Rijnlands Lyceum gaat in sociale behoefte van Oegstgeest voorzien Hypermoderne school voor 600 leerlingen Zoeterwoudse KVP weer in rustiger vaarwater NIEUWJAARSADVERTENTIES DE LEIDSE COURANT - LEIDEN Autoshow Amoreus spelletje eindigt in vlucht naar Alphens station Pams - De Algemene bracht micro-korfbal van niveau UW MENING DONDERDAG 19 DECEMBER DE LEIDSE COURANT Morgen opening door burgemeester Van Eysinga Als morgen om half elf de burge meester van Oegstgeest, jhr. T. A. J. van Eysinga het nieuwe Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan (achter de St.-Willibrordkerk) opent, dan komt voor ruim 600 middelbare scholieren een school ter beschikking, die in mo derniteit en opzet waarschijnlijk zijn gelijke in Nederland niet heeft. Het bijzondere aan het 6 miljoen kostende complex is, dat er behalve een gym nastieklokaal, ook een sportveld, een sporthal, een bibliotheek (met ca. 10.000 boeken) en een aula (het woord theater zou meer op zijn plaats zijn) toe behoren. Deze „extra's" komen niet alleen ter beschikking van de leerlingen van het Rijnlands Lyceum, maar uiteraard ook aan de gehele Oegstgeester gemeen schap. Functie Door deze „extra's" gaat de school, ge bouwd door de Noordwykse firma C. v. d. Wiel Gzn., een sociale, functie in Oegstgeest vervullen, zoals ook reeds in de noodschool gebeurde. Deze werd ge bruikt voor vergaderingen, lezingen, kerkdiensten, zondagschool, tentoon stellingen, filmvoorstellingen en allerlei sporten. Bij het opstellen van de plannen is het schoolbestuur er van uitgegaan, dat het onderwijs geen hinder mag onder vinden van de nevenfuncties van het schoolgebouw. De architect, ir. R. D. Bleeker, ontwierp daarom een plan, waarin de verschillende functies onaf hankelijk van elkaar kunnen worden uitgeoefend en bepaalde ruimten als een hal, een buffet, een garderobe en toilet ten gemeenschappelijk kunnen worden gebruikt. In de leslokalenvleugel zijn 26 lokalen ondergebracht, waaronder één met talen practicum, een geschenk van de ouders. Tegenover de meeste van deze lokalen bevinden zich kleine kabinetten. Deze dienen voor meer individueel werken. Een van deze kabinetjes is als „sterren wacht" ingericht. Rondom de patio zijn docentenkamer, rectorskamer en admini stratiekamers gegroepeerd. De patio zal o.m. gebruikt worden als ontvangst ruimte. Sporthal De sporthal heeft de landelijke genor maliseerde maat van 24 x 42 m, met eer vrije hoogte van 7 meter. Het aantal zit plaatsen op de tribune bedraagt ca. 350. De bibliotheek is aanzienlijk boven de normale schoolmaat vergoot (8 x 24,5 m) en biedt voldoende boeken- en studie ruimte voor het gecombineerd gebruik van de Openbare Bibliotheek en Rijn lands Lyceum. Aula De aula (24,5 x 24,5 m) is opgezet als een „multi-purposeroom" voor de school, maar ook als een experimenteel theater met vele mogelijkheden: als congres zaal, als muziekzaal, voor solisten, als concertzaal en als filmzaal. Het auditorium kan gericht zijn op het grote podium en op het kleinere po dium, dat van een „toneel-trekkeninstal- latie" voorzien is, maar kan ook rondom het verlaagde middengedeelte van de Zaterdag wordt deze sporthal, beho rend bij het Rijnlands Lyceum officieel in gebruik genomen, het is de 99ste van deze soort in Nederland. zaal opgesteld worden, waardoor „er ronde" gespeeld kan worden. Een rond gaande lichtbrug geeft de gelegenheid als deze speelvlakken goed te belichten. Manifestatie Rondom de opening van de school zijn diverse manifestaties, waarbij hoofd zakelijk leerlingen, ouders van leerlin gen, oud-leerlingen, docenten en mede werkers van het Rijnlands Lyceum zijn betrokken. De school zal echter a.s. zondag (van 12.30-13.30 uur), woensdag (van 14.00- 16.00 uur) en donderdag (van 14.00-16.00 uur) voor belangstellenden te bezichti gen zijn. Tevens is dan de expositie te bezoeken, die door de drie kunstenaars Lex Horn, Eric Claus en Karei Visser, ter adstructie en als achtergrond a de permanente werken is ingericht. Verfraaiing Van de 1 pet. regeling ter verfraaiing van het gebouw heeft het schoolbestuur het beeld „toernooivechter" aangekocht van de Amsterdamse beeldhouwer Eric Claus. In de schoolhal hangt tegen de aulawand een wandkleed, dqt ontworpen is door de (pas overleden) kunstenaar I.ex Horn. In de kelder (ónder de aula) bevinden siich de toneelkleedkamers en een ver enigingslokaal (de ROS-kelder) en een handenarbeidlokaal. L. J. v. d. Post gekozen tot voorzitter Na alle gekrakeel en deining rond de gemeenteraadsverkiezingen van twee jaar geleden en de gewraakte toepassing van de exploitatieverordening is de rust in de Zoeterwoudse KVP-afdeling weer gekeerd. Ook hier heeft de tijd welis waar niet alle maar toch vele wonden geheeld. Nu het plaatselijke KVP-schip in wat stiller vaarwater is gekomen ach ten een aantal leden de tyd rjjp om orde op zaken te stellen. Dringend noodza kelijk voor een goede functionering van de afdeling was de samenstelling van een nieuw bestuur waarvoor een aantal kandidaten zich beschikbaar had ge steld. De vergadering waarvoor de belang stelling niet groot was werd geleid doof de heer C. J. v. Leeuwen het enig over gebleven lid van het oude bestuur. In zijn openingswoord constateerde hij, dat de afdeling in lange tijd niet bijeen was geweest en signaleerde hiervoor di verse oorzaken. Ook in de landelijke KVP heeft het gerommeld. Men heeft de mondvol van samenwerking, maar de heer Van eeuwen vroeg zich af of de échte wil hiertoe wel aanwezig is. We zien juist nu veel versplintering. Voor buitenstaanders heeft het de schijn gehad, dat de plaatselijke afde ling weg was. Enkele personen bleven echter de zaken behartigen. De contri butie bleef vrij vlot binnenkomen waar uit mag worden geconcludeerd, dat het belang van de KVP nog steeds wordt on derkend. Er zijn nu mensen gevonden die het bestuur willen gaan vormen. De heer J. H. v.d. Ploeg fractievoorzit ter van de KVP in de gemeenteraad ging in een gloedvol betoog nader in op de problematiek en de grote taak van de KVP. Hij deed dit onder de titel: „Wij hebben het niet allemaal by kunnen hou den". Hy constateerde, dat er vele twy- fels zijn gerezen. Door sommigen worden alle waarden overboord gegooid. Hy vroeg zich af of het wel verstandig is alles te slopen voor dat men nieuwe nor men heeft. De talloze problemen geven ons een gevoel van machteloosheid. Er worden zondebokken gezocht, politici, het be drijfsleven, ouderen, jongeren enz. Ge lukkig zijn er ook nog optimisten zoals bv. in de KVP waar men nog altijd over een groot aantal bewuste leden beschikt. Hun enige intentie is deze wereld meer leefbaar te maken. Bij al hun denken en doen is de mens uitgangspunt. Er is een algemene klacht dat de kiezer of bur ger geen enkele invloed meer kan uit oefenen. Als dit waar is ligt het aan ons zelf. In de KVP bv. worden de leden die daar prijs op stellen betrokken in de meningsvorming. Van conclusies van werkgroepen ed. blijkt de kamerfractie zeer veel nota te nemen. Er is een jon- geren-KVP nodig, die hierin een grote taak heeft en bereid is langs de huizen te gaan. Er is doorlopend werk aan de politieke winkel. We moeten afrekenen met het oude systeem alleen by verkie zingen actief te zijn. RADIKAAL Radikaal is een woord van onze tijd, moet men echter om radikaal te zijn een nieuwe partij stichten Voorbeelden van radikaliteit vindt men dicht bij huis. Dat is bv. 6 6 jaar ploeteren om het plan Westeinde van de grond te krijgen. Dat deed de Stichting r.k. scholen met de bouw van een sportzaal en het realiseren ;en nieuwe basisschool. Het nieuwe Emmaus dat tot stand kon komen dank de nimmer aflatende ijver van het be stuur. Het prachtige Ons Huis waaraan door velen is gezwoegd en geofferd, al dus de heer Van der Ploeg, die ver volgde: Men geloofde niet meer in een sportpark Nieuweweg. Er wordt nu vol op aangewerkt. Radikaal was ook het bestuur van de kath. woningbouwvereni ging die elke woningwetwoning „bij de heideuren vandaan heeft gesleept". Dit alles en nog meer gebeurde in Zoeter- woude waar nu nog mensen zeggen: „Er gebeurt hier niets". We hebben elkaar nodig in dit alles. Er is een grote taak voor een plaatselijke KVP", zo be sloot de raadsfractievoorzitter. BESTUURSVERKIEZIN G Na deze woorden ging men over tot de verkiezing van een definitief bestuur. Aan de kandidatenlijt werd toegevoegd de heer L. J. v.d. Post, C. v. Leeuwen, A. werd gesteld. Gekozen werden: mevr. J. Overdevest-Welp, mej. C. A. M. Schou ten, L. J. v.d. Post, C. v. Leeuwen, A. Wijsman, C. P. J. Paardekooper Jr. C. Overdevest P.zn., G. P. v. Bemmelen W. J. Belt. Van hen werd met algemene stemmen de heer L. J. v.d. Post tot voorzitter gekozen. Het bestuur zal de overige functies verdelen. Bij de dachtenwisseling kwam een meer innige samenwerking ter sprake met de afde ling Hoge Rijndijk. De nieuwe voorzitter bleek t.a. hiervan een positief standpunt in te nemen. VOOR ONS NUMMER VAN 31 DECEMBER A.S. KUNNEN OPGEGEVEN WORDEN TOT UITERLIJK 21 DECEMBER A.S. Tarief: Kleine advertenties 2,uitsluitend tegen contante betaling. Gewone advertenties 0,22 per mm. Model visitekaartje per stuk 20, Gewone advertenties kunt U telefonisch opgeven: (01710) 25451 en 20826. ADVERTENTIE ~Inltn t 3A3 f 3875,— PERSONENWAGEN Geopend iedere dag van 9-22 uur, zaterdag en zon dag van 9-19 uur. CALEX De aula van het Rijnlands Lyceum is tevens een experimenteel theater. Haagse politierechter niet mild tegen Bodegraaf se terroristen De officier van justitie bij de Haagse politierechter liet geen onduidelijkheid bestaan voor de vijf herrieschoppers uit Bodegraven omtrent hetgeen hen, maar ook anderen te wachten staat, indien het nog eens tot geweld daden zou komen als waarvoor dit vijf tal nu terecht stond. „Het begint zo langzamerhand de vormen van 'n ter reur aan te nemen in Bodegraven, maar dat moet en zal afgelopen zijn, anders gaat er een stelletje voor nog langere tijd de gevangenis in," aldus de officier. Voor één verdachte was het al zover. Hij kreeg zoals de officier had geëist, vier maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk en af trek van het voorarrest. Dat betrof een 22-jarige elektro- monteur, Maarten K., die het wel heel bont had gemaakt en zelfs een spring- mes had gehanteerd. De feiten waar over het ging, vonden plaats zondag avond 3 november op het station Bode graven. In en rond een discobar ter plaatse was het reeds herhaaldelijk tot een gevecht gekomen, waarbij in het bijzonder een groepje jongelieden uit Alphen aan den Rijn waren betrokken. Er werd dan getracht eikaars meisje te veroveren, ging het niet goedschiks, dan -maar -kwaadschiks. De bewuste avond waren er dan ook weer moei lijkheden geweest en vier jongelieden uit Alphen aan den Rijn waren naar het station gevlucht, achtervolgd door wel vijftien halfdronken Bodegravers. In het stationsgebouw kregen ze de vier jongelieden te grazen en sloegen er op los, waarbij de monteur een 9prinigmes tevoorschijn haalde. Eén van de slachtoffers werd bewusteloos geslagen. Zelfvoldaan trokken de Bo- degraafse helden zich terug, doch daar mee was de zaak ditmaal niet afgedaan. Er volgde een proces-verbaal, waaruit de vijf verdachten tevoorschijn kwa men als de grootste belhamels. Dat waren dan genoemde monteur, verder diens broer, de 18-jarige Dirk, de 21- jarige Henk van V., de 20-jarige Anton S. en de 19-jarige Jan van K. Voor de rechter waren ze heel wat kalmer dan in het stationsgebouw. ,,U moet zo'n stelletje daar eens bezig stelde de officier zich 't beeld voor. De monteur had in de discobar een tegenstander reeds een bierglas het hoofd geslingerd. Onder de kreet: ,,Ze gaan er aan," rende de meute achter de Alphenaren naar het station. „We hadden wel dertig glazen bier gedronken," zeiden verdachten, hetgeen als excuus slecht slaagde. De eis tegen de vier andere ver dachten luidde drie maanden gevange nisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De politierechter was het volko- eens met de officier en hij ver oordeelde deze verdachten overeen komstig de eis. De Algemene en Cres cendo speelden voor de microcorapetitie tegen resp. Pams en Pboenix. De Algemene sloot de wedstryd met een zege af, maar voor Crescen do zat liet venyn in de staart en verloor o.i. enigszins geflatteerd. In een vaak zeer goede wedstrijd heeft De Al gemene ook de derde wedstrijd in winst weten om te zetten, al werd de strijd pas in de laatste seconden beslist. De wed strijd bracht alles wat men van een microwed strijd mag verwachten nl. hoog tempo, goede combinaties en veel doel punten. Bij de Algemene had Wim v. Vliet met 6 treffers een groot aan deel in de zege. Deze speler zorgde binnen 5 min. voor 0-2, waarna Pams de stand recht trok. Bart Lambooy, die de na 10 min. uitgevallen Aad Rusman kwam ver vangen schoot meteen raak, maar ook nu kwa men de gastheren weer gelijk. Andries Molenaar zorgde met twee doel punten ervoor, dat De Algemene met een voor sprong kon gaan rusten. Toen Wim v. Vliet er na de rust 3-6 van maakte, leek de beslissing te zijn gevallen, maar Pams kwam zeer sterk terug tot 6-6. Twee doelpunten van Wim v. Vliet zetten De Algemene toch weer W. v. Vliet scoorde 7 x op winst (6-8). Nog gaf Pams zich niet gewon nen en scoorde 7-8, waar na zij een strafworp mis te. Wim v. Iterson bracht nr. 9 op het scorebord, waarna de thuisclub weer een strafworp be nutte. In de laatste se conde stelde Wim v. Vliet de Leidse zege veilig. Na drie wedstrijden heeft De Algemene reeds drie punten voorsprong op haar naaste concur renten, hetgeen perspec tief biedt voor het ver dere seizoen. Phoenix-Crescendo 7-4 Crescendo bracht het er niet zo goed af. In de „Spelletje" met verkeerslichten bestraft Het was ook al onder drankinvloed, dat drie Bodegravers in de nacht van 11-12 mei een gevaarlijk spelletje met verkeerslichten had gespeeld. Dat wa ren Henk v. V., Adriaan B. en Ari v. d. P. Zij hadden kans gezien de schakel kast open te breken, waardoor het mogelijk werd de verkeerslichten in- of uit te schakelen. Zij hadden daar het levensgevaarlijke spelletje voor de weggebruikers mee gespeeld, zoals klei ne kinderen met speelgoed doen. „Dat was juist op het belangrijkste kruispunt in Bodegraven en er hadden de grootste ongelukken kunnen gebeu ren," stelde de officier van justitie vast. Overeenkomstig de eis van de officier veroordeelde de rechter Van V. tot 130.- boete en de beide an deren ieder tot 100.- boöte. (ADVERTENTIE) Uil onxe populaire afdeling Jonge Jenever per liter 8,50 Oude Genever per liter 8,75 I Citroen Jenever per liter 7,95 i Bessen Jenever per liter 7,25 1 Framb. Brandewijn per liter 7,25 Dry Gin per fles 9.75 Scotch Whisky per fles 15,69 France Cognac per Hes 13,55 Vodka Per Hes 9,79 Sherry medium dry per fles 3,95j Landwjjn, rood en wit, per fles 1,75 V.lpolic.lL, fle. a airr 14J Pilsener, per krat 20 HALVE LITERS 9,70 Al uw orders worden gratis thuisbezorgd. Wijnen en gedistilleerd STEENSTRAAT 8 - TEL. 21361 HERENSTRAAT 6 - TEL. 30069 HAARL.STRAAT 204 - TEL. 21611 j LEIDEN Geslaagd. Aan de Eerste Tech nische School te Den Haag zijn geslaagd voor het examen zetter-jongezel de he ren G. van Noort en K. Neyenhuis, bei den woonachtig te Leiden. NOORDWIJK Geslaagd. Aan de Eerste Techni sche School te Den Haag is geslaagd voor het examen jonggezel-drukker de heer J. Cocqheyt, woonachtig te Noord- eerste helft hadden stadgenoten wel een klein overwicht, maar schot liet hen in de steek. Als Crescendo in de le helft wat meer doelpun ten had kunnen produce- ceren dan die één die het nu maakte, was de zege er ongetwijfeld wel uit gekomen. Ons inziens moet de nederlaag bij Crescendo zelf gezocht worden, want toen Phoe nix de drie doelpunten achterstand reduceerde tot één, kon men dat niet voldoende opvangen. Nu was het wel zo dat Vrouwe Fortuna onze stadgenoten niet gunstig gezind was. Enfin, met de rust was het 0-1 door Cees Cornelissen. Louis Kok maakte er na de hervatting 0-2 van. Doelpunten van Louis Kok en Joke Schouten gaven de Leidenaars 'n veilig lijkende voor sprong van 1-4. Toen Phoenix tot 3-4 inliep, ging Crescendo kramp achtiger spelen. Aan doelpunten kwam zij zelfs niet meer toe. Phoenix behaalde tenslotte nog 'n ruime 7-4 overwinning. Een paar dagen geleden meldde krant, dat de Leidse gemeenteraad be sloot tot een bericht aan de bewoners van de woonschepen, gelegen in de Haar lemmertrekvaart, inhoudende het raads besluit dat de bij die schepen aange brachte schuurtjes/optrekjes dienen te worden afgebroken, i^erwijl tegelijker tijd de betrokkenen zou worden mede gedeeld, dat er niet voor enige vervan gende ruimte kon worden gezorgd, Als niet-bewoner, maar als iemand die wèl ervaring heeft met het bewonen van een ark in Amsterdam pro testeer ik tegen deze gang van zaken. Moeten, terwille van het landschaps- schoon, de toch heel redelijke verlan gens van de betrokken bewoners ten minste enige opslagruimte te hebben (en die is gering, u moet er eens langs rijden) tussen wal en schip terecht ko- Tenslotte is het ook weer niet zo, dat iedereen daar uit pure-vrije-wil woont: het zou anders zijn als de gemeente deze mensen prettige woningen zou kunnen aanbieden. Zolang dat niet het geval is vind ik het treurig, dat terwille var aestetische gevoelens van fietsers automobilisten mensen zó gekortwiekt worden. En al gaat het mij niet direct aan slechts vanuit mijn werkkring Oud-Poel geest heb ik uitzicht op de Trekvaart en op de (schilderachtige maar on fortabele) scheepjes als inwoner van Leiden wil ik toch graag een stem protest laten horen. Ik vind het géén manier! M. F. Visser. Programma bij de opening van de Oegstgeestse Sporthal Zaterdag 21 december: Aanvang 14.00 uur. Opmars van Oegsbgeester Sportverenigin gen, voorafgegaan door de mu- ziekver. „Excelsior" uiit Was senaar. Welkomstwoord door de wethou der van sportzaken, de heer M. van der Voet. Vrije oefening meisjes, verzorgd door de gymnastiekver. OGAV. Tafelspringen door OGAV. Micro-korfbalwedstrijd Fiks Pernix (Leiden). Muzikaal intermezzo door Excel sior uit Wassenaar. Demonstratie lange mat springen door keurploeg van turnkring Leiden o.l.v. C. van Oort. Internationale volleybalwedstrijd NederlandHongarije (dames) Zondag 22 december; Demonstraties judo - jiu jitsu - en karate door sportsch. Luiten Trampolinespringen door gym vereniging Olympia uit Aals- Muzikaal intermezzo door de Wil bertdrummers. Zaalhandbalwedstrijd Leiden Den Haag. Maandag 23 december: Aanvang 20.00 u. Muzikale show door de Wilbertdrummers. Tafelspringen door OGAV uit Rolstoelbasketball-demonstratie door leden van de Ned. Invali den Sportbond. Badmintondemonstratie VEGLO- Smash. Muzikaal intermezzo door de Wilbertdrummers. Judo-demonstratie Sportschool De Vries uit Leiden met me dewerking van Anton Geesink. Aangereden door een vrachtwagen Katwijker aan hersenletsel overleden Een bromfietser, de 64-jarige Pieter v. Duijvenvoorde uit Katwijk, is gister morgen om 10.05 uur aangereden door een vrachtauto, toen hij op de Hoornes- laan naar links wilde afslaan om de Biltlaan op te rijden en een tegemoet komende vrachtauto, bestuurd door 'n 35-jarige inwoner uit Valkenburg, niet opmerkte. De bromfietser liep ernstig hersenletsel op en moest overgebracht worden naar het Elisabeth Ziekenhuis te Leiden, waar hij afgelopen nacht is overleden. Micro-korfbal Voorsprong van drie punten voor De Danaiden en Fluks onvoldoende De Danaïden en Fluks kwamen in het veld voor de microcompetitie. Beide ploe gen zagen een voorsprong van drie pun ten verloren gaan. De Danaïden hield er nog wel een punt aan over, maar Flótw verloor in de laatste min. De Danaïden-Spangen 4-4 De Danaïden heeft een punt moeten afstaan aan het soms hard spelende Spangen. Overigens ging de thuisclub vlot van start, want Frans Pasman had niet lang tijd nodig om tweemaal te sco ren. Ciska Peters verhoogde de score zelfs tot 3-0. Met een tegenpunt van Spangen werd de rust aangevangen. Na de rust was het spel iets minder. Span gen haalde op tot 3-2, maar een strafr worp van Frans Pasman deed de zaken weer keren. Twee doelpunten van d© gasten brachten even later zelfs een ge lijke stand op het scorebord (4-4). In de slofatse misten beide ploegen nog een strafworp, zodat dat ook de eindstand werd. D.K.C.-Fluks 6-5 Ook Fluks wist een voorsprong van drie punten niet te consolideren. Dat de strijd uiteindelijk in het voordeel van de thuisclub uitviel, wat te wijten aan een nogal omstreden doelpunt. Ook Fluks ging goed van start. Ruud Niesing-, Frans en Co de Haas bezorgden Fluks een 0-3 voorsprong. Via een tegenpunt van DKC werd het 1-4 door Ruud Nie sing. Daarna zakte Fluks wat af, waart van DKC goed profiteerde en nog voof de rust de stand een beter aanzien gaf (3-4). Nadat beide ploegen twee straf- worpen onbenut hadden gelaten, bracht Co de Haas Fluks weer wat verder van de gastheren (5-3). Hiermee had Fluks haar krult verschoten. DKC kwam gelijk en besliste in de laatste min. met een du bieus doelpunt de strijd ln haar voor deel. Einde 6-5. Verdere uitslagen: Sen. 1: Velocitas-De Algemene 2 2-5.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3