De kwaal en haar oorzaak Première van Jan van Interpolations verwekt Honderden verlieten zaal tijdens de uitvoering Vlijmens protesten Knap orgelspel van Jimmy Smith in Kurzaal Unicum in jazzwereld Hygiëne in ziekenhuizen om infecties te voorkomen Democraten in Italië kiezen voor Rumor Acteurs in samenspel met marionetten PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT/ MAANDAG 25 NOVEMBER 1968 ET menig andere politieke groepering gaat ook de Katholieke Volkspartij proberen via het toewijzen van rayons .■an Kamerleden de band tussen kiezers en gekozenen te versterken. Wakker ge worden door het (tijdelijke?) succes van de Bóeren-Partij en de Gruytersdemo- craten hebben ook de traditionele partij en besloten hun voorlichting en contac ten over een heel andere boeg te gooien. Bij de laatste parlementsverkiezingen hebben de socialisten, overigens met weinig succes, geëxperimenteerd. Dit jaar zijn er veel verdergaande plan nen gesmeed; vooral de Partij van de Arbeid heeft de aanwijzing en werkwijze van gekozenen heel kritsch onder de loep genomen. Haar parlementsleden moeten straks in of vlak bij het kiesdis trict wonen dat ze toegewezen hebben gekregen. De Katholieke Volkspartij doet het nog wat minder radicaal; zij heeft het land verdeeld in elf rayons; in elk rayon krijgt een équipe van de KVP vertegen woordigende Eerste- en Tweede-Ka merleden tot taak om naast specialis tische werkzaamheden in de fractie ln het bijzonder aandacht te besteden aan de problemen die zich in het rayon voor- Zo'n systeem is niet in alle opzichten geslaagd: de équipes van Zuid- en Noord- Holland bijvoorbeeld moeten op een veel te hetrogeen werkterrein opereren, maar het kan een verbetering worden, mits men maar een goed inzicht heeft in de oorzaken van de kwaal, die men wil wegnemen. Is dit het geval? N de laaste aflevering van het maand blad der KVP wordt de werkwijze met équipes en rayons nader toegelicht. Daar in staat een opsomming van verschillen de oorzaken van de slechter geworden communicatie tussen kiezers en gekoze nen: het moeilijker worden van de vraagstukken, die op politiek tterrein spe len het gewijzigde leefpatroon, de voor liefde om politieke informatie te zoeken in korte en vaak oppervlakkige samenvat tingen, de geringe animo om van kiezer ook partijlid en van passief partijlid een actief partijlid te worden. Bij deze opsomming missen we het feit, dat verschillende Kamerleden te weinig gedaan hebben om het getij te doen keren. Ze zagen over het hoofd dat naast het vele werk dat velen van her ongetwijfeld achter de schermen verrich ten, er meer nodig was om het onbeha gen van de burgers weg te nemen. De meeste parlementairiërs hebben verge ten dat ook specialistische arbeid „ver kocht moet kunnen worden. Ergens zijn. na een korte opleving in de vijftiger jaren, de KVP-fracties en KVP-besturen voor de buitenwereld „clans" geworden, een soort raad van commissarissen, die alleen op voor hen oelangrijke jaarvergaderingen zich het bestaan van de gewone aandeelhouders bleken te herinneren. Daardoor zijn noch de bestuursorganen, noch belangrijke commissies noch vertegenwoordigende fracties de ontwikkeling in de maat schappij voldoende bij gebleven. Kenmerkend Is bijvoorbeeld, dat zelfs het woelige groepje KVP-jongeren de overgrote meerderheid van hun eigen ge neratie weinig of niets zegt. IJ hebben langzamerhand de indruk gekregen, dat de slechte repercussie op het optreden van de KVP-fractie bij de val van het kabinet-Cals vooral ver oorzaakt zijn door het Isolement, waar in fractie en bestuur zich ten opzichte van hun achterban geplaatst hadden. De kiezers hebben al jarenlang hun stem moeten uitbrengen op een program dat. hoe fraai ook geforjnuleerd en hoe kun dig ook op principes gefundeerd, niet duidelijk aangaf wat de fractie voor een beleid op hoofdpunten zou gaan eisen. In het politieke spel na de verkiezin gen tussen parlement en regering werd het vaak nóg mistiger. Of dit allemaal beter zal worden, wanneer Kamerleden .eigen rayon" krijgen, menen we te mogen betwijfelen. Tegelijkertijd moet leer veranderen en het begin van deze veranderingen ligt besloten in het program waarmee men een nieuwe parlementaire periode en een nieuw re geringsbeleid inluiden wil. Zekere verschuivingen in het kiezers korps zullen daardoor niet uitblijven. Maar daardoor mag men zich niet laten terugschriken; op den duur heeft men aan een wat kleinere groep, waar bij kiezers en gekozenen weten wat ze elkaar hebben dan een grote massa die alleen op de stembusdag eenheid de monstreert. Met andere woorden: aan de manier, waarop volksvertegenwoordigers contac ten onderhouden en waarop ze voorlich ten ligt het niet alleen. Nog belangrijker is wat ze in Den Haag doen en hoe ze dat doen. In dat opzicht worden er aan een Ka merfractie in 1968 andere eisen gesteld dan anno 1925 of 1955. ROTTERDAMS PHILHARMONISCH-ORKEST Kerkelijk gezag en journalistiek |I\e bezorgdheid van de Paus voor de wijze, waarop kerkelijke zaken mo menteel in de publiciteit worden be handeld, kunnen wij best begrijpen- Toch vragen wij ons af, of hij in zijn recente maanwoord tot de katholieke journalisten de 9pijker op de kop slaat Hij suggereert, dat veel katholieke journalisten uit zucht naar populairitelt met de stroom meeroeien, zonder te kijken wat die stroom waard is. Deze suggestie wijzen wij van de hand. Na tuurlijk worden er ook door katholieke journalisten gemaakt, natuurlijk zitten er figuren onder die populariteit hoger schatten dan eerlijkheid, maar dat dit karakteristiek zou zijn voor „de" katho lieke journalistiek zou eerst bewezen dienen te worden. Zolang dit niet ge beurt kunnen wij tegenover het pauselijk maanwoord alleen maar de verklaring stellen van onze oprechte pogingen, om als katholiek eerlijke journalistiek te be drijven, ook op kerkelijk gebied. Paus Paul us erkent, dat wij de plicht hebben, ongeorganiseerde Initiatieven op kerkelijk gebied te registreren. Met zijn vermaning, deze tot de juiste proporties terug te brengen gaan we van harte ak koord. Echter niet met zijn opwekking, dat we vooral niet de indruk mogen wekken, met deze initiatieven in te stemmen of ze te rechtvaardigen. Ook ongeorganiseerde initiatieven kunnen waarde hebben en als ze die naar onze mening hebben dan zullen we niet schromen daarvoor uit te komen. Zelfs al worden ze door het kerkelijk gezag afgewezen. De katholieke journalist mag zich nu eenmaal nooit identificeren met het kerkelijk gezag: hij heeft tot taak zijn eigen eerlijke mening te zeggen. Alleen dan kan ontstaan, wat de Paus in zijn toespraak zegt te wensen, „een levendige kringloop tussen het zichtbare hoofd van de Kerk en haar ledematen". „Interpolations" van Jan van VlUnien. enkele weken geleden voltooid, in opdracht van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk geschreven, is gistermiddag in de Doelen door het Rotterdams Phllharmonisch Orkest, geleid door Edo de Waart en de geestelijke vader zelf, ten doop gehouden. Plechtigheid, die niet zonder enige sensatie van de zijde van het auditorium is verlopen: tüde-n* de uitvoering hebben, druppelsgewijze weliswaar, een naar schatting vierhonderd 1 mensen de zaal verlaten, in het midden van de vertolking werd op een niet op- j portuun moment geapplaudiseerd en na afloop mengden zich uitingen van wel willend applaus met tekenen van aperte afkeuring, waarbij we bovendien niet mogen nalaten te vermelden, dat een emotionele toehoordster, op een gegeven moment naar het podium gelopen, met de dirigent-componist een twistgesprek trachtte te entameren, wat haar overigens niet gelukte. aan een revisie onderwierp, waarbij klan ken werden uitgedund om kleuren des te duidelijker te doen spreken waardoor mensen „van goeden wille" hem echt zouden ontdekken als een volbloed ro manticus, vertrouwd met de geest van een Wagner, met de geest van een Mahler koper! gebruikmakend van en volledig heersend over de expressie middelen. ons door eigen tijd geboden Zover echter was het nu nog niet. Die vierdhonderd niet „getrouwen, ze hebben De Doelen overigens niet ver laten, want ze wensten na de pauze te genieten van Beethovens Vioolconcert, waarin Edith Puneman soliëerde: wat hun waarschijnlijk wel gelukt zal zijn..! In het begin heeft men het orgel weer horen klinken: in het Tweede Concert in D groot (1763) van de Tsjech Frantisek Xaver Brixi. Kijk, dat ins óns nu tegen gevallen, erg tegenvallen zelfs. We von den, dat Arie Keyzer niet verfijnd re gistreerde en dat ook het orkest de glans miste, vereist om deze Mozartiaanse mu ziek tot haar recht te doen komen. Was deze vertolking wel voldoende voorbereid? B.R. ADVERTENTIE) Allemaal reacties van een minderheid. Doch een minderdheid die het niet nam. Aan wie de de fout? Aan deze hoorders? O faan hen, die dit stuk op het programma plaatsten? Het antwoord moet gecompliceerd zijn. Want het is zo, dat velen, groter in ge tale dan zij die protesteerden, de luister houding missen om muziek van dit avant- gardist isch karakter te benaderen. Mis schien komen zij wel met een vooroor deel, waarodoor ze vóór zelfs maan een noot geconsumeerd te hebben, een werk als „Interpolations" reeds afkeuren. Wat wjj in ons hart zo jammer vinden? Dat niemand hunner zicb in de houding van een Edo de Waart verplaatste. Van hem en zün orkest, die op een veel ge makkelijker wijze succes kunnen oogsten. Waarom dan „Interpolations" gebracht? Daar moet toch een stuk overtuiging ach ter zitten, een hechte overtuiging zeifs Na al deze opgedane ervaringen klinkt het wellicht verwaand te schrijven, dat we achter dit werk staan. Achter de jonge geestdrift, die daarin tot uiting komt. Geestdrift over de vele vondsten door hem gedaan, niet slechts in de domeinen der elektronische muziek, doch ook daar, waar de traditionele instrumenten op ge heel nieuwe wijze worden benaderd wonderen van nieuwe klanken, van nieu we kleuren zijn daar het gevolg van. Maar we komen met één bezwaar: het was te veel van het goede. De gees ten, door Jan van Vlijmes losgeslagen, werden hem tenslotte de baas. Mino Salvaneschi overleden TURIJN (AP Nino Salvaneschi, de Italiaanse auteur die op 37-jarige leeftijd blind werd maar niettemin door ging met schrijven en meer dan 40 boe ken produceerde, is zaterdag in Turijn op 81-jarige leeftijd overleden. In de twintiger jaren richtte Salvane schi, vóór hij plotseling door blindheid werd getroffen, in Brussel het dagblad „l'Epoque Nouvelle" op. Zijn boeken werden in vele talen ver taald. Tot zijn meest bekende werken behoren „Saper Amare". „Saper Sof- frire" en „Saper Credere", en het „Breviario del la felicita" (brevier van het geluk) dat in 1927 een bestseller werd in Europa. Later heeft hij nog biografieën van Chopin en Beethoven gepubliceerd. Begeleiding van het gezonde kind AMSTERDAM (ANP) „Een effec tieve begeleiding van het gezonde kind kan door de huisarts alleen dan worden gerealiseerd, indien hij aan bepaalde risen voldoet. Hij dient voor wat betreft de inhoud van de geneeskunde en ande re wetenschappen, de organisatie van de medische zorg, de relatie met collegae en andere beroepen en de maatschappij niet alleen te worden opgeleid voor de toekomst, maar voor een wereld, die regelmatig verandert". Dit betoogde zaterdagmiddag dr. A J. Swaak provinciaal kinderhygiënist in Noord-Brabant, op het congres van het Nederlands Huisartsen Genootschap in het RAl-congrescentrum in Amster dam. Hij belichtte enkele theoretische achtergronden van de begeleiding van liet jonge kind, waarbij het volgens hem vooral aan komt op de ontwikkeling van liet maatschappelijk denken en het aan passingsvermogen in welke organisato rische structuren deze zorg optimaal zal kunnen worden benut. Volgens hem is ook bulten do georganiseerde zuigelin genzorg de huisarts steeds meer werk zaam op het terrein van de preventieve zuigelingen- en kleuterzorg, onder meer in de privé-praktijk. Dr. Swaak betoogde dat het sociaal medisch instituut van de zuigelingen- en kleuterbureaus op enkele experimenten na in zijn rou tinematig functioneren is verstard, zo wel naar inhoud als vorm Sp ionage tegen Unilever ROME In Rome is zaterdag een 32-jarige handelsreiziger uit Milaan. Re- nato Ratti, aangehouden op het moment dat hij geheime industriële documenten van Unilever wilde verkopen. Rattl was kortgeleden in contact ge treden met de directie van het Romein se filiaal van de Amerikaanse maat schappij „Procter and Gamble". Hij lx>od voor 300.000 gulden geheimen te koop aan over de vervaardiging van drie produkten (twee zeepsoorten en een wasmiddel) van de maatschappij Unile ver. De directie van „Procter and Gam ble" lichte Unileverfunctionarissen in die de politie waarschuwden. Een poli ticman in burger, die zich voordeed als een vertegenwoordiger van het Ameri kaanse bedrijf, arresteerde de handels- rottiger in een café, toen deze tot de transactie wilde overgaan. De belangstelling voor het concert dat Jazzorganiat Jimmy Smith zaterdag avond J.l. in de Kurzaal gaf bleek zeer groot. Dit is eenvoudig te verklaren. Deze organist is door zijn spelopvatting en schier onbegrensd improvisatietalent beslist, een unicum. Het feit dat Jimmy Smith vrij veel nummers uit het amu sementsrepertoire (popmuslc) vertolkt wellicht omwille van de platenomzct doet aan de kwaliteit van zijn spel ons Inziens geen afbreuk. Elk nummer draagt een sterk individuele interpre tatie. zowel In de langzame als de snel le tempo. De erkenning van het Hammondorgel als jazzinstrument is nog vrij jong. Ve len ichttei. het onmogelijk dat op deze „elektrische toonmacine" naai- behoren jazz vertolkt zou kunnen worden. In na volging van Wild Bill Davis heeft Jim my Smith (43) anders bewezen. Reeds bij het openingsnummer Quiet Nights, bemerkte men dat zowel in klankkleur als in bewerking een intens muzikaal solist op het podium manifesteerde De keuze van het register op dit I type orgel tientallen! het gebruik van het zweipedaal, de accoordvorming en de stijl van improviseren, het v.as alles weer typisch Jimmy Smith. Bijzonder 1 melodieus werd onder andere Laura (bal- lade» vertolkt, waarbij de klankverhou ding in solo en begeleiding zeer fraai was gekozen. In „Mackie Messer" bij voorbeeld herkenden wij de de jazzorganistzijn improvisaties bij zonder geïnspireerd naar een climax voerend om daarna het stuk met het grondthema te beëindigen. Zo ook in „Sunny" waarin tal van Oosterse motie ven waren verwerkt. Zijn gitarist Nathan H Page. werd ons inziens te veel de vrije hand gela ten. Dit resulteerde in technisch bekwa me, doch muzikaal weinig boelende soil die bovendien veel te lang werden uit gewerkt, de fraai getypeerde begeleidng van Jimmy Smith ten spijt. Drummer Charley Carosby tenslotte, hij verving de eerder geannonceerde Donald Bailey, wist de instrumentalis ten naar behoren te begeleiden, zon der het geheel te overstemmen. v.R. AMSTERDAM (ANP) Op de vak beurs „Interclean '68" (materiaal voor schoonmaakbedrijven c.d.), vanmorgen in de Amsterdamse RAI geopend, heeft staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga een pleidooi gehouden voor de bevorde ring van hygiëne met name in zieken huizen ter voorkoming van de zogenaam de ziekenhuisinfecties. Deze infecties vormen een probleem dat de volle aandacht en waakzaamheid vraagt. De staatssecretaris verwees in dit verband naar een vorig jaar versche nen rapport van de gezondheidsraad dat uitvoerig ingaat op preventie en bestrij ding van deze infecties. Waar dit rap port over „omgeving" van de patiënt spreekt, aldus de staatssecretaris, dient niet alleen gedacht te worden aan de handen van verplegend personeel, aan instrumenten en verplegingsmateriaal, maar ook aan bedden, vloeren en de lucht in het ziekenhuis. Het wil mij voorkomen, zo zei hij, dat de schoon maak- en reinigingsbedrijven die op dit terrein werkzaam zijn hier een zeer verantwoordelijke taak hebben. Sprekend over hygiëne in ruimere zin, zoals in gezin, op school, bij recreatie wees dr. Kruisnga op de grote taak die hier voor de opvoeding van de jeugd is weggelegd. Het is dan zeker van essentieel belang dat ook de omge ving waarin onderwijs wordt gegeven aan de eisen voldoet. „Voorts kan ik u mededelen, dat mijn departement een onderzoek zal bekostigen naar de motie- /an het gedragspatroon in hygiënisch opzicht van leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen dat de stich ting hygiëne in samenwerking met de stichting gezondheidsvoorlichting en -op voeding zal laten uitvoeren door het bureau Intomart. cn Daalderop elektrische ra diator is geweldig om grote ver trekken in de winter bij-te-ver- warmen en keuken, kinder-, studeer- en slaapkamer geheel te verwarmen. Zo'n radiator is doelbewust niet niet water of olie gevuld. Daardoor verwarmt hij ook eerder, sneller, vlugger. Denk niet dat hier sprake, is van 1 radiator. Daalderop maakt maar liefst 10 typen voor u om uil te kiezen. Verplaatsbare en muurradiato ren. Hoge en lage modellen. Van 500-2000 Watt. Met of zonder regelschakdaar. Desge wenst door 'n thermostaat te bedienen. Mogelijkheden genoeg zoals n ziet. En de prijzen? Verrassend laag: van 54.- tot 159.- 't Is eigenlijk geen geld voor zo'n degelijke Daalderop Radiator NEDERLAND I (STER- reclame-uit zendingen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS 18.40 uur: Nieuw systeem voor omzetbelasting 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV 19.06 uur: Rinaldo Rinaldini, CVK/IKOR 19.31 uur: Kenmerk NTS 20.00 uur: Journaal NCRV •20.20 uur: Ariba, reportage 21.05 uur: Bureau Bristol, 21.55 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 22.20 uur: Pasfoto, portret BZN 22.25 uur: Zeg eens tegen jezelf: kijk naar je eigen NTS 22.35 uur: Tweede journaal TELEAC 22.50 uur: Nieuw systeem voor omzetbelasting 23.00 uur: Meten en vergelijken NEDERLAND II (STER- reclame-uitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in hel kort AVRO 19.03 uur: Nog één verhaaltje dan 19.08 uur: Muziekmozaïek 19.55 nor: Even napraten NTS 20.00 uur: Journaal AVRO 20.20 uur: Televizier. actualiteitenrubriek 20.45 uur: Peyton Place, t.v.-serle •21.10 uur: High Chaparral, t.v.-serie 22.00 uur: Regiovizier, actual. NTS 22.25 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I NTS/NOT 11.00 uur: Ontdekkingen in onze samenleving 11.25 uur: Beeldverhaal van een kerk De met aangegeven programma's zjjn kleurentelevisieprogramma HILVERSUM I NCRV 20.30—22.20 uur: Bijzonder koorconcert 22.40—23.55 uur: Tekens bij de tijd NEDERLAND II NHU 20.30—21.30 uur: Toonbeeld 22.55—23.55 uur: Jazz in actie ROME (AFP) Het bestuur van d« Italiaanse christen-democratische partij heeft zondag Mariano Rumor met alge mene stemmen herkozen als secretaris generaal. Rumor had vrijdag zijn ont slag ingediend, nadat oud-premier Aldo Moro, die vijf jaar een regering van cen trum links heeft geleid, de meerderheids groepering binnen de partij de rug had toegekeerd. Moro verliet in mei jl. de regering na de parlementsverkiezingen, die verlies opleverden voor de socialisten. Deze trok ken zich toen uit de coalitie terug, om dat zij hun verlies weten aan wat zij de behoudendheid van de christen-demo craten noemden. Waarnemers geven Rumor nu de beste kansen voor het premierschap. Weliswaar heeft president Saragat juist de 72-jari- ge socialistische voorzitter van het huis van afgevaardigden, Alessandro Pertini, als informateur aangezocht, maar men acht de mogelijkheid gering dat hij zal slagen, nu de chris ten-democraten hun onderlinge geschil len schijnen bij te leggen. Rumor wordt beschouwd al6 de man die het best in staat is zijn partij weer tot eenheid te brengen en zo de weg te effenen voor een herstel van de coalitie met de socia listen, de enige manier om een meerder heid in het parlement te krijgen. Het dinsdag jl. afgetreden minder heidskabinet onder Leone bestond alleen uit christen-democraten. RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00. 8 30. 12.30, 18.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 8.00. 11.00, 13 00, 16.00. 18.00. 19.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM UI: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA dienst: Informatie over kerklied en kerkmu ziek ln klank en geschrift. 19.50 Stereo: Me- tropole orkest: amusementsmuziek. 20.15 Lichte grammofoonmuzlek. 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Koorconcert: oude en mo derne koorliederen. 21.15 Mensen en projec ten: gesprekken over ontwikkelingswerk ln Oost-Afrika. 21.40 Koorconcert (vervolg): mo derne koorwerken. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Tekens bij de tijd: cultu reel programma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) AVRO: 18.00 Nieuws. 18.16 Radiojournaal. 18.25 Ik verbind U door...., praatje. 18.30' Stereo: Promena de orkest en solisten. 19.05 The Dutch Swing College Story 1945-1968: muzikaal'klankbeeld. 19.30 Nieuws. 19.35 R.V.U.: Futurologische verkenningen: Futurologie als evaluatie, door prof. dr. mr. C. A. van Peursen. NRU: 20.05 De vereniging van dienstplichtige militairen, discussie. 20.30 Toonbeeld: programma rond Charles Ives. 21.30 Esperanto: uitzending ter /allden. 22.20 Progra ma voor blinden: algemene bltndenbelanger BRUSSEL NED (324 m) - 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Voor de solda ten. 18.30 Protestant-godsdienstige uitzending. 18.45 uur Sportkroniek. 18.52 Taalwenken. 18.55 Grammofoonmuzlek. 19.00 Nieuws, weer bericht en actualiteiten. 19.40 Grammofoon muzlek. 19.45 Missieklankbeeld. 20.00 Opera kroniek. 20.30 Concert. (In de pauze: 21.20- J Max Tailleur gast op Catshuis DEN HAAG (ANP) Max Tailleur heeft zondagavond premier P. de Jong in het Haagse Congresgebouw zó aan het lachen gemaakt dat deze onze natio nale moppentapper uitnodigde na de voorstelling in het Catshuis een cognac je te komen drinken. De minister-president woonde met zijn vrouw de laatste van een serie voorstel lingen bij, die Max Tailleur in het Con gresgebouw heeft gegeven. In Haagse kringen is men, na het gezellig samen zijn van Max met de familie De Jong, benieuwd hoe de nieuwste mop over De Gaulle zal luiden. Kindervoorstelling onder de maat ir is veel meer op de wereld dan je denken", is de uitdrukkelijke moraal een kindervoorstelling, die Arena rdagmiddag in Diligentia voor het it bracht. Het ging om een „samenspel van marionetten en acteurs" en dat hield in, dat een jongen en een meisje in een bos op stap waren en daar kabouters ontmoetten. De jongen en het meisje waren acteurs, de kabouters marionetten. Verder waren er een paar beesten in het bos marionettenen liep de bosgeest er rond in een boom, die afkomstig was uit een vroeger kinderstuk pan Arena. Dat was dan weer 'n acteur, wiens taak voornamelijk bestond in stilstaan. Dit stuk met een zo traditioneel thema, waarvan je je bovendien nog afvraagt in hoeverre het eigenlijk een grote leugen is, had qua dialoog, dramatische constructie, karakterisering van de personages, kortom qua inhoud, zo weinig om het lijf, dat men zaterdagmiddag het gevoel kreeg, dat Arena een grole stap terug zette op de weg naar beter, verantwoord kinder toneel. De kinderen in de zaal amuseer den zich wel, maar hun plezier lag voornamelijk in primair en zuiver emo tioneel reageren op simpele situaties, hetgeen zich uitte in het roepen van zinsneden als „Kijk uit, achter je". Dat die kinderen zo reageerden is natuurlijk geen aanduiding van enig pafl var» dit stuk. Ook da voorstelling ARENA/NIEUWE met KABOUTERS GELOVEN AAN MENSEN M Bollman; r liep er overigens de kantjes af. Teksten werden via een geluidsband ten gehore gebracht, zonder enig ritme, onduidelijk en bar oninteressant. Kortom, het had allemaal niets met theater te maken. Het is jammer, dat deze eerste vrucht van de samenwerking van het poppen theater van Don en Lv Vermeire met toneelgroep Arena te onrijp geplukt koninklijke subsidie vrije schilderkunst AMSTERDAM (ANP) De bijzonder goede kwaliteit van de inzendingen was voor de jury voor de Koninklijke Subsidie voor de Vrije Schilderkunst aanleiding dit jaar de koningin voor te stellen het maximumaantal van zes subsidies tot zeven te verhogen. Op grond van dit voorstel heeft Hare Majesteit een subsidie van 2500 gulden verleend aan de volgende zeven schilders: Henk Huig (Amsterdam), Marijke Geys (Amsterdam), Evert Maliangkay (Rotterdam), W. Moerenhout (Arnhem), Reindert van de Wint (Den Helder), Jacob Zekveld (Rotterdam) en Siet Zuijderland (Amsterdam). Dé gebeurtenis van bet afgelopen t.v.- weekeinde zou de eerste eigen show van Herman van Veen moeten zjjn. U weet wel. de snelst stijgende ster aan ons cabaretfirmament. Herman kwam. zag, maar overwon niet. Zeker, hij heeft met zijn overdonderende uitbun digheid iets heel origineels. Maar juist dat overdonderende uitbundige is iets dat voor t.v. met omzichtigheid ge hanteerd moet worden. Tenslotte is zo'n scherm maar 59 cm of daaromtrent groot. Herman barstte er een beetje uit, leek het ons. We kregen ook de indruk dat hij beter had gedaan met nog even te wachten eer hij zich in maar liefst vier shows voor de t.v.-leeuwen zou werpen. Want t.v.- optreden betekent een slijtageslag le veren. En zelfs met een aantal tekst schrijvers als hij voorhanden had is dat een gevaarlijke aangelegenheid voor een aankomend talent. Zelfs als dat talent prijzenswaardig veelbelovend is. Toch was dit eerste programma de moeite waard. Van Veen heeft het wél, z(j het dat h(j (daar had regisseur Nico Knapper in moeten voorzien) vrijwel nergens aan die 59 cm dacht. Soms hleek dal pijnlijk. b,v. in scenes met Marijke Merckcns die tenslotte vaker met het t.v.-bijltje kapte. Zijn num mers waren van goed gehalte, behalve dan dal veel te lang doorzoemendc bUengeval. Knapper zorgde voor een knappe vormgeving met heel beweeg lijke dansmeisjes, en (minstens zo leuk) heel onbeweeglijke foto's in „anno 1900". maar het al l lange bijcnntim- mer kon hij niet redden. Mies-en-scène had een redelijke afle vering. Er waren opmerkelijke dingen ie zien (de kist-man) en te horen (Harr Mooten met Bach). Er waren ac tuele en controversiële zaken, er was ■•en boeiende man-in-de-stoel. t.w. Leo Vroman. Er was óók Jan Hein Donner. schaakmeester en beroepshater. Hij is een van de twaalf miljoen Nederlan ders en hij wijkt dus af. Zulks op een manier waar wij, excuseert u ons. de pest aan hebben Hij is n 1. een vent die anders denkt dan de 99 anderen en toch meent dat hij alleen gelijk kan hebben. Zo'n man zou je enkele reis Moskou wensen, waar hij na een tijdje ongetwijfeld zou beseffen van Holland houdt. Van de zaterdagavond valt weinig meer te zeggen dan dat Lou van Burg een slechte beurt maakte. HU was een on attente. soms nagenoeg vulgaire quiz master, wiens parelende voorhoofd niet in overeenstemming was met zijn ken nelijk steenkoude handen die hy im mers zelfs in de zskken stak tora hij Margit Schramm intervite^M iws en berichten.) 22.40 De literatuur. 22.55 Giammofoo Nieuws. 23.10 Muzikale lc vs. 23.45-0.30 Voor de zeelleden. HILVERSUM I (402 m) f eerste gehoor. (Om 7.30 Nieuws; liteiten). 8.00 Nws. 8.11 Gewijde 11.02 Voor de zieken, n. KRO: 12.00 Van twaalf tc rd programma. (12.22 Wij vi ^imo Verwachting Concillepostbus. 14.05 uit de Nederland! 13.00 Raden dag. AVRO: 8.00 Niet Lichte grammofooni uit de Middelee £tualltelten._ door ieursberichteji.^ .11 Radiojournaal. NRU: i België: muziek en nieuws uit het histoi leuws. 16.02 Carlbla: muziek uit Suriname i de Nederlandse Antillen. 16.30 Land der uzen: kunstkroniek. 17.00 Stereo: Big Band The Skymaster- 15.03 Er - Jee 16.03-18.00 Mix: 120 minuten ril alle toeren. (17.00-17.02 Nieuws). BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieuws. dedelingen, progr; (12.40 Weerbericht, i 15.57 Grammofoonmuzlek. 16.00 •onmuziek.^16.00 Nws. 16.03 Beurs- NTS-standje voor Henk Terlingen (Van c m roepcorresponden t Vfi. De leiding van de NTS heeft haar t.v.-medewerker Henk Terlingen schriftelijk berispt. De heer Terlingen kreeg dit „standje" omdat hij zich via een ingezonden stuk in „De Nieu we Linie" kritisch heeft uitgela ten over het optreden in „Mies-en- scène" van KRO-vooriztter. mr. II. van Doorn, die tevens vice-voorzit(er is van het NTS-bestuur. De heer Terlingen besluit zijn in gezonden stuk met de opmerking: „Je moet bij de KRO zijn geweest, om erover te kunnen oordelen. Ik ben er bij geweest, maar dat is niet de re den dat ik openlijk mijn naam zei onder dit stuk. Als kijker heb ik ge meend iets voor Frits v. d. Poel terug te moeten doen, als televisiemedewer ker wacht ik maar af wat er nu gaat gebeuren Met ons wel te verstaan, want sinds negen oktober zitten er overal t.v.-mensen op een stoel met drie poten, al schijnen ze het niet te willen weten". De schriftelijke berisping van het NTS-bestuur is gegeven wegens over treding van een artikel in de omroep-CAO. die de radio- en t.v - medewerkers verbiedt zich zonder toestemming te uiten in perspublika- Lancering van ELDO-raket weer uitgesteld ADELAIDE (Reuter) De lancering van de Europa F-7-raket van de ELDO, de Europese organisatie voor de ontwik keling van raketten, is zondagavond we gens technische fouten opnieuw uitge steld. De raket zou van dc basis Woome- ra in Australië een Italiaanse kunst maan in jeen baan om de aarde moeten brengen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2