Vierde Nationale Vanavond via Nederland I: Orkestensubsidie nog te veel sluitpost Tumultueuze gala in Scala DE LEIDSE COURANT MAANDAG 9 DECEMBER 1968 Schoolboeken en onderwijsmethodiek RADIO PROGRAMMA A700R ouders met kinderen op scho- len voor voortgezet onderwijs is de boekenaanschaf inzoverre zij die zelf moesten kopen vaak een vervelende geschiedenis geweest. Dikwijls veran derde de school van docent of de docent van inzicht: andere kinderen uit hetzelf de gezin konden om die reden dan de boeken van oudere zus of broer niet meer gebruiken. Een ander probleem rees bij het ver anderen van school. Daar bleek dan her haaldelijk. dat aan de hand van andere boeken ook een andere methode werd gevolgd. Het onderwijs bleek niet ..aan te sluiten", met grote overgangsperi kelen, zo niet een verloren jaar. voor de verhuisde leerling. Nu de mammoetwet in vele vakken tot een andere methodiek dwingt, of als de dwang afwezig is dan toch een ge wenste gelegenheid hiervoor schept, rijst er een mogelijkheid om op dit gebied meer uniformiteit te gaan betrachten. In enkele gevallen lijkt het zelfs erop. dat bepaalde boeken bij het voortgezet on^ derwijs een dominerende positie gaan in- Ook dat heeft echter zijn bezwaren. De vraag is namelijk of de methodiek waarop deze boeken geënt zijn, na enig praktijk wel de juiste zal blijken te zijn Verder is het nog meer de vraag, of binnen het raam van zo'n methodiek één bepaald boek het beste, laat staan al léén-zaligmakend mag heten. De toestand die tot nu bestond, had grote bezwaren: ze gaf het onderwijs een vrijheid, welke soms niet strookte met de belangen van de leerling. Maar het andere uiterste brengt ook bezwaren met zich mee; zeker in een periode zoals de onze waarin er in het belang van het onderwijs geëxperimenteerd moet kun* de Katholieke Volkspartij. 1. Een uitzending over poli- i de praktijk dat boek gaan schrij- :in hebben en de enig gewin zien. een'of meer leraren ven omdat ze daar nevenmogelijkheid Maar wel het open laten van de mo gelijkheid van concurrentie die tot ver betering leidt. Ook het onderwijs heeft standarisatie nodig, maar niet een stan- darisatie welke verstarrend werkt. Wij zouden al blij zijn. wanneer men probeerde qua methodiek meer éénheid te krijgen. Voorzitter A Bk wil nieuwe wegen iris laan UTRECHT (ANP) De voorzitter van i de bij het NVV aangesloten Algemene bond van Kunstenaars, de heer C. M. van den Berg uit Rotterdam, vindt dat ten aanzien van de subsidiëring van symfonieorkesten andere wegen moeten j worden ingeslagen. De huidige situatie acht hij structueel niet juist, want het komt te vaak voor dat op de begrotin gen van de gemeentelijke overheden de subsidiëring van vooral de landelijke j symfonieorkesten een sluitpost vormt Op het vandaag in Utrecht gehouden congres van de ABK kondigde de heer Van den Rerg aan, dat thans wordt ge werkt aan een optrekking in het mate riële vlak van de positie van de musi ci in symfonie- en radio-orkesten. De heer Van den Berg signaleerde voorts de tendens om in onze land tot één grote vakorganisatie van kunstenaars te ko men. De ABK ondersteunt' dit streven, maar wenst een eventuele nieuwe con stellatie niet buiten de erkende vakcen trale geplaatst te zien de heer van den Berg gaat akkoord met eenheid in de kunstenaarswereld, maar niet tot elke prijs. Voorts betoogde de heer Van den Berg, dat de televisie in belangrijke ma te de radio heeft verdrongen, hetgeen zijn weerslag heeft gehad op de NRU- orkesten. Tot voor kort werden uitslui tendwerkzaamheden verricht voor de ra dio. maar sinds enige maanden ook voor de televisie. Er is een regeling getrof fen om als proefperiode tot eind 1969 voor de televisie werkzaam te zijn. Op korte termijn zullen onderhandelingen met de Nederlandse Radio Unie wor den geopend over de vraag op welke basis, de werkzaamheden van de NRU- orkesten voor de televisie zullen worden voortgezet en over de financiële conse quenties daarvan. Dansers bleven achter Onjuist en onsociaal noemde de heer Van den Berg de positie van de ballet dansers (Essen), die met hun honorering zelfs zijn achtergebleven bij die van de overige uitvoerende kunstenaars. Dansers met vijf dienstjaren verdienen nauwelijks meer dan het minimum loon. Mede in verband met de betrekkelijk korte tijd dat dit beroep kan worden uitgeoefend, is salariëring boven de ver gelijkbare groepen wellicht gewenst. Spr. heeft de indruk dat men op het ministerie van CRM ook niet gelukkig is met de huidige situatie. Miserabel noemde de heer Van den Berg de positie van de kunstenaar in het vrije bedrijf (musici en artiesten zonder vast dienstverband), die in fei te heel weinig met die van twintig jaar geleden verschilt. Bestaande rechten als toekenning van een vakantiedag, het verplicht verzekerd zijn volgens de so ciale verzekeringswetten en dergelijke worden door vele van de betrokken werk- i gevers met voeten getreden. De heer Van den Berg klaagde in dit verband ook over de oncontroleerbare praktijken van nielgeconsessioneerde bemiddelaars. Hij pleitte daarom opnieuw voor in stelling van een centraal bureau amu sementskunst. waardoor allerlei bestaan de misstanden de kop zouden kunnen worden ingedrukt. Grammofoon boycot De boycotactie van de Nederlandse grammofoonplatenmaatschappijen, die een maand geleden begon, wordt tot nu j toe gekenmerkt door een hechte solida- i riteit. Indien zulks noodzakelijk mocht worden, kan worden gerekend op finan ciële steun van het NVV. De actie zal worden voortgezet totdat onderhandelin- gen over een CAO met succes zijn be- kroond. De Nederlandse uitvoerende kunstenaar kan niet langer aanvaarden, dat zijn produkt wordt gebruikt voor doeleinden, waarvoor het niet bestemd Produktie geheel Nederlands 5. Een table-top-film met vijf ver- i keerstechnische vragen en tenslotte nog drie vragen over controle van het oliepeil, gebruiksverlichting en verlies van een caravan. De rijtest wordt besloten met een intro ductie van de kleine „hovercraft". De presentatie is in handen van Ilse Wes- sel én Jaap van Meekren. Voor de vierde nationale televisierijtest, vanavond via Nederland I, zijn tal van verkeersfouten realistisch in scene gezet en gefilmd. (ADVERTENTIE) kaas uit het vuistje de p van probaat middel tegen avondtrek (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. In samenwer king met de K.N.A.C. en het Verbond voor Veilig Verkeer presenteert de A.V.R.O.-televisie de kijkers vanavond van 21.25 tot 22.20 uur via Nederland 1 de vierde nationale rijtest. Evenals bij de derde rijtest, die op 15 december 1967 op bet scherm kwam, is deze een geheel Neder landse produktie, qua opzet en uitvoering weer afgestemd op omstandigheden waarmee de Nederlandse automobilist kan worden geconfronteerd. Zo zullen zich wederom vele verwachte en onverwachte praktische verkeers problemen en -situaties voordoen. Veel van dit soort situaties heeft men zelf in de hand. op voorwaarde dat men zijn kennis van het verkeer vergroot. De rijstest is samengesteld uit vijf onderdelen, te weten: 1. Drie vragen met betrekking tot startmoeilijkheden, oprijden van voorrangsweg of voorrangskruising en slippen van een tankauto; 2. Een animatiefilm met vijf vragen over rijden op vluchtstroken; 3. Brand in de auto, stroomverbruik en pompend remmen 4. Een anticipatietest met tien voor komende problemen; De vierentwintigjarige Thomas A. Stevenson, op wie in augustus een niertransplantatie is uitgevoerd, is met een van zijn verpleegsters getrouwd de drieëntwintigjarige Lynda Kathryn Keene uit New Orleans. Zij werkte in het Methodistisch ziekenhuis te Houston. Afrikaanse dans in Circustheater DEN HAAG Op zaterdag 14 decem ber. 20.00 u., zal de dansgroep Ensemble Nationale du Sengal optreden in het Cir custheater te Scheveningen. „Fascinerend Afrika" heeft de oprichter en artistiek directeur van 't ensemble, Maurice Seng- hor, de voorstelling van zijn ballet ge noemd, die een bonte schakering weer spiegelt van de culturele waarden en tradities van Senegal. De groep bestaat uit 40 kunstenaars van diverse bevolkingsgroepen, die een voorstelling brengen met verschillende thema's (de nationale opbouw, het hu welijk, de besnijdenis) verbonden door muzikale tussenspelen. Zij geven hierme de weer de traditie, het streven en de toekomstverwachtingen van het Senega lese volk. Men zal bij het beluisteren van de begeleiding van het muzikale „vraag en antwoordspel", het afwisselen van solozang en koorzang, die zeer ty pisch is voor de bouw van negermuziek, kunnen opmerken; een vorm van bege leiding die men bij de dansgroepen die uit het Oosten komen nauwelijks zal aan treffen. Primitief is deze muziek wél, echter met een geheel eigen geluid en eigen gezicht, uitreikend boven de ge compliceerde ritmen van de trommen: een melodisch zowel als ritmisch op zich zelf staande muziek. Nederlands Studenten Orkest in Congresgebouw (Van onze muziekredactie) Het Nederlands Studenten Orkest con certeert, wederom onder leiding van Jan Brussen, op donderdag 30 januari aan staande in het Nederlands Congresge bouw. Solist is bij deze gelegenheid Wer ner Hcrbers, die het hoboconcert in groot van Joseph Haydn zal vertolken. Als gewoonlijk staat er ook een groot werk op het programma: ditmaal de Eerste Symfonie in c klein (1824) van Felix Mendelssohn-Bartholdv. Voor de tournee 1969 heeft men, in afwijking van vroeger, niet eeh opdracht aan een Nederlands componist gegeven, doch een keuze gedaan uit het bestaand repertoire: met het gevolg, dat men de Sinfonia (1939) van de in 1895 geboren Alexander Voormolen gaat spelen. Ook dit jaar komen de baten van de concertenreeks ten goede aan de Stich ting Het Universitair Asylfonds en de Stichting Het Nederlands Studenten Sa natorium (tegenwoordig voor studiehulp ten behoeve van zieke en gehandicapte studenten). NATIONALE RIJTEST 1 goedfout 2 goedfout 3 goed fout 4 goedfout 5 goed fout 2 goed 3 goed I 4 goed 5 goed 1 a b c d 3 a b c d AANTAL PUNTEN TESTFORMULIER: Met medewerking van de KNAC en het Verbond voor Veilig Verkeer kan men op maandag 9 december voor de vierde maal via de AVRO- televisie kennismaken met een Nationale Rijtest. Alle automobilisten en aspirant- automobilisten krijgen de kans na te gaan in hoeverre zij een verkeerssituatie weten te beheersen. Tijdens de televisie-uitzending wordt meegedeeld hoe dit testformulier moet worden ingevuld. HILVERSUM I (402 lerste gehoor. (Om 7.20 Mededelingen. KRO: ramma, (12.22 Wij Mededelingen Actualiteiten: Conciliepostbus. Antillen. Het toerisr op de ABC-eil; Mr. J. C. Hooftm Ichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.54 lag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radio- VPRO: 7.54° Deze dag.8 AVRO°8.00 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lich- nmoloonmuzlek. (8.30-8.33 De groente- 8.50 Morgenwijding. NRU9.00 Uit- le reportage of herhaling NRU-pro- (opn.). AVRO: Klarinet en piano: klassieke n i Beursberichten. 12.00 Komt vrii reld van de opera: Die Frau ol opera van R. Strauss, met lichte muziek uit Latijns Ameri der. Muzen: kunstkroniek 17.00 Band Beat: Dansorkest The 17.25 Jazz Spectrum. 17.55 Meded |W\'oor tieners!' 132)0 SNit farieerd platenprogramma. (14. i. 13.03 Ekspres: (14.00 Nieuws.: platenprogram- Jonge uitgever van „Candy" in arrest gesteld AMSTERDAM (ANP) Dc jeugdige Amsterdamse uitgever van het sexy con tactenblad Candy" dat op last van de Amsterdamse officier van justitie vrij dag j.l. in beslag werd genomen, zit in arrest en zou vermoedelijk vandaag al voor de officier van justitie, mr. H. E. van Rcncsse. die pornografiezaken be handelt. worden geleid. Het is de 22-ja- rige Peter M., die zich behalve uitge ver ook frcc-lance journalist noemt. Hij kwam vrijdagmiddag via een te lefoontje van de Rotterdamse politie bij de zedenpolitie op het Amsterdamse hoofdbureau om óver het in beslag ge- ïomen nummer te praten. Daarin werd als'hoofdprijs voor een nieuwjaarsprijs- i'raag van het blad het 21-jarige Utrecht se fotomodel Jacqueline Hermans voor ;en weekend Ier beschikking gesteld van de hoofdprijswinnaar. Voor Peter M. werd het een „lost weekend" want hij werd door de chef van de zedenpo litie in verzekering .esleld. De Amsterdamse officier van justitie en hoofd van het parket mr. J. F. Hartsuiker, gelastte de inbeslagneming omdat hij zowel het als hoofdprijs ter beschikking stellen van het fotomodel als de gehele inhoud van het blad aan stotelijk voor de eérbaarheid achtte (ar tikel 240 wetboek van strafrecht). Peter M. heeft in Rotterdam een boek- handeltje waar hij tijdschriften ver koopt. Vanuit Rotterdam was de Am sterdamse justitie in kennis gesteld van hetgeen in het decembernummer van „Candy" stond. Tegenover de recher che heeft Peter verklaard de enige te zijn die het blar" uitgeeft. De in beslag genomen exemplaren waren van het derde nummer dat volgens de uitgever een oplage van 9000 exemplaren had. MILAAN (AFP) De opening van het operaseizoen in de Scala van Milaan is zaterdagavond ernstig verstoord door circa tweehonderd linksradicale beto gers, voor het merendeel studenten, die afgaven op „het burgerlijke en reactio naire karakter" van deze manifestatie. De politie had een kordon om het ge bouw gelegd maar kon niet verhinderen dat de avondkleding van diverse geno digden besmeurd werd door rotte eieren. De jongelui bekladden de japonnen en bontmantels van drie later arriverende vrouwen met rode verf. De betogers voerden rode vlaggen mee en zongen de internationale. Door megafoons riepen ze de gasten woorden toe als „smerige bourgeois, de revolutie zal jullie uitkle den", „we zullen jullie de w.c.'s laten schoonmaken als wij aan de macht zijn" en „jullie zullen niet lang meer kunnen luisteren naar de aria's van meneer Verdi". In de zaal zelf, waar de opera „Don Carlos" van Verdi werd uitgevoerd, strooiden betogers pamflet ten uit. Na afloop kwam het opnieuw tot ongeregeldheden. De politie verrichtte talrijke arrestaties. Pas na middernacht keerde de rust weer. De Scala had nog nooit een gala-avond in zo'n „revolutio naire" sfeer beleefd. Het 207 de Zingende Zolderconcert wordt zaterdag 14 december gegeven in het Hivo-gebouw, Westeinde 46 Den Haag. In samenwerking met de stichting Gau- deamus wordt een programma „Mu ziek van nu" gepresenteerd door pia nist Ton Hartsuiker die de werken te vens zal toelichten. Op het programma staan composities van Olivier Messiaen. John Cage, Rod du Bois, Nicolo Cas- tiglioni, Karl -Heinz Stockhausen, Lu ciano Berio en Misja Mengelberg. In Jospeh's Place. Gevers Deynootweg 134 Scheveningen, wordt van 13 decem ber tot 7 januari een tentoonstelling gehouden van werk van Paul van Esch. Beste t.v. dit weekeinde was ongetwij feld de film „Geen Vietnamees noem de me nikker", gisteravond door de VARA uitgezonden. Omdat ze zo vol uit raak vertelde wat ze mee te delen had: het feit dat veel negers in de Verenigde Saten niet inzien waar om ze in Vietnam moeten vechten cn sterven voor een „vrijheid die hun zelf in eigen land niet gegeven is. Zo'n film wekt bij ons altijd gemengde gevoelens op. We zijn geneigd Amerika te haten om wat ze een deel van de eigen bevolking aapdoet. En gelijktij dig hebben we bewondering voor het feit dat er zó geprotesteerd kan wor- den en dat dit protest door de Ameri- I t.v. uitgedragen wordt. Inclu- i Veertig Karaat naar de 100? DEN HAAG „Veertig Karaat", hel ondeugende blijspel van het Parijsc duo Barillet en Grédy, beleeft zaterdagavond 14 december in Den Haag in dc Konink lijke Schouwburg zijn 75ste opvoering door de Haagse Comedie. Het einde van de voorstellingenreeks van dit door Ko van Dijk in een verta ling van Alfred Pleiter en decors van Jacques Marillier geregisseerde stuk is overigens nog niet in zicht. De publie ke belangstelling duurt namelijk onver minderd voort sinds de première, die vorig seizoen 13 april plaatsvond. De hoofdrolspeelster Myra Ward en haar j medespelenden Guido de Moor. Ko van j Dijk, Georgette Hagedoorn, Trins Snij- j ders. Marijke Merckens en Jacques Luyer maken daardoor een aardige kans dat zij „de honderd halen". Mede gezien het. feit, dat zij de 75 in nog geen vijf maanden vol hebben gemaakt. We zouden vandaag nog bereid zijn communist te worden als b.v. de Rus sische t.v. een film kon uitzenden van écn protestmars op het Moskouse Ro de Plein, tegen de invasie in Tsjecho- Slowakije. Maar de drie of vier men sen die dat durfden zitten nu in Sibe rië. Zodat we kiezend tussen beperkte vrijheid in Amerika en absolute on vrijheid onder de „commies" met die keus toch geen moeilijkhed hebben. Vooraf ging Maigret. Met een afleve ring die anders verliep als de VARA- persdienst het had doen voorkomen waardoor we niet weten of de pers dienst dan wel bewerker Otto Dijk „fout" was. Afgezien van een paar goedkope effectjes, als de gewonde mevr. Maigret. was het overigens een goede aflevering in de reeks die een der lichtpunten van onze t.v.-program- Zaterdag was „I" door de NCRV be zet plus tweemaal Rien van Nunes, in Swiebertje en een eigenlijk wel geini ge aflevering van ..Eerste man", waar bij we telkens weer moeite hebben om burgemeester en taxichauffer uit el kaar te houden. Voorts Studio Anno. om persoonlijke betrokkenheid moei lijk kritisch te beoordelen. Ons hart ging open, zowel om Eddy Christiani's liedjes als om de bijdragen van Jetty (Jetje van Radio Oranje) Pearl. Wat ons wél opviel: de prestaties van Anneke Grönloh en Rob de Nijs. Bei den zijn enorm populair geweest en na dien nagenoeg in vergetelheid verval len. Terwijl ze thans in staat bleken een vakmanschap en vocale bekwaam heid ten toon te spreiden als ze niet vermochten toen ze nog aan de top ston- Voor eigen genoegen keken we naai het onvolprezen „Bureau Bristol" on vervolgens te belanden in „Met Bomans de wereld rond" dat alleszins de moei te waard bleek in een zinvolle combi natie van humor en informatie. De NCRV had zaterdag geen enkele „gil ler". Maar zc mikte naar onze smaak hoog genoeg. Hoger n.l. dan het gemid delde niveau. NEDERLAND I (STER-reclameuitzen- dingen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) TELEAC. 18.40 uur: Een nieuw systeem voor omzetbelasting NTS. 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO. 19.06 uur: CVK/IKOR. 19.31 uur: Kenmerk NTS. 20.00 uur: Journaal AVRO. 20.20 uur: Televizier, actualiteitenrubriek 20.45 uur: De Mounties, tv-serie 21.25 uur: Nationale Rijtest 1968 NTS. 22.20 uur: Tweede journaal TELEAC. 22.50 uur: Een nieuw systeem voor omzetbelasting 23.00 uur: Export NEDERLAND II (STER-reclameuitzen- dingen om 18.55 en 20.16) NTS. 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV. 19.03 uur: Rinaldo, Rinaldini, 19.28 uur: moderne muziek 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: De stoommachine, film 21.50 uur: Hier en nu. actualiteitenrubriek 22.15 uur: Geloven op maandag 22.25 uur: Tweede journaal (NTS) Televisie morgen NEDERLAND I. NOT/NTS. 11.00 uur: Europa nummer een 11.25 uur: Beeldverhaal van de aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's HILVERSUM I NCRV. 20.30—21.15 uur: Amsterdams Kamerorkest 22.40—23.55 uur: Tekens bij de tijd HILVERSUM II NRU. 20.30—22.20 uur: Concert 22.55—23.55 uur: Metro's Midnight Music Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00. 7.30 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 8.00, 11.00. 13.00, 16.00. 18.00, 19.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 (ADVERTENTIE) RENTESPAARBRIEVEN BNG ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2