WINKELEN IN LONDEN VOOR DE KERST „Kerstmis is een nachtmerrie", zegt het Londens mevrouwtje. De luikjes voor haar ogen zakken toe en het moede hoofd valt tegen de stoel leuning. Het is de eerste zondag in december. Wij maken samen de boodschappenlijst op voor de ko mende week. Het najaar is zacht. In de buitenwijken bloeien nog bloemen, rozen vooral, en gelig goud glanst aan de bomen. Maar in de binnen stad zijn de parken kaal en de eta lages bepalen het jaargetijde: schit terend, stralen schietend zilver in contrast met kleuren die elke etalagekunstenaar voor zich als hoofdmotief koos. HOE OUD BEN JE OOK ALWEER? ZAL IK VOOR JOU AAN DE ELFJES EEN MOOI CADEAUTJE VRAGEN? Eind oktober waren de grote waren huizen kant en klaar voor de aanval. Dan begint de herfstvakantie en over spoelen moeders met drommen kinderen de fascinerende afdelingen. Eén dér kolossen registreert 4QÖ0 kinderen per dag. Tegen eind november stijgt het dagelijks aantal bezoekers tot 150.000, alléén al op de benedenverdieping. De laatste veertien dagen zijn de golven niet meer te meten. De zaterdag vóór Kerstmis is onbeschrijflijk. Het is voor ons dus nu de hoogste tijd te gaan. We beginnen bij Selfridges; Londens grootste warenhuis „met een miljoen geschenken" zoals het zelf zegt, met een oppervlakte van ruim 18.000 m2, een staf van 4000 man waaronder dokter en tandarts, maar, dan 200 afdelingen "Zoals eén bank',1 garage, rustkamer vdóv moeders met baby's, golflesseninstituut en 6 restaurants om maar eens wat te Eerst naar de speelgoedafdeling. Father Christmas en zijn 'stand-in hebben hier al 17 jaar lang een zelf verzonnen hulp. Onze sint heeft ten slotte óók zijn Piet. Het is Uncle Holly- of Oom Hulst: kussen onder het vest Uncle Holly, de hulp van Father Christmas in Selfridges. om een gezellig dikke Dickensfiguur te zijn. Hij geeft élk kind een speldje mte zijn portret als de begeleider een kassabon van tenminste een guldep kan tonen. Is er méér geld besteed dan schenkt de kerstman bovendien een cadeautje. Father Christmas draagt gelukkig over al dezelfde uitrusting en heeft niet zoveel verschillende verschijnings vormen als onze sint. Hij zit hier in een rood-zilveren zetel op een podium met spiegelwanden en heeft slechts tijd een hand te geven en één woordje te zeggen. Meer tijd kan hij besteden aan het beantwoorden van zijn fanmail, dui zenden kinderbrieven waarover de administratie zich ontfermt. De speelgoedzalen zijn niet te be- schriiven. Het' zien van dé monster- voorraden en onuitputtelijke mogelijk heden verlammen en beletten mij iets te kopen. Achteraf heb ik spijt niet als curiositeit een Birthday-Pai'ty- Pack gekocht te hebben: een verjaars- partijtjespakket voor moeders zonder tijd. Want de inhoud bestaat (voor 4, 6 of meer „personen") uit gedecoreerde bordjes, bekers, bestek, feestmutsen, servetjes, spelletjes. Van eenvoudig (een tientje) tot luxueus (vul maar in). Ik bewonder elk kind dat deze totaal- aanblik kan verdragen en de zeldzame huisvrouw die de verleidingen kan weerstaan. Maar zie dan ook een kindje op moeders arm dat de handjes voor de ogen houdt. In dit warenhuis spendeert de gemid delde moeder 180 gulden per kind aan kerstcadeautjes. De vrouw die voor een kleine 500 gulden kindergeschenken koopt is geen uitzondering. Juist dit jaar wordt ei' met geld gesmeten. Vier jaar lang preekte de regering zuinig heid. En wat haalt het uit? smaalt de man in de strgat. Laten we het maar opmaken. Bij de kerstvieringen glanst het metaal in alle kleuren. Het plafond is onzicht baar door de kronen en hangkransen- in-verdiepingen van schitterende, ge- metaliseerde knipsel- en struisveer- achtige materialen. We lopen dooi bossen en bebloemde, besterde, be toverde bomen, maar nergens herin nert nog iets aan sneeuw of denne- groen. Een elegant bosje van 6 beschil derde kerstboombollen kost 25 gulden. Kerstslingers zijn polsdik en per yard De crackerafdeling beslaat een kleine winkelruimte. Héél goed zoeken levert een doos van 6 gewone kleintjes voor 12 gulden op. Maar de andere, grotere, zijn fraai of uitbundig versierd, met kabouterpoppen (45 gulden), veld- boeketten, kerststukjes; beeldige cor sages in tule; de grootste crackers lijken stuk voor stuk op bruidsboeket ten 250 gulden de 6. (Bij Harrod's, een ander warenhuis, zien wij een gestileerd rendier als cracker, bijna een meter lang). Selfridges heeft een eigen bakkerij, beroemd om meer dan 100 broodsoor ten, om cakes en puddingen. Dozen en manden met delicatessen, opgemaakt om als geschenk te dienen, bevatten dan ook wel altijd iets van de bakker; maar wees gerust, er ligt ook whiskey of vruchten op likeur in en dat mag wel als de prijs tot 500 gulden oploopt. (Maar nu we liet over voedsel hebben: bij Fortnum Mason, de beroemdste lekkernijenhemel van Londen met be dienden in jacquet, kosten de manden duizend gulden. We zullen er nog een kopje thee gaan drinken dat alleen 1 weemaal zo duur is als ergens anders, maar waarvoor je een blik werpt op Moeten we nu niet eens naar de mode- afdeling? Mode en jeugd zijn onafschei delijk vandaag en daarom: óp naai „het warenhuis in het warenhuis": Miss Selfridse voor twienermode en alles wat erop en eran hoort tei ere van Kerstmis Chinees gedecoreerd. Miss is héél hip, maar niet ordinair of stuitend (wat in Carnaby en King; Road zo dikwijls wél het geval is; Miss is knap uitgebalanceerd. De titels vooi de verschillende artike len zijn gemaakt door reclametekst schrijvers. Bij Snowdrop hangen di schattigste nEfbhtlcleertjes, licht en niel veel groter dan enkele sneeuwvlokjes Maar er zijn ook Oosterse lange ei warme nachtspullen. Onder Snug Suits (gezelligheidspakken hangen de gebreide hansoppen die dez< winter in Parijs een „must" zijn en daar body-stocking heten!, reikend van col tot enkels en pols, met rits op de rug. Onder after six rijen zich dt jurkjes die wij nog heel ouderwet; „cocktailtjes" noemen, zeer mini zoals de hele Londense mode minimer is dan de Franse, terwijl onder long and lovely de lange avondjurken hangen precies gelijk aan de cocktails maar dan twee keer zo lang. Bij Panta-Mania is te zien wat wij op straat al zagen, dat de pantalon een manie is. Join the chaingang (Doe mee Etalages kijken, een feest voor jong en oud. aan de kettingrage) verzamelt kleien die naar voorbeeld van de Franse modewildeman Paco Rabane van metalen kettingen gemaaktlijken want ze zijn gehaakt of gebreid uit dikke katoenen draden met zoiets van lurex. Hele kopermijnen lijken uitgeput en aluminiumfabrieken opgekocht om de bijoustands te bevoorraden; grote brillen met dunne monturen en een zeer zacht gekleurd glas zijn zó belang rijk dat zelfs etalagepoppen in avond jurken met de, ook voor u onmisken bare. pruik ze dragen. Vorstelijk van peil en stijl Het volgende warenhuis is Harrod's ikiÉiar óok "koninklijke klanten binnen komen en waar je alles kunt bestellen, tot levende olifanteh toe, zoals het gezegde wil. Het is o.a. beroemd om zijn vleeshal. Het interieur lijkt op een Victoriaans paleis. Elke zaal heeft een andere kerstviering, de speelgoed afdeling is „het betoverde woud". Om fluoriserende bomen met takken als gekromde vingers en geheimzinnige ogen in hun kronkelstammen, zweven elfjes. Het zou een prachtig decor zijn -voor de Midzomernachtsdroom. Trou wens, op de zilverpapieren boodschap- penzakken staat een sprookjeskoning met volwassen elf. Father Christmas toeft naast een an tieke arreslee, waarmee hij uit de poolstreek ari'iveerde (en naast mach- lig mooi speelgoed). Hij geeft lieve vermaningen en geschenkjes aan de kinderen. Onverstoorbaar zit een jongetje te boetseren aan een oefentafel. Een meisje is zó geboeid door miniatuur theatertjes dat ik er een koop van 20 gulden. In het bijbehorend boek staat het toneelstuk geschreven en zijn de spelers getekend. De personages moeten worden uitgeknipt en aan een lang ijzerdraad bevestigd. De kinderen laten ze zo zélf optreden en bewegen op het podium van een oer-ouderwets theater met wisselende decors, en orkestbak, alles uit karton. De dure hebben voet licht op batterijtjes. Oorspronkelijk hingen de kinderen op de avond voor Kerstmis een kous bij de haard. Father Christmas stope er 's nachts wat in. Nu is een laarsachtige kous van vilt of eenvoudiger materiaal een van de bijbehorende grapjes. Ze worden gevuld met „kousvullers", on belangrijke kleinigheidjes. Voor ƒ2.50 per stuk koop ik een heel stel levens grote roodkatoenen laarsjes met wit- opgedrukte kerstwens en een witte omgeslagen boord waarop ter plaatse in gulden letters de naam van mijn lievelingen wordt geschreven. Van deze heksenketel naar een andere verdieping om de statige ruimte van een kristallen spiegelzaal te betreden, een paleis voor de ijskoningin, geheel wit tot en met de vloer. Trillend zilver en geslepen luchters aan het plafond, witte, zilveren en gouden avondjapon nen van beroemde (ook Franse) huizen op de poppen die staren over wit met gouden Louis XV-meubilair. Een poort voert naar een diepe nis, een tempel vol Indiase rijkdom aan zijde, brokaat, geborduurde sari's en stola's; sieraden als uit de schatkist van de 1001 nacht. De mooie Indiase die hier onnavolgbaar waardig ont vangt, kijkt met wijsheid naar de minimode en zegt: „Ik heb medelijden met de ouderwordende Europese. En ik denk dat ik weet waarom er zoveel moorden worden gepleegd" Souvenirs Ondeugende souvenirs kopen we na tuurlijk in Carnaby Street, ook al roe pen de medekenners nu ook (terecht) dat Carnaby al out is en Kings Road bezig is in te raken. Voor de toerist zal Carnaby nog jaren dé naam houden en dé straat zijn waar hij geld uitgeeft, zo goed als Montmartre de klank van pikant of artistiek Parijs behield, nog tientallen jaren nadat het ongrijpbare onbegrijpelijke „iets" naar andere quartiers was gevlucht. We kopen er presenteerblaadjes in de vorm van het naambordje van de straat. En beeldige Jugendstilkaarten. Schandalige opschriften en sexdiploma's. Keuken schortjes waarop mooi kanten beha's en jarretelles zijn gedrukt. In de winkel vooi' kinderen T-shirtjes met het op schrift „Ik ben boos". Alle mogelijke voorwerpen met de Engelse vlag bedrukt of met poëziealbum regeltjes waarin het woord ,luv" staat voor „love" De valse snorren, baardjes en bakke baarden zijn me te duur (vanaf tien gulden inclusief het tubetje lijm). Het is heel -ouderwets een échte snor te hebben, maar snorren en zeer smalle baaiden zijn erg in de mode. Dure straten Hier vlak bij ligt Regent Street, de enige dure straat die dit jaar nog ver sierd is met echte adembenemende kerstverlichting. Voor het eerst baadt Londen met kerst niet meer in het licht; voor de meeste gebouwen is ook het floodlight gedoofd. Het is in de kranten uit de doeken gedaan hoeveel Trafalgar Square met de im mense kerstboom, waar allerlei groepen kerstliederen komen zingen miljoenen deze grap kost, niet zozeei het energieverbruik als wel aanleg en onderhoud van de installaties. Schande! riep iedereen. Ik heb geen Londenaar gesproken die de bezuiniging betreurt, zolang de ten hemel reikende kerst boom op Trafalgar Square (waarbij vaak gezongen wordt) maar blijft. In de hele stad heb ik geen kerststal kunnen ontdekken. Ook niet in een etalage. Wel spaarzaam tussen kerst kaarten, zelfs in Carnaby Street een MAAR LIEFST 180 GULDEN PER KIND AAN KERST GESCHENKEN goede madonna met kind, weliswaar paars gekleurd, met het opschrift: Happy birthday Jesus Christ. In een t.v.-interview wist slechts een hoogst enkele van de ondervraagde tieners dat Kerstmis óók een christelijke betekenis heeft. Maar de kerstverlichting van Regent Street toont de figuren uil hel hijbelse kerstverhaal in medaillons; ze zullen maar door een deel van de bewonderaars herkend worden. Een paar stappen en Bondstreet, de mooiste winkelstraat, ligt voor ons F.lke etalage is een kunstwerk, elk artikel fraai en absoluut het beste in Bondstreet is niet goedkoop. Maar bij Vardley, van de lavendel-au de cologne (en van de duizend andere geuren en kleuren, want er horen complete make-up en verzorgingsseries bij) kost een stukje Yardleyzeep evenveel als bij de drogist. En daarom gaan we dit kostbaar schrijn onder de Bondstreet- winkels binnen en worden zó gratievol bediend dat wij overgelukkig met deze zo écht Engelse cadeautjes (die hiei natuurlijk zoveel goedkoper zijn dan thuis) weer de straat op. Gewone huisvrouw Mijn gastvrouwtje koopt met zeker oog en vaste hand wat zij voor haai' ge zinnetje nodig heeft. Met man en kin deren is zij al eens etalages gaan kijkep en in haar oude autootje heeft zij een ZATERDAG 14 DECEMBER 1968 Adembenemende verlichting in Regent Street. levende kerstboom op de markt ge- De meeste inkopen doet zij in het klei ne, gemoedelijke warenhuis vlakbij haar eigen Londense buitenwijk. Hier is Father Christmas de liefste. De enscenering is gebaseerd op een science fiction t.v.-figuur „Dr. Who". Je komt in doktors ruimteschip van bordpapier vol knoppen en paars groen licht. Je waagt je in een rots gang en, o wonder!, om de hoek zit hij je vriendelijk lachend op te wachten. Hoe lang de rij van kinderen ook is, hij voert een heel gesprek met elk klantje. Met de hand op het kinder hoofd vraagt hij: .,Hoe oud ben je ook al weer? Zal ik voor jou aan de elfjes een cadeautje vragen?" Dan wendt hij zich naar de naief beschilderde spelonk- wand en spreekt (voor een onzichtbaar microfoontje) de toverwoorden uit: ,.Boy, 6 jaar". Zoefffff! Daar val door een sleuf in de rots zomaar een pakje binnen hand bereik van die goede Father Christmas. Daaag! wuift het jongetje en roept om kijkend over de schouder: „See you later, on Christmas". Eten - eten - eten De inkopen zijn gedaan. De cadeaus zeer bescheiden gebleven, want een kleine ambtenaar heeft het niet breed, Waar doen al die andere mensen het dan van? O, alles wat je maar wilt is altijd érgens op afbetaling te krijgen., voor een heel jaar ellende. De kerstmenu's baren financiële zorg. Maar de verstandige huisvrouw heeft hiervoor het hele jaar de bonnen bij haar kruidenier laten staan, en boven dien is zij lid van de kerstspaarclub. Dit zal er op 25 december op tafel komen: Ontbijt om 7 uur: (langer is geen kind in bed te houden): worstjes, eieren met bacon, tomaten, warme broodjes, pap of vlokken, toost en marmelade. Diner om 1 uur: soep, gevogeltje met vulling varkensvlees, ham en saucijsjes, cranberrysaus, appelmoes .broodsaus, spruitjes. Kerstpudding, fruit, kaas, biscuits, koffie. Bij het dessert de crackers! Theetijd om 5 uur: Het tafelstuk, b.v. een kerstman (ik zag er talloze in de winkels van klein tot anderhalve meter groot, van bescheiden tot grote prijzen van over de honderd gulden) die op gevuld kan zijn met cadeautjes of kleinigheden. Zalm, ham, salades, eieren, crisps e.d. zuren, saucijsjes, broodjes, pasteitjes, kaas, trifle (een laagjesvla met gelei), kerstcake, vruchten op sap en veis fruit, noten, room en thee. Na dit alles kan geen mens meer pap zeggen. Behalve de huisvrouw want het organiseren van dit feest in een huis waar nooit personeel is, vergt van haar „de hele mens", en zij had niet veel tijd te eten, nog minder te proe ven wat zij eet. Nü loopt zij stilletjes rond, knabbelt een hapje, nadenkend keurend. Het is gewoonte dat zelfs figuren die nooit ofte nimmer een theekopje af wassen, zich gedurende de kerstdagen gewillig aan de vaat zetten. Tweede kerstdag eet men resten. De volgende dagen eveneens. Ten slotte nog restjes.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13