iert Schoofs sloeg iedereen op tempo Weg van cricket: dames op tournee in Z.-Afrika LEO DUYNDAM: „NIET EENS TIJD OM ONS TE WASSEN OF TE VERKLEDEN" Aukje Wynia wrevelig over bondscoach ACHTKAMPEN TAFELTENNIS OM AF TE REAGEREN CONFLICT SCYLLA- NTTB Parties en ontvangsten en ook nog wedstrijden Jan Janssen verbolgen over t.v.-L:itzending MAANDAG 16 DECEMBER 1968 DEVENTER Bert Schoofs is zijn broer Frans opgevolgd als houder van de NTTB-cup, de inzet van de jaarlijkse tafeltennisachtkampen. Frans Schoofs kon wegens een blessure zijn beker niet verdedigen. Winnares van de Lim burg Coupe werd de in de Duitse com petitie uitkomende Mieke ten Broek. Bert Schoofs bleef gisteren in Deventer ongeslagen, Mieke ten Broek verloor in een van de eerste partijen van Aukje Wynia, die na lange afwezigheid als gevolg van een hart- en rugope ratie een geslaagde come back maakte. In de eerste vijf ronden ver sloeg zij alle gegadigden voor het na tionale team. Laat op de middag be zorgde vermoeidheid haar rugpijn en moest ze - zonder succes overigens - tegen de verdedigsters Ilse Hameete- man en Ria Bogmans „vluchten" in de tijdregel. Het ontglippen van de eindzege ontlokte Aukje Wynia een wrevelige opmerking aan 't adres van bondscoach Tigerman „Hij heeft me donderdag veel te veel laten doen bij een intervaltraining. Zoiets had ik nog nooit gedaan. Een paar dagen heb ik mijn arm niet meer omhoog kunnen krijgen en ook nu voelde ik weer dat ik me geforceerd heb". Door 'n beter game-gemiddelde eindigde Aukje Wynia toch nog op de tweede plaats vóór Ria Bogmans. De jaarlijkse achtkampen zijn bij uit stek gesschikt om in sportieve sfeer on- lustgevQelens af te reageren. Het is bijna een stelregel geworden, dat niet de beste wint, maar degene die de beste redenen heeft om te zegevieren. Dat was ditmaal ongetwijfeld Bert Schoofs, al zal Mauri Colttof volhouden dat Bert Schoofs te vens de meest cmplete speler van Ne derland is. „Die jongen is alleen al die jaren enorm slecht opgevangen. Toen ik vorig jaar zelf nog in de achtkamp uit kwam, dacht ik al dat hij zou winnen. Maar mentaal zal het niet goed". Dat vond Bert' Schoofs ook. Onder een kouje koffie won hij de vorige week advies in van Coltof en diens verloofde Aukje Wy nia. „Na het gesprek durfde ik er alles onder verwedden, dat Bert Schoofs zou winnen. Zijn looping-drive is eenvoudig niet te stoppen", aldus zijn tijdelijke be geleider. Alles op alles Bert Schoofs zelf: „Ik geloof dat Mauri ine goed geholpen heeft. Hij heeft precies gezegd waar ik aan toe was. dat ik na de slechte internationale resultaten van vorige seizoen kans liep uit de centrale trainig te worden gezet. Trouwens, sinds september ben ik in geen interlandwed strijd opgesteld en heb ik mijn inschrij ving voor de internationale kampioen schappen in Haarlem zelf moeten beta len. Ik moest wel alles op allés zetten" Waarom Bert Schoofs niet. bij zijn broei -Stans te rade was gegaan? „Ik werk te genwoordig in Alkmaar en ga zes 's morgens van huis. We zien elkaar niet zoveel". Een bijkomende factor is: broer Frans heeft Bert de afgelopen twee jaar Uitvoering uitgesteld DEN HAAG De Leidse club Scylla heeft de Nederlandse tafel- tennisbond laten weten, dat Bert van der Helm niet beschikbaar is voor de Europa Cupwedstrijd LuxemburgNederland op zater dag 21 december. De vereniging is van mening dat de nationale kam pioen niet gemist kan worden in het team dat op dezelfde dag in Den Haag speelt om de Chester field Trophy. „Beft van der Helm wordt door ons betaald, dus wij maken uit waar en wanneer hij moet spelen", is de gedachtengang bij de Leidse vereniging. De -NTTB heeft bij monde van voorzitter Van Dijk op straffe van sancties geëist, dat Scylla Bert van der Helm-alsnog zal afstaan. Oorzaak van het con flict is het financieel nadeel dat Scylla heeft geleden bij de wed strijd om de Jaarbeursbëker in Wenen toen wegens autopech de terugreis in een huurauto moest worden gemaakt. „Dat kostte ops ruim duizend gulden, nog afgezien van de reparatiekosten", aldus Scylla. „Dat geld moeten we ergens vandaan halen. Bij het Chesterfieldtoernooi bedraagt de hoofdprijs zevenhonderdvijftig gul den plus eventueel de honderd gulden van de individuele prijs en Van dei Helm heeft beloofd die eventueel aan ons af te staan". De NTTB kan zich met dat stand punt niet verenigen. „Al was het alleen maar tegenover de andere clubs waar we een even tuele vervanger voor Van der Helm zouden moeten zoeken, niet te duperen", aldus de secretaris buitenland; de heer Van Dilst. In de reglementen van de NTTB is in een dergelijk conflict tussen vereniging en bond niet voorzien. Officieel staat er zelfs niets over de mogelijkheid dat clubs hun spelers betalen en is het spelen om geldprijzen (zoals bij het Chesterfieldtoernooi) niet toe gestaan. Door het instellen van transferbedragen heeft de bond echter de betaling van spelers de facto erkend. „Maar men móet ons daarom nog niet met de voetbal bond vergelijken", aldus de heer Van Dijk. „Daar is de situatie zo dat de spelers getraind worden door de clubs. Bij ons is het, wat de top betreft, andersom. Wij stel len vijfenvijftig duizend gulden bëschikbaar voor de toptraining. Er is geen vereniging, die daar iets vergelijkbaars tegenover kan stellen". Moment uit al in de eerste ronde uitzichten op de eindzege ontnomen. Omgezet in technische termen beteken de het dat Bert Schoofs bij een plotse linge cross naar zijn forehond in een gackhandduel niet terugweek, zoals zijn gewoonte was, maar bleef doorslaan. Daarmee ontwikkelde hij een tempo dat iedereen te hoog was. Ook voor de natio nale kampioen Bert van der Helm en ze ker voor de „Tigermanntdekking" Nico Biljartkampioen enige nederlaag tegen Buys OLDENZAAL De Haarlemmer No bels heeft zaterdag, ondanks een verlies- partij in de finale, in hotel „De Ster" in Oldenzaal het Nederlands biljartkam pioenschap anker kader 47/2 eerste klas behaald. Hij was in feite vrijdagavond al zeker van de titel. Buys bracht Nobels zijn enige neder laag toe in elf beurten. serie 18J1 alge (Den Haag 10—119—21.74, 3. Schmitt (R'dam) 8-4'16t-21.29, 4. Steures (Nijmegen) 8—120— 17.57, 5. Velthuis (Oldenzaal) 6—215—17.34, 6. digde. „Wellicht overtraindheid, ineens willen doen", verontschuldigde de bondscoach het matige optreden van zijn beste pupil, die van iedereen een game won maar in de derde tekort schoot. „Hij was vandaag te traag. Meer conditie training, speciaal voor hem mdat hij met zijn spel van contra-attaque over beide vleugels, geneigd is weinig aandacht aan zijn voetenwerk e besteden". Ook zo'n man Bert Schoofs ondervond lange tijd con currentie van Gerard Bakker. Toteen confrontatie in de laatste ronde duidelijk maakte dat de Leidenaar geen aspiraties mocht hebben op de eindzege (1821, 1021). Bakker was ook zo'n man met een „motief": gekrenktheid. Als veelvou dig international werd de Leidenaar bij de komst van Tigerman op een zijspoor gezet. Drie jaar geleden sloot hij zijn laat ste optreden in de achtkampen winnend af. Nu wilde hij laen zien tnog mee te tellen. Zou hij alsnog een uitnodiging om deel te nemen aan de centrale training (en het daaraan verbonden spelen van interlandwedstrijden) ambiëren? „Eerlijk gezegd niet erg. Voor een baar maanden misschien, maar niet voor een heel sei zoen. Ik train liever op eigen houtje, dan les te krijgen vant iemand, die steeds maar zegt wat ik niet goed doe. Op mijn leeftijd leer je die fouten toch niet meer af". imes (Limburg Coupe): L Mieke ten Broi 6 overwinningen, gamegemiddelde 12—2; Aukje Wynia 5, 11- Heren (NTTB-beker)t. Bert Schoofs Ada Kok won kerstprijs GOTTWALDOV Ada Kok heeft zich in het afgelopen weekeinde tijdens internationale zwemwedstrijden in Gotf waldov Tsj.-Slowakije de beste all-round zwemster getoond en heeft daarmee be> slag gelegd op de vijfde Kerstprijs. Na haar overwinning op de 100 meter vlinderslag (1.07.2) tikte zij gisteren als derde aan op de 800 meter vrije slag in een tijd van 10.31.0. Het nummer werd gewonnen door de Roemeense Balabamm in 10.20.4. Nel Bos eindigde op de 100 m rugslag als vijfde in 1.15.7. Winna res was de Tsjechische Kubkova in 1.12.5. SAN REMO De Italiaan Nino Ben- venuti heeft zaterdagavond in San Remo succes zijn wereldtitel boksen in het middengewicht verdedigd tegen de Ame rikaan Don Fullmer. Benvenuti zegevier de op punten. (Van onze sportredactie) LEIDEN Vijftien Nederlandse cricketspeelsters vertrokken vorige week van Schiphol om op uitnodiging van de South Africa and Rhodesia Women's Cricket Association drie weken door Zuid-Afria te toeren. Zij spelen daar in de periode van 20 december tot en met 12 januari drie tweedaagse wedstrijden tegen het officiële Zuidafrikaanse team, het elftal van Natal, het Western Pro- vince-Invitationteam en het Southern- Transvaalelftal. De Nederlandse da mes zullen waarschijnlijk ook twee of drie wedstrijden spelen in het Cricket- week-Festival. Het unieke feit doet zich voor, dat het gehele bestuur van de Ne derlandse Dames Cricket Bond de reis als speelster zal maken. Een van die be stuurders is jonkvr. Marijke Hoeufft uit Den Haag. Haar viendin Siska Bakker maakt ook de Zuidafrikaanse tournee mee. Beiden studeren in Leiden (Marijke medicijnen en Siska Slavische talen) en beiden zijn, zoals ze zelf zeggen, „weg van cricket". De trap oplopen naar de eerste etage van een studentenhuis aan de Jan Geyenkade in Leiden wezen studentes de kamer van Marijke .Hoeufft Er stond een, oude stoel. „Nee, niet op de c stoel gaan zitten, daar is laatst de domi nee door gezakt". Met Siska en nog studente is Marijke bezig een tafel, die blijkbaar ook al door zijn poten was zakt, weer in elkaar te zetten. Dan komt het verhaal hoe ze met cricket zijn be gonnen. Marijke Hoeufft: „We zaten op dezelf de middelbare school, het Nederlands ly ceum in Den Haag, en we gingen wel eens naar Siska's broer kijken, die ii HCC speelt. Er speelden daar ook wel dames cricket en die waren dolblij dat we lid wilden worden. Dat hebben we toen gedaan. De contributie bedroeg maar 2,50 gulden en dat betaalde nog niemand". Gezelliger De Nederlandse Dames Cricket Bond werd in 1934 opgericht. Clubs, specifiek voor dames, zijn er niet. Alle cricket- sters zijn lid van de NDCB, ofschoon de speelsters in Utrecht sinds kort verenigt zijn in Kampong. Marijke Hoeufft: „In het begin heeft de NDCB een bloeiperiode gekend, maar toen volgde een tijd waarin jonge leden niet werden aangenomenn omdat men het met de oudjes onder elkaar gezelli ger vond. Daarom is het nu nog zo moei lijk jonge leden te krijgen. We hebben in totaal ongeveer veertig leden". Siska Bakker, aanvullend: „Daar komt nog bij dat de heren altijd zeggen: damescricket, ha, ha, ha. Ze wensen daar niet aan mee te werken en geven ons geen velden. Ze vertikken het gewoon. Ze nemen ons niet Bestuurslid Marijke, Hoeufft: „Dat is niet waar". We hebben juist enorm veel .medewerking van de heren, maar het is zo, dat de heren het zelf zo moeilijk met velden hebben. We trainen op de Roggewoning en spelen bij de Kieviten, dat is allebei in Wassenaar. De heren hebben ons ook geholpen bij de voorbe reidingen op onze tournee? Elke vrijdag avond en zaterdagmorgen zijn we ge traind door Hillenaar en Siska's broer Nico, in de gymzaal van de hogere ho telschool in Scheveningen. Het grote na deel waarmee we kampen is, dat er maar twee groepen in Nederland zijn, die aan cricket doen. „Als ik bijvoorbeeld bij HHYC ik hockey ook tegen de kinderen, die ik train, zeg: „Jullie moeten ook eens gaan cricketen, dan vinden ze dat in eerste in stantie leuk. Het spel kennen ze niet, maar dat zegt niets, dat leren ze wel. Maar als ze dan vragen: „Tegen wie spe len we"?, dan moet ik zeggen „Tegen Utrecht" en de volgende keer weer: „Te- (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De zesdaagsewerkers van Kurt Vyth, twintig na het vertrek van de geblesseerde .To de Roo en de daardoor ook uitgeschakelde Zwitser Fritz Pfenninger die z(jn koppelgenoot was, maken zware dagen door. Beter gezegd avon den en nachten, want in die perioden zit het venijn van de nieuwe formule. De koers is scher per geworden, beduidend scherper, afmattend scherp. Er wordt over geklaagd in de renners- cabines, maar niet overal. Peter Post bijvoorbeeld is teruggekomen op zijn uitspraak van de eerste dag, dat het door Vyth en Liebregts ontworpen systeem af te keuren valt. Hü zegt nu, na drie dagen: „Voor de toeschouwers is dit de ideale formule. De mensen zien wat." De mensen zien inderdaad wat. In de zesdaagse van Amsterdam wordt gevlamd, zoals dat heet. De werktijdverkorting van enkele middaguren be tekent beslist geen verlaging van het wedstrijd- spektakel, daar zorgen de ontelbare klassementen en verplichte nummers wel voor. Peter Post: „Deze zesdaagse is de zwaarste van de hele winter. Dat komt door die nieuwe opzet. We moeten ons enorm geven, maar ik vind het niet erg." Post is een keiharde. Voor zichtzelf, voor anderen. Voor zichzelf, omdat hij zonder een spier te ver trekken het beulswerk opknapt, terwijl stekende pijnen door zijn linkerknie trekken. Hij heeft een ernstige inwendige verwonding. Zaterdagavond maakte hij een geweldige smak, toen Leo Duyn- dam bij de aflossing in de koppelkoers verkeerd manoeuvreerde. Duyndams wiel sloeg weg en raakte de fiets van Post, die tegen de vlakte ging. De blessure van Duyndam viel mee, maar Post, die niet uit zijn toeclips had kunnen komen, hield er een zeer pijnlijke knie aan over. Of hij er zijn zesdaagsekansen door in gevaar ziet komen? „Nee, dat geloof ik niet. Er valt nog weinig van te zeg gen, maar met de tabletten die ik van de dokter kreeg, zou de genezing aardig moeten vlotten." Post, hard voor zichzelf, is het ook voor een ander. Hij heeft Leo Duyndam het felle verwijt gemaakt, dat hij zich beter moet voorbereiden en rust moet nemen als dat nodig is. Duyndam deed dat niet („Peter heeft eigenlijk wel gelijk, maar ik had nog contracten lopen en die laat je niet zo gauw schieten"), terwijl hij veel last had van een pijnlijk zitvlak. „Als coureur moet je zorgen, dal je o snel mogelijk genezen bent", brieste Post. Niet zonnig Het enigszins gehandicapte duo Post-Duyndam weet zich uitstekend te handhaven aan de kop van het klassement, waarin het dringen is. De concurrentie mag groot genoemd worden. Janssen en Bugdahl, Oldenburg en Kemper en het duo Altig-Renz ontwikkelen een niet te onderschatten tegenstand voor het Nederlandse koppel. Vooral Janssen en Bugdahl zijn in vorm. Zesdaagse manager Piet Liebregts: „Ik heb Jan Janssen nog nooit zo'n goede zesdaagse zien rijden", Jan Jans sen zelf: „Och, dat kan wel kloppen. Ik voel me lekker, Bugdahl draait goed mee en ik geloof wel dat ik mag veronderstellen dat ik op een betere plaats eindig dan vorig jaar. Toen werd ik vierde." Het humeur van Jan Janssen was gisteren echter niet zo zonnig als deze uitspraak wel zou doen vermoeden. Sterker nog, de Tourwinnaar was zeer boos. Boos over een onderwerp in het zaterdag avond uitgezonden televisieprogramma „Sporttri- bune", waarin de ook in Amsterdam rijdende Fransman Alain le Greves „(een goede vriend van Janssen", aldus de presentator) van dopingprak- tijken werd beschuldigd. Le Greves heeft de uit spraken hoog opgenomen en wil een proces aan spannen. Jan Janssen, die Le Greves in deze zesdaagse „bracht" en zich daarom het lot van de Fransman erg aantrekt, toonde zich niet minder verbolgen en verklaarde met woedende stem: „Ze zullen ervan horen. Ik zeg je, dat ze ervan zullen horen. Wat in die uitzending beweerd werd, is ronduit schandalig. We zullen die zaak eens goed aan pakken, de herèn zjjn nog niet klaar." De fietsuren, die de renners nog voor de boeg hebben, zullen beslist zwaar zijn. daar twijfelt geen renner in het RAI-gebouw aan. „Dat is ten minste koers", jubelt Piet Liebregts. „Dat komt De keizer is gevallen. Tijdens een van de vele af wisselingen raakte Peter Post verstrikt in koppel- genoot Leo Duyndam. Beiden gingen ter aardë en bleven enige ogenblikken liggen. door de nieuwe formule. Ik geloof niet, dat de heer Vyth het 't volgend jaar anders doet. Dit be valt ons geweldig." Piet Liebregts gelooft ook niet, dat het zesdaagsêbegrip aangetast is door de vrij heid die de coureurs overdag hebben. Door de onmogelijkheid voor de kleinere koppels om wat ronden terug te pakken in de zogeheten patatten- jacht, staat een koppel als Bongers-Le Greves bij voorbeeld op tientallen toeren. Piet Liebregts: „Ach wat! Heeft het nou werkelijk zin om die jongens enkele ronden terug te laten nemen? Die zijn ze later toch zo kwijt. Nee, dit is hét systeem. Er wordt hard gewerkt." Hoe hard Leo Duyndam: „We doen hier op één avond meer dan in Zürich op drie avon den. We hebben niet eens de tijd om ons te wassen of te verkleden." gen Utrecht". Zo gaat dat maar door. Altijd spelen we tegen dezelfden. We spe len soms ook wel tegen en met jongens maar die zijn zo veel sneller en ook zo vreselijk goed". Siska Bakker is het daar niet mee eens: „Jij denkt maar dat alle jongens zo goed zijn. Er zitten ook krukken tus sen. Ze hoeven echt niet sterker te zijn. We zijn van de zomer in Engeland ge weest en als je zag hoe de dames daar cricket spelen. Geweldig". Meer leden Marijke Hoeufft kleineert haar bestuurs functie: Dat houdt op zo'n veertig leden natuurlijk niets in. Ik zou best willen, dat er meer dames lid werden, maar wat kun je ze bieden"? Optimistischer Siska Bakker: „Je zult zien, als men over een paar weken in Holland hoort van onze successen in Zuid-Afrika, wil iedereen gaan cricketen. Er bestaan sinds kort gelukkig ook van de NCB uit coaching- cursussen, waar ook dames aan mee mo gen doen". De meisjes van het team zijn zo onge veer allemaal om de twintig jaar, op vier na. Die zijn nog uit de begintijd van de NDCB! Dat zijn de routiniers, die ja ren getraind hebben en het spel wel be heersen. En de rqst? Marijke Hoeufft: „We hebben wél enorm hard getraind de laatste tijd, maar we hebben geen of nauwelijks wedstrijden gespeeld. We heb ben dan ook aan de Zuidafrikanen ge vraagd of we de eerste dagen voor ons zelf mogen hebben om wat onderlinge partij tes te kunnen spelen. We moeten ook aan het gras wennen, want hier spe len we op matten. Siska 'bakker: „Ingelse van de KNCB heeft ons de etiquette van het cricket spel bijgebracht. Als de captain bijvoor beeld het veld opkomt, behoor je te ap- plaudiseren. Dat hoort er bij. Als wij dus eerstdaags bij die Zuidafrikaanse meisjes komen kunnen ze misschien wel zeggen: dit kunnen ze nog niet en dat kunnen ze nog niet, maar ze weten ten minste hoe het hoort". Dat mag ook wel want Zuid-Afrika betaalt alles en zal een verbeten team tegenover zich krijgen. Marijke Hoeufft: „We weten, dat ze niet zo sterk zijn als de Engelse dames en daar hebben we verleden jaar maar net van verloren. Ik moet er bij zeggen, dat we er met onze „fighting-spirit" een draw uit kunnen halen. Die tournee 'vordt fantastisch. We kennen het pro gramma al zo'n beetje. Overal cocktall- parties en out-door-parties. Een ont vangst hier en een ontvangst daar. Op bezoek bij de ambassadeur en de con suls. En dan wordt er ook nog gecricket. Eigenlijk is het een beetje onrechtvaardig. Hoeveel moeite hebben de Mexicogangers niet moeten doen om uitgezonden te worden en wij krijgen zo'n reisje naar Zuid-Afrika. zo maar aange boden. En waarom? Omdat we toevallig aan cricket doen. Nationale bond van schutters ARNHEM Zaterdag hebben in Mu sis Sacrum te Arnhem de Koninklijke Vereniging voor Nederlandse Scherp schutters. de Nederlandse Schietsport vereniging (De Vrijheid) en de Neder landse Luchtbuksfederatie beslolen hun activiteiten te bundelen en op te gaan in een nationale bond, die de schietsport in Nederland zal bevorderen, te weten de Koninklijke Nederlandse Schuttersas- sociafcie (KNSA). Deze bundeling is tot stand gekomen na ruim een jaar van vruchtbaar en constructief overleg tussen werkgroe pen van de drie organisaties, mede op initiatief van de Nederlandse Sportfede ratie. Hiermee is een sterke bond tot stand gekomen waardoor de belangen van de schietsport in Nederland zowel op het nationale als het internationale niveau beter dan ooit zullen kunnen worden ge- Bokser (86) overleden LOS ANGELES Jess Wlllard, de oud-wereldkampioen boksen in het zwaargewicht is gistermorgen op 86-ja- rige leeftijd in Los Angeles overleden. Willard begon in 1911 op 28-jarige leef tijd met boksen. Hij leverde zijn laatste gevecht op 12 juli 1923 toen hij door knock out in de achtste ronde verloor van Luis Firpo. Willard werd op 5 april wereldkampioen door titelhouder Jack Johnson in de 26e van een op 45 ronden afgesloten gevecht knock out te slaan. Jack Dempsey ontnam Willard vier jaar later het kampioenschap door een k.o.-overwinning in de derde ronde.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9