ROODENBURG EN LFC NAMEN IEDER EEN HELFT VOOR HUN REKENING AJAX NAAR HUIS TURKEH SEINDEN JOBSTIJDING OVER Derde Leidse derby traditiegetrouw 1—1 R'burg-LFC psychologisch bekeken MAANDAG 25 NOVEMBER 196» SPORTBIJLAGE VAN „DE LEIDSE COURANT „Ik wil direct de aanvoerder van LFC bij me hebben." Scheidsrechter P. Anneveldt, de Hagenaar, die gerust gerekend mag worden tot een van de betere arbiters in het amateurvoetbal, wond zich gistermiddag bijzonder op toen hij de eerste 45 minuten van de derby RoodenburgLFC naar de vergetelheid had geblazen. Naar het ver leden, beter gezegd, want toen eenmaal de rust was ingegaan braken de reacties los. Driftig rende de heer Anneveldt achter de spelers naar de LFC-kleedkamer. Hij wilde de aanvoerder bij zich hebben. Die opmerkingen, die hem toegeworpen waren -urerggvri. PRATENDE SPELERS BRACHTEN ARBITER IN MOEILIJKHEDEN De verwachtingen voor de tweede helft waren niet optimistisch. Wat stond het 3000-koppige publiek te wachten? Het viel allemaal best 'mee. Arbiter An neveldt verlengde de rust met ruim vijf minuten en ontspande zich zoveel mo gelijk. De spelers deden, noodgedwongen, hetzelfde en ofschoon er aanvankelijk 'n gespannen sfeer hing bereikten beide teams en de scheidsrechter zonder kleerscheuren en moeilijkheden de fi nish. Een eindpunt, dat werd bereikt mei een 1-1 score en in dit opzicht week dit duel dus totaal niets af van de vooraf gaande twee Leidse derbies, die ook ai deze eindstand opleverden. Onbevredi gend zo op het eerste gezicht, doch ge zien het spel toch wel juist. Roodenburg had namelijk voor het keerpunt een over wicht en LFC eiste de meerderheid na de hervatting voor zich op. Beide ploe gen, die alles op de aanval gooiden en duidelijk op de zege mikten, zagen ech ter geen kans dit in doelpunten uit te drukken. Roodenburg leek in de begin- weer een onfortuinlijke wedstrijd tegemoet te gaan. Met invaller P Wet- zelaar in de voorhoede en André Ooyen- drjk op de backplaats in plaats van de aan zijn enkel geblesseerde Gerard Dub- beldeman stoomden ,,de blauwzwarten" op het doel van v. Leeuwen af om dat i gauw mogelijk met ballen te vullen Sam den Os en Wim Rtjsbergen (vooi 'oorhoede van Roodenburg zeker een sterking, gezien ztfn schotvaardig heid) schroomden niet hun voet eens; stevig tegen de bal te zetten, maar hel leverde niets op, ook al scheelde net soms maar bitter weinig. Roodenburg voelde zich op de gladde grasmat best thuis. Beter in ieder geval dan de stevige LFC-verdedigers, waaronder na lange tijd weer Dlck Slra, die Leo de Jong (knieblessure waardoor hij waarschijn lijk een maand verstek zal moeteD laten gaan) verving. Felle winst Samen met zijn broer Henk en ook Reinier de Wit, die nu de aanvoerders hand om zijn arm droeg, bewoog nij z.ieh niet zo gemakkelijk. In de tweede helft zou dat allemaal heel anders zijn. Toen, kwam de Roodenburg-aanval er dan ook vrijwel niet meer aan te pas, De felle inzet van beide partijen leidde nog wel eens tot botsingen. Spelers die wat te fel attagueerden en zoals al ge zegd liun hart teveel op de tong hadden. Zoals Reinier de Wit, die eenmaal ste vig aangevallen werd, een beenverwon ding opliep en zijn ongenoegen duidelijk kenbaar maakte. Het gevolg was in de 16e minuut een vrije trap. Terwijl die LFC'ers zich afvroegen waarom deze strafmaatregel tegen hen was uitgedeeld joeg Sam den Os de bal via de toppen van v. Leeuwens vingers in het LFC-doel. Van Leeuwen zelf verklaarde tydens de rust de bal in het geheel niet aangeraakt te hebben, hetgeen velen er toe bracht de beslissing van de scheidsrechter in twijfel te trekken. „Die vrije trap had in tweeën genomen moeteD worden. De scheidsrechter stak toch zijn hand op Een indirecte vrije trap dus", was de mening in het LFC-kamp. Talentvolle doelman De LFC-grensrechter en ook aanvoer der Reinier de Wit reageerden echter niet. En we mogen toch aannemen dat zij beiden genoeg spelregelkennis hebben om op het juiste moment een arbitrale foul le constateren. Even na het doelpunt viel v. Leeuwen uit. Bij een van zijn reddin- gen-op-het-laatste-moment had hij een wond aan zijn rechter-bovenarm opgelo pen. Vervanger Wim Visser was het die vooral na de rust enkele malen de han den op elkaar bracht en zijn lessen by Sparta waar hij de vaste keuze was voor het jeugdelftal (in de periode voor de afschaffing van de betaalde jeugd- teams) goed in praktijk bracht, zyn al te grote zelfverzekerdheid veroorzaakte nog wel eens paniek, doch pij was toch de man die cr, na de gelijkmaker van LFC, voor zorgdroeg dat niet opnieuw 'n achterstand werd opgelopen. Die tegen- goal kwam tot stand in de 15e minuut. A. Koppe (invaller door Cor van Weer- lee) zag zijn voorzet gemist worden door de Roodenburg-verdediging. Piet Gubler spurtte toen en via Bert de wilde hij na de rust beslist niet. Met name Hans Dreef had zijn mond niet dicht kunnen houden. Toen iemand uit het publiek riep: „Man, je moet een fluitje kopen" en de heer Anneveldt daarop twee fluitjes toonde had Hans hem toegevoegd: „Man, je bent toch gek als je daar op ingaat". Inderdaad bleek uit het gebaar van de Hagenaar niet dat hij alleen de wedstrijd leidde en hij het voor het zeggen had, ook al merkte hij in de pauze op: „Ik heb de leiding en ik ga net zo lang door tot er desnoods nog maar zeven man van iedere ploeg in het veld staan". Jonge sprong de bal over de uit positie geraakte Mattie Keereweer in het doel: 1-1. LFC leek daarna zonder meer op een zege af te stevenen. Het samenspel was zo vloeiend dat er geen tegenstander meer aan te pas kon komen. Totdat het in de voorhoede al te slordig ging of het pechduiveltje roet in het eten gooide. Bij Roodenburg daarentegen liep hef heel wat stroever en leken de spelers ge ïntimideerd door het forse spel van LFC, en het enthousiasme, dat nimmer af zwakte en eerst door het laatste fluit signaal werd geblust. ADO vertrok met veertien snelers EEN HAAG Enige uren na de com petitiewedstrijd A DO-Go Ahead zaten veertien ADO-spelcrs al in de trein naar Keulen, waar woensdagavond in T iVIiin- gersdorlsladion de tweede wedstrijd, voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars legen FC Köln wordt gespeeld. De veertien spelers zijn: Thie, Van der Burcli, Weimar, Mansveld, Vos, Giesen, De Zoete, Heijnen, Schoenmaker, Maas- sen, Aarts, Van den Oever, Ardesch en Advocaat. Vandaag bracht ADO een oriëntatie- bezoek aan het stadion en 's middags nam ADO zijn intrek in de Wedausport- school in Duisburg. Daar blijft de ploeg ook dinsdag en het grootste deel van woensdag om te rusten en le oefenen. Pas enige uren voor de wedstrijd, die om 20.00 uur begint, reist het ADO-ge- zelschap naar Keulen. FC Köln speelde zaterdag in Wupper- tal een oefenwedslijd tegen Wuppertaler SV en won met 3—0. Bij de rust had FC Köln met 10 de leiding door een doelpunt in de 38e minuut van Karl Heinz Rühl. die in de eerste wedstrijd niet meespeelde wegens een blessure. Wuppertaler SV bezet in de westelijke regionalliga de eerste plaats met 17 pun ten uit wedstrijden. FC Köln miste Overath en Weber, die met de nationale ploeg in Nicosia tegen Cyprus speelden. FC Köln, vergrotte in de tweede helft de voorsprong tot 30 door tref fers van Bern Hermes (in de 50e en 57e minuut). FC KÖln speelde met: Heyeres; Thie- len, Pott, Hemmersbach en Biskup; Her mes en Rühl; Jendrossek, Löhr, Sim- met en Hornig. In de tweede helft werd Rühl vervangen door Regh en maakte Horing plaats voor Bründl Springruiter Mooy twee eerste prijzen (Van onze sportredactie) WASSENAAR De springconcoursen van de Zuid-llollandse Jaohtvcrcniging die zaterdag op Meijcndcl werden gehou den. hebben een aantal spannende wed strijden en bovendien een dubbel succes voor de springruiter P. Moo.v opgeleverd. Vooral in de afdeling C (hindernis- hoogte 1.10 metetr) was hei; verschil tussen de deelnemers zeer gering. P. Mooy, die liet paard Waya bereed, weid tenslotte winnaar door oen foutloos par cours af te leggen in 71 seconden. Daar na volgde mejuffrouw 1. N. Verboon op Shamrock in 73,6 sec.; 3. A. R. Zegwaar! op Ballan Excelsior, eveneens zonder slrafpunten en een lijd van 73.8 sec. In de afdeling B was de volgorde: 1. P Mooy op Waya (0 fouten, 62.6 sec.); 2. K. Meelis op Royal Flash (0 - 77.2 sec.); 3. mejuffrouw M. Kerkhof op Furier'(0- Een springconcours voor de jeugd, waarbij niet alleen op de prestaties, doch ook op de wijze van rijden werd gelet, eindigde met een eerste prijs voor B. J. van der Bergh op Sherya; 2. N. W. Co- nijn met Herald. HEERENVEEN Voor de Neder landse ijshockeycompetite werd zater dagavond in Heerenveen de wedstrijd gespeeld tussen Thialf en HOKIJ 2. De Hagenaars wonnen met flinke cijfers: 101. Dc tussenstanden waren 02, 1 4 en 0—4. Er waren 1.200 bezoekers. Van onze sport redaklie) De medische wereld mag dan de sportleiders verwijten te wei nig aandacht te besteden aan de begeleiding, bij LFC lijkt alles tot in de puntjes verzorgd. Naast trainer Piet Kraak completeren een verzorger en 'n spycholoog liet geheel. Vóór die mentale ver zorging is twee jaar geleden de nu .iS-jarige Limburger H. W. Beunen aangetrokken. Een man. Hie psychologie als grootste hob by heeft en daar in '66 zijn „ne venberoep" van maakte. Dat houdt in dat hij de LFC'ers zo'n twee ii drie keer per weelc ontmoet en hen met zijn gemoedelijke zuide lijke accent tot een elftul maakt. Zelf zegt hij erover: „Mijn taak is als voorbeeld te dienen. Ik help hen. Ik verwacht, ook dal ze el kaar helpen. Ik vloek mei. Ik wijs de spelers er op dal. niet te doen. Tijdens de rust is liet nu nel als in een kerk. liet is dood stil7". Is hei noodzaak ook-a ma- 'curteams "psychisch te begelèl- aeuf „Hef hoeft niet te gebeuren door iemand die een academische graad heeft. Zoals ik al zei. ilc tracht het te doen door hen te dienen. Door een voorbeeld te stellen. Als er iemand geboemeld heeft dan vraag ilc hem waarom hij dat gedaan heeft. Hij hoeft niet te antwoorden, als hij maar niet liegt". Juist deze week kon de heer Beunen vrijwel niet in Leiden zijn. Als verkoper bij een exportfirma was hij in Frankrijk. Was dat geen bezwaart De spe lers waren ongetwijfeld wat ter neergeslagen. Wat ontmoedigd na de nederlagen tegen OW en Pa- pendrecht. „Dat is nu juist de verdienste t>an Piet Kraak. Hij heeft die lui aan liun verstand gebracht dat ze het nog kunnen. Een derby is trouwens altijd an ders. De spelers zijn meer gespan nen, Ze leven er naar toe. Op straat horen ze het1'. Hans Dreef loopt voorbij. :pgefrist door een verkwikkende douche. Belangstel lend informeert de heer Beunen: „Hoe gaat het met je tentamen*" Interesse. Dat is het wapen dat de psycholoog bij LFC hanteert. Als hij voelt dat er met een spe ler iets is dan zoekt hij dat uit. Dat is zijn taak. Hij praat eens met de ouders, met de echtgenotes en met de spelers zelf, die in een amicaal gesprekje meestal wel hun moeilijkheden „opbiechten", zodat zij niet langer zwijgend rondlopen. Hoe gemoedelijk ook de gesprekjes verlopen het- blijft mijnheer Beunen: „Ik heb steeds het mijnheer hooggehouden. Toch is het niet zo van hé Piet, kom eens hier. Dat zijn allemaal din gen die ik zo hoog mogelijk wil bereiken. Voor de wedstrijd heb ik nog eens geïnformeerd. Aan Dick Sira vroeg ik: Dick hoe gaat het met je been Denk aan je ge zin zei ik en doe het niet als te. denkt dat het niet gaat. Hans Dreef, die enige weken geleden tegen Overmaas moeilijkheden heeft gehad, weet dat hij de lei der is. Hij is een talentvolle spe ler. In de hitte van de strijd ver geet hij Ach non wel eens. Ik heb hem gezegd: ..Hans, je moet verstandig zijn. Als je straks zeil leider bent bekijk ie liet allemaal heel anders". In de rust liep hij nors te kijken. II: zei legen hem l.ijk een in de spiegel hoe je ei uitziet. Hij begon toen te lachen Bewondering heelt de lieer Beu nen voor Piel Kraak: „Kraak wil goed voethal V. d. Moer is sim- eden. Kraak voetballer. Hij wil het- fijn hebbe Zo'n UVS rn Feyenoordsysteem Toch wel hard roei ballen. Nie van „jongen heb ik ie pijn gedaan met and. V. de Moei lieeft het door grote inzet tot dr eerste klas gebracht. Door die dikkere planken". Voor een spy choloog was deze derby een wed strijd die veel werk opleverde. Doe bedaarde hij de gemoederen „Toen ik in de kleedkamer kwam was er veel geschreeuw. Na drie minuten was iedereen stil. Ik zeg drink eerst je thee. De spelers begrepen het. Later zaten ie te fluisteren". UEFA-jeugd van start met nederlaag THUN Hel Nederlands UEFA- jeugdelftal (spelers van zestien tot acht- tien jaar) heeft gisteren de eerste kwa lificatiewedstrijd voor het UEFA-jcugd- toernool, dat in mei in Oost-Duitsland wordt gehouden, met 10 van Zwitser land verloren. Marcuard maakte in de I 70o minuut hel enige doetpimt. Behalve Zwitserland heeft Nederland ook nog de Franse jeugdploeg als tegenstander in deze kwalificatiereeks. Voor 1000 toeschouwers was het in de Zwitserse plaats Thun een aantrekke lijke wedstrijd, die in de eerste helft volkomen gelijk opging. Na rust bleek de grotere inzet van dc jonge Zwitsers doorslaggevend, waardoor zij een licht veldoverwicht kregen. Nederland, dat goed voetbal demon streerde, maar aanvallend minder slag vaardig was dan de Zwitsers, speelde in de volgende opstelling: doel: Barth (For- tuna Vlaardingen). achter: Maliepaard (Feijenoord), Wijlend efl Oude Wesseling (Go Ahead) en Tillaar (PSV), midden: Hovenkamp (GVAV) en Dekker (Go Ahead), voor: De Vries (Be Quick Gro ningen). Van der Toorn (Feijenoord), Streur (Germanicus) en Bonzink (DWS). DEN HAAG Piel Bromberg, dc coach van dc Nederlandse hockeyploeg, heeft de Eisenhouwertrofee ontvangen, die generaal Eisenhouwer twee jaar ge leden heeft geschonken aan De Batavie ren, de vereniging van oud-internatio nals in de hockey wereld. Bromberg, die de trofee zaterdag kreeg uitgereikt op de algemene vergadering van Dc Bata vieren, ontving deze onderscheidng voor zijn grote verdiensten voor het Neder landse hockey. iMSTERDAM Ajax zit in zak en as. Niet alleen omdal de ploeg niet meer draait zoals voorheen, maar ook omdat Ajax woensdagavond in Islunbocl in de tweede wedstrijd tegen Fenerbahcc met invallers zal moeten aantreden. Vijf Turkse journalisten, die zaterdag in Maastricht waren, renden naar de telefoon om hel thuisfront het volgende te melden: Wim Suurbier kwam in botsing met SJef Geurten, greep naar zijn onderarm en zaterdagavond bleek In het ziekenhuis van Alkmaar, dat hjj die arm heeft gebroken en zeker vier weken niet zal kunnen spelen; Ruud Suurcndonk moet rust houden, omdat hü tegen Feijenoord een bloeduitstorting in het zitvlak heeft opgelopen; Gerrie Mühren heeft maag- en darmcatarre en kan de reis naar Turkije niet meemaken; doelman Bals werkte tegen MVV wederom een bal in eigen doel. Gert Bals zat verslagen in de kleed kamer van MVV. ..Opnieuw een bal in eigen doel", steunde hij. „Eerst tegen Twente, toen tegen Feijenoord en nu tegen MVV Ik eet niet wat dat straks in Istanboel moet worden. We zijn ons zelf niet meer. Het draait in de achter hoede ook niet best meer". Trainer Ri- nus Michels weet nog op geen stukken na welke formatie hij in het veld zal brengen, „Ik heb er dagen over gepie kerd en dat kon ik want ik heb last van mijn nieren gehad Zaterdag zat ik te kramperen van de pijn. Maar ik zal er in Turkije bij zijn. al moeten ze me er naartoe dragen, Wat ik met Bals doe, weet ik nog niet maar hij zal waarschijn lijk wel in het doel staan. Hij heeft een enorme routine en we zullen maar zeg gen dat in Maastricht het driemaal is scheepsrecht is opgegaan". Theo van Duiven bode was ook al som ber gestemd. „Het kwam vroeger niet voor dat we een voorsprong in de laat ste minuten verspeelden Dat gebeurt nota bene tegen MVV dat in de compe titie nauwelijks kon scoren en tegen ons er twee indrukt Er is iets mis met ons. We hebben een ram En waarom moest Muller nu weer aan de kant? Dat komt de rust in het elftal niet ten goede. Hij mocht er weer in toen Suurbier moevl uitvallen. Heus, we zijn vermoeid". Johan Cruyff zal zaterdag ook op de reservebank maar dat kan een taktische zet van Michels zijn geweest die dc vijf Turkse journalisten ook had óntdekt. Ze konden in elk geval niet seinen dat Cruyff ook al in de malaise deelt. Piet keizer speelde wel, altham hij stond in het veld. „Ach, ik zal wel zien hoe het in Istanboel gaat. Komen we ei dan is het goed. Komen we er niet, dan zullen we het over oen jaar of twee. drie nog maur eens moeten proberen We ge loven niet meer in onszelf'. Dat doen wel do twaalfhonderd sup porters die met het vliegtuig naar Tur kije gaan. Hun steun zul belangrijk zijn want het lijdt geen twijfel dat Ajax In dc put zit Piet Keizer is er de exponent van. En Rinus Michels moet maar zien hoe hij een elftal op de been brengt dat de fanatieke Turken zal weerstaan. Het gaat tenslotte om het bereiken van de kwartfinales in het toernooi om F.uropa Cup 1, De spelers die zijn vertrokken, Hulshoff. Pronk ven bode, Groot e Danielsson. Keizer. Nnningu het tweede elftal •nidaag naar Turkije djn- Bals en Stuy, Vasovic en Van Dui- Muller, Swart. Cruyff. Krol uit Doelman Gert Bals houdt het er. evenals zijn trainer Rinus Michels, maar op dat driemaal scheepsrecht is. Tegen MVV stompte hy weer een bal in eigen doel, dc derde maal na FC Twente en Feijenoord. Dit dramatische moment voor Bak M hier ta (schemerig) beeld gebracht. Quick Huizum na acht jaar onttroond AMERSFOORT Kralingcn Is giste ren tijdens de Nederlandse verenlglngs- kampioenschappen turnen van het KNGV die in de Amersfoort se Sporthal werden gehouden, hij de dames als eerste j, ëin- digd met 1.74.7; punten. Amersfoort werd tweede met 154.10 punten en PSV leg de beslag op de derde plaats met 151.75 punten. Quick Huizum, dat dc acht voorgaan de jaren tic titel behaalde, moest ge noegen nemen met de vijfde plaats. De Friese vereniging kwam slechts met vijf dames uit, doordat Licsbcth Jongsma wegens een keelontsteking niet kon tur nen. Quick was verder gehandicapt door het niet meedoen van Janny Meyer en Stlentje Panhuys, die beiden in verwach ting zijn. De beste persoonlijke presta tie bij dc dames behaalde Ans van Ger- wen, die haar oefeningen met 35.35 pun ten gewaardeerd zag. PSV veroverde voor de derde achter eenvolgende keer liet kampioenschap bij de heren. De Eindhovenaars verzamel den 157.95 punten. St. Mauritius uit Vo- lendam werd me' 152.65 punten tweede en Hercules Hebe (Enschede) met 142 punten derde. De beste individuele pres tatie leverde Cor Smulders fPSV) met 54.30 punten

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9