bij- Avontuur van Peter Snijders zware jongens mislukte finaal SCHAATSEN VOOR REGEN KWAM WRAAK VAN RUSKA WAS ZOET EN HARD Almachtigen van KNAU laakten beide partijen VERRASSENDE ZEGE TUKKER Nieuwe judotrainers Stien Kaiser beste tijd BOKSBOND LIET KWESTIE BAARS RUSTEN MAANDAG 16 DECEMBER 186S (Van onze sportredactie) VOORBURG. De Neder landse judokampioenscliappen, die gisteren in de sporthal De Vlie germolen in Voorburg werden ge houden, hebben opnieuw aange toond dat, de jongere judoka's nog niet in staat zijn routiniers als Wim Ruska en de gebroeders Snijders van de top te verdringen. Er waren wel aanwijzingen dat enige oudere judoka's het binnen niet al te lange tijd moeilijker zullen krijgen met de nieuwe generatie. Enige beloftevolle deel nemers als de Hagenaar Theo Schneider en de Utrechter Jan Kooij werkten zich in de finales, waarin zij het echter moesten afleggen tegen gerenommeerde tegenstanders. De enige nieuweling op het senioren- podium was gisteren de 21-jarige Jan Tukker, die na zijn Europese junioren- t'tel zijn eerste seniorenkampioenschap i «ara aaide in het halfzwaargewicht. 1 lij had weinig respect voor gevestig- f||| de namen. In de finale versloeg hij de Zwollenaar Vincent Boot, al jaren een wi vaste klant op de nationale titelstrijd. pci Ondanks de vele goede partijen ins de diverse gewichtsklassen ging de belang stelling van de achthonderd .toeschou wers in de eerste plaats uit naar jide strijd om-de zwaargewichttitel waar- Ju de EindhoVense judoka Peter Snij ders een poging Zou onderriemen om wereldkampioen Wim Ruska in eigen land te verslaan. Maar Snijders bleek de Amsterdammer te hebben onderschat, wat resulteerde in een dubbele neder- AMSTERDAM Een vol uur had de heer Frans Jutte, voorzitter van de Kon. Ned. Atle tiek Unie, in een smoorheet, benauwd en te klein zaaltje van het Amsterdamse „Krasna- polsky" besteed aan de kwestie-Westphal. Van dag tot dag had hij de massa belangstel lenden ietwat cynische opmerking„Ik verheug me over deze grote belangstelling voor de atletiek" uitgebreid verklaard hoe de weg was geweest die atletiekcoach Wil Westphal en de KNAU hadden bewandeld. Er bleek uit dit zeer open, gedetailleerde en daar door sterke „pleidooi" van de bondsvoorzitter duidelijk dat Westphal onjuist had gehandeld. Er bleek minder uit dat de voorzitter van de nationaal techn. commissie en chef d'équipe in Mexico, de heer Jo Moerman, eveneens pertinente fouten had gemaakt. Drie uur nadat de heer Jutte zijn sober maar zeer open ver slag had uitgebracht, was men tot de juiste formule gekomen. De gedelegeerden ter ver gadering vijfenzeventig man in de KNAU die een „almachtige" positie innemen wa ren het er (en derhalve de gehele KNAU) wei ongeveer unaniem over eens dat atletiekcoach Wil Westphal, die op het allerlaatste moment zijn ploeg in de steek liet, geheel en al fout was geweest. Maar men wenste ook de andere zijde niet vrij te pleiten. De heer Moerman had eveneens fouten gemaakt en daar hij deel uitmaakt van het bondsbestuur, vielen zijn fouten ook terug op dat college. Wat al door enige gedelegeerden met nadruk was gesteld, werd door een motie 'n voldongen feit: hoofd bestuur en nationaal technische commissie van de KNAU zullen op de eerstvolgende jaar vergadering in maart hun mandaat ter be schikking stellen. Wat niet betekent dat zij zullen moeten verdwijnen. Zij kunnen zich her kiesbaar stellen. Bovendien werd besloten dat de taak van de trainer(s) de KNAU werkt met een verouderde arbeidsovereenkomst die te veel ruimten laat nauwkeuriger zal wor den omschreven en bepaald. Er was recht gesproken, eerlijk en zonder iemand te sparen. wedstrijden vechten Reeds in de voorronde kwamen Ruska en Snijders tegen elkaar op de mat. In de zes minuten durende partij verwees Wim Ruska zijn tegenstander naar de herkansingen, door met kleine techni sche voordelen op beslissing te winnen. In de herkansing maakte Snijders zich niet te druk tegen Holstein en plaatste zich door een zege alsnog in de halve finales, waarin Ruska zich tegen Oos- terbaan niet al te moe behoefde te ma ken om in de tweede minuut met een vol punt te winnen. Maar Peter Snijders had een zware opgave aan Dirk Eve- leens en won slechts met minimaal -ver- Favoriete beenworp Ruska en Snijders ontmoetten elkaar dus in de finale weer. De Eindhove betrad de mat waarschijnlijk met in gedachten de formidabele overwinning die hij twee jaar geleden op de 35 kilo zwaardere Rus Anzor Kiknadze behaal de. Snijders wierp de Rus toen in kor te tijd op zijn rug. Deze rol was in Voor burg echter aan zijn gespannen tegen stander toebedeeld. 11 tot de finale te komen, die hy won van Geesinkpupil wraak zoet was, want Ruska en Geesink zyn niet de allerdikste vrienden. In deze party is hy bezig Holstein naar de nederlaag te werpen. soto garl (Beenworp) in en wierp de twintig kilo lichtere Snijders met zo'n klap op de mat dat deze enige minuten moest blijven liggen om weer wat op adem te komen. Houdgreep Met deze overwinning liet Ruska er geen twijfel over bestaan dat hij, on danks het feit dat hij enige maanden op non-actief stond, nog steeds de sterk ste Nederlandse zwaargewicht is. Peter Kernploeg start in Heereveen (Van o e sportredactie) DEN HAAG Op de internationale schaatswedstrijden die het komend weekeinde in Heerenveen worden ge den zal de Nederlandse deelname uit dertien rijders bestaan. De gehele kern ploeg momenteel in het trainings kamp in Heerenveen zal starten. De ze bestaat uit Kees Verkerk, Ard Schenk, Peter Nottet, Jan Bols, Jorrit Jorritsma, Karei te Winkel, Arie Eriks, en Ron Nooitgedacht. Verder zijn door de KNSB uitgenodigd Piet, Meijer, Eddy Verheijen en jeugdrijder Co Giling. Nog twee deelnemers uit de Friese trainingsploeg komen aan. de start. De defenitieve beslissing is nog niet geval len, maar waarschijnlijk zullen dit Jop- pe van Dijk en Martin Hoekstra zijn. Snijders zal na dit avontuurtje bij de zware jongens waarschijnlijk wel weer besluiten om in het vervolg weer in zijn eigen (haltzw'aaf) géwicht uit te kofnerl. In het licht-, halfmidden-, en midden gewicht bleven de kampioenschappen in handen van de titelverdedigers. De bes te indruk in de eindstrijd maakte de Hel- mondse judoka Eddy van der Pol, die na een nederlaag tijdens de kampioenschap pen van Zuid-Nederland voortreffelijk terugkwam. Na een overwinning met een schouderworp op Boschman in de halve finales ontmoette Van der Pol in de eindstrijd Theo Schneiders, de Hage naar begon deze beslissende wedstrijd overtuigend, en bracht Van der Pol met een verrassende aanval uit balans, maar de Brabander herstelde zich uitstekend. Zijn befaamde heupworp mislukte ech ter gedeeltelijk zodat hij zijn heil op de grond zocht. Na drie minuten lukte het hem Schneider in 'n houdgreep te krij gen, waar de Hagenaar niet meer uit- Vermaning Enigszins teleurstellend was het op treden van Jan Snijders in de finale van de middengewichten. De Eindhovenaar had in de voorronden geïmponeerd, ter wijl ook de Utrechter Van Ginkel hem in de halve finale geen moeilijkheden op leverde. De finale tegen Adrie van Po- lanen (Leiden) werd echter een vlakke partij. De schuld hiervan lag in de eerste plaats bij de Leidenaar, die het accent te veel op de verdediging legde en terecht voor het buiten de mat stap pen een vermaning kreeg. Voor Jan Snij ders was deze kleine voorsprong vol doende om het wat voorzichtiger aan te doen, zodat deze wedstrijd bijzonder rus- i aan zijri eitide kwam. Interessanter was de laatste wedstrijd het lichtgewicht waarin titelverdedi- ging Gietelink (Amstelveen) het opnam tegen de jonge Utrechter Jan Kooij. Gie telink, die in zijn voorafgaande wed strijd tegen Chen Leiden) niet had kun- imponeren, maakte in de finale iets goed. Met schouderworpen bracht hij zijn tegenstander verscheidene malen naar de grond, waarna de wedstrijd ten slotte in het voordeel van Gietelink werd beslist met een armklem. Voor de enige verrassing tijdens de ze op behoorlijk peil staande kairr pioenschappen zorgde Tukker door Vincent Boot in de beslissende wedstrijd terug te wijzen. Boot verloor van de jon ge Utrechter door zijn stugge judostijl. Jan Tukker gaf geen kansen weg er perkte zich tot het verschillende keren op de knieën brengen van zijn oppo- (Van onze sportredactie) Er had zaterdag een etage lager, ook in „Kras", in feite nogmaals recht ge sproken moeten worden, bij de Neder- I landse Bolcsbond, die daar de jaarver- I gadering hield. Ook daar zit men nog met een kwestie, die van bokser Henko Baars en de rol, die de medische com missie daarin heeft gespeeld. Men repte er met vrijwel geen woord over en schoof de openheid op de lange baan door te stellen dat (binnenkort) ken zal worden gedaan. Aldus een min der vruchtbare vergadering dan die van de KNAU. Bondsvoorzitter Frans Jutte moet de spanning gevoeld hebben op deze buiten gewone vergadering, louter gewijd aan het geval-Westphal. Men had kennis kunnen nemen van het rapport dat door een onpartijdige commissie was sai gestald. Des heer Jutte deelde rpee, dat was overwogen deze vergadering in be sloten vorm te houden, maar men hac dit denkbeeld laten varen om elke schijn van geheimzinnigheid te vermijden. Hij gaf een chronologisch beeld van het geen zich in de kwestie-Westphal had Hieruit bleek dat het NOC had aange drongen op een tweede coach en later had geëist; dat Westphal wel Kei zer als tweede coach had willen hebben maar dat deze zijnde echtgenoot en per soonlijke trainer van deelneemster Ilj| Keizer-Laman voor de KNAU niet accep tabel was; dat de door de KNAU voor gestelde Jan van Heek door Westphal niet werd geaccepteerd; dat hij Ton Ey- kenboom wel accepteerde maar hoofdcoach wilde zijn en Eijkenboom wenste te controleren wat Moerman be titelde als „in strijd met de afspraken"; dat Moerman zowel Westphal als Eij kenboom als volwaardige coaches be- VOORBURG Olympisch en oud-wereldkampioen Anton Geesink zal het volgend jaar de geselecteerde Nederlandse judoka's niet meer trainen. Geesink, die de NJJB drie jaar als oefenmeester heeft gediend, zal per 1 januari worden opgevolgd door zijn oude leermeester Jan van der Horst Co Hennenveld is als assistent-trainer gehandhaafd. De heren W. Boersma en J. Rapmund zullen in 1969 de jeugd onder hun hoede nemen. Volkomen aandacht voor hetgeen te berde wordt gebracht. De KNAU-voorzitter (links) liet zich niet als de kop van Jut(te) gebruiken. Jo Moerman heeft er kennelijk een hard hoofd in. stempelde op de avond voor het vertrek sten de KNAU kunnen niet vol- DEN HAAG Voor de regen kwam stond heel Nederland op de schaats, hetzij als toerist, hetzy als wedstrydryder. De mannen van de top. maar ook de mindere goden, kwamen her en der in actie. En ln het buitenland reed Magne Thomassen een sterke schaats. De voornaamste toernooien, links en rechts bijeengesprokkeld, geven deze resultaten Jan Bols won gisteren in Akkrum, waar een groot gedeelte van de leden van de nationale kernploeg reed, een nationale wedstrijd. Hel was opvallend dat in een wedstrijd voor uilsluitend Friese rijders op de 500 meter aanmei-kelijk betere tijden werden gemaakt dan in de grote wedstrijd. Tonny Ferwerda, die als eerste ein digde in het eindklassement was met 45.sec. de snelste op de 500 m. Uitslagen 500 m.: 1. Bols 45.9; 2. Jorritsma 46.1; 3 Nottet 46.3; 4. Eriks 46.4; 5. Nooitgedagt 47.1; 6. Te Winkel 47.9. 3000 m.: 1. Bols 4.55.8; 2. Jorritsma 4.56.-; 3 Eriks 4.57.-; 4. Te Winkel 4.59.3; 5. Nottet 5.03.9; 6 Nooitgedagt 5.08.9. Eindklassement: 1. Bols 95.200; 2. Jorritsma 95.435; 3. Eriks 95.900; 4. Nottet 96.950; 5 Te Winke! 95.783; 6. Nooitgedagt 98.583. Hoekstra voor Bols Zaterdag werd gereden in Jutrijp-Hommerts. waai de uitslagen waren: 500 m.: 1. Hoekstra 44.6; 2. Jan Bols 45.0; 3. Nooitgedagt 45.4; 4. Nottet 46.1. 1500 meter: 1. Hoekstra 2.19.1; 2. Bols 2.20.4( 3. Aan dc* Jfeer 2JOA 1R+ter KotW bwm ten weft. 3000 meter: 1. Bols 4.48.8; 2. Beukers 4.49.1; 3. Nottet 4.53.0; 4. Hoekstra 4.57.8. eindzege behaald tijdens een nationale langebaan- 140.600 punten; 2 Bols 139.850; 3. Nooitgedagl 142.633. Beste seizoentijd Stien Kaiser heeft zaterdag in Beetgummermolo' door een tweede plaats op de 500 meter achtei Elly van der Brom en een eerste plaats op di 1500 meter in haar beste seizoentijd van 2.32.0 eindzege bchalld tijdens een nationale langebaari wedstrijd voor dames. De sterkste rijdsters warei aanwezig. Eindstand: 1. Stein Kaiser 100.567; 2. Elly van di Brom 102.167; 3. Bep Geyssen en Rieneke Den: ming 104.033; 4. Adje Keulen-Deelstra 104.133. Jorritsma won zaterdag op hel natuurijs van c' baan in Makkum, drie afstanden. Zijn lijdi waren op de 1500 meter en 3000 meter zelfs bclc dan eerder dit seiz.oen tijdens selectiewedstrijd* op kunstijsbanen. Vooral zijn 4.38 3 op de di kilometer was imponerend. Eindstand: 1. Jorrtisma 134.983; 2. Eriks 18,7,96 3. Te Winkel 138.817. Thomassen De Noor Magne Thomassen won zaterdag en zoi dag in Kongsberg. De uitslagen waren: 500 meter allroundklasst- 1. Magne Thomassen (Noorw.) 41.1 sec.; 2. Roa Groenvold (Noorw.) 41.2; 3. Goeran Claesson (Zw 41.4; 4. Ole Iversen (Noorw.) 41.6; Bjoern Tvetei Noorw.) 42.0; 1500 meter: 1. Groenvold 2 min. 7.: sec.; 2. Thomassen 2.08.6; 3, Fred. A. Maier (Noor en Tveter beiden 2.08.8; 5. Per Willy Guttormsei (Noorw.) 2.09.3;. 5000 meter 1. Maier 7 min. 32.- sec.; 2. Gultormsen 7.36 8; 3. Claesson 7.37.4; Tho massen 7.46.4; 5. Gerhard Zimmermann (W.-Dld,. 7.48.9; 3000 meter: 1. Maier 4.24.6; 2. Thomassei 4.29.3; 3. Claesson 4.30.2; 4 Guttormson 4.30,8; 5 'XvW;er A3 (Ui Eindklassement 1. Thomassen 175.490 pnL; t. Maier 175.575 pnt.; 3. Classon 175.743 pat.; 4, Groenvold 176.617 pnt; 5 Guttormsen 177.113 pnlj De cracks waren in geheel Nederland doende hun vorm te bewijzen. Maar ook de toeristen waren en met duizenden naar het ys getrokken. PM «t, avpmWH Er was niemand Diezelfde nacht nog heeft drs. v. d. Ploeg, secretaris-penningmeester van het NOC, Westphal telefonisch bewogen de volgende ochtend toch naar Schiphol te komen, waar de coach verscheen om met de heren Kerdel en Pennink, resp. van NOC eh assistent-chef de mission te praten, maar geen van beide heren aan trof en toen definitief zijn koffer oppakte en naar huis ging. 's Maandags, na het vertrek van de ploeg, is nogmaals gesproken met West phal, waarna het NOC met het voorstel kwam hem onder bepaalde voorwaarden alsnog naar Maxico te zenden. Westphal erkende het gezag van de chef d'équipe en zei dat hij er niet aan had gedacht dat hij in feite had moeten praten met dr. Dokkum, onder wiens leiding hij stond. Op dat moment was er echter al een telegram van dr. Dokkum uit Mexi co: „Westphal voor mij niet meer accep tabel, stuur Jacob Dikken". En toen zuchtte Frans Jutte zaterdag ln het hete Kras, terwijl hij zijn hoofd depte met een zakdoek: „Er geen andere mogelijkheid. Alleen het NOC had iets te vertellen en ging Dikken". Een vol uur had deze uitleg gevergd. Verloren partij van lof voor de samenstellers van het rapport en veroordeelden eenstemmig het gedrag van coach Westphal, die der halve een verloren partij speelde. Be halve bij een jeugdige oppositiegroep, die zich achter in de zaal had ver schanst, niet ter verdediging van „hun" coach naar hel spreekgestoelte kwam, maar door onwaardig optreden gebrek aan fatsoen demonstreerde. Er werd door de gedelegeerden duide lijke taal gesproken. De heer Nieuwen- huis (voorzitter district Z.-Holland): „Er waren ook tekortkomingen aan de kant van Moerman. Er is gebrek aan intermenselijk contact. Dat kan alleen worden opgeheven als NTC en hoofdbe stuur hun mandaat beschikbaar stellen en er een vernieuwing kan plaatsvinden". Duidelijke taai De heer Egas (district N.-Holland) Wij hebben altijd al gehamerd op dat gebrek aan communicatie. Helaas •en kwestie-Westphal voor nodig om ver nieuwing te forceren". Hij wilde W^st- ohal schorsen hij is al door het .vNAU-bestuur op non-actief gesteld Tiaar het beleid van NTC en hoofdbe stuur eveneens terdege bezien en her- -cien. De heer Kardaun (district zuid) stelde zich volledig achter het beleid NTC en HB maar wenste wel te laten onderzoeken hoe het samenspel coaches- i NTC-HB zou moeten zijn. De heer Wolt- huis (district Utrecht): „Ze zullen hun mandaat ter beschikking moeten stel len." Duidelijkste taal sprak de heer Hofmeester (voorzitter afd. Rotterdam) die stelde: „Het hoofdbestuur is vlekkeloos uit deze kwestie gekomen, maar heeft niet gefaald; Moerman heeft feuten pMnaakt, nrtftl* atin «*te verdien- doende onderschreven worden, doch dat hij lid is van het hoofdbestuur die zijn fouten ook dat gehele bestuur te worden aangerekend; Westphal is zonder meer fout geweest; zowel Moer- m als Westphal moeten „veroordeeld" Er was een motie voor nodig om tot het besluit te komen dat bestuur en NTC hun mandaat ter beschikking zullen stel len. In maart kan men pas de draag wijdte van dit besluit gewaar worden. In de „wandelgangen" werd evenwel gefluisterd, nu al: „Alles blijft bij het oude. Wie kan en wie wil die veelom vattende taken op zijn schouders nemen?" Tweemaal geschrokken Een etage lager een minder emotione le vergadering, de boksbond, waar voor zitter J. Hofman stelde, dat de resulta ten in Mexico teleurstellend waren ge weest maar ook kon constateren dat er groei in de bond zit. Er werd besloten dat aspiranten voort aan niet meer drie ronden van twee, maar van één minuut zullen boksen en dat de kampioenen van Nederland ver- plicht zijn deel te nemen aan de dis trictskampioenschappen en zich via die titelstrijd dienen te kwalificeren. Het kampioenschap vhn Nederland zal niet, ■als een voorstel van Zuid-Holland luid- in toernooivorm worden gehouden, aar zoals gebruikelijk met tussenpozen. Over de kwestie-Baars slechts enige regels in het jaarverslag van de medi sche commissie: „De medische begelei ding van de boksers in Mexico werd ge heel verzorgd door de medische commis- an het NOC, die geen prijs stelde op de inschakeling van onze eigen commissie, ondanks dringend verzoek van onze bondsvoorzitter. Een en ander heelt aanleiding gegeven tot een betreu renswaardige communicatiestoornis, het geen in de toekomst vermeden dient te worden'". Dat was alles, en de medede ling, dat er een „open gesprek" zou komen. Enige beroering ontstond nog toen men een andere samenstelling van de nationaal technische commissie wenste, wat door de heer Cats (lid NTC) als een motie van wantrouwen werd opgevat, zodat hij zijn functie ter beschikking stelde. Daarvan schrok men zo dat het voorstel ijlings werd teruggetrokken. Dat gebeurde ook bij het voorstel om of de contributie met 1 gulden te ver hogen of het inschrijfgeld voor nieuwe leden met 4.50 gulden. Beide voorstellen werden afgestemd, maar toen de pen ningmeester met de portefeuille rammel* de, schrok men weer en keurde de vee* hetfUMl ten Ml inschrijfgeld rap goed,

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7