INZET ALLÉÉN NIET VOLDOENDE Roemeense scheidsrechter Ritter: „Met beste wil van de wereld niet" Gouden hoo fd rustte op schouders Hannes Löhr Aanval van ADO wist met kansen geen raad Europa Cupduel werd verstoord Verschil FC Köln thuis en uit Twee dreunen vlak na een begin Ajax pas laat op de hoogte NEPPERS ZIJN JULLIE, NU OOK OP VELD DONDERDAG 28 NOVEMBER 1968 DE LETOSE COURANT PAGINA 13 (Van onze sportredactie) KEULEN Voor het station van Keulen liepen de Hagenaars in optocht. Ze had den spandoeken en rood-groene vlaggen hoog geheven en zongen „We shall over come". Dat was anderhalf uur voor het tweede Europa Cupduel tegen F.C. Köln. Met vliegende vanen en tetterende toeters hadden zo'n duizend A.D.O.-fans een vak van de tribunes veroverd. Pal ernaast zat de Keulse jeugd, die een woud van vlaggen Daarmee was Kölns trainer Hans Merkle het niet geheel eens: „We kenden ADO's strijdlust. De ploeg speelt voor de Europa Cup twee k drie klassen sterker dan in de competitie. Onze spelers weten dat ook en ze werden er zenuwachtig van. We konden daarom zo spelen als we hadden gewild". Dat lag uiteraard ook aan het spel van ADO, dat helaas van inzet, via drift tot onbeheerstheid leidde Het bleek tevens dat inzet, hoe groot ook, niet voldoende is De kwaliteit in de aanval hield met de inzet geen gelijke tred, op geen stukken na. Piet de Zoete zei dat zeer duidelijk: „Er is in de eerste helft een periode van een half uur ge weest waarin we oppermachtig waren, dan moeten er doelpunten vallen Als dat niet gebeurt, val je onherroepelijk terug en dat is dan ook het geval ge weest". Helemaal zoek ADO viel terug. Het leek nog wel of er tussen de eerste en tweede helft niet zo'n duidelijk verschil was, maar het spel werd slordiger, de passes veel on zuiverder en het schot bleef helemaal zoek. Zelfs geheide kansen zoals Heijnen er een kreeg, maar gruwelijk miste door naast de bal te trappen die I hij ineens op de schoen wilde nemen I leverden geen resultaat op. I Zonder een doelpunt te scoren werd ADO de weg naar de kwartfinales ver sperd. FC Köln was er zeer gelukkig mee. Tegen het einde stroomden vurige Keulenaars met hun vlaggen het veld op, ondanks de dringende oproep van de speaker, dat niet te doen. Zij vierden de zege, tot stand gekomen door twee treffers van Hannes Löhr en een formi dabel schot van Peter Blusch. Het gouden hoofd, dat veelal aan ADO's Lambert Maassen geen schijn van kans wordt toegeschreven, rustte gisteravond op de schouders van Löhr. Eerst duwde hij met zijn hoofd uit een voorzet van de razendsnelle Karl-Heinz Riihl de bal achter Thie. Een verschrik kelijk doelpunt, omdat het al in het zeer prille begin werd gescoord. Theo van der Burch: „Als je zoiets in een boks wedstrijd hebt, ga je voor minuten knock-out". j Linkerbeen ADO was na die snelle openingstreffer van FC Köln niet knock-out De ploeg had niet eens de kans gekregen op toeren te komen. Dat gebeurde direct de treffer. Met een verbazingwek kende inzet toog ADO aan het werk om de achterstand te niet te doen. Er kwa men kansen, de kansen waarvan De Zoete had gesproken. Maar Aarts richtte verkeerd en Heijnen kreeg de fraaiste kans toen doelman Heyeres geblesseerd op de grond lag na een botsing met Aarts. De bal kwam voor zijn linker been en toen was de kans al verkeken. Die achterstand van 10 mpt de rust as nog niet ruïneus. Toen kreeg ADO de tweede dreun, eer vlak na een begin. De bij een botsing onder het rechteroog geblesseerd geraakte Riihl was in de eerste helft al vervangen door Jendrossek, de killer van het Zuiderpark. Uit zijn voorzet kopte Löhr nummer twee in de Haagse touwen. was ADO niet op de knieën ge bracht. Maar de drift om het uitblijven succes nam de overhand. Rondborstig Er gebeurden onaangename dingen, er werd hard, zelfs grof gespeeld. De Keu lenaars wisten er ook raad mee, maar zij camoufleerden het knapper dan de rondborstig overtredingen makende ADO'ers. En de heer Jones uit Wales was wel zo geïntimideerd door het furieus tekeer gaande Keulse publiek, dat hij ADO als de grootste zondebok beschouwde. Hornig, ook geblesseerd, maar niet door een gebeurtenis in de wedstrijd, na de rust vervangen door Hem- in de kille avondlucht stak. Met verbazing keken zij, en gaandeweg alle op de kop af 23.136 bezoekers tegen het eind van de wedstrijd naar die vreemde Hagenaars, die de brand staken in twee spandoeken. Voor hen was de wedstrijd al helemaal af gelopen. A.D.O. was op een achterstand van 30 gekomen en toen geloofden de trouwste aanhangers niet meer in zelfs een wat dragelijker resultaat. Dan de brand maar in de spandoeken. Dat ver ving de warmte, die A.D.O. in de eerste helft in de Haagse harten had gebracht, maar die na de rust niet meer kon worden opgebracht. Manager Eddie Hartmann formuleerde het zo: „In de eerste helft hebben we kansen gehad, in de tweede niet meer. Toen heeft Köln zijn kwaliteiten getoond. F.C. Köln was in de aanval ster ker. Bovendien is het verschil tussen Köln thuis spelend en uit, duidelijk gebleken". Lijdzaam toezien hoe Cup- droom wreed werd verstoord Het was voor v.l.n.r. Rinus Loof, Eddy Hartman, Ernst Happel, Dick Advocaat, Kees Weimar en Henny Ardesch geen pretje om werkeloos te moeten toezien hoe hun club kansloos ten onder ging (foto rechts); als ADO dan eens tot de aanval overging waren daar Weber (6) en Biskup (5) die iedere aanvallende poging in de kiem smoorden (foto links). Duitse wielreimers iisren alsnog zilver krij GENEVE De internationale YVIel- renunic van Amateurs (FIAC) heeft gis- tcden in Gcnève besloten alsnog West- Duitsland de vier zilveren olympische medailles van de ploegachtervolging uit te reiken. West-Duitsland werd In Mexi co gediskwalificeerd. i Het congres nam de beslissing drie dagen nadat de Deense Wielerbond had bekend gemaakt te zullen voorstellen de medailles toch aan West-Duitsland te geven. De Denen, die in de finale van de Westduitsers verloren maar na de diskwalificatie de gouden medaille kre gen, staan op het standpunt dat iedere ploeg die de finale haalt, recht heeft op een medaille. mersbach, een duidelijke verzwakking. Maar FC Köln Was in de „winning mood". In de achterhoede werd rigou reus weggewerkt en ADO, dat bijkans over zijn toeren leek, maakte op het publiek een niet al te prettige indruk. Toen Blusch met een enorm schot de stand op 30 had gebracht, hing ADO nog slechts brokkelig aan elkaar. Ernaast De kwartfinales van Europa Cup II waren verkeken. Trainer Happel alleen maar zeer teleurgesteld. Trainer Merkle vond het bovendien een winst dat zijn ploeg weer het zelfvertrouwen had herwonnen. Manager Hartmann had 20 een juistere uitslag gevonden ADO's voorzitter Choufoer moest wel toegeven dat hij ernaast had gezeten met zijn stellige overtuiging dat zijn ploeg met 21 zou winnen. De douane bij Zevenaar had toch een voorspellende geest ge had, toen hij de dag tevoren al zei „Drei zu Null, bestimmt"... SCHEIDSRECHTER JONES KOPENHAGEN Studentenbetogingen hebben Kopenhagen gisteren de gehele dag onrustig gehouden. Oorzaak was de Europa-Cupwedstrijd voor landskampioenen tussen Akademisk Kopenhagen en AEK Athene, die door de Grieken met 2—0 gewonnen werd. Reeds rond het middaguur waren er demonstraties voor de Griekse legatie. De honderdvijftig demonstranten werden door de politie verspreid. Tijdens de wedstrijd Eelf probeerden betogers vergeefs de grasmat op te lopen. Het publiek keerde zich tegen de demonstranten, die met vrnsbsdagen uit het stadion werden verwijderd. Bij het begin van de tweede helft werd de wedstrijd ruim een minuut onderbroken wegens een nieuwe aotie. Spelers en politie slaagden er vrij snel in de voortzetting van de wedstrijd mogelijk te maken. ISTANBOEL Als de avond valt over het twee miljoen inwoners tellende Istanboel, staan in de hal van het Hilton Hotel tientallen Amsterdammers te dis cussiëren. Vijf uur nadat de Roemeense scheidsrechter Josef Ritter besloot het Europa-Cupduel tussen Fenerbahce en Ajax tenminste 24 uur uit te stellen, om dat het veld van het Mithat-Pasja- stadion volkomen onbespeelbaar is, zijn er nog steeds mensen die niet willen geloven dat zij voor niets naar de stad aan de Bosporus zijn gekomen. In de opgewonden stemmen klinkt de teleur stelling. Er heerst twijfel aan de juist heid van Ritter's beslissing. Twijfel die nog wordt aangewakkerd door Leo Horn, eens toparbiter en nu een man die iedere week in een geïllustreerd weekblad zijn best doet zoveel mogelijk voetballeiders te kijk te zetten. „Een belachelijk besluit", orakelt Horn. „De man die van mening is dat hier niet kan worden gespeeld weet van de spelre gels niets af. Toen ik vanmorgen in het stadion kwam zag ik in een oogopslag, dat op het veld wel kan worden gevoet bald. Dit is geen competitie, maar Eu ropa Cup en daarvoor gelden andere maatstaven". Hom vindt gehoor. Hij, die vanaf de rode gravelbaan naar de modderpoel in het stadion is gaan kij ken, zonder zelf tot over de enkels in het middenveld te zijn weggezakt en zich toch een oordeel heeft gevormd over het veld, bekritiseert een man, die volkomen te goeder trouw heeft gehan deld en die terecht heeft besloten de tweeëntwintig spelers een marteling te besparen. De teleurstelling bij een Ajax-suppor- ters maakt plaats voor verontwaardiging. Ritter wordt ineens de zondebok. Als Horn dan ook nog zegt, dat het kolder is zeven uur voordat een wedstrijd moet worden gespeeld, te besluiten tot af gelasting, raken de gemoederen verhit. „Waar zit die vent", wordt geroepen. En de uitdrukking op het rood aange lopen gelaat van de woedende man voor spelt niet veel goeds. Tegelijkertijd voert „die vent", Ritter dus, in het 300 meter van Hilton gelegen Divan Hotel bespre kingen met vertegenwoordigers van Ajax. In vlekkeloos Duits legt de 48-jarige Roemeen uit, dat voetballen onverant woord is. ,,Ik heb zelf zestien keer in het Roemeense elftal gevoetbald", begint „ik weet wat voetbal is. Vanmorgen heb ik met een van mijn grensrechters op het veld geprobeerd iets met een bal te doen. Ik heb getracht te dru bbelen, schieten en de bal op het veld te laten stuiteren. Het ging niet. Ik kan op dit veld echt niet laten spelen. Met de beste il van de wereld niet". Voor Ajax-voorzitter Jaap van Praag, gezelschap van bestuurder Hordijk en speler Vasovic, is dat de bevestiging van Tafeltermisselectie voor cupwedstrijden DEN HAAG Na de selectie-acht- kampen, die zondag in Heemskerk wer den gehouden, zijn de spelers en speel sters bekendgemaakt die op 15 decem ber zullen deelnemen aan de tafeltennis- strijd om de Limburg Coupe en de NTTB-Cup. Het zijn: dames: Ria Bolgmans, Elan; Mieke ten Broek HOC; Ilse Haneetman, Buna; Ellen Klatt, Salamanders; Ellen Kort, Scylla; Vronique v. d. Laan, Salaman ders; Mary van Ruiten, Treffers; Aukje Wynia, AMVJ; heren: Gerard Bakker, Scylla; Ed v. .d Berg, Scylla; Carel Deken, Nedlloyd; Bert v, d. Helm, Scylla; Peter Joëls, St. Hoger^TSB; eBrt Schoofs, Nedlloyd; Frans Schoofs, Nedlloyd; Nico van Slobbe. Hunter '25. Ellen Klatt is bekerhoudster bij de ■mes, Frans Schoofs boekhouder bij de heren. het nieuws, dat wij hem enkele uren eerder, na als eerste Nedei'landse jour nalist met Ritter te hebben gi .^roken, hadden meegedeeld, de wedstrijd is af gelast en uitgesteld tot op zijn vroegst donderdagavond. „Dat wij pas zo laat op de hoogte werden gesteld van de be slissing van de scheidsrechter was de schuld van de Turkse voetbalbond en het bestuur van Fenerbahce. Aan de heer Ritter was beloofd ons in te lichten. Dat dit niet is gebeurd, is natuurlijk niet plezierig en een bewijs hoe slecht de communicatie hier is. Op het vliegveld werden we maandag door de president van Fenerbahce opgewacht en sindsdien hebben we niemand meer gezien", aldus de heer Van Praag, die de Roemeen een bijzonder correcte man noemt. Deze woorden herhaalt de Ajax-voor- zltter later in de lob'y van het Hilton Hotel, waardoor de rust weerkeert. Als dan wordt verteld dat de stadion directie In feite verantwoordelijk moet worden geacht voor de slechte conditie van het veld, doordat er zaterdag twee competitiewedstrijden op werden ge speeld en zondag nog eens, moeten de Turken het ontgelden. Een Amsterdam mer, wiens gezicht voor een groot deel verscholen gaat achter een zonnebril, kan zich niet meer beheersen en dreigt tegen een Turkse journalist: „Neppers zijn jullie. Oplichters, anders niet. Overal, in de winkels, de nachtclubs en nu ook op het voetbalveld". Onze Turkse collega haalt niet begrij pend de schouders op en loopt weg. Een paar opgeschoten knapen proberen de stemming nog meer anti-Turks te maken door te beweren, dat het veld in de aan de wedstrijd voorafgaande nacht met brandspuiten nog natter zou zijn ge maakt dan het al was. Dat het sinds de aankomst op het vliegveld van Istanboel op maandag vrijwel niet meer droog is geweest, wordt vergeten. Vertegenwoor digers van reisbureaus worden over- stelpd met vragen. ,.Wat gaat er nu ge beuren? Kunnen we blijven of moeten we terug?" Op de meeste vragen is al een antwoord. De mensen van de dag vluchten zullen over enkele uren naar Amsterdam terug keren. Ook de deel nemers aan een driedaagse trip gaan terug. Alleen zij die donderdag weer in het vliegtuig moeten stappen, kunnen nog hopen de wedstrijd te zien. Weken Scheidsrechter Ritter heeft immers be sloten tot het reglementair voorgeschre ven uitstel van 24 uur. Donderdagmid dag om half één zal worden bekeken of 's avonds de return wel kan worden gespeeld. Of dit inderdaad zal gebeuren, is hoogst onwaarschijnlijk als wij afgaan op Ritters uitlating, onmiddellijk na in spectie van het veld: „Als speler zeg ik: morgen is het veld ook niet bespeel baar. Het herstel vergt weken. Als scheidsrechter moet ik echter donderdag opnieuw gaan kijken en dan beslissen". Op het door het Ajax-bestuur gedane verzoek donderdag ook reeds een beslis sing te nemen voor een eventueel vrijdag te spelen wedstrijd, gaat Ritter niet in. Om de eenvoudige reden dat hij er niet toe bevoegd is. Althans niet voordat overleg met de UEFA heeft plaats gehad. De onzekerheid over het al dan niet doorgaan van het duel brengt vooral voor de reisleiders grote problemen met zich. De meester supporters die woens dag niet naar Nederland terugkeerden, moeten in ieder geval donderdag weg. Slechts een enkeling kan blijven tot vrijdag, maar of dat zin heeft valt te betwijfelen. Ook Ajax is allerminst ge lukkig met de gang van zaken. „Ik heb de KNVB per lelex verzocht om uitstel van de competitiewedstrijd tegen DWS. Als we donderdag of vrijdag in Istanboel moeten spelen", vertelt voorzitter Van Praag. Fenerbahce zal later op de dag hetzelfde doen voor het competitieduel tegen Mersin Idman Yuroy. „Als deze wedstrijd niet doorgaat, wil Michels wél tegen DWS spelen. Ongeacht of we vrijdag of zaterdag terugkomen". Hun werk Rinus Michels zelf blijft onbewogen. „Ik kan er niet aan doen", zegt hij, •.Dinsdag was al te zien dat dit veld on bespeelbaar is. Je kunt het eigenlijk geen veld noemen, want het bestaat voor de helft uit een „prutlaag". Het strooien van gruis heeft niets geholpen. Het is alleen een terrein waarop je tweemaal drie kwartier kunt zoet brengen, maar daar is dan ook alles mee gezegd. Ik vind het wel erg, dat met de belangen van deze Europa Cupwedstrijden hele maal geen rekening is gehouden en dat t' in het weekeinde vier wedstrijden in het stadion zijn gespeeld. Het meest spijt het me echter voor al die mensen, die een vergeefse reis hebben gemaakt. Veel geld is voor niets uit gegeven. Voor de spelers maakt het niets uit. Het is per slot van rekening hun werk". Het medelijden met dc supporters is collectief. Voorzitter Van Praag tracht velen tevergeefs te troosten cn ook de spelers die in de loop van de middag in het Hilton Hotel zijn gearriveerd en daar zullen blijven tot de terugreis naar Nederland, tonen mee te voelen. „Het Is verschrikkelijk", aldus Jacques Sivart, wiens echtgenote tot de enkele honderden eendagsreizigers behoort. „Ze moeten dat Fenerbahce echt diskwalificeren na wat er met het veld is gebeurd. Die mensen horen niet thuis in de Europa Cup". Verwijt Kritiek op scheidsiechter Ritter hoort men niet van de zijde der spelers. „Wij hebben dinsdag al geconstateerd dat de wedstrijd onmogelijk kon doorgaan." Ook Ignac Molnar, de technische direc teur van Fenerbahce, wil wel kwijt dat hij met de Nederlandse supporters mee voelt. „Voor hen vind ik het heel erg", zegt de kleine man die zich er 's morgens ook nog over had onpgewoden, dat van Ajax niemand in het stadion aanwezig was op het moment dat Ritter in de modderbrij zijn balvaardigheid trachtte te demonstreren. Molnar: ,,Ik ben niet met de scheidsrechter op het veld ge weest om niet de Indruk te wekken, dat ik hem heb willen beïnvloeden. Wat mij betreft hadden we wel gespeeld, ofschoon ik ook het veld onbespeelbaar acht. Maar Ik had het wel prettig gevonden als er iemand van Ajax bij was geweest. Dan had ik niet in de gangen behoeven te blijven staan". „Als wij waren uitgenodigd om naar het stadion te komen, hadden we dat zeker niet nagelaten", luidt het commen- taar van de heer Van Praag op Molnars verwijt. „Officieel wisten wij van niets. Dondeitlag ga ik wel kijken. De heer Ritter heeft mij er nu om verzocht". Dat de inspectie, evenals woensdag zo vroeg plaats vindt, heeft een bijzondere reden, In Turkije Is het gebruikelijk dat de" eerste supporters zeven uur voor het begin van een belangrijki' wedstrijd naar het stadion gaan. Als tijdig de beslissing is gevallen over afgelasting of spelen, behoeven de pooi-tcn niet te worden ge opend. „Op verzoek van stadiondirectie cn voetbalbond heb Ik de keuring zo vroeg gehouden", licht Ritter toe, „Het UEFA-reglemcnt schrijft weliswaar voor dat een beslissing twee uur voor het aanvangsuur moet worden genomen, maar men vreesde een wocdeuitbarsting van de Turken, als die. eenmaal in het stadion zouden horen dat niet kon wor den gespeeld". Rudi Lubbers en V. Ispelen boksen in Den Haag DEN HAAG Dc Haagse boksvereni ging „Leen Hoogenband" organiseert op maandag 9 december in gebouw Amlci- lla In Den Haag een grote boksavond ter herinnering aan de begin oktober plot seling overleden oprichter, instructeur ei» organisator van deze vereniging, de heer Leen van den Hoogenband. Aan dit bokagala zullen o.a. deelnemen de belde olympische boksers Kudi Lub bers en Jan van Ispelen, die als tegen standers zullen hebben de Duitsers Dreeps en Seeman.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13