ARP-voorzitter Veerman ziet geen dwang achter samengaan NIEUW SYSTEEM VOOR RIJKSSTUDIETOELAGEN Kamer akkdbrcl met Shell- vestiging in West-Brabant Europese luchtbus kleiner Verwijt van AR-radicalen weerlegd Logisch gevolg van gesprek in Groep 18 Gelijke rechten geëist.voor beroepsoi Resoluties naar regering Bronchi letten Sijthoff prijs uitgereikt Fresco's uit Florence later in Amsterdam VRIJDAG 13 DECEMBER 1968 PARIJS (Reuter) Engeland. West- Duitsland en Frankrijk hebben meege deeld dat ze hebben besloten tot dc bouw van een ..luchtbus" met 250 zit plaatsen. een herziene versie van het lorspronkelijke ontwerp voor een vlieg DE LEIDSE COURANT korte afstanden dat plaats ou bieden aan 300 persom Het vliegtuig is bedoeld om te voor zien in de toeneming van het lucht vervoer in Europa die in de jaren ze ventig wordt verwacht. De president van de Franse fabriek die bij de ont wikkeling is betrokken. Sud-Aviation. heeft gezegd dat Franse en Britse lucht vaartmaatschappijen al hun instemming hebben betuigd met de verkleining van het ontwerp. In Engeland is Hawker Sid- deley en in Duitsland Deutsche Airbus bij het project betrokken. Een woord voerder van het ministerie van Econo mische Zaken in Bonn heeft gezegd dat de herziening van het ontwerp een besparing van ongeveer een miljard mark op de ontwikkelingskosten ople- Franse Senaat verwerpt versobering PARIJS (AP) De Franse senaat j heeft de versoberingsbegroting 1969, die door de regering is ingediend om de Franse Franc te redden, met 114-37 stemmen bij 130 onthoudingen verworpen. Het wetsontwerp zal nu in de nationale vergadering in derde le zing worden behandeld. Als de assem blee. die reeds tweemaal de begroting heeft goedgekeurd, dit ook in derde le zing" doet wordt de begroting wet. Met de koude hebben ook we gedaan. Zelfs een emmer met handen r de kacheltjes op het Waterlooplein hun intrede vat plankjes blijkt in staat te zijn de verkleumde jeer wat soepel te maken. Verrekenen met kinderbijslag (Van o s parlementai reda< DEN HAAG De „commissie harmo nisatie studiesteun" onder leiding van prof. J. E. A. M. van ,Dyk heeft minister Veringa (O. en W.) JKilviseerd Veran deringen aan te het rijksstu- dictoelagensysteem. Daardoor kan de problematiek, die voortvloeit uit liet sa mengaan van kinderbijslag, kinderaftrek en ryksstudietoelagen worden vermin derd. De commissie stelt voor om t.a.v. bur salen de aanspraak van de ouders op kinderbijslag en kinderaftrek (KBA) te laten vervallen. Het bedrag dat de afd. rijksstudietoelagen berekent als het te verwachten KBA-voordeel zou dan als 'n extra-toelage in de vorm van een beurs moeten worden uitgekeerd. Het in deze KBA-bedragen begrepen bedrag aan kin derbijslag kan jaarlijks met behulp van de computer worden vastgesteld en door de kinderbijslaginstanties aan het minis terie T'an O. en W. worden gerestitueerd. De voordelen van dit systeem overtref fen volgens de commissie verre de ook wel aanwezige nadelen, wanneer het gaat om studenten-leerlingen van merendeels ouder dan 18 jaar. Daarom stelt de commissie-Van Dijk voor dit systeem bij doorvoering te be perken tot studenten en leerlingen van wetenschappelijk en hoger beroepsonder wijs. Daarbij zou wel het recht moeten blijven bestaan van tweevoudige kinder aftrek in het eerste jaar van toekenning van een rijksstudietoelage. Voor veran deringen in deze zin zouden de kinder bijslagwetten en de wetten op de inkom stenbelasting. de loonbelasting en ver mogensbelasting van 1964 moeten wor den veranderd. De financiële consequen ties van een en ander zullen volgens de comjnissie van zeer geringe inportantie (Van eer. onzer verslaggevers DEN HAAG „Wij achten de vei schillen die bestaan in de maximale rijksstudietoelagen voor studerenden aan de verschillende instituten van het hoger beroepsonderwijs ontoelaatbaar". Aldus luidt een van de belangrijkste re soluties, die op het congres „herstructu rering hoger beroepsonderwijs van dc raad van studerenden en de HTS-unic": zijn aangenomen. Frans episcopaat weigert gesprek over celibaat (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De bisschoppen moeten i fair play gaan spelen. Ze moeten dui- delijk maken, waar zij in hun pastora- I le richtlijnen van de leer van Humanac J Vitae afwijken. Dat stelde dr. W. G. M Klijn S.J., lector aan de theologische j hogeschool in Amsterdan. toen hij don derdagmiddag' een college gaf aan de Katholieke hogeschool in Tilburg in het kader van het studium generale Hij noemde dit fair plav omdat naar zijn mening door verklaringen van verschil lende episcopaten o.a. van Frankrijk. Canada en Nederland de encycliek al helemaal is uitgehold. „Theologen kun- ncn er dal wel in vinden", zei hij, Het congres heeft de inhoud van de resolutie telegrafisch aan de regering bekend gemaakt. Bovendien heeft men minister dr. G. H. Veringa gevraagd zo spoedig mogelijk een einde te maken aan het genoemde onderscheid, of dit al thans te motiveren. De 15,0 studerenden, die twee dagen in het Nederlands congresgebouw zijn ge- woest, kwamen verder tot de resoluties, waarin de gelijkstelling van de HBO-stu- dent en de WO-student (resp. hoger be roepsonderwijs en wetenschappelijk on derwijs) wordt verlangd. Er zijn. zo zeg gen zij, enorme verschillen, zoals bij voorbeeld van mensa en sportaccommo datie. Verder oordelen de congressisten dat de HBO-opleidng (er zijn overigens 18 schooltypes in het lager beroepson derwijs) rechtstreeks toegang dienen te geven tot aanverwante universitaire op- het Verkeersprobleem drukt op de hoofdstad UTRECHT (ANP) Ir. J. D. Spaar garen. directeur van de dienst van pu blieke werken in Arnhem, heeft op de jaarlijkse congresdag van de vereni ging „Het Nedcrlandsche W'cgencongres" in Utrecht gepleit voor de oprichting van een centraal instituut voor verkeers problemen in Nederland. Omdat de ach terstand op de snelle ontwikkeliu leidingen. Ook vindt men, dat er in de HBO-opleidingen meer evenwicht tussen praktische en theoretische vorming moet komen: de praktische kant zou thans de overhand nemen. Tijdens het congres werd verder een resolutie aangenomen, dat er op zo kort mogelijke termijn een staatscommissie HBO wordt ingesteld, die de specifieke problemen van het hoger beroepsonder wijs moet bestuderen. Het congres werd geopend door de staatssecretaris van On derwijs en Wetenschappen, mr, J. H. Grosheide. Deze noemde het bij die ge legenheid verheugend, dat de stude renden de verantwoordelijkheid op zich willen nemen om te denken over en mee te werken aan de herstructurering van het onderwijs. ..Melania" terug naar Rotterdam MELANIA (ANP) In de loop van donderdag is door technici aan boord van het turbine-tankschip Melania, dat op het ogenblik een proefvaart op de Noordzee maakt, in verband met moei lijkheden met de ketel, waardoor het voorgenomen proeftochtschema niet voor de vastgestelde tijd kan wor uitgevoerd, besloten naar Rotterdam rug te keren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voorzitters van K.V.P.. A.R.P. en C.H.U. willen de af delingen niet dwingend voorschrijven, bij de verkiezingen voor Provinciale Staten en gemeenteraden in 1970 met gezamenlijke lijsten uit te komen. Zij willen slechts kenbaar maken, dat zij legen samenwerking geen bezwaar heb ben als de afdelingen gecombineerde lijsten willen opstellen. Dit verklaarde A.R.P-voorzitter dr. A. Veerman gisteravond tijdens een radio-uitzending. „We willen hiermede niet vooruitlopen op hetgeen er in 1972 bij de Kamerverkiezingen moet gaan gebeuren, maar er blijkt wel een in tentie uil", aldus dr. Veerman. Hij zei. dat over de brief van de partijvoorzitters aan de afdelingen ten onrechte rumoer is ontstaan. Uit pro vinciale en plaatselijke afdelingen was bij de drie partijen de vraag binnen gekomen, zo verklaarde hij, wat zij zouden kunnen doen als men regionaal en lokaal tot samenwerking zou willen komen. Op die vraag moest een ant woord worden gegeven en de drie partijvoorzitters werden het eens over een conceptantwoord. In dit antwoord staat, dat het creëren van samenwerkingsvormen een zaak is, waarin de afdelingen zelf be voegd zijn en waarin de hoofdbesturen der partijen geen dwingende uitspraak willen doen. .Als men op verantwoorde wijze tot een goede samenwerking kan geraken, dan bestaat er geen bezwaar legen, aldus de conceptbrief. Dr. Veer man gisteren: „De partijen zijn, in de Groep van 18. met elkaar in gesprek' over samenwerking en we willen, dal er iets goeds uit komt Nu blijkt, dat men regionaal en plaatselijk ook over leg pleegt zou het toch te gek zijn om te te verzetten tegen samenwerking Dr. Veerman verklaarde, dat de brief van de voorzitters geen consequenties heeft voor de mogelijke situatie in 1972. „Dè partijen tfrtlleh niet vooruit lopen op de resultaten van het werk van de Groep van 18. Uiteraard blijkt er wel een intentie uit de brief, maar we zijn nog niet klaar". De A.R.P.-voorzitter wees het verwijt van de radikalen in zijn partij dat hij degenen, die niet zo geporteerd zijn voor een innig samengaan tussen K.V.P., C.H.U. en A.R.P., heeft willen overrompelen, van de hand. „Dat is nonsens", zo zei hij, erop wijzende dat over het door de voorzitters aan de afdelingen te geven antwoord al is gesproken in het centraal comité van de A.R.P. en in de Groep van 18 en dat de conceptbrief, opgesteld nadat er in principe instemming mee was betuigd, zaterdag nog in het hoofd bestuur van de A.R.P. en maandag in de groep van 18 aan de orde komt voordat zij wordt verzonden. Er is cn wordt een overzichtelijke procedure ge volgd. aldus dr. Veerman, en van een coup van partijvoorzitters is geen spra ke. „Door ontijdige publikaties van een conceptbrief, die niets wil opleggen doch slechts een geen-bezwaar uit spreekt, is een onjuist beeld van de feitelijke situatie ontstaan", aldus dr. Veerman. Vliegtuig boven zee ontploft Een ietwat bijzondere opnai verkeersbrug in aanbouw ouei Rijn in Düsseldorf. Deze nie krijgt zes rijbanen. Totale kosten geveer 150 miljoen gulden ADVERTENTIE) Hoestdrank in tabletvorm.95ct Na overvloed dreigt nu tekort kleuterleidsters GRONINGEN (ANP) De directeu ren van de twee kweekscholen voor kleuteronderwijs In Groningen, M. J. ten Berge en B. van Dijk, hebben verklaard dat in 1970 en 1971 een groot tekort aan kleuterleidster dreigt te ontstaan. De kweekscholen kampen met een sterk verminderde belangstelling voor de op leiding tot kleuterleidster. Kranteberich- ten in het vorige jaar. waarin werd ge meld dat vele kleuterleidsters geen werk konden vinden, zijn daarvan de oorzaak volgens de beide directeuren. Werden er normaal tot de twee kweekscholen in Groningen ongeveer 3200 leerlingen toe gelaten. dit jaar kozen slechts 1726 meis jes de opleiding tot kleuterleidster. Onderzoek naar verbod NPD BONN (DPA) Het Westduitse minis terie van binnenlandse Zaken wil, naar in Bonn bekend geworden is, door het federale constitutionele bof in Karlsruhe laten vaststellen of de radicale rechtse nationale democratische partij van Duits land (NPD) als of niet ongrondwettig is. Het ministerie zal waarschijnlijk vol gende week woensdag maar in ieder ge val niet later dan in januari de West- Duitse regering aanbevelen bij het hof 'n dergelijk verzoek in te dienen. Maan denlang heeft 't ministerie materiaal ver zameld over de NPD. die in 1964 in Hannover als vergaarbak van rechtse radicale elementen werd opgericht. De discussies over deze partij, die intussen in de parlementen van zeven deelstaten vertegenwoordigd is, zijn steeds heftiger geworden. Boon is er van overtuigd dat deze partij het aanzien van West-Duits- land in het buitenland ernstige schade berokkent. Moskou en Oost-Berlijn stel len herhaaldelijk dat de NPD een bewijs is van het gevaar dat het nazisme in West-Duitsland weer de kop opsteekt. (Van o e parlementaire redactie) I De regeringspartijen Het gevolg van de moeilijkheden met de ketel is dat slechts 60 procent van het vermogen kan worden opgewekt, waardoor het geen zin heeft de verdere beproevingen van het schip uit te voe ren. Het schip wordt in de loop van zaterdagmiddag (mogelijk wordt het ook zondagochtend) in Rotterdam verwacht. n CARACAS (AFP) Een Boeing van de maatschappij „Pan American Air ways" is vanmorgen voor de kust van Venezuela ontploft en in zee gestort. Het toestel was met tweeënveertig pas sagiers en acht bemanningsleden aan boord onderweg van New York naar Ca racas. Vliegtuigen en helikopters van de Venezolaanse nationale garde zijn boven de. vermoedelijke plaats van het ongeluk op zoek naar eventuele overle- DEN HAAG hebben gisteravond in de Tweede Kamer het beleid ten aanzien van de vestiging van Shell Chemie bij Moerdijk met gro te instemming en volledig goedgekeurd. Ook de afgevaardigde Nypels (D *66). die de regering over de gang van zaken kritisch interpelleerde, zei verheugd te zijn dat Shell Chemie uitbreiding in Ne derland tot stand brengt. In een motie hebben de regeringspar tijen aangedrongen op eenzelfde slag vaardige houding ten aanzien van ande re gebieden waar zich belangrijke in dustrieën willen vestigen. De ministers De Block van Economi sche Zaken, Bakker van Verkeer en Wa terstaat, Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening en staatssecre taris Kruisinga van Sociale Zaken en Volksgezondheid verstrekte de Kamer een aantal bijzonderheden over de toe zeggingen die aan Shell gedaan zijn, over de belangen, die met de vestiging zijn gemoeid, over de gevolgen voor de ruim telijke orde in Zuidwest-Nederland en over de maatregelen, die met het oog op de veiligheid en de volksgezondheid genomen zullen worden. Minister De Block preciseerde, dat de Nederlandse regering Shell een subsidie van 121/* miljoen gulden zal verstrekken (tot nog toe was sprake van 10 miljoen). Shell zal in de komende 10 tot 15 jaar aan de Moerdijk 600 tot 900 miljoen gul den investeren. Naar verwachting zal driekwart van de leveranties door Ne derlandse bedrijven kunnen geschieden. Van de produktie van Shell te Moer dijk zal T0 procent worden geëxporteerd. OOK LOF VAN NIJPELS (D '66) VOOR DE BLOCK Vierde poging lot vluchten heeft succes WEST-BERLIJN (Reuter) Een 19- jairge Oostduitser die drie keer ver geefs gepoogd heeft naar het Westen te vluchten en dit telkens met ge vangenisstraf heeft moeten bekopen, heeft de vierde keer succes gehad. Een woordvoerder van het anticommu nistische comité van vrije juristen zei dat de Oostduitser veilig in het Westen is aangekomen. De eerste keer pro beerde de jongemand het in maart 1964. Hij werd gegrepen en veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Na 2iin tweede mislukte poging kreeg hij achttien maanden en na zijn derde twee jaar. lanS liot verkeer steeds groter wordt. Ir. Spaargaren betoogde, dat slechte verkeersverbindingen b.v. in Amsterdam vaak veel meer schade veroorzaken dan men denkt. Daar blijft ongeveer 100.000 vierkante meter vloeroppervlakte van kan toren en bedrijven onbenut, omdat deze ruimten eenvoudig niet te bereiken zijn per auto. Dat betekent met een gemid delde jaarlijkse huur van f 100,-- per vierkante meter een economisch verlies van bijna tien miljoen gulden". Volgens ir. De Gier, hoofdingenieur van de dienst van publieke werken in Amsterdam, staat het Amsterdamse stadsverkeer dui delijk onder druk, in dien er meer mo gelijkheden waren, zou het verkeer ook intensiever zijn: „De metro zou in Am sterdam een groot deel van de huidige verkeersproblemen kunnen opvangen". (ADVERTENTIE) Handen en Li ppen ruwpiipm De jaaromzet zal ongeveer 600 miljoen gulden bedragen. Shell Moerdijk zal in het begin voor 300 tot 500 arbeidsplaatsen zorgen, maar dat aantal zal na een tiental jaren 2000 of 3000 bedragen. De bouw van het be drijf zal ongeveer 600 man werk ver schaffen. Minister Schut verklaarde nadrukke lijk, dat Moerdijk geen industriële ag glomeratie la Pernis zou worden. Wijzigingen van het ruimtelijk beleid in Zuidwest-Nederland wordt niet oy wogen. Het beleid blijft gericht op z havenontwikkeling in Zeeland. Minister Bakker zei. dat het om wat loopkundige en huishoudkundige redenen onmogelijk is het Haringvliet er Hollands Diep open te breken voor de zeevaart. „Moerdijk zal geen zeehaven worden", verklaarde hij. Van een kanaal door de Hoekse Waard of verbetering van het Spui Ls geen sprake, verzekerde hij. Aan Shell is verder meegedeeld, dat de Dordtse Kil nooit dieper dan 8'/i me ter gemaakt zal kunnen worden. De thans toegezegde verdieping van de kil tot 8 meter beneden nieuw Amsterdams peil kost 10 miljoen gulden meer dan de reeds voorgenomen verbreding. De tota le werken zullen 35 miljoen gulden kos ten en in 1978 klaar zijn. Met Shell is overeengekomen, dat op het Hollands Diep geen verontreinigd water mag worden geloosd, wel koel en regenwater, maar dan nog onder be paalde voorwaarden. Het .afvalwater zal vorden afgevoerd naar de Westerschel- de. Staatssecretaris Kruisinga deelde mee, dat Shell hoge schoorstenen zal bouwen en dat over de kwestie van de lucht verontreiniging ook het advie s van de KNMI zal worden gevraagd. Shell is ook verzocht om een verklaring, dat het be drijf volledig zal meewerken aan maat regelen ten bev eiliging van de milieuhy giëne en tegen geluidshinder. De regering heeft volgens minister De Block aan Shell voorts toegezegd, dat winkel in- Rome, i AMSTERDAM (ANP) Voor de be kroning met de Henri Sijthoff-prijs van dit jaar zijn aangewezen de jaarversla gen van de volgende vennootschappen: Thomaaen en Drijver-Verblifa N.V. te Deventer, Key en Kramer N.V. te Maas sluis en N.V. AMEV te Utrecht. Dit heeft de heer J. C. van Marken, voorzitter van de Vereniging voor de Efectenhandel, meegedeeld. de aanleg van het industrieterrein en die van de wegen gelijktijdig zullen geschie den. Beloofd is verder, dat de regering zal zorgen voor diep vaarwater voor de aan te leggen kaden en. loswallen eo voor een spoorwegaansluiting. Minister De Block onthulde, dat Shell een keuze gemaakt heeft uit 35 moge lijke vestigingsplaatsen in binnen- en buitenland. Na de voorselectie bleven nog 4 kandidaten over: Antwerpen, de Maasvlakte, de Eemshaven en Moerdijk. Bergen op Zoom was afgevallen vanwege de te beperkte bereikbaarheid en het Sloe werd van de lijst gevoerd vanwe ge de exentrische ligging voor een be drijf als Shell Chemie (hoge transport kosten. te lange transportleidingen). AMSTERDAM De tentoonstelling Fresco's uit Florence kan niet, zoals voorzien was, op woensdag 18 december in 't Rijksmuseum geopend worden. We gens langzaamaanacties in de haven van New York kan het schip, dat de fres co's vervoert, niet eerder in Amsterdam verwacht worden dan op 17 december. De fresco's waren in New l'ork tentoon gesteld in het Metropolitan Museum. De opening voor genodigden zal nu plaats vinden op vrijdagavond 20 déc. Van af de volgende morgen 10 uur is de ten toonstelling voor 't publiek toegankelijk. Begin september 1968 werden 70 Itali aanse fresco's in Napels aan boord ge laden van de Cristoforo Colombo voor 't begin van een maandenlange reis. Eerst naar de Verenigde Staten, vervolgens naar Nederland, dan nog naar Engeland en tenslotte weer naar Italië. Zaterdag j.l. is het tweede deel van de reis be gonnen. Aan boord van de container For warder van de Isbrandtsen Line reizen de kunstwerken naar 't nieuwe container terminal Westhaven van Amsterdam om vervolgens per speciaal voor vervoer van containers gebouwde trailers naar het Rijksmuseum te worden getransporteerd. Dit ongekende transport van zes eeu wen oude schilderingen vereist de groot ste zorg en vakmanschap van conserva toren, kunsthistorici en beroepsverpak kers. die de modernste wetenschappelij ke technieken hebben toegepast om de fresco's tegen mogelijk schade te vrij- Door Nachtwachtsleuf Het uitpakken van de kisten is verder tamelijk eenvoudig, maar het binnen brengen van de fresco's in het Rijksmu seum levert extra-moeilijkheden op. De grootste (er zijn er bij van 5 of 7 me ter) zullen door de Nachtwachtsleuf het museum worden binnengehesen. De Nachtwachtsleuf is 'n opening in de vloer van de zaal waar de Nachtwacht hangt. In geval van nood kunnen de grootste en de belangrijkste schilderijen daar doorheen vlug en veilig worden afge voerd naar de straat die onder het mu seum doorloopt. Voor dc „Operatie Fresco" wordt van de Nachtwachtsleuf in omgekeerde richting gebruik gemaakt

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9