Frans Geurt sen won van Vasovic en DWS wedloop van Ajax Vier „half-geld"-schaatsers terug naar regionaal niveau Raymond Schwab had voor NAC heel elftal te koop TOUR DE FRANCEKARAYAAN MAAKT ZIJSPRONGETJE NAAR MAASTRICHT Chipolata vla Moeilijkheden bleven niet uit Geen rustdagen, wel vier tijdritten ETAPPESCHEMA DONDERDAG 12 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 DEVENTER Er blijken aantoonbare misstanden te heersen in de Koninklijke Nederlandse Schaatsbond. Misstanden, die het moreel aantasten van enkele ge- I wezen kernploegleden, in kringen van insiders behept I met de naam „half-gelders". Op 3 december werden j vier rijders van de kernploeg, die nu acht leden telt, van de lijst geschrapt. Ab Krook, Anne Brouwer, Wim Borgers en Eddy Verheyen „mogen" hun ijstraimng in j de komende maanden voortzetten op regionaal niveau. Een besluit, dat de vier betrokken rijders al in het voorjaar, in een op zijn zachtst gezegd vreemd aan doende uitnodiging, in het vooruitzicht werd gesteld. In deze uitnodiging werden de vier „half-gelders" erop attent gemaakt dat, indien zij gehoor gaven aan de in vitatie tot bijwoning van de conditie- en ijstrainingen van de Nederlandse top, de reiskosten slechts voor de helft vergoed zouden worden. Het viertal greep de kans om weer met de schaatselite te kunnen trainen met beide handen aan. Maar de wrange bijsmaak van het halve geld bleef achter. Het bestuur van de schaats bond had zich moeten realiseren, dat het moeilijkheden schiep, al voordat een streek op het ijs was gezel. Landskampioen op straatlengte van de leiders AMSTERDAM Nauwelijks 24 uur nadat op de aandeelhoudersvergadering van het Olympisch Stadion, toen men het had over mogelijke inspraak in het doen en laten van DWS, enkele malen sma lend de naam Geurtsen was gevallen, werd de DWS'er in de uitgestelde wed strijd tegen Ajax met twee doelpunten matchwinner. Geurtsen, die zondag te gen DOS de ene fraaie kans na de an dere om zeep had gebracht, werd hoofd rolvertolker in de onverwachte zege met 21 van DWS op de nu nog verder van prolongatie van de titel vertoevende landskampioenen. ax was als favoriet gestart maar mocht tenslotte blij zijn dat het dank zij 1 doelpunt van Henk Groot in de slot- faze slechts met 21 verloor. Want het I technische overwicht van Ajax ebde weg, toen na vergeefse stormlopen op het DWS-doel. waarin Jongbloed een glans rol vervulde, Geurtsen in de 18e minuut wedloop van Vasovic won en de bal het laatste beslissende tikje kon geven orr DWS op 10 te brengen. Inleiding tot het doelpunt was de wei felende houding van de Ajaxdefensie ge weest, die voor vermeend buitenspel var Rensenbrlnk was blijven staan. De natio nale linksbuiten ging echter door, om speelde de ver uitgelopen Bals en schoof de bal in de richting van het doel waar Geurtsen afmaker werd. Kopstoot Ajax was nog niet aangeslagen. Het bleef komen en het werd bijna 1l toen i schot van Groot via de vuisten van Jongbloed de verste paal trof. Vlak voor rust ontkwam Ajax aan een grotere ach terstand toen Rensenbrinlc weer alleen roor Bals kwam, maar nu niet er in slaagde voorbij de Ajaxaanvoerder te ko- Toen drie minuten na de hervatting Geurtsen met een kopstoot uit een voor van Flinkevleugel zijn tweede doel punt maakte, brak er een moeilijke perio de voor Ajax aan. DWS gaf de verdedi gende houding op en probeerde energiek nog verder door te stoten. Het lukte niet en nadat Groot negen minuten voor het einde uit een combinatie van Cruyff en Hulshoff de achterstand tot 21 ver kleinde, trok alles wat DWS was zich terug en hield stand. Stand Fort.-Sittardia (Van onze sportredactie) DEN BOSCH „We zUn naar Neder land gekomen omdat Nederland het enige land is waar tussentijds een con tract kan worden afgesloten. Ergens an ders kunnen de jongens niet terecht. Ze hebben geen inkomsten meer. want ze waren full-prof voetballer. Ze willen graag in Nederland komen spelen. Ik ben door Kansas City meegestuurd naar Nederland, om de belangen van de spe lers en de club zo goed mogelijk te be hartigen". Ex-general-manager van de opgeheven Amerikaanse profclub Kansas City, de Engelsman John Taylor, werd na de li quidatie van het Amerikaanse profvoet bal aangewezen door het bestuur van de Kansas-Cityclub, de spelers die ineens brodeloos op straat stonden te helpen in het buitenland emplooi te vinden. De keus viel op Nederland, die een tweede transferperiode kent. Als een zwerm bijen kwamen ze, een Joegoslaaf en een aan tal Duitse spelers die niet lang hebben kunnen genieten van het goed betaalde Amerikaanse avontuur. In Rotterdam logeerde een Duitse speler en de Zweed se Feijenoorder Ove Kindval nam een Duitse kennis in huis. De Joegoslaaf trachtte tevergeefs werk te vinden bij R.C.H.. De spelers van Kansas City von den echter een ander contactadres. Geen onbekende voor hen. John Taylor bracht hen in contact met de Duitse voetbal makelaar („een zwendelaar voor mij en niets anders", vertelde NAC-trainer Leo Canjels) dr. Schwab. Dezelfde man die de Duitsers en Joegoslaven een gouden toe komst beloofde in Amerika en tal van spelers ronselde voor het Amerikaanse profvoetbal uiteraard niet pro deo zag ook nu zijn kans een paar lieve cen ten rijker te worden. Hij zou de werk lozen wel even „helpen". Hü belde een paar Nederlandse ere divisieclubs o.a. NAC en DOS of er belangstelling was voor een paar bui tenlandse spelers. NAC-traincr Leo Can- jes: „Hfi vertelde me dat hjj een heel elftal te koop had. Ach, belangstelling is er altyd wel. Ik heb gezegd: laat ze maar eens komen. Dan kunnen we eens bekijken wat ze waard zijn. Dinsdag- Dolle voetbalvreugde na het eerste doel punt van DWS Kick van der Vall in de armen van Frans Geurtsen, die beide doelpunten scoorde. Zo doen voetballers dat als ze blij zijn Verrassende nederlaag Portugees voetbalteam ATHENE Het Portugese voetbal elftal heeft gisteden in Athene een ver rassende nederlaag geleden tegen Grie kenland. Voor 45.000 toeschouwers na men de Grieken in de eerste helft een voorsprong van 21, die in de tweede helft werd uitgebouwd lot 41, voor Portugal de eindstand op 42 bracht. Door deze overwinning van Grieken land hebben de vier ploegen uit groep 1 van het kwalificatietoernooi voor de I eindronde van het wereldkampioenschap nu ieder twee punten uit twee wedstrij den. Het Schotse voetbalelftal heeft gister middag in Nicosia de kwalificatiewed strijd voor de eindronde van het wereld kampioenschap met 50 van Cyprus I gewonnen. De Schotten hadden de eind- e eerste speelhelft bereikt, weken geleden won West- Nicosia met 10 van Cy- rtand al i I Duitsland Amateurboksers sluiten jaar af ROTTERDAM In het laatste amateurprogramma van dit jaar, dat bokspromotor Theo Huizenaar maandag avond in gebouw „Odeon" in Rotterdam organiseert, staan vier A-partijen ver meld: Nikkelen Kuijper (R'dam)Heij- dens (Enschede); Gerard Bok (Rotter dam)De Rijk (Utrecht); Karei Jansen (Rotterdam)Berger (Enschede); Wlm Jansen (Rotterdam) Stekelenburg (Utrecht). Het programma wordt aan gevuld met partijen in de B-, C- en N- klasse. ?en wedstrijd voor de voorronden van het wereldkampioenschap heeft Noord-Ierland in Istanbiel met 30 ge wonnen van Turkije. De eerste wed strijd tussen beide landen, die in Bel fast werd gespeeld, eindigde met een zege van 41 voor Noord Terland. (ADVERTENTIE) Schaatsen Schaatsen slijpen Rijwielhandel „NOORDEINDE" G. VAN DAM Noordeinde 11 Leiden Tel. 20964 Duitser Rummel staat hoog genoteerd avond zijn er al drie Duitsers en een Joegoslaaf geweest op de training en heb ben ze een voetbalwedstrijd gespeeld. Gisteravond fungeerde F.C. Den Bosch als sparringpartner. Toen was het aan tal buitenlanders bij NAC alweer uitge breid. De Duitsers Globe, Wrengler, Rum mel, Seisler, de Joegoslaaf Popovic, de Belg Loman (Beveren-Waes) en de RBC- speler van Zantvliet kregen een kans hun capaciteiten te tonen op de be sneeuwde gladde grasmat in Den Bosch. Dat F.C. Den Bosch won met 10 was totaal onbelangrijk. Hoog genoteerd Belangrijk was wel dat Canjels en de leider van de technische commissie van de Bredase eredivisieclub zich een eigen mening konden vormen over de man die kandidaat is door NAC te worden ge contracteerd. Men wenste zich nog niet definitief uit te laten wie dat ga^t wor den, mar duidelijk is wel, dat de Duit ser Rummel (Ex-Kaiserslautern en F.C. Nurberg en in Amerika uitkomend in de Pitsburg Phantoms hoog genoteerd staat op de kandidatenlijst bij NAC. Can jels: „We hebben een afronder nodig, des noods een goede halfspeler als hij maar doelpunten kan maken. Rummel zou zo'n man kunnen zijn, maar eerst eens afwach ten wat hij zal presteren als hij van middag om 3 uur op het NAC-terrein in het elftal van Kansas City tegen de NAC-combinatie waar maakt. Vandaag valt thans de beslissing over het even tuele transfer". Goedkope kracht „Ik verwacht in Breda wel veel trai ners en managers van clubs met na me de slecht genoteerde clubs uit de ere divisie. Ze zullen graag een goedkope kracht willen hebben. DOS-trainer Do- nenfeld zal er zeker zijn ook in Den Bosch waar hij samen met DFC-trainer Hans Kraay present was. Onze onder handelingspositie is zeer gunstig. De jon gens moeten wel, ze zoeken werk en wel zo snel mogelijk. We zitten niet vast aan hoge transferbedragen voor de clubs, wat Schwab doet moet hij zelf weten. Wij onderhandelen met de jongens en niet met hem. Met een beetje geluk kun je voor niet veel geld een goede speler aan trekken ADVERTENTIE Een zachtromige, gearomatiseerde vla met Franse vruchtjes. Chipolata vla is kantenklaar verpakt in handige plastik bekers. vraag het uw melhleverancier (Van onze sportredactie) En de moeilijkheden zijn niet uitge bleven. Vooral de regionale trainers, die de afgevallen vier weer in hun ploeg moet enopnemen, kunnen erover mee praten. Peter Schotting, trainer van de Oostelijke schaatsploeg, zegt: „Ik heb de opzet van de bond om de jongens slechts de helft van hun reiskosten te vergoe den, nooit begrepen. De bond had er volgens mij beter aan gedaan, twee jon gens met volledige reiskostenvergoeding bij de groep van acht te voegen. Dat is niet gebeurd. De leden van de definitieve kernploeg ontvingen om hun in de afgelopen maanden gemaakte onkosten nog meer te drukken ieder vijfhon derd gulden. Maar Anne Brouwer, Ab Krook, Wim Borgers en Eddy Verheyen ontvingen niets. En we mogen toch aan nemen, dat de schaatssport ook deze jon gens geld kost". Alsnog Peter S dag kreeg hij alsnog werd uitgenodigd om met de andere kernploegleden deel te nemen aan het trainingskamp in Heerenveen, dat tot 20 december duurt. Eddy was natuur lijk verrast. Hij wilde graag het trai ningskamp meemaken, maar hij moest „neen" zeggen. Want hij stelde op zijn beurt de vraag of de bond de dagen, waarin hij anders als onderwijzer voor de klas staat, zou willen betalen. En ook dat ging natuurlijk niet". „Kijk", zegt Peter Scotting, „de jongen had graag dat trainingskamp meegemaakt, maar ie mand inviteren een paar dagen voor het trainingskamp begint, is onbegrijpelijk. Het is duidelijk, dat Eddy Verheyen het slachtoffer is geworden van een foutief beleid van de Technische Com missie. Met Wim Borger ligt het nog moeilijker. Hij liep tijdens een selectie wedstrijd bij een val een blessure op. De eerste tegenslag. Daarbij kwam de degra datie naar de regionale trainingsgroep. In zijn ijver om toch een vast plaats in de kernploeg te veroveren, vergal Wim Borgers zijn trainingsschema's aan Peter Schotting door te geven. Schotting: ,.Ik heb Borgers gewaar schuwd. Ik heb hem duidelijk gezegd, dat hij eens kans maakte om bij de re gionale groep te komen. De trainings schema's bleven uit. Wim ging, in tegen stelling tot Eddy Verheyen, zijn eigen weg. Dat kwam de continuiteit van de training niet ten goede Hij is een teleur gestelde knul Ik kan me die teleurstel ling indenken maar ik hoop toch, dat hij Geen doelpunten militairen tegen Sparta SLEEUWIJK De voetbalwedstrijd tussen het Nederlandse militaire elftal en Sparta, die gisteravond op het ter rein van Sleeuwijk werd gespeeld, ein digde zonder doelpunten. Er waern on geveer 1000 toeschouwers. EDDY VERHEYEN moeilijkheden al voordat een sffec/c op hef ijs was gezet met zijn trainingsprogramma bij mij Morgenmiddag na de selectiewedstrij den op de kunstijsbaan in Heerenveen vertrekt Schotting met Henk Beltman. Eddy Verheyen en Adri Hekman naar Oost-Berlijn om deel te nemen aan een internationale wedstrijd met onder an dere de Russische kernploeg. „Dit is een privézaak", aldus Schotting. „Maar Légion d'honneur voor vier Franse sportlieden PARIJS In Parijs heeft de Franse ministerraad besloten vier Franse sport- aag, dat deze drie jongens, die |jecjen het ridderkruis van het legion voor 99 procent zeker zijn van dee l- d'honneur toe te kennen voor hun ver neming aan de Nederlandse kampioen- diensten tijdens de Olympische Spelen, schappen, in een internationaal goed be- betreft hier de goudenmedaille win- zette wedstrijd, een volledig programma nares op de 400-meter hardlopen Dolet- afwerken". te Besson en de goudenmedaillewin- Bijkomstigheden als veel rijden en I naars Jean Jacques Guyon (samenge- weinig slaap (dinsdag moeten zij schaat- stelde wedstrijdpaardesport), Pierra sen in Deventer), neemt Peter Schotting Trentin (1 kilometer tijdrit en tandem) maar op de koop toe en Daniël Moreion (sprint en tandem). Manager Glasgow Rangers overdonderd AMSTERDAM „Is het nu het ver dedigende DWS?" Manager David White van de Glasgow Rangers, de volgende tegenstander van DWS in de strijd om de Jaarbeursstedcnbeker. had zijn ogen bij DWSAjax niet kunnen geloven. „Van de mensen van Chelsea luid ik gehoord hoe sterk DWS verdedigend kan zijn. Ik had me daarop al min of meer ingesteld. Maar nu heb ik een DWS gezien dat ook kan aanvallen". David White, die op de vrieskille perstribune van het Olympisch Sta dion ijverig notities had zitten ma ken, was kennelijk overdonderd. Nog voor de wedstrijd had hij verklaard Ajax één van de beste ploegen van Europa te vinden. Met een vertrou-. wenschenkend knipoogje had hij ge zinspeeld op Ajax als Europa-Cup winnaar. En dat Ajax was nu ver slagen door DWS. „Dat worden straks voor ons een paar moeilijke wedstrij den". zo voorspelde de Schot. Er zijn drie spelers bij DWS, die straks dan ook op extra aandacht zullen kunnen rekenen: „Geurtsen, Dijkstra en Flinkevleugel waren gewoon uit stekend", zei de nog altijd verbaasde White. PARIJS De Tour de France 1969 zal een ander gezicht krijgen dan de twee voorafgaande ronden. Niet doordat de organisatoren het totale parcours aanzienlijk hebben ingekort, men rijdt namelijk „slechts" 4100 kilometer tegen 4665 in 1968 en bijna 4800 in 1967, maar omdat in het schema van de 22 etappes geen rustdagen, maar wel vier tijdritten zijn opgenomen. De traditionele tijdrit voor ploegen op de eerste zondag in de Tour is gehandhaafd. De ronde van 1969 zal niet, zoals in de vorige jaren voor na tionale ploegen, maar voor fabrieksequipes zijn. Iedere fabrieksproeg, er zullen er naar alle waar schijnlijkheid dertien of veertien van tien renners starten, moet bestaan uit tenminste zeven coureurs van dezelfde nationaliteit plus ten hoogste drie „bui tenlanders". De gewoonte van de laatste Jaren om de Tour ver j van de grote en drukke wegen te houdenis voort - gezet. Nieuw echter is, dat indecember nog niet alle I etappeplaatsen bekend zijn. De organisatoren konden gisteren op hun persconferentie te Parijs nog niet bekend maken waar de voorlaatste rit, die in Cler mont Ferrand begint, zal eindigen en van waar de laatste dag zal worden gestart voor de eerste halve rit van die dag. I Bij de vier tijdritten uit de ronde is ook weer de korte krachtproef op de dag voorafgaande aan de echte start, die bepalend is voor de vraag wie de gele trui aantrekt bij het officiële begin in Roubaix. De proloog in Roubaix gaat over tien kilometer en ruim een week later volgt een vergelijkbare rit bij Divonne les Bains. De derde tijdrit is in Revel over 18 kilometer en de ronde wordt besloteVi met de rit tegen het uurwerk naar Parijs. De tijdsvergoedingen voor de snelste renners per etappe zijn niet veran derd. Dat houdt in dat de winnaar van iedere rit twintig seconden bonificatie krijgt, nummer twee tien seconden en nummer drie vijf seconden. De bonifi caties gelden niet voor de tijdritten en voor de echte bergetappes. De ronde is gelardeerd met bergen en twee ritten zullen zelfs „hoog" eindigen, namelijk de zesde op de Ballon de Alsace en de twintigste op de Puy de Dome. Vlakke aanloop De ronde zal op zijn weg door Frankrijk eerst de Alpen en daarna de Pyreneeën aandoen. De aanloop Het etappeschema van de 56ste Ronde van Frankrijk, die van zaterdag 28 juni t/m zon dag 20 juli 1969 wordt gehouden, luidt: Zaterdag 28 juni: kla9seringsrit Ln Roubaix: 10 km individuele tijdx-it. Zondag 29 juni: 1ste etappe: a. halve etappe RoubaixSt.-Pieters/Woluwe (België) 139 km; b. halve etappe: ploegentijdrit over 15 km op het circuit van St.-Pieters/Woluwe. Maandag 30 juni: 2e etappe: St.-Pieters/Wo luweMaastricht, 176 km. Dinsdag 1 juli: 3e etappe: MaastrichtChar- leville Mezieres (Fr.) 205 km. Woensdag 2 juli: 4e etappe: Charleville Mezie resNancy 216 km. Donderdag 3 juli: 5e etappe: NancyMulhouse 191 km. Vrijdag 4 juli: 6e etappe: MulhouseBelfort (Ballon d'Alsace) 130 km. Zaterdag 5 Juli: 7e etappe BelfortDivonne les Bains 244 km. Zondag 6 juli: 8e etappe: a. halve etappe: in dividuele tijdrit over 10 km op het circuit van het Meer van Divonne; b. halve etappe: Di vonne les BainsThonon les Bains 133 km. Maandag 7 juli: 9e etappe: Thonon les Bains— Chamonix 112 km. Dinsdag 8 juli: 10e etappe: ChamonixBrian- gon 221 km. Woensdag 9 juli: 11e etappe. BriangonDigne 199 km. Donderdag 10 juli: 12e etappe. DigneAubag- ne 172 km. Vrijdag 11 juli: 13e etappe: AubagneLa Grande Motte 196 km. Zaterdag 12 juli: 14e etappe: La Grande Motte Revel 230 km. Zondag 13 juli: 15e etappe: individuele tijdrit 18 km op het circuit van Revel. Maandag 14 juli: 16c etappe: Revel (Castelnau- dary)—Luchon 196 km. Dinsdag 15 juli: 17e etappe: LuchonMourenx (Ville Nouvelle) 210 km. Woensdag 16 juli: 18e etappe: Mourenx (Ville Nouvelle)Bordeaux 200 km. Donderdag 17 juli: 19e etappe: Bordeaux (Li- bourne)Brive 191 km. Vrydag 18 juli: 20ste etappe: BriveClermond Ferrand (Puy de Dome) 189 km. Zaterdag 19 juli: 21ste etappe: Clermond Fer randx Zondag 20 juli: 22ste etappe: a. halve etappe: xCreteil; b. individuele tijdrit over 36 km van Creteil naar Parijs. Het totaal aantal kilometers zal ongeveer 4100 bedragen is echter bijna vlak. De Tour blijft de eerste drie dagen vrijwel builen Frankrijk. De karavaan begint namelijk in Roubaix aan de Belgische grens en stapt op de tweede dag even België uit om in Maastricht aan te komen. Tussen Maastricht en Charleville op de derde dag rijdt het veld ook vrijwel uitsluitend door België. Verdere buitenlandse uitstapjes zijn er niet bü, behalve minimale zijsprongetjes in Zwitser land en Spanje. Rijdend naar Thonon les Baines stuiten de renners op de eerste echte berg in de Alpen, de Col de Cou op 15 kilometer van Thonon. De volgende dag, op weg naar Chamonix, ontmoeten de renners de Col de la Forclaz en de iets minder grimmige Col des Montets. Tussen Chamonix en Briangon is het moei lijker de bergen te ontwijken dan hen te vinden. De route leidt over de passen van de Madeleine, van de Telegraphe en van de Galibier en de volgende dag zien de dan nog overgebleven renners de weg steil stijgen naar de Vars, de Alios en de Corobin. De moeilijkheden in de Pyreneeën zullen de renners ook niet uit de weg kunnen gaan. In de rit naar Luchon leidt de route over de Cols du Poret d'Aspet, de Men the en Du Portillon en de volgende dag zijn de vier meest beroemde passen uit het Spaans-Franse bergmassief zelfs in een rit gevangen. Tussen Lu chon en Morenx liggen de Peyresourde, de Aspin, de Tourmalet en de Aubisque. De organisatoren zullen op 12 juni, enkele dagen na de laatste rit in de Ronde van Italië, beslissen welke fabrieksploegen kunnen starten in de Tour de France. Kandidaten (tussen haakjes de meest vooraanstaande renners uit die ploegen) zijn onder andere: Mercier (Poulidor), Peugeot (Bracke, Pingeon), BIC (Janssen, Aimar, Anquetil, Wolfshohl), Sonolor-Lejeune (Ber nard Guyot), Frimatic-de-Gribaldy (Jourden), Salva- rani (Gimondi, Altlg), Molteni (Dancelli, Vianelli), Filotex (Bitossi, Zilloli), Sanson (Motta), Max Meyer (vermoedelijk Adorni), Faema (Merckx, Reybrouck), Mann-Grundig (Van Springel), Flandria-de-Clerck (Godefroot), Fagor (Perrurena. Gabica), KAS (San Miguel, Gonzales) en Willem II (Van Looy. Dolman en Steevens).

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9