Gevarieerde kunstvloed in Lakenhal HP/ V PRISMA Trveericbtingverkeer tussen Rijnsburgerviaduct en Valkbrug WEGEN OVER SCHUTTERSVELD ZIJN VOLGEND JAAR KLAAR KUNSTWERK VOOR SCHOOL WOENSDAG 11 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 rvAT ER IN LEIDEN en de naaste omgeving nog wel wat te beleven valt op het gebied der beeldende kunsten bewijst de Inzendingsaankoop- tentoonstelling 1968, die nog deze week in de La kenhal wordt gehouden. Dat daarvan de schilder kunst het hoofdthema vormt behoeft geen ver wondering te wekken. Dat het geen doorsneebeeld ia van hetgeen er in Lelden en omgeving op dit gebied gaande is (hetzij op professionele basis of als amateur) is evenmin verwonderlijk omdat de totaliteit der ingezonden werken eerst door een jury-zeef is gegaan alvorens uitverkoren te wor den ter expositie. De keuze voor aankoop door de gemeente Leiden behoeft daarnaast weer geen graadmeter te zijn voor het niet uitverkoren werk. De aankoopcom missie zal zich n.l. ook hebben laten leiden door de overweging dat collecties, die reeds in het bezit der gemeente zijn, slechts behoeven te worden aangevuld of dat in bepaalde hiaten moet worden voorzien. Met dat alles willen wij maar zeggen dat, wat niet door de gemeentes is aangekocht, geenzins het mindere behoeft te zijn van het wel uitverkorene. Het begon al met de jury-uitspraak voor het toekennen van de Leidse Inzendingsprijs 1968wekle prijs toeviel aan de Noordwijker Krijn Giezen voor diens inzending wandkleden. Als serieuze kandidaat stond daarnaast de schilder Kees Buurman. De jury waardeerde het werk van Buurman vooral door de bewuste beperking van kleur en vormalsmede de op- merkéltjke behandeling van de verfhuid, aldus het juryrapport. Nu moge het laatste argument terugvallen op een technisch aspect, het is wel zo dat het schoon heidsresultaat van Buurmans werk voor een deel daaraan te wijten is en daardoor is de aarzeling van de jury tussen het tapijtwerk van Giezen en het schilderwerk van Buurman wel te begrijpen. Al zullen er wel zijn, die met de jury van mening verschillen. Zonder daarmee overigens te kort te willen doen aan het werk van de Noordwijkse kunstenaar. ADVERTENTIE Een der iverkstukken van Kees Buurman: „Kastje met zes ver tik alen". De tentoonstelling een goed beeld van stenaarswereld va wij er enkele nam< ingezonden of zijn lijk verklaard f toegelaten werken geeft reilt en zeilt in de kun- Leiden en omstreken, hoewel in missen. Hebben deze niet door de jury niet ontvanke- NOG DEZE WEEK TE ZIEN Het beeld, dat de afdeling schilderkunst ver toont, ls vrij veelzijdig. Van het werk van de Was senaarder Bonies, die met een hele wand aantoont hoe verschillend de kleuren van onze nationale vlag contrasteren In steeds andere volgorde, tot aan de geheel andere, maar geheel eigen plaats innemende Leidenaar Fer Hakkaart. Om dan ver der ook geen onderscheid aan te houden tussen professionals en amateurs. Zo zien we van de eveneens in Wassenaar wonende J. Bruyn een goed portretje, maar ook het zeer fraai getroffen „Vruchtenstalletje" met de mar kante kleurnoot lichtkarmijn tegen donkergrijs, alsmede de goed getroffen compositie. Kees Buurman trof vooral door zijn tableau „Cir kel met zwarte horizontaal en blanke yertikaal". „Twee beesten" kon ons persoonlijk minder beko ren. Het „Kastje" zagen we van hem reeds op een vroegere tentoonstelling. Met Rein Dool is het een moeilijk geval, wy herinneren ons van hem zijn eerste rembrandtieke tekenwerk, later zijn Spaanse impressies in zijn eigen Wevershuisje op zijn rood-krijttekeningen op weer een andere expositie. Nu'hangt er op deze tentoonstelling abstract werk van hem. Is dat een concessie aan de tijd? Wij missen er de inspireren de vonk in en de vroegere tekenaar Dool is ons liever dan de huidige schilder. Bijzonder mooi zijn de prenten in gemengde tech niek van de Leidenaar L. Eijkel; vooral de prent „Het Huis". Het genre mag echter geen maniertje worden. Het object „Zonder titel UT van de ever eens in Leiden wonende J. B. L. Geerts, ontleent zijn waarde aan de plastisch-decoratieve werking onder wisselende belichting. Pieter Geraedts Sr. uit Warmond zond een Appelachtig-beschilderende boomstronk in, onder de naam „Het Verbond". Het is een hele ommekeer sinds zijn „religieuse" tijd. De volumes van Pieter Geraedts junior be spraken wij reeds eerder bij gelegenheid van ten toonstellingen bij Walenkamp en in de Lakenhal. De mogelijkheid met vorm en gat zijn echter on uitputtelijk. Vreest de maker zelf niet de uitput ting der mogelijkheden? Van de Jongste Geraedts, Tom, hangen er drie objecten, die we reeds eerder bij Walenkamp zagen. Het is apart werk met wel licht nog grotere mogelijkheden. „De wandeling" van Dj. de Graaf uit Voorhout is een markant en tevens zeer mooi schildert]. Goed afgewogen van kleur en fraai van strakke com positie. De gemeente Voorhout kocht het werk aan, hoewel ook Leiden er belangstelling voor had. Graag zullen we eens meer werk van deze schilder zien. „Patateters" van Fer Hakkaart is een goed specimen van zijn kunst. Wat donker van palet, maar met een zeer goede karakterisering van de H. Slerck, Wassenaar, toont een drietal voor- treffelijk-eenvoudige collages. De mooiste daarvan vonden wij die in zwart en donkergrijs met het transparante middenvlak. Een pop-artachtige schil dering „Warm landschap" hangt er van de Leide naar H. M. Hollebeek. „Twaalf bladen van een groot notitieboek" zagen we van A. van Houwe- lingen. Sterk in tegenstelling daarmee zijn de altjjd wat ruige tekeningen van Kees de Jager. Van P. J. A. de Jong zijn twee prenten aanwezig, waarin hij blijk geeft met een minimum aan beeld een maximum expressie op te roepen. G. Post exposeert een tweetal matematlsche tableuax, mozaiekwerk in het groot maar niet groots. R. W. Rotteveel toont hangende en liggende objecten van polyester. Zeer eigentijds, maar zal deze vorm van huisvlijt een lang leven beschoren zijn? In een wat nerveus handschrift tekent mw. R. Scherft van Lookeren Campagne haar subtiele prenten, waarvan ons „Metropole" het meest kon bekoren. Ajb Steenvoorden uit Noord wijk zond een viertal etsen in van het genre zoals hij enkele weken geleden in het Duivènhuys exposeerde. Ook dit zijn weer zeer gevoelige prenten. In een serie van drie tekeningen, die mevr. Lucia Stelnbach inzond, vonden wij „Savona" zeer fraai door de markante tegenstelling van oranje op blauwgrijs. „St. Paul" verraad haar gevoel voor strakke, doch voortref felijke compositie. Het werk van de jonge Ronald Tolman blijft boeien in zijn absurditeit, maar ook door de technische uitvoering. Dat bleek destijds ook al bij Walenkamp, waar wij voor het eerst met dit werk kennis maakten. De zin is moeilijk te vatten, maar sterk obsederend, zowel door motie ven als uitvoering. Mooi zijn ook de houtsneden „Fabels" van J. C. v. d. Veer. Het lijken ons vooral voortreffelijke boekillustraties te zijn. W. G. v. d. Voort uit Oegst- geest zond een tweetal tempera's in „Hommage aan de psychiatrie I en II". Ons konden ze minder bekoren. Interessant zyn de min of meer objectische schilderingen a la Rauschenberg van de Leidenaar K. Water. Hier is getracht een synthese te vinden van de ruimte binnen en buiten het kader. In „Deuren I en H" is hij daarin o.i. beter geslaagd dan in „Stoel en tafel", waarin de vloeikracht van binnen naar buiten de lijst veel zwakker is. de objecten signaleerden wij Vrijstaande con structie nr. 11", een decoratief in hout, dat als model voor uitvoering op grote schaal is bedoeld. De maker is S. G. L. Buys. We zouden dit ruimte lijke werk op vergroting moeten zien om er een definitief oordeel over te kunnen vellen. Dat is anders met „Konstructle II" van N. M. Goerres, maar meer nog met een mooi staalplastiek van Frans de Wit, een beeld dat ruimte vraagt maar zelf ook ruimte suggereert. In z.g. constructieve opbouw zagen we „Kompositie m" en „Indianen- vrouw van H. D. Vroom. De eerste vonden wij het beste omdat daarin het materiaal primair is en dus eerlijker is gebruikt. H. Kop verrast met „Kip", vervaardigd van al- luminiumcement, een beeld met vaart en beweging. Goed getroffen is de kleinplastiek „Flatneurose" van de Lissenaar F. van der Veld. „Paard met ruiter", een klein bronsje van dezelfde kunstenaar, vertoont sterke invloed van Sproncken. Met betrekking tot de wandkleden van Krijn Giezen zullen we na de uitspraak van de jury niet veel zeggen. Naar ons gevoelen zal dit werk altijd weer verschillend worden beoor deeld. De grens tussen schoon en onschoon Intiem en huiselijk zjjn de kleine wandkleedjes in stoptechniek van B. W. C. Versteegen, uit Lisse. Geen grootse, maar gedegen werkstukjes, die ge voel voor humor en fantasie Verraden, gepaard aan goede handvaardigheid. Tenslotte w(jzen we op fraaie keramische pro ducten, behalve de reeds gesignaleerde producten van Pieter Geraedts Jr. Van Gyb Zaalberg valt in „Driedelige Vorm" vooral de gerafineerde toepas sing van het glazuur op, dat hier een prachtige decoratieve werking vertoont. A. H. J. Westgeest-Otto toont een kleine kera mische compositie met attractief-decoratieve wer king. Daarnaast staat een anecdotische „Marsman" Aardig, maar vrij nutteloos dunkt ons. WILLEM PRINS v P R1 S/WA herenhorloges 1) matgeslepen edelstalen horloge met glanzend-blauwe wijzerplaat 119.- in edeldoublé 169.- 1 2) PIERROT Telefoon 20178 MATTH. BRINKS LEIDEN Haarlemmerstraat 126 Telefoon 21074 MATTH. BRINKS VOORSCHOTEN Schoolstraat 41 Telefoon 2677 Moeten Leidse veemarkttarieven worden aangepast? Onlangs is aan de daarvoor in aan merking komende gemeenten verzocht, een opgave te willen verstrekken van de aldaar geldende veemarbttarieven. Na ontvangst van deze gegevens zullen b. en w. onderzoeken of het gewenst is om trent de veemarkttarieven nader over leg met deze gemeenten te plegen, zulks in verband met de vraag of, en zo ja in hoeverre, de Leidse veemarkttarieven moeten worden verhoogd ter gelegen heid van het gereedkomen van de nieu we veemarktsporthal in de loop van '69, B. en w. wijzen er in hun memorie van Antwoord evenwel op, dat de omstandig heid, dat Leiden de meest recent ge reedgekomen en mitsdien verhoudings gewijs duurste hal heeft gebouwd, voor de andere gemeenten geen argument zal zijn hun tarieven aan de door ons tueel gewenste aan te passen. Over een aantal weken is de openbare aanbesteding te verwachten Werk op het Schuttersveld: de langverbeide verbindingsweg tussen Stationsplein en Willem de Zwjjgerbrug, benevens de „ombouw" van de Rijnsburgerrotonde tot een vierpotig kruispunt. Gelijk of vrywel gelijk daarmee, maar los daarvan, kan de aanbesteding plaats hebben van de rybaanverbredlng voor het instellen van tweerichtingverkeer tussen Rijnsburgerviaduct en Valkbrug. Belde Schutters veldwegen komen dan ook volgend jaar gereed, want belde kredieten zyn goed gekeurd. Ook andere belemmeringen zijn uit de weg geruimd, zo blijkt uit de Begrotingskrant van het Bureau Voorlichting. VERBINDINGSWEG TUSSEN STATIONSPLEIN EN WILLEM DE ZWIJGERBRUG De vlerbaansweg met fiets- en voet paden tussen Stationsplein en Willem de ZwUgerbrug (bijna driekwart kilome ter) is natuurlijk de belangrijkste. Dit is de directe verbinding van Leiden-Noord en Leiderdorp met het Stationsplein, na aanleg van de Plesmanlaan n ryksweg 4 (waarvoor het krediet nog niet is goedgekeurd) een vlotte binding tussen de rijkswegen 4 et DRAAIBRUG TE LEIDEN SLOOT NIET GOED Het spoorwegverkeer tussen Leiden en Alphen aan den Ryn is vanmorgen van 6 tot 8 uur gestremd geweest, omdat de draaibrug over de Rijn- en Schie- kanaai aan de Kanaalweg zich niet vol doende kon sluiten. Het mankement is vermoedelijk ont staan door de vorst. De reizigers werden met bussen tussen beide plaatsen ver- Laatste verbindingen van „Citosa" op Oudejaarsavond Op dinsdag 31 december a s. worden door „Citosa" geen dienstritten i aangevangen na 21.00 uur, tenzij i richting van de garage. Hieronder volgt een opsomming van de laatste op die avond te rijden ritten. Lyn 1: Boskoop-Zoetermeer-Den Haag v.v., vertrek 20.27 van Boskoop tot Den Haag; 21.32 van Den Haag tot Boskoop. Hjn 1: Alphen-Boskoop-Zevenhulzen- Moerkapelle-Rotterdam-Zoetermeer- Leiden-Alphen (via Lage Zijde) v.v., vertrek 19.35 van Leiden tot Alphen: 20.58 van Zoetermeer tot Leiden; 20.55 van Boskoop tot Alphen: 21.36 van Avi fauna tot Boskoop; 20.02 van Boskoop tot Rotterdam; 21.10 van Rotterdam tot Zoetermeer; 20.47 van Rotterdam tot Boskoop; 20.58 van Alphen (Lage Zij de tot Leiden; 21.20 van Leiden tot Zoetermeer. Lijn 4: Leiden-Boskoop-Gouda-Bode- graven-Alphen a. d. Ryn-Leiden v.v., vertrek 20.32 van Bodegraven tot Lei den; 20.10 van Boskoop tot Leiden; 20.42 van Boskoop tot Gouda; 21.10 van Gou da tot Bodegraven-Alphen; 21.02 van Leiden tot Boskoop; 19.20 van Leiden tot Bodegraven-Gouda; 20.53 van Gouda tot Boskoop; 21.18 van Leiden tot Al phen. Lyn 5: Bodegraven-Woerden-Harme- len-Utrecht v.v., vertrek 20.30 van Bo degraven tot Utrecht; 21.30 van Utrecht tot Bodegraven. Lyn 7: Boskoop-Reeuwijk-Gouda v.v.. vertrek 19.50 van Boskoop tot Gouda; 20.25 van Gouda tot Boskoop. Lijn 9: Nootdorp-Leidschendam- Stompwljk v.v., vertrek 19.30 van Noot dorp tot Stompwljk; 20.42 van Stomp- wljk tot Nootdorp. Het krediet voor deze wegaanleg reconstructie van de rotonde (met verkeersllchteninstallatie) is vorig jaar al goedgekeurd. Het betrof een bedrag van 5,2 miljoen, dat de gemeenteraad in juli 1967 had aanvaard voor dit kar wei, benevens de bouw van een groot transportriool. Dit laatste deel moest voorafgaan aan de wegaanleg en is in middels voltooid. De wegenbouwers kun nen, als de kans op flinke vorstperiodes klein is geworden, hun gang gaan. Het Is niet denkbeeldig dat de ge reedkoming van de Schuttersveldweg meer mensen zal bewegen de overbelaste Rijnsburgenveg (20.500 motorvoertui gen per werkdagetmaal) links te laten liggen en de veel rustiger (ca. 6.000 voertuigen) en kruisingvrije Oegstgees- terweg te nemen. Behalve als belangrijke lokale en in terlokale verbinding heeft deze weg nog een voorname betekenis. In september 1969 wordt nl. de enorme veemarkt/ sporthal geopend, die door de nieuwe weg vlakbij het spoor- en busstation komt te liggen. Een niet onbelangrijke functie, die de bouwers noodzaakt voor De invoering van tweerichtingverkeer tussen Valkbrug en Rijnsburgerrotonde staat liier helemaal los van. Reeds op 20 december 1966 bestemde de gemeente- raad een bedrag van 99.000,- voor de daarvoor benodigde werkzaamheden. Dit krediet is eerst onlangs goedgekeurd. i Binnenstad ontlasten De belangrijkste aanleiding voor het Instellen van tweerichtingverkeer op dit weggedeelte is de verkeersstroom uit de richting Oegstgeest met bestemming Leiderdorp of verder, min of meer te dwingen van de noordelijke singelroute gebruik te maken. Hoewel op de Stationsweg grote ver keersborden dit interlokale verkeer naar de Rijnsburgersingel verwijzen, leert de praktijk dat vrijwel iedereen door de binnenstad gaat in de richting Utrecht. Door de mogelijkheid te scheppen van uit het Rijnsburger (spoorweg) viaduct rechtdoor te gaan naar de Rijnsburger singel hoopt men de inmiddels veel rus tiger geworden singelroute te populari- i. Ook hierdoor verwacht men de binnenstad wat meer te vrijwaren van verkeer dat deze niet als bestemming heeft. In het kader van de anderhalf procentsregeling zyn voor artistieke verfraaiing van de nieuwe Wethouder Verwey- school aan de Sumatra*traaf opdrachten verstrekt aan de Leidse beeldende kunstenaar Jan Maaskant (school plein) en de Amsterdammer Jef Diederen (aula). Gdtfk met de opening van de nienwe school Is een be- ■m schelden tentoonstelling over beide kunstenaars inge richt in de nis voor de Harteveltzaal van het stedelijk museum De Lakenhal (gratis toegang). De directeur hiervan Is voornemens hiervan een traditie te maken. schooL° 8t*lt 6Pn plMttek voor Mnn«nP,aA*« f»" de Kerstbroeitentoonstel- ling in Haarlemse Krelagehuis De jaarlijkse Kerstbroeiten toonstel ling, georganiseerd door de Kon. Al- gemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur, zal dit jaar te bezichtigen zijn op donderdag (Tweede Kerstdag) vrijdag en zaterdag 26, 27 en 28 decem ber a.s., van 's morgens 9 uur tot 's middags 5 uur, in de grote beurs- zaal van het Krelagehuis te Haarlem. Zondag is de tentoonstelling gesloten. Het is in de eerste plaats een vak tentoonstelling hetgeen men aan de wijze van opstellen van de bloemen zal kunnen constateren. Ook voor niet- vakmensen kan dit juist wel eens in teressant zijn. In ieder geval heeft iedereen toegang (tegen betaling, vak genoot of niet lid van de vereniging of niet. Er zullen in deze vroege periode reeds veel bolbloemen te zien zijn. Hyacinten en tulpen op potten en pannen, Narcissen op kisten, décoratief opgestelde Freesia's, Amaryllis Hip- peastrum en Cyclamen. Leidse Universiteit EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het Kerk. ex. Godgeleerd heid de heer B. Prakke (Wassenaar); mevr. W. Hudig-Semeijns de Vries van Doesburg (Rotterdam); kand. ex. God geleerdheid de dames M. A. Verbist (Den Haag) en A. W. E. Brokerhof (Zeist). Doet. ex. Fiscaal recht de heren W. Buis (Winterswijk) en C. A. Kam (Coevorden). Doet. ex. Ned. Recht de heer C. H. van Alderwegen (Vlaardin- gen) en mevr. L. Hofstee-Korthals (Den Haag). Doet. ex. Sterrekunde de heer R. S. Ie Poole (Leiden). Doet. ex. Scheikunde de heren: F. A. de Wolff. A. G. Hlnze, P. M. Haandrik- man, W. C. Glasz en J. A. B. Paul (allen Leiden), O. P. van Diggelen en J. E. G. M. Veltmeijer (beiden Den Haag), C. M. Knynenburg c.l. (Delft) en A. H. J. M. Sikken Wassenaar). Doet. ex. Wiskun de de heer G. v. d. Hoek (Rotterdam). Doet. ex. Natuurkunde de heer P. H. Fortuin (Leiden). Doet. ex. Biologie de heren L. Sloot en A. J. Vijverberg (bei den Leiden) en mevr. M. M. Ambagts- heerLeopold (Leiderdorp). Kand. ex. Wisk en Nat. A: de heren A. W. Boon, A. Zijlstra, G. A. J. Voete link en B. C. P. Coster (allen Leiden); idem,Will: de heer M. Bogaardt (Gro ningen); idem A": de heren H. M. C. Eykelhof (Leiden) en A. G. M. v. d. Boog (Leiderdorp); idem D': de heren H. J. L. v. d. Valk en J. J. Bosman (bei den Leiden); idem F: de heren H. A. J. Gijzemijter en H. L. Mulder beiden Lei den); idem G: de heren G. S. I. M. Jan sen, P. Worm (beiden Leiden) en D. P. Fabery de Jonge (Voorburg); idem J: de heren E. J. Holtrop (A'dam) en J. Staal (Oegstgeest); idem K': de dame* I. den Hartog, M. Pacque en P. v. Kam en de heren G. de Jonge. A. J. Jan- F. Stap (allen Leiden) en G. D. E. Povel (Voorschoten); idem L: de dames R. Meeles (Rotterdam), E. M. v. d. Stijl M. Graafland (beiden Leiden). Semi-artsex.: de heren H. de Ruijter de Wildt en W. J. Terpstra (beiden Lei den), J. J. Slagter (Schagen) en A. P. Varekamp (Haarlem). Artsex. de heren: H. V. M. Kroon (Breda), F. Lahr (Lei den), J. F. A. Vleer (Enschede) en J. Zee (Valkenburg). lahncn- >n Wij hebben een plan U bent geabonneerd op DE LEIDSE COURANT en naar wij veronderstellen zult U In grote lynen wel kontent zijn met deze krant. Toch zijn er nog steeds gezinnen, waar ons blad nog niet wordt gelezen en dat zouden wij graag veranderen. U kunt ons daarbij helpen woonplaats of In de omgeving Wij vragen U daarom naam en adres in te vullen van een of meerdere familieleden, buren of kennissen, die naar uw mening eigenlijk ook DE LEIDSE COURANT zouden kunnen lezen doch die dit blad nog niet kennen. Wij sturen dan hen ter kennismaking gratis en vrijblijvend DE LEIDSE COURANT 2 weken lang op proef, waarna een onzer propagandisten deze adressen bezoekt. Wij sturen aan U graag uit erkentelijkheid een kleine attentie voor ieder nieuw adres waar, mede dank zij uw aktiviteit gedurende minstens 3 maanden een abonnement wordt genomen. Wilt U daarom onderaan ook uw eigen naam en adres invullen. Voor Uw moeite danken wy U bij "oorbaat en van harte! Naar mtjn mening komen onderstaande adressen in aanmerking om gratis eovrybjyrend gedurende 2 weken DE LEIDSE COURANT op proef te ontvangen. Woonplaats: Woonplaats: Woonplaats: Woonplaats: Werd ingezonden door:

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3