Zelfkritiek van de Kerk lijkt op zelfvernietiging Cairo wil V.N.-leger weer aanvaarden BOMAANSLAG TEGEN SHOWROOM RENAULT PAUS LEGT ZIJN ZORGEN BLOOT BERAAD TUSSEN BREZJNEV-DUBCEK Buurman aan dood ontsnapt Bromfietser gedood Mankrecs klaP na botsing met ploeg Dohmen tegen Mertens en ondermijning van het geloof Vertrouwen in Christus ongeschokt Brennerpas geblokkeerd Wie deed er concessies? Scranton is optimistisch Zuid-Vietnam eist geen capitulatie Parochianen Don Mazzi protesteren MAANDAG 9 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 0 met hamer ROME (KNP) „Tegenwoordig komt het niet zelden voor, dat zelfs de Paus een teken van tegenspraak wordt", zo verklaarde Paus Paulus zaterdag bij de ontvangst van theologiestudenten van het Lombardijse seminarie te Rome, tijdens welke hij ongewoon openhartig zijn zielenood blootlegde. „De Kerk bevindt zich in een periode van onrust en van zelfkritiek. Men zou bijna kunnen spreken van een periode van zelfvernietiging." Paus Paulus moest toegeven, dat nie mand zich de naconciliaire tijd had voor gesteld als een tijd van heftige en ge compliceerde omwentelingen op kerkelijk gebied. Integendeel, men had zich voor gesteld. dat een tijd van enorme bloei zou aanbreken, waarin geleidelijk aan de daar tot rijpheid gekomen ideeën zich zouden verbreiden. Men moet toegeven, dat van die bloei in de Kerk wel iets te bespeux-en valt, maar de tragische as pecten tx*eden toqh veel duidelijker op le voorgrond dan die andere, zo voegde de Paus er met enige bitterheid aan toe. De Paus sprak dan over de houding, die hij tegenover de hedendaagse situatie 1 het gouden jubileum van de afdeling Nicuw- Einde van de Nederlandse kath. mqn- werkersbond heeft de heer Frans Doh men, bondsvoorzitter van de NKMB zich met nadruk gedistancieerd van de uit spraken van de NKV-voorzitter Mertens als zou het NKV zich ..vuile handen" ge maakt hebben aan het kapitalisme. „Wij hemen "het niet", aldus de heer Dohmen, „dat van de Nederlandse kath. mijnwerkersbond als bond van het NKV gezegd zou worden, dat hij heeft geheuld op enigelei wijze met de kapitalistische ondernemer. Dat is in het verleden niet gebeurd, dat is nu niet zo en dat zal ook in de toekomst niet zo zijn". Hij is voorts fel van leer getrokken. „Het knagen aan ons geloof, dat één van de grondslagen van het werk van onze NKMB ondermijnt". Het meest nog moesten het ontgelden „een aantal pries ters. die het theologische bewijs belang rijker vinden dan het eenvoudige ge loven van de goedheid van de Heer". Dat eenvoudig geloven herinnerde de bondsvoorzitter aan vroeger ijden: „Er was toen alleen het geloof in Christus, dat met name op de mijnwerkers de donksterste jaren het werk in de mijnen mogelijk gemaakt heeft" Ook de recente publicistische activitei ten vanuit de Nijmeegse studentenwe- i*eld hebben het bureau van de bonds voorzitter bereik. „Is het niet ontmoedi gend. dat het mogelijk blijkt in onze tijd, dat een studentenblad van de kath. universiteit van Nijmegen een stuk af drukt van een zekere meneer Apollinai- re, waarin op de meest weerzinwekken de wijze gespot wordt met alles wat een mens heilig kan zijn". Dohmen noemde dit „je reinste vuilspuiterij". Hij vroeg zich af waarom er zoveel tegen Humane Vitae geprotesteei'd wordt en waarom bisschoppen noch andere priesters tegen dit „soort literatuur" protesteren. Doh- mens conclusie: „En als u. beste vrien den, op grond van dit stuk vuilspuiterij besluit geen cent meer te geven voor onze katholieke universiteit, dan hebt u het grootste gelijk van de wereld". in de Kerk wil gaan aannemen. Vooreerst zei hij, dat nu hijzelf een teken van tegenspraak is geworden, zoals Christus op het kruis, hij zich nog dichter onder het kruis zal opstellen en dat hij de Heer zal danken, dat Hij hem in het lijden aan zich gelijk maakt. En wat zijn praktisch optreden betreft: velen verwachten van de Paus, dat hij met opzienbarende daden energiek en beslissend zal optreden, m.a.w. dat hij een harde lijn zal gaan volgen. „Maar", zo stelde de Paus tegenover die pressie groepen vast, „de Paus gelooft niet, dat hij een andere lijn mag volgen dan die van het vertrouwen in Christus, wie de Kerk maar dan wie ook ter harte gaat. Hij zal de storm tot bedaren bren gen. De Paus zal de eerste zijn die het gebod van Christus zal volgen, op God zal blijven vertrouwen en aan Christus zal overlaten de onzichtbare, maar vast en zeker aanwezige steun te verlenen. Dat staat niet gelijk met steriel niets doen, maar met waakzaam, biddend af wachten." Sommige vaticanisten zien in deze ver- klaring van de Paus een teken, dat hij er niet over denkt af te treden. In het jongste verleden zijn er herhaaldelijk geruchten geweest, dat de Paus bij het bereiken van de 75-jarige leeftijd zou bedanken. Paus Paulus is 72. SLACHTOFFERS' VAN VERKEER (Van een onzer verslaggevers) In het ziekenhuis te Waalwijk is zondag overleden een 43-jarige man uit Waalwijk, die met zijn bromfiets tegen een onverlichte landbouwploeg was ge reden. In Rosmalen verongelukte een 33-jarige Bossenaar toen hij tijdens een uitwijkmanoeuvre door een busje tegen het wegdek werd geslingerd en daarop door een personenenauto werd ovcr- Een 8-jarig jongetje werd zondag avond in Eindhoven gedood bij een botsing. Zijn vader, die geen voorrang verleende, werd zwaar gewond. Een 25 jaar oude bromfietser uit Helmond kwam om het leven toen hij bij het linksafslaan geen voorrang verleende aan een personenauto. Toen twee auto's tegen elkaar botsten op een wegkruising in Weert werd een 8-jarige jongen ge dood. Zijn ouders werden ernstig ge wond. Op 6 december werd een 78 jaar oude weduwe aangereden in Amsterdam door een motorrijder. Zij overleed zon dag aan haar verwondingen. Vanmorgen kwam bij een inhaalmanoeuvre een Volkswagenbusje bij Exlo in botsing met een plotseling van een picnicplaats weg rijdende vrachtauto Een inzittende werd gedood, drie ernstig gewond. In Sleen werd een 84-jax-ige man door een auto geschépt toen hij onverhoeds de rijweg overstak. Hij overleed aan de verwon dingen. op hoofd (Van onze correspondent) MEYEL Zaterdagmiddag is een moordaanslag gepleegd op een 24-jarige man uit Meyel. De man werd met een hamer op zijn hoofd geslagen. De vrouw van de man en een 22-jarige „huis vriend" zijn als verdachten in deze zaak aangehouden en ingesloten. De verwon dingen vielen nogal mee. De man was in ieder geval in staat de rijkspolitie kort na de aanslag te waarschuwen. Zijn vrouw plus de vriend waren Meyel intussen ontvlucht. Ze konden in Hemei-t worden achterhaald. De politie heeft geen zekerheid over de vraag wie de klap met de hamer heeft toegebracht. Omtrent de motieven van de aanslag is nog geen volledige zekerheid verkre gen. BOLZANO (AP) Een enorme aard verschuiving heeft zich gisteren van eei der hellingen op de Brennerpas over eei deel van de Italiaanse autoweg naar Oos tenrijk uitgestort. Ongelukken hebben zich niet voorge daan Volgens de politie is een dei rotsmassa's 200 meter breed en 25 me ter hoog. Het spoorwegverkeer gaat nor maal door, aangezien de baan over eer ander deel van de pas loopt. Paus Paulus: „We hadden verwacht dat na het concilie een tijd van bloei zou aanbreken" Lestoestellen - zonder benzine - neergestort GODTHAAB (AP) Drie straallestoe- stellen met totaal vier ingezetenen T-33 van de Amerikaanse luchtmacht kwa men in de lucht zonder benzine te zitten nabij de luchtmachgbasis Sondre Stroem- fjord op Groenland en de bemanningen moesten ze laten neerstorten, nadat zij er zelf uitgesprongnen waren. Een Deense reddingshelikopter vond de vier vliegers en bi'acht hen naar Son dre Stroemfjord. Een van hen had een gebroken arm. De anderen waren onge- Het drievoudig neerstorten had. plaats in een hevige sneuwbui met mist, zodat de piloten de webg kwijtraakten en hun brandstof opraakte. NEW YORK (AP) Naar in New York vernomen wordt heeft Egypte Amerika laten weten, dat het bereid is een nieuwe V.N.-troepenmacht te aanvaarden in ver band met een algemene oplossing van de Israëlisch-Arabische oorlog van 1967. Diplomaten hebben meegedeeld, dat Egypte dit gedaan heeft in een verklaring van zeven punten die door de Egyptische ambassadeur bU de Verenigde Naties, Mo- hamed Awad ei Kony overhandigd werd aan de Amerikaanse ambassadeur J. R. Wiggins. De diplomaten zeiden dat Egypte nu be reid is een nieuwe V.N.-troepenmacht te aanvaarden om het toezicht te houden op de terugtrekking van de Israëlische troepen om daarna gestationeerd te wor den tussen de twee partijen op plaatsen waarover overeenstemming bereikt moet worden, waaronder Sjarm el Sjeik aan de Straat van Tiran. De Amerikaanse ex-gouverneur William Scranton speciale afgezant van de geko zen president Nixon, is gistermorgen in Amman aangekomen voor een bezoek van een dag als onderdeel van zijn missie voor het verzamelen van feiten hoofdsteden in het Midden-Oosten. Van daag is hij naar Israël vertrokken. Scranton zei in Cairo voor zijn vertrek naar Amman dat hij en Nasser zeer uit gebreide besprekingen over het Arabisch- Israëlische probleem hadden gevoerd, hij voegde er aan toe: „Ik verlaat Cairo optimistischer over een eventuele vreed zame regeling dan ik bij aankomst was, vooral wegens de sfeer van mijn bespre kingen met president Nasser en zijn open hartigheid in onze besprekingen". PARIJS (Reutcr-DI'A) De Zuidviet- namese delegatie, die gisteren in Par(js is aangekomen voor deelneming aan het vredesoverleg, heeft er geen twijfel over laten bestaan dat zij alleen een „gesprek tussen twee partijen" aanvaardt, maar niet uitdrukkelijk naar overgave van de tegenstanders in de Vietnamese oorlog zal Vice-president Ngyen Cao Ky, adviseur van de Zuidvietnamese delegatie, zei bij zijn aankomst op het vliegveld Orly dat zijn regering slechts wenst dat de onder handelingen leiden tot de overwinning van „rechtvaardigheid en redelijkheid" en geen overgave van de tegenstanders eist.- De leider der Zuidvietnamese delegatie, de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Pham Danglam, liet er echter geen twijfel over bestaan dat men het Noord- vietnamese voorstel, om de ondei'hande- lingen te laten voeren door vier onafhan kelijke partijen enei-zijds de Verenigde Staten en Zuid-Vietnam en anderzijds Noord-Vietnam en het Zuidvietnamees nationaal bevrijdingsfront afwijst. Evenmin zal zij volgens hem de Noord- vietnamese voorwaai'den tot beëindiging van de oorlg aanvaarden. MOSKOU (AFP-Reuter) In de Oe- kraiense hoofdstad Kiev is zaterdag een Russich-Tsjecho-SIowaaks topcon ferentie gehouden over vraagstukken van wederzijds belang en ontwikkeling van de samenwerking tussen beide lan den, aldus het Russische persbureau Tass. De Tsjecho-Slowaakse delegatie werd geleid door Alexander Dubcek, de Russische door partijleider Leonid Brezjnev. Het gespx-ek wex-d ook bijgewoond door de Tsjecho-Slowaakse president Ludvik Svoboda, premier Oldrich Cer- nik, de vice-premiers Gustav Husak en de Russische premier Alexej Kosygin. Pax'lements voorzitter Smrkovsky was De Tsjecho-Slowaakse delegatie is in middels naar huis teruggekeerd. „In een communiqué over de confe rentie staat dat het gesprek hartelijk, in een kameraadschappelijke en vriend schappelijke sfeer is verlopen"' Politieke waarnemers in Wenen ma ken uit het summiere communiqué, waarin geen resultaten staan vermeld, op dat men getracht heeft duidelijk te maken dat de verstandhouding beter was dan bij vroegere besprekingen tussen beide landen. Zo werd de reeds lang niet meer ge ziene term „hartelijk" gebruikt om de sfeer tijdens de besprekingen aan te dui den, terwijl de term „openhartig en vrijmoedig", die normaal duidt op ver schil van mening, gemist wordt. Het is de waarnemers echter niet bekend wie van beide partijen concessies zou heb ben moeten doen om deze verbetering van atmosfeer te bereiken. Uit de plaats waar het overleg heeft plaatsgevonden, Kiev maken zij echter op dat Russen de Tsjecho-Slowaken in elk geval „halver wege" tegemoet zijn gekomen. Daar entegen wordt de afwezigheid van Jó- sef Smrkovsky, een vertegenwoordiger van de uiterst liberale vleugel der Tsje cho-Slowaakse CP, uitgelegd als een te gemoetkoming aan de Russen. Rafael Caldera laat zich opgewekt fotograferen door 'n kleine bewonderaarster. Zijn opgewektheid is te begrijpen, want de christendemocratische kandidaat voor het Venezolaanse presidentschap won de verkiezingen met een overigens kleine voorsprong op Barrios. FLORENCE (KNP/AP) Gisteren heb ben honderden gelovigen uit de parochie Isolotto een betoging gehouden voor de kathedraal van Florence, waar kardinaal Florit een plechtige eucharistie vierde. Zij wilden aldus uiting geven aan hun soli dariteit met pastoor Enzo Mazzi, die vori ge weck door de kardinaal is afgezet. „Bisschop, maak dat je wegkomt, dien je ontslag in", aldus een van de span doeken. „Wij willen een rijke kerk, maar rijk aan liefde", was te lezen op een an der. En: „Bisschop, U drijft de mensen de kerk uit". Don Mazzi was bij de demonstratie niet aanwezig. Hij had tegenover zijn paro- I chianen verklaard, dat zij zelf moeten be- j slissen, of zij het besluit van de kardi naal aanvaaiden of niet. Don Mazzi heeft ook onder zijn collega's heel wat aanhang. In het weekend heeft buurtpastoor Dn Sergio Gomiti zijn func tie uit protest neergelegd. Ook uit het buitenland komen reacties binnen. De Zwitserse theoloog Hans Küng heeft in een brief aan een Florentijnse vriend zijn grote blijdschap uitgesproken over het moedige optreden van Don Mazzi en de zijnen. Hij verklaarde vol bewondering te zijn voor de moed, die men opbrengt, om het evangelie in stand te houden mid den in het volkomen vei-kalkte Italiaanse kerkelijk» systeem. ('Va» ome correspondent L. Kleijn) PARIJS ln de nacht van zaterdag op zondag z(jn in Parijs drie bomaanslagen gepleegd tegen banken en tegen de show room van Renault op de Champs Elysées. De bom bq Renault explodeerde op de eerste etage in een toilet waar hü was gedeponeerd. Op dezelfde verdieping staan alle oude en nieuwe modellen van Renault geëxplodeerd, maar die hebben geen schade geleden. Van het toilet zelf is niets meer over. De grote spiegelruiten aan de voorkant van de Champs Elysées bleven heel. Kleinere ramen sprongen in diggelen. Arbeiders waren gistermox-gen al weer bezig ze te ver nieuwen. De gehele zondag waren voor Renault honderden mensen op de been om de vernielingen in ogenschouw te nemen. De bom is een bijzonder zware geweest van ongeveer een kg plastic. Overblijfselen zijn gevonden van een wekker, zodat men aanneemt dat het een tijdbom is geweest. Van de daders geen spoor. Een journalist van de France Soir is er goed afgekomen. Hij heeft zijn apartement vlak naast de plek waar de bom is ontploft. Zijn 7-jarige zoon kreeg een nachtmerrie. Om de jongen te kalmeren stopte hij hem bij zijn vrouw in bed en ging zelf op de kamer van zijn zoon slapen. Een uur later ontplofte de bom. De journalist kreeg 100 kg kalk en puin de ongedeerd over zich heen, terwijl de bleven, want al het puin vloog over hen heen. Bij een van de banken waar eveneens een bomaanslag is gepleegd, vond men een jonge studente uit Toulouse. Zij werd gewond en werd naar een ziekenhuis gebracht. De politie neemt voorlopig nog niet aan, dat zij met de aanslag iets uitstaande heeft, maar wel wordt verondersteld dat zij vrienden en vriendinnen heeft uit de anarchistische beweging. En dus namen kan opgeven. Zij wordt op haar bed voort durend ondervraagd. Extremisme Al deze aanslagen, ook vorige op Amerikaanse reisbureaus, banken, Citroën en Renault tonen aan hoe Frankrijk de laat ste maanden meer en- meer in extremistisch vaarwater terecht komt. Uiterst rechts en uiterst linkse groepen zijn ontbonden en verboden verklaarden, maar doken onmiddel lijk onder en werken thans ongezien illegaal. De speculatie tegen de franc heeft de geesten nog veel meer geradicaliseerd, zodat beurs en banken door jongeren wor den beschouw als kapitalistische tempels van verderf, cor ruptie en landverraad. Generaal De Gaulle is ondanks zijn 78 jaar nog altijd de man die de gaullistische meerderheid bij elkaar weet te houden, maar wat gaat er gebeuren als de generaal er niet meer is? De conservatieve democraat Giscard d'Estaing, eens De Gaullle's minister van Financiën, heeft de generaal gewaar schuwd. dat hij in geen geval volgend jaar een referendum mag uitschrijven, aangezien daardoor Frankrijk opnieuw en nog veel meer dan voorheen in twee vijandige kampen tal worden verdeeld. Giscard heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat het tijd wordt, niet alleen voor de gaullistische ploeg, maar ook voor De Gaulle self, om plaats te maken voor anderen. Onder belangstelling van hier en daar duizenden mensen langs het Noordzeekanaal en in IJmuiden bij de Noordersluis is gisteren het grootste in Nederland gebouwde vaartuig, het 210.000 ton metende tankschip Melania van de bouwwerf van de NDSM in Amsterdam naar de Noordzee gesleept. Bij de Hembrug was niet meer dan drie meter speling en in de sluis slechts één meter. Buitengaats kreeg het schip overigens een storing in de brander. Vanmorgen is 't ankergerei beproefd onder toezicht van vertegenwoordigers van Lloyds en de rederij Shell tankers Londen". De geweldigeankers wegen veertienen- eenhalve ton per stuk en hangen aan kettingen van 180 vaam of 325 meter, juist de lengte van het schip zelf. Deze kettingen bestaan uit schakels, die ieder tweehonderd kilogram wegen, wat het totale gewicht van beide kettingen op 130 ton brengt. De Melania vaart richting Schotland, terwijl langzaam het machinevermogen wordt op gevoerd en diverse instrumenten worden beproefd en gecontroleerd. Man ligt vijf dagen dood ZEIST (ANP) In een pension te Zeist is het lijk aangetroffen van een al leenwonende 57-jarige horlogemaker. Verontruste medebewoners, die de man van maandag af met gezien hadden, belden de politie, die het slachtoffer rug gelings op de grond liggend in zijn ka mer vond. Hij was door een hartinfarct getroffen en overleden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5