SaCeidieSotvsei/itt Minstens 10 t.v.-reportages van maanreis van Apollo-8 BIZETS „CARMEN" Gelukwensen voor Joris Ivens NTS en omroepen praten over vaste t.v.-avonden Weinig upsveel clowns bij opvoering Ned. Operastichting Vanavond: Boubers PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 DECEMBER 1968 Naast waardering onvoldaanheid 1 zigingen en aanvullingen bij de katechismus, door de kardinalencommis sie noodzakelijk geacht, te publiceren, wekt gevoelens van tweeërlei aard. Wij kunnen begrijpen, dat onze bisschoppen bijna niet anders konden doen, omdat Rome van de affaire nu eenmaal een halszaak had gemaakt en het niet ver antwoord was in het dilemma „buigen of barsten" het laatste te kiezen. Het is dus buigen geworden, Een buigen niet uit slaafse onderdanigheid maar uit pasto rale voorzichtigheid. En in zoverre kun nen wij voor het besluit van onze bis schoppen echt wel waardering opbrengen. Er blijft echter een gevoel van onvol daanheid over de hele procedure die hier is gevolgd. Het aanbrengen van wijzigin gen in de Nieuwe Katechismus door een ultra-rechtse groep en het griffe gehoor, dat aan deze klacht werd gegeven. Het ontbreken van iedere echte dialoog met de auteurs en met de bisschoppen (bij alle gesprekken, die gehouden zijn, werd vooropgesteld, dat de door Rome gewens te veranderingen zouden worden aange bracht, alleen over het hoe kon van ge dachten worden gewisseld). Het afdoen van reële geloofsvragen, die er nu een maal liggen en die vroeg of laat een ant woord zullen moeten krijgen met een bijna mechanische verhalen van oude versleten dogmaformules. Dit kan niet meer. Dit is een wijze van gezagsuitoefe ning, die wij zoals pater Mulders in een interview met ons blad heeft gezegd niet langer mogen aanvaarden. Als Rome haar macht blijft gebruiken op de manier als hier is gebeurd, moeten er vroeg of laat ongelukken gebeuren. Dat ze nu niet gebeurd zijn, heeft aan Rome bepaald niet gelegen. „Intiem kijkje" op maanoppervlak Apollo-8. 1 (ADVERTENTIE) Chipolata vla Een zachtromige, gearomatiseerde vla met Franse vruchtjes. Chipolata vla is kantenklaar verpakt in handige plastik bekers. vraag het uw melkleverancier 1SITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS DELFT De senaat van besloten het eredoctoraat i: wetenschappen te verlenen de koninklijke Nederlandse! staalfabrieken n.v., wegens als ingenieur, ontwerper er de technische afdeling vai LJmuiden. DELFT In het kader var tram van de stafraad van organiseren de senaat, de plaats in de s i Delft heeft middag AMSTERDAM (ANP) Vele beken-, de figuren uit d.e Nederlandse filmwe reld, onder wie de cineast Bert Haan stra en de filmregisseur Fonds Radema kers, waren gistermiddag op de recep tie, die de leerlingen van de Nederland- j se Film Academie in Amsterdam de ci- I neast Joris Ivens in De Brakke Grond hebben aangeboden ter ere van zijn 70e verjaardag. Ook de Russische ambas sadeur in ons land, Vladimir S. Lavrov, kwam met een kleine delegatie uit Den Haag om de cineast persoonlijk te feli citeren en hem een geschenk (een kist champagne) te overhandigen. De leerlin gen van de academie boden een geldbe drag aan om de kosten te kunnen dek ken van de afwerking van zijn laatste film over Vietnam. In het gebouw van de Filmacademie werden de gehele dag films van Joris Ivens gedraaid. Tevens wordt er een expositie gehouden met documentatiemateriaal over het leven en werk van Ivens. Zowel de exposite als de films, waaronder „Indonesia cal ling", „Cuba pueblo armido", „Le ciel et la terre" en „Rotterdam Europoort", zullen tot 18 december te zien zijn in De Brakke Grond. &eg op vrijdag 13 decembi Prof. dr. K. Posthumus zal hierbij aanwe zig zijn. DELFT Prof. dr. Ir. C. J. D. M. Verha gen, da rector-magnlficus van de t.h. In Delft, is benoemd tot feUow of the insUtute of electrical and electronics engineers. De onderscheiding geschiedde op grond van prof. Verhagens bijdrage aan de ontwikke ling van de Invloed en het onderwijs op het gebied van de meet- en regeltechniek. DELFT Prof. dr. Ir. W. T. Kolter, gewóón hoogleraar ln de afdeling van de werktuig bouwkunde aan de t.h. in Delft heeft de ti- moshenko medaille ontvangen op een bijeen komst van de American society of mecha nical engineers ln New York. De onderscheiding Is prof. Koiter toege kend voor zijn bijdrage aan de ontwikkeling van de technische mechanica, waarbij ln het bijzonder zijn fundamentele studies over de Stabiliteit AMSTERDAM Geslaagd voor het bewijs Van ped. did. Voorbereiding bij boekhouden ulo.: G. d. Koornneef (Voorburg) G. T. Kok (Leidschendam)P. Visser (Maassluis). LEIDEN Rijksuniversiteit Leiden. Kerk. fex. godgel. B. Prakke (Wassenaar) mevr. W. Hugig-Semeljns De Vries van Doesburg (Rotterdam). Kand. godgel. mej. M. A. Verbist (Den Haag); mej. W. A. E. Brokerhof (Zeist). Doet. flsc. recht: W. Buis (Winterswijk). nenburg (Delft); J. E. G. Haag); A. G. Hinze (1 I. Sikken (Wassenaar) P. (Lelden); W. C. Glasz (Leiden); J. A. B. Paul (Lelden). Doet. wisk.: G. v. d. Hoek (Lelden). Doet. natuurk. P. H. Fortuin (Leiden). Doet. bioL: L. Slooten; A. J. Vijverberg (Lelden); mevr. M. M. Ambagtsheer-Leo- pold (Leiderdorp). (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NTS treft voor bereidingen om tenminste tien uitzen dingen te verzorgen van het tot dusver meest spectaculaire evenement in de ruimtevaart: de vlucht naar de maan van de Amerikaanse ruimtecapsule Apollo-8 met aan boord de drie astro nauten Frank Borman (gezagvoerder). James Lovell (piloot) en William An ders (navigator). Indien alles volgens de plannen loopt, zullen de Nederlandse televisie kijkers de historische ogenblikken deze ruimtevlucht via directe t.v.- reportages kunnen meebeleven. Een hoogtepunt vormt in de kerst nacht de reportage tijdens de negende omloop om de maan, waarbij het ir oppervlak tot op ongeveer 100 km wordt benaderd. Andere belangrijke fazes die recht streeks zijn te volgen vormen de lan cering van de Saturnusraket, de aan komst van de Apollo-8 bij de maan, de terugkeer in de dampkring en de lan ding bij nacht. In de Bussumse studio's zullen des kundigen gereed staan om de repor tages toe te lichten en nadere bijzon derheden te verstrekken. Dit geldt met name voor de meest kritieke momen ten. zoals de ontsnapping uit de kring- baan om de aarde een manoeuvre, die nog nimmer met een bemand ruimtevaartuig is uitgevoerd omlopen om de maan, de ontsnapping uit de laatste maanomloop manoeuvre die achter de maan moet worden ingezet en derhalve zonder enig contact met de aarde de terug keer in de aardse dampkring en de landing in het nachtelijk duister ten westen van de Verenigde Staten in de Stille Oceaan. Via Early Bird Rechtstreekse t.v.-reportages van deze vlucht z(jn mogelijk omdat de Ameri kaanse televisie met medewerking van de NASA, het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, niet alleen start en landing rechtstreeks zal uitzenden, maar ook omdat men de beelden tracht op te vangen van de televisie camera aan boord van Deze reportages worden municatiesatelliet Early Bird naar Europa gerelayeerd en, voor zoveri mogelijk rechtstreeks door de NTS uit gezonden. Het onderstaande schema van de t.v. - reportages tijdens de reis kan slechts onder voorbehoud worden gegeven. Er is op dit ogenblik namelijk niet met zekerheid te, zeggen op welke momen ten de verbinding met de ruimtevaart capsule tot stand kan komen. Het geplande overzicht van de NTS- uitzendingen ziet er als volgt uit: Zaterdag 21 december. Nederland 1, 13.45 uur: Start van de Saturnusraket. Rechtstreekse reportage in kleur uit Cape Kennedy. Zondag 22 december. Nederland 1. Een platenbon is altijd raak! den); B. C. Coster (Leiden). Kand. ex. w. S - Kand. a. w. en n. H. M. C. Eykylhof (Lei den); A. G. M. v. d. Boog (Leiderdorp). Kand. d'w. en n.: H. J. L. v. d. Valk (Lel den): 3. 3. Bosman (Lelden). Kand. f. w. en n., H. A. J. Gijzemijter (Lel den): H. L. Mulder (Lelden). Kand. ex. g w. en n.: G. S. I. M. Jansen (Lelden); P. Worm (Leiden); D. P. Fabery- de Jonge (Voorburg). (ADVERTENTIE) „Wat breng ik voor de gastvrouw mee?" Een platenbon is altijd raak! v.a. 4.25 Het AVRO-idee van een Drama Work shop, waar Nederlandse auteurs zich kunnen bekwamen voor de speciale eisen die het schrijver is op zich interessant en ook sympa thiek om het niet-geringe bedrag dat deze omroep ..op goed geluk" in de onderneming heeft gestoken. Gister avond zagen we de eerste vrucht van dit werk, Thera Coppcns „Dag en Nacht". Het was het dramatisch debuut van een heel jonge schrijfster en de AVRO tekende bijvoorbeeld aan dat we niet direct een meesterstuk moesten ver wachten. Wat we wèl verwachtten was toch minstens een t.v.-spel. De schrijf ster was immers in staat gesteld met een t.v.-dramaturg samen te werken die haar, wij nemen het aan, bindend kon adviseren aangaande dingen die op tv. kunnen en niet kunnen. Het resultaat van die samenwerking hebben we er niet aan kunnen afzien. Er was een oninteressante uit al te fraaie boekzinnen opgebouwde dialoog waar nagenoeg elke dramatische span kracht aan ontbrak. Er was vrjjwel geen handelingsmogeljjkheid en de situatie was dermate irreëel dat ook de uitkomst niet bevredigend werkte. Aan de cast lag het niet; Sigrid Koetse en Ton Kuyl deden onder regie van Jan Retèl wat er gedaan kon worden. Dag en Nacht speelbaar maken lag niet in het kader van de mogelijkheden. Vooraf „Vers I" van vele auteurs en medewerkenden maar op de eerste plaats toch een hoofdstuk van Bob Rooyens, de meest inventieve man van onze t.v. Zoals bij de vorige hoofd stukken maakte hij van de t.v. geen medium maar de zelfstandige kunst uiting die ze eigenlijk niet is. Toch nuttig werk, want al experimenterend komt hij tot telkens nieuwe effecten, die later door hemzelf of door zijn epigonen meer mediamiek gebruikt kunnen worden. Het was overigens een der heel weinige programma's waarbij we het betreurden in zwart-wit te moeten kijken. We kregen de indruk dat de kleur een belangrijk element vormde en hadden met name in „You can sing a rainbow", fijn gezongen door Ann Burton, die kleuren graag gezien. Ook opmerkelijk: de muziek waar Wagner, jazz, Berlioz en beat in elkaar over liepen zonder van het geluidsdecor een lappendeken te maken Inhoud van Vers I, een wat onduide lijke toestand waarbij het accent sterk op het lichamelijke viel. Er was een voorzichtige striptease, decente al dan niet beschilderde maillots en de van vroeger bekende beatpakjes van de dansmeisjes. Het zag er allemaal nogal ..clean" uit. Eigenlijk wel plezierig omdat, als gezegd, alles ondergeschikt was gemaakt aan het t.v. kunstige geheel Ondergeschikt daaraan waren ook de teksten. Daaronder Nietsche en een fragment uit de Openbaringen van Johannes. Was dat gepast? We zouden ons willen conformeren aan de mening van wijlen mgr. Bekkers over de beruchte Onze Vader-persiflage: Zo is het: „Gekwetst?, ach neen; ik zou hoogstens zeggen: zo spring je toch niet met de Bijbel om". Vg. tijdens het avondprogramma op 21.20 uur; Berichtgeving over het ruimte- traject tussen aarde en maan. Maandag 23 december, Nederland 1, tijdens het avondprogramma om 21.35 uur: Berichtgeving over het ruimte traject tussen aarde en maan. kijkje op de maan Dinsdag 24 december. Nederland 1, om 11.15 uur of 13.15 uur: aankomst van de Apollo-8 bij de maan; zo mogelijk rechtstreekse uitzending uit de cap sule; tevens beelden uit het vlucht- Lontrolecentrum Houston met toelich ting uit de studio in Bussum. Dinsdag 24 december. Nederland 2, 18.30 uur: Samenvatting van de repor tages van de aankomst bij en van de omlopen rond de maan. Nacht van 24 op 25 december, Neder land 1, 03.15 uur: Reportage van de waarnemingen tijdens dc negende om loop rond de maan op circa 100 km van het maanoppervlak; voorts repor tages uit de capsule en uit het vlucht- leidingencentrum in Houston. Woensdag 25 december, Nederland 1, 13.00 uur: Samenvatting van de laat ste gebeurtenissen tijdens de maanreis. Donderdag 26 december, Nederland 1, 22.50 uur: Berichtgeving over de terug reis van de Apollo-8 naar de aarde. Vrijdag 27 december, Nederland 2, 16.20 tot 17 00 uur en daarna op Nederland 1: reportages van de terugkeer van de capsule in de dampkring en van de landing in de Stille Oceaan, t-v- atelt, j Voorts reportages uit het vluehtl<?idings- centrum in Houston en vanaf het ber gingsvaartuig van de Amerikaanse marine (in kleur). NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 18.55, 19.03. 19.56 en 20.16) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA 19.06 uur: Schijn en werkelijk heid in Zweden, documentaire 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 20.50 uur: Zeemansvrouwen. 22.30 uur: Tweede journaal (NTS) TELEAC NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen o 18.55 en 20.16) NTS •18.50 uur: De fabpltieskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine 20.00 uur: KRO •20.20 uur: Openlnchtcircus 21.40 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek CVK^IKOR 22.30 uur: "t Zal de kerk een zorg zijn 23.15 uur: Tweede journaal (NTS) Televisie morgen NEDERLAND I Studieless 11.25 uur: Walter ei Caroline Kaart terug op t.v. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het verschil van me ning, dat ruim een maand geleden ont stond tussen de zangeres Caroline Kaart en de N.C.R.V.-televisie over de visua lisering van haar t.v.-programmaserie ..Concert met Caroline", is thans bijge legd. Mevrouw Kaart heeft zich bereid verklaard, op 14 februari 1969 de t.v.- repetities voor een nieuw liederenpro- gramma onder regie van Jurrlaan An ti riessen bij te wonen. In hoeverre de N.C.R.V.-televisie hier Is tegemoet ge komen aan haar wensen, is ons nog niet duidelijk geworden. Zoals bekend schreef mevrouw Kaart vorige maand aan de N.C.R.V. dat zij bezwaren had tegen de beeldregie haar programma. Toen zij weigerde aan' een nieuwe opname mee te werken, moest de N.C.R.V. in allerijl een beroep doen op de alt Aafje Heynis. Gezien de korte voorbereidingstij d zal de programmaleiding van de N.C.R.V.- televisie in januari a.s. in plaats van het „Concert met Caroline" een andere muziekuitvoering op de beeldband vast leggen. NCRV 20.25—21.35 uur: Stereo-Steravond, muziekprogramma 22.40—23.55 uur: Onvoorzien, muzikale sluitpost HILVERSUM II AVRO 20.05—21.30 uur: Radio Kameroi'kest 23.30—23.55 uur: Brandenburgs Concert 18.30. 22.30. 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 8.00, 11.00. 13.00, 16.00. 18.00. 19.30. 22.30. 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA i 11.55 Mededelingen. 12.00 Van twaalf tot twee: I gevarieerd programma. (12.2a WIJ van het I land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten 13.00 Raden maar...). 14.05 Schoolradio. 14.30 Stereo; Musiësta: licht gevarieerd muziek- I programma (opn). TROS: 15.00 Mensen als ik: Profiel van een volk Russen. accordeoi Nieuws .05 Spektrum: :hristelijke organisaties. 19.20 Muziek :lls (opn). 19.35 Ster ve noorsp. (ai. IU). 'evarleerd Droeram: orgelconcert "(opn): oude muziek. 22.20 ventsoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 voorzien, de sluitpost van de dag. 23.5! ünNrief. 18. 5 Voor de kleuters. 19.00 Tot toi. programma uit Parijs. 19.30 Nieuw i Bijbel: radiocat BRUSSEL NED (324 mofoonmuziek. 19.00 Ni< actualiteiten. 19.40 Li Vrije Politieke Tribi Israëlische godsdien: Plastische kunster VRIJDAG KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klassieke en moderne muziek (gr). (7.30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten: 7.50 17.15 Sportkompas. 17.45 Actuall- !o: Lichte grammofoc bezetting: moderne kamermuziek populair verzoekplat men tail- progr. 12.26 Mededelingen t v. land- en tuinbouw. 12.29 Overheidst lichting: Uitzending voor de landbouw. Klassieke kamer muziek (opn.) 17.40 Informatie: HILVERSUM Nieuws. 12.03 Agent OOO. 13.00 Nieu' Programma met Hans Kemna. 13.3 TROS: 14.00 Nieuws. 14.03 Lynx <c AVRO: 15.00 Nieuws. 15 03 Muziek 1 muziekprogramma met artiesten van (16.00 Nieuws.) 17.00 Nieuws. 17 02 BRUSSEL NED (324 erbericht. mededelingen. SOS-berichten ppers. 12.48 Lichte muziek. 12.55 s persoverzicht. 13.00 Nieuws. dagklapper rsberlchten. 13.21 Nieuws. 16.03 ADVERTENTIE e omroepcorrespondent) HILVERSUM De gedelegeerden In de Programmabeleldscommi9sie voor de te levisie hebben deze week het hoofd ge bogen over het voorstel van de omroe pen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om hun vaste televisie avonden toe te wijzen. Indien er over eenstemming wordt bereikt, zou het nieuwe t.v.-schema op 1 oktober 1969 in werking kunnen treden. Bovendien speelt daarbij ook de moge lijkheid een rol, dat de TROS in dc toe komst een B-omroep (250.000 leden) wordt. Immers in dat geval, zal een wekelijkse programmering volgens het oude systeem leiden tot een onoverzich telijkheid, die niet alleen de program maleiders, maar ook de kijkers voor de grootste problemen stelt. scheutje likeur, whisky, cognac of crème de cac vraag het uw melkleverancier Indien de leden van het programmabe- leidscollege voor half februari tot over eenstemming komen, valt te verwachten, dat het NTS-bestuur aan deze voor stellen binnen afzienbare tijd zijn goed keuring zal hechten. „Het verhaal begint op 'n plein waar aan 'n sigarettenfabriek en een wacht post van militairen gelegen zijn". Daartoe komt men, wanneer men, als André Acquart, het verisme, waarvan de opera in elke noot getuigt, gaat ver loochenen, wanneer men wil stiliseren, symboliseren en wat niet al, waardoor men niet alleen onwaar, doch ook on- koor en en kata- :trofaal te worden. Aldus de eerste zin van het programmacommentaar op Bizetsl praktisch is: samengaan va ..Carmen", waarvan de eerste van orkest dreigde daardoor zelfs een reeks opvoeringen, door de Ned. Operastichting verzorgd, gis teravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg ging. Misleidend commentaar, niet alleen in die ene zin, een sigarettenfabriek belovend, die in geen velden of wegen te zien was. Ook elders, o.m. in het laatste bedrijf, „waar men zich in de arena bevindt, waar Escamillo triomfen gaat vieren en een vrolijke menigte wacht". Die vrolijke menigte kon men niet zien, hoogstens horen, gescheiden als ze was van het publiek en het orkest! door een hoge muur, die ons deed denken aan een reusachtige maquette van een stadsplan in verticale stand...- Ziehier de inleiding tot een beschou wing, die goeddeels in mineur gesteld moet zijn: een opvoering met ups en downs, weinig ups en veel downs. Dat begon al met de dirigent, Bruno Maderna, die voor deze geniale muziek van George Bizet weinig gedisponeerd bleek: het goedwillende Kunstmaand- orkest werd daar meermalen de dupe van, het goedwillende koor eveneens. Waf aan Maderna's leiding ontbrak? Het doorlopend besef, dat après tout het noodlot de meester is", waarvoor liefde en dood zich hebben te buigen. Waar dit besef ten enenmale afwezig was, althans niet uit de noten opklonk, kon de ware geest van deze diepontroerende tragedie zich niet doen gelden. Dit hoofdbezwaar moeten we door een aantal andere, helaas, laten volgen.. Daar werd ons een Don José Nicholas di Virgilio geboden, vocaaltechnisch vol komen ontoereikend en als acteur in hoge mate middelmatig. Daar was een Micaëla Els Bolkestein die de wel licht moeilijkst speelbare rol in dit drama aanvaardbaar maakte, doch wier stemmiddelen in feite te kort schoten. Daar was een Escamillo José van Dam die. de portuur van een „he- man" missend, er tenslotte niet in slaagde zich waar te maken. Waren er dan uitsluitend downs? Ont braken de ups? Die ontbraken niet, die bevonden zich in het wonderschone kwintet in het tweede bedrijf, in de kaartscene in het derde. Gebracht door ome eigen mensen, niet door de gasten: we zeggen dit zonder een spoor van nationaal chauvinisme, constateren eenvoudigweg een feit. Hun optreden herinnerde ons weer eens aan de goede tijd, toen, onder leiding van Alexander Krannhals, Frans Vroons medewerkte. Met Corry ren CARMEN, opera ln drie bedrijver Tekst, naar de novelle van Prosper Mérlmée. bewerkt door Henry Mellhac en Ludovlc Halévy, muziek G. Bizel Acquart; kostui Beckum, Siemen Jongsma en Mimi Aar- Nog eén lichtpunt in deze opvoering 1968: de Carmen Regina Sarfaty was alleszins acceptabel. Ze zou zelfs zéér goed geweest zijn, had zij betere tegenspelers gehad. Resten de dansen: we moeten glim lachen als we daaraan terugdenken Aan het begin van het tweede bedrijf, de „beruchte smokkelaarskroeg", toen het doek opging, eruit zag als een kerst stalletje gestoffeerd met ondeugende herders. OndeugendDat is eigen lijk te veel «er, daarvoor miste de cho reografie eigenlijk de potentie. Op 18 en 20 december volgen de voor stellingen in het Scheveningse Circus- B.R. naar VPRO Het voor de kijkers meest aantrekke lijke voorstel ligt in het schema, waarbij de vier grote A-omroepen (AVRO, KRO, NCRV en VARA) de beschikking zullen krijgen over twee vaste avonden per week via Nederland-1 of -2, tijdens de werkdagen. Het koppel KRO-VARA zou in dit schema bijvoorbeeld op elke maandag- en donderdagavond rouleren via beide netten, terwijl het koppel AVRO-NCRV hetzelfde gaat doen op de dinsdag- en vrijdagavonden. Aangezien laatstgenoemde avonden een grotere kijkdichtheid hebben, dan de maandag en donderdagavonden, zal men willen voorstellen, dat de vier grote omroepen eenmaal per kwartaal of eenmaal in het half jaar van avonden gaan wisselen. De NTS zal in dit schema als vaste uit- j 1 f T/" zendavond de woensdag op beide netten j l< I K ïppe krijgen toegewezen, alsmede de voor- ■"■UCIVl iviCl 5 avond op alle werkdagen. Dit plan schijnt in NTS-kringen niet zo aantrek- gelijk te worden geacht. Liever wil men opteren voor de woensdag- en zondag avond en wel zondag op Nederland 2. Voor het weekend zullen de TROS en de VPRO beurtelings op zondagavond over Nederland-1 kunnen beschikken. De vier omroepen en de N.T.S. zullen dan eventueel op Nederland-2 kunnen rouleren. Vast staat, dat indien deze opzet bij de grote meerderheid van de omroepen en de NTS genade kan vinden, de AVRO, KRO, VARA en NCRV eenmaal in de vier weken op Nederland-1 en een maal in de vier weken op Nederland-2 het zaterdagavondprogramma gaan ver- Bezwaren De grootste bezwaren tegen dit schema komen echter uit VPRO- en NTS-krin gen. maar ook in deze kwestie zullen zij wel moeten toegeven aan de plannen van de meerderheid. Door deze wijzigin gen hoopt men onder meer te bereiken, dal de omroepen regelmatiger dan thans het geval is, op het scherm kunnen ver schijnen, zodat ook de afleveringen van t.v -feuilletons en andere filmseries met Een platenbon is altijd raak! 2001113 11S- v.i. 4.25 Hans Keiler en VfOUWen (ADVERTENTIE) „HU houdt van muziek. Dus?" Een platenbon is altijd raak! v.a. /,4.8* (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Met ingang van 1 ja nuari a.s. zal de heer Hans Keiler in dienst treden van de VPRO-televisie als regisseur-producer voor informa tieve en kunstprogramma's; bovendien zal de t.v.-staf van de VPRO worden versterkt door Roelof Kiers. Hans Keiler (31) begin zijn journalis tieke loopbaan als televiseredacteur van De Volkskrant. Van 1962 tot 1964 was hij werkzaam bij de AVRO-televi- sie, waar hij de programmaserie „li teraire ontmoetingen" redigeerde en op het scherm bracht. In 1964 trad hij in dienst van de KRO. Bij deze omroep verzorgde hij onder meer de rubriek „Kijk op kunst". De heer Keiler beëindigde zijn dienstver band met de KRO naar aanleiding van het ontslag van Frits van der Poel. Zoals bekend zal eveneens per 1 janua ri a.s. de heer Roelof Kiers, als regis seur-producer voor informatieve pro gramma's bij de VPRO in dienst treden. De heer Roelof Kiers is 30 jaar. Van 1982 is hij werkzaam geweest bij de AVRO-televisie. Tot zijn bekendste werk behoren o.a, een serie televisie portretten van bekende Nederlanders (Vondeling, Geertsema, Koekoek, Ver- olme). Hij hanteerde daarbij als eerste in Nederland de techniek van de zoge naamde „lopende camera". Vorig jaar Kerstmis zond de VARA het. volkstoneelstuk „De Jordaan" uit en ook dit jaar, enige weken vóór Kerstmis welis waar, brengt de VARA wederom een spectaculair volksepos op het scherm en wel „Zeemans vrouwen", ook va ii Herman Bouber (Ned. 1, '20.50 uur). Het verhaal van „Zeemansvrouwen", geschreven in 1928, is van het simpele makelij dat het ware volkstoneel ken merkt. Er is een lief vrouwtje Leen, vertolkt door Hetty Verhoogt. Op haar is de brave zeeman Willem (Hans Boskamp) al jaren verliefd, maar Leen schenkt haar hart aan de onbetrouw bare Lou (Erik van der Donk). Deze Lou laat Leen zitten met een door hem verwekte tweeling en het ziet er voor de heldin nogal somber uit. Dan keert de trouwe Willem weer terug, ontfermt zich over Leen en de tweeling en hoewel de zaak op een gegeven ogenblik nog eens in het honderd dreigt te lopen, alweer door de onbe trouwbare Lou, zorgt Herman Bouber toch voor een happy end. Naast de hierboven genoemde acteurs, spelen in „Zeemansvrouwen" mee: Tine de Vries, Bep Nooy jr, Coba Keiling, Ben Groe- nier, Tonnie Foletta, Tony Beastfeld, Ton Vos, Nico Jansen, Dick Rienstra en Alice en Dennis Zegerius. Televisiebewerking en regie: Willy van

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2