuwd: C. J. H. Dietz en I. O. Heij- koop; C. B. C. Ie Nobel en G. Tegelaar; H. F. Simonis en F. F. A. Schoenma ker: L. Casu en C. M. Kettenis; M. H. Ferrier en G. H. Ho-Kang-Jou: H. J. Visser en J. J. v. Weizen; O. M. Hettin- ga en E. A. M. v. Rijthoven; D. H. Arentz en A. M. G. Bartel: B. C. A. M. Lange- zaal en A. J. M. Vreeburg; M. Blok en M. S. P. Hartevelt; P. Bennink en S. Kramer; A. v. Leeuwen en A. A. Ro man; A. W. Lenting en C. L. M. v. Beek; J. Boom en M. Nagtegaal; J. J. Noor- dermeer en J. E. Kuyvenhoven; J. Ma- zereeuw en C. J. H. v. Beek; J. Colpa en J. C. A. M. Groenendijk; D. Michels en A. J. Delmaar; E. A. Habraken en M. J. v. Opijnen; C. A. Brouwer en M. L. Langerak; J. H. Alt en A. J. Ouwer- kerk; A. F. A. Regoor en P. J. M. Ouwerkerk. LEIDSE AGENDA ZATERDAG 21 DECEMBER Stadsgehoorzaal Kerstconcert Prome nade Orkest o.l.v. Benedict Silberman. 20.00 uur, St.-Antoniuskerk. Plechtige conce lebratie voor de zielerust pastoor Com mandeur 10.00 uur. Begrafenis op r.k. begraafplaats „Zijlpoort" plm. 11.00 u. LeonardusbuLs, Haagweg. Avibus, Vogeltentoonstelling, 10.00-22.00 uur. ZONDAG 15 DECEMBER St.-Antoniuselubhuis Zondag 22 de cember kerstbijeenkomst NKIB afd. Lei den en Omstreken. Aanvang 'a morgens 8.15 uur. KAARTCLUB HARTEBRUG Maandag 23 december begint wederom de kaartcompetitie. Iedereen is welkom in de Romanuszaal. Aanvang 7.30 uur. De kaartavond in de Romanuszaal is niet op woensdag- maar op maan dagavond. Geslaagd. Aan de universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het kand. ex. economie de heer L. N. G. Groene- de zaal tot een groot enthousiasme te brengen. Er werd zelfs enige malen gebisseerd. De inhoud van ,,Die Csardasfürstin" is zoals de meeste operettes een ver haal van verwikkelingen en onver wachte ontwikkelingen, en zoals het een goede operette betaamt, trouwt de jonge vorst Lippert-Weylersheim met het zangeresje Sylvia. Een verbintenis waar zijn omgeving nogal sceptisch Flinke stijging in november van woningzoekenden Het verkeer in Leiden eiste in de maand november één mensenleven; 65 personen liepen verwondingen op. Het totaal aantal verkeersongevallen was in één maand 265. Het statistische maandbericht van de gemeente Leiden vermeldt om. verder dat de brandweer 15 keer wegens brand en 19 keer wegens hulpverlening moest uitrukken. De omvang van de bevol king groeide met ongeveer tweehon derd mensen en was aan het eind van de maand 102.641. De woningvoorraad nam met 17 toe tot 29.059. Deze lichte stijging compen seert in het geheel niet de stijging van het aantal woningzoekenden in de maand november. Van 4.143 steeg dit aantal tot 4.305. DE V-Kerstavond De Leidse Tuiniers- en Bloemistenver eniging „Door Eendracht Verbonden" heeft gisteravond in de grote zaal van gebouw „Staalwijk" haar 79ste vereni gingsjaar afgesloten met een goed be zochte ledenbijeenkomst. Ook nu werd traditiegetrouw de gezellige DEV-sfeer extra opgeluisterd door enige tientallen grotendeels door de leden opgemaakte kerststukjes. Na een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder gericht tot enkele nieu we leden, wenste de voorzitter, de heer J. H. Smit, een spoedig en algeheel her stel toe aan een viertal leden, die door ziekte verhinderd waren. Terwijl een jury, bestaande uit me vrouw D. Koudijzer-Renes en de heren J. H. Goossens en H. Devilee, tot taak kreeg de kerststukjes, die dopr de ledeD hiertoe waren Ingezonden, te beoorde len en de vijf beschikbaar gestelde prijs jes toe te kennen, werden enkele huis houdelijke punten in vlot-tempo afge handeld. monde van mevrouw Koudijzer het oog. Ook de kostuums van Lambert Hofer waren bijzonder smaakvol. Als uitblinkers van deze, met veel vaart gebrachte operette, zouden we Rudolf Vogler als Graf Boni Kancsianu, Hans Hageman als Edwin en Lizzi Schöff- mann als Sylvia Varescu willen noe men. De choreografie van Jack Bow kwam jammer genoeg op het toch wel te kleine toneel van de Leidse Schouw burg niet helemaal tot uiting, hetgeen pijnlijk bleek bij de nogal onstuimige walsen. Het schier ovationele applaus na af loop van de voorstelling was, behalve voor spelers en speelsters, zeker be doeld voor het voortreffelijke en bij zonder alert spelende orkest onder lei ding van dirigent John Kapper. K. en O. heeft met de keuze van „Die Csar dasfürstin" de vele aanwezigen een zeer ontspannende avond bezorgd. OEGSTGEEST Geboren; Albert z.v. C. de Visser de Witte. Ondertrouwd: A. A. R. M. Kleijn e T. M. Luijben; C. R. van Kooij en J. M. Ravensbergen; T. Veldhuyzen en A. L. Boogaard. Getrouwd: M. de Heer en G. I. Berkhof; A. Noppen en M. E. Kastner; J Schuilenburg en D. Nauta; G. Verbeek en H. J. van Norren; J. J. Sollie Marlijt. Overleden: E. J. Lize, w.v. W. P. Rossum; J. W. Marius, w.v. C. J. Mar cus; H. Speelman, w.v. N. Schouten. GEEN NEDERLANDSE TEKST OP FRUITBLIKKEN Je moet het maar weten en de grossier uit Leiden die zich voor de Haagse eco nomische politierechter had te verant woorden wegens overtreding van de Wa renwet. kon er van op de hoogte zijn, dat op blikken, waarin buitenlands fruit is geconserveerd, een Nederlandse vertaling van het etiket aanwezig dient te zijn. De grossier bekende trouwens met dat voorschrift bekend te zijn, doch hij had daar kennelijk niet zo zwaar aan getild. Controleurs hadden in winkels blikken waarop stond aangegeven „pine apple" en anderen met „apricots" aange troffen en daarop was niet de de Neder landse tekst vermeldt. Tegenwoordig kent zowat iedereen wel een mondje En gels, maar het staat nu eenmaal in de wet, dat op de blikken de Nederlandse vertaling moet zijn aangegeven, dus bent u strafbaar," constateerde de officier van justitie Hij wilde het niet als een halsmisdaad zien en daarom volstaan met 50,boete. „Nou, ik had op 25,- gerekend", probeerde de grossier als goed koopman. Het werd weliswaar geen handje klap, maar de rechter deed er toch wat af, het werd 30,boete. SCHOPPENDE CHAUFFEUR Juist omdat hij beroepschauffeur is, bracht de jury verslag uit over de resul- „pakte" de Haagse politierechter taten van de wedstrijd, waarbij bleek, jarjge chauffeur uit Leiden nog iets dat de beoordeling als volgt uitviel: 1. mevr. J. v. d. Pias-van As 23 punten, 2. p. Staffeleu en M. Meijers beiden 20 punten, 4. H. Crama 19 punten, 5. S. Dreef 18 Va punt. Hierna volgde nog een gezellig sa- zwaarder, dan mogelijk bij een andere verdachte zou zijn gebeurd. Want de chauffeur had in de letterlijke beteke nis op de Beestenmarkt een voetganger tegen de schenen geschopt. Die voetgan ger stak over, deed het mogelijk een menzijn en de verloting van een aantal beetje op de wijze welke vaker de fraaie kerststukje», die door de voor- 1 J - zitter buiten mededinging werden vervaardigd. Aan het slot van de avond bracht de heer A. Hofman namens alle leden de heer Smit hulde en dank voor de wijze waarop hij ook in 1968 de vereniging had geleid. Hij onderstreepte zijn woorden met een „rokertje". Met de wens, dat de leden en hun ge zinnen een gezegend 1969 zullen mogen beleven, sloot de voorzitter deze weer sfeervolle DEV-kerstavond 1968 gernia van autobestuurders kan opwek ken, doch dat heeft men nu eenmaal te aanvaarden. De chauffeur deed dat niet, hij stapte nadat hij met zijn auto was gestopt uit en gaf de langzame overste ker een schop tegen diens scheenbeen. De officier vond een dergelijk optreden wel zeer ongewenst en eiste rekening houdend met het beroep van verdachte, naast de 100,boete nog twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De rechter ver oordeelde overeenkomstig die eis. Daverend feest in aula als een theater Moeten wij spreken van de Aula vur het nieuwe Rijnlands Lyceum of vat het^Rijnlands Lyceumtheater f" De keus is' niet moeilijk en- valt onher roepelijk op het laatste bij allendie gis teravond «n deze prachtige, moderne -.aal genoten hebben van een uitstekende show vol originele vondstenwelke ten tonele gevoerd werd door leerlingen docenten. Dé gemeente Oegstgeest kan met ere bogen op een uniek theater, dat vele mogelijkheden biedt. De belangstelling voor het feestelijk gebeuren was enorm, onder de vele ge nodigden merkten wij onder meer Burgemeester T. A. J. van Eysinga echtgenote, de wethouder van onderwijs en financien J. J. Thorn, vele raadsleden en belangstellenden uit onderwijskrin gen, alsmede oud-leerlingen. Het begin van de show, waarin Mevrouw van Eerd-Coppens zo'n enorm aandeel heeft gehad, was bijzonder origineel opzet. De aanwezigen werden vanuit verschillende hoeken der zaal welkom geheten op een wel zeer onconventionele wijze waarna de 150 medewerkende ge legenheid kregen zich te presenteren. Bijzonder aardig was het liedje „gren zen", dat door een zestal lyceisten werd gebracht. In tal van kostelijke programmapun ten maakten de aanwezigen kennis met de mogelijkheden, welke de schoolge meenschap de leerlingen biedt op muzi kaal, creatief en sportief terrein. Een vondst op zich was de wijze waarop de „R.O.S."-ballade werd vertolkt met medewerking van het schoolorkest, dat plaats had genomen op het kleine to neel. Dit lied werd in vele toonaarden en diverse tempi gezongen. Het optre den van een tweetal beat-bands met een verrukkelijk groepje „beatgirls" oogstte een daverend sukses. Er werd zelfs ter ere van de Burgemeester een nieuwe yell ten doop gehouden „Ey, Ey, Eysinga Een wervelend „zevensprong" met een reisje door vele landen was een pro grammapunt van klasse, waarin als uit schieter een jongeman op zijn Spaans voortreffelijk guitaar speelde De verbindende teksten, gesproken door een tweetal leerlingen, waren aardig en vaak geladen van ironie op het heden daagse gebeuren. Denken wij aan het klasje van Engelse leerlingen die zich uitputten in het leren van de Nederland se taal, het optreden van Pierrots en Pierettes met „Au clair de la lune", de „Yougo-Slavlsche" dansgroep en het statige optreden der docenten Het eindigde in een puur feest, waarin iedere aanwezige de gelegenheid gebo den werd zijn vreugde te uiten op een toetertje. Dat deed de stemming ten top stijgen en men bracht aan het eind van de show, staande de medewer- „Gerecht 10" in de Kerstnacht open In samenwerking met de directie var het Tehuis Gerecht 10 wil ds P. L. Schoonheim met een groepje medewer kt st)ers in de Kerstnacht van 24 op 25 december van middernacht tot streeks twee uur ieder die thuis geen ontvangst heeft wat huiselijkheid bie den. Daarbij wordt geen speciaal pro gramma gegeven. Het is juist de bedoe ling van de initiatiefnemers dat ieder eigen keuze zich enkele uren ontspannen of bezinnen. Wie wil praten kan praten, wie zich in een gezellig hoekje terug wil trekken met een krant of boek, kan eveneens zijn gang gaan. Op willekeurige tijden kan men komen ertrekken. Er wordt gezorgd een eenvoudige consumptie, roken is uiteraard toegestaan, in één woord ieder is vry zichzelf te zijn. Misschien leent zich deze gelegenheid ten huize van Gerecht 10 in de onmid dellijke nabijheid van de Pieterskerk zich ook voor bezoekers van de kerstnacht dienst die in de Pieterskerk van 11 tot 12 uur om na te praten over de korte preek die ds Schoonheim zal houden onder de titel: De Vrede is duur. EXAMENS LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het Kand. ex. Wijsbegeerte de heer A. H. de Wild, Den Haag. Kand. ex. Nederlandse laai- en letterkunde: mej. J. M. G. Klein Nibbelink, Den Haag en de heer J, A. M. Fianen, Ha zerswoude. Doet. ex. Ned. taal- en let terkunde: de heren N. H. Klomp. Rot terdam en A. Pons, Maassluis. Kand. Pedagogiek: de dames M. P. Moer man, Rotterdam en A. Lacrose, Til burg; de heren C. Th. M. P. Roelofs, Rotterdam en J. W. P. Kempkes, Den Haag. Kand. ex. psychologie: mevr. E. F. Schmidt-de Jonge, Leiden; de dames C .van Hutten, Leiden, M. Parabirsing, Den Haag", N. L. Adriaansen, Vlaardin- gen, E. A. Alers, Amsterdam; de heren C. B. H. de Vries, Den Haag, H. van Agteern, Den Haag. F. van Hagen, Den Haag, L. de Graaf, Rotterdam, K. v. d. Wind.t Rotterdam, B. R. Otten, Den Haag, R. C. de Jong, Vlaardingen, A. H .Gieskes, Enschede, J. R. Elffers, Den Haag. T. A. A. Gloudemans, Den Haag. D. Kleijn, Leiden, H. J. Jaars veld, Boskoop. Doet. ex. Psychologie: de heren G. F. Wartna, Den Haag en G. M. J. Soeren. Den Haag. kenden een ovatie, die mede wel heel bijzonder gericht was aan het adres van mevr. van Eerd. Zij vormde op het im mense toneel het dankbare „middelpunt" van de leerlingen, met wie ze deze show gemaakt heeft. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het kantoor van de Gemeente ontvanger op 30 en 31 december a.s. voor het publiek gesloten zal zijn. Het bureau van de dienst Kredietwezen zal op die dagen normaal geopend zijn. (Advertentie) VOORSCHOTEN Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Groningen is geslaagd voor het arts examen 1ste gedeelte de heer N. Sorg- Het begon allemaal met: „wat doen jullie nou met Kerstmis? De „ouderen" klagen vaak over de jeugd van tegen woordig. Dat ze zo weinig presteren. Zouden we bijvoorbeeld niet eens Kerst mis kunnen gaan vieren met mensen, die niet zo'n Kerstfeest hebben als wij?" Zc sprak moderator A. Lemmens van hel St.-Adelbert-College te Wassenaar en kele weken geleden zijn leerlingen toe. Het Adelbert-College, dat al ver buiten Wassenaar o.a. bekendheid geniet door zijn jaarlijkse kerstvieringen met de Wassenaarse gemeenschap op Tweede Kerstdag, wilde nu wel eens wat anders. Het wilde naast het Kerstfeest thuis of op school, nu eens iets doen voor mensen die bijv. rond de Kerstdagen helemaal alleen zyn of niet die gezellige sfeer rond zich hebben zoals ieder ander. En zo werd door een paar leerlingen een tamelijk uniek plan opgevat om samen met gevangenen het Kerstfeest te vieren. Het plan ging als een lopend vuurtje door de school en vond spontaan gehoor. Drie gevangenissen in Den Haag en Scheveningen werden aangezocht. Daar het zelden in Nederland voorkomt, dat een schoolgemeenschap met ruim 350 man samen met gedetineerden Kerstmis riert, waren vergaderingen aan de orde van de dag. De knoop werd definitief doorgehakt in de Scheveningse gevange nis. Daar was men buitengewoon en thousiast, te meer daar het idee, dat woensdag j.l, werkelijkheid werd, van de leerlingen zelf afkomstig was. Samen met de gedetineerden werd een gevarieerd kerstprogramma, onder bezie lende leiding van de heer A. van Gennip, afgewerkt. Negro-splrituals, religieuze- vrijheidsliederen werden, zo mogeljjk, sn luid door de gedetineerden gezon gen als door de rektor, docenten en leer lingen. In zijn welkomstwoord sprak de voor zitter van het Gedetineerden Comité Ge vangenis 1 - Scheveningen, over de ge mengde gevoelens, die iedere gedetineer- - zonder uitzondering voor dit evenement bezat. Hij begroette naast de schoolgemeenschap tevens de heren van het departement, aalmoezeniers, direktle en de sociale dienst, die allen aan hun uitnodiging gevolg hadden gegeven. Zeer duidelijk stelde de voorzitter, dat hjj de hoop uitsprak dat de opzet, nJ. geen opvoering maar een samenzang, zou slagen. Met het tweede nummer, de „meezinger" „Good News", was het ijs gebroken. Bekende negro-splrituals als „Go tell it on the moutain" en v-ooral „Give ine that old-time religion" een onverdeeld succes. De liederen werden afgewisseld met verbindende teksten, uitgesproken door rektor, docenten en leerlingen, waarvan vooral een zeer sterk Kerstverhaal door een Adelberter geschreven ieders aandacht trok. De vrede, die iedereen elkaar op Kerstmis toegewenst, werd door mej. Leny Bouman in het Israëlisch ..Shalom" prachtig vertolkt. Dankwoord i i gedetineerden De anderhalf uur durende Kerstvie ring werd door de voorzitter van het reeds genoemde comité besloten met een woord van dank aan al diegenen, die deze avond voor hen onvergetelijk had den gemaakt. Zoiets hadden zij nooit verwacht, aldus spreker. Vijf jaar gele den was dit allemaal totaal onmogelijk geweest, maar door de veranderingen die het departement heeft ingevoerd is dit in 1968 gelukkig allemaal wel mogelijk. Hy sprak over de vrees, die iedere gede tineerde heeft voor de publieke opinie, die voor hen een muur is, dikker dan de i Chinese en hoger dan de Martinitoren. Voorts bedankte spreker, met ontroer de stem, voor de talloze, door Adelber- ters gemaakte kerststukjes, die iedere gedetineerde voor de opvoering van eer lid van het leerlingen-comité had ont vangen. De voorzitter kon daar gewoon geen woorden voor vinden, ook niet voor de opkomst, het enthousiasme etc. van de leerlingen. STOMPWIJK GEEN STRAATBRANDEN Burgemeester Kolfschoten heeft in overleg met de politie een commissie ge vormd welke er voor zal zorgen dat cle activiteiten van plaatselijke tieners ter gelegenheid van oud- en nieuwjaar re delijke vormen zullen aannemen. Hier door zullen de straatbranden en rellen, welke de laatste jaren plaats vonden voorkomen kunnen worden. Tevens is bepaald dat de verbranding van bomen enz. alleen zal geschieden op een terrein aan de Meerlaan. De films in de week van 12 tot 19 dec. zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Films In de week van 19 tot en met 24-12 Camera: The president analyst (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.UU en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Ik ga dood en kom terug (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: do. tot en met zat. Angelique en de koning (14 jaar); zo. tot en met di. Ontembare Angelique (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Studio: Decadentie-1000 (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Strijd om San Sebastian (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: De kunst om te verleiden (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.0U en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 eD 9.15 uur. NACHTVOORSTELLINGEN Camera: Analyse van een moord (23.30 uur, 18 jaar). Rex: Hoe steel ik een miljoen? (23.30 uur, 18 jaar). Korreltje Geluk is iets, dat je zelf moet maken. ...PUNT... „Vind je ook niet, dat de gevangenis- geestelijke er vandaag zo verdacht uit ziet?" LEEUWARDEN, 20 dec. KAAS Commissienoteringen (in guldens per kg): Goudse kaas 3.46, Edammer kaas 3.23, broodkaas 3.23. Handel redelijk. KATWIJK a/d RIJN. 20 dec. Groente veiling Waspeen (per kist): A-extra 10.60; Al 6.60—9.80; A2 3.50—8.30; BI 7.10—11.90; B2 3.90; Cl 4.60—6.50; C2 2.405.30; breekpeen I (per kist): 4-907.10: bóerenkool 4248; groene kool 2128; prei Al 814; A2 20; rode kool 1334; spruiten Ol 108128; A2 56—72; B2 25—82; D2 75; uien (per kist) 1.80—4.90: witlof 76—1.24. Aan voer waspeen 145.000 kg. TER AAR VOORLICHTING OVER DK BIJSTANDSWET Drs. W. Hazevoet, directeur van so ciale zaken te Haarlem heeft in het pa rochiehuis voor de afdeling van het NKV voorlichting gegeven over de werking van de Bijstandswet. Op zeer duidelijke manier bracht drs. Hazevoet een aantal zaken van deze wet ter tafeL Gemeenteraad van Voorschoten Gisteravond kwam de raad van Voor schoten voor de laatste maal in 1968 in openbare vergadering bijeen. De geloofs brieven van de heer L. A. J. Meijer, (BP) werden onderzocht. Hij neemt de plaats In van de heer D. Schep». Dr. P. S. Pels deelde mede, dat alles wettelijk in orde is, zodat de heer Meijer tot lid van de rada is toegelaten. De verlening van een bouwvergunning aan 't architectenbur. Th. N. J. A. Geels en G. Kamsteeg voor het oprichten een botenberging met showruimte nabij de Hofweg was van de gemeente geen gunst maar een recht. Het plan voldoet aan de bouwvergunning en aan de be stemming van de grond. Ook het Prov. Bestuur en Rijkswaterstaat hadden geen bezwaar. Nabij de Paus Joannesschool komt een heg van rozen zulks ter be veiliging van de spelende jeugd. Het aanbrengen van Luxaflex in de nood schoot werd nog niet nodig geacht. Mocht het in de zomer nodig zijn zon wering aan te brengen, dan zal het als nog worden bezien. Dit was het ant woord van wethouder Iestra op de door de heer Schuurman gestelde vragen in zake deze voorzieningen. De personendienstauto van de ge meente wordt vervangen door een an- Huisvestiug gemeentediensten Ingevolge het voorstel van de com-; missie ad hoe voor het uitbrengen van .uvies inzake de huisvesting van het gemeentelijk apparaat aan de raad. die- bouwkundige voorzieningen ten be hoeve van de gemeente Voorschoten te worden getroffen in de door het Pensi oenfonds van Albert Heljn N.V. te stich ten kantoorflat. Deze worden geraamd op 194.000,—. N.V. Dura zal deze uit voeren. Voor de aanschaffing meubilair en inrichting van de flat is benodigd 60.000,Als ze is betrokken zal de vrijkomende ruimte in het raadhuis een opknapbeurt moeten hebben. Deze ver bouwing»- en onderhoudswerken worden geraamd op 24.200,Al deze voorstel len werden door de raad goedgekeurd. Voor de overdracht van woningwetwo ningen aan de bewoners zijn nieuwe voorschriften gekomen, welke door de raad werden aangenomen. Voor de aanleg van sportpark Ade- geest en doortrekking van de Beetho- venlaan is nodig dat het recht van erf dienstbaarheid inzake vrij uitzicht en met verbod van bebouwing enz. wordt weggenomen. Daartoe willen b. en w. overgaan tot een onteigeningsprocedure. De raad stemde hiermede in. B. w. zien af van de navordering van 37,20 per woning, zijnde de bijdrage in de stookkosten over het seizoen 1967/ '68 voor de bewoners van de 72 woning wetwoningen in Noord-Hofland. In deze woningen en in het complex van de S4 woningwetwonigen zullen nu warmteme ters worden aangebracht, waarvan de kosten om en nabij de 15,-. per jaar zullen bedragen. Hiervoor was een kre diet benodigd van ƒ9.945,De raad ging hiermede akkoord. Het rasterwerk rond de tennisbanen zal worden vernieuwd. De kosten hier van bedragen 1.460, De onderwijsvoorstellen werden ha- merpunten. Bouw Sporthal B. en w. stelden stichting gaan met het ontwerp van de Ned. Heide Mij voor een serie-standaard sporthal, aangepast aan de plaatselijke omstan digheden, en voor de grondkosten, bouw kosten en inventaris een krediet beschik baar te stellen van 1.611.000,—. Uit het grondbedrijf zal 5.000 m2 grond geno men worden tegen een prijs van in to taal 600.000,ter gedeeltelijke dek king van de grondkosten te beschikken over een bedrag van 300.000,uit de reserve, gevormd uit de winsten op de verkoop van de z.g. KLM-woningen, een bijdrage van het Rijk ingevolge de rijks regeling subsidiëring overdekte sport accommodaties en een bijdrage fonds perdue, alsmede een renteloze lening van de Ned. Sport Federatie, alles tot zo hoog mogelijk bedragen aan te vragen en te aanvaarden. De hal krijgt een grootte van 30 bij 42 meter en een hoog te van 7 meter. Deze hal maakt het mo gelijk banen uit te zetten als volgt: 6 badmintonbanen, 4 volleybalbanen of 1 hoofdveld, 2 basketbalbanen of 1 hoofd- veld, 2 tennisbanen (dubbelspel) 1 zaal handbal- en voetbalveld, 1 microkorf- balveld en 1 zaalhockeyveld, terwijl de hal tevens voor gymnastiekonderwijs aan scholen zal voldoen. Verder Komen er bergruimten, kamers voor leraren enz., alsmede een tribune. De hal is ge pland op het voormalige MOC-terrein. Het plan werd met veel instemming be groet. De plaats is centraal dus goed, terwijl er ook goede parkeergelegenheid is. De heer Van Eerde (PvdA) vond het gebouw wat kolossaal en de beplantings- dienst zal wat bjj moeten springen voor de verfraaiing. Verder was er alle in stemming met het plan. Het plan is nog wel niet geheel af, er zijn nog tal van wensen, doch die zullen ook wel uit de verf komen. De gemiddelde huurprijs van de hal zal komen gemiddeld op ongeveer ƒ20.De heer Krol (BP) memoreerde in deze nog even de schenking van de Raiffeisenbank. Voor de bezorging van onze krant in LEIDEN vragen wij Mooie bijverdienste voor scholieren. Aanmelden: ABONNEMENTEN-AFDELING DE LEIDSE COURANT PAPENGRACHT 32 LEIDEN TELEFOON 20935

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4