WIE VOLGT KARDINAAL BE A OP? Willebrands een goede secretaris Soepeler krediet voor particulier Goedkope wethouder of dure werkster Dr. Haspels befaamd opvolger prof. Plate Zware tocht voor deelnemers aan monsterrit Londen-Sydney D '66 geschikt als partner voor de christen-democraten PARIS CASANOVA KRIJGT LEVENSLANG ZATERDAG 30 NOVEMBER 1968 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) GOES De fractievoorzitter van de Goese KSP moet wel een erg dure werkster hebben. Tijdens een raadsvergadering heeft hij gezegd, dat wethouders niet meer verdie nen dat werksters. Zo'n bewering is een onderzoek waard. Bij schoonmaakbedrijven zo leerde ons dat onderzoek ver dient een werkster van boven de 23 ongeveer f 3 per uur. Een „voor werkster" kan het tot f 4,50 bren gen. „Particuliere" werksters vra gen eveneens zo'n f 4,50 per uur. En nu de wethouders. Die Van Goes ontvangen ongeveer 9.000 per jaar. We mogen stellen, dat hij gemid deld in Goes 20 uur per week voor zijn gemeentetaak in de weer is. Laten we hem twee weken va kantie geven dan heeft hij 50 maal 20, oftewel 100 wethoudersuren per jaar. Voor zijn f 9 per uur wil de werkster misschien zijn baan tje wel overnemen. Of misschien ook niet. Vermoedelijke aanrander van Amsterdam gegrepen AMSTERDAM (A.N.P.). De Amster damse zedenpolitie heeft met de arres tatie van de 33-jarige classificeerder W. \V. A. uit de hoofdstad vrijwel zeker de hand gelegd op de man, die zich de afgelopen tijd aan een reeks van aan randingen in de zuidelijke wijken van de stad zou hebben schuldig gemaakt. man is volgens de chef van de Amsterdamse zedenpolitie, hoofdinspec teur F W. Perrels, ook exhibitionist. Twee vrouwen hebben de man al positief herkend als degene, die hen lastig viel. De komende dagen zullen confrontaties met andere vrouwen die het slachtoffer rden, moeten uitwijzen of hij inder daad de lang gezochte man is. De don kerblonde classificeerder, die een stevig kort postuur heeft, verzette zich hevig tegen zijn arrestatie, waaraan zes man te pas kwamen. Er waren zelfs twee waarschuwingsschoten in de lucht nodig m hem te overmeesteren. Een dienstmeisje van een villa aan de stille Bernard Zweerskade in Zuid zag omstreeks acht uur, toen zij in de keuken stond, ineens een man in de tuin staan met ontbloot onderlichaam. Haar gegil alarmeerde de bewoner, die onmid- I del-lijk de politie belde. Direct werden enige politiewagens erheen gedirigeerd. De politiemannen zagen, de man op een fiets verdwijnen. Hij werd klem gereden en na een robbertje vechten kon hij worden afgevoerd naar het hoofdbureau. Nagekomen familiebericht In dankbare herinnering aan wat hij voor ons geweest is geven wij U kennis van het plotseling smar telijk overlijden voorzien van het H. Oliesel van onze zorgzame en dierbare man, vader, behuwd-en grootvader, oom en zwager, de FRANCISCUS LOUWERS in de leeftijd van 84 jaar Uit aller naam Mevr TH. LOUWERS— Oudshoorn kinderen en kleinkinderen De eucharistieviering zal worden gevierd op dinsdag te 11.15 uur in de kerk van de H.H. Engelbe waarders te Hazerswoude dorp, waarna begrafenis op het R.K. kerkhof aldaar. Op maandag 2 dec. 's avonds 7.30 uur zal een gebedsdienst worden gehouden in de parochiekerk. Jaeger van Paderborn heeft beste papieren (Van onze Romeinse correspondent) ROME. Wie zal kardinaal Bea opvolgen als hoofd van liet secretariaat voor de eenheid? Wordt het z(jn rechterhand, mgr. J. Willebrands? En betekent dit, dat We binnenkort een tweede Nederlandse kardinaal zullen krijgen? Of zijn er andere kandidaten? Ziedaar enkele vragen, die ge- interesseerden binnen en buiten het Vaticaan bezighouden. Helaas kunnen ze gemakkelijker worden opgeworpen dan beantwoord. Mgr. J. Willebrands heeft op het eerste gezicht alle kwaliteiten, die men in een kandidaat maar kan wensen. Hij is jarenlang de feitelijke leider van het secretariaat voor de eenheid geweest, zeker in de periode, waarin kardinaal Bea met zijn ge zondheid begon te sukkelen. In alle oecumenische centra ter wereld is hij persoonlijk bekend en ge waardeerd om zijn kennis van zaken en zijn diplomatieke gaven. Bij alles wat de Paus doet op oecumenisch gebied, staat hij hem persoonlijk ter zijde: hij vergezelt hem op zijn reizen, neemt toespraken van te voren met hem door, geeft hem raad bij gewichtige besluiten. Kortom hij is een zeer capabele en goed ingevoerde man, die Bea zeker zou kunnen opvolgen. Het feit, dat hij Nederlander is, hoeft geenszins in zijn nadeel te werken. Door hem te benoemen zou de Paus een gebaar van goodwill in de richting van de Neder landse kerkprovincie kunnen maken en dat is hem in de gegeven omstandigheden zeker lets waard zonder daarbij grote risico's te lopen. Willebrands is door zijn langdurig verblijf in Rome voldoende geacclimatiseerd, om hem tot een voor het Vaticaan acceptabele Nederlander te maken. Tegen zijn benoeming zijn wellicht twee beden kingen te maken. Ten eerste, dat een goede secre taris nog niet per se een goede bewindsman hoeft te zijn. Het zou de eerste keer niet wezen, indien dit straks aan het licht kwam. Ten tweede, dal Willebrands als leider van het secretariaat veel mogelijkheden zou verliezen, die hij nu ten volle kan benutten. Het is geenszins zeker dat promotie voor hem ook een vergroting van zijn actieradius zou betekenen. Lercaro Een andere kandidaat, die genoemd wordt, is kar dinaal Lercaro. Volgens sommigen zou de Paus overwegen, hem als opvolger van Bea te benoe men bij wijze van eerherstel voor de behandeling, die hij van bepaalde curiezijde heeft ondervonden, Wij achten zijn kandidatuur nogal zwak. Ten eer ste gezien zijn leeftijd: Lercaro is de 75 gepas seerd en heft lijkt niet waarschijnlijk, dat de Paus voor deze belangrijke post iemand zou benoemen, die voor een andere curiefunctie wegens het be reiken der (Vaticaanse) pensioengerechtigde leef tijd heeft moeten bedanken. Verder heeft Lercaro op oecumenisch gebied geen speciale deskundig heid of verdienste: hij is een pastorale figuur, die zich tijdens het «mcilie vooral heeft onderschei den door zijn bewogenheid op liturgisch gebied, een man die wel iets lijkt op onze mgr. Bekkers. Met dit verschil dan altijd nog, dat Bekkers kwam uit een land met een confessioneel gemengde be volking, terwijl Lercaro zo goed als geen ervaring heeft in de omgang met protestanten. Indien de Paus Lercaro eerherstel wil geven, zal hij wel iets anders weten te vinden dan een benoeming op Bea's hoge post. Een man, die meer kans heeft, is kardinaal Lorenz Jaeger, bisschop van Paderborn. Algezien van zijn leeftijd (Jaeger is 76) heeft Jaeger ongeveer alles wat Lercaro mist: lidmaatschap van het secreta riaat voor de eenheid, oecumenische deskundigheid en grote ervaring in de omgang met niet-katho- lieke christenen. Daar komt dan nog bij, dat zijn benoeming tege moet zou komen aan de wens, de curie geleidelijk aan te internationaliseren en bisschoppen „uit het veld" bij het centrale bestuur van de Kerk te be trekken. Paus Paulus heeft al meerdere malen van zijn voorkeur voor deze ontwikkeling blijk gege ven, onder andere door de benoeming van kardi naal Seper als opvolger van Obtaviani. Dat deze benoeming niet zo'n groot succes is geworden naar verluidt kan Seper op de congregatie voor de geloofsleer geen voet aan de grond krijgen en denkt hij erover naar Joego-Slavië terug te keren hoeft geen reden te zijn, om het niet met Jae ger te proberen. Behalve de naam van Jaeger wordt ook die van Emile de Smedt, bisschop van Brugge, genoemd. Op het concilie was hij een van de grote oecume nische figuren, meer nog dan Jaeger. Bovendien heeft hij een acceptabele leeftijd. Vraag is echter of hij in Rome als soepel genoeg bekend staat, ge zien zijn demonstratief optreden in de „zwarte Speculatie Tenslotte een laatste mogelijkheid, die we alleen volledigheidshalve vermelden. Volgens sommigen bestaat er een kans, dat kardinaal Maximiliaan von Fürstenberg, hoofd van de congregatie voor de Oosterse Kerken, met behoud van zijn huidige functie ook leider van het secretariaat voor de eenheid zou worden. Met andere woordende Oosterse congregatie en het secretariaat voor de eenheid zouden aan elkaar worden gekoppeld. Willebrands zou dan, aldus de speculanten, secre taris worden van de westerse afdeling (contacten met het reformatorische christendom) en patel Duprey van de oosterse afdeling (contacten met het christelijk oosten). Het is een feit, dat congregatie en secretariaat de laatst? tijd vrij nauw met elkaar samenwerken en dat kardinaal Von Fürstenberg door de Paus met een missie naar de Oosterse Kerken werd belast, waarbij pater Duprey hem vergezelde. Toch ach ten wij deze aanwijzingen te zwak om ei een theorie als de onderhavige op te kunnen bouwen. Bovendien lijkt het ons bedenkelijk, dat in de hier voorgestelde constructie het werk onder de ge ünieerde oosterlingen en het contact met de or thodoxen aan elkaar worden gekoppeld, hetgeen door de luatsten allerminst op prijs zal worden gesteld. Resumerend: van alle kandidaten, die genoemd werden, heeft Jaeger ons inziens de beste papie ren. Willebrands tippen wij als zijn secretaris. En zeggen er bij, dat niet dit tweespan het secreta riaat voor de eenheid uitstekend voorzien zou zijn. Van onze irlerr, redactie DEN HAAG Ter vervanging van de geldschieterswet van 1932 is bü de Tweede Kamer ingediend een ontwerp-wet op het consumptief krediet. Was het de be doeling van de oude wet woekerpraktyken te voorkomen en het volkskrediet op verantwoorde wyze tot ontwikkeling te brengen, de nieuwe wet is aangepast aan de gewijzigde maatschappelijke omstandigheden. landse valuta worden vermeld. Zonder vergunning als geldschieter is het verboden zich als kredietgever voor te doen. De kredietbemiddeling zelf wordt niet verboden, wel het in reke ning brengen van bemiddelingskosten bfó een aanvrager. Bemiddelaars moeten dus door de kredietgever worden ge honoreerd. Voorkomen van misbruiken De hoofdbeginselen van de geldschie terswet het concessiebeginsel, het bieden van een reële bestaansmogelijk heid voor bonafide geldschieters en de vaststelling van maximaal toelaatbare kredietkosten blijven in de nieuwe wet gehandhaafd. Uitgangspunt blijft het voorkomen van.'misbruiken bij geld leningen voor conSlimptieve doeleinden. In de wet op het consumptief krediet zijn de belangrijkste verschillen met de wet van 1932: Het grensbedrag wordt van 5000 tot 10.000 gulden verhoogd. Alle consump tieve leningen tot dit bedrag vallen onder de wet. Ingevoerd wordt het begrip: krediet colporteur. Hieronder wordt verstaan iemand die persoonlijke bezoeken af legt voor het afsluiten van krediet- leningen. Deze colporteurs mogen hun beroep slechts uitoefenen als zij min stens 23 jaar zyn. in vaste dienst van een voorschotbank en vergunning van B. en W. hebben. Geregistreerde banken, byv. handels banken. vallen niet onder de nieuwe wet als hun tarieven voor persoonlijke le ningen niet uitgaan boven de wettelijk- geldcnde voor particuliere voorschot banken. De kredietsommen moeten in Neder- VN-resolutie tegen Portugal NEW YORK (AFP) Met 85 tegen drie stemmen, bij vijftien onthoudingen, heeft de algemene vergadering van de V.N. Portugal verzocht „onverwijld" onafhankelijkheid te verlenen aan Angola, Mozambique en Guinee. Zij heeft tevens de aandacht van de Veiligheids raad gevestigd op de „ernstige toestand" die in deze gebieden zou bestaan. In de geldschieterswet is het toezicht op de uitvoering bij de gemeentebe sturen gelegd. De uitvoering van de nieuwe wet wordt in handen gelegd van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Door de centrale uitvoering wordt eenheid in het toetsen van aanvragen om vergunningen be- De minister kan vergunningen ver lenen en intrekken. Minstens een keer per jaar zal de minister een onderzoek laten instellen naar het beheer er bedrijfsuitoefening van particuliere v schotbanken. UTRECHT, (A.N.P.) Het college van curatoren en de voorzitter van de medi sche faculteit van de rijksuniversiteit in Utrecht hebben een verklaring uit gegeven, waarin wordt gezegd dat prof. dr. \V. P. Plate, hoofd van de kliniek voor obstetrie en gynaecologie op 8 januari van dit jaar zjjn ontslag heeft aangeboden hetgeen hem per 14 mei j.l. is verleend cn dat als zijn op volger dr. A. A. Haspels, thans nog werkzaam in het Wilhelminagasthuis in Amsterdam, is gekandideerd. Zoals gis teren door ons bericht waren tegen deze opvolging bezwaren ingebracht. Bij de kandidaatstelling van dr. Has pels heeft de faculteit der geneeskunde zich laten leiden door het motief dat hoewel dr. Haspels nog jong is (38) zijn grote bekwaamheden en zijn er varing in het buitenland (Ghana) de doorslag dienden te geven, „De faculteit had zich begrijpelijkerwijze de opdracht gesteld de beste man te zoeken en meent die in dr. Haspels te hebben ge vonden". Het' college van curatoren van de rijksuniversiteit is van mening, dat de uiterste zorg aan de voorbereiding van de benoeming van di' Haspels is be steed. Curatoren en de voorzitter van de medische faculteit menen dan ook. dat de actie van 130 gynaecologen die zich in een adres aan de universiteit ver zetten legen de benoeming van dr. Haspels berust op een „niet op de hoogte zijn van de feiten met betrekking de voordracht van dr. Haspels". r het verkeer door Patrouilles tegen optreden van struikrovers NEW DELHI (ANP) De overge bleven zesenzeventig wagens in de Lon- den-Sydncy-marathon hebben het in de nacht van donderdag op vrijdag zwaar te verduren gehad op het bergtraject tussen Teheran en Kaboel waarbij paa- sen tot 2800 meter moesten worden ge- Groene baretten" naar Duitsland WASHINGTON (AP) Amerika zal vermoedelijk begin volgend jaar enkele eenheden van de beroemde „Groene baretten" naar West-Duitsland sturen. Deze troepen zijn getraind in het dem pen van opstanden en in guerilla oor logvoering, aldus werd vrijdag van gezaghebbende zijde meegedeeld. Er is tot nog toe geen definitieve beslissing genomen. Maar zowel mili taire als diplomatieke autoriteiten in Washington zijn het er over eens, dat een dergelijke stap gedaan moet wor den als deel van het Amerikaanse antwoord op de Sovjetinvasie in Tsje- cho-Slowakije Behalve de „Groene baretten" zullen ook twee legerbrigades en vier es kaders straaljagers naar West-Duitsland gestuurd worden. nomen. Behalve de bochtige en steile zig-zag bergwegen hadden de rijders ook nog te kampen met sneeuw, mist en beijzelde stukken weg, die de hoogste eisen aan de chauffeurs stelden. Na Kaboel staan de rijders, «p de donkere wegen van de Indiase vlakten, andere gevaren te wachten. Langzaam voortbewegende, door ossen getrokken en onverlichte karren, hoog opgetaste vrachtwagens of losgebroken vee. kun nen plotseling als levensgrote obstakels uit het duister opdoemen. De Indiase po litie doet haar uiterste best om de we gen schoon te houden voor de doortocht van de rallye-rijders. Het leger heeft bovendien een aantal posten ingericht om bij eventuele ongelukken zo snel en effectief mogelijk te kunnen optreden. De eerste wagens werden gisteravond laat en het gros vannacht in New Delhi verwacht. Nu reeds zijn grote mensen massa's op de been om de coureurs te verwelkomen. Na New Delhi voert een brede, goed geplaveide weg op enkele minder goede stukken na naar Agra. De weg van Agra naar Bombey loopt door 'n ge bied waar nog talloze struikrovers hun domein hebben. De meest geliefde ma nier van de rovers om auto's tot stoppen te dwingen is de weg met rotsblokken en olievaten te blokkeren,en de reizi gers worden uitgeschud. I-Iet des nachts icizen in dit gebied wordt dan ook door de politie ten zeerste ontraden. Speciale patrouilles zullen er nu echter voor zor gen dal de deelnemers aan de marathon veilig door deze streken worden geloodst. De beide Nederlandse Daf-equipes zijn nog steeds in de strijd. Slotemaker Jansen arriveerden als vijfde in Tehe ran De equipe Van LennepHissink meldde zich gistermiddag om half twee eveneens in Teheran. De aanvankelijke de kust bv Den Helder aan de grond achterstand van vierentwintig uur, die zij hadden opgelopen toen hun wagen van de weg raakte, was geslonken tol negentien uur. DEN HAAG Als de en quêtes van de afgelopen tijd een reële achtergrond heb ben, dan behoeven de chris ten-democratische partijen niet meer uitsluitend te kie zen tussen VVD en P.v.d.A.. doch kan de meest aantrek kelijke partner aan de linker zijde wel eens D '66 worden. D '66 wordt dan een nict- dogmatisch alternatief in plaats van de P.v.d.A., hoe wel D '66 nog wei een meer politiek gezicht zal moeten I krijgen. Dit zei de heer Jac. Huijstn, voorzitter van de christelijke historische jongerenorganisa tie (C.H.J.O.), vandaag op de najaarsconferentie van de C.H.J.O.) te Driebergen Een afspraak tussen de link se partijen om geen coalitie met de christen-democrati sche federatie aan te gaan, teneinde deze met handen en voeten aan de V.V.D. te bin den, lijkt snugger, maar ls volgen» de heer Huljssen Jtrtrt naïef. „In zo'n geval zouden de christelijke par tijen mei de V.V.D. extra hard onderhandelen om hun identiteit te garanderen. Elk misbruik van die situatie zal tot gevolg hebben, dat er door de onhandelbare houding van de nlet-confesslonele partners een reeks zakenkabinetten zal volgen. Dit kan voort duren tot men gedwongen ls het goed recht en de reali teit van christelijk geïnspi reerde partijvorming te er- kenncoP» De heer Huij«sen signaleerde voorts, dat er dankzij een open instelling aan katholieke zijde een toenemend onder ling begrip van de katholie ken voor de C.H.U. ontstaat. Het is bepaald onjuist dot A R P. en C.H.U. elkaar al meer genaderd zouden zijn dan C.H.U. en K.V.P. De heer Huijsen bepleitte In zijn rede ook nog verlaging van de kiesgerechtigde leef tijd tot 18 jaa% Getuigenis over martelingen in Griekenland STRAATSBURG (Reuter) Twee Grieken die geweigerd hebben ten gunste van hun regering te getuigen voor de Europese commissie voor de mensenrech ten hebben gisteren op een persconferen tie verklaard dat z(j in Griekse gevange nissen gemarteld en met de dood bedreigd Een van hen, de 38-jarige Konstantln Meletis, verklaarde dat hij was gearres teerd wegens zijn lidmaatschap van eer» verzetsbeweging. In de gevangenis had men hem met de zweep bewerkt, zijn kaak gebroken en elektrische schokken gegeven. Ook hud men hem voor een vers gedolven graf gealeept en hem met exe cutie bedreigd. De andere getuige, de automonteur Pendel!» Marketakis uit Kreta, zei dat hij gearresteerd was nadat hij de linkse politicus George Tsaroekas met een auto van Saloniki naar een zie kenhuis in Athene had vervoerd. In de gevangenis had men hem acht dagen lang geslagen met sokken die met zand VREDE VAN GORINCHEM GETEKEND GORKI M Onder rm overweldigen de publieke belangstelling hebben de burgemeester en de raadsleden van Gorlnchem zich gisteravond aan het begin van de raadsvergadering met el kaar verzoend. De burgemeester, nir. L. K. J. ridder van Rappard, verklaarde, dat z|)n uitlatingen, o.a. aan het adres van de raad en gemeenteambtenaren, In een Interview van het plaatsrl(|k nieuw- blad, niet kwetsend bedoeld waren. Ik betreur deze uitlatingen", zei hij. De raadsleden toonden zich vorige week woensdag tijdens hun spoedeisen de vergadering bijzonder gebelgd over de uitlatingen van de burgemeester in het artikel. Unaniem ondersteunden zij een motie, waarin het beleid van de burge meester werd afgewezen. Zij zien nu af ven de gevraagde bemiddeling van de minister c'eslj (Van onze correspondent L. Kleijn) Dit wordt wel een heel crimineel Eiffcltorcntje. Eerst hadden we voor de balie Casanova, een niet ongevaar lijke sinjeur. Hij had om te beginnen op zijn geweten dr ontvoering van ma dame Dassault, de vrouw van de be kende ranse vliegtuigbouwer. Kwaad hecll hij haar niet gedaan, maar ont voering is ontvoering, zei de rechter en hij gaf hem twintig Jaar. Maar Ca had i het i zijn Mot nog een punr kornuiten had hij een inbraak gepleegd in een ecnhelds- prijswinkel. Vooruit, dat kon er nog mee door. Erger was, dat hij 'n bank- loper een tas met 12.000 franc onder cte arm vandaan trok en er met? van door ging. De bankloper rende hem na ?n kreeg assistentie van een niet ge wapende agent. Plotseling viel er een schot. De agent bloedde op het trot toir dood. Wie had het schot gelost"' Casanova of een van z'n kornuiten, die nog altijd niet gevonden is? De moord ?p de agent ls vijf jaar geleden ge beurd. Na vijf jaar is het moeilijk om mensen, die men in een flits heeft ge zien, te herkennen. De ene getuige zei: „Dat is hem", de andere aarzelde, want herkenning betekende voor Casa nova de doodstraf. Getuigen, die het nauw nemen met hun geweten, schrik ken daar wel even van. Alleen de bankloper bleef positief en wees Casa nova aan als de man, die geschoten had. Casanova bleeft tot het laatste ogenblik ontkennen en verdedigde zich zelf, na z'n advocaat, met een voor de vuist weg uitgesproken pleidooi, dat anderhalf uur duurde en klonk als een klok. De advocuat-gencrna! was onher roepelijk en eiste de doodstraf. „Ik ben tegenstander van de doodstraf", zei hij tot de juryleden, „maar als jullie er levenslang van willen maken vind ik het best". Geen verzachtende omstandigheden, constateerden de le den van de jury. Toen werd het voor Casanova levenslang „Heilige" Dan hebben we in Marsal, in het de partement van de Moezel, nog een hele rare snaak, minder gevaarlijk dan Casanova, maar toch een personage, die de justitie goed in de gaten moei houden. Marsal is een dorpje van 250 zielen. Iedereen kent er iedereen. Ei woont een man, professor in judo, die zich Swami Matkormano noemt ofte wel een priester uit India. Bij de bur gerlijke stand staat hij gewoon inge schreven als Maurice Gerard, wat na tuurlijk geen naam ls om als heilige ën proleet door het leven te gaan. Hij en zijn vrouw Josiane, die zich pries teres noemt, doen geen vlieg kwaad, maar bij allebei loopt er toch wel een hele dikke streep doorheeen. Met hun zes kindoren wonen ze in een groot huis, dat ten dele ls Ingericht als tem pel. Daar is het maar een griezelige geschiedenis, want aan de muren van de temp»-! hangen zonderlinge voor werpen. Bijvoorbeeld: een Christus met drie hoofden en een godin met een snoer van doodshoofden rondom do hals Op de grond staan folterwerktuigen, waarmee de priester, volgens zijn zeg gen. beelden mee aan het spreken krijgt. Als ze maar flink gemarteld worden vertellen de beelden hem, wat de groten der aarde denken en van plan zijn. Twee van de zes kinderen. Pascal van drie en Gnbriel van zes, zijn plotseling weg. „Ontvoerd", zegt de priester. „Midden in de nacht werd er geklopt, ik schoot een broek aan. deed open. er werd geschoten en twee Gabriel mee. Ik geef alles, wat ik be zit. weg als de ontvoerders mij mijn kinderen en een van mijn sprekende beelden terugbrengen, ci.it alleen nl een paar honderdduizend franc waard is. De 250 zielen van het dorp geloven er niet veel van, want niemand heeft horen schieten of een hond horen blaf fen. De politie voelt priester en pries teres aan de tand, want wat de beel den zeggen of niet zeggen kan de jus titie weinig schelen. De rechter interes seert het alleen, waar Pascal en Ga briel zijn. Luciano En lot slot hebben we nog Luciano Lulling met een mooie Italiaanse voor naam, die bedenkelijk dicht met rijn hoofd bij de guillotine staat. Voor hij leider werd van een bende van twee Tuneslërs, twee zware jongens uit Nice, een Bretonner en een Algerijn, was Luciano schrijver van zijn vak en er kwam zowaar ook nog een boek uit zijn handen met de zonderlinge ti tel van „Sta op en sterf Luciano is in 19.17 in Triest geboren, waar zijn va- dei In melk en alcohol deed. Van het een werd meer gedronken dan van het ander. Luciano zegt, dat daar de oor sprong ligt uan alle kwaad. Hij ont moette daar als kind zoveel dronk aards, dat voor hem aan de boom van het paradijs meer kwaad dan goed kwam te hangen. Zodoende kwam hij op de brede weg naar de hel te recht. Eerst een ordinaire helling, toen een echte inbraak, daarna gevange nisstraf en als vrij man een huwelijk in 1959. Om wat te verdienen kocht hij een tweedehands Cadillac om ei als taxichauffeur mee te „rijden Laten we zeggen om er mee te smok kelen zei de rechter. „Laten we zeg gen om en om", zei Luciano, want op rijn mondje gevaLlcn is hij om de drommel niet Daarna werden het overvallen op juwelierswinkels, eerst ln Parijs, later In de provincie met een schot op een agent, die wel be ter werd, maar toch levenslang inva lide bleef. Op een agent schieten is ln Frankrijk krijgertje spelen met de valbijl. „Waarom bent u geen boeken- schrijver gebleven?" wilde de rechter weten. „Ach, wat zal ik u zeggen" zuchtte Luciano, „Ik ben het slacht offer geworden van de reclame en van de publiciteit. Want tedere dag stond mijn foto ln alle kranten. Wie kan daar tegenop?" Het boek „Sta op en sterf" ligt in het dossier. Voor Luciano la het maar te hopen, dat de leden van de jury die titel niet overnemen. Want dan komt •r nooit een vervolg op

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5