J. Lijteii (KVP) blijft aandringen Nachtverlichting op scholen tegen inbraken en schade Residentieorkest met cellist Pierre Four nier Grootse prestatie Mater Amabilis" Kerstspel „Wie zoekt UP zeer suggestief gebracht Burgemeester Van der Willigen: Relletjes tragisch conflict Auto in Haarlemmertrekvaart Algemene beschouwingen op begroting KVP WIL DIFFERENTIATIE WOONVORMEN IN LEIDERDORP PAUi. DE LE1DSE COURANT WOENSDAG 18 DECEMBER 1988 De laatste afdeling. Onderwijs en Cul turele /aken, werd gisteravond door de voorzitter van de Leidse raad, burge meester Van der Willigen, aan de orde gesteld. De lieer Ljjten (KVP) was als eerste spreker voorstander van nacht- verlichting in scholen, gezien het groot I aantal inbraken en schade door balda- dlgheid. B. en w. menen, dat het zonder nachtverlichting wel kan, maar de heer Lyten vond, dat het euvel van schade en inbraak het nemen van het verlich- tlngsexperiment ernstig in overweging i moet worden genomen. De heer Lijten was bly, dat overeen stemming is bereikt over een gezamen lijke school voor imbeciele kinderen. De bouw moet nu zo spoedig mogelijk wor den gerealiseerd. Indien mogelijk dienen meer assistenten aan de scholen voor imbiciele kinderen in dienst te worden j kracht, genomen. Weet het college al welke be stemming het oude schoolgebouw var het Rembrandt-Lyceum krijgt, wanneei de nieuwbouw in Zuid-West tot stand is gekomen derwijs: dependance heeft j Mevrouw GEELKERKEN-BRUSSE (Prot.-Chr.) vroeg of de wethouder al mededelingen kon doen over het opne- i men van een havo-school in de nieuwe Rembrandt-scholengemeenschap Kath. avondschool voor ULO en de Stichting Leidse Avond-HBS om tot een werking te komen. Het moet nu ook daadwerkelijk beginnen te werken De kwestie-school-logopedisten is ook voor haar fractie een zorgen- esultaat zien wij met belangstelling te-1 kind. Mevrouw Geelwerken hoopte, dat over enkele jaren of Engels, of Frans op lagere scholen te verwezenlijken Een streekschool in het leerlingenstelsel kon haar enthousiasme niet wegdragen. Ze zou het op prijs stellen als de histo rische afdeling van De Lakenhal weer geopend kon worden. De Waag lijkt haar geschikt om allerlei exposities te hou- gemoet, aldus de heer Lijten. Logopedisten Het aantrekken van logopedisten voor het spreekonderwijs op de scholen voor gewoon en buitengewoon lager onder wijs is nog steeds een voortdurende zorg. Het huidige peil moet gehandhaafd blij ven als minimum. Onder de huidige om standigheden is aan de oude regeling, althans gedeeltelijk, de voorkeur te ge ven, zei de heer Lijten. Dependances De heer DUYVERMAN (VVD) dacht het weer aan de stok te zullen krijgen, zeer hoffelijk en esthetisch overigens, met de wethouder van onderwijs. Het werd een spirituele en heerlijke confe rence, die een dankbaar publiek in de raad vond. Het ging uiteindelijk zake lijk om de Rembrandt-scholengemeen schap en de verfoeilijke dependance vorming. Toch pleitte spr. voor depen dance-vorming voor het openbaar on- LEIDSE AGENDA grandioos vertolkt AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN van Otterloo het vierde Abonnements- Geopend voor spoedeisende gevallen concert in de Leidse Stadsgehoorzaal, apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel Als solist speelde Pierre Foumier het 24807. celloconcert van A. Dvorak. Er is niet «wvsnir ia nprruRFii veel repertoire voor cello en orkest, nOENSDAG 1» DECEMBER vandaar dat men dit concert zo vaak Rijksherbarium Kon. Ned. Mij. voor t 0p de programma's tegenkomt. Ook Tuinbouw en Plantkunde, ledenvergade- Foumier, de befaamde Franse, in 1968 ring. 20.00 uur. geboren, cellist, speelde het nu. Met DONDERDAG 19 DECEMBER ziJn prachtige streek wist hij alle nu- Stadsgehoorzaal Rott. Philh. Orkest ancesT°P Zl,n instrument weer te ge- o.l.v. Jean Fournet met solistische me-ven- If,deic, wordt muziek, met dewerking van Arthur Grumiaux. viool. een weergaloze techniek hoorbaar ge- 20 00 uur i maakl- Hoe verinnerlijkt werd het Ëeónardushuis Tentoonstelling Avibus. 'JV e,l hoe -"«slepend het slot Beat. v.d. Heiden - Vriendenkring ter '«tolkt Een grote ovatie Viel deze - kunstenaar ten deel. H Verlaging leerlingenschaal De heer GRANSCH (PvdAi sprak over de democratisernig van het onder wijs. Het onderzoek naar „verborgen talenten" kan democratisering bevorde ren. In het huidige systeem komen deze talenten niet tot hun recht. Bestaand onderwijs dient geschikt gemaakt te worden voor de kinderen en niet anders om. Het verlagen van de leerlingen- schaal is een begin, maar een belang rijke zaak, waaraan de gemeente iets zou moeten doen. Het is geld waard. Overleg met de ouders is bij democrati sering van het onderwijs noodzakelijk, zei de heer Gransch. Hoe staat het met het instellen van een schoolraad?, wilde hij verder weten. Lakenhal historisch Spr. zou nog graag eens iets horen over de plannen voor een openlucht theater in Den Burcht. En hoe staat het met de ontruimde panden Lokhorst straat-Pieterskerkgracht, nu daar geen cultureel centrum gevestigd wordt? Wanneer komt er een plan voor de res tauratie van 't Ceciliagasthuiscomplex? Het historisch aspect van De Lakenhal moet worden versterkt. Nu is het nog een beetje een soort ratjetoe van oud en modern door elkaar. De heer AMPTMEYER (PSP) stond achter het standpunt van de heer Gransch en wees verder nog op de de mocratisering van de ondenvijsverhou- dingen: afschaffing van censuur (voor af! op schoolkranten en de instelling van 'n schoolparlement, verder inspraak van leraren bij benoemingen. Dvoraks „Celloconcert" Anton. Clubhuis R.K. Bejaarden 14.30 uur kerstmiddag. VRIJDAG 20 DECEMBER Rijnlands lyceum Opening 10.30 uur. Feestavond 21.00 uur. Stadsgehoorzaal Hoofdstad Operette met „Die Cz6rdó.sfürstin". 20.00 uur. Stadsgehoorzaal Afscheid dir. Mabe- soone van de BTS. 14.00 uur. Stadhuis Leidse begroting. MSG (Dieperpoellaan). Afscheid di- rekteur ir. W. P. Engels. Een van de openbare gebouwen, waar op de heer De Bree in zijn pleidooi voor voorzieningen voor lichamelijk gehandi capten doelde: het gebouw van de ge neeskundige dienst, voor sommigen een obstakel. begeleidend Eo£h"t A"erhe"^^e,,t' hH" Stadhuis Begroting Leiden 14.00 en 19.30 erheersend niet altijd volgend. Van Otterloo begon met de Ouver ture „Le Carnaval romain" van H. Berlioz. Het begin was een beroemd orkest niet waardig. Is Carnaval op zichzelf altijd rumoerig en rommelig, het orkest probeerde zich hierin nog te overtoeven. Gelukkig vond iedere muzikant zichzelf spoedig terug zodat wij van Berlioz klankenspel verder konden genieten. Na de pauze speelde het orkest de 7e Symfonie van L. van Beethoven. Wagner heeft deze syfonie genoemd „de apoteose van de dans". Maar als dit zo was, wat doet die treurmars (alle gretto) dan daarin? Toch is dit Alle gretto zeer innig en zeer mooi. Van Otterloo en zijn orkest hebben in ieder geval gisteravond hun hele hart aan deze symfonie gegeven, aan de blij- w - -- heid en ook zelfs aan de uitgelaten heid van de finale. Dit viei'de concert ontlokte aan het auditorium een ova tioneel applaus. Noodraad wil gecompliceerde kruispunten ontlasten Het verkeersplan van de Noodraad binnenkort waarschijnlijk weer Boeren partij dat werd opgesteld door de raadsleden W. J. J. Pompe en T. H. Nijssen is gebaseerd op de volgende overwegingen: het verkeersaanbod uit diverse rich tingen moet zoveel mogelijk verschil lende invalswegen krijgen; gecompliceerde kruispunten moeten vermeden worden; het openbaar vervoer naar en van de buitwijken moet zowel op de heen als de terugweg de binnenstad kunnen aandoen; een rijdend automobilist blijft een heer in het verkeer, doch een staande automobilist wordt aggressief. Hoofdpunten uit het rapport, dat als totaliteit dan wel door wethouder mevr. Den Haan gisteren in de gemeenteraad werd afgewezen, doch misschien op be paalde details bruikbare suggesties in houdt, zijn: eenrichtingverkeer op het Noord einde, al of niet met een verbod tot linksafslaan naar het Kort Rapenburg; in plaats van lussen tussen Bree- straat en Oude Vest „cirkels;" éénrichtingverkeer op het Le vendaal om het kruispunt bij het Gan getje aan het eind van de Breestraat te ontlasten. Op de Hoge Rijndijk zou het verkeer, dat zich in de richting van de stad begeeft rechtsaf de Zijl singel op gedirigeerd moeten worden. Het verkeer voor de binnenstad kan dan evenwel het centrum van de stad bereiken via de doorbraak van de ir. Driessenstraat. Het verkeersplan van de Noodraad voorziet ook in een drastische uitbrei ding van de „blauwe zone", evenwel met ontheffingen voor hoofdbewoners met een auto. Een eerste eis welke men kan stellen aan instanties die zich bezighouden met de jonge mens, Is dat zy eigentijds zijn. De „jongvolwassene" moet zich kunnen herkennen in de boodschap of informatie, I die men hem voorzet. iJe Leidse Mater I Amabilisschool organiseerde gisteravond STATION. Is het station Rotterdam \oor genodigden, ouders van leerlingen, Stadion het bezit van Feijenoord? docenten en voor de meisjes zelf een Antwoord: De halte Rotterdam Stadion her.tv.erinf in de toneelzaal van aoeie- WIE WEET is door de Nederlandse Spoorwegen spe ciaal ingericht ten gerieve van de be zoekers van de wedstrijden, waarom het dan ook alleen opengesteld is als er een wedstrijd wordt gespeeld. In Amsterdam was zulks niet mogelijk, waarom de, spoorwegen dan ook weinig wedstrijdbe- j af t(k zoekers vervoeren naar wedstrijden in teit Minerva aan de Breestraat. Zonder overdryven kan gesteld worden, dat het hier ging om een gebeurtenis van de eer ste orde. Aan het THEO TEN HOOVEN. I het Amsterdamse stadion. Strafmaatregelen niet nodig Burgemeester Van der Willigen ant woordde gisteravond op vragen o.a. over de relletjes bij Alberts Corner. De heer Pompe was hij erkentelijk voor diens waardering voor hte poütie-optreden; de vaak jonge agenten hebben 'n zware en verantwoordelijke taak. Voor de po litie is het niet de hoogste wysheld zo maar raak te doen. Het de heer Ampt- meyer was de burgemeester het eens, dat het hier om een tragisch conflict ging. Beheerder, jeugd en politie bena deren dit van drie verschillende kanten, zoals ook de heer Amptmeyer had op gemerkt. Voorshands was spreker niet bezorgd, dat er strafmaatregelen nodig zullen zijn. Om het onderzoek echter zo onpartydig mogelijk te doen zijn, is de zaak In handen gesteld van de ryka- recherche. De politie zal zoveel mogelijk trach ten bij oversteeklichten actief aanwezig te zijn, beloofde hij de heer Pompe. Ten aanzien van de vernielers van ander mans eigendommen in de stad zei spre ker, dat in het politiebureau geen doof pot staat. De justitiële weg is evenwel langzaam, maar ook zeker. Leiden heeft een beroepsbrandweer korps met grote paraatheid. Het korpB zal worden uitgebreid, al kan dat nog enige t(jd duren. Nieuw materiaal is op komst, deelde de burgemeester mede. Maak vijand niet wakker De suggesties van de heer Ampt meyer voor de Civiele Verdediging vond de burgemeester de moeite waard om eens nader aan een studie te onderwer pen, hoewel „als je een vijand niet wak ker wil maken, moet je van tevoren niet vertellen wat je wil gaan doen." Het beleid bij de V.V. is het op .huma nitaire wijze opvangen van de gevolgen van een oorlog. De burgemeester is er falikant tegen de door de gemeente aan vaarde taak t.o.v. de B.B. op te geven. Hij stelde zich geheel achter de B.B.- uitgave. Motie De heer Amptmeyer diende tijdens de replieken een motie in teneinde de post B.B. van de begroting af te voeren. •igens keurig verzorgde dat misschien niet direct af te leiden, maar wat er daarna in de stemmig verlichte en smaakvol versierde zaal gebeurde, des te meer. De aanwezigen waren gezeten aan feestelijk gedekte tafels, toen het doek openging voor een opvoering van het kerstspel van Theo Vasseur: „Wie zoekt U?". Het spel werd ingeleid door pastoor J. J. A. van Well. Het spel van „mime en woord" heeft niets van de vertrouwde kerstsfeer. Geen koningen, geen herders, geen engelen. Het is ont daan van romantiek en heeft daardoor een directe band met het Eerste Kerstgebeuren. Het gaat oni de Mens. De mens, die een masker voor heeft, die zich an ders voordoet, dan hij zou willen zyn. Het gaat om de mens, die gespleten ls en de contacten met de medemens heeft verbroken. De toeschouwer herkent iets van zich zelf, van de mens die op zoek is naar God. Er worden flarden uit het Bybelverhaal uitgebeeld; er wordt een nieuw begin ge- maakt, de goedheid en de mens lievendheid heeft zich kunnen openbaren door de Mens met de meest menselyke eigenschappen: Jezus Christus. „Ik, jij, hij, wij, jullie, zij" is het te- rugkerde thema van het spel. Daar heb ben we dagelijks mee te maken. Dan verschynt Adam, de mens ten tonele. Hij is op zoek naar God. Hij betast de aarde en wordt van zichzelf bewust. Dan komt de andere mens en er is verdeeld heid. De maskarade begint. Het IK gaat de boventoon voeren. Het gaat niet meer om de mens, maar om zijn papie ren. „Bent U lid van een organisatie? Bent U ingeschreven? Hebt U de ver eiste diploma's? Prijs mij omdat ik niet zo ben als hij daar". Op de band loeien de sirenes van de fabrieken. Zij schijnen het ritme van de tijd te bepalen. Wie zoekt U? Soms automerken in vier tin ten? of ik, jij, hij, wij, jullie, zij? Dit stuk, dat zjjn geweldige kracht ontleent aan de mengeling van Bijbelse teksten met uitingen van de hedendaag se wereld, werd perfect uitgevoerd door leerlingen van de school. Men houdt het nauwelijks voor mogeiyk, dat de bood schap, deze getuigenis werd overge bracht door meisjes, die overdag hun werk hebben en slechts in de avonduren tijd hebben tot oefenen. Was het de perfectie, die de zaal tot werkelijke stilte bracht of was het de „emotie" die over kwam? Zou de toewijding, waarmee werd gespeeld het bereikt hebben of was het de (opr)echtheid die zo aansloeg. Wij maken een compliment voor de keuze van het stuk, maar hebben vooral veel lof voor de uitvoering ervan. De animatrice of (toch) de regisseusse, me vrouw M. J. P. Janssen-de Kok, die zo onzichtbaar werkte, moet veel voldoe ning van haar ongetwijfeld vele werk hebben gehad. De zaal was duidelijk on der de indruk, toen tot slot het licht uit de duisternis kwam. De speelsters heb ben ongetwijfeld allemaal blijk gegeven „boven zichzelf uit te (kunnen) komen", maar voor Eva (Elly van der Meer) en Adam (Ben Cozijn) een bijzonder woord van waardering, voor hun geladen pre sentatie. Terecht werden door mej. E. Kerckhoffs, de leidster van de school en de voorzit ter van het bestuur, de lieer H. I. J. Sehrandt, veel lovende woorden gespro ken. Het was ook een bijzondere „Eigen tijdse" avond. Het zou jammer zijn als de opvoering van dit bewogen spel tot de (enthousiaste) toeschouwers van gisteravond beperkt zou blyven. Een uitvoering voor bredere kring zou ge rechtvaardigd en verdiend zijn. Voor treffelijk werk Mater Amabilsschool Bestuurder kon zich redden zetene van Warmond en komende uit de richting Sassenheim, door de berm langs de Haarlemmertrekvaart onder Oegst- geeat en raakte daarbij te water. De be stuurder wist op eigen kracht uit de ondergedoken wagen te komen, zodat hij er met de schrik en natte kleren af kwam. i Twee jongens van 16 jaar sleepten vannacht omstreeks helf een met kerst- j bomen over de Oude Singel. Twee aur- j veillerende agenten vonden dat verdacht hielden de jongens Bij Algemene beschouwingen op de begro ting van Leiderdorp werden gehouden door dhr. v. 't Klooster (KVP). Met an dere fracties uit de raad voelt de KVP het als een gemis dat de rondvraag is geschrapt sinds 1966. „Schrifteiyke vra gen vormen hiervoor een onvoldoende alternatief, zeker n.a.v. actuele gebeur tenissen", stelde de lieer Van 't Klooster. Over de begroting, die op de gewone dienst een tekort van 35.000,— toont, zei de heer Van 't Klooster, dat de frak- tle het voorgestelde beleid verantwoord acht, zeker in het licht van de huidige ontwikkeling van Leiderdorp, welke zicht baar tot uitdrukking komt in de overal verryzende nieuwbouwcomplexen. Er was een zekere ongerustheid te be speuren bij de KVP. Speciaal t.a.v. de differentiatie van de woonvormen. Zij vestigde de aandacht van het college op het bestaan van de Stichting Nieuwe Woonnormen. Deze schijnt frisse ideeën te lanceren met betrekking tot de situe ring van de woningen en de woningin deling. „Wij zijn er niet gerust op", vond de heer Van 't Klooster, „dat de nieuwe wijken de toets der kritiek, in hoor bleek, dat zij de bomen op het vergelijking met andere gemeenten, goed Schuttersveld hadden weggenomen. Dlstrictsaalmoezonier C, J. Heijnen, oudkapelaan van de St.-Petrusparochie, die enige tijd geleden benoemd werd tot pastor van het St.-Franciscus Gasthuis in Rotterdam gaat tijdens de jaarlijkse St.-Jansviering op 27 december afscheid nemen van de Leidse verkenners. Dat gebeurt in restaurant Van der Heijden. Vrijdag a.s. zal van 9-17 uur op het Stadhuisplein een aiilopostkantoor staan, waar kinderpostzegels gekocht kunnen worden. VALKENBURG REINIGINGSDIENST ROND KERSTMIS In verband met de Kerstdagen zal het grofvuil voor de gehele gemeente Val kenburg en het huisvuil voor de Katwij- kerweg en 't Joght (proef verpakt huis vuil) in plaats van op 25 december 1968, worden opgehaald op maandag, 23 de cember 1968 (2 dagen eerder!) In verband met de jaarwisseling zal het grofvuil voor de gfehele gemeente en het huisvuil voor de Katwijkse weg en 't Joght (proef verpakt huisvuil) worden opgehaald op donderdag 2 januari 1969. kunnen doorstaan". De scholenbouw gaat een belangrijk jaar tegemoet. Toch vraagt de tractie Heb at. wanneer.tj ;;°™^kheden onderzocht bet ronnarf u:ITl t P PrtmnllSSlP kan kill— b J 2000e na-oorlogse woning. Toch vroeg hij zich af, hetgeen hy overigens al ja ren doet, of het geen aanbeveling ver dient zg. goedkope premiebouw te gaan bouwen voor eigen inwoners en dan het liefst met een extra kamer voor een ev, inwonende bejaarde. Dit is zeker belang rijk geworden nu een plaatselijk particu lier bejaardencentrum voorlopig niet ge realiseerd zal worden. Ten aanzien hier van vroeg hij b. en w. wel wat zij den ken te kunnen doen om een bejaarden centrum te kunnen stichten. Bepaald teleurgesteld was hij doordat de dag winkels aan de Laan van Ouderzorg nog steeds niet gereed zijn. Hij vroeg het col lege een exacte datum waarop dit ver wacht kan worden. Recreatie Met duidelijke voorbeelden uit den lande staafde de heer Kleiss zijn betoog om tot stichting over te gaan van een Sporthal. Sterke argumenten: Zuid- Holland heeft relatief de minste sport hallen en: deze week wordt de 100e sporthal ln een gemeente van onze grootte. 11.000 inwoners, geopend. Hij duidde ln dat geval ook nog op de belangrijkheid ervan voor de karakter vorming van jonge mensen. M.b.t. de bestaande ijsbaan was zijn vraag: zijn Woningbouw het rapport van de commijaie kan kr|J. n gen, welke de mogelijkheden voor vooit-1 gezet onderwijs in Leiderdorp bestu deert. De fractie constateert tenslotte een steeds ondoorzichtiger worden van de situatie op het terrein van de Maat schappelijke en sociale kulturele voor zieningen en het daarmee verband hou dende subsidiebeleid. Zij vraagt zich af. of hier geen taak ligt voor de Culturele Raad om een en ander wat meer te coör dineren. Ze zag ook een taak voor de C.R. ln de bestudering van de suggestie een gebouw te stichten waarin kerken, verenigingen, bejaardensoos en beatkel- der om. ondergebracht kunnen worden. Ze wees er tenslotte op dat de Ned. Hei- demy. bezig is met de realisering van bovengenoemde projecten. de kunstijsbaan te maken? Hem was uit de pers bekend aen naar goede gelegenheden zoekt kunstijsbanen. Bejaardenvoorzieningen De heer Kliess (lijst Kleiss) drukte zijn tevredenheid uit over het bouwtem- po in de gemeente. Hy memoreerde in dit verband de tot stand koming van de De woningnood is in Leiderdorp lang niet zo sterk als bv. in Leiden stelde de heer Boot. Toch wilde hy graag een specificatie zien van de wachtlijst van Leiderdorp om zo een helder beeld te krijgen van het tekort in de gemeente om evtueel mogelijkheden te kunnen ontdekken met betrekking tot de hulp aan Leiden. Hij constateerde in Leiden nl. een vergrijzing van de werk nemersbezetting, terwijl de verjonging hiervan vertraging ondervindt door de slechte woningsituatie aldaar. Hij voor zag in de toekomst, by handhaving van de huidige situatie een verplaatsing van industriën, waarvan de weerslag in de gehele regio te voelen zou zijn, zeer zeker in Leiderdorp. Daarom bepleitte hy ook «en versnelling van de woning- Bejaardenzorg Ook de PvdA vond het een nare zaak te vernemen dat het Algemeen Bejaar dentehuis niet doorgaat. Meer aandacht dient te worden besteed aan het open be- jaardenwerk om zodoende de bejaar den revens meer het gevoel te geven een volwaardig lid van de gemeenschap te zijn. Institutionele verzorging moet slechts gezien worden als aanvulling op het zg. open werk, aldus de heer Boot. Dus: aangepaste woningen. Sporthal urgent Ook deze fraktie vond de realisering van een sporthal urgent. Waarom de si tuering niet bij het toekomstige winkel centrum, gezien de goede parkeergele genheid aldaar? Voor de buitenspelende kinderen bepleitte de heer Boot de „rui ge speelruimtes". Dus geen geplande, afgezette ruimtes met keurige tegeltjes met een ordelijk aanzien wat echter voor het kind een fantasieloos geval bete kent. Voor finnaciering van dit soort zaken zag de fraktie een mogelijkheid liggen in een gunstige exploitatie van benzinepompen etc. Ook vroeg de heer Boot b. en w. naar een oplossing voor de grote langparkeerders dus de vracht wagens tijdens de weekeinden. Hij wees het college op de situatie in Enschede welke gemeente het nu in bezit hebben van een vergunning verplicht stelt voor het parkeren van vrachtwagens. Tot «lot wilde de heer Boot. graag eei» antwoord op zijn vragen t.a.v. de atmos ferische vervuiling, met name veroor- zuakt door de KGS en de toekomstige koeltorens van de Centrale in de Barre Polder. Hy wilde weten welke maatre gelen het college ev. dacht te nemen om deze moeilijkheden op te lossen. Gezellig houden De visie van de Prot. Chr. groepering werd vertolkt door dirs. J. Vlieger, die eveneens begon met zijn waardering uit te spreken voor het werk van het college van b. en w. Eveneens te vreden was hij ten aanzien va nde aan geboden budgets. Wel waarschuwde hij, dat er nu enkele investeringen voor noodzakelijke voorzieningen voor de deur staan met een lange omloop tijd, zodat de moeilijkste tijd voor wat betreft de begroting van de gewone dienst nog gaat komen. Ook deze fractie stond even stil bij de differentiatie van de woningbouw, zodat in Leider dorp in elk geval de woningmarkt niet gemist zal worden. Ten aanzien van het woonklimaat gaf de fractie het college in overweging het vooral „ge zellig" te houden, desnoods dan maar met enkele leefregels minder. De wet- houdersslarissen vond de fractie een urgente zaak. Deze worden nl. lande lijk vastgesteld naar het inwonertal, doch in een zo expansieve gemeente als Leiderdorp, en gezien het gehalte van de huidige wethouders, zou de heer Vlieger graag een verhoging er van zien. De beschouwing besloot met enige specifieke vragen, te weten: 1. Extra aandacht van het college voor aanvullende contingenten woningwet woningen van het allergoedkoopste ty pe; 2. Aanbrenging, ter verhoging van de gezelligheid 's avonds, van licht reclames; 3. Kan er bij de kinder boerderij in de Houtkamp t.z.t. een midget-golfbaan worden aangelegd? Op toekomst letten Ook de fractie ^van de WD tenslotte maakte gewag van haar waardering voor het college en voor de duidelijk heid van de begroting. Uit de vorige algemene beschouwing van de fractie is een toekomstvoorziening bewaarheid geworden. Vandaar de volgende op merkingen: a. Door verandering van de financiële verhouding Rijk-Gemeente krijgt de gemeente een grotere auto nomie. Laat de gemeente de landelijke voorbereiding van dit stuk goed volgen, zodat ze met grote wijsheid en zelf beperking de financieel verbeterde toe stand van de gemeente zal kunnen benutten; b. De leeftijdsopbouw in Leiderdorp is zo. dat er binnenkort een gebrek aan schoollokalen zal ont staan. Het college wil zich niet laten verleiden tot de bouw van vele per manente lokalen, daar deze met het vergrijzen van de wijken weer leeg zullen komen. Semi-permanente loka len is hier de oplossing. Ook deze fratcie zou graag de rondvraag weer zien terugkeren in de raadsvergade ringen. De zittingen van de raads commissie graag toegankelijk voor de pers. Indien er onderwerpen ter sprake komen, welke nog prematuur zijn voor publikatie, laat de pers er dan onder embargo kennis van nemen ,al was dit alleen al van belang voor een meer gefundeerde oordeelsvorming bij het schrijven van de artikelen. Na nog enkele waarderende woorden aan het adres van het college van b. en w. besloot de woordvoerder van de WD, de heer drs. J. Ph. van Oostrom de algemene beschouwingen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4