Wit zou u 'm geven alsu Sinterklaas 5 was? PP ®a£eidóe(3otwa/ïit Per jaar sterven door gebrek aan geld 200 nierpatiënten peek&cloppenburg Vanavond in Achter het nieuws geschenk? 'n nieuwe fiets! origineel geschenk? Iets voorde fiets! „The Saint" gescheiden ('t antwoord vindt u bij P&C) PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT/ DINSDAG 26 NOVEMBER 1968 Afkoelings periode MUURVAST schijneD de onderhande lingen over de nieuwe „metaal"- c.a.o. te zitten; even weinig schot zit er in sectoren van het onderhandelings front welke nauw met „metaal" samen hangen. Zelfs mag aangenomen worden dat de loononderhandelingen in som mige andere bedrijfstakken wel wat last van vertraging zullen krijgen, omdat beiden en dan zeker de vakbonden belang erbij af te wachten hoe de krachtmeting in de metaalindustrie gaat aflopen. Uit bepaalde verklaringen van de werknemersvertegenwoordigers valt op te maken, dat men bereid is zich sterk te maken voor een staking. Gelukkig is de 1ste januari van het volgend jaar als een soort van kritieke datum aanvaard Vóór die tijd zal het „ultimum reme- dium" niet worden toegepast; de decem bermaand krijgt hierdoor het karakter van een afkoelingsperiode. Dit is plezierig omdat de tijd van de decemberfeesten allerminst goed ligt voor een groot sociaal conflict met spanning en misère. Veel belangrijker evenwel dan deze sociale motieven is het feit dat de kans gelaten is om tij dens de afkoelingsperiode nieuwe ope ningen te maken. \IET alleen de sociale arbeidsvrede ook 's lands economische toekomst zou bij zulke nieuwe openingen ten zeer ste gediend zijn. Misschien koesteren sommigen zich in de hoop. dat één ern stig conflict en een hiervoor na een krachtmeting te maken oplossing, de andere onderhandelingen zal bespoedigen en dus waarschuwend kan werken. Dit is evenwel de ene kant van het munt stuk; de andere kant is een soort van kettingreactie met op wat kleinere, maar niettemin toch betekenisvolle schaal een soortgelijke crisis als Frankrijk afgelo pen voorjaar en zover heeft moeten doormaken; een crisis waarvoor nu de rekening moet worden betaald. Beziet men in cijfers de procenten die de afstand tussen de werkgevers en werknemers uitmaken, dan is die af stand niet zo groot dat men ze als een onoplosbaar vraagstuk zou moeten ac cepteren. Meer gecompliceerd lijkt ons de achtergrond van de cijfers. Het wan trouwen bij de vakbeweging, dat de werkgevers de investeringen vóór het rechtvaardig loon laten gaan en hun grote grief dat op het gebied van een aandeel in de investeringen (via spaar loon e.d.) de werkgevers in doorsnee pertinent wensen en suggesties blijven afwijzen. Voeg hierbij dan nog een de geprik kelde stemming op het politieke vlak de gewraakte uitlating van de heer Kloos in de Eerste Kamer was hiervan één symptoom voeg hierbij ook de kritieke faze waarin de vakbeweging haar eigen instituut ziet slaan, en de moeilijkheden bij het loonoverleg vallen zeer wel te verklaren. WIJ geloven dat er in de afkoelings periode een weg gevonden zou kun nen worden om de impasse te doorbre ken. wanneer van werkgeverszijde een gebaar gemaakt zou worden, waaruit blijkt, dat zij niet alleen in theorie, maar ook in de praktijk bereid zijn hun werk nemers nauwer te betrekken bij de on derneming zelf. Wij vrezen dat als niet snel overgestapt wordt op andere opvat tingen inzake de eigendom ,ook Neder land geconfronteerd gaat worden met feiten die tot deze opvattingen zullen dwingen. Maar dan op een moment dat het te laat is in het klimaat van een echte sociale arbeidsvrede te blijven werken. Ergens zouden we het zelfs betreuren, wanneer er nu een compromis komt dat alleen maar berust op concessies inzake naakte percentages in direc' loon en wat vakantie meer. Dan blijft immers de conflictstof liggen tot de volgende uit barsting. En dan wordt het als maar moeilijker op het kritieke moment nog een uitweg in onze door lavastroom bedreigde ge meenschap te vinden. Vasthouden! ITEEL animo leeft er bij de democratie van D'-66 niet om af te stappen van hun stokpaardje: de rechtstreeks gekozen minister-president. Pogingen om dit punt uit het volgende maand vast te stellen staatkundig program te lichten, zijn mis lukt. Er wordt aan dit stokpaard vast gehouden. D"66 weet dat het op dit punt geen bijval heeft te verwachten van partijen of politici die met andere punten van haar program wel sympatiseren. Wie weet denken sommige Gruyters-en-Van Mierlo-democraten wel: „In een staat kundig program staan wel meer punten die tenderen naar een onvervulbaar ideaal". In d&t opzicht is D'66 dan ook tradi tionalist. Of is het meer een voorbehoed middel om zo gewenst bulten een „progressieve concentratie" te kunnen blijven? (ADVERTENTIE) Luns in tv-interview: Alleen volgens radio en t.v. is Nederland links BRUSSEL Minister Luns vindt dat Nederland links is „als je de radio en televisie gelooft, anders niet". Onze minister zegt dit in een bijna drie kwartier durend interview, dat dat hij aan de Vlaamse televisie gaf en dat maandagavond 9 december door de BRT wordt uitgezonden (21.15 uur). Het is de ploeg van een van de meest gewaardeerde en best bekeken Vlaam se televisieprogramma's „Ten huize van. die onze minister van Bui tenlandse Zaken in zijn ambtswoning in Den Haag onder het mes heeft geno- Dit geheel volgens het nu al Jaren be proefde systeem van prof. Joos Vlor- ijuin, Annie van Avermaet, en Fons Fraeters, die er telkens weer in slagen bekende personen met name kun stenaars en politici op prikkelende wijze te ondervragen en hun woonom geving aan de kijkers te laten zien. De BRT-persdienst kondigt het inter view met mr. Luns als volgt aan: „Hij is ontegenzeggelijk een van de meest populaire figuren in Nederland en men zegt weieens dat de populariteit nog toeneemt naarmate hij blunders be gaat. Op alle vragen die hem vanavond gesteld worden en die zijn soms ste kelig heeft de minister een antwoord klaar". Behalve het bovenvermelde antwoord op de vraag over het linkszijn van Ne derland. geeft Luns zijn visie op pro blemen als: „Draagt heel de Duitse jeugd schuld aan de oorlog '40-'45? Waarom is Nederland zo anti-Zuid- Afrikaans? Moet Nederland de Vlaamse herwaar dering in België steunen? Moet Nederland een koninkrijk blij- Upton Sinclair (90) overleden BOUD BROOK (NEW JERSET( (AP- Reuter) De schrijver Upton Sinclair. zUn leven lang onvermoeibaar strijder voor sociale rechtvaardigheid, is giste ren in de ouderom van 90 jaar in een rusthuis overleden. Sinclair won de Pullitzerprijs met zijn boek „Drakentanden", dat in 1942 werd gepubliceerd. Hij was tevens de schrij ver van het omstreden boek „de jungle", dat de toestanden in de Amerikaanse vleesverpakingslndustrie aan het licht bracht. Sincalair heeft in zijn zestigjarige car rière meer dan 80 boeken geschreven, Hij stond bekend om zijn aanhankelijk heid aan het socialisme en zijn belang stelling voor politieke en sociale vraag stukken. Met het geld dat hij met „De Jungle" had verdiend stichtte Sinclair een coöpe ratieve kolonie in New Jersey. Deze kolonie werd in 1907 na een niet opge loste brandstichting verlaten. In 1915 ves tigde Sinclair zich in Californië, waar hij zich in 1934 kandidaat stelde voor het gouverneurschap voor de Democratische Partij. Hij werd met een kleine min derheid verslagen. Kunstnier kost dertig mille (Van onze omroepcorre.spondent) HILVERSUM Iedereen weet tegen woordig, dat de mens niet zonder nie ren kan leven. Ook een onvoldoende nierfunctic bij een patiënt kan de dood tot gevolg hebben. En juist in ons land. waar de arts Kolff uit Kampen de i kunstnicr heeft uitgevonden, sterven er jaarlijks minstens tweehonderd patiën- ten, eenvoudig omdat er geen geld ge- noeg is, om de dialyse-apparatuur (kunstnier) aan te schaffen. Vroeger konden de medici niet red- dend optreden, maar tegenwoordig kan men de patiënt vele jaren in leven hou den door hem tweemaal per week j twaalf uur op dit apparaat aan te slui- ten. De grootste moeilijkheid is, dat er nog steeds meer patiënten zijn dan er gedialyseerd kunnen worden Er moet dus een keuze worden gedaan: deze patiënt welen die niet. Bo vendien groeit het aantal patiënten sneller dan het aantal kunstnieren Bij de selectie laat men zich leiden door de noodzakelijkheid van behande ling (alleen voor personen tussen 14 en 50 jaar) en de geschiktheid van de pa tiënt voor dialyse en transplantatie Immers sinds enige jaren is het met een redelijke kans op langdurig suc ces mogelijk een nier te transplante ren. Echter alleen dan. indien tevoren dialyse met de kunstnier wordt toege past. Van de 35 personen op wie een niertransplantatie werd uitgevoerd zijn er niet alleen 32 in leven, maar het merendeel van hen verricht weer de normale arbeid. Momenteel worden in twaalf medische centra rond 120 personen met de kunst nier behandeld. De kosten van de be handeling bedragen rond 30.000 gul den per jaar en ze worden door de zie kenfondsen gedragen. Er zullen echter meer centra moeten worden opgericht. Naast de behandeling met de kunstma tige nier in de ziekenhuizen wordt iri Utrecht sinds geruime tijd ook met succes met de thuisdialyse gewerkt. De overheid garandeert bij de thuisdialyse de kosten van 700 gulden per week, maar het ontbreekt de NSN, de Nier Stichting Nederlan aan geld, om voor 30.000 gulden per patiënt een kunst matige nier te kopen. Teneinde kijkers te onformeren over de ontstellende si tuatie, dat jaarlijks honderden landge noten het leven verliezen, omdat er geen geld is om de reddende dialyse- apparatuur aan te kopen, zal de VARA- televisie vanavond 26 november op Nederland 1 om 20.20 uur de gehele „Achter bet nieuwsuitzending" wijden aan deze problematiek. Wim Bosboom heeft een documantaire gemaakt, waar in tal van specialisten de kijkers zul len informeren over dit zegenrijke werk. (Het gironummer van de vereni ging tot steun aan de Nierstichting Nederland is 388.000). DELTAFILM In de loop der jaren zijn er niet min der dan een kleine twintig films ge maakt over de imponerende Deltawer ken. Maar geen van de regisseurs maakte een productie, die speciaal was bedoeld voor vertoning op de bin nen- en buitenlandse televisieschermen. John Fernhout heeft een dergelijke overheidsopdracht aangegrepen om vijf jaar samen met zijn zoon, de camera man Donwes Fernhout te werken aan de visualisering Fernhout zag het levenslicht in West- kapelle aan de beroemde zeewering, die tijdens de laatste oorlog stuk werd ge bombardeerd om de Duitse troepen te verdrijven. Als geen ander kent hij het spel der elementen en de getijstromin gen. Soms wachtte deze cineast honderden uren om het drooglopende land bij stil water te kunnen vastleggen. Maar ook de onbarmhartige Noordwester stormen, die het water metershoog opstuwen langs de Zeeuwse kusten en hun vernietigende uitwerking op de dij ken en vaargeulen lieten hem niet on beroerd. De grootste kracht van „Del tadata" ligt echter in zijn suggestieve informatie over de ingenieuze weten schappelijke begeleiding door het Wa terloopkundig laboratorium in Delft en door de meetdienst. In plaats van een momentopname, een registratie van de stand van zaken, werd deze film een voorlichtend beeldverslag over de we tenschappelijke werkwijze bij dit unie ke project. Begeleid door muziek van Bob Heppener is ..Deltadata" gewor den tot een tv-documentaire, waarmee vader en zoon Fernhout zeker ook ver buiten het bereik van onze tv-zenders succes zullen oogsten. (Ned. I, 22.10 uur). ADVERTENTIE „Wat doel u in moeilijke gevallen. Sint'" Een platenbon is altijd raak v.a. 4.25 NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingcn om 18.55. 19.03. 19.56 en 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA 19.06 uur: De Lucyshow 19.31 uur: Koning Klant, consumentenprog r. NTS 20.00 uur: Journaal VARA 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Ironside, t.v,-serie 22.10 uur: Delta-data. documentaire NTS 22.55 uur: Tweede journaal TELEAC 23.00 uur: Noten en tonen NEDERLAND II STER (Reclamcuitzendingen o 18.55 en 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Seafa. magazine 21.35 uur: Operatie blindganger, documentaire 22.00 uur: Grand Gala du Disque Classique 23.00 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I NTS/NOT 11.00 uur: Schooltelevisie NCRV 17.00 uur: De i i aangegeven programma's zijn kleurenlelevisieprogran' HILVERSUM I KRO 20.00—21.15 uur: Orpheus, luisterspel 23.30—23.55 uur: Nightwatch, jazz NEDERLAND II AVRO 19.3522.30 uur: Vanavond, amusementsprogr. NRU 22.55—23.55 uur: Muziek van deze ei HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30. 12.30, 18.30. 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 8.00. 11.00, 13.00. 16.00, 18.00. 19.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 (ADVERTENTIE i LONDEN (AP) Roger Moore, de j ster van de televlseserie „The Saint" heeft verklaard, dat hij in het huwelijk wil treden met de Italiaanse actrice Luisa Mattioli, de moeder van zijn twee kinderen. Gisteren is in Londen het huwelijk van Moore en Dorothy Squires ontbonden, zeven jaar nadat zij uit elkaar waren gegaan. Moore verklaarde tegenover verslag gevers: „Ik kan u niet zeggen hoe op gelucht ik mij voel. Ik wilde al lang scheiden om met Luisa te kunnen trou wen maar er is altijd iets tussen geko- Mattioli en Moore wonen in Stanmore. een voorstad van Londen, met hun twee kinderen, Deborah (5), en Geof frey (2). Volgens Engels recht kan Moore binnen drie maanden hertrou- De NCRV kwam gisteren met een uit- zendavond die ons heel wat beter beviel dan het totaal wat we in het afgelopen tv-weekeinde voorgeschoteld kregen. Toch was het louter „routine" wat geboden werd: twee reportages, waarvan één in Hier en Nu en een aflevering van de meer dan voortref felijke Britse tv-serle „Bureau Bristol". De eerste reportage, Nr 4100 Ariba-', handelde over een moeilijk transport, specialiteit van de NCRV want een paar jaar geleden was er ook al iets dergelijks, zij het op kleinere schaaL Dit transport, een enorm groot en zwaar drukvat van een kernreactor van Rotterdam naar zijn Spaanse be stemming werd door Wolf Kielich vastgelegd of het de spannende thril ler betrof die het eigenlijk ook wel was. Heel indringend gedaan; daardoor één nadeel, we kregen geen enkele maal zicht op de totale „trein" met alle hulp en verzorgingsauto's. Voor het overige: uitnemend! Onderwerp van dc tweede reportage was kapitaalvlucht: vermogenden van oudere leeftijd die zich vanwege het (vooral fiscaal) gunstige klimaat in Zwitserland vestigen. De reportage was actueel, omdat er nog maar kort geleden vele boze woorden over deze groep gesproken zijn. Een aantal van hen kwam zelf aan het woord en hun argumentering klonk over het geheel genomen nogal plausibel. Oók een goede reportage dus, omdat hier een weerwoord zijn kans kreeg. Toch was ook deze reportage niet af. We hadden graag „fiscaal commen taar gehoord, bijvoorbeeld bij monde van drs. Hoefnagels. Vooral omdat „Financiën" wel oor lijkt te hebben voor klachten van mensen die 86 van hun inkomen via directe belastin gen naar de fiscus zien gaan. Dit ook al omdat bij een voortzetting van de kapitaalvlucht gewone mensen zoals u (nemen wij aan) en wijzelf op de duur er voor moeten opdraaien. Vg. Overhemden in vele uitvoeringen en dessins. 100% zelf strijkend, Bel-o-fast, Zip-clean Vanaf 11,90 Grote, internationale dassenkollektic o.a. italiaanse zijde en schotse wol in de prijsklassen van 3,90 12,90 Das met pochet in speciale verpakking f 7,90 Das met ankiets in kombinatie- verpakking 8,95 Uit ons uitgebreid handschoenen assortiment: sportieve autohandschoenen van elandleer. Sterk en wasbaar. 12,90 Zuiver wollen sportshawls. Modern streepdessin, patentsteek, double face (2-kleurig), etc. vanaf 3,50 Zuiver zijden, veelkleurige shawl uit Italië. Ook met wollen tegenvoering. 7,95 t\m 19,90 Kamerjassen in vele aantrekkelijke ruit- en streepdessins. Stoffen: zuiver wol, corduroy, Diolen en Trevira, vanaf 22,75 waar Sinteressante dingen in de modezgn. ADVERTENTIE „Beste Sint. ik zoek graag zélf 'n plaat uit" Een platenbon is altijd raak! v.a. 4.25 RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) - KRO: 18.00 Ste reo: In de volksmond: volksliedjes. 18.19 uit zending van D'fiG. 18.30 Nieuws. 18.46 Actua liteiten. 19.05 Licht ensemble en solisten. 19.40 Conciliepostbus. 19.45 Zoekend gelo ven (12). 20.00 Collage 4: Orpheus, een spel met muziek. 21.15 Het Korsakow-syndroom, hoorspel. 22.15 Omroep Dubbelkwartet: klas sieke en moderne liederen. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.42 Overweging. 22.45 De zingende kerk, muzikale lezing. 23.00 Kontekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Nightw 19.35 Vanavond, gevarieerd programma. 22. Nieuws. 22.40 Radiojournaal. NRU: 22.55 Mi ziek van deze eeuw (opn). 23.55-24.00 Nieuw BRUSSEL NED. (324 m) - 18.00 Nieuw 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paa'rdesportui nofoonmuziek. 19.00 Nieuws, weerbericht et ictualiteiten. 19.40 Grammofoonmuziek 9 45 Syndicale kroniek. 19.55 Grammofoon- nuziek. 20.00 Opera. 21.20 Klassieke muziek 1.40 Boekbespreking. 21.55 Pianomuziek 2.00 Nieuws en berichten. 22.15 De zever cunsten. buitenlandse literatuur. 22.30 Dans- nuziek. 23.00 Nieuws. 23.10 Klassieke mu- iek. 23.30 Nieuws. 23.35-23.45 Ligging var ADVERTENTIE „En als u echt niets weet. Sinterklaas?" Een platenbon is altijd raak! v.a. ƒ4.25 WOENSDAG HILVERSUM I (402 m> - NCRV: 7 7 00 Nieuws .7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor. (Om 7.30 Nieuws; 7.32 Actua- i liteiten). TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Als dat ou kunnen: verzoekplatenprogramma. (8.30- .32 Nieuws: 9.00-9.10 Gymnastiek voor de luisvrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de leuters. 9.55 Vlooi en piano: klassieke en ooderne muziek. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 lieuws. 11.02 Discogram: muzikaal wed- trijdprogramma. 11.45 Actualiteiten. KRO: het onderwijs. Sam inmuziek. (7.30-7.35 diokoor moderne liederen. 16.00 Nieuws. 16.02 Sociëteit Zestig minuten voor boven de zestig. 17 02 NRU: Oude liedjes. VARA: ïuws. 9.02 I.ichte USA. NRU: 11.00 Nieuw gebied van de lichte mu AVRO: 13.00 Nieuws. 13.06 Vrolijk platen) I Muziek - le- 5.03 Arbeldsvlti verzoekplatenprogramma. 16.03-18 00 Superclean dre it. 13.00 Nieuws, beursberichten. 13.20 (15.00 Nieuws.) 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Jazzmu- Nleuws. weerbericht en medede- ADVERTENTIE) Het kan niet missen met Sinterklaas: Een platenbon is altijd raak v.a. f, 4.25

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2