EFFICIËNCYBUREAUS ZIEN MILJOENEN BESPARING VOOR PTT vlees eten H veremtwoordeton... YATICAAN ONTKENT KOMPLOT TEGEN KARDINAAL LERCARO van landarbeiders pet loonsverhoging Bonden vragen 7 PTT: bedrijf in tweestrijd Dienstbetoon weegt zwaar bij de post „Bedeschi verdraait de feiten Gezondheid enige reden van ontslag Wens om per jaar 65 uur korter te werken Engeland: werk aan Concorde gaat door Ministers in Frankrijk bezuinigen Mgr. Marty antwoordt Franse priesters NeJÜÏÏiÏMPc Mexicaanse student bij gevechten gedood DONDERDAG 28 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT OEN HAAG. Het staatsbedrijf der P.T.T. is niet geschokt door de resultaten van een doelmatigheids- onderzoek, dat op zijn verzoek door twee efficiency bureaus is ingesteld (kosten circa een miljoen gulden). Een groot aantal aanbevelingen, die de bureaus doen, had P.T.T. zelf al in het hoofd en als gevolg daarvan reeds m uitvoering dan wel als niet verantwoord afgewezen. Uit het gisteren gepubliceerde efficiencyrapport en het commentaar erop van het staatsbedrijf blijken twee opvattingen heftig te botsen: de bureaus denken puur commercieel en wensen een harde aanpak, daarbij P.T.T. verambtelijking en verstarring verwijtend, P.T.T. denkt vooral in maatstaven dan in het verleden. Kenmerkend voor deze botsingen zijn die opvattingen van de -bureaus, dat de zatendaigibesteüllinig best (kan ver vallen (beaparimig 9 miljoen per jaar) diait besteflOiküg aan thuiis niiet nodig doch kan worden vervangen door het drnriohitan van afihaailkdosken (post- busbalttterijen), waar de bevolking de ontvangst kan nemen (bespa- er dan 100 miljoen gulden per jaar). Beide maajtregeften heeft P.T.T. afgewezen omdat het bedrijf <Mt een niet te aanvaarden daildng van het dienstbetoon vindt. Uitgangspunt bij het hele onderzoek iis geweest de con stant negatieve exploitatieresultaten de postdienst. De laatste jaren bedraagt deze circa 50 miljoen gulden per jiaar. Bureaus en bedrijf zijn het tekorten aan zienlijk zuilen toenemen als er geen vrij ingrijpende maatregelen worden getroffen. Die maatregelen moeten dan vooral liggen in het viak van de doel- maitigheid met, als -gezegd, een aan- vnJüing van P.T.T.-zijde dat er een verantwoord dienstbetoon moet blijven maar ook óm. de tarletfsteüüng al moet deze beperkt blijven omdat men anders postverkeer zou afstoten (er as reeds een voelbare concurrentie met „zelfdoeners", zowel bij drukwer- tei, nieuwsbladenpostpakketten >ij -gewone brieven). TARIEVEN Wanneer ei' geen structurele anaal- bureaus, dan zullen de uitgaven in de komende tien jaren 300 andljoen gulden stijigen. P.T.T. vindt dit een nog opti mistische raming, maar de suggesties, die de bureaus doen om de uitgaven te drukken vindt P.T.T. niet allemaal rea liseerbaar, terwijl ook de waardering geld van de suggesties bij P.T.T. anders ligt. P.T.T. kan dat ook niet zonder meer de conclusie van de bu- ondersdhrijven, „dat de post in 'de toekomst een doelmatige maatschap pelijke functie met aanvaardbare ex ploitatieresultaten kan blijven vervul len", zeker niet als hierbij de mogelijk heid van tamefsverhogingen niet aan de orde zou komen. Tijdens het onder zoek, dat een jaar duurde, werd de huidige bedrijfsvoering van de post dienst doorgedicht. De bureaus kwamen tot de eoncduisias, dat het werk bij de postdienst., .gegeven de tegenwoordige bedrijfstedhnlsdhe vormgeving, de or ganisatie en het bestaande diensten- patroon, in het algemeen efficient wordt uitgevoerd. Dat betekent echter dat i dienstbetoon al volgt het bedrijf daarbij al wel een wat zakelijker lijn middelen worden II lage bezettingsgraad. Ida bureaus een gevolg van het afstem- van het werk op piekverkeer, naar ook van de parsoneöLsvoarschrif- TIENTALLEN MILJOENEN Wanneer de bureaus dan ook bespa- lingsmogelijlkiheden op korte termijn tangeven, dan staan deze meer in ver band met de organisatorische vorm geving van het postbedrijf dan met een Efficiënte weokuitvoèring. Deze voor- ïestelde besparingsmaatregelen zullen mkele tientallen miljoenen guldens opleveren, maar nog geen sluitende -xploitatieregeliing opleveren. Tot deze raken behoren een beperking van het onderhoud van bedrijfsmiiddelen (het gaat allemaal te degelijk), opvoering de bezettingsgraad van vervoer middelen (wat P.T-T. aan het hart iaat, omdat men dan minder spreiding n het vervoer krijgt, zwaardere piek- xflasting en mogelijk vertraging in de afhandeling van poststukken), beper- personele vergoedingen, wijziging van het sarteensysteem, aan- der personeelsbezetting War de loket- en geiddiensten aan de verkeersomvang en gewijzigde werk- nethodes, beperking van het aantal «stellingen tot een per dag. Dp een wart langere termijn adviseren te bureaus omzetting van huüpkanto- en en poststations op het platteland n postagentschappen, concentratie van robeid bij expeditie en bestelling als- itorisering van de bestelling, van verliesgevende diensten, van brievenbussen aan de ■penbare weg op het platteland en op begane grond in flatgebouwen, voortgaande mechanisering van sor- invoering van snel en angzaam verkeer via tariefdifferen- ter keuze van de afzenders en de admindstraitie. post- arganisaitie in tweestrijd. Zij moet veranderen om zichzelf te «lijven, maar is trouw aan de traditie goede dienstverlening. Tot die trouw behoort het streven om alle bestelling aan huis overbodig. De man met de post wordt, als de efficiencybureaus hun zin krijgen, een afhaalkiosk. 's avonds geposte brieven in morgen- bestellMng te bezorgen. Het expeditie- en bestelproces torijigt daardoor een piekkarakter. In de grotere kantoren vlaikt men die piek reeds af door het inschakelen van „awondwerkers" en door „udltstelbare post" later te verwer ken. De bureaus werpen de vraag op, op de beslissing „uitstdbaar" amet ge nomen zou kunnen worden op basis van tariefdofferentiatief voor langzame en snelle post. De tweede postbestel ling wordt inefficient -gevonden (in de eerste bestelling gaat 78 pot. van de past, in de tweede 10 pet-, de rest gaat in postbussen) en moet dus vervallen, de zaterdagbestelling zou eveneens af geschaft kunnen worden. De post van de zaterdag komt dan 's maandags in bestelling, op welike dag de bestellers anderbelast zijn. PERSONEEL Dieip duiken de bureaus ook in de per soneelsproblemen. omdat de lasten van 33.000 personeelsleden circa 75 pot. uit maken van de totale lasten van meer dan een half miljard per jaar uitmken, in feite -komt hun oordeel erop neer, dat het personeel zo „in de watten os gelegd", dat er wel verliezen moeten optreden. Daarvan getuigen uitlatin gen alls „scherp programmeren van de oapaaitei/t wordt belemmerd, doordat tegenover nachtdiensturen evenveel dagdiensturen moeten staan" en „he laas is het systeem van verdienste- belioming afgeschaft" en „omdat ar vooral generalisten dn plaats van spe cialisten worden gevormd en de ara - oienmiteitsregels worden gehanteerd, ontstaat bij het openvallen van een hogere functie een sneeuwbaleffect van overplaatsingen, want zelden wor den voor hogere leidinggevende func ties mensen van buiten de postdienst aangetrokken" en ook „het vervangen van fietsen door bromfietsen wordt in feite niiet door de leiding maar vaak door het personeel bepaald, hoewel het toch tot het prerogatief van het .management behoort om te beslissen over de werkmethoden". Anderzijds wordt de praktische instel ling, de 'integriteit en de toewijding van het personeel geprezen. „De toenemen de verliessiituatrie en de vele publieke lijk -geuite kritiek op het dienstbetoon van de laatste jaren hebben een -merk baar ontmoedigende invloed en hebben soms een defensieve houding tot ge volg -gehad". De bureaus oonstarteren ook een zekere mate van bureaucratisering die het ge vaar inhoudt, dart de relatie tussen het dienstenverlen-ingspatroon en techni sche en economische vormgeving gaan verstarren", al worden vooral de laat ste jaren de traditionele patronen wel doorbroken. Telkens komt men de op merking tegen, dat P.T.T. commercië ler moet zijn, zo zou men het principe van gelijkberechting (een ieder wordt tegen hetzelfde tarief, dezelfde dienst verleend) ndet zo consequent; moeten handhaven. Individuele tariefdifferen tiatie moet mogelijk zijn, met In een nota aan de Tweede Kamer, waarin door P.T.T. commentaar wordt geleverd op de bureaus, wordt onder dart vele van de adviezen al bij de be drijfsleiding In studie waren voordat zij werden uitgebracht en dat tal van suggesties waardevol zijn en nadere bestudering verdienen. P.T.T. kent aan het personeelsbeleid duidelijk een an dere waarde toe. Het bedrijf streeft ernaar, dat voldoende, kwalitatief goed personeel aanwezig dB, dart zich ge motiveerd wil omzetten voor de doel stelling van 'het bedrijf en dart bevre diging in de arbeid vindt. Bovendien steOrt P.T.T., dat het perso neelsbeleid redelijk 4s aangepast aan het functioneren van de postdienst- Erkent wordt, dart vernieuwingen -nodig zijn in het kader van de ontwikkeling, maar ombuiging van het beleid zal wegens „rechtszekerheid" en „rechts gelijkheid" niiet eenvoudig zijn. De -kans op het ontstaan van een overcompleet aan personeel tengevolge van reorganisaties is volgens de be drijfsleiding gering, hetgeen overigens niiet de mogelijkheid van verplaatsin gen uitsluit. Het postverkeer stijgt momenteel rul. sterker dan was ver wacht, terwijl het personeelsbestand sneller inkrimpt dan was voorzien. Een gedeeltelijke opheffing van de èn- indienstnemdnsffitap dis thans dn ovar- ADVERTENTIE VATICAANSTAD (A.P.). Het Vaticaan heeft gisteren met kracht tegengesproken, dat kardinaal Lercaro door conservatieve curie kringen is afgezet als aartsbis schop van Bologna. Hiermee keert het zich tegen Don Lorenzo Bede schi, een priester-historicus, die in een pas uitgekomen boek ge schreven heeft, dat de conserva tieven in de Romeinse curie altijd tegen Lercaro zijn geweest en profijt hebben getrokken van de ziekte van de Paus om de kardi naal weg te werken. In het Vaticaanse weekblad l'Osserva- tore Romano della Domenica (dat een dag later dan gewoonlijk verscheen) is nu een niet gesigneerd artikel versche nen, waarin Don Bedeschi wordt ver weten, dat „hij de waarheid en de recht vaardigheid geweld heeft aangedaan". Het artikel, dat een gehele pagina be slaat, is met drie sterren ondertekend en komt volgens Vaticaanse zegs lieden van „een gezaghebbend schrij- De Osservatore ontkent, dat er ooit een complot door de curie is gesmeed en dat het ontslag van Lercaro buiten de Paus om zou zijn gegeven. Het blad geeft toe, dat het Vaticaan gedurende twee jaar is overstroomd met geheel of gedeeltelijk anonieme brieven, waarin kardinaal Lercaro en zijn optreden UTRECHT (ANP) De drie b(j het NVV, NKV en CNV aangesloten agrarische werknemersorganisaties verlangen bij de komende loononderhandelingen een loonsverhoging van zeven procent en verkorting van de arbeidstijd met 65 uur per jaar. JjOonvooTstelllen voor de contraotaperiode 1 maant 1969 29 februari 1970 ajra ingediend bij de hoofdafdefling sociale zaken van het Landbouwschap. Bij de landbouw-CAO zijn rond 70 000 werknemers betrok ken. De drie agrarische bedrijföbonden zijn van mening, dart het noodzakelijk is de arbeidrtijdiverioartiing te trajecteren ln cader van de reeds op gang gekomen verkorting van de arbeidstijd dn het overige bedrijfsleven. Daarom stéllen de bonden voor de arbeidstijd ln de akkerbouw (thans 45 uur per week) en in de veehouderij (thans 50 uur por week) over de hele linie met 65 uur per jaar te verkorten. In verband daarmee dienen volgens de bonden de basi-suurtonen met ongeveer tien cent extra te worden verhoogd. Daarnaast vragen de bonden een loonsverhoging van zeven procent. De arbeidstijdverkorting zal volgens de drie samenwerkende agrarische bedrijfsbemden met ruime moeten plaatsvinden in de weken, waarin de arbeidstijd langer is dan 40 uur per week. Een verkorting van de 40-urige werkweek in de winter wordt op sociale gronden niet gewenst en aanvaard baar geacht. De drie bonden vragen voorts aandacht voor het bestaande verschil tussen de basisuurionen voor vaste en losse ar beiders. Dit verschill dienit naar hun mening geleidelijk te warden opgeheven door middel van een ex tra -verhoging van de basiseuurionen voor de losse arbeiders. De banden willen ook het ontslagrecht voor oudere werknemers in de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten in de landbouw regelen. Bij het vaststellen van de loonvooreteflllen voor aan de land bouw verwante bedrijfstakken zulllen de landbouwvoorstellen als uitgangspunt dienen. werden aangevallen. „Het Vaticaan' aldus het artikel, „schenkt echter nooit aandacht aan dit soort brieven". De Osservatore houdt staande dat Lercaro wegens gezondheidsredenen als bisschop van Bologna is afgetreden. Over het boek van Bedeschi zegt het blad, dat dit hem niet siert, „noch als priester, noch als historicus". In Italië ziet men met grote spanning het antwoord van Don Bedeschi tege- met. Men mag aannemen, dat hij zijn i als historicus zal trachten te dedigen. LONDEN (DPA) De Britse minis ter van technollgie, Anthony Wcdgwood- Benn, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de ontwikkeling van het Brits-Fran- supersonische vliegtuig Concorde ge- on doorgaat, ondanks de verminde ring van de Franse bijdrage in de kos ten. De minister zei dat het Franse be sluit in het komende jaar geen invloed op het project zal hebben en dat het ook ADVERTENTIE Het wordt de straatmakers steeds gemakkelijker gemaakt. Deze machine werkt geheel automatisch. Betonstenen of klinkers gaan erin en de machine legt mil rif stenerv. Hij merkte op dat pas later zal blij ken of het project een commercieel succes of een misslag geweest is. Als de periode van ontwikkeling en de nood zakelijke proefvluchten achter de rug zijn moet de Concorde „op eigen benen staan". Engeland is op het ogenblik niet van plan zijn bijdrage in de kosten te verminderen, aldus minister Wedgwood Alle Franse ministers op één na moe ten hun lopende uitgaven met drie pro cent verminderen als gevolg van pre sident De Gaulles plan voor verminde ring van het begrotingstekort, dat de franc van devaluatie moet redden. Dit is woensdagavond bekendgemaakt door het Franse ministerie van financiën. De uitzondering is 't ministerie van Onder wijs, dat zijn uitgaven met slechts an derhalf procent moet verminderen. De maatregel zal in 1969 een besparing van naar schatting 500 miljoen franc opleve- Oorlogsinvaliden in moeilijkheden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De naar schatting 20.000 tot 52.000 oorlogsinvaliden worden geconfronteerd met ernstige problemen. Ze hebben te kampen met snellere „ver grijzing, vereenzaming en de toenemen de gevolgen van hun Invaliditeit. Er moe ten op korte termijn maatregelen wor den genomen om voor hen een oplossing te vinden". Dit zei gisteren schout bij nacht b.d. Koudijs (WD) bij de algemene beschou wingen over de defensiebegrotingen in de Tweede Kamer. De WD-woordvoer- der wees erop, dat de invaliden veel meer energie gebruiken voor hun nor male prestaties dan bij gezonde mensen het geval is. „Bovendien komen zij in toenemende mate alleen te staan, door dat ouders of echtgenoten door ziekte worden gedwongen de verzorging van de invaliden op te geven". De heer Koudijs drong aan op de instelling van een staatscommissie die het probleem zou moeten onderzoeken. BENOEMINGEN BIJ DE PTT DEN HAAG (ANP) De plaatsver vangend hoofddirecteur der PTT, prof. Ir. H. L. van Lommcl te Den Haag (cen trale directie) is ingaande 1 december 1968 benoemd tot directeur van het dr. Neher laboratorium te Leidachendam. De hoofdingenieur in algemene dienst der PTT, ir. D. van den Berg te Den Haag (centrale directie) is, ingaande 1 december 1968 benoemd tot plaatsver vangend hoofddirecteur der PTT. Aan de heer A. Pel, directeur van de dienst luister- en kijkgelden te Den Haag is ingaande 1 januari 1969 op zijn verzoek eervol ontslag verleend. (ADVERTENTIE) Nog maar 6 dagen... dan is het W erkgelegenheid reserveren voor landarbeiders DEN HAAG (ANP) Er zijn in de pe riode 1970-1975 jaarlijks circa 7.500 ar beidsplaatsen nodig om degenen die de landbouw verlaten alternatieve werkge legenheid te bieden. Dit concludeert het landbouwschap in een brief aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van de nota over de sociaal-economische aspec ten van het in de Jaren 1969 tot en met 1972 te voeren regionaal beleid. Alleen een verdere vermindering van het aan tal landarbeiders kan de noodzakelijke schaalvergroting van de agrarische pro- duktie bewerkstelligen. Vooral voor ou dere landarbeiders moeten er speciale voorzieningen bij de afvloeiing komen De situatie in de landbouw lijkt wel Wat op die in de textiel en in de mijnin dustrie. Maar de vele kleine zelfstandi gen maken het dikwijls onmogelijk ar beid af te stoten naar de arbeidsmarkt om tot een kostenverlaging te komen. Afstoting betekent in de landbouw meest al dat het bedrijf geliquideerd moet wor- Met bisschoppen is te praten (Van onze correspondent) PARIJS Mgr. Marty, aartsbisschop an Parijs, heeft een belangrijke con cessie gedaan aan de ongeveer 400 pries ters, die enkele weken geleden aankon digden, dat zij een „permanente verga dering" wilden vormen, om collectief ge daan te krijgen dat in hun geestelijk statuut veranderingen zouden worden aangebracht. De aartsbisschop kreeg de brief, toen hij in Lourdes met 't Franse episcopaat vergaderde. Door een lek kwam de brief in de pers terecht, waar over mgr. Marty zijn verbazing en ver driet uitsprak. Alle ondertekenaren van het manifest kregen van hem een per soonlijke brief terug. Men herinnert zich, dat de onderteke naren niet langer financieel afhankelijk willen zijn van de kerk, waardoor zij zich aangetast voelen in hun menselijke waardigheid. Zij menen daardoor buiten de arbeiderswereld te staan, aan wie zij als geestelijken het evangelie moeten verkondigen. Beter lijkt het hun dat zij, althans ten delen, in eigen onderhoud voorzien, door te gaan werken en even tueel een gezin te vormen. De aartsbis schop heeft het niet bij het uitspreken zijn verbazing en verdriet willen la ten. HIJ is zich blijkbaar bewust van het gevaar van een „permanente vergade ring" van hoofdzakelijk jongere geeste lijken, maar tegelijkertijd wil hij ver mijden, dat de schijn wordt gewekt, als- met de hogere geestelijkheid in de Franse kerk niet te praten zou zijn. ,Ik ben ervan overtuigd, schreef mgr. Marty, dat de moeilijkheden voor pries ters in een grote stad als Parijs groter zijn dan elders. Politiek en sociaal komt het leven van zulk een enorme gemeen schap aan alle kanten op de structuur de kerk af. Ik zou graag willen dat iedereen zich daarover uitsprak. Bezin ning is een onafwendbare eis, traagheid of al te grote stoutmoedigheid brengen het gevaar met zich mee, dat veel hoop de bodem wordt ingeslagen. Omdat wij bij elkaar het godsvolk vormen, mogen wij niet de enigen zijn die het woord ?n. Ook de leken hebben hun verant woordelijkheid. Als leden en dienaren (ADVERTENTIE) van Gods Volk in Parijs stel ik u der halve de volgende drie vragen: 1. Wat denkt u over het gezag, de vre de, het geld, de politiek, de onderont wikkelde gebieden? Welke vragen moe ten wij ons persoonlijk en collectief stel len om nog trouwer te zijn aan het evangelie? 2. Wat voor wezenlijke veranderingen komen in aanmerking voor ons leven als geestelijken? 3. Welke hervormingen dienen in de kerkelijke structuut te worden aange bracht? De aartsbisschop wil van de Parij- se priesters graag voor 1 januari aan staande antwoord hebben, hetzij persoon lijk, hetzij collectief. MEXICO (AP) Kpn student is ge dood en minstens 30 hebben verwondin gen opgelopen bij gevechten tussen scho lleren van een middelbare school in Me xico Stad, aldus heeft de politie bekend gemaakt. Dc gevechten waren het ge volg van meningsverschillen tussen de studenten over het beëindigen van de stakingen, die nu reeds vier maanden voortduren. Een woordvoerder van de politie heeft verklaard dat groepen studenten, gewa pend met knuppels en kettingen, woens dagmiddag bij do school waren aange komen met het doel te verhinderen dat studenten daar de lessen weer gingen volgen. De studenten probeerden de school te bezetten, daarop viel een een schot en een student werd dodelijk getroffen- De middelbare schooi waar de gevech ten uitbreken behoort tot de voorberei dende scholen van de nationale univer siteit van'Mexico. De studenten die de moeilijkheden begonnen hebben niet tot de school behoord, maar waren studen ten van de polytechnische scholen. Du technische studenten zijn de Lni tali of- nemers van de etudentonstaklngen die op 31 juli begonnen. ZIJ proberen an dere studenten te bewegen de staking voort be zetten.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7