Er kwam Turks applaus voor Ajax en „Kroef' Kolderiek schouwspel tot het laatst opgevoerd Het was gewoon run for your life zei Henk Groot G FIFflX Doelman FC Köln hersenschudding SPELERS WAREN BANG DWS GELUKKIG MET GLASGOW RANGERS Talbot hoopt op terugkeer Geurtsen Ajax-DWS uitgesteld Molnar verspeelde 25 mille Sporttoto VRIJDAG 29 NOVEMBER 1988 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 ISTANBOEL Oe aller laatste herinneringen, die de Ajacieden aan Istanboel zul len overhouden, zün van vriendelijke aard. Nadat zü tweemaal drie kwartier de beangstigende confrontatie met het Turkse voetbal op onbespeelbaar terrein volmaakt heeft uitgevoerd". Het leek gewoon Het vertrouwen van Rinus Michels in zijn doelman is niet beschaamd. Gert Bals speelde een foutloze voortreffelijke wedstrijd tegen Fenerbahce. Ook tegen duik in de modder zag hij niet op om de Turken op „nul" te houden. Links Pronk, tweede van rechts Vasovic, die geen assistentie behoefden te verlenen. wist dat het een gelukskwes- tie zou zijn, wie zou winnen. De betere ploeg heeft ten slotte gewonnen. Ik heb nog nooit zulk gemeen voetbal meegemaakt als deze Turken for you life". Scheidsrechter speelden. Van tijd tot tijd Ritter is mij meegevallen, i leek het wel of ik alle moeilijkheden en al zijn touwtjespringen het enkels te kunnen sparen ;ld was wel erg zwaar, trappende voeten. Ik had ik ben niet helemaal verwacht dat Johan Cruyff een doelpunt zou maken. Nu Keizer en Nuninga het ge- wedstrijd. Je kon weinig doen. Je kon eigenlijk daan hebben, is het natuur- moeilijke tactische opdracht alleen maar hopen en hopen lijk ook geweldig. De Turken volmaakt heeft uitgevoerd". dat de bal die je afgaf, goed moesten komen. Zij moesten hadden doorstaan, werden zij Rechtsachter Sjaak Swart terechtkwam. Dribbelen of risico'- J mannetje passeren, daar heeft geen denken aar bij het verlaten van het sta die tactiek: „Ik vond dion toegejuicht door Turkse het fantastisch. Ik speel Tonny Pronk: „In belangrijke Daardoor nze voorhoede in feite mogelijkheden gehad geleken bij de ontvangst die plaatsen in het elftal bruik- goed. Ik ben de ploeg in het Hiltonhotel baar bent. Die dag uitstel is strijd bang geweest - - - - - - extra prikkel scheidsrechter. Kort Am- vlak bij het strafschopgebied. echter nog niets ver- ie weet dat je ook op andere wedstrijden speel ik altijd Geladen wed- Aanvoerder Gert Bals: „Ach- teraf bezien is het uitstellen »w. j iet van de wedstrijd voor ons De nog in de Turkse hoofd- geweest.^Ik had aldoor al^ge- begin^ ging^ Abdoellah zitten, niet nadelig geweest. We zijn a A~ HjjgH 1 geladen op het veld gekomen. Ik heb geen moment angst gehad dat het niet goed zou te vallen uit angst gaan, hoewel die Turken alle *"*T"*"*",,?chter een middelen hebben gebruikt, ins zou ge- om <je scheidsrechter te s me oven- intimideren, waar ze overi gens niet in geslaagd zijn. We wisten gelukkig wat ons te wachten stond. Twee jaar ,Ik ben de geleden hebben Istanboel ten deel viel. aanwezige supporters maaken er een geweldig feest In die vertrouwde kring ?en de spelers gelegenheid op adem te komen wedstrijd, die we spelen toch hem ia- dat de scheidsrechter beurtenissen van deze tumul- ken- Het is alleen door het strafschop tegen i tueuze avond nog zich voorbij te laten gaan. Trainer Michels gaf een snel le kenschets: „Ik ben trots op deze ploeg, die op gewel dige wijze onder abnormale schrikkelijk geschrokken toen hele wedstrijd bang geweest, tegen Besiktes goed geleerd. omstandigheden het spel eenmaal begonnen Het j slecht veld. Ik Dat is r pas gekomen" AMSTERDAM „Hartstikke leuk". Met deze woorden begroette DYVS-trai- 1 Lesley Talbot de melding dat zjjn ploeg Glasgow Rangers als volgende tegenstander in het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker zal ontmoeten. De Brit, al jaren in Nederland en bezig aan zijn tweede DWS-periode, acht de Am sterdamse formatie geenszins kansloos tegen de Schotten. „Ze staan momenteel op de vierde plaats in de competitie en behoren dus niet tot de top. Ik geloof, dat wjj evenveel kans hebben als tegen Chelsea", aldus Talbot. s om aan te tonen dat een Neder landse ploeg niet bij voorbaat kansloos s tegen de aartsrivaal van stadgenoot Celtic zei Talbot: „Ik herinner ta destijds in Schotland van Glas won, waardoor een beslissingswed strijd op het Arsenalveld noodzakelijk was". De lage produktie de meeste doel punten werden gescoord door Rob Ren- senbrink is wel een probleem voor de i Alkmaar wonende Brit. Hij heeft ech ter goede hoop dat er binnenkort meer doelpunten zullen worden gemaakt: „Ik ben al het hele seizoen met Frans Geurt sen bezig. Hij heeft nog niet de oude vorm terug, maar de vier doelpunten, die hij met het B-elftal tegen Blauw Wit maakte, zijn voor mij toch zeer bemoe digend. Ik denk wel, dat hij spoedig zijn rentree in het eerste zal maken". Did.); Leeds United (GB)Hannover (W.-Dld.)HSV Hamburg (W.-Dld)—Hi bernian (Schotl.); DWS (Ned.)Glasgow Rangers Schotl.). De wedstrijden moeten voor 31 decem ber gespeeld worden. Mentaal sterk Secretaris Luikinga's eerste reactie op de loting was „fantastisch". En vervol gens: „Een zeer aantrekkelijke tegen stander. Bekeken in het gehele voetbal verband. Brits voetbal spreekt nogal aan. Er zal zeker een enorme belangstelling bestaan, vooral omdat we de eerste wed strijd thuis spelen. Britten spelen voor het oog mooier dan Oosteuropese ploe gen". Ook de heer Luikinga was hoopvol gestemd over het bereiken van de vol gende ronde: „Het Britse voetbal ligt °ns geloof ik nogal. Bovendien trekken finales. we ons altijd aan sterke tegenstanders op. Dat zag je maar tegen Chelsea". Rechtsback, soms aanvaller, Frits Flinkevleugel stelde zich veel pessimis tischer op dan Talbot en Luikinga. „Het wordt heel lastig. Schotten blinken in Cupwedstrijden altijd uit. Dat heb je met Go Ahead gezien. Dat is toch ook niet de eerste de beste ploeg. Tegen Cel tic werden ze echter ingemaakt. Nee, die gasten zijn ook mentaal bijzonder sterk. Ze blijven lopen. Dat heb ik zelf ge merkt, toen ik met het Nederlands elftal tegen Schotland speelde. Als je die jon gens maar geen ruimte geeft LOTING De loting voor de volgende ronde had het volgende resultaat: Vitoria Setubal (Port.)Fiorentina (It.); Legia Warschau (Polen)Ujpest Dosza (Hong.); Real Zaragoza (Sp.) Newcastle United (GB); OFK Belgrado (Joeg.)Goeztepe Izmir (Turk); Atletico Bilbao (Sp.)Eintracht Frankfurt (W.- DEN HAAG. De competitie wedstrijd AjaxDWS, die voor zondag is vastgesteld, wordt uit gesteld. De K.N.V.B. heeft deze beslissing genomen in verband met de wedstrijd Fenerbahce Ajax, die gisteren werd gespeeld. Het sectiebestuur betaald voetbal zal nog een nieuwe datum voor de Amsterdamse derby vaststellen. WACHTEN OP REAL OF RAPID DEN HAAG Zeven van de acht kwartfinalisten in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen zijn bekend. Het zijn Benfica (Portugal) en AC Milan (Italië) die in de tweede ronde vrijgeloot waren en AEK Athene (Griekenland), Spartak Trnava (Tsj.-Sla), Celtic (Schotland), Manchester United (Engeland) en Ajax (Nederland). De achtste plaats zal woi'den ingenomen door de winnaar van de ontmoeting tus- Real Madrid en Rapid Wenen. De eerste wedstrijd eindigde in een zege van 10 voor Rapid. De return wedstrijd vindt de volgende week woensdag in Madrid plaats, een dag nadat in Genève de loting is verricht voor de kwart- ADVERTENTIE) Verstopt? ELKE DROGIST HEEFT HET! (Van onze sportredactie) ISTANBOEL Abdullah Aljaber Alsabah, zoon van de sjeik van Koeweit, minister van Handel en voorzitter van de nationale voetbalbond in zijn vaderland, hield woord. „De speler, die in de wedstrijd Fenerbahce Ajax het eerste doelpunt maakt, krijgt van mij tweehonderd dollars en een hor loge", zei donderdagmiddag de in „boer noes" door het Hiltonhotel wandelende man, van wie de leden van het gevolg beweren, dat hij zelf niet weet hoe rijk hij is. Prins Abdullah wachtte na het einde van de wedstrijd in de lobby van het hotel, waar hij al enige dagen verblijf houdt als toerist, Piet Keizer op. Keizer, Ajax' gril lige linksbuiten, was de gelukkige. Hij had in de tweede Europa Cupontmoeting tus sen Ajax en Fenerbahce 't eerste doelpunt gescoord en daarmee niet alleen de door prins Abdullah uitgeloofde premie gewon nen, maar ook de basis gelegd voor de overwinning van 20, waardoor Ajax na twee overwinningen met dezelfde cijfers op de Turkse kampioen is doorgedrongen tot de laatste acht van de strijd om Europa's meest begeerde voetbalbeker. Ajax ging dus niet ten onder in de zenu wenoorlog, waarmee Fenerbahce geduren de enige dagen heeft getracht het moreel van de Amsterdammers te ondermijnen. Eerst was daar het door Istanboel aan Nederland verstrekte bericht, dat de tem peratuur in Turkije enige graden onder het vriespunt zou zijn. Vervolgens, maandag, bij aankomst op het vliegveld van Istan boel, was er de Turk die trainer Rinus Michels foto's liet zien van het Mithatpasa- stadion, dat meer leek op een moeras dan op een voetbalterrein. Dinsdag, een dag later, speelde Fenerbahce zijn derde troef kaart uit. De belofte Ajax onder te brengen in een hotel, waar van de LondenSidney Rallye niets zou worden gemerkt, bleek niet te zijn nagekomen, want uitgerekend het Cinarhotel, de verblijfplaats van de Amsterdammers, was in het holst van de nacht een belangrijke controleplaats, wat gepaard ging met veel hinderlijk lawaai. Ook op woensdag, de officiële wed strijddag, werd de concentratie van d< spelers ernstig aangetast. De Roemeense scheidsrechter Josef Ritter besloot het duel met 24 uur uit te stellen, omdat het in het weekeinde vier keer voor competi tiewedstrijden bespeelde veld door voort durend neergutsende regen was veran derd in een modderpoel, die veel weg had van een juist leeggepompte polder. De beslissing van Ritter kon niet den aangevochten, omdat hij het grootste gelijk van de wereld had. Het veld inderdaad onbespeelbaar, maar van Ajax- zijde werd desondanks beweerd, dat de man „wat plat gemaakt" was. Tumultueus En dan was er nog de donderdag, de meest tumulteuze dag, waarop de merk waardigste gebeurtenissen elkaar in snel tempo opvolgden. Het gesprek tussen de besturen van Ajax en Fenerbahce, om uur 's morgens gepland, ging niet door omdat de Turken verstek lieten gaan. Voor de zoveelste keer, want na de aan komst op het vliegveld, waar Fener- bahces president Ihasz ter begroeting aanwezig was, had Ajax van zijn „gast heren" taal noch teken gehoord. Het te lefoontje van de secretaris van de Turkse club had een eerste openlijke woede uitbarsting bij Ajaxvoorzitter Jaap van Praag tot gevolg. De bespreking moest nu maar om een uur 's middags plaats hebben. Op die tijd moest voorzitter Van Praag echter op het veld aanwezig zijn om de keuring van scheidsrechter Ritter mee te maken. „Het lijkt wel of men mij niet bij die keuring wil hebben", aldus de heer Van Praag. „Misschien probeert nu wel Ritter te bepraten om te la ten spelen. En waarom dan nu wel? Ik heb gehoord", vervolgde de heer Van Praag, „dat Fenerbahce nu wel de be- Greatest show De Turken werden genegeerd en de Ajaxbestuurders gingen naar het stadion, waar zij getuige waren van wat voorzit ter Van Praag „the greatest show earth" noemde. Evenals een dag eerder keurde Ritter het veld als voetballer. In tenue huppelde hij door de modderbrij, daarbij pogend de bal te spelen. Voortdu rend werd hij achtervolgd door een der tigtal fotografen en cameramensen, die niets wilden missen van het kolderieke toneel, waarvan het nemen van een straf schop door Leo Horn op het door Ritter verdedigde doel wel het hoogtepunt was. De Roemeen deelde zijn beslissing niet onmiddellijk mee. „Eerst praten met Ajax, Fenerbahce en de Turkse voetbalbond", KEULEN. Hans Merkle, de trainer van FC Köln, heeft aan het met 30 gewonnen Europa-Cup duel tegen A.D.O. drie min of meer ernstig geblesseerde spelers over gehouden. Doelman Paul Heyeres blijkt bij de botsing met Aarts, in de zeventiende minuut, een lichte hersenschudding te hebben opgelopen. Karl-Heinz Rühl heeft drie wonden in het gezicht De oud- international Heinz Hornig heeft een Procos Het bestuur van FC Köln is van plan een proces aan te spannen tegen een Keuls boulevardblad. Het blad meldde woensdag, dat de wedstrijd tussen FC Köln en A.D.O. direct op de Duitse tele visie zou komen, hetgeen niet gebeurde. Het bestuur van de Westduitse Bundes- ligavereniging stelt het boulevardblad er verantwoordelijk voor dat „slechts" 23.136 mensen de wedstrijd bezochten. DEN HAAG De cijfers van sport toto vijftien luiden: deelnemers: 808.656; bruto inleg: 1.939.138,20 gulden; prijzen- bedrag: 872.612,00 gulden. Eerste prijs: 261.783,60 gulden; zes meldingen van dertien goed, 43.603,60 gulden per goed voorspelde kolom. Tweede prijs: 174.522,40 gulden; 138 meldingen van twaalf goed, 1255 gulden per goed voorspelde kolom. Derde prijs: 261..783.60 gulden; 1535 meldingen van elf goed, 169 gulden per goed voorspelde kolom. Vierde prijs: 174.522,40 gulden; 1220 meldingen met de eerste acht goed; 142 gulden per goed voorspelde kolom. zei hij, nadat Leo Horn en Max Praag tegen hem hadden gezegd, dat hij alleen en niemand anders de beslissing had te nemen. „Laten we naar het kantoor vai Turkse voetbalbond gaan". In het kantoor had een tweede woede-uitbarsting Van Praag plaats. Door een aantal Tur ken werd Ritter in een kamer geduwd voor Van Praag hem kon volgen, werd de deur dichtgegooid en afgesloten. Toen hij even later toch werd toegelaten, kreeg hij van Ritter te horen, dat deze ervoor was toch maar 's avonds te spelen, of schoon het veld duidelijk slechter was dan de dag ervoor. Op politiebureau De spelers van Ajax, onwetend van het feit dat zij toch moesten spelen, waren inmiddels terecht gekomen op het politie bureau omdat de bus, waarmee zij naar een trainingsveld zouden worden ge bracht, een aanrijding had gehad. De trai ning ging niet door en toen de spelers in het Hiltonhotel terugkeerden, kregen zij te horen, dat zij nog maar enige uren hadden om zich weer te concentreren op de tweede botsing met Fenerbahce. Dat is wonderwel gelukt, want Ajax speelde uiterst geconcentreerd op de vette laag, die goed voetbal onmogelijk maak te. Van combinaties kon geen sprake zijn, van rushes evenmin, omdat de bal voort durend bleef steken in de brij, die van de spelers vooral op het vlak van de conditie het uiterste vergde. Fenerbahce, een niets en niemand ont ziende ploeg, trachtte door furieus aan te vallen een snelle voorsprong te forceren, maar de Ajacieden, met Swart als uit blinker en Gert Bals als voortreffelijk sluitstuk, bleken vanaf het begin uitste kend in het moeras uit de voeten te kun nen komen. Het openingsoffensief bleef echter zon der resultaat, zoals de hele eerste helft zonder doelpunten verliep. Heel dicht kwam Cruyff bij een treffer. Hij werd door Keizer in de vijfde minuut in droom- positie gebracht, maar zijn schot ging over de uitlopende doelman Yavuz naast het Turkse doel. Ruim 55.000 Turken haalden opgelucht adem, ongeveer 700 Amsterdammers waren teleurgesteld. Toch was de actie van Cruyff belang rijk. Hij had aangetoond, dat de risico nemende Tui-ken verdedigend kwetsbaar Na de pauze werd de aanvallende tac tiek de Turken fataal. In de tiende minuut onderschepte Groot op het middenveld de bal en zette Keizer aan het werk. Deze groef de bal uit de modder op, liep langs twee Turkse verdedigers en passeerde met vliegend schot vanaf de rand van het strafschopgebied de vertwijfeld springen de Tavuz 01. Tenminste vier Fenerbahce was verslagen, want de Tur ken zouden ten minste vier doelpunten moeten maken om Ajax de weg naar de kwartfinales te versperren. Dat zij daar toe niet in staat waren, wisten niet alleen de Amsterdammer», maar ook de Turkse supporters, die voor de wedstrijd via de geluidsinstallatie waren opgepept met fragmenten van het radioverslag van de wedstrijd FenerbahceManchester City het clublied van de meest populaire voetbalclub van Turkije. Fenerbahces aanhang werd opmerkelijk stil, na voor de rust voor een oorverdovend lswaai te hebben gezorgd en een kapitaal aan vuur werk te hebben afgestoken. Coach Mol nar, voor wie een premie van f 25.000 op het spel stond, probeerde nog te redden wat er te redden was, door kort na elkaar Zoals hard voetbal al normaal is geworden in Europa-Cuptoernooien, zoals vuurwerk tot de onontbeerlijke attrakties is gaan behoren, zo hoort er ook na winst een „ereronde" b(j, een heel wat prettiger onderdeel. Bemodderd maar gelukkig draven van links naar rechts Pronk, Muller, Swart, Nuninga, Groot en Van Duivenbode langs de tribunes, waarvan zowaar applaus voor de Amsterdammers opklonk. Abdullah en Selim te vervangen door resp. Numan en Salim. Het haalde niets uit. Fenerbahce werd wel gevaarlijker maar stuitte op een hechte verdedigings muur. Bals was niet te passeren. Op on navolgbare wijze stopte hij schoten van Ogun, Nedln en Can. Slechte verliezers Op het middenveld werkten Muller, Groot en de opvallend actieve Nuninga als paarden, terwijl Cruyff en Keizer Voortdurend de aandacht van de Turkse verdedigers bleven vragen. De strijd, toch al niet fraai, werd in de slotfaze nog meer ontsierd door grove overtredin gen van de Turken, die zich slechte ver liezers toonden en enkele Ajacieden naar later bleek niet al te ernstige verwondingen toebrachten. Scheidsrech ter Ritter kreeg veel werk, maar hij hield zich uitstekend. Na zijn weinig overtui gend optreden eerder op de dag toonde de Roemeen toch wel degelijk een scheidsrechter van formaat te zijn. Drie minuten voor het einde werd de totale ontluistering voor het Turkse team een feit. Nuninga besloot een fraaie com binatie met Cruyff met een voor Vavuz onhoudbare schuiver: 02. Rinus Michels veerde overeind. Z(Jn tactiek was ge slaagd. Onder de slechts mogclUke om standigheden had Ajax bewezen nog steeds een ploeg van F.uropecs kaliber te zijn, de matige resultaten In de laatste competitiewedstrijden ten spijt. Waardering De Turkse toeschouwers applaudisseer den en riepen: „Kroef, Kroef, Eindelijk kreeg Ajnjf ook van de Tur ken de waardering, die het verdiende. Was het daarom een wonder, dat zelfs trainer Michels, anders altijd een toon beeld van nuchterheid, glom tijdens de bus rit naar het vliegveld? En was het een wonder, dat het veel te late vertrek uit Istanboel, waar velen uren ook door enige honderden supporters moest worden gewacht, omdat op Schiphol van wege een dichte mist niet kon worden geland, de goede stemming niet kon be ïnvloeden Ajax had tegen de ontmoeting in Istanboel opgezien, dat wel, maar zelfs door het meest onaan gename verblijf dat denkbaar is, hebben de Amsterdammers zich niet laten afschrikken. Een bewijs te meer dat Ajax nog steeds een klasseploeg is. Tafeltennis tegen Engeland LONDEN De Engelse tafeltennis ploeg (dames) ,die op 9 december ln Northampton tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: Pauline Pld- dock, Lesley Radford en Judy Williams. Een dag later ontmoeten belde ploegen elkaar in Londen. Voor die wedstrijd zijn de Engelse dames Maureen Heppell, Jill Shirley en Judy Heaps aangewezen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11