Kerstverhaal 1. „Help yourself" Tom Jones. Gloednieuwe elpee van de meest ge liefde Engelse balladevertolker, die ook dit jaar weer nummer één werd in de populariteitspoll van New Mu sical Express. Behalve de titelsong brengt Tom op deze zwarte schyf een keur van zijn repertoiresongs. „1 can't break the news to myself" heeft een vry zwak intro, maar roept gaan deweg herinneringen op aan hel ener verende „You can't stop love" te vin- bed" is een gevoelige hallade, die Toms machtige stemgeluid volledig tot ontplooiing brengt; „Isadora" is qua intro vrij zwak (een euvel waar aan vele songs op deze elpee lijden), maar daarna heerlijk om naar te luisteren; „Set me free" is een cover niet zo geslaagd van het al oude Joe Texsucces; „I got carried away" vermag uauwelyks te impone ren; „This house" is evenals „The bed" zeer gevoelig gezongen; „So afraid" is weer een lekkere ballade, terwijl „If I promise" eerlijk geleend werd Aan John Walker. „If you go away" is intrigerend, maart duurt te lang. Zulks in tegenstelling tot „My girl Maria" een van de topsongs van deze elpee dat makkelijker iets langer had gekund. „All I can say is goodbye" is een goed uitgewerkte compositie, die het peil van deze ■loneselpee meehelpt hoog te houden. Al met al een elpee, die minder impo neert dan „Delilah", maar de ge noemde restricties in ogenschouw ge nomen op een muzikaal zeer hoog peil staat. 2. „We can help you" The Alan Bown. Pretentieloos plaatje van de groep, die eens furore trachtte te maken met soul. Ten behoeve van de commercialiteit zwichtte men voor de hitverlokkingen. Vocaal niet sterk, instrumentaal zeker voldoende. „Roiy' Raymond Froggatt. Vro lijke meezinger van de man, die eens vriend en vijand verbaasde met „Cal- low-la-vita". Wij zijn benieuwd wan neer de Dave Clark Five met een cover op de proppen komt. 4 „You don't love me" Linda van Dyck. Instrumentaal zeer sterke plaat; vocaal weinig interessant, aan gezien Linda het qua stemgeluid nu eenmaal niet kan opnemen tegen een echte zangeres. 5. „Take the fast train" The Mo tions. Undergroundachtige opname, die een rommelige indruk maakt. Een orkaan aan instrumentale kracht verdringt het vocale geluid van Rudy Bennett. Jammer, maar je moet er wat voor over hebben om een groep als Blue Cheer te kunnen imiteren. Het was twee dagen voor Kerstmis. Na schooltijd mocht Mieke moeder helpen de dozen met kerstspullen, die steeds op zolder bewaard werden, naar beneden te dragen. De kerst boom stond al in- de kamer, was juist vanmiddag gebracht en die zou vader met hulp van Jan vanavond na het eten optuigen. „Voorzichtig Mieke, niet te hard neer zetten", zei moeder telkens. De ver sierselen voor de kerstboom zijn im mers zo teer. Mieke wist precies wat in de dozen zat. het stond er aan de bovenkant opgeschreven. Ze zette de de doos met de beeldjes voor de stal even in de keuken. Alles moet schoon opgepoetst worden. Kijk, daar kwam moeder al met de stal aan dragen. „Zeker maar weer op een tafeltje bij de boom neerzetten hè Mieke?" Mieke hoorde het al niet meer. ze was begonnen met het afwassen van de beeldjes. Heel voorzichtig hoor. Het zou jammer zijn als er een stukje afbrak; het oortje van de ezel was al eens gelijmd. Met een hoogrode kleur op de wangen kwam Mieke met de schone beeldjes in de doos binnen. Moeder stond de stal te stof fen. „Hé mam, wat zit er in die lange smalle doos?" „Mieke niet aankomen. Ik zal je wel laten zien wat er in zit". Nou daar was ze nieuwsgierig naar. Moeder deed de doos open en daar lag tussen houtwol een engel met een trompet aan de mond, heel mooi beschilderd. De trompet was verguld en schitterde in het lamplicht. „Is dat beeldje echt zo oud?" wou Mieke weten. „Ja, heel oud en kostbaar. Het is van hout en gesneden door een beeld houwer. een kunstenaar". „Waarom heeft u het nooit bij de stal gezet? Het is juist zo mooi". „Ik ben er zuinig op geweest, maar nu jullie allebei groot en voorzichtig zijn, komt het dit jaar voor het eerst by de stal. Ik heb het beeldje gekre gen van mijn grootmoeder. In het kort vertel ik je haar geschiedenis. Toen mijn grootmoeder een jong meisje was, was ze gouvernante (kin derjuffrouw) op een kasteel in Frank rijk. Ze wilde daar de franse taal goed leren. De gravin van dat kasteel had de zorg over de kinderen bijna geheel aan de gouvernante toever trouwd. Mijn grootmoeder vond het daar heel prettig, de kinderen hielden veel van haar en de baby werd ge heel door haar verzorgd, want de graaf en de gravin moesten heel dikwijls uit. Zo leek het er ook op of ze eens met Kerstmis met de kin deren alleen zou zyn, want de ou- op I Dat reizen ging honderd jaar geleden niet zo vlug. Er waren geen auto's, bus sen en vliegtuigen. De reis ging per rijtuig of koets, maar dat ging ook nog langzaam, immers de paarden moesten op tijd rusten of verwisseld De boswachter van het kasteel had voor een mooie kerstboom gezorgd, de bedienden hadden hem èersierd, de stal klaargezet en het huis met dennengroen verfraaid. Natuurlijk overal kaarsen. Elektrische lampen waren er toen ook nog niet. dus )in de boom kleine kaarsjes. Mijn groot vader was naar de nachtmis geweest, terwyi een dienstbode op de kinderen paste, 's Middags had ze spelletjes met de kinderen gespeeld maar het mooiste begon pas. toen het donker was en de kaarsjes in de boom en bij de stal werden aangestoken. De kerstliedjes klonken door de zaal. het houtvuur in de open haard zorgde voor een behaaglijke warmte. Met Kerstkindje in het kribje, Maria en Jozef en de herders leken wel te le ven in het flikkerende licht van de kaarsjes. Het was wondermooi! En toen gebeurde het verschrikkelijke. Een kandelaar met brandende kaar sen viel om, het strooien dak van de stal vatte vlam en in een oogwenk stond de boel in brand. Natuurhjk werden de kinderen eerst in veilig heid gebracht. Mijn grootmoeder nam de baby in haar armen, de houten kerstgroep was één vlammen zee, alleen deze engel die wat op zij stond, was nog ongeschonden. Met de baby in de ene arm en de engel in de andere hand, zo vluchtte ze naar een andere vleugel van het kasteel, waar ze veilig waren. Kijk Mieke, aan de vleugels van de engel zie je nog schroeiplekjes". Ja, Mieke zag het goed. „Toen de kinderen groot genoeg wa ren, ging grootmoeder naar Neder land. Ze mocht het geredde beeldje meenemen, want het had, na die vre- selyke brand op haar kamer ge staan. Toen grootmoeder ernstig ziek was, gaf ze mij het beeldje en zo is het hier in huis terecht gekomen en komt het met kerstmis bij de stal te Voi bewondering stond Mieke met de engel in haar hand. „He mam, mag het tot Kerstmis op mijn kamertje staan? Ik zal er heus voorzichtig mee zyn". Vol afwachting keek ze moeder aan. Ja! Het mocht! Toen Mieke die avond in haar bed stapte, stond het beeldje al te pronken op haar ka mertje. Met haar hoofd op het kus sen kon ze juist de gouden trompet zien schitteren in een lichtsraal van de maan, die door een kier van het gordijn naar binnen straalde. „Tuuuut, tuuuuuut" klonk het door de stille kamer. „Kun je fluiten?" vroeg Mieke ver wonderd aan de engel, want die was „Ja, ik kan praten ook". „Dan ben jij een toverengel. Dan Mieke ging rechtop in bed zitten. „Zeg, hoe oud ben je eigenlijk?". „O. wel tweehonderd jaar". „Dat is heel oud. Ben je altijd in dat kasteel geweest?" „Nee, niet altijd. Ik kom uit Zwit serland, daar heeft een beeldhouwer me gesneden uit een stuk hout en la ter beschilderd". „Is dat het land met die hoge sneeuw bergen Op de televisie heb ik dat wel eens gezien". „Het is een prachtig land, vooral met Kerstmis, dan staat er in iedere kerk een prachtige kribbe. En dan die echte sneeuw rondom en op de „Wat zal dat mooi zijn", zuchtte Mie ke, „dat zou ik ook wel eens zien". Zullen we vannacht er even heen gaan? Ik kan ook vliegen. Ik neem „Hoe kan dat nou? Ik ben veel te „Ik maak je klein. Kom vlug, doe je vestje en je pantoffels aan, klim op mijn rug en door een kier van het raam vliegen we weg". „Zijn we morgenochtend weer terug, want ik heb morgen kerstfeest op school", vroeg Mieke toch wel een beetje angstig. „Dat kan best, maar nu vlug". Mieke voelde zich klein worden. Ze klom op de rug van de engel en zoef, daar suisden ze door de lucht. Eerst boven de daken van de huizen, maar toen hoger en hoger. De maan ging achter de wolken en het was donker, heel donker. „Zeg engel, ik heb het koud", rilde Mieke. De engel floot op zijn trompet en dadelijk kwam er een ster naar omlaag. „Ik zal jullie licht en warmte geven onderweg", zei de ster. „Gos, die ster kan ook al praten", dacht Mieke. Ze werd heerlijk warm. Ze begon een praatje met de ster. „Woon jy daar altyd hoog in de „Al miljoenen jaren, maar één keer ben ik vlak bij de aarde geweest, dat was toen het kindje Jezus in Bethlehem geboren was. Toen was ik bij de engel die aan de herders op het veld de boodschap kwam bren gen dat Jezus geboren was". „Heb je het kindje toen gezien?" „Maria toonde haar kindje aan de herders bij de stal en toen straalde ik myn licht op hen neer" ..Toen was je zeker wel blij". Wat had die ster veel moois gezien. Mieke raakte opgetogen van vreugde. Ze vergat dat ze op de rug van de engel zat en strekte haar handjes van bewondering omhoog. Dat had ze niet moeten doen. Met een plof rolde ze naar omlaag. „Boem!" klonk het door het stille Klaar wakker zat Mieke nu op de grond. Moeder kwam haastig toegelo pen. Ze was geschrokken die harde slag. „Mieke. was is er gebeurd Zeker naar gedroomd". „Nee, mam, juist mooi". „Vertel het morgen maar. Nu gauw gaan slapen". En ze dekte haar dochtertje lekker toe. Nog even keek Mieke naar de gou den engel en weldra sliep ze als een Correspondentie 3| Er zijn nog enige goede oplossingen binnengekomen van Jan Wijsman. Alphen; José Berk, Annemieke van Nierop, Zoeterwoude; Dorien v. d. §$j| Broek, Roelofarendsveen. Ze kwamen te laat binnen en hebben dus niet 'jjl meegeloot. dgf Frank Witte, Leiden, stuurde nog een aardig verhaal over: Sint en Pedro over de daken. Ik bewaar het tot vol- //M gend jaar, want we zitten alweer mid- vW/fr, den in de Kersttyd. Corrie v. d. Voort, Hilversum: ijgöj Het kerstfeest nadert Het Kerstfeest van 1968 nadert al met rasse schreden. Nauwelijks is het ?ϧS Sinterklaas geweest of Kerstmis breekt aan. Overal worden in de hui- zen de adventssterren opgehangen sjfc en ontstoken. Tegenwoordig gebeurt dat met elektrisch licht en dat is ;«''"i ook mooi. In de winkels zijn de eta- flM lages versierd met kerstballen en slin- II gers. Op de markt en op de hoeken \l.' van straten worden kerstbomen te gjfö koop aangeboden. Ook in de winkels in staan kerstbomen met glinsterende ballen en lichtjes. Dit jaar Is er weer wat nieuws verschenen, kerstballen met zes hoeken. Heel mooi. Zo ligt alles te wachten op. het mooie feest van Kerstmis als Jezus op aarde komt en in zijn kribje ligt. De enge- len zingen dan: Gloria in exelsis Deo. jullie en je ouders een Zalig Kerstfeest. Tante Jo en tante Annemarie. Gevlochten mandje voor de kerstpost Het mandje - fig. 5 - moet je uit kartonnen of papieren stroken vlechten, die 4 cm breed zijn. Voor de bodem en de zijkanten heb je 8 koningsblauwe stroken nodig die ieder 48 cm lang zijn. Vlecht ze zo in elkaar, dat je een vierkante bodem krygt, zoals je op fig. 1 ziet. Let er wel op dat het vlecht werk precies in het midden van de stroken zit. Buig dan alle stroken omhoog, zoals op fig. 2 getekend is. Knip nu 2 felrode stroken uit, die 72 cm lang en 4 cm breed moeten zijn. Zet de stroken van de zijkant recht overeind, ziè fig. 3, vlecht dan de rode strook, over een blauwe, onder de volgende over de derde, enz. totdat je rond bent. Knip de rode strook niet af als je weer by de beginhoek aankomt, maar vlecht nog over de 2 volgende blauwe stroken heen, zodat die kant ook vastzit. Buig de rode strook by de hoeken scherp om. Lym dan het begin en het einde van de rode strook aan een van de verticale stroken vast. Vlecht de tweede rode strook er zo in dat de twee rode vlakken niet boven elkaar zitten. Buig de overblyvende stukken van de blauwe stroken scherp om naar de binnenkant van het mandje: zie fig. 4. Lym de stroken daar vast. Knip dan 2 stroken uit die 45 cm lang en 4 cm breed zyn. Plak ze met de achterkant aan elkaar en lijm ze als hengsel aan het mandje. De uiteinden rusten op de bodem van het mandje. Leg een stuk karton op de bodem als je deze steviger wil maken. Je kunt hem bekleden met een rode papieren servet of een stuk aluminium folie. Als je het mandje niet voor kerstkaarten wil gebruiken, kun je hem als schaaltje voor snoepjes op tafel zetten. zweefden, maar gewoon konden lo pen, zoals op de aarde. Ze moesten ook een soort plastichelm opzetten. Toen begon de man op een papiertje tekenlngtjes te maken. Eerst een soort vliegende schotel waar drie poppetjes in zaten. Hij wees naar de poppetjes en toen naar Jan, Piet en hemzelf. Toen een bol waarbo ven een vliegende schotel zweefde met een pijltje naar boven. Daarna 2 poppetjes die op een matras lagen. Op het volgende tekeningetje stond weer een vliegende schotel, maar die was nu aan hel landen. Toen De marsmannetjes Korte inhoud van het voorafgaande: Jan en Piet zagen tijdens een wandeling op de hei een vliegende schotel landen. Op uitnodiging van een vreemd uitziend wezen gingen ze de schotel binnen. Ze kregen di rect een prik en vielen in slaap. Toen ze wakker werden zagen ze de aarde als een voetbal voor hun raam zweven. Geschrokken beslo ten ze eens op verkenning te gaan en belandden in de besturingskamer van de vliegende schotel. Het mannetje dat hun de instru menten had laten zien, zag er nog vreemder uit dan de anderen. Hij had een klein hoofdje, met een gro te bos blond haar. Zijn gezicht was donkerbruin. Maar het raarste wa ren nog zijn oren: ze waren enorm groot en hij kon er mee klapperen zoals een olifant doet. Hij had als enige een goudkleurig glanzend pak aan. Zijn staart had allemaal korte groene haartjes en aan het einde zat een yzeren bolletje. Als hy daar mee op de grond sloeg, hielden alle mannetjes hun mond om naar hem te luisteren. „Volgens mij is dat hun leider", zei Piet. Jan was het direct met hem eens. Plotseling wenkte het mannetje hen en bracht hun naar een ander vertrek, waar twee groenig glanzende pakken op han gers hingen. Met gebaren beduidde hij hen, hun kleren uit te trekken en deze pakken aan te trekken. Jan en Piet gehoorzaamden aarzelend. Zodra ze aangekleed waren, merk ten ze dat ze helemaal niet meer Langzame Immediate Zoals gevvooniyit heeft „Ook a jou" ook nu weer wat nieuws van het liumediatefront, heet van de Engelse popnaald. Chris Farlowe heeft een nieuwe single gemaakt: twee folk- aehtige ballades, die doordat ze té langzaan) zijn weinig hitkansen be- i zitten. De a-kant „Dawn" gaat over I een jongeman, die niet tegen het och tendgloren kan. De produktie werd gemaakt door ene Staff, de eerste producer die erin slaagde het stem geluid van Chris enigszins te veran deren. De b-kant „April was the month" is een produktie van Farlowe zelf, waarop we de oude Chris weer herkennen. Een sterke ballade, die met gevoel vertolkt wordt door de meest ondergewaardeerde zanger van Engeland. Sinds enige weken heeft Immediate de wereldrechten gekregen voor een nieuw label: „Instant". De eigenaars van dit label willen (aanvankeiyk op kleine schaal) muziek gaan versprei- den, die niet dagelijks via de radio te horen is. Experimentele opnames dus, die weinig verkoopkracht zullen heb ben. De eerste drie exemplaren zyn uit: „Sitting in the park" (een gemo derniseerde uitvoering van de befaam de Billy Stewarteompositie) en „You ve got it" van Owen Grey en Maxi mum Breed; de „Ob-la-di, Ob-la-da- story" (part 1 en 2) van Alullo en Doh. Twee eigenzinnige opvattingen van het thans meest gedraaide liedje van de nieuwe Beatle-elpee. Bluessy met een sterk jazzeffect. Een goede produktie van David Hadfield; en „It en „Happy Miranda", twee vrolijke pretentieloze melodietjes, die echter nauwelyks op de popmarkt zullen imponeren. Het is. dachten wij, een goed stre ven ook eens wat aandacht te beste den aan en zeker om ook eens een kans te geven aan produkties, die niet zo hitgevoelig zijn als kapriolen van gerennommeerde hitmakers als Beatles. Stones en Small Faces. Het initiatief van Instant Records kunnen we dan ook alleen maar toejuichen. Of er in Nederland echter een distri butiemaatschappij voor deze platen te vinden zal zijn, is te bezien. Want het lijkt ons sterk dat Bovema waar Immediate ondergebracht is er voor op de bres gaat staan. Leidse top-10 2. Lea The Cats 3. Just a little bit of piece in my heart Golden Earrings 4. Jerushala'im Rika Zarai 5. Battle hymn of the repu blic Zen 7. Red, red wine Peter Tetteroo 8. White room The Cream 9. Chewy chewy Ohio Express 10. Going up the country Canned Heat Wij maken een kijkdoos 649-tS STERREN ALS KERSTVERSIERING Deze sterren zien er 't leukst uit tegen een bonten achtergrond. Maak ze vast aan de muur of aan de deur met een punaise of kleine spijker, die je door hun middelpunt prikt. Ze worden gemaakt uit wasknijpers, cocktailprikkers en tandenstokers en daarby nog een beetje lijm en gekleurd karton. Voor figuur 1 begin je met een stuk karton met een doorsnede van 34 cm. Haal 4 wasknijpers zo uit elkaar dat je de houten gedeelten losmaakt van het metalen klemmetje, lijm de houten gedeelten dan met de acht buitenkanten aan elkaar. Lijm de vier „stroken" op het «stuk karton. Plak dan twee cocktailprikkers en een tandenstoker in leder van de vier stukken tussen de wasknypers. Voor fig. 2 heb je met een doorsnede vna zes cm. nodig lym eerst de „stralen" uit de acht wasknijpers vaat en plak dan acht cocktailprikkers tussen de was knypers. Het materiaal hiervóór kan iedereen makkelijk te pakken krijgen: n schoenendoos, een stuk gekleurd cellofaan en een tube lijm. Boor klein gaatje in een zijkant van de schoenendoos (zie fig. 1). Uit de deksel snij je een groot vierkant en plak daar het stuk cellofaan overheen; rood geeft het leukste effect Natuuriyk kun je ook een andere kleur kiezen (zie fig. 2). In de strips uit tydschriften vindt je vast wel een paar cowboys en idianen. Zoek er de leukste uit, plak ze op karton en knip ze uit zoals je op afbeelding 3 ziet. Vergeet niet het stukje onder de stippellijn wat nodig is om hem op de bodem van de doos vast te ïymen. Jè lijmt de figuren dan op een stuk karton, dat even groot is als de bodem van de doos (fig. 4) lym er ook een paar bomen en struiken op die je zelf kunt tekenen of ook uit een tijdschrift knipt. Zet dan het stuk karton in de doos en doe de deksel erop fig. 5Als je nu in de kijkdoos wil kijken, kun je hem het beste onder een lamp houden, zodat het licht door het cellofaan heenvalt. Het ziet er echt spannend uit als Cassidy op zijn paard voorbij galloppeert, niet vermoedend, dat de indianen hoofdman, de Zwarte Adelaar met gespannen boog in de bos jes verscholen zit. Je kunt ook zelf allerlei scene's verzinnen; er zyn ontel bare mogeiykheden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 10