VERSTARDE STICHTING MOET GAAN VERNIEUWEN Dubcek behoudt partij leiderschap NKV-voorzitter Mertens Liberale winst in Luxemburg Ledenverlies geen reden voor harde houding Moordaanslag op consul in Suriname Na vijfling een vierling Felle CNV- aanval op regering en parlement Economische hervormingen beperkt Rovers weer in actie in de hoofdstad Sociale uitkeringen naar veertien miljard Roolvink op vergadering van LTB Radicalen in ARP staan achter hoofdbestuur D 66 voelt nog weinig voor samenwe rking MAANDAG 16 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie JTRECHT NKV-voorzitter P. J. J. Mertens heeft •anmorgen in de verbondsraadsvergadering nog eens erklaard, waarom de vakbeweging thans een wat har- lere lijn volgt. Het overleg, met name in de Stichting de Arbeid, is verschraald, zo zei hij. En wij hechten weinig waarde aan een stichting, die is verstard tot hoofdzakelijk technisch bureaucratisch formalisme op beperkt gebied. Wij voelen niet veel voor een college, waarin de fundamentele discussie niet op gang komt, wanneer er een vermoeden rijst, dat men zou kunnen uitkomen op een punt waar men niet wezen wil, aldus de heer Mertens. „Wij willen, dat er een geest van ver- nieuwing komt in de verstarde overlegorganen. In plaats van steriele rust willen wij een vruchtbare onrust, ook i bij de ondernemers, over de vraag hoe er meer mense lijkheid, gelijkheid, open kansen voor allen kunnen worden geschapen in deze samenleving." In zijn rede betoogde de heer Mer- ns, dat we leven in een faze van een ireed uitwaaierend democratiserings proces. In dat proces wenst de werne- van 1968 als volwaardig mens te •den behandeld en zich te bevrijden paternalisme. Hij wenste inzicht te lebben en medeverantwoordelijkheid te dragen op de plaats waar hij staat. Hij wenst voor vol te worden aangezien en te -orden gerespecteerd. De georganiseerde -erknemer verlangt van z'n vakbeweging dat niet alleen zijn verworvenheden wor den verdedigd, maar ook dat gestreden wordt voor nieuwe maatschappijstructu- aarin de erkenning van zijn per soonlijke waardigheid tot, haar recht kan komen en waarin dat verlangen naar me- enschap en medeverantwoordelijk heid kan gedijen. Als de werknemer zich met zijn ver- LUXEMBURG (AFP-DPA) Bij de parlementsverkiezingen in Luxem burg zijn de liberalen als de grote over winnaars uit de bus gekomen. Ze behaal den volgens de definitieve uitslag 16,58 procent van de stemmen, en verhoogden daarmee hun zeteltal van zes tot elf. Winst boekten ook de communisten 15.45 procent), die voortaan zes in plaats van vijf vertegenwoordigers in de Kamer zullen hebben. Hun vooruitgang was ech ter kleiner dan voorspeld. De grote verliezers waren de socia listen (32,28 procent) die lot dusver over 21 zetels beschikten, maar dit aantal zagen teruggebracht tot 18. De grootste partij bleef die van de christen-socialen '35,30 procent) al moest zij een van haar 22 zetels prijsgeven, In het oude parle ment werden nog twee zetels bezet door de anti-Duitse onafhankelijke volksbe weging. Deze partij is onlangs echter ontbonden, waarbij een deel van de lc- laar de liberalen ging en andere uwe partij stichtten onder de naam nationale solidariteitspartij. Deze heeft geen zetels weten te veroveren. langens en gevoelens niet of niet meer herkennen kan in zijn vakbeweging, zo vervolgde de heer Mertens, dan keert hij de rug toe en zoekt hij langs andere wegen de oplossing voor zijn problemen. De vakbeweging heeft dan ook de plicht, mee te werken aan de verande ringen in de maatschappij en zal dat ook doen. „Het heeft weinig zin te wer ken aan en in een schijn vakbeweging, die de zin voor vernieuwingen verloren van wat vroeger werd verworven". De heer Mertens noemde het goed koop te stellen werkgeversvoorzitter Bosma deed dit dat de agressieve houding van de vakbeweging 't gevolg is van ledenverlies. Enige relatie behoeft niet te worden ontkend. De georgani- seerden beseffen steeds duidelijker, dat de vakbeweging niet zonder succes werkt in het algemeen belang en dat niel-geor- ganiseerden er zonder offers van mee profiteren. Over de oplossing van dat probleem valt met de werkgevers tot dusver niet vruchtbaar te praten. Overi gens zouden de werkgevers zichzelf ook zorgen moeten maken over dat leden verlies, want overleg met een schijnvak- beweging is weinig zinvol, aldus de heer Mertens, daarmee is de sociale vrede niet in stand te houden. PARAMARIBO (ANP) - Onbekenden hebben vrijdagnacht een poging gedaan de consul van Brazilië in Suriname te wurgen de consul die in bed lag. hield zich bewusteloos tot de daders veron derstelden dat hij dood was en vertrok ken. Men neemt aan dat zij op roof uit waren. De consul is in een ziekenhuis opgenomen. OOURENCO MARQUES (ANP) Een 32-jarige Afrikaanse vrouw, die vier jaar geleden een vijfling kreeg, heeft nu het leven geschonken aan een vierling (drie jongens en een meisjes) in de polikli niek van Lourenco Marques (Mozam bique). De moeder Clara Felisberto Mutan- gua, uit het dorpje Zavala, 320 km ten noorden van Lourenco Marques, keert in uitstekende toestand. Volgens de artsen hebben de vier deren die ongeveer een maand te vroeg geboren werden en nu in de couveuse lig gen, een grote kans om te overleven. De geboorte duurde slechts 20 minuten. In 1964 sehon mevrouw Mutangua het leven aan een vijfling, van wie vier kin deren in leven bleven. Het zijn nu ster ke gezonde kinderen. Behalve de vierlinj en deze nieuwe vierling heeft mevr. Mutangua nog vijf ander kinderen, onder wie een tweeling. Dertig studenten hielden gisteren op het St.-Pietersplein tijdens een toe spraak van Paus Paidus een zit- demonstratie. Op deze wijze toon den zij hun misnoegen over het ont slag van de Italiaanse pastoor Don Enzo Mazzi, die bekendheid heeft gekregen door zijn aanvallen op de rijkdom van de Kerk. Vrijlating van V.S.-piloten bevestigd MOSKOU (A.P.). Radio Moskou heeft bevestigd dat Hanoi bekend heeft gemaakt dat een aantal Amerikaanse piloten, die in Noord-Victnam krijgsge vangen zijn gemaakt, omstreeks Kerst mis vrijgelaten zal worden. De bekendmaking van Hanoi werd zaterdag door de buitenlandse dienst van Radio Moskou omgeroepen, maar er heerste in het buitenland enige twijfel over het radiobericht Men vermoedde dat er in Moskou een fout was gemaakt bij de vertaling. Een woordvoerder bevestigde vandaag echter dat het bericht juist was. PRAAG (AP) De vrees, dat het opnieuw tot politieke onrust in Tsjecho- systeem zelf Slowakije zal komen is tijdens het weekend langzaam gjnveken. toen be- kend werd dat Alexander Dubcek zijn functie van partijleider zal behouden en voort zal gaan met een beperkt programma van economische hervor mingen. Dubcek, voorzitter Jozef Smrkovsky van het parlement en andere progressieve leiders hebben van het centraal comité, dat vorige w eek ver gaderde, de tijd gekregen om de situatie na de invasie te stabiliseren, zo blijkt uit de gepubliceerde documenten. UTRECHT (ANP) De voorzitter van hel christelijk nationaal vakver bond. de heer .1. van Eibergen, heeft vanmorgen op de verbondsraadsverga dering van het CNV te Utrecht ver klaard, dat de verhoudingen in het be drijfsleven een crisis naderen. Hij stelde daarvoor niet alleen de werkgevers verantwoordelijk, maar ook regering en parlement: „Ook zij zijn me de verantwoordelijk voor het feit dat er in de democratisering van het bedrijfs leven zo weinig schot komt en dat deze crisissituatie is ontstaan. Ook van hen mag worden verwacht dat zij stelling nemen in de sociale geschillen die de samenleving zo ernstig verdeeld houden. Al te lang schermen politieke partijen op het terrein van de medezeggenschap met woorden die niet in daden worden I omgezet. Daardoor rust ook op hen een zware verantwoordelijkheid wanneer 't in het bedrijfsleven tot een uitbarsting Het enige middel om de Nederlandse werknemers te verzoenen met het te genwoordig economische systeem, waar van de fouten en tekortkomingen steeds duidelijker aan de dag komen, is zo zei de heer Van Eibergen een snelle en ingrijpende inpassing van democra tische bestuursvormen in dit systeem. Als dat niet gebeurt, blijft er weinig anders over dan een bestrijding van het CAO-OVERLEG CONFECTIE EN TEXTIEL UTRECHT (ANP De algemene be drijfsbond textiel en kleding „De Een dracht" heeft in het eerste gesprek met de werkgevers in de enntéetie-industrie de Indruk gekregen dat zij in principe niet afwijzend staan tegenover een drie jarige CAO. De werkgevers hebben de door de vakbonden ingediende wijzi gingsvoorstellen voor de CAO in textiel- en confectie-industrie onder de loep ge nomen en meegedeeld dat een tegen voorstel op komst is. Een nadere dis cussie is nog niet op gang gekomen. Het gesprek wordt op 17 december voortgezet. „De Eendracht" meent dat op dit moment over de ontwikkeling van het overleg nog niets te zeggen valt. „Los van een beoordeling van de tegen voorstellen menen wij met enige voor zichtigheid de houding van de werkge vers zo te mogen karakteriseren dat zij schijnen te streven naar een zakelijk en positief overleg", aldus „De Eendracht" in een mededeling aan haar kaderleden. V ervoersbonden doen nieuwe CAO-voorstellen UTRECHT (ANP) De drie bonden van vervoerspersoneel. dc Nederlandse bond van vervoerspersoneel (NBV), de katholieke bond van vervoerspersoneel (KBV) en de prot.-christelijke bond van vervoerspersoneel (PCB). die tezamen ca. 11.000 leden tellen, hebben de werk gevers in het autobus-lijndicnstbedrijf voorstellen gedaan voor een nieuwe col lectieve arbcids overeenkomst per 1 ja- Voorgesteld is een driejarig contract, waarin ten aanzien van de totale belo ning is gevraagd in drie jaar te komen op het beloningsniveau van de gemeen telijke vervoersbedrijven. In de ochtendbladen van vandaag ver schel en de eerste gedetailleerde ver slagen over de vergadering van donder dag en vrijdag van 191 leden tellende centrale comité van de partij Het cen traal comité blijkt met algemene stem men enkele resoluties te hebben aange nomen over de taken op economisch ge bied die wachten. Arbeiders en studenten zijn geduren de het weekeinde bijeengekomen om zich voor de bereiden op stakingen als mocht blijken dat hun favoriete leiders zoudqn worden af ge/et, maar ui", de do cumenten die gepubliceerd /jjn Kijkt' 17iel dat. er ugjzigingan. *n de ^leiding; zijn aangebracht en volgens welinge lichte bronnen is dat ook niet gebeurd. In een van de resoluties wordt ver- Nieuwe voorzitter Rijnmond: grotere rol van gemeenten kiaard „De partij i het 1 de 1 1 de in oordeel dat 'op nonvsche politiek economische her- ■tzetting vorming die zijn be; ste plaats komt". Politieke hervorm ii de tussen januari en schaffing van de cc zijn reeds tijdens di gemaakt. Uit de resolutie van het centraal co mité blijkt ook dat het economisch her- vgrmingsprogramma minder krachtig zal zijn en in een minder snel tempo zal worden uitgevoerd dan het oor spronkelijke. igustus. zoals af- nvesie ongedaan doorzetten, desnoods aldus de CNV-voor- zitter, die hieraan toevoegde dat de werkgevers geen enkele reden hebben om zich erover te beklagen dat de za ken nu plotseling zouden worden gefor ceerd. De vakbeweging heeft jaren ge duld gehad, maar de werkgevers heb ben er nooit over willen praten. De heer Van Eibergen vroeg zich af, of het wel nodig is, het op een open conflict te laten aankomen en of het wel nodig is, samen nieuwe regels vast te stellen. De christelijke vakbeweging geeft de voorkeur aan overleg". AM^TDRDAM Woej een roofover val in Amsterdam. Vier mannen, moge lijk buitenlanders, deden zaterdagnacht op de Keizersgracht. Om ongeveer vier uur roofden ze uit de wagen van een 30-jarige bedrijfleider een koffertje waar f 830, in zat. De man reed met de barkeeper van zijn bedrijf naai huis. Onderweg zouden ze het geld in een nachtkluis deponeren. Op de gracht reed plotseling vanaf de waterkant een auto achteruit waardoor de bedrijfsleider krachtig moest remmen. Drie mannen met nylonkousen over 't gezicht omring den de auto. Een ervan dreigde met een ROTTERDAM (ANP) Dc nieuwe pistool en een andere riep zoeits als Rijnmond voorzitter dc heer \V. A. Flbbe Money en greep het op de achterbank heeft vanmiddag bij zjjn installatie ver- iggende koffertje. Omdat er ook nog kiaard, dat de gemeenten een grotere rol Frans is gesproken denkt de politie dat moeten spelen in het beleid van Rijnmond de overvallers mogelijk Marokkanen ge- dan tot dusver. Een mogelijkheid is z.i. weest zijn. De auto waarmee de over- oin naar de door de bevolking gekozen vallers werkten was zaterdagavond in raad een besturenraad in te stellen, waar- Amsterdam gestolen. Hij werd zondag i door de door de politie teruggevonden. Vergadering in hoofdstad Accountants zijn tegen voorstel van de regering AMSTERDAM. De zaterdag te Amsterdam gehouden jaarlijkse bijeen komst van de ledenvergadering van het Nederlands Instituut van Register accountants heeft unanieiïi zijn instem ming betuigd met de door het bestuur van het N.I.V.R.A. naar voren gebrachte bezwaren tegen het voorstel van de rege ring bij wet nadere regelen betreffende het accountantswezen vast te stellen. Tot voorzitter werd benoemd de heer drs. J. Los (Amsterdam). Als bestuurslid traden af de heren D. J. Brandenburg (Breda), J. M. A. Borstlap (Den Haag) en prof. J. Nathans (Amstelveen). Zij werden opgevolgd door drs. W. van Brui nessen (Egmond aan Zee), J. F. v. Dijk ^-fi4den) en C-. Timmer (Den Haag). (Van een onzer verslaggevers- DEN HAAG „De uitkeringen op grond van de sociale verzekeringen zul len volgend jaar stijgen tot ongeveer 13,6 miljard gulden. Dil is 17,6% van het nationaal inkomen. In 1938 was dil percentage slechts 1,8. De uitkeringen in 1967 waren al negenmaal zo hoog als in 1955. Het nationaal inkomen werd in dezelfde periode slechts driemaal zo Deze cijfers noemde minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) van middag in Haarlem, tijdens een ver gadering van de katholieke land- en tuinbouwbond. De bewindsman gaf een uitgebreid historisch en actueel over zicht betreffende de sociale verzekerin gen. Ook sprak de heer Roolvink over eventuele uitbreidingen. Zo heeft hij inmiddels advies gevraagd aan de Sociaal Economische Raad over de vraag of er kinderbijslag voor het tweede kind moet worden gegeven, de onvermijde lijke premieverhoging, die een dergelijke maatregel met zich zou meebrengen, j deed de minister een zeer voorzichtige houding aannemen. De heer Roolvink maakte gewag van het verschil van inzicht tussen hem en de S.E.R. betreffende een wet op de arbeidsongeschiktheid. De S.E.R. heeft j over deze verplichte verzekeringen tegen arbeidsongeschiktheid voor anderen dan loonlrekkenden een advies uitgebracht, waarin, volgens de minister, een over gangsregeling ontbreekt. Het voornaam ste bezwaar van de minister was, dal de reeds invalide zelfstandigen buiten de wet zouden vallen. Voorts zou de S.E.R.- regeling administratief ingewikkeld zijn Om deze redenen sprak de heer Rool vink zijn voorkeur uit voor een volks verzekering tegen de arbeidsongeschikt- De minister besprak tenslotte de ver schillen in verzekeringspremies en -uit keringen binnen de E.E.G. Hij meende, dat er op dit gebied weinig behoefte bestaat aan harmonisatie, aangezien de zes landen vrijwel dezelfde risico's heb ben gedekt De uitkeringen kunnen wel iswaar vrij sterk variëren, maar deze verschillen zijn dan terug te voeren tot nationale wensen en verlangens. De ge middelde premiedruk in de zes landen verschilt betrekkelijk weinig, alhoewel voor sommige groepen onderling grote verschillen bestaan", aldus de heer Rool vink. Trots ran Rotterdam Reconstructie Laurenskerk kostte 15 min ROTTERDAM (ANP). De Grote of Sint-Laurenskerk in Rotterdam tijdens het bombardement in mei 1940 vrijwel totaal vernietigd is zaterdag na een wederop bouw van lfi jaren, opnieuw ge opend in aanwezigheid van prinses Beatrix en prins Claus. De kerk, in het centrum van Rotterdam, ge bouwd van 1449 tot 1525, is het enige grote monument van histo rische waarde dat Rotterdam thans nog rijk is. De reconstructie kost te 15 miljoen. Er ontbreekt nog een groot barokorgel (kosten 1 miljoenI dat Kerstmis 1971 in gebruik kan worden genomen. De bijeenkomst de hernieuwde St.-Laurenskerk werd besloten door een Te Deum Kaudamus, voor deze gelegenheid gecomponeerd door Hendrik An- 'Iriessen. Het werd uitgevoerd door de cantorij van de kerk, het Leids kamerkoor, het NCRV vocaal en semble, leden van het koor van het Rotterdams conservatorium, en het orkest van het Rotterdams conser vatorium. Na afloop van de plech tigheid klonken over Rotterdam de klanken van de kerktorens uit alle delen van de stad. De heer Fibbe zei dat de vrijwilligheid voorgeschreven in de rijnmondwel, een onmisbaar element is voor de opbouw. Maar het is ook mogelijk dat deze vrij willigheid de weg naar een noodzakelijk regionaal bestuur volkomen zal blokke- Als taak van Rijnmond ziet de nieuwe voorzitter het doen wat vroeger door meer dan een gemeente afzonderlijk werd gedaan of doen waar de gemeenten tot nu toe niet toe zijn gekomen. Rijn mond mag zich z.i. niet ontwikkelen tot een zgn. Vierde bestuurslaag, een be stuur tussen de provincie en de gemeen- De waarnemend voorzitter rnr. H. B Engelsman, die vanmiddag de nieuwe Rijnmondpresident de ambtsketen heeft omgehangen, zei o.m. dat Rijnmond zon der medewerking van de gemeenten vrij wel niets kan doen. De gemeenten moe ten meewerken in die zaken, die als ge volg van de schaalvergroting naar regionale vlak moeten worden opgehe< Singerprijs uitgereikt OUD-KATHOLIEKE KERK Bisschop gewijd in Utrecht voor T s jecho-Slowakije UTRECHT (ANP) In de kathedrale kerk te Utrecht heeft de oud-katholieke aartsbisschop van Utrecht mgr. dr. An dreas Rinkel zondagmiddag dr. Augus- tinus Podolak gewijd tot bisschop vooi de oud-katholieke kerk in Tsjecho-Slowa- kije, die na het overlijden in 1946 var haar vorige bisschop geen bisschop meei bezat. Dr. Podolak werd op 22 juni dooi de synode van zijn Kerk in Praag geko zen. Hij is 56 jaar oud en werd in 1938 tot priester gewijd. Man met beklemde voet door vloed verzwolgen (Van onze parlementaire redactie) UTRECI-IT De AR-radicalen blijven ertrouwen stellen in partijvoorzitter dr. A. Veerman en het hoofdbestuur van deze partij. Dit ondanks de brief over samenwerking bij de verkiezingen in 1970. diq dc voorzitter met zijn collega's van dc CHU en de KVP aan de ge spreksgroep van 18 gestuurd heeft. De ze brief staat vanavond bij de 18 op de agenda. Toch zijn de ARpradicalen zaterdag niet helemaal gerust gesteld terugge keerd uit Utrecht, waar het centraal co mité van hun partij het schrijven bespro ken heeft. De radicalen leden van dit co mité de heren Bos, Boukema, Feddema en Schol t en christenradicalen van het eerste uur bleven bezwaar houden te gen de passage in de brief, waarin ge schreven werd over het stimuleren van de samenwerking tussen de drie confes sionele partijen bij de verkiezingen van de provinciale staten en van de gemeen teraad in 1970. De AR-radicalen hebben op zaterdag echter dé verzekering gegeven, dat een breuk tussen hen en de AR niet in zicht is. De AR-radicaal Idenburg had, al eer der laten weten, zo'n breuk rampzalig voor de partij te vinden. Wel is nog eens nadrukkelijk vastgesteld, dat de AR haar identiteit moet bewaren en dat de pro vinciale en gemeentelijke partijinstanties zelf moeten uitmaken of zij met CHU en de KVP willen samenwerken bij de verkiezingen in 1970. LAREN (ANP) De burgemeester van Laren, de heer N. W. Eisen, heeft zaterdagmiddag de „Singerprijs" uitge reikt aan de heer D. F. Lurisingh Scheur- leen, rijksinspecteur voor roerende mo numenten. De voorzitter van dc „Singer Memorial Foundation" drs. R. E. M. van den Brink, zei woord, dal tot instelling van deze drieja rige prijs dit jaar besloten is ter herden king van de 100c geboortedag van W. H. Singer jr. Het jurylid prof. dr. A. Klasens. direc teur van het Rijksmuseum van Oudhe den te Leiden, maakte daarna het jury rapport bekend, waarin stond dat aan de heer Lunsingh Scheurleer de prijs werd toegekend voor zijn belangrijke bijdrage tot het in stand houden van de kleine musea. In zijn dankwoord ver telde de rijksinspecteur onder andere, dal nadat zijn functie op 1 maart 1943 werd ingesteld, zijn eerste reis was naar Appingedam om te onderzoeken of een subsidie van 1Ö0 gulden wel verantwoord was. Hij vond dat er in de afgelopen 25 jaar veel veranderd en verbeterd is: thans belopen de subsidies een miljoen gulden. Hij vroeg zich wel af, of er ter j bevordering van het museumbezoek niet meer aan reclame moet worden I gedaan. LOWESTOFT. (Reuter) De beman ning van een reddingboot, politieagenten, brandweerlieden en piloten van een heli kopter hebben zondag twee uur lang ver beten gewerkt om een visser te bevrij den die met zijn voet tussen metalen platen van een golfbreker bij het Britse Lowestoft beklemd zat. Zij slaagden welkomst- j daarin echter niet en moesten hun po gingen tenslotte opgeven toen de vloed opkwam en de man door het water werd verzwolgen. Hij was op de golfbreker tert'chtgekomen toen zijn bootje was om geslagen. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM D '66 voelt er nog steeds uiets voor om nu al aan de top nauw met andere politieke partijen te gaan samenwerken. De democraten blijven vasthouden aan hun wens om wei plaat selijk en regionaal met de andere par tijen te gaan samenspreken, bij voorkeur met de Politieke Partij Radikalen. Noe voor nieuwiaar zal een deleeatie van het hoofdbestuur met een delegatie van de PPR gaan praten over de wijze, waarop de „gesprekken aan de voet" tot stand njoeten komen. E)at deelde de nieuwe voorzitter van D '66 dr. J. A. P. M. Beekmans mee op de in dit week einde gehouden buitengewone algemene ledenvergadering. Dr. Beekmans is de heer H. J. van Lookeren Campagne op gevolgd. Voor D '66 bracht dit weekeinde vele vernieuwingen. Het hoofdbestuur van 21 personen werd voor de helft vernieuwd. Ook werden nieuwe statuten en een huishoudelijk reglement aangenomen alsmede een nieuw hoofdstuk staats recht tn het politieke programma.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5