,ZE WILLEN KAPOT DE ZAAL UIT Prof. dr. H. Plessner over bet studenten activisme STUDENT IS KLANT GEWORDEN; MINISTERIE IS DE Universiteiten GROSSIER gingen lijken op bedrijven Mr. J. E. Spruit, 31 jaar, jongste Leidse hoogleraar DOS. bestaat 60 jaar Ritmische oefening werd hoogtepunt van de uitvoering Simson met Piet v.d. Kruk tegen De Spartaan K J. NUIS OVER SPORTENDE STUDENTEN: Meer vrije tijd voor ontspanning BIOSCOPEN MARKTEN ■pagina 4 de leidse courant vrijdag 13 december 1968 „De verhouding tussen de hoogleraar en de student is momenteel zo, dat men de eerste kan zien als degene die zijn koopwaar aanbiedt aan zijn klanten, de studenten. Het ministerie van Onderwijs vervult de rol van grossier". Dit zei prof. dr. H. Plessner in een rede de Leldse studenten over het studenten- aktivisme aan de Europese universi teiten. Hij beschreef hoe de organisatiestruk- turen in de universiteiten meer en meei zijn gaan lijken op die van een bedrijf. Dit is van grote invloed op het studen- tenaktivismede student spreekt niet meer als individu, namens de intelligent sia, maar treedt op als massa, als groep van de bevolking. De 76-jarige prof. Helmuth Plessner heeft jarenlang aan de Universiteit van I Groningen gedoceerd, nadat hij in 1933 I Duitsland had verlaten. In 1950 vertrok i hij als hoogleraar in de sociologie naar Göttingen. Hij heeft grote invloed ge had op hoogleraren van de Leidse Uni- I versiteit. Kenmerken Prof. Plessner, sinds zyn emeritaat woonachtig in Zwitserland, noemde drie kenmerken op van de groep jonge akti- visten tegen de gevestigde orde: Allereerst zyn deze jongeren uit alle sociale milieus afkomstig, zodat ze niet alleen interesse hebben voor de proble men van een speciale laag van de be volking. Bovendien zyn zij niet bijzon der geïnteresseerd in carrière en familie. Tenslotte gaat het de studenten niet om meer arbeidsvrije uren en hogere lonen, maar zy ageren tegen de dieper liggende maatstaven van deze tijd. Vandaar dat zij hun sociale kritiek graag ontlenen aan Marx en IMarcuse. Het gaat, aldus prof Plessner, vooral om studenten in de sociologie en de overige geesteswetenschappen. De ak- tivisten hebben vaak ouders die 'n kri tische instelling met de studenten delen. Prof. Plessner geloofde niet, dat de protestbeweging ooit in staat zal zijn om wezenlijke veranderingen in de j maatschappij te bewerkstelligen. Mar- cuse is naar zijn mening een echte uto pist. Wel dacht hij dat de diskussie over de toekomstige maatschappij een gun stige invloed zou hebben op de universi teit zelf. Samengaan In de diskussie stelde de Leidfe hoog leraar prof. Bêerling, dat maatschappe lijke verandering alleen mogelijk is door een samengaan van intellektuelen eh arbeiders. Dit is nu juist zo moeilijk, daar de idealen van de arbeiders voor namelijk liggen op het gebied van ho ger loon en arbeidstijdverkorting. De mei-revolte in Parijs was een gelegen- heidssolidariteit. waarbij de arbeiders a de studenten een lesje kregen in het ageren, zonder dat er van gemeenschap pelijke idealen sprake was, aldus prof. Beerling. ©e studenten merkten op, dat het de (ADVERTENTIE) taak van de intelligentsia en de univer siteit was om de arbeiders bewust te maken van de idealen die bij hen in latente vorm aanwezig zijn: het onbe wuste verlangen naar verantwoordelijk heid, naar medezeggenschap, keuzemo gelijkheden en kreativiteit tijdens het werk. Er zou momenteel te veel een beroep worden gedaan op de handkracht van de arbeider en te weinig op zijn denkkracht. Prof. Plessner konkludeerde, dat 't Ideaal van Marcuse: een maatschap pij waarin alle arbeid zijn taalka rakter verloren heeft en een soort spel geworden ls, niet realiseerbaar is. Toch zou er b.v. in de fabriek heel wat verbeterd kunnen worden, daar de arbeider momenteel geheel onderworpen ls aan de fabrikage- Dienstbaar kriti- De universiteit zou vooral e sche moeten zijn: dienstbaar aan de samenleving, juist door er kritiek op uit te oefenen. Dit veronderstelt 'n ster kere politieke bewustwording van de student en dat zal zijn konsekwenties hebben voor het onderwijsprogramma. Prof. Beerlingen: „We moeten af van de conceptie van wetenschap als een tot niets verplichtende bezigheid. We tenschap is een vorm van handelen, van praktijk". Prof. Plessner: „Mensen als Otto Hahn en Einstein waren in feite te naïef om de gevolgen van hun wetenschaps beoefening te voorzien. De universiteit moet er voor zorgen, dat z meer mogelyk is". Op de ijsbanen van Leiden en omstreken is het op het ogenblik volop schaatsen geblazen. Gistermiddag trokken de liefhebbers op „tennispark" Roomburg de eerste baan tjes. Niet iedereen zwierde van lii getuigt wel het jongetje links op de foto, die ampele streken kwam te vallen. Mr. J. E. Spruit, sinds september van dit jaar wetenschappelijk hoofd medewerker voor de rechtsgeschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam, is aan de Leidse Universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de historische ontwikkeling van het recht, in het bijzonder het Romeinse recht. Mr. Spruit werd in 1937 te Utrecht geboren en doorliep aldaar het Christ. Gymnasium. Na het einddiploma a te hebben behaald studeerde hij rechten aan de Utrechtse Universiteit, geduren de welke periode hij twee jaar assis tent voor de rechtssociologie was. Het doctoraal examen werd door hem in 1963 afgelegd, waarna mr. Spruit tot augustus 1964 als adjunct-directeur belast was met de zakelijke leiding J#7 t zeven overbodig stuift niet t eenvoudig aan te maken e bespaart tijd betere smaak Mr. W. Pestman hoogleraar in rechtshistorie Mr. P. w. Pestman, wetenschappelijk hoofdmedewerker voor de vergelijken de rechtsgeschiedenis der oudheid aan de Leidse Universiteit, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de rechtsge schiedenis van het oude Egypte en van het oude Griekenland alsmede de juridische papyrologie aan deze univer siteit. Mr. Pestman, die in 1933 te Bilt- hoven is geboren, studeerde rechten aan de Utrechtse Universiteit, waar hij het kandidaatsexamen aflegde. Daarna zette hij zijn studie, met name in de Griekse papyrologie en het Egyptisch, te Leiden voort. Na zijn in 1956 afgelegd doctoraal examen be reidde hij zich voor op de promotie, waartoe hij met een stipendium van de Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek in het studiejaar 1959-'60 te Parijs ver bleef. Daar bestudeerde hij onder lei ding van prof. dr. M. Malinine hel latere Egyptische recht. In november 1961 promoveerde mr. Pestman te Lei den bij prof. dr. M. David cum laude op het proefschrift „Marriage and Matrimonial Property in Ancient Egypt", waarna hij werd aangesteld als wetenschappelijk ambtenaar bij het Papyrologisch Instituut van de Leidse Universiteit. Van de hand van mr. Pestman zijn een groot aantal publikaties op het gebied van het Hellenistische en het Egyptische recht verschenen. Hij heeft een belangrijk aandeel gehad in de voortzetting van het standaardwerk „Berichtigungsliste der Griechischen Papyrusurkunden aus Aegypten", dat door de papyrologische instituten van Leiden en Marburg gezamenlijk wordt verzorgd. van de Stichting Rotterdams Philhar- monisch Orkest. Ter voorbereiding op zijn promotie verbleef hij vervolgens acht maanden in Rome, waar hij on derzoek verrichtte op het Nederlands Historisch Instituut. In december 1966 promoveerde mr. Spruit, die inmiddels was benoemd tot wetenschappelijk medewerker voor het Romeinse recht aan de Utrechtse Universiteit, bij prof. mr. Chr. Zeven- hergen te Amsterdam cum laude op het proefschrift „De juridische en so ciale positie van de Romeinse acteurs". Mr. Spruit, van wie naast zijn disser tatie verscheidene artikelen zijn ver schenen, heeft onder meer een boek over de externe geschiedenis van het Romeinse recht in voorbereiding, waar toe hij deze zomer enige maanden met een stipendium aan het Institut de Droit Romain te Parijs verbleef. De nieuw benoemde hoogleraar is met zijn 31 jaren de jongste hoogleraar in Leiden. ADVERTENTIE W eilinuchtsoratorium door com Amore" Ter inluiding van de kerstfeestvierin gen organiseert de Christelijke Orato riumvereniging „Con Amore" een Kerst concert in de Stadsgehoorzaal op maan dag 16 december a.s. te 8 uur n.m., waarby uitgevoerd zal worden 't Weih- nachtsoratorium van Joh. Seb. Bach. De keuze ls gevallen op de cantates 1, 2, 5 en 6 van dit oratorium; als so listen treden op: Anette de la Bije, sopraan - Sibylle Raaphorst, alt - Jan Waayer, tenor en David Hollestelle, bas. Aan het orgel Simon C. Jansen: de or kestbegeleiding is toevertrouwd aan het Residentie-orkest, terwijl het geheel staat onder leiding van Jan Pasveer. Geen voorrang De 13-jarige J. G. M. A. uit Zoeterwoude verleende gis teravond 7 uur, fietsende op het rij wielpad bij het verkeersplein Lammen schans, geen voorrang aan een per sonenauto. Bij de botsing die volgde, liep hij een rechterschouderfractuur op. Hij werd opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Gistermiddag is een groot gedeelte van de rechter rijbaan van de Voorscho- tense Rijndijk (tussen de Vink en d< Haagse Schouw) een uur lang onberijd- geweest. Van een vrachtwagen met op legger was een mandfles met zoutzuur gevallen. De Leidse brandweer spoot met water het zoutzuur van de weg, met als gevolg dat weinige ogenblikken later de weg een grote ijsbaan was. De politie leidde het verkeer bekwaam over de lin ker rijbaan, waardoor niet al te lange files ontstonden. 'Er zijn nog steeds grammofoonpla ten verkrijgbaar van de aktie „Ook zij willen graag zingen niet Kerst", ten bate van de Biafraanse kinderen, die door Maria de Graaf en Nelleke van der Akker in Libreville verzorgd worden. Men kan deze plaat kopen bij Anton Touissant, Pasteurstraat 18A, Leiden. A.s. zaterdagavond zal de plaat ook verkocht worden na de jongerenmis in de Romanuszaal en zondag na elke mis in de Hartebrugkerk. Het Kerstactie-coniité van de Sint- Petrusparochie verzoekt ons de paro chianen nog eens te wijzen op de enve loppen- en giro-actie. Men 'noopt, dat de actie ook dit jaar "LIT Herman Amptmeyer, het gemeente raadslid voor de PSP, heeft op 't ogen blik minstens twee belangrijke dingen aan zijn hoofd: de begrotingsbehande ling van de gemeente Leiden en zyn aanstaand huwelijk. Vanmorgen kregen wij bericht, dat hij 6 januari gaat trou wen met Milydia van der Vliet. Dat ge beurt om 9.40 uur in het Stadhuis van Leiden. Daarna is iedereen tot 6 uur welkom op Oude Vest 55a. GEWICHTHEFFEN Op de onderlinge clubwedstrijden voor jeugd en nieuwelingen van de LKV „De Spartaan" zijn zeer goede prestaties ge leverd. Bij de jeugd waren het J. Kam penhout, H. Boelee en C. Seriier en bij de nieuwelingen, H. Roolvost, J. Dreef en de bantammen B. Meyers, die goed tilden, trokken en stootten. Uitslagen. Jeugd: 1 J. Kampenhout 70-70-95-235 kg, 2 H. Boelee 55-57,5- 77,5-190 kg, 3 C. Seriier 45-47,5-65-157.5 Rg- Nieuwelingen: 1 H. Roolvost 75-75-100- 250 kg, 2 J. Dreef 75-75-105-255 kg, 3 B. Meijers 47,5-45-60-152,5 kg. In de Stadsgehoorzaal heeft de gym nastiekvereniging DOS voor een prak tisch uitverkochte zaal een uitvoering gegeven t.g.v. haar 60-jarig bestaan. Na een korte openingstoespraak v voorz. H. de Geus, werd direkt met de massale opmars begonnen. Hierna kwam de jeugd het eerst aan bod, te beginnen met de aller-jongsten, jongens en meisjes van vier tot zes jaar. Maar ondanks die jeugd (of misschien dank zij twist Bep van Houten tot vaak verterende resul taten te komen, terwijl de oefening met de padestoel er bovendien nog door ori ginaliteit uitspong. Hiermee werden we even later nog een keer geconfronteerd, nl. toen zij een vrije oefening leidde van een groep meis jes van 6-9 jaar. Gestoken in vrolijke Tiroler pakjes ontlokten zij de zaal een hartelijk aplaus. De training voor het kastspringen moet wel zeer intensief geweest zijn, want ondanks de verschrik kelijk gladde vloer zagen we toch nog goede resultaten. Na iedere sprong ech ter moest de plank weer op zijn plaats worden gelegd, terwijl ook de kast, danks de natte dweilen eronder, steeds weer aan de haal dreigde te gaan. Het Promoties Leidse Universiteit De heer W. Herstel, geboren te Eind hoven en thans wonende te Leiden, is gepromoeerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Physical limitations of vision and television in x-rdy fluoroscopy". De promdtoren w prof. dr. K. W. Taconis en prof. dr. J. R. von Ronnen. De heer E. P. Meijering, geboren te Groningen en thans wonende te Amers foort. is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der Godgeleerdheid op een proefschrift, getiteld „Orthodoxy and platonism in athanasius synthesis oi tithesis? This book was printed with financial support of the Netherlands Or ganization for the Advancement of pure research (Z.W.O.)". De promotie ge schiedde cum laude. De promotoren wa- prof. dr. J. H. Waszink en prof. dr. H. J. Heering. De heer J. H. Parmentier. geboren te Amersfoort en thans wonende te Delft gepromoveerd tot doctor in de facili teit der wiskunde en natuurwetenschap pen op een proefschrift, getiteld „Wilz- bach tritiation of animo acids and acth''. De promotor was prof. dr. D. E. Ha- Geslaagd voor: doct.ex. fiscaal recht, heer A. Beunis (Leiden); doct.ex. Ned. Recht, de heer O. S. C. v. d. Poel (Leiden) en de heer J. J. A. de Waardt (Schiedam). Piet van der Kruk komt morgen naar Leiden om met zijn vereniging Simson (Den Haag) uit te komen voor de com petitiewedstrijd LKV De Spartaan-Sim- son, veelvuldig landskampioen van Ne derland. De Spartaan, welke een goede start heeft gehad, krijgt nu een op volle sterk te uitkomend Simson, dat bij verras sing heeft verloren van Olympia uit Utrecht. Deze wedstrijden vinden plaats in het clublokaal van de Oude Vest en beginnen om 2 uur. De Spartaan komt als volgt uit.: Ploeg A: Th. Sanders. A. Hillebrand, S. Holswilder, H. Zirkzee, D. v. 't Riet, A. de Bruin. Ploeg B: J. Mark, A. Swagers. F. Marijt, P. Labrujere. J. v. Loon. LEIDSE AGENDA VRIJDAG 13 DECEMBER De Burcht „Selskip Frysl&n". 20.00 u. UVS-kantine Afscheidsreceptie J. Wondergem. 20.00-22.00 uur. Ambachtsschool Haagweg Filmavond VOLA 20.00 uur. ZATERDAG 14 DECEMBER Schouwburg „Tot ieder» Genoegen". Toneel „Narcose". 20.00 uur. ^TUDENTEN spelen in de sportwereld een niet te onderschatten rol. In Mexico werden de roeimedailles op de Xoximilco-baan vrijwel uitsluitend door studenten betwist. Het Nederlandse hockeyteam bestond voor een groot deel uit studenten en zo zijn er wel meer voorbeelden. Maar dat is de top. Hoe is het over het algemeen gesteld op de universiteiten? Velen denken meteen aan overmatig drankgebruik als ze het woord „student" horen. Jongens, die met hun tijd geen raad weten en als het even kan en masse lopen te demonstreren. „Moeten zij nu later een praktijk beginnen?" is de enigszins angstige, niet zelden gestelde vraag van de „burger", die van die kaalknipperij en andere uitspattingen maar niets moet hebben. Tijdens een gesprek met de hoofdsportleider van de Leidse universiteit, de heer K. J. Nuis (42), komt de student er uit als iemand die niet alleen een café opzoekt als compensatie voor zijn inspanningen, maar zich wel degelijk ook creatief be zighoudt en ook door middel van de sport lichamelijke en geestelijke ont spanning zoekt. „Een jaar of tien, twin tig geleden was het „in" geen belang stelling te hebben voor de sport Dat is nu wel veranderd. Er wordt immers hoe niet klagen. Qua deelnemersaantallen langer hoe meer opgelet dat ze hardl zitten we ten opzichte van andere ste- werken. De losbol is er nauwelijks meer. den goed. De accommodatie laat tot nu Het zijn niet alleen maar feestjes. Ze toe echter veel te wensen over. De moei- zijn er wel. Bij een afscheid b.v., maar lijkheid is eigenlijk dat we geen eigen niet zo veel. LTit de mogelijkheden van accomodatie hebben. We hebben te ma- het studentenleven moet hij kiezen.' ken met negen instanties. Zelf hebben Sport, cultuur. Hij komt echter tyd te we velden aan het Piet Paaltjespad ach- kort. ter het Academisch Ziekenhuis". Leiden Onder de Jongens en meisjes die me-j wordt in 1970 de zevende stad met een dicijnen studeren zijn niet zoveel sport- universiteita sporthal. Eerder verrees in mensen meer. De studie is zwaarder ge-1 Tilburg, Delft, Amsterdam, Nijmegen, worden. Onze volgende stap wordt alSj Groningen en Eindhoven een dergelijk die sporthal geopend is dat de student I onderkomen, dat nieuwe mogelijkheden naast zijn studie tijd krijgt om van die! opent: „Nu zijn er legio takken van hal gebruik te maken. Er is een studie-; sport, waarvoor ik geen studenten meer verzwaring. Wij hopen dat de faculteiten; kan aannemen. Er zijn er eenvoudig te ten die al bedreven worden, zoals bas ketball, judo, jiu jitsu etc. zullen bas- ook zaalvoetbal en zaalhockey worden opgenomen. Universiades programma voor de pauze werd beslo ten met het bijzonder amusante, hier en daar zelfs wat pikante nummer. Tot tweemaal toe werden de 10 nummers onderbroken door een selectie van K. en G. STIJLVERSCHIL Het programma na de pauze werd geopend door K. en G. met een serie marsen. Na de jeugd hadden nu de seni oren de gelegenheid hun kunnen te to nen. Opvallend was, dat de toestel-oefe ningen bepaald beter uit de verf kwa men dan de ritmische oefeningen. Bij de gemengde brug-oefeningen was en het gehalte en de afwerking goed te noemen, hetgeen eveneens gezegd kan worden van het lange mat nummer Rap sodie in blauw-wit. Een ritmische oefening sprong er qua karakter toch wel uit, nl. de „Voorbe reidende oefening". De ritmiek, de be wegingsleer deed ons sterk denken aan wat we destijds uit Mexico konden tijdens de Olympische spelen, nl. de richtingen van de Olympisch kampioene turnen, de Tsjechische Vera Caslavska. Geen wonder ook, want de choreografe was de leidster van Concordia Nel Krau- wel-Koedam, die tevens leidster is de Nederlandse dames turnploeg. Resumerend kan gezegd worden, dat de uitvoering op een redelijk peil stond; zonder grote mislukkingen, maar even eens zonder echt opvallende verrichtin gen, hoewel de laatste twee oefeningen een zichbaar hoger peil hadden. De films in de week van 12 tot 19 dee. zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Smashing time alle leeft, macht vrijdag en zaterdag 23.30) u.) Het mysterie van de dodende slin ger 18 jr. Dagelyks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: De samenzweerders 14 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: donderdag - zondag: Angélique, de markiezin der engelen 18 jr. Maandag - woensdag, Angélique, de weg naar Versailles 18 jr. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Studio: Decadentie 1-1000 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Les Biches 18 jr. prolong. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uud. Rex: Je geld of je leven alle leeft, (nacht vrijdag en zaterdag 23.30) Ver sieren op z'n Italiaans 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. KORRELTJE Wie humor heeft, heetf reeds bijna genie. Wie slechts geestigheid heeft, heeft haar niet. PUNT Dr. Heinemann in -1werkweek van theol. studenten De Westduitse minister dr. Gustav W. Heinemann, die door de Duitse socialistische SPD kandidaat is gesteld voor het presidentschap van de Bondsrepubliek, als opvolger van Ernst Lübke, zal maandag 16 december in Driebergen spreken over „De democra tische staat als theologisch probleem". Dr. dr. Heinemann houdt zyn voordracht in het kader van de werkweek, die de Leidse theologische studentenfaculteit maandag 16 t m zaterdag 21 dcc. organiseert in het Ned. Herv. Seminarie „Hydepark" te Driebergen. „Neem toch eindelyk ee op, juffrouw Liesje. VVai dat u hier bent?" LEIDEN, 13 dec.. Vee Stieren 9. melkkoeien 40, vette koeien 295, vare koeien 30, vette kalveren 26, vette scha pen 80, vette lammeren 2226, varkens (zeugen) 32, schrammen 72, biggen 505, veulens ?1. Totaal 3346. Notering: Slachtstieren sch.gew. 4,60- 5,00; melkkoeien 975-1250-1675; vette koeien sch. gew. 3,50-4,15-4,90; vare koeien 700-1000-1350; vette kalveren lev. gew. 3,75-4,20-4,50; vette schapen 100- 115-130; vette lammeren 120-140-175; Justitie, drachtige zeugen 375-400-450; schram- 90-100-120; biggen 67-72-77; gelten 15-45-75. Handel: slachtstieren goed, melkkoeien en vare koeien zeer rustig, vette koelen redelijk, vette kalveren vlot, vette scha pen en vette lammeren stug, zeugen, schrammen en biggen goed, geiten rede lijk. RIJNSBURG, 13 dec., Bloemen Anjers: Witte Sim 18-38, Rode Sim 18- Prof. dr. R. C. Kwant, bijzonder hoog- 37, Roze Sim 15-35, Crowly Sim 15-31 leraar in de logica, de metafysica, de zielkunde en de ethica te Utrecht, zal de rede van dr. dr. Heinemann in gaan op de vraag „Wat is ideologie?". Daags daarna zal prof. dr. C. W. Mön- nisch het onderwerp „Evangelie en ideo logie in de kerkgeschiedenis" behande len. Op woensdag 18 en donderdag 19 december zullen prof. dr. A. A. van Ruler en dr. J. A. H. J. Bruins Slot, hoofdredacteur van 't dagblad „Trouw", spreken over respectievelijk „Het Evan gelie, een ideologie?" en „De politieke consequenties van het Evangelie". Prof. dr. H. Berkhof zal op vrijdag 20 decem ber, wanneer 's avonds door de dispu- een cabaret wordt gepresenteerd, samenvatting geven. Op zaterdag 21 december zal de werkweek worden gesloten door prof. dr. H. J. Heering. Dusty Sim 20-40, Arthur Sim 15-36, G. J. Sim 15-37, Selecta Sim i»-38, Keefer Sim 20-40, Harvest Moon 18-38, alles per stuk. Freesia's: Golden Yellow 50- 175, White Swan 150-225, Stockholm 65- 120, Aurora 200-300, alles per bos. Ro zen: Baccara 25-90, Carol 15-25, Gar- nette 15-25, Zorina 20-35, alles per stuk. Chrysanten tros: Ind.poüs 200-250, Whi te Spider 250-320, Star Stream 250-280, Mylord 150-165, Firebrand 165-175, Ge- laty 130-140, Island 130-150, Orchid Beauty 125-135, Mlnistreal 150-175, alles per bos. Tulpen: Overdak 30-41, Apel doorn 35-45, Levant 14-21. Hyacintent 20-42. Div. snijbloemen: Anthurium 50- 250. Gerbera 20-55, Irissen 20-60, Euphorbia 30-90, alles per stuk, Ane monen 50-85 en Narcissen 100-125, per daarmee rekening gaan houden". Ongezond Iepen vertegenwoordiger van de curatoren, senaat, wetenschappelijke staf, het Corps, Augustinus de WSL, Catena en een ongeorganiseerde student. De heer Nuis is hiervan adviseur. Het nationale contact wordt onderhouden door de jaar lijkse studentenkampioenschappen die georganiseerd worden door de NSSS, de Nederlandse Studenten Sportstichting. Op de universiades komen de sportende studenten uit vele landen bijeen. Voor de laatste maal werden deze studenten- spelen gehouden in Tokio waar niel min der dan 12 wereldrecords met negen leraren zon 1750 studenten j (C0rpa)_ Asopos en De Vliet (de laatste veel. Ik heb by de conditietraining 40, soms zelfs 65 man, al ls dat natuur lijk een exceptie. Vandaar dat ik de uren probeer uit te breiden". Studenten vor men niet snel teams. In competitiever band spelen is meestal onmogelijk door de ongeregelde studietijden. Bij team sporten is men nu eenmaal afhankelijk - - - van een ander. Daarom zoeken ze een, februari 1970 zal hy pas in gebruik der zalen op wanneer j,et hun uitkomt, sneuvelden. Het puikje van de sportwe- worden genomen. Het centraal onder-zontier zich af vragen of ze nu een re'd was dan ÜOk in Japan present. Corps-lid naast zich hebben of niet. Bij „Andere landen schakelen ook de aca- de roeiploegcn ligt dat anders. Njord demies lichamelijke oefening in. Dat is er in ons land nog niet bij. Alhoewel in 1969 in Lisabon deze academies waar schijnlijk wel vertegenwoordigd zullen zijn". Over twee jaar zal Nederland er toch weer bij zijn. Waarschijnlijk om te constateren dat de wereldtop nog ver der verwijderd is. Medewerking is er in ieder geval volop. Van het Rijk dat in Tokio (waar de heer Nuis als chef d'equipe optrad) meer dan de helft van de onkosten vergoedde, zodat de stu dent voor slechts ƒ380,twee weken naar het land van de rijzende zon kon. En van NOC en NSF. Nee, n.a.v. sport- aangelegenheden behoeft de student niet met borden te lopen. v ARA.P, zijn 3500 studenten, die aangesloten zijn bij de sportorganisatie, maar slechts de helft laat zich constant zien) moet laten zweten: „Je moet het vrij zwaar maken willen ze zeggen dat het goed waa. Daar komen ze voor als compen satie voor dat ongezonde leven. Veelal hebben ze een zittend leven of socië teitsleven. Ze willen daarom kapot de zaal uit. We hoeven het niet te stimu leren. Ze komen uit eigen geweging, ook al is het niet aantrekkelijk dat ze op vijftien verschillende plaatsen sporten. In de ene zaal kun je douchen, in de andere niet. Onder deze omstandighe den mogen we over de belangstelling alleen dames) trainen afzonderlijk. Als de sporthal er eenmaal is zal het con tact groter worden. Over die sporthal zegt de heer Nuis (opleiding lichamelijke oefening M.O., enkele jaren gevaren op de Willem Ruys als sportleider, in Ban doeng gymnastiekleraar geweest en in 1958 uit Indonesië vertrokken, waarna hij in '59 hoofdsportleider werd aan de Leidse universiteit): „De hal is, wat de afmetingen betreft, te vergelijken met die aan de Boshuizerlaan. Daarbij komen dan nog twee gymnastieklokalen en een roeikelder. Een judozaal, een tafeltennis- aaal en «en sohermzaal. Naaak de «por- THEOLOOG KARL BARTH DOOR LEIDSE THEOLOGEN HERDACHT De theologische faculteit van de Lehl-vrijheid, se universiteit heeft gisteren iu het uni- mens versiteitsgebouw Karl Bartli herdacht. De belangstelling voor de herdenking van de maandagnacht jl. overleden gro te en gezaghebbende reformatorische theoloog was zo overweldigend, dal men naar een grotere zaal in het academiege bouw moest verhulzen. Aan het eind van de bijeenkomst werd besloten na mens de faculteit een telegram van deelneming aan de familie Barlh te stu- Prof. dr. H. Berkhof had als titel van zijn herdenkingswoord opgegeven „Blij vende elementen in het werk van Karl Barth". Prof. dr. G. J. Hoenderdaal sprak over „Dogma en cultuur bij Barth". Prof. Berkhof zei wel een groot aan tal blijvende elementen in Barths werk te kunnen noemen (o.m. zijn godsleer. zijn boeiende uiteenzetting over de men selijkheid van God, zijn gedachten over eeuwigheid en tijd), maar van zo'n wil lekeurige opsomming liever te willen af zien. Het blijvende van Barth valt samen met wat men als achterhaald beschouwt. Wij hebben Barth achter ons, maar op hetzelfde ogenblik voor ons. En weer achter ons en weer voor ons. Er is geen gefixeerd punt, wel een geweldige span ning tussen het achterhaalde en het blij vende, aldus prof. Berkhof. Prof. Hoenderdaal zei, dat Barth als Jongeman agressief was en demon streerde bij lezingen die hem niet aan stonden. Barth ontpopte zich niet als een minachter van het menselijke, maar als een vurig verdediger van de menselijke de homoludens, de spelende llij was bovendien een man, die de moed had zichzelf telkens te herzien. De grondtonen van zijn theologie bleven evenwel ongewijzigd: God is God, mens is mens. In zijn geweldige ethiek van de vrijheid gaat het om de heiliging van het mensenleven, niet .om vergoddelij king. De dienst aan God is een der groot ste thema's in zyn theologie van de vrij heid. Bij Barth wordt voor een christen het donker nooit volstrekte duisternis. Jongerenmisviering Op zaterdag 14 december om kwart over zeven organiseert de Aktiegroep Gezamenlijke Jongerenmisviering Lei den weer een jongerenmis in de Roma nuszaal. Het thema van deze jongerenmisvie- „Biecht als gesprek, Gesprek als biecht". De celebrant is deze week oud-pastoor Kouwenhoven van de Meerburgkerk. Ook deze keer zal de Slum-House Jazz band ons zangkoor begeleidde. Er zijn nog steeds grammofoonplaten verkrijgbaar, voor de aktie „Ook zy willen graag zingen met Kerst", ten bate van de Biafraanse kinderen, die door Maria de Graaf en Nelleke van der Akker in Libreville verzorgd worden.' Het verkoopadres voor Leiden 1»: Anton Toussaint, Pasteurstraat 18A, Leiden. De missen op 21 en 28 december zul len beide in de Romanuszaal gevierd worden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5