Saargebied uit de verdrukking FRIESCHE VLAG GOUDBAND BONN MOET BESLISSEN OVER RIJNKANAAL Douaniers vrezen ontslag door b.t.w. Een vingerhoed vol Goudband is al genoeg voor het lékkerste kopje koffie: geuriger en met een voller aroma. Plezierig dat juist die koffiemelk óók de voor deligste in het gebruik is! Goua oy Goudband DE LEIDSE COURANT DINSDAG 3 DECEMBER 1968 LUCKY LUKE: DE DALTONS BREKEN LOS SUSIKE EN WISKE: TEDERE TRONICA BIGGLES: MATO GROSSO CONCURRENTIE MET ROER OM NIEUWE INDUSTRIEëN (Van onze correspondent in Bonn) BONN Tegen het einde van dit jaar wacht de regering te Bonn een zware taak: te beslissen over de aanleg van een kanaal uit het Saargebied door de palts naar Ludwigshafen. Dit plan is al tachtig jaar oud. liet ontstond in de gouden dagen van de kolen- en staalnijverhcid. toen de Duitse industrie beter verbindingen wenste met de in- ter-Europese waterwegen. Momenteel zit het Saargebied wat in de verdrukking. Dit industriële gewest, met een bevolking van ruim een mil joen zielen, heeft het zwaar te verdu ren sinds structurele veranderingen in haar zware industrie zijn gekomen. Sedert 1966 is een achtste van de werk nemers in de Saarindustrie zonder em plooi. Er zijn de laatste twee jaar meer dan tienduizend mensen geëmi greerd, vooral naar de meer welvaren de gebieden van Hessen en Baden-Wür- temberg. De bezetting in de mijnindus trie is binnen tien jaar teruggelopen van 65.000 naar minder dan 30.000. Er liggen ongeveer drie miljoen ton overtollige steenkool, ondanks het feit dat Frankrijk, krachtens het Saarver- slag, tot het jaar 1981 een derde van de produktie van het Saargebied moet afnemen. In de dagen dat dit verdrag getekend werd, anno 1958, bestond er in Frankrijk een groot tekort aan steenkool, en de Fransen dachten dat zij met dit verdrag een goede zaak gemaakt hadden. Maar nu ziet men in Frankrijk bergen Duitse kolen, waar nog geen emplooi voor is. Ook de staalindustrie, met haar leidende figu ren in deze sector verklaren dat voor hen een moderne waterweg naar de Rijn een levensnoodzaak is. In de da gen dat er een grote vraag naar staal heerste waren de hoge transportkosten per rail niet zo bezwaarlijk. Thans ech ter wel degelijk nu deze bedrijfstak te kampen heeft met overcapaciteit. In het Saarbekken is men van mening, dat een kanaal naar de Rijn niet al leen de industrie weer op de been zal helpen, maar dat er dan ook een cen traal Europees blok van zware indus trie zal ontstaan in de driehoek Nancy, Luxemburg en Saarbrücken. Maar zo'n waterweg zou naar schat ting 1,6 miljard mark kosten en de aanleg zou ruim tien jaar duren. Twee derde van de kosten zouden gedragen worden door Bonn, de rest gelijkelijk door het Saarland en de Rijnpalts. Arbeidsplaatsen In Bonn speelt men nog met een an der plan ten behoeve van het Saarge bied: een ontwikkelingsproject ter waarde van ruim een miljard Mark, dat ruimte zou kunnen scheppen voor 50.000 nieuwe arbeidsplaatsen. Het is mogelijk dat dit plan de voorkeur ge niet van de minister van Economische Zaken. Juist op de dag dat de minister-presi dent van Saarland te Bonn pleitte voor het kanaal, werd in het Saargebied druk gevlagd ter herdenking van het referendum, waarbij het Saargebied zich uitsprak voor een terugkeer naar Duitsland. Uit niets blijkt dat men in het Saargebied momenteel deze beslis sing betreurt, maar de Saarlanders hebben wel het gevoel dat de heren in Bonn hun streek als een soort uit hoek beschouwen. De problemen van het Roergebied staan op de voorpagi na's, maar de zorgen van het Saarland vinden buiten eigen streek weinig weer klank. Toch is het niet onmogelijk dat de bondsregering tot de aanleg van de wa terweg zal besluiten dat moet zij trouwens, als zij waar wil maken wat de regering-Erhard in '65 heeft beloofd. Erhard zei destijds dat het kanaal ge bouwd zou worden wanneer de bonds regering niet meer instaat zou zijn om de transporten van de Saarindustrie te subsidiëren. Volgens een uitspraak van het Europese hof van februari jongstleden zou er een eind aan deze subsidiering moeten komen wanneer zij een unfaire concurrentie zou bevorde ren. Leidende figuren van de Europe se gemeenschap zijn van mening dat de subsidiering over drie jaar dienen te vervallen, maar de regering van het Saargebied tracht een vernieuwing voor nogmaals tien jaar te verkrijgen. Evenals het Roergebied doet het Saar land al het mogelijke om nieuwe in dustrieën aan -te trekken. Er hebben zich dan ook sinds 1960 120 nieuwe be drijven gevestigd, die 20.000 nieuwe ar beidsplaatsen hebben geschapen. De re gering geeft ruim een kwart van de vestigingskosten cadeau door tege moetkomingen op fiscaal en ander ge bied. Zij verschaft ook langlopende le ningen, tot een maximum van vijf tig procent van de investering, tegen lage rente. Een van die firma's die zich aan de Saar wil vestigen is de Ford, die een van haar types, de EsCort, in Saar- louis zal assembleren. Dit bedrijf zal 500 arbeidsplaatsen bieden. Gornd is in het Saargebied niet duur en de prij zen ondergaan een neerwaartse druk door de concurrentiestrijd tussen Roer en Saar om nieuwe industrieën aan te trekken. Wanneer in het Saargebied offertes voor industrieterrienen gedaan worden voor zes Mark per nieter, doet men het aan de Roer voor iets minder, of omgekeerd. Ander land als over een stuk buitenland. Het Saargebied is een symbool ge worden van de Frans-Duitse verzoe ning. Maar nu deze streek politiek sta biel is geworden wil zij ook bestaans zekerheid. Toen het Saarland voorgoed weer Duits werd in 1957 heeft kanse lier Adenauer toegezegd dat de econo mische ontwikkeling van dit gebied ge lijke tred zou houden met die van de hele Bondsrepubliek. Maar thans moet het alle zielen bijzetten om niet ten achter te raken. Wanneer men van de Rijnpalts het Saargebied binnenrijdt is het alsof de ze streek niet bij Duitsland behoort. Niet dat dit land er niet „Duits" uit ziet De winkelstraten van Saarbrücken zien er even welvarend uit als die van Keulen of Düsseldorf. Vermoedelijk zul len het wel de herinneringen zijn aan heel de veelbewogen geschiedenis van deze streek, die de bezoeker dit ge bied met een ander oog doen zien, dat waarmee hij de overige Duitse ge westen waarneemt Trouwens, Saarlan ders spreken over de Bondsrepubliek Handelsunie keert uit Indonesië terug DJAKARTA (ANP) De uit acht le den bestaande handelsmissie van de Ne derlandse regering die sedert 16 novem ber in Indonesië bseprekingen heeft ge voerd aanvaardt dinsdag de terugreis zonder concrete resultaten te hebben be reikt die de handel tussen Nederland en Indonesië uit het slop kunnen halen. De missie heeft gedurende haar verblijf in Indonesië vrijwel zonder onderbreking overleg gepleegd met Indonesische mi nisters en andere functionarissen. De besprekingen zijn nu afgesloten en er moet dinsdag alleen nog een docu ment worden ondertekend waarin de punten waarover men het eens is gewor den zijn neergelegd. Het bezoek vond plaats in het raam van de oprichting van een gezamenlijke commissie krach tens de overeenkomst voor economische samenwerking die minister Luns in juni van dit jaar in Djakarta heeft onderte kend. De leider van de missie, directeur-ge neraal voor buitenlandse economische betrekkingen W. van Oorschot, heeft maandag gezegd dat is onderzocht waar om de handel tussen de twee landen niet is toegenomen. De missie is tot de conclusie gekomen dat dat te maken heeft met de algemene stagnatie die de handel tussen ontwikkelingslanden en industrielanden ondervindt. Het is geen typisch Nederlands-Indonesisch vraag stuk. In het algemeen geproken heeft Indonesië niettemin de mogelijkheid zijn uitvoer te vergroten door kwaliteitsver beteringen van bijvoorbeeld rubber, thee en koffie. Indonesië is natuurlijk in het nadeel bij de concurrentie met de lan den die met de Europese economische gemeenschap geassocieerd zijn, vooral bij de handel in Palmolië. VENLO De Fenex (de vereniging van Nederlandse grensepediteurs) heeft izeh in een brief tot de minister van Financiën gewend met de vraag, welke maatregelen worden getroffen om de bedrijven, die door de invoering van de belasting toegevoegde waarde (BTW) in moeilijkheden raken, tegemoet te ko- De grensepediteurs zijn zeer onge rust over de gevolgen van de BTW en het geleidelijk aan harmoniseren van de EEG-bepalingen. Men vreest, dat de kan toren, die zich uitsluitend bezig houden met grensformaliteiten, gedoemd zijn om te verdwijnen. Het zal op de lange duur het ontslag betekenen van duizen den werknemers in deze branche. Om dat het merendeels specialisten betreft, zullen deze mensen moeilijk elders aan de slag kunnen. Fenex verzoekt de minister om scha deloosstelling van de betrokken be drijven en een omscholingsregeling voor de werknemer, die moeten afvloeien. De heer M. Mijdam, secretaris van de ver eniging van oost-grensexpediteurs, ver klaart, dat de verwachtingen miserabel zijn. „De huidige werkzaamheden komen door de harmonisatie van de douane wetgeving en de afbreking van de gren zen te vervallen. Door de BTW wordt het systeem van de omzetbelasting zeer vereenvoudigd. De meeste grensexpe- diteurs zullen geen reden van bestaan meer hebben, omdat er dan geen grens- documenten meer opgemaakt behoeven te worden. Bij de invoering van de Europese Unie zal het onderlinge goe derenverkeer vrij zijn. De douane wordt dan overbodig". Koeznetsov uit Praag vertrokken PR.AAG (AFP) Vasil Koeznetsov, de Russische onderminister van Buiten landse Zaken, die sinds enkele maanden als vertegenwoordiger van de Sovjet regering in Praag heeft gezeteld, is voorgoed uit de Tsjecho-Slowaakse hoofd stad vertrokken, zo is van welingelichte zijde vernomen. Koeznetsov, die voor het eerst in deze functie op 6 september naar Praag kwam, werd beschouwd als de man, die de belangrijkste rol heeft gespeeld bij de normalisering van de verhouding tussen Tsjecho-Slowakije en de Sovjet- Unie na de Oosteuropese interventie in het land van Dubcek. Het vertrek van de Russische vertegenwoordiger zou er op wijzen dat na de ondertekening van het akkoord van 16 oktober betreffende tijdelijke legering van Sovjettroepen op Tsjecho-Slowaaks gebied de belangrijk ste problemen tussen Tsjecho-Slowakije en zijn medeleden van het Pakt van Warschau nagenoeg zijn geregeld. H LorsELino nonreen meen tiAAR DePlRAniXCEREDen. 14-karaats gouden sieraden! Vraag nieuwe folder met nieuwe prijzen (ingaande 1 juni 1968) aan uw koffiemelkleverancier. De daarin afgebeelde sieraden zijn verkrijgbaar voor ongeveer de helft van de vergelijkbare winkel waarde. de fles waar méér in zit

Leidse Courant | 1968 | | pagina 6