LEIDSE KORFBALCLUBS ZETTEN MICRO-SEIZOEN NIET BEST IN NOORDWIJK HEEFT DE GROOTSTE SPUIT-IJSBAAN Papua's in Nederland vierden te Leiden hun Nationale Dag Prestaties EHBO-concours op redelijk hoog niveau M. Kaisiepo (in New York): in 1969 volledige vrijheid Bromfietser uit Katwijk viel: hersenschudding Alleen De Algemene kwam tot winst MAANDAG 2 DECEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT ADVERTENTIE Onder vrye grote belangstelling wer den zaterdagmiddag in de aula van het Bonaventura-Lyceum, onder auspiciën van de Leidse afdeling van de Kath. Nat. Bond voor EHBO („Peerke Don ders") de jaarlijkse wlsselbekerwedstrjj- den in 't verlenen van eerste hulp bjj ongevallen gehouden. Aan dit weer goed opgezet en voortreffelijk georganiseerd EHBO-evenement namen ditmaal van genoemde bond de afdelingen Hoogma- de, Roelof arendsveen, Gouda, Zoeter- woude (dorp). Meerburg, ReeuwUk, Rjjpwetering en Leiden alsmede de Ste delijke Lichtfabrieken en „V D" (Lel den), verdeeld over de afdelingen senio ren en junioren, in totaal met 14 vved- strijdploegen deel. Alvorens de ploegen, bestaande uit een commandant(e) en twee helpers- (sters) „het strijdperk" betraden, open de de Leidse afdelingsvoorzitter, de heer R. G. v. Dam, de middag met een har telijk welkomstwoord, waarin hy zich in 't bijzonder wendde tot de doktoren H. J. Dubbel priesterfeest op „Leeuwenhorst" te Noordwijkerhout Afgelopen zondag vierde de studiege meenschap van het diocesaan college Leeuwenhorsthet 12y2-jarig priester feest van de docenten P. J. Hoeks en Tt'. J. Kleijn Om half elf die zondagmorgen was 'de kapel van het college meer dan gevuld met familieleden van de jubilarissen collegae-docenten en studenten van het college om tezamen in een geconcele breerde hoogmis God te danken voor Zijn zegen. Met de jubilarissen droeg regent A. C. Raadschelders de mis op en hij stoel de z'n feestpredikatie op dat gedeelte van het Johannes-Evangelie waar deze ver haalt over het gebeuren op de avond voor het lijden van Christus, toen Hij de apostelen de voeten waste. De vaste gezangen in deze heilige mis waren genomen uit de mis „Kreet om vrede" van de eerw. heer R. Kuijpers. In een slotwoord na de heilige mis dankte de heer Kleyn, mede namens zyn collega, voor de bijzondere zorg, welke door zo velen in en buiten de gemeenschap van „Leeuwenhorst" aan deze Eucharistieviering was besteed. Op de receptie in de aula kwamen al lereerst de bèwoners van de flats „Stou- tenburg", Viking" en „Alticollence" met toespraken, voordrachten en geschenken de jubilarissen gelukwensen. Met hen kwamen ook de collegae-do centen, familieleden en andere belang stellenden de beide priesters feleciteren. Zondagavond boden beide jubilarissen de jongens van „Leeuwenhorst" een feestprogramma aan, dat verzorgd werd door het theatergezelschap van Rob van Houten. Het werd een aaneenschakeling van to neel, mime, marionetten en dans, waar aan naast Rob van Houten zelf ook Cor Beurskens en Keike Boschma medewerk- Keegstra, J. P. Hoeneveld, A. A. Ver- duijn Lunel, A. V. M. Perquln en de kaderleden mevr. G. v. Ooyen-Brouwer en mevr. W. Metselaar-Boom, die de jury vormden en de allesbehalve gemak kelijke taak hadden de geleverde pres taties een puntenwaardering te geven. Zowel in de afdeling senioren als ju nioren omvatte de opgave het verlenen van een doeltreffende eerste hulp aan twee slachtoffers, die tengevolge van een bedrijfsongeval nogal ernstig ge wond waren. Zowel door bepaalde en sceneringen als de vakkundige en realis tische wijze, waarop de heer Van Dam „de slachtoffers" gegrimeerd had, werd de werkelijkheid zo dicht mogelijk be naderd. Na afloop van de vrij spannende EHBO-strijd gaven de doktoren Keeg- stra (afd. senioren) en Verduyn Lunel (afd. junioren) een kort overzicht van de verrichte prestaties, die vanzelfspre kend de 100 pet. niet haalden, maar hier en daar wel op een redelijk hoog peil stonden. Nadat de heer Van Dam met het bekend maken van de uitslagen de lang durige spanning had gebroken, reikte hy met een toepasseiyk woord de pry- zen aan de commandanten van de win nende ploegen uit. De uitslagen lulden: Afd. senioren: 1 Gouda 131 p. (wissel beker en bekert. 2 Roelof arendsveen 129 p. (standaard), 3 Zoeterwoude (dorp) 123 p. (medaille); commandantsprijs (medaille): C. Janmaat 34p. Afd. junioren: 1 Zoeterwoude (dorp) 95 p. (wisselbeker en beker), 2 Stede lijke Lichtfabrieken, Lelden, 87 p. (stan daard), 3 Rypwetering 84 p. (medaille); commandantsprijs (medaille): J. Meyer 35 p. De ploeg van Gouda, die In de afd. se nioren beslag legde op de eerste plaats en de wisselbeker, in (EHBO-)aktie. Het feest van surprise en rijm is pas compleet met bloemen. Van die grote kleurige bossen. Of een fijne plant. Originele 5 december- verrassingen I Auto van de weg te Alphen a.d. Rijn: twee gewonden Vanmorgen 07.50 uur werd een trek ker met oplegger van Spanbeton aan gereden op Rijksweg 11 te Alphen. De trekker werd bestuurd door de 26- jarige L. v. d. H. uit Koudekerk. Een VW. die uit de richting Bodegraven de plaats naderde waar de trekker de Rijksweg overstak, kon de oplegger niet meer ontwyken en reed tegen een der achterwielen van de oplegger aan. D bestuurder van de VW, de heer J. H. C. H. uit Alphen, werd na medische hulp van een passerende arts, naar huis gebracht- Hij had lichte verwondingen. De VW is zwaar beschadigd. Door het rvegnemen van een doek, waardoor de naam van de ijsbaan zicht baar werd, opende burgemeester J. Af. Bonnike de nieuwe ijsbaan. Genoemd naar Jhr. J. H Gevers de opening van de nieuwe ijsbaan toch wel een grote verrassing zyn geweest: d^ aanblik van de prachtige ysbaan welke het wakkere bestuur van de Noordwijksc IJsclub aan de Gooweg tot stand heeft gebracht. De baan, geheel geasfalteerd, heeft een lengte van 400 nieter en een breedte van 15 meter, is momenteel de grootste spuit- ijsbaan in Nederland, rondom de bebos sing. Naast deze baan is er nog een baan voor de jeugd en rond-ryders, die zo nodig nog uitgebreid kan worden voor het houden van hockey-wedstryden. Om het geheel is een afrastering aan gebracht waarby ook rekening is ge houden, dat by eventuele wedstrijden het publiek een goed overzicht van het ge heel krijgt vanaf verhoogde terrassen. Er is ook een uitstekende verlichting voor de avonduren. Naast dit alles is er gezorgd voor goede kleedgelegenheden, een grote onl- vangsthal en een ruime kantine. Onder de aanwezigen waren de burge meester en mevrouw Bonnike, de wet houders en de gemeentesecretaris, de de Kon. Ned. Ijsbond, de heer J. v. d. Voet, voorzitter van het district Sas- senheim, enige raadsleden en hoofden van dienst van de gemeente en vele af gevaardigden van IJsclubs uit de omge ving. Nadat aan mevrouw Bonnike en mevr. Den Otter bloemen waren aangeboden, gaf de voorzitter van de NIJC, de heer H. P. v. d. Voort, een kort overzicht van de moeiiykheden welke het bestuur heeft moeten overwinnen alvorens deze opzet tot stand kon komen. De grootste dank was men verschuldigd aan baronesse v. Heeckeren-Gevers voor de spontane be schikbaarstelling van het schitterende terrein, maar ook aan de gemeenteiyke overheid voor de loyale medewerking en de garantstelling voor een aange gane geldlening en aan allen die rechts- streeks of zijdelings hun krachten heb ben gegeven om deze opzet te kunnen realiseren. Compliment burger Hierna verkreeg de burgemeester het woord, die op de eerste plaats hulde bracht aan de initiatiefnemers, met aan het hoofd de heer H. P. v. d. Voort, voor het grote doorzettingsvermogen om deze magnifieke ysbaan te doen aanleggen. Hulde ook «an de Noordwykse IJsclub voor de zorg, dat naast de zomersporten, ook de wintersporten in Noordwyk ten volle tot hun recht kunnen komen en de jeugd op het ys zal brengen. De burger vader bleek goed op de hoogte te zijn van de vele verwikkelingen, waarmede deze 76-jarige IJsclub te kampen heeft gehad en deelde mede dat het gemeente bestuur gaarne had medegewerkt om deze plannen tot werkelijkheid te breu- Van der Voet, voerde als laatste het woord by de opening van deze spuitbaan, één der grootste in eigen omgeving noemde dit een gloriedag voor Noord wyk. Met genoegen mocht hy constate ren, dat in het gewest het nog golft plannen voor het aanleggen van banen. Hy bracht voorat hulde aai NIJC dat naast de prachtige grote baan ook een jeugdbaan is aangelegd, hetgeen het bestaan van de club zal ver stevigen. Na deze plechtigheden kwam het R K. Fanfarekorps met drumband en majo rettes een serenade brengen, wat op hoge prys werd gesteld. „De juistheid van ons grondrecht en blleke opinie t.- beïnvloeden. „De over- het absolute recht van ons land en volk cenkomst van New York. 15 augustus van Papua-Melanesia in de Zuid-Paolflc 1962 gesloten, zal naar de letter en de zullen weldra in 1960 worden verwezen- 1 lijkt met vryheld, onafhankelykheid en een eigen staat en wel in overvloed tot 101 procent". Dit liet de heer Al. W. Kai siepo weten aan enkele honderden volge lingen, die gisteren in de lA'ldse Stads gehoorzaal hun Nationale Dag van Papua-Melaneslë hielden. De heer Kai siepo, die zloh president van de Hoge Kaad van het Bestuur van de republiek West-Papua-Melaneslë noemt, kon niet zelf aanwezig zyn, omdat by in New- York bezig is met het leggen van con tacten met de Verenigde Naties In ver hand met het op handen zynde referen dum over de toekomstige status van het oormallge Nieuw Guinea. Z(jn bood schap werd nu voorgelezen na het vlag- breken In de zaal (In liet openbaar mocht de Papua-vlag niet worden, ge hesen) en met de grootste aandacht aanhoord. .Weest ervan overtuigd", aldus de heer Kaisiepo in zyn boodschap, „dat de Verenigide Naties onder leiding van de secretaris-generaal reeds de voorberei dingen treffen voor de verwezeniyklng van onze toekomst". Volgend jaar in vryheid De Papua-voorman sprak verder als zyn overtuiging uit, dat deze nationale herdenking gisteren voor de zevende maal gehouden) de laatste zal zijn op vreemde bodem. „Onze nationale dag zal volgend jaar op grootste wijze ge vierd kunnen worden in volledige vry held, In alle vier windstreken van ons vaderland". Zover Is het overigens nog niet. De boodschap maakte ook melding van in New York ontvangen rapporten over verbitterde gevechten op bet eiland Blak In april van dit jaar, waarby honderden Inwoners z(jn omgekomen die niet be graven konden worden. De gevechten in de Vogelkop duren nog steeds voort. Er zyn, volgens Papuasc inlichtingen, Indonesische versterkingen onderweg naar Merauke. In Manokwarl en Me- rauke bevinden zich thans reeds in to taal 25.000 Indonesische militairen, het dubbele van het aantal Inheemse bewo- ■rs aldaar. De heer Kaisiepo wees ook nog op de zending van 150 „mooie meisjes", die de Indonesische regering naar West- Papua heeft gestuurd „om de staf van de Ver. Naties te stemmen en ook om de nationalisten van ons volk er toe aan te zetten voor Indonesië te stemmen". Een van de Papua-woordvoerders ver telde gisteravond, dat 't aantal Papuase guerrilla's de laatste tyd tot 30.000 is toegenomen. „Als Indonesië ons land biyvend in bezit zou nemen, zal er bij de bevolking een hevig verzet ontstaan". Mars door Nederland Omstreeks april van het komend jaar (vóór september zal het referendum zyn beslag moeten hebben gekregen, om dat in die maand in de algemene ver gadering van de V.N.-rapport moet wor den uitgebracht) zullen „goedgetrainde" Papuase jongemannen gedurende een week een mars maken van 200 km dwars door Nederland, van oost naar west (Den Haag) om de Nederlandse pu- tekenlngenactle onder de Nederlandse bevolking gekoppeld. In de grote plaat gen die men passeert zullen deze hand tekeningen worden verzameld om tege lijk met een petitie In Den Haag te wor den aangeboden. De Nationale Dag van Papua-Mela neslë werd gisteren door zo'n 500 psr- sonen. onder wie vele sympathisanten, bygewoond. Er werden volksdansen ge demonstreerd en een aantal sprekers van de verschillende Papua-partyen voerde het woord. ALT0 MAAKTE SPRONG OVER WETERING TE AARLANDERVEEN De 26-jarige bromfietser A. Monster uit Katwyk kwam zaterdag 18.40 uur te vallen met zyn bromfiets, vermoede lijk omdat hy met een trapper de trot toirband raakte. Na medische hulp werd de heer Mon ster per ambulance naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Hy had een hoofdwond en vermoedeiyk een hersen schudding opgelopen. Twee ernstig gewonden Het gemeenteded Aurlanderveen van Alphen aan den Rijn is zondagavond omstreeks acht uur opgeschrikt door een verkeersongeval op de Nieuwkoopse weg, waarbij, naar aanvankelijk werd vermoed, twee jonge mensen het leven zouden hebben verloren. Achteraf bleek deze, overigens gerechtvaardigde ver onderstelling, niet juist. Wel waren er twee ernstig gewonden. Het zijn de 21- jarige bestuurder van de verongelukte personenauto, de heer Nanna Kooistra uif Gouda, en zijn mede-inzittende plaats genoot, de 26-jarige Nanna Frans Noor- dermeer. De heer Kooistra, die een ernstige her senschudding en in- en uitwendige ver wondingen heeft opgelopen, is overge bracht naur het Academisch ziekenhuis te Leidende heer Noordermeer liep twee gebroken benen en uitwendige ver wondingen op en klaagde over inwen dige pijnen; hij is opgenomen in hel Alphens ziekenhuis „Rijnoord". De politie neemt aan dat te snel ry- den het ongeval heeft veroorzaakt. De politie heeft ruim twee uur gedregd in de langa de Nieuwkoopse weg lopen de Wetering, omdat uit de verhalen van de gewonden moest worden afgeleid, dat er drie personen in de verongelukte auto hebben gezeten. Toen tenslotte alle moeite vruchteloos bleef, heeft de politie aangenomen dat er maar twee personen in de auto hebben gezetten en dat dn verongelukten als gevolg van de hen overkomen letsels, een verward relaas hadden gegeven. De heer Koolstra reed in de richting van Alphen aan den Ryn. By de brug ter hoogte van de Stationsweg te Aar- landerveer, ls de bestuurder, die met de plaatselijke situatie onbekend was, waar- schyniyk doordat hy hierdoor werd mis leid, net iets te ver naar rechts uitge weken en heeft hy met zyn auto do brugleuning geraakt. De auto is vervolgens met een sprong van vyftlen meter over de zeven meter brede Wetering en de enkele meters brede berm aan de overkant van het water terechtgekomen en daar met een geweldige klap, die tientallen meters In de omtrek hoorbuar was, tegen een boom gebotst. 1)E OANAIDEN-DKC 5-5 De Danaïden, dat hoog ge spannen verwachtingen heeft van het nieuwe mleroselzoen, la de competitie met een te- elllng begonnen. Evei uit een doorloopbal de partyen naast elkaar (2-2). De rust ging in met 3-2. Na de korte rust was Ready veel schotvaar- diger dan de Leldenaars, die het teveel in afstandschoten in de vHdcompetitle hebb-n de gingen zoeken. Toch werd het Ltldei i zich latei nllioiMlai niral liet v: NI erop stel gen. i De- •olgena werd door baro dem te vlag, geschonken door de Kon. Ned. IJsbond ter gelegenheid van nel 75-jarig beslaan van de NIJC, gehesen en de lubvlag door het oudste lid van de vereniging, de heer Jac. Geerts. Heeckeren deelde mede dat de mevrouw verhinderd was by de opening aanwezig te zijn. Hij vond het een voorrecht om namens haar hulde te brengen aan het woord en zei bijzondere trots was op de Noordwijk. de ministeries voor het vlotte j verlenen van de vele vergunningen voor de totstandkoming van dit grootse ob- ject en dank te brengen namens de ba ronesse voor de naam verlening hiervan: de „Jhr. J. H. Gevers Ijsbaan". Hy bood als geschenk een elektkrische klok aan voor de bestuurskamer. Baron van Dedem voerde hierna het woord en zei bijzonde rtrots was op de afdeling Noordwijk voor hetgeen zij voor de schaatssport tot stand heeft gebracht. Het heeft alle verwachtingen overtroffen. Hd bood een paar startpistolen aan. De voorzitter van het district, de beo» gelijk door Corrie Planje uit 'n strafworp (3-31. Ready werd (9-6 sterker en drukte dit uit in two doelpunten, waarnu Fluks dooi Ruud Niesing tot 5-4 ophaalde De thuisclub rook de winst ei drukte door naar 7-4. In di slotfase gelukte het Plet Haas nog een keer te coren slissing, want de gasten speel den te doorzichtig om nog ge- vaariyk t« kunnen worden. Via 6-4 werd het 8-4 door twee doel punten van Wim van Iterson, waarna belde ploegen nog een maal scoorden. Het Leidse doel punt kwam van Ineke Thyssen Overigens nam de thuisclub vlot de leiding door doelpunten van Frans Pasman en Gerard Nup (2-0). De volgende op stelling bracht de bezoekers op geiyke voet (2-2), waarna De Danaïden wederom door Pas man en Nap een voorsprong opbouwde (4-2). Nadat DKC twee strafworpen onbenut gela ten had, werd het vlak voor K«-i«wuurr, vuur u«- rust 4-3. Na de hervatting was R1"* K**bjk op. Het Leld*e De Danaïden beduidend minder M"'1 noN uiwiunenhan- waarvan DKC goed profiteerde Rend, waardoor Rozenburg Tien minuten voor het eind was kans kreeg veel aanvallen te het dan ook 4-5. Een derde tref onderbreken. ter van Frans Pasman bracht jjet eerste succes was dan de partijen op geiyke voet. voor <je gasten, niaar doei- waarby het bleef. punten van Ruud van Vliet en Kim van Iterson binnen eeu READY-FLl'KK 7-5 minuut hielpen hun club naar een overwinning (2-1). Nadnt Ready en Fluks, in de veld- de Rotterdammers gelijk ge- competitie belden eerste klas-1 maakt haddun, nam De Alge- ser, speelden gisterochtend j meue door Ruud van Vliet weer vroeg een felle doch sportieve een punt voorsprong. Met 3-3 wedstrijd, waarin Fluks het on-j ging men rusten. Na de pauze derspit moest delven. trapten de blauw-witten uit een Toch nam Fluks de leiding I ander vaatje, want binnen 20 door Frans de Haas. Ready min. was het 6-3 na goals van antwoordde met twee doel pun- Bart en Ana Lam boo v en An- beo. maar Oo da Haaa braoht i dries Molenaar, Dit was de be- KNS-I'AMN 4-10 van l'anis, dat hekend staat om de zeer goede micro-kwaliteiten t.w. snelheid en een zuiver schot. in de eerste 30 min. kon KNS de Hagenaars nog wel byhouden gezien de 1-2 rust stand. Na de rust werd een teinpoverhoging van de gas ten de al wat oudere heren van combinaties en een goede af ronding van de aanvallen vloog de score omhoog. Hans Filemon en Jan Kooien scoor den de Leidse punten. SPARTAAN-CRESCENDO 8-5 Dok Crescendo startte niet best. Het op papier zwakker ge achte Rotterdamse Spartaan wist onze stadgenoten met drie punten verschil te kloppen en dat was zeker niet de verwach ting. liet was echter de eerste wedstryd in deze nilcroeompe- tltle en voor vele duim was de overgang van liet veld naar de zanl nog te groot. Niet alleen Crescendo had daar hinder van, ook de thuis club. Met de rust was het dan ook nog goiyk. n.l. 2-2 door doelpunten van Lenie en Louib Kok voor Crescendo. Na de rust moest Crescendo de thuis club laten gaan. Tegenover de zes doelpunten van de maas stedelingen wist Crescendo er maar drie te stellen, hetgeen lo weinig was voor een redeiyk resultaat. Het einde kwam met 8-5, waarbij de Leidse treffers tot stand kwamen door Ton Ouwerkerk en Louis Kok. die twee strafworpen benutten. I'ITKLAGEN KNKB Hoofdklasse A: HKC-Deetos 6-7, Ons Eibernest-Luto 7-4, Rapidltas-Archipel 4-8. Hoofdklasse B: Wordt Kwiek- Westerkwartler 8-3, HKV- St&nfrles 17-4, Het Zuiden-Bi. Wit 7-14 Zuid West Overg. klasse: De Danalden-DKC 5-5, Ready- Fiuka 7-5. Zuid West IA: De AJgemene- Rozenburg 9-6. KN8-Pams 4- 10, Ons Huls-Sperwers 5-5. Zuid West 2A: Spartaan- Crescendo 8-5. Zuid West Res. IA: Sperwers 2-Kcgenboog 2 7-8, Rozenburg 2-Zulderkw. 2 7-7. Zuid West Res. IB: Spangen 2-Ons Eibernest 4 5-7, Trekvo gels 2-Het Zuiden 3 9-8, Fluks 2-Ready 2 7-7. Zuid West Res. 2A: De Dana ïden 2-KNS 2 5-5, Fluks 3- Olymplaan 2 6-7. LKB Sen. 1Madjoe-Noorderkw. 4-5, Ons Eiland 2-De Danaïden 3 1-9, Noorderkwartier-De Alg. 2 7-3. Jun. A: KNS A-Pernlx A 4-4. Jun. B.: Zuiderkwartier B- Crescendo A 3-4, Vtcua Ori- entis A-De Danaïden B 17-1, Noorderkwartier A-Do Alga- Jun. C Fluks a-KNS a 1-2. De Danaïden a-Fluks a 0-0. A dap 1: TOP a-Vlcua Orlën- tls a 2-1. Noorderkwartier a- De Algemene a 0-7. Adsp. 2: KNS b-Ona Eiland a 2-2. De Danaïden c-KNS b 1-1, Mad joe a-Zulderkwartler b 3-2, Zuldcrkkwartler b-Fluks b 3-L Adsp. 3: Ons Eiland b-Do Algemene b 0-3. PROGRAMMA A.H. WOENSDAG 5 MEIHAL Jun. A: Pernlx A-De AJg. A (21.45). Jun. C: KNS a-Mad- Joe a (20.00). Adsp. 1: De Dun. b-Creacendo a (18.30).

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3