WENSEN Er zit meer in DE TAS dan u denkt... Priegelvingers die in vervulling kunnen gaan Van exotisch leer tot kunststof GELAARSD OVER STRAAT NOVEMBER 1968 Voor het artistieke of jongeren- milieu de kaarsenstandaard die door middel van een aangemonteerde kurk, past op elk soort fles (van vakantie uit Joego-Slavië of Italië meegebracht) Voor één of meer kaarsen. Tot twaalf meter bewegingsvrij heid voor uw hond-aan-de-lijn. Dog- Tender levert deze lijn, met een veer rol gemonteerd, eventueel te bevestigen tje. bijgeleverd paal- Bij de Sharp broodrooster, een niet elektrisch accesoire om Hot Dogs en Italiaanse Tosti's klaar te maken. Snel en effectief kaarten schudden is nog altijd een imponerend begin van elk spelletje kaart. Maar met de Card Shuffler, gaat dat automatisch en be ter dan de beste speler het kan. (Imp. van Perlstein en Roeper Bosch) De mixer die op batterijen loopt is gemakkelijk op lange tochten of op de camping. De gemixte drank kan via een kraantje geschonken worden uit het apparaat, dat dan ook Mix'n Pour heet. Aan de zucht naar afwisseling die de huidige mens kenmerkt, komt het horloge met zeer gemakkelijk .ver wisselbare rand tegemoet. Vijf ver schillende gekleurde randen. Dezelfde hang naar variatie wordt gediend door de opbouwring! Bij elke gelegenheid een ander byou met pa tentsluiting op het basisringetje aan gebracht. (Justin Heygele). Après-ski laarsjes uitsluitend voor binnenshuis (zie foto's), links een wit ottomanmodel gegarneerd met zwanen dons in drie tinten grijs; rechts het zelfde materiaal ditmaal geborduurd met zwarte parels en voorzien van witte nertsbanden (de ontwerper An drea bedoelt niet dat men deze twee laarsjes tegelijk zou dragen). Voor de dame die onmogelijk van huis kan zonder een twee- maar liefst een vlierkleurenballpoint, is er 's we relds kleinste exemplaar in plastic etui dat in elke handtas past, op de markt gekomen. De verzilverde kandelaar met 5 armen houdt zijn armen zo stijf: al tijd maar in één stand. Daarom bent u misschien blij met de verstelbare armen van de nieuwste kandelaars. Unieke mogelijkheden: de armen kun nen op één lijn staan, ook in zigzag- vorm, terwijl een driehoek en zelfs een vijfhoek tot de mogelijkheden behoort. Wat kan er vernieuwd worden aan de kerstgroep die sedert middeleeu wen een artistiek of kitscherig, maar onveranderlijk aanzicht heeft? Er kan een watermolen bij zoals die (volgens de Firma Kersten. Utrecht, die ermee op de markt komt) aan het begin van onze jaartelling gebouwd werd! In 1968 laten we de molen langzaam draai en door de warme lucht van bran dende kaarsen, hetgeen een bijzondere sfeer geeft! Een pop met vlechten in het haar. Wat ouderwets, die vlechten. Dat liedje moet veranderd worden in: „een pop met zoethouder in de mond".. „Deze pop heet „Llantitos, is 38 cm groot en zodra moeder het hart heeft die zoethouder uit de poppenmond te nemen gaat het mormel jengelen. Maar gelukkig stopt het gehuil weer als de zoethouder ter plaatse terugkeert. Dany is kordater ofschoon maar 37 cm lang. Hij kan in iedere gewenste stand gebracht worden door geweldig ver doorgevoerde geledingen. Zoethouder tegen jengelen Hond aan twaalf meter-lijn Draaiende molen voor de kerststal Ustona is een kleine Francaise die van nature reageert op knijpen, zoals vele Franse meisjes doen. Alleen maar in de armen knijpen, en deze pop gaat spartelen met de beentjes, ofwel ge woon lópen. „In verticale stand, me vrouw", zei de verkoper. Moet er dat bij gezegd worden? Als 't nou in horizon tale stand was... Er bestaan kleurpotloden, merk Starly, die in water oplosbaar zijn en geschikt om te gebruiken op een plas tic bord. En als we nu toch kleuren: denk dan ook eens aan Marabu vingerverf om onbelemmerd met handen en vingers te schilderen. Gifvrij en volledig uit wasbaar. De aloude en betrouwbare blokken doos is teruggekeerd in gloednieuwe vorm. Elemcnto brengt 8 verschillen de assortimenten elk van f3,95. Met één assortiment zijn leuke dierfiguren te maken. Voor grotere bouwwerken is meer nodig. De bouwelementen zijn ge maakt van vlak geschuurd glad beu- kehout, met voegen; onverwoestbaar sterk. Maar modern om niet te zeggen experimenteel zijn de veelkleurige, glinsterende plastic cylinders en ku bussen met gleuven, waardoor ze op en aan elkaar kunnen gezet Worden. Het resultaat is nonfiguratief, maar bijzon der verrassend van kleur, te meer daar op de snijlijnen nieuwe mengkleuren s tasjes kunnen betaalbaar zijn: enkelvaksoverslagtas van kunst- >r nog geen 25 guliden en lederen schoudertasje ..Bonnie", met R is een ware revolutie gaande in de tassenmode. Verleden jaar begon Vistram de nieuweling van zulke gerin ge komaf (kunststof oorspron kelijk uit afvalprodukten van Bayer) ernstig? Uit de onder ste lagen werkte het zich op tot een hoogtepunt' Ook in de upper-ten van de tassenwereld hebben verschui vingen plaats: het niet zó kost bare schildpad is thans modieu zer dan het veel duurdere kro- ko! Wie ook maar enigszins bij wil zijn, kan het deze winter niet stellen zonder tasje van „tortue". Tussen deze uitersten ligt de soliede middenlaag, ondanks omwentelingen altijd stabiel: de goede, betaalbare, echt le ren tas met modieus accent. Nieuwe vorm en kleur Op de .jaarlijkse tassenexposi- tie, door de Stichting Lederwa- renmode in Amsterdam, vielen nieuwe vormen en kleuren op. De afmetingen zijn beschei den tot klein. Het kleine Ita- liaantje heeft nog voorzakjes met ritsjes aan de buitenzijde. De Nederlandse vrouw pre fereert evenals haar Italiaanse beugels. Ofschoon de Franse vrouw haar tas aan de ketting legt, zien wij hier bijna steeds leren hengsels. Soms is de tas naar de zijkanten opengesne den en zijn de hengsels door gaten gehaald, b.v. bij ruime gemaakt kan worden, weet geen tassenverkoper te vertel len. De familie kroko zélf heeft zich ook vernieuwd. Naast het eeuwig superieure liefst gelakt krokodilleleer, is er nu ook het mat getinte en meer natu- grove box dient voor de visitetas met body. Nappa (van lam is het sterker dan van geit) wordt klassiek voor heerlijke soepele buidels. Lak glanst in alle kleu ren. Een sterk gerimpeld zwart zuster, het overslagmodel (daar na pus hengsel en beugeltas), rustig in klassieke uitvoering; voor sportief gebruik afgewerkt niet zadelsteek of gegarneerde De garneringen zijn beperkt en bestaan b.v. bij geklede tas sen uit een lijst van een andere leersoort. Zelfs tienertassen zijn minder barok, eventueel meta len beslag harmonieert met het schoenbeslag maar is toch rus tiger. De tassen hebben één tot drie vakken en een of twee nappa modellen. O De belangrijkste kleur is bruin in vele nuancen. Dan komt zwart. Daarna volgt bor deaux, groen, rood, blauw. Dat is genoeg om de Total- Look te vervolmaken. Exotische materialen schildpad vanaf tweehon derd een koopje noemen. Hoe uit het harde schild zulk een soepel, als lak glanzend leer rel lijkend „wild" kroko, uit Zd.-Amerika, waaruit niemand moet afleiden dat het eerste van „tamme" diertjes is. Het wilde is iets minder kostbaar en wordt in het dragen als maar mooier. Python ofwel slangeleer brengt de Nederlandse nog steeds in extase, maar in Frankrijk is het geen mode meer. Wel lé- zard waarvoor leguanen hun huid moeten geven. Gewoon mooi Het zachte boxcalf en het wat laktasje maakt de indruk van ouderwets zeildool! Varkens leer is bijz. modieus. Het „sun burn" peccary niet te over treffen sportief. Goed varkens leer komt uit Joego-Slavië. JVimmergenoeg heeft het slech te maar goedkope aanbod uit O.-Duitsland de markt bedor- Vistram is vederlicht, dof en in elke kleur te verven, Het is uitstekend wasbaar, zelfs mei vim! Stads- en tienertasjes o.a. met doorgestikte zijkan ten, halen nog geen 40 gulden. Boodschappen- en reistassen, beauty cases en koffers vistram rijn met een pink te tillen. Intussen blijft de kunst stof die we meestal onder de naam skai kennen zijn eigen plaats behouden. Tasjes voor avond voor mini-ma en -pa De goud- en zilverkleurige avondtasjes van glinsternylon en de satijnen met bijpassende handschoenen, zijn ronduit spotgoedkoop, enveloppe i dellen nog lager geprijsd dan de beugeltjes. Kinderen zijn dol op minia tuurnabootsingen van model len die ze bewonderen bij pap pie en mammie. Vandaar dc minischoudertasjes met over slag net als van moeder, kleine meisjes en de heren clipper van 45 cm lengte nu i uggebracht tot 36 cm, kleine jongens. Ook deze winter gaat de vrouw ge laarsd over straat. Op de foto: links de kuitlaars met halve ritssluiting aan de binnenzijde van het been. Het materiaal is een „gewolkt" lak in diep roodbruine kleur. Daarnaast eon kuitlaars met rekbaar imitatie suêde als schacht, boven ccn leren schoen. De middelste laars, zwart glan2end en passend als een glacé handsehoen- om-de-hand, is de Ginzalaars waarop wij hieronder terugkomen Het vierde exemplaar (dat bezig is het beeld uit te stappen) is een model van fijne zandkleurige suède. reikend tol boven de knie. De rits loopt aan de voorzijde van boven tot beneden, waardoor de laars ook nauwsluitend is. Nummer vijf is een sportieve knielaars van glanzend beige nappa, met halve rits aan de binnenzijde van het been en een riem met gesp langs de bovenkant. GINZA Ruim een jaar geleden oogstten de Ginzalaarzen eclatant succes bij de grote premières van de Franse win termode. Het materiaal, een rekbare synthetische stof met het uiterlijk van zeer soepel dun leer, kwam uit Japan. Frankrijk importeerde het om er de hoogst modieuze laarzen van te maken: een Ginzaschacht op een leren schoen. De grootste Nederlandse leerfabriek „Oisterwijk", die leer levert aan in ternationaal befaamde schoenfabrikan ten en -ontwerpers zoals Bally, Jour- dan, Dior en daardoor fijn aan voelt wat de mode gaat doen, ver zekerde zich van voldoende Ginza om het volgende winterseizoen de Ne derlandse schoenfabrikanten in staat te stellen Ginzalaarzen te maken. Helaas, de schoenfabrikanten hadden in deze mode geen vertrouwen Thans is er geen enkele Ginzalaars van Nederlands fabrikaat op de markt. Wel zijn er exemplaren uit het buitenland geïmporteerd (knie- laars en lieslaars). luxueusdegelijk en praktisch Al naar mate de cadcautjcsmaand nadert, werpen de handschoen- fabrikanten ons mécr van hun produktcn toe. Enerzijds omdat het uitermate geschikte geschenken zijn, ten tijde van het ontstaan van dc Franse handschocnenindustrie in dc 16c eeuw. zelfs bij uitstek vorstelijke geschenken) maar anderzijds omdat het nu juist kouder wordt. Het motief de uitdaging aan te nemen, kan dus even verschillend zijn als de uitvoering van dc exemplaren: nu eens luxueus, dan weer degelijk en praktisch. Niet om zelf aan te schaffen, wel om cadeau te krijgen zijn de handschoenen van chevreau glacé met kappen van nerts-en-glacé banden, in de kleuren bruin(leer)-zwart(bont), of wit-zwart. Ze liggen voor twee- tot driehonderd gulden op guJle gevers te wach ten in enkele exclusieve luxe zaken. Zeker zo mooi is een paar van kadotskin ofwel waterslang. De inwoners van Celebes zijn verzot op slangevlees, de huid werd waardeloos geacht totdat de vreemde Westerling het prepareerde om er priegelvingei's van te maken. Bij het afschrappen van de huid bleek hoe de natuur aan de vleeskant een weefsel als van schering en inslag had gelegd. Luxe handschoentjes zijn gevoerd met natuurzijden jersey Volgens de mode van het ogenblik hebben zij sluitingen met ten sierlijk ritsje aan rug- en palmzijde en garneringen van ingezette motiefjes, die bij Jugendstil inspiratie hebben gezocht maar ook eeuwig aanvaarde vormen hebben zoals bijvooi'beeld een eerlijk hart. Nóg eerlijker zijn deze twee ingezette woorden, verdeeld over de twee handschoenen van één paar: OUI en NON. De fabrikant had gelezen dat er vroeger een zakdoeken- en waaiertaal bestond De dame kon met de stand van haar attributen te kennen geven of meneer haar welgevallig was. of niet. Komaan, dacht de fabrikant, als zij haar hoofdje steunt in een hand met OUI- opschrift, zal hij voortvarend zijn, bij NON zal hij zijn biezen pakken. Mode verandering Momenteel is de dameshandschoen van glacé met zijden of wollen voering. Het model is wat korter dan voorheen. In een nlet- luxueuze uitvoering is hij best betaalbaar, hoeft de 20 gulden niet te halen. Daar staat tegenover dat de sportieve soorten juist kappen krijgen die versierd mogen gijn met franje en metalen ot glanzende ornamenten. Een groot aantal kleuren maakt volkomen harmonie met tas en kleding mogelijk, Al staan zwart, bruin (espresso) en blauw (Baltisch blauw) aan de top, ei zijn vele tinten beige tot middelbruin en allerlei nuancen groen. Een pikant voorbeeld, groen glacé, gevoerd met gele zijde die op de i'nndcn als een smal biesje te zien is. Peccary (varkensleren) handschoenen zijn sportlef (speciaal vooi :uitorijd(st)ers, en meestal toastkleurig. Dat dit echter geen voor waarde is bewijst het lindegroene paar met klein ritsje. Bij de foto's: VAN BOVEN NAAR BENEDEN Luxehandschoentje*

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13