Oordeel kardinalen over Nieuwe Katechismus WIJZIGING NODIG OP TIEN PUNTEN Rapport beschuldigt politie van Chicago van geweld Voorzitter Mertens: NKV speelt mee met schijndemocratie en is soms kapitalistisch Aanrander in hoofdstad al herkend door acht vrouwen MAANDAG 2 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 VATICAANSTAD In de Acta Apostolicae Sedis van zaterdag is een j stuk gepubliceerd onder de titel „Een samenvatting van het oordeel der kardinalencommissie" over de nieuwe katechismus. Het stuk, dat onder tekend werd door de kardinalen Frings en Jaeger uit Duitsland, Journet uit Zwitserland, Florit uit Italië, Lefèbvre uit Frankrijk en Browne uit Ierland, geeft in tien punten weer, welke bezwaren de commissie tegen de nieuwe katechismus heeft. Hier volgt de letterlijke vertaling van dit be langrijke stuk, waaruit alleen de aanhalingen en verwijzingen zijn weg gelaten. 1. Een en ander over God-schepper. De katechismus moet leren, dat God, behalve de zichtbare wereld waarin wij leven, ook een rijk van zuivere geesten geschapen heeft, die wij engelen noe men. Bovendien moet worden uiteenge zet dat de ziel van iedere mens, aan gezien zij geestelijk is, onmiddellijk door God geschapen wordt. 2. Over de in Adam gevallen mensen Hoewel als gevolg van de kwesties over de oorsprong van het menselijk ge slacht in zijn langzame ontwikkeling het dogma der erfzonde heden te dage nieuwe moeilijkheden oplevert, moet toch in de Nieuwe Katechismus ge trouw weergegeven worden de leer van de kerk over de mens, die in het be gin der geschiedenis is opgestaan te gen God met het gevolg dat hij voor zichzelf en geheel zijn nageslacht de heiligheid en gerechtigheid verloor, waarin hij geplaatst was, en een wer kelijke staat van zonde door voortplan ting van de menselijke natuur aan allen doorgaf. Beslist moeten uiteenzettingen vermeden worden die de indruk kunnen wekken, dat de afzonderlijke leden der menselijke familie slechts hierdoor met de erfzonde worden besmet, dat zij door hun oorsprong innerlijk onderworpen zijn aan de invloed der menselijke ge meenschap waarin de zonde heerst, en zich zo aanvankelijk op de weg der zon de bevinden. 3. Over het belijden van Jesus* ont vangenis uit de maagd Maria. Door de commissie der kardinalen werd ge vraagd, dat de katechismus openlijk zou belijden, dat de heilige moeder van het mensgeworden Woord blijvend met de eer der maagdelijkheid gesierd ging, en klaar duidelijk het feit zelf der maag delijke ontvangenis van Jesus zou leren dat met het mysterie der menswording ten hoogste overeenstemt. En dat er bijgevolg geen aanleiding meer gegeven zou worden om dit feit tegen de op de Heilige Schrift steunende overleve ring der kerk in te loochenen, met (ADVERTENTIE) behoud van slechts een symbolische be tekenis, bijvoorbeeld die van de uit lou ter genade voortvloeiende gave, welke God ons in zijn Zoon geschonken heeft. 4. Over de genoegdoening van onze heer Jesus Christus. Zonder dubbel zinnigheid moeten de tot ons geloof be horende elementen van de leer over de genoegdoening door Christus worden weergegeven. Zozeer heeft God de zon dige mensen liefgehad, dat hij zijn Zoon in de wereld heeft gezonden, om hen met zich te verzoenen. ,,Wij zijn met de ons reeds liefhebbende God ver zoend", aldus St.-Augustinus, ,,met wie wij vanwege onze zonden in vijandschap leefden". Jesus is derhalve, als eerstge borene onder vele broeders voor onze zonden gestorven. Heilig, onschuldig, onbesmet onderging hij voorzeker geen straf die God op hem deed neerkomen, maar vrijwillig en met kinderlijke lief de aan zijn Vader gehoorzamend heeft hij voor zijn zondige broeders en pis hun middelaar de dood aanvaard, die het loon van hun zonde is. Door deze allerheiligste dood, die in de ogen van God overvloedig opwoog tegen de zon de der wereld, heeft hij bewerkt dat aan het mensdom de goddelijke genade werd teruggeschonken als een goed, dat het in zijn goddelijk Hoofd verdiend had. 5. Over het kruisoffer en het misof fer. Klaar en duidelijk moet gezegd worden, dat Jesus zich tot herstel van onze misdrijven aan zijn Vader heeft opgedragen als een heilig slachtoffer, waarin God welbehagen had. Immers „Christus heeft ons liefgehad en zich voor ons overgegeven als een gave en offer tot lieflijke geur voor God" (St.- Paulus). Het kruisoffer echter wordt in Gods kerk onafgebroken voortgezet in het eucharistisch offer. In eucharistische viering namelijk offert Jesus als voor naamste priester zich op aan God door de offerande die de priesters verrichten, en waarbij de gelovigen zich aansluiten. Deze viering echter is offer én maal tijd. Het opdragen van het offer wordt aangevuld door de communie, waarin het aan God opgedragen slachtoffer als spijt genuttigd wordt, om de gelovigen met zich te verenigen en hen onderling in liefde te verbinden. 6.. Over de eucharistische tegenwoor digheid en verandering. Het is nood zakelijk, dat in de tekst van de kate chismus zonder mogelijkheid tot misver stand wordt verklaard, dat na de conse cratie van brood en wijn het lichaam en bloed van Christus zelf op het altaar tegenwoordig zijn en in de communie op sacramentale wijze worden genuttigd zodat zij die waardig tot deze goddelij ke tafel naderen, geestelijk met Chris tus de Heer gevoed worden. Bovendien moet worden uiteengezet dat brood en wijn, wat hun innerlijke (niet fenome nale) werkelijkheid betreft, door de uit gesproken consecratiewoorden veran derd worden in het lichaam en bloed van Christus, en dat daardoor daar, waar de gedaanten of de fenomenale realiteit blijven, op geheel mysterieuze wijze de mensheid zelf van Christus verborgen is, verbonden met zijn godde lijke persoon. Na deze wonderbare verandering, die in de kerk de naam van transsubstan tiatie kreeg, ontvangen de gedaanten van brqod en wijn wel degelijk een nieuwe betekenis en een nieuwe bedoeling, daar zij Christus zelf, de bron der door de communie mee te delen genade en lief de, werkelijk bevatten en aanduiden. Maar juist daarom krijgen zij deze nieu we betekenis en deze nieuwe bedoeling, terwijl er een transsubstantiaite heeft plaats gehad. 7. Over de onfeilbaarheid der kerk en de kennis der geopenbaarde geheimen Het bleek, ook nodig dat de katechis mus zou laten uitkomen, dat de onfeil baarheid der kerk niet slechts een Juis te richting aangeeft bij altijd voort schrijdend zoeken, maar de waarheid in de te bewaren geloofsleer, welke ook altijd in dezelfde zin moet worden uit- ADVERTENTIE) Nog maar 2 dagen... dan is het Collaborateurs herkrijgen Belgische nationaliteit BRUSSEL (AP) Aan het Belgische parlement is een wetsontwerp ter goedkeuring voorgelegd om die burgers, die in de tweede wereldoorlog met de nazi's hebben gecollrboreerd. de Belgische nationaliteit terug te geven. Demonstreren kan ook wel rustig. Dat was zaterdagmiddag in Amster dam te zien bij de door de C.P.N. georganiseerde anti-N AVO-demon- stratie. De politie behoefde alleen maar toe te kijken. gelegd. „Het geloof is niet alleen maar onderzoek, maar is op de eerste plaats zekerheid" (paus Paulus). Ook mag men niet toelaten dat de lezers van de katechismus de indruk krijgen, dat het menselijk verstand alleen maar blijft steken bij de woordelijke of begrippe- lijke weergave van het geopenbaarde mysterie. Men moet er veeleer zorg voor dragen dat zij inzien dat het men selijk verstand met ijn begrippen „in een wazige spiegel" en „ten dele", zo als St.-Paulus zegt, maar toch op zon der meer ware wijze de geopenbaarde mysteries kan uitdrukken en bereiken. 8.0uer het ambtelijk of hiërarchisch priesterschap en over de leer en be stuursmacht in de kerk. Men moet voorkomen, dat de waardigheid zou ver minderd worden van het ambtelijk priesterschap, dat in het deelnemen aan het priesterschap van Christus niet al leen gradueel maar ook essentieel ver schilt van het algemeen priesterschap der gelovigen. Men zorge er voor bij de beschrijving van de taak van de priesters beter het middelaarschap tus sen God en de mensen te laten uitko men, dat zij uitoefenen, niet alleen bij de prediking van het woord Gods, de vorming der christelijke gemeenschap, de bediening der sacramenten, maar ook en vooral bij het opdragen van het eucharistisch offer in naam van ge heel de kerk. Bovendien verzochten de kardinalen, dat de nieuwe katechismus duidelijk zou laten uitkomen dat de leer- en be stuursmacht in de kerk direct gegeven is aan de paus en aan de bisschoppen in hiërarchische gemeenschap met hem verbonden, niet echter aan het volk Gods, dat deze dan verder aan hen zou (ADVERTENTIE) doorgeven. Het ambt der bisschoppen is dus niet een hun door het volk Gods gegeven opdracht, maar een opdracht die zij van God ontvangen hebben tot heil van geheel de gelovige gemeen schap. Duidelijker moet uitkomen, dat paus en bisschoppen niet alleen maar samen vatten en bekrachtigen datgene, wat heel de gelovige gemeenschap gelooft. Immers, het volks Gods wordt zo door de geest der waarheid opgewekt en ge steund, dat het onder leiding van het leergezag (waaraan het toekomt de ge loofsschat authentiek te bewaren, uit te leggen en te verdedigen) onwankel baar het woord Gods aanhangt. Op de ze wijze ontstaat er bij het geestelijk opnemen van het overgeleverde geloof, bij het belijden met 'de mond en bij het uitdragen in daden een uitzonder lijke overeenstemming tussen bisschop pen en gelovigen. De overlevering en de Heilige Schrift die het ene heilige vastgelegde geloofsgoed vormen en het leerambt der kerk hangen zo met elkander samen, dat het een zonder het andere niet bestaan kan. En tot slot moet de macht, waarmee de paus de kerk bestuurt, duidelijk voor gesteld worden als een volledige, hoogste en universele bestuursmacht, welke de herder der gehele kerk altijd vrij kan uitoefenen. 9. Verschillende punten uit de dogma tische theologie. Op meer passende wijze moet gesproken worden over de drie aanbiddelijke personen in God, welke terecht de christenen met de ogen des geloofs beschouwen en met kinderlijke liefde bejegenen, niet alleen zoals zij naar voren treden in de heils economie, maar ook zoals zij van WASHINGTON (Reuter) Dc Ame rikaanse nationale commissie ter be studering van het geweld heeft een rapport laten verschijnen waarin de politie van Chicago er van wordt be schuldigd zonder onderscheid te zijn opgetreden bij de demonstraties tijdens de Democratlsohe conventie in augus tus. Volgens het rapport konden de on geregeldheden op sommige momenten alleen worden omschreven als een „po- litierel". Het woeste optreden van de politie ging te ver in verhouding tot de uitdagingen van de demonstranten, al dus het 350 pagina's tellende boekwerk. Toegegeven wordt dat de politie het doelwit vormde van de provocaties, maar „het antwoord kwam in vele ge vallen neer op onbeheerst geweld in het wilde weg". Het rapport is op verzoek van de commissie samengesteld door ongeveer negentig personen onder leiding van officier van justitie Daniel Walker. Het is snel gepubliceerd in verband met de grote belangstelling van het publiek, en de commissie heeft er zelf nog geen commentaar op, aldus dr. Milton Eisenhower, voorzitter van de commis sie, die door president Johnson werd ingesteld na dc moord op Robert Ken nedy in juni. Onbeheerst optreden tijdens demonstraties Het bevel van burgemeester Richard Dalev om „brandstichters dood te schieten en de belangrijkste plunde raars neer te schieten" heeft, ondanks het feit dat het later werd ge wijzigd, ongetwijfeld een zekere in vloed op de houding van de politie gehad, zo menen de samenstellers. An ders dan bij andere grote rellen in de steden, bestonden de gebeurtenissen tijdens de democratische conventie niet uit brandstichting en plundering, maar „in schokkende mate uit veld slagen tussen de menigte en de poli tie, waar maar al te vaak grote aan tallen onschuldige burgers in betrok ken werden. Ondanks de aanwezigheid van enkele revolutionairen wilde de grote meerderheid van de demonstran-1 ten op vreedzame wijze uiting geven i aan hun afkeuring van de maatschap- pij in het algemeen of van de Ame-1 rikaanse politiek in Vietnam". Het rapport is gebaseerd op ver- klaringen van meer dan 3.000 deel nemers aan de rellen en ooggetuigen. Sommigen hadden gezien hoe de agen ten op motorfietsen mensen neersloe gen, die tegen een leuning stonden, anderen hoe belangstellende vrouwen, die blijkbaar niets met de demonstra ties te maken hadden, met stokken te gen de grond werden geslagen en in overvalwagens weggevoerd. Burgemeester Richard Daley van Chicago heelt zondag gereageerd op het rapport. Hij las op een perscon ferentie een verklaring voor, waarin hij zegt trots te zijn op het grootste deel van de politie van Chicago, dat „verantwoordelijk heeft gehandeld in omstandigheden die een buitengewoon grote uitdaging inhielden". Hij noemde het rapport een uitstekende studie. Verder merkte hij op dat tien po litiemannen geschorst /ijn omdat zij tijdens de ongeregeldheden geen ster droegen, het teken waaraan men kan zien dat iemand van de politie is. Vier politiemannen zullen mogelijk ont slagen worden, omdat zij „buitenspo rig geweld" hebben gebruikt. Feestneuzen lieten in de nacht klokken beieren (Van onze correspondent) ETTEN-LEUR Behalve in Lim burg heeft nu ook Etten-Leur sijn ..loeiende klokken". Voorzover klokken loeien kunnen, hebben ze dat 'n half uur gedaan in de nacht van zaterdag op zondag In deze Westbrabanlse gemeente. Het meeat wonderlijke was. dat 't bier ging om de klokken van de Neder lands Hervormde kerk, die al ja ren niet meer in gebruik ziln. Verantwoordelijk voor het gebeier waren vier stamgasten van een plaatselijk etablissemenl. De in houd van een krat bier had, zo bleek, de spieren (en de geesten) sterk genoeg gemaakt om het kar wei aan te durven. Er werd een de oeg.ing belemmerend ruitje in stukken geslagen en de torenklok werd beklommen. Onder hel luiden door werden toepasselijke liederen gezongen door de galmgaten heen zodat de inmiddels te hoop gelopen buurtbewoners een compleet con- ert voorgeschoteld kregen. Het duurde overigens niet zo lang: na ?en half uur arriveerde een politie patrouille. De klokkenisten wacht ten evenwel het applaus niet af en namen de benen. De achtervolgen de politieagenten raakte het spoor bijster in de wirwar van straatjes achter de kerk. Er wordt wel een nader onderzoek ingesteld. eeuwigheid bestaan in hun innerlijke le ven, waarvan wij de aanschouwing ver wachten. Over de uitwerking der sacra menten moet hier en daar nauwkeuri ger gesproken worden. Men moet voor komen. dat de katechismus lijkt te zeg gen, dat wonderen alleen maar van Gods wege kunnen geschieden Inzover- re zij niet afwijken van de gang der uitwerkingen, die door de krachten van de geschapen wereld kunnen worden voortgebracht. En tot slot: er moet klaar gesproken worden over de zielen der rechtvaardigen welke, voldoende ge zuiverd, reeds onmiddellijk de aan- schouwmg Gods genieten, terwijl de kerk-onderweg nog de glorierijke komst van de Heer verwacht en de uiteinde lijke verrijzenis. 10. Over enige morele zaken. De tekst van de katechismus moet niet het bestaan van morele wetten in het duis ter laten, die wij zo kunnen kennen en uitdrukken, dat zij ons geweten altijd en in alle omstandigheden binden. Oplossin gen van gewetenskwesties, die niet vol doende rekening houden met de onver breekbaarheid van het huwelijk, moe ten vermeden worden. Met recht wordt veel belang gehecht aan de zedelijke grondhouding van de persoon, maar men moet er voor oppassen dat deze grondhouding niet te zeer onafhankelijk gesteld wordt van de daden. De uiteen zetting van de huwelijksmoraal moet meer getrouw de onverkorte leer weer geven van het Tweede Vaticaans Con cilie en van de Heilige Stoel. Hoewel de voorgaande aanmerkingen niet weinige en niet licht zijn, laten zij toch verreweg het grootste deel van de nieuwe katechismus onaangetast met zijn prijzenswaardig pastoraal, litur gisch en bijbels karakter. Eveneens gaan zij niet in tegen de lofwaardige opzet van de auteurs vah de katechis mus, de eeuwige blijde boodschap van Christus voor te stellen op een wijze, die aangepast is aan de denkwijze der mensen van onze tijd. Juist de grote kwaliteiten die het werk sieren, vragen er om, dat de leer der kerk steeds zon der verduisterende schaduw wordt weer- Jongeren wijzen bestaande oude oprecht af EINDHOVEN (ANP) „Als dc jonge ren het Nederlands Katholiek Vakver bond verwijten dat het z(Jn weerstand en dadkracht heeft verloren, dat wü ons met huid en haar hebben overgegeven aan een kapitalistische maatschappij en dat wU by het nastreven van onze Ideeën ook ka pitalisten zUn geworden en bang zijn voor een wezeniyke aantasting van de be staande maaUchappelUkc orde, dat w(j denken, in het westelUkkapitalistischc denkpatroon en het spel van de schUn- demcratie meespelen, dan moeten w|j toe geven, dat wU dit inderdaad vaak doen en dat w(j nog veel vaker de schyn op ons laden dat wU dit van harte doen". Dit verklaarde de voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, vandaag bij de opening van het nieuwe N.K.V.-gebouw in Eindhoven. „WU moeten ons ervan bewust zijn", zo voegde hij eraan toe, „dat wij voortdurend „vuile handen" ma N K.V.-voorzitter P. J. J. Mertens, die dezer dagen in een vergadering van het departement Amsterdam ran de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel een nieuw gezelschapsspel introduceerde: het economisch scrabbelen, kreeg zaterdagmiddag een onverwacht bezoek van Sint-Nicolaas. De Spaanse bisschop-gastarbeider bracht de heer Mertens een scrabbelspel, waarmee hij 's avonds met zijn tien kinderen horizontale en verticale lijnen door economisch Nederland kan trekken. De sint zei erbij dat het bijgevoegde aantal letters rijkelijk voldoende is voor dc vamen van de belangrijkste Nederlandse ondernemingen, terwijl de heer Mertens voor de namen van de daarbij behorende commissarissen maximaal tweehonderd mogelijkheden heeft. Het is niet bekend wie de sint naar de heer Mertens zond, men verdenkt er zijn eigen NK.V.'ers van. ken omdat wij geen wegen meer zien, ook niet geleld door christeiyke of hu manitaire inspiratie, om de gevestigde orde anders dan met haar eigen midde len te verbeteren en te bestrijden". Volgens de heer Mertens is er nog maar een klein percentage van de mensen, ook by leiding en leden van het N.K.V., dat nog de wezenlijke onrust kent om on recht, overheersing en geweld. Deze groep zou kunnen samenwerken met de jonge ren die oprecht en bewust de bestaande orde afwijzen. Maar aldus de heer Mertens dan moet een duidelijk onder scheid worden gemankt tussen de harde kern van bewuste jonge mensen, studen ten newel als werkende jongeren, en de grote groep die alleen maar een aantal gemakkelijk, modieuze verschijnselen klakkeloos accepteert en die het wel fUn vindt, veel nrmon op de grote hoop van de verwonnen taboes te gooien, zonder dnt deze taboes zijn vervangen door an dere levensnormen waarin de vryheld en waardigheid van de mens en ook de men selijke solidariteit tot uitdrukking ko men. AMSTERDAM (ANP) Reeds acht vrouwen, die de laatste maanden in da zuidelijke wijken van Amsterdam wer den aangerand, hebben een vrijdag avond aangehouden 33-jarige classifi ceerder positief herkend als de man dia hen aanviel. De man wordt ook verdacht van de aanrandingen waarbij herkenning du bieus is. doordat de aanvaller een sjaal of de col van zijn trui voor het gezicht droeg. Hij had bij zijn arrestatie een sjaaltje in z'n zak, terwijl hij ook een coltrui bleek te bezitten. De classificeerder ontkent overigens zich aan de zedenmisdrijven te hebben schuldig gemaukt. De zedenpolitie ls er nog niet van overtuigd dat de man alla openbare schendingen van de eerbaar heid van de laatste tijd op zijn gewe ten heeft Het signalement klopt wel steeds vrij aardig, maar de werkwijze vóór en na 6 oktober verschilt. Volgens de zedenpolitie is de verdach te een gevaarlijke agressieve figuur met wie absoluut niet valt te praten. Da man, die getrouwd ls en twee kinderen heeft, woonde in afwachting van een echtscheiding bij zijn moeder. Hij werd op 1 september uit de g'evangenis ont slagen waar hij vonnis wegens diefstal had uitgezeten. Vloot van HAL krijgt minischip ROTTERDAM (ANP) Het nieuw te bouwen passagiersschip van de Holland Amerlkaiyn zal een capaciteit voor 400 tot 600 passagiers krijgen. Deze H.A.L.- meuwcling zal daarmee de kleinste zijn van de p.issagiersvioot van deze maat schappij, die op het ogenblik bestaat uit de „Rotterdam", de „Nieuw Amsterdam'' en de „StatendamDe HA.L.-dlrectle weet nog niet waar zij het schip zal Jaten bouwen. Het ziet er overigens naar uit, dat de inschrijvingsmogelijkheid niet lot Nederlandse werven zal worden br- Hct nieuwe passagiersschip zal een volledig eenklasscschip worden, hetgeen erop duidt dat het schip voornamelijk op de cruise vaart zal worden Ingezet.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5