Ter Aarse Ilsclub zestig jaar POLITIEKE BELANGSTELLING HET BELANGRIJKST VOOR LEEFBAAR LEIDEN Leden over geheel Z.-Holland PROGNOSE Belcrum had niets in te brengen tegen Scylla Zaalhandbal- programma Besluitvorming naar onderen brengen ZATERDAG 23 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 GEDUCHT BIJ VELE RIJDERS 'V De grote Ter Aarse IJsclub gaat haar zestigjarig bestaan vieren met eer ceptle op zaterdag 7 december in het Dorpshuis van drie tot vijf uur 'sn dags. Voorzitter Th. A. Hijdra, die twintig jaar de hamer hanteert, vertelt met plezier de historie van deze club, die is ontstaan uit de ijsvereniging Wil- helmina en de Werkverschaffing en door Vriendschap Saamverbonden. Van het eerste bestuur van deze vereniging, waarvan de heer J. Hoogervorst voor zitter was, J. Slof de weinige gelden beheerde en Jac. Snijders het schrijf werk deed, is nog als enige in leven de lieer Joh. v. d. Vlugt, nu woonachtig in de Aarhoeve. Het eerste ijsfeest van deze vereni ging werdgeorganiseerd op 12 januari 1909 op de Hoekse Aar, helaas op de dag, dat de welbekende pastoor G. van Dijk werd begraven. De heer Th. Ver laan, die muzikaal was aangelegd en vlak bij de baan woonde, kwam met zijn zoons muziek maken voor de schaats liefhebbers, maar niet tot plezier van de geestelijkheid op die dag, want kape laan Van Rijn kwam daarover harde woorden zeggen bij het bestuur. Voor de fusie van de bestaande ijs- verenigingen heeft met name de heer Cv Snijders veel werk verzet. De heer Af. van Tol werd voorzitter van deze nieuwe verenigingen m* bleef dat tot 1948, toen hjj het overdroeg aan de heer Hydra. Rijders van naam Omdat Ter Aar veel water rijk is, was er altijd veel werk te doen als er ijs was. Er werden wedstrijden gehouden en met name onder de leiding van de tegenwoordige voorzitter kwamen re ders van naam naar de baan, zoals leden van de kernploeg en van de Elf- stedenploeg. Leden van de IJsclub wer den opgenomen in de kernploeg, zoals W. Vermeulen, H. Vermeulen, Joop Koe- leman, C. J. Kroin en Piet Keijzer. De naam Ter Aar kwam voor goed in het ijsnieuws toen de gebroe ders Vermeulen in 1947 winnaar wer den van de ronde van Loosd recht en sindsdien kende men diverse schaatsen rijders uit Ter Aar, waarmee men ge ducht rekening moest houden op de ijs- De ijssport ging steeds grotere plaats innemen in deze gemeenschap en in '57 werd het plan geboren tot stichting van een landijsbaan, die in 1960 werkelijk heid werd, ondanks het feit dat er wei nig geld in kas was. De helpende hand van het gemeentebestuur zorgde hier voor. De totale kosteü van deze baan waren f 75.000,maar in eerste aan leg f40.000,Het bestuur van de ver eniging zat niet stil om aan geld te komen om alles te kunnen betalen. Er werden allerlei evenementen in de zo mer op deze baan georganiseerd, zoals autocrossen en motorcrossen. Eerste klasse B: Roodenburg-LFC 3 EBOH-UVS 2 Tweede klasse A Blauw Zwart-ODB 3 ODS-Alphen 1 Derde klasse A Wilhelmus-Lugdunum 1 Van Nispen-Tediro 3 Archipel-Spcl. Lisse 2 Teylingen-RKAW 1 Vierde klasse A DOCOS-Rijpwetering 3 Alphia-BMT 2 Nie. Boys-Concordia 3 SJC-Warmunda 3 DOSR-VTL 1 Vierde klasse B Wit Blauw-VVSB 1 ASC-HDV 1 Rijswjjk-Wassenaar3 Vierde klasse C ESTO-Bodegraven 1 Moordrecht-BGC. Floreant1 LEIDSE VOETBALBOND Eerste klasse SVLV-St. Bernardus 1 Foreholte-Rouwkoop 1 Altior-ZLC 1 Stompw. Boys-Alph. Boys 2 UDO-MMO 1 Tweede klasse VNL-LDWS 2 Leidse Boys-VNA 1 Unltas L.-Wet. Boys 2 Meerburg-Oranje Groen 1 WOA-KRV 1 VOORZITTER HIJDRA Vele wedstryden Huldigings- en invitatiewedstrijden voor grote schaatsenrijders konden nu worden gehouden, waarvoor altijd grote belangstelling bestond. Zo kon men Kees Verkerk en vele anderen zien rij den in de jeugdkampioenschappen op deze maan. Het bestuur van de ijsclub moest daarvoor veel werk doen en veel koude doorstaan. Ijsbaan Alkemade in aanleg De motor van dit alles was echter de voorzitter, die onvermoeid vele uren van zjjn tjjd aan de verenlgnig besteed de. Dat was de glorietyd voor de Ter Aarse IJsclub die nu haar leden telt over geheel Zuid-Holland. De heer Hijdra kreeg zitting in de landelijke technische commissie van de KNSB en is reeds tien jaar voorzitter van de gewestelijke technische commis sie voor de bond. Camping De kosten van de landijsbaan konden echter niet geheel worden bestreden uit de ijssport en daarom werd de baan drie jaar terug ingericht als camping, waar voor nu veel belangstelling bestaat. Het afgelopen seizoen was er geen plaatsje meer over en voor het komende jaar is reeds zoveel ingeschreven dat men bijna is volgeboekt. De dagelijkse leiding van deze cam ping is in handen van de voorzitter die een trouwe hulp vindt in de heer Her man Koeleman, die geen dag overslaat om zijn zorg te geven voor de camping. Grote ryders zjjn uit deze ijsclub voort gekomen, zoals de belde Vermeulens, tweemaal Jan v. d. Hoorn, Jo v. d. Hoorn, die allen vele provinciale kampioen schappen hebben veroverd op de schaats. Jan v. d. Hoorn Gz. was zelfs eenmaal Elfstedentochtwinnaar. En niet te ver geten Willy Burgmejjer, die ook ln het ledenreglster staat ingeschreven en gro- heeft geboekt. Om het zestigjarig bestaan te gaan vieren is een kleine commissie gevormd die bij vele inwoners gelden heeft inge zameld om als cadeau bij de receptie te overhandigen ten dienste van 'n nieuwe geluidsinstallatie op de baan. Maandagavond 25 november wortd de algemene ledenvergadering van de Ijs club gehouden in café 't Veer, waar men zeker bij het komende jubileum zal stil- Bredenaars pakten slechts 3 sets De achterstallige wedstrijd in de ere klasse B van de tafeltenniscompetitie van de NTTB heeft Scylla een „spreken de" overwinning van 10-0 opgeleverd. De Leidenaars waren gisteravond in de zaal aan de Morsvveg in „trainingsstem ming" nog een klasse te sterk voor de Bredanaars en maakten binnen drie uur aan de overigens bijzonder matte en een zijdige strijd een einde. Zonder de zieke Leo Zandvliet, wiens plaats werd ingenomen door Joop Stuif meel, heeft Belcrum tegen Scylla niets weten in te brengen. De Leidenaars, die de inhaalwedstrijd als een welkome training beschouwden voor de strijd te gen Steeds Hoger/TSB vanavond om half zeven in de militaire sporthal waren op halve kracht spelend nog dui delijk te sterk. Dat de Brabanders ten slotte nog drie games in de wacht wis ten te slepen was niet zozeer een ge volg van eigen kracht, maar meer een cadeautje van de erg mild gestemde Scylla-spelers In de zesde partij verdween 't laatste restje animo by Scylla. Nederlands kam pioen Bert v. d. Helm wilde het toen tegen Cees Mertens tè gemakkelijk doen, waardoor de Bredanaar met 16-21 de eerste game wist te veroveren. Daar- kwam hij er echter tegen de wat oplettender, maar bepaald niet voluit geconcentreerd spelende v. d. Helm niet ïeer aan te pas: 21-18, 21-10. Hetzelfde verkwam de 21-jarige Zoeterwoude- aar overigens in de slotparty tegen invaller Stuifmeel. De Brabander, die „normaal" door v. d. Helm in record tijd van tafel zou worden geveegd, slaag- r met 17-21 in de eerste game te en. Met 21-5 en 21-10 kreeg hij daarna echter wel een lesje te slikken. Ook Ed v. d. Berg gaf een game prijs. Na de met 21-14 gewonnen eerste game Frans Joosen geloofde hij het ver der wel, wat hem op een 19-21 verlies kwam te staan. Met 21-13 liet v. d. Berg daarna evenwel geen twijfel over be staan wie er de sterkste was. Gerard Bakker stond tegen Belcrum geen enkele game af. Hetgeen overigens bepaald niet wil zeggen, dat de 28-jari- ge Leidenaar „geladen" en geconcen treerd achter de tafel verscheen De gedetailleerde uitslag luidt: Bert v. d. Helm-Frans Joosen 22-20, 21- 18, Gerard Bakker-Joop Stuifmeel 21-19, 21-19; Ed v. d. Berg-Cees Mertens 21- 19, 21-13; v. d. Helm/v. d. Berg-Joosen/ Mertens 21-11, 21-14; Bakker-Joosen 21- 11, 21-13, v. d. Helm-Mertens 16-21, 21- 18. 21-10; v. d. Berg-Stuifmeel 21-9, 21- 16; Bakker-Mertens 21-15, 21-14; v. d. Berg-Joosen 21-14, 19-21, 21-13; v. d. Helm-Stuifmeel 17-21, 21-5, 21-10. De stand luidt: 1 Scylla 7-14; 2 Hun- ter 7-10; 3 St.H./TSB 7-8; 4 Maasbree 7-8; 5 Belcrum 7-2; 6 NedLloyd 2 7-0. In de 5 Mei-hal speelt HVL zondag tegen de peserves van de Rotterdamse Schutters. Gezien de resultaten welke de Leidenaars tot nu toe tegen het eer ste team van de Schutters wist te be halen hebben we het idee, dat deze wed- stryd zal eindigen in een Leidse over winning. LZC hoeft niet te spelen: de rood-witten komen eerst 15 december weer tussen de ïynen. Het programma in de Sporthal aan de Boshuizerlaan ziet er als volgt uit: 9.50 HVL 2-Hellas 4 (heren); 11.00 Warmun- da-SOS (dames junioren); 13.50 HVL- Schutters 2 (heren); 15.00 Northa 2- AHC '28 2 (dames jun.); 15.50 MMO- NIO (dames jun.); 16.40 MSV 2-West- landia 3 (.heren). De overige wedstryden voor de ploegen uit Leiden en omgeving z(jn de volgende: Dames: SOS 2-LZC; Elandia 2-Warmunda; Hercules 3-Nor- tha 2; Animo 3-Jong Ade 2. Dames ju nioren: WIK-Northa; Foreholte 2-Velo 2. Heren: Union Sport 5-LZC 2; Northa- Hercules 3; Elandia 3-HVL 3. Heren junioren: Northa-Westlandla. SASSENHEIM Teylingen-RKAW. Morgenmiddag om half drie weer een belangryke thuis wedstrijd. RKAW uit Leidschendam komt op bezoek en zal alles ln het werk stéllen de punten mee naar huis te ne- Gepend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Retjst, Steenstraat 35, tel. 20135. ZOETERWOUDE RAADSAGENDA De Zoeterwoudse gemeenteraad komt a.s. donderdag 28 november om 20.00 uur byeen. De agenda vermeld o.m.: voorstel van b. en w. tot het aanbrengen van een trottoir en grasgazon op het plein voor het raadhuis; het vaststellen van een parkeerverbod voor het raad huisplein; het aanbrengen van een voet gangersoversteekplaats in de Dorps straat; het vaststellen van verkeers maatregelen voor de 5 Meilaan, de Nas- saustraat, de Servatiusstraat en dr. Le- buïnusstraat; het nemen van een voor- bereldingsbesluit ingevolge artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening voor het bestemmingsplan in hoofdzaak; wyziglng van de ziektekostenregeling; ambtenaren (I.Z.A.); wyziging van de verordening op het beheer van 't grond- bedrijf; opheffing van de commissie van wering tot schoolverzuim; aanbieding gemeentebegroting 1969; begrotings wijziging 1968. DANSAVOND MET DE RUNAWAYS De liefhebbers van de moderne dans wacht hedenavond in het Don Bosco- huis weer veel gezelligheid. Ditmaal wordt de muziek verzorgd door de Run aways uit Leiden. Aanvang 20.00 uur. ADVERTENTIE Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteegis het adres van juwelier-horloger v. d. Water, waar u voor de a.s. feestdagen een waardevol en blijvend geschenk kunt kogen. Wij handhaven traditie. Ruime keuze - aparte modellen - de beste merken - prima vakservice - Jan Boer: Ons devies is het leven als doel! Al bijna twee jaar lang is het pomité Leefbaar Leiden met in gezonden brieven, stencils en acties bezig de publieke opinie te bewerken. Doel ervan is de bevolking enigszins vertrouwd te maken met hun ideeën, die gaan over dingen, waarmee iedere Leidenaar, bewust of on bewust, te maken heeft. Woord voerder Jan Boer (24) is graag bereid iets meer over Leefbaar Leiden" te vertellen. Hij is het .brein" achter het comité. Via een poortje naast een Chi nees restaurant aan de Stations weg vind ik na wat zoeken op een binnenplaatsje, waar een monteur bezig is een auto te re pareren, 'een trap, die naar bo ven gaat. Op de deur van zijn kamer hangt een groot biljet van de „Derde Wereldweek". In zijn kamer is het een gezellige rom mel. Veel boeken, stapels platen en op tafel wat stencils en res ten van een ontbijt. Duidelijk een ruimte, waar gewerkt en geleefd wordt. Jan Boer zit schuin tegenover my op bed. Zijn haar valt op zyn schou der. Een klein baardje accentueert zijn gezicht. Om woorden zit~hy niet verlegen. Ook al dwaalt hy soms wat af en laat hij zich in zyn betoog mee slepen, het is nergens storend. Wat zyn de doelstellingen van „Leefbaar Leiden?" Wij willen het publiek duldeiyk ma ken, waar zyn belangen liggen en het zo politiek activeren. Dat is no dig, wil men in een gezonden en leef bare stad leven. Daarnaast is het ook belangrijk de overheid in kennis te stellen, maar het gaat ln de eerste plaats om het activeren van de bur gerij. Die is op het ogenblik te slap. Je kan van een arbeider, die de helè dag in de fabriek staat, niet ver wachten, dat hij zich 's avonds ook nog eens met politiek gaat bezig hou den. Het is een normale reactie, dat deze man rustig by de televisie gaat zitten en zich gaat ontspannen. Burgerij is te slap De burgery is dus te slap. We vinden ze te «lap, want w|| wer ken ook de hele dag hard, maar daarnaast zyn we druk bezig met de behartiging van onze belangen. Dat is ln feite aan politiek doen. Geloven jullie, dat de bevolking van Leiden op een dergeiyk comité zit te wachten? Nee, dat niet, maar wy proberen de mensen concreet te zeggen, wat die belangen zyn. Dat houdt onder meer in: een optimaal functionerend economisch systeem, een maximaal functionerende democratie, maar het belangrykste is, dat het individu zich zinvol vindt in de maatschappij. Mijn mening is dat het individu dat uit het oog verliest. Dat noemen wy vervreemding. Kan je die belangen van de ar beider wat concreter aanduiden? Het zijn geen belangen van de ar beiders. We spreken niet over arbei ders, maar alleen over de belangen van Idivlduen. Het gaat erom, dat iedereen optimaal tot ontplooiing komt ln de maatschappy. Daar is uiteraard iedereen het mee eens, maar hoe Is dat te bereiken en hoe moet die maatschappy er dan uit zien. Ik ben van mening, dat dat n>t te verwezeniyken Is met een revolu tie, maar vanuit deze situatie pro beren we de vervreemding van het Individu minder te laten worden. De zelfwerkzaamheid moet worden be vorderd. Gebrek aan alles Maar waar komen jullie nu voor op? We maken onderscheid tussen lokale, nationale en Internationale proble men. Ons comité is een groep van de linkse beweging, die zich bezig houdt met het eerste. De maatschappy heeft ontzettend veel fouten en het is wel duideiyk, dat die alleen kan verbete ren, als de burgery het ermee eens is. We kunnen de bevolking nooit achter ons krijgen door over Vietnam en verdovende middelen te praten, maar door te praten over de Leidse situa tie. Concreet: de leefbaarheid van de stad. Iedereen heeft nu eenmaal last van het verkeer. Iedereen heeft last van benzinedampen. Iedereen ln deze stad weet, dat er een groot gebrek is aan allerlei (o.a. culturele) voorzie ningen. Deze fouten kan ledereen zien en wy proberen daarvan de oorzaak op te sporen. Een van die oorzaken is het gebrek aan politieke belang stelling onder de burgery. Door inge zonden brieven en discussies op poli tieke vergaderingen proberen we op lossingen te bieden om die vervreem ding tegen te gaan. Hoe wil je de politieke belang stelling dan bevorderen? Wy zoeken dat ln het bevorderen van de inspraak van de burger, maar het hele probleem staat in verband met het al dan niet kritisch zijn van het individu. De kritiek gaat ln deze maatschappy steeds minder een rol spelen by de mensen. De spanningen, die het dageiyks leven met zich mee brengt, nopen de meeste burgers er toe in hun vrije tyd wat vertier en een soort vlucht te gaan zoeken om alles maar te vergeten. Dat is na- tuuriyk niet de beste manier om een samenleving te laten functioneren. Wat zou de gemeente Leiden eraan moeten doen? De gemeente zou met de inspraak van de burgerij proeven moeten ne men. Het is geen probleem, dat zo maar eventjes is op te lossen Het comité Leefbaar Leiden is niet de enige groepering, die zich hiermee bezig houdt. D '66. de PPR, de PvdA en de PSP interesseren zich ook voor dit probleem. Andere groeperingen geloven er helemaal niet in, maar die gaan dan ook uit van het standpunt, dat de mens nu eenmaal slecht is en tegen zichzelf moet worden be schermd. Ik geloof, dat de mens best ln staat is tot het goede, hoewel ge neigd tot het kwade Raads vergaderingen zijn een farce Wat je concreet in Leiden zon kunnen doen, is openbaarheid van de .commissievergaderingen, wy zien de gemeenteraadsvergaderingen als een farce. In de vergaderingen van de commissies wordt alles al bepraat en besproken. In de raad wordt liet dan nog even behandeld, maar alle stand punten liggen al vast. We kannen eeht niet spreken van discussie In de raad. Hoofdzakelijk wordt de na druk gelegd op het bedanken van b. en w., die al weer een nieuw plan hebben bedacht. De burgemeester zegt dan: ook liardstlkke bedankt voor je bedankje. Zo gaat dat de hele avond door. Van een werkel||ke dis cussie is helemaal geen sprake. Er zjjn wel raadsleden, die Iets anders proberen, zoals Herman Ampt- meyer. B 37 zegt, dat hy Is verbur- geriykt. Dat zou lk niet zonder meer durven zeggen. Daar ben ik het niet mee eens. De mogeiykheden van de heer Amptmeycr zijn van zo'n be perkte aard, dat nis hij dingen zou willen doen. hy direct ln conflict komt met de reglementen van orde. Iiy probeert wel eens te Interrum peren, maar na twee keer vraagt de burgemeester of hy wil ophouden. Als hy eeht vervelend wordt, schop pen ze hem gewoon de raad uit. De pers heeft ook een taak ln het bevorderen van de politieke belang stelling. De kranten moeten gewoon wat kritischer ten opzichte van aller lei dingen gaan staan. Wij hebben de indruk, dat de pers zich te veel beperkt tot het verslaan van bepaal de gebeurtenissen en te weinig com mentaar levert. Er verschynen toch wel com mentaren ln de Leidse bladen? Ja, dat wel, maar ze bieden geen alternatief. Het is vaak van kom, jongens, er is wel Iets fout, maar het heeft verder geen effect. De pers zou ook, net zoals wy, eens acties moe ten ondernemen voor de burgery. De Telegraaf doet dat ook. Alleen dan uiteraard voor Dubbelspion. De pers neemt een sleutelpositie in by het goed functioneren van de demon stratie. Een ander punt is om de burgery daadwerkeUjk te confronte ren met de problematiek van over heid en gemeenteraad door middel van wykraden. wykraden? Ja, we gaan de besluitvorming naar onderen brengen. Ik stel me voor, dat de plannen gemaakt wor den door een uitvoerende macht met b. en w. aan het hoofd. Die plannen moeten ln eerste instantie naar de wykraden, waar men erover kan dis cussiëren. We beseffen wel, dat der- geiyke wykraden grote problemen met zich meebrengen, omdat niet iedereen van vandaag op morgen al lerlei zaken aangaande de samenle ving kan oplossen. Dat Is ook weer een taak van het onderwys en de pers om daar voorlichting over te geven. Tegen revolutie Hoe denken jullie over revolu tie? In deze situatie zyn we tegen re volutie, omdat we geloven In de flexu- biliteit van het systeem. Er Is andertng mogeiyk naar Iets beters. Dat geloven we wel. En jullie verhouding ten op- zich van B 37? Min of meer vrlendschappoiyk. Er Is een verschil ln Ideologie. 11 37 zegt, dat marihuana en hasjiesj geestver ruimende middelen zyn. Dat Is be slist niet waar. Het Is gewoon geklets. Het zyn genotmiddelen. Sinds kort heeft B37 dit standpunt gewyzigd. Het was voornameiyk een kreet van Ype Brouwer, waar een aantal men sen achteraan is gaan rennen zonder na te denken. Het hasjlesj-roken op zich is wel aardig en we zyn er ook niet tegen^ maar het is te onbelang rijk om Je er druk over te maken. Op deze punten krijg je met de bevolking geen contact. Aan de andere kant is het stom van de polltic om zo tegen het roken te ageren. Als alle linkse mensen hasjiesj gingen roken, werd er nooit meer aan politiek gedaan. Jullie noemen je comité Leefbaar Leiden. Dat houdt In, dat Lelden t leefbaar is of niet? Lelden Is niet onleefbaar. We leven nog steeds, maar we willen de Ie» baarheid bevorderen. Een aantal fac toren frusteert de samenleving: het verkeer, de geluidshinder, het ont breken van bepaalde voorzieningen en liet gebrek aan politieke belang stelling. Dat laatste vinden wy het belangrykste. Universiteit, Industrie en midden stand letten wel op bun belangen wyzen de gemeente daarop, zodat de ze daarmee rekening houdt. Als nie mand Iets vertelt, weet de gemeente ook niet, wat er ln de mensen gaat. Leven als doel Hoe groot ls Jullie groep? Die Is niet constant. We hebben een centraal comité (wat een rot woord ls dat), een vaste kern van een r of tien, maar per project kan het u tal activisten tot 100 oplopen. Ons devies 1b het leven als doel. We zyn momenteel bezig naast c actie om meer ruimte voor de Jeugd, een zwartboek over Lelden te Hchry- ven met als onderwerpen de verkeers ellende, de kamernood onder de Jeugd, de schouwburg en de universiteit. We hopen het boek voor de begrotings behandeling de raad te kunnen aan bieden. Verder zullen we het waar- schtjniyk op straat gaan verkopen. Nee, niet ln de boekhandel. Dan wordt het weer te duur. We willen het graag goedkoop houden. Hoe zou Je Jezelf het beste kunnen typeren Als iemand, die tameiyk veel ple zier In zyn leven heeft. Geen revolu tionair? Nee, men mag my van alleo noemen. Ik wil niet hebben, dut r n«y een etiket opplakt. Dan degra deer jo tot oen objekt. Er stonden er hier In de stud 248 en Je weet, wat zo met objecten doen. Die slaan zo in

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3