EEN PRINCESSE PAVILJOEN KOMT ER; VAN WIE DAN OOK Middelburg heeft in Leidse oud-wethouder burgemeester van organisatorische klasse ZATERDAG 23 NOVEMBER 1968 Project wacht al ruim negen jaar op exploitatie Aalsmeers burgemeester L. Brouwer: „Recreatie op Westeinder plassen gaat voor commercie LEIMUiDEN. Het Princesse Paviljoen, het exclusieve, ruim twee miljoen gulden kostende jachthavencomplex op het eilandje „Pondje Wol" in de Westeinderplassen nabij Leimuiden, maakt toch nog een kans werkelijkheid te worden. Een half jaar geleden was er nog sprake van een faillissement. Er is nu 75 procent kans dat het paviljoen doorgaat, zegt de Leidse witte- benzinemagnaat A. van der Pouw Kraan, een der geldschieters van het tot nu toe verliesgevende project. Alle oorspronkelijke crediteuren wor den bewerkt om afstand te doen van hun rechten, met teruggave van 25 procent van hun investeringen. De heer Spijker, werkzaam bij een accountantskantoor in Doorn, heeft deze taak namens de crediteuren op zich genomen. Gaan deze financiers niet akkoord met teruggave van 25 procent, dan zal het faillissement alsnog aangevraagd moeten worden. Leidse geldschieter „We hebben zeker 75 procent kans Tot de geldschieters van het eerste uur behoort onder andere de KLM, die zeer geïnteresseerd was in het project. Men dacht bij de luchtvaartmaatschap pij aan de mogelijkheid passagiers, die door het missen van een aansluiting moesten wachten op hun doorverbin ding, een aangenaam verpozen op de Westeinderplassen te bereiden. Ook hoopte men er Engelse toeristen mee naar Nederland te trekken. Engelse wa tersportliefhebbers vinden in hun eigen land weinig gelegenheid voor het be- oefanen van deze sport. Zij zouden nu hun grote luxe jachten in de Westein derplassen kunnen stationeren en dan regelmatig met het vliegtuig, bijvoor beeld in het weekend, over kunnen wip pen. Sociaal de met KLM gelieerde or ganisatie „Holland Promotion" zou deze zaak toeristisch gaan verkopen. Het brein achter dit wel erg fantasie rijke plan tot een jachthaven voor een selecte groep, was de Leiderdorper mr. W. F. K. Versteeg, sintls de oprichting directeur van de N.V, Princesse Pavil joen. Was, want de heer Versteeg is nu directeur af. Toen een faillissement steeds ernstiger ging dreigen, viel de heer Versteeg in ongenade bij de geld schieters. In de ruim negen jaar dat de N.V. nu bestaat was er nog zo wei nig van de grond gekomen, dat de plannen steeds meer geld gingen ver slinden. Half miljoen schuld Tijdens een vergadering in Den Haag. op 29 april van dit jaar, werd bepaald dat de heer Versteeg ten behoeve van de N.V. geen rechtshandelingen meer mag verrichten. De gezamenlijke credi teuren. die, ontevreden geworden, deze vergadering hadden belegd, bleken in totaal 450.000 te vorderen te hebben. Het langdurig oponthoud was voor en kelen van hen aanleiding de N.V. In rechten aan te spreken, waarbij werd overwogen het faillissement aan te vra gen. Op die vergadering in Den Haag bleek echter dat het nemen van rechtsmaat regelen of een faillissementsaanvrage de betrokken crediteuren geen voordeel, maar het merendeel van hen slechts na deel zou berokkenen. Daarom werd be sloten alles in het werk te stellen om het jachthavencomplex alsnog van de grond te laten komen. Nieuwe directeur Dit bord staat al ruim tioee jaar latigs de Herenweg bij Leimuiden. Het adres van de afgetreden directeur staat er nog onder vermeld. Hij kon de zaak financieel niet rond Aan de oorspronkelijke opzet van het plan zal niets worden veranderd. Het gaat ons er om het faillissement tegen te houden, omdat er al twee goedkeu ringen binnen zijn. Zouden we na een faillissement plannen hebben om op een andere manier toch door te gaan, dan moeten we weer helemaal opnieuw be ginnen en weer die lange weg afleggen. Ik geloof niet dat het allemaal zo lang heeft geduurd. Dat zegt Versteeg wei. Ik weet het niet. Ik ben er later bijgekomen. Vorig jaar heb ik de erf pachtsrechten gefinancierd, die aan de gemeente Aalsmeer betaald moesten worden". Benzinebelangen Naast Horecabedryven hebben voor al de bezinemaat8chappyen belangstel ling voor het project. Ook Esso behoort tot de geldschieters en niet te vergeten de heer Van der Pouw Kraan, met zyn landeiyk net van Vrije benzinestations. Deze laatste ziet in het Princesse Pa viljoen echter alleen een geldbelegging. „Wanneer Caltex en Esso zich terug trekken, dan wordt het natuurlijk wel interessant voor me, zegt hij, maar daar is weinig kans op". Ook de KLM probeert men nu uit te- kopen. Over blijven dan de geldschie ters van het eerste uur en de heer Van der Pouw Kraan, die de eerst hypotheek heeft op het eilandje Pondje Wol". Tezamen met nieuwe crediteuren willen zij de zaak opnieuw op poten zetten en het plan vervolgens bij het rijk indienen Het project is immers al goedgekeurd door de gemeente Aalsmeer, tot toiens grondgebied ,J*ondjc Wol" behoort, en door de provincie Noord-Holland. Geen faillissement In de plaats van de heer Versteeg werd een tot handelingen bevoegde di recteur benoemd: de Rotterdamse gar nizoenscommandant Luitenant-Kolonel Roelofs, in de functie van enig commis saris, belast met het beheer. Bovendien werd uit de crediteuren een commissie gevormd, die zich volledig in de zaak ging verdiepen en gedetailleerd verslag uit bracht. De heer Versteeg moest afstand doen van zyn privévordering op de N.V. en de crediteurten namen genoegen met een voorlopig uitstel van hun eisen tot betaling van de schulden. In de commissie van onderzoek zitten de heren A. van der Pouw Kraan uit Leiden; mr. .1. H. Berns van de Gront- mQ te De Bilt en ontwerper van het plan; R. Lens van Caltex Don Haag en A. Koppejan van de Drie Hoefyzers te Den Haag. Zodra de rijksgoedkeuring is verkre gen maar eerst moet een kwart van le crediteuren nog worden bewerkt en daar is men nu mee bezig wordt gestart met de bouw van het Paviljoen. De lieer Van der Pouw Kraan, die hier over zeer optimitisch is, verwacht dat dit nog eind volgend jaar mogelijk zal zyn. Zijn oordeel: „Natuurlijk gaat dat paviljoen door. Het heeft nu al veel te veel geld gekost. Maar eerst moeten we de zaak financieel rond krijgen, Ambtelijk zijn er geen tegenwerpingen meer. Versteeg heeft van die jachtho ven een veel te mooie prent gemaakt. Hij heeft er nu niets meer mee te maken. Üc enige nederzetting die aan een toekomstig Princesse Paviljoen moet herinneren, is dit kantoorgebouwtje, bijna overwoekerd door het riet, aan de oevers van de golvende Westcinder. Geschiedenis Inmiddels heeft dit miljoenenproject voor watersportliefhebbers die er warm pjes byzitten, al een hele geschiedenis achter de rug. De plannen' voor de jachthaven voor middelgrote schepen, een caférestaurant en een enorme bo- tenhal zyn al ruim negen jaar oud. Het rietland „Pondje Wol", waarop dit dure recreatieoord moet worden geves tigd, kreeg zijn naam, zo het verhaal wil, omdat dit stuk, dat vroeger „armoe- land" werd genoemd, destyds voor een pondje wol van eigenaar verwisselde. Twintig jaar geleden, toern het voor het eerst een bestemming kreeg' als; recre atieterrein, vormde liet. een twjatpuht tussen de gemeenten Leimuiden en Aalsmeer. Aalsmeer, dat later de gehele Westeinder onder zijn beheer kreeg, ter wijl de oevers in het zuiden voor Lei muiden waren, trok tenslotte aan het langste eind. In november 1965 kon Aalsmeer het i rietland voor 50.000 van de gemeente j Leimuiden kopen. De gemeenteraad I ging akkoord met dit besluit en tegeiyk I werd overeengekomen het zes hectare I metende drassige terrein voor 50 jaar j in erfpacht te geven aan de N.V. Mij I tot exploitatie van het Princesse Pavil joen Westeinderplassen. Ambtelijke molen Deze gemeentelijke transactie is een van de redenen dat het zo lang heeft geduurd, eer de N.V. iets kon gaan doen. Omdat het gebied niet was opgenomen in het oorspronkelijke uitbreidingsplan van de gemeente Aalsmeer, hadden ge deputeerde staten van Noord-Holland i eerder hun goedkeuring onthouden. Ook I de plannen voor het project zelf moes- ten enigzins worden gewyzigd en op nieuw worden ingediend by de gemeente Aalsmeer en GS. De jachthaven krygt 200 ligplaatsen, waar de niet onbemiddelde klasse kan gaan zeilen, doen aan wedstrydacro- batiek of zich gewoon wat met toervaart onledig kan houden. Waterskiërs en jukeboxen worden er echter geweerd. Daar is de gemeente Aalsmeer nameiyk sterk tegen. Men wil de rust op de plas handhaven en waakt angstvallig tegen het ontstaan van een tweede Loosdrecht. Verder wordt oeverrecreatie niet ge weerd, maar ook beslist niet geactiveerd. De zuidwestligging van de jachthaven is met het oog op de Wind zeer gunstig. Wel zal aan de Leimuidense kant van de Westeinder veel gebaggerd moeten worden om de toegang tot de jachtha ven op de vereiste diepte te houden. Elders hebben de Westeinder plassen op verschillende plaatsen een diepte van wel dertig meter. Andere plannen De N.V. Princesse Paviljoen heeft nog meer pyien op haar boog. Tot het bezit hoort ook het eiland „De Blauwe Beugel", aan de westkant van de plassen, tegenover het dorp Rysenhout, in de Haarlemmermeer. Plannen daar, kunnen voorlopig niet worden uitgevoerd, want de huurder van dat eiland beheert een café- restaurant. De rest van het eilandje is onderverhuurd als zomerverblijf en botenligplaats van Amsterdam mers en aan een exploitant van zeil- Een zellschool hoopt de N.V. nog te stichten op het vasteland, in de ge meente Haarlemmermeer, waar men ook een stuk grond in erfpacht be zit. Daar, langs de Ringvaart, komt tevens een café-restaurant-annex benzinestation (zowel voor voer- als vaartuigen). De bouw van het ben zinestation is al bijna voltooid. ,Ik was het zat" Waf is het commentaar van ex-direc teur Versteeg op dit allesHij zegt: „Wat in april besloten is, is allemaal komediev Dat is geënsceneerd om een van de crediteuren, die zée-r lastig to as, kalm te houden. Daar zijn ze later op teruggekomen. Ik heb me uit eigen be weging teruggetrokkeH, doodeenvoudig omdat ik het zo langzamerhand zat was" En zyn persooniyke belangen in de N.V. ,Ja, ik ben wel gedupeerd. Maar ik ben nu met andere dingen bezig. Nee, die zijn nog niet zover, dat ze publicabel zijn". Het hoofdstuk Versteeg is hiermee afgesloten in de geschiedenis van het Princesse Paviljoen. Zijn langgekoester- I de wens werd een zinkend schip, dat hij noodgedwongen moest verlaten, j Ex-directeur Versteeg heeft tegenover de crediteuren voortdurend verkondigd, dat de onderhandelingen met de ge meente Aalsmeer zo moeilijk verliepen, omdat de gemeente er erg veel voor I voelde een dergelijk project zelf te gaan exploiteren. 'Aalsmeerse belangen Burgemeester van Aalsmeer, hierover om commentaar gevraagd, laat eerst het dossier „Pondje Wol" aanrukken. Paviljoen, maar ik geloof dat de N.V. die zelf wel heeft. De N.V. was in ge breke gebleven de erfpachtpenningen te voldoen; een bedrag van 6200,met een boete erbij, dat uiterlijk 10 oktober dit jaar betaald moest worden. Het werd ter elfder ure voldaan. Eigenlijk nog een dag te laat. Daarom bekijken we nu of dat erfpachtrecht juridisch nog bestaat. Een advocaat is dat voor de gemeente aan het uitzoeken. Het gaat ons er slechts om dat het raadsbesluit precies wordt uitgevoerd; dat er gebouwd icordt- volgens de door de raad goedgekeurde gewijzigde ont werpen. Dat hebben we gedaan om spe culatie tegen te gaan. De gemeente Aalsmeer wil slechts dat op de Westeinderplassen gezonde ac tiviteiten worden ontwikkeld. Mocht de N.V. het project niet van de grond kun nen krijgen, dan gaan wij met dieren, of zelf, activiteiten in die richting ont plooien. Bijvoorbeeld een exploitatie door de gemeente, in beheer bij particu lieren. Maar de gemeente is in de eerste plaats blij als deze zaak eindelijk eens rond komt. Wie het doet komt pas op de tweede plaats. Exclusiviteit kan wel eens nodig zijn, maar wij geven als ge meente de voorkeur aan project waar een zo groot mogelijke groep mensen be lang bij heeft, vooral omdat de West- einder plassen als recreatiegebied zijn aangewezen. Deze N.V. heeft uitsluitend commerciële plannen". Burgemeester Brouwer heeft in zijn vorige gemeente, het Friese Lemmer, een persoonlijk aandeel gehad in het op poten zetten van een groot project be treffende de waterrecreatie. Dat wordt geexploiteerd door de gemeente. Naast een grote jachthaven beheert Lemmer er een camping, een stuk strand en wordt er nu zelfs ook een pier aange legd. Burgemeester Brouwer: „Regelmatig 1 komen er mensen by me praten namens de N.V. Princesse Paviljoen. Maar ik heb nooit bericht gekregen dat er eeu nieuwe directeur is benoemd. We willen wel eens weten waar we als gemeente aan toe zijn". Nieuw hoofdstuk Een nieuw hoofdstuk is nu begonnen; vol vraagtekens betreffende de optimis tische verwachtingen omtrent de onge schonden voortzetting van de N.V. Op een bord langs de Herenweg bij Leimuiden staat al ruim twee jaar te lezen: „Hier wordt aangelegd de nieuwe jachthaven Princesse Paviljoen West einderplassen", met daaronder nog ver meld het adres van ex-voorzitter Ver steeg. Maar er is nog steeds geen paal in de ;rond geslagen. Slechts een verweerd Kantoortje ip de vorm van een wat op gesmukte bouwkeet en een eenzame vlaggestok pryken tussen het wuivende riet op „armoe-land". Pie ter Bukman Mr. Drijber speelde grote rol in Studentenhuisvesting IN 1667 WAS het een Zeeuwse vloot die Suriname op de Engelsen veroverde; bij de vrede van Breda bleef het in Nederlands bezit. Daarom werden de commissaris van de Koningin in Zeeland en de burgemeesters van Breda en Middelburg in 1967 naar Suriname uitgenodigd om het 300-jarig bestaan van de band met Nederland mee te gedenken. Tijdens die reis haalde mr. J. Drijber (43) zijn tropenhart op, vooral bij het aanschouwen van de bestuursambtenaren in het binnenland, in hun witte pantalons onder de tropenzon: van zó'n functie had hij vroeger voor zichzelf gedroomd. Naar Indië, waar hij werd geboren en tot zijn zevende jaar bleef, had hij graag terug gewild. Na de oorlog zag hij echter in dat hij beter zijn studie (Indisch recht) kon ombuigen naar de Nederlandse bestuursdienst. Het burge meesterschap leek hem toen al aantrekkelijk. Maar als men hem in 1961 niet had duidelijk gemaakt, dat hij de kansen die er waren moest grijpen, was hij zonder enig gewetensbezwaar in Leiden gebleven, waar hij een boeiende en stimulerende rol in de studentenwereld speelde en bovendien wethouder was (voor de VVD). Middelburg zou dan een organisatorisch en creatief krachtige, daarnaast ook zeer charmante burgemeester hebben gemist! „Ik ken de gemeenteraadsleden van Folkestone beter dan die van Mid delburgzegt mr. Drijber, die r in Folkestone komt dan in ei andere plaats in het buitenland. „Ik kom bij ze thuis op'parties, ik n ze bij hun voornaam heel anders dap in Nederdind". Prinses Beatrix Was mr. Drijbers rol in de univei sitaire wereld er Inderdaad ook oo: zaak van dat prinses Beatrix tijdens baar studiejaren haar intrek nan de familie Drijber aan het Rapenburg te Leiden? „Nee, dat is het gevolg geweest van een oriëntatie van dc koninklijke familie ter plaatse en daar zijn wij uit komen rollen", ver telt onze gastheer. „We hebben hel contact altijd wederzijds beschouwd als een normaal contact. We bobben er altyd voor gewaakt en dat was ook absoluut nodig voor de prins» om 'n prettig leven te kunnen hebben om het als iets byzonders te gaan beschouwen, 't Was natuurlijk wel bij zonder dat de prinses gewoon kon stu deren, maar dat moest niet tot uit drukking komen". Dezelfde contacten welke het echt paar Drijber onderhoudt met de C dere meisjes die het heeft gehuisvest (contacten bij hoogtydagen, als jaardagen, huweiyk, geboorte), on derhoudt het ook met de prinses haar man. Mr. Drijber noemt prinses Beatrix een „sterke persoonlijkheid met een natuurlijk overwicht. Dac bleek ook wel uit haar loopbaan bij de VVSL. waarvoor Ze zich bijzon der heeft ingespannen. Ze werd als studente zeer gewaardeerd". Hèt tijdvak „Leiden was 'n onvergetelijke episode In het fraaie middeleeuws-gothiseht. stadhuis vertelt mr. Drijber over zyn leven en over Middelburg. Leid«-n is een heel grote, onvergeteiyke epi sode voor hem geweest. Buitenge woon boeiend werk had hij in de ja ren '50 tot '58 als adjunct-secretaris van curatoren van de Leidse universi teit. „Wat r.iij betreft zou ik daar myn hele leven gebleven zijn", zegt hy. „Maar 't is niet zo verstandig m datgene waar je mee begint, me teen je hele leven te doen. Professor Cleverlnga zei toen ik afstudeerde: denk eraan dat je nooit een perfect adjunct-secretaris wordt; concen treer Je niet op één ding". Zyn wethouderschap (o.a. huisves ting en verkeer) maakte aan de universitaire functie een einde, maar de Stichting Studentenhuis vesting, welke hij als Lelds voorzitter en landeiyk secretaris mee van de grond had gehaald, hield hij (tot 1963) aan. Hy was de promotor van de be roemde Leidse studenten-sterflat, een baanbrekende studentenhuis vestingsconcentratie waarin Delft en Lelden destijds pionierden en pas veel later door andere gemeen ten werden gevolgd. Vooral uit ideële overwegingen acht hij een hechte studentensamenleving van belang. Kansen Tekort aan financieringsmiddelen is één van de twee afgemene ge meenteproblemen ook Middelburg worstelt met dat probleem, in tegen stelling tot het tweede: de Zeeuwse hoofdstad heeft géén ruimtegebrek. Door de terugbrenging van het aan tal gemeenten op Walcheren van li' op s is o.a. een verdubbeling van het stadsgrondgebied gerealiseerd, be langrijk voor industrievestiging en woningboutc en voor het handhaven van het middeleeuwse siloliuet van de stad: Middelburg moet aan haar toe ristische aantrekkelijkheid denken' f's Zomers zijn er soms 300 bussen' De stad heeft ook 1100 panden op de monumentenlijst, relatief veel men dan c.a. 6000 van Amsterdam). Onstuitbaar en dat geldt hi m volledig als compliment is bur gemeester Dryber als hy vertelt ove. „de combinatie van natuurUjke voor delen met heel byzondere kansen" di zyn stad kenmerkt: prettig wonen, zee vlakbij: hier kun je nog eens je zelf zyn; een sfeer waarin je je di rect thuis voelt; samen met Vlissingen alle onderwys- en ontspanningsvoor zieningen; en dat alles dan in com binatie met ruime industrialisatie- mogeiykheden, die reeds enkele bui tenlandse concerns van wereldfor maat hebben aangetrokken. Burgemeester Drijber in gesprek niet Prinses Alexandra ter gelegenheid van de inauguratie van de Middel burg Room in het nieuwe, raadhuis van Folkestone. Folkestone Op initiatief van de Enkelse kust plaats Folkestone, vi-oeger door een bootdienst met Zeeland vertin den, bestaat al jaren een uitwisse ling tussen Folkestone en Middelburg, nu ook een regelmatlgfe schooluitwis- seling. Bovendien waren er in het verleden o.a. een uitwisseling van ae gemeenteraden en een uitwisseling van een „busload" bejaarden (,;Ze praten er nóg óverl"). Daarnaast wordt elk jaar de mayor-instattat'ie in Folkestone bijgewoond door de Middelburgse burgemëester (die in dèt opzicht dus niets kan terugdoen). Êen climax werd bereikt toen Fol kestone in haar nieuwe stadhuis twee commissiekamers noemde naar de Boulogne-sur-Mer. („Heel roerend", zegt onze gastheer. „Zouden wü, ge loof ik, niet in onze hersens halen. Zyn. we bier veel te nuchter voor. Als het móest, zouden we het misschien yit vriendelijkheid terugdoen, maar \ve zouden het nooit bedicht heb ben!"). De Middelburg Room, met een kopie van Middelburgs wapen, werd in 1967 door prinses Alexandra en burgemeester Drijber onthuld, waarna do Middelburgse gemeente raad (21 leden) er een unieke zitting hield. Bij het optreden van het nieuwe college van b. en w. in 1966 nt raadsverkiezingen werden in het j kader van de portefeuilleverdeling de volgende taken in handen van de burgemeester gelegd: de ruimtelijke ordening; economische zaken; sport en jeugdzaken; daarnaast natuurlijke politie en brandweer. Ofschoon hij zelf bepaald geen groot sportbeoefe naar was en is (hij heeft gezeild, houdt van wandelen en van zwem men), vindt hij sport-,sb jeugdzaken een leuke taak, hoewel die porte- feille zijn representatieve verplichtin gen wel heeft doen toenemen. Burge meester Drijber is gemiddeld niet veel meer dan één avond per w in zijn gezin (3 kinderen: eto jon van 9 en meisjes van 14), dan is het nog maar de vraag of z'n vrouw er is, want die heeft óók al lerlei bestuursfuncties en verplichtin gen. Vooral de congressen 's zor (ontvangst op het stadhuis, soms meeëten) vragen veel tijd, evenals verschillende organen waarvan mr. Drijber deel uitmaakt, zoals de Radio- raad, de Raad voor de Gemeentefi- nanciën en de Raad voor de Territo riale Decentralisatie. Het mag dan een verstande lijke beslissing zijn geweest van mr. Drijber om uit Leiden weg te gaan, hij is nu bijzonder blij terechtgekomen te zijn in het beroep dat hij altijd had willen hebben (ook al is daar dan géén witte tropenpantalon aan ver bonden) èn in een stad met een even cultureel-historische sf als Leiden (hij woont nu wéér in een huis aan een gracht). „Vooral het werk in het alge meen belang, het organisato rische, het bouwen èn creëren, I blijft mij altijd trekken", zegt hij. .Middelburg (28.000 inwoners iü, 48.000 in 1980) biedt daar- toè alle kansen. Dit wordt - mede door de ontsluiting van Zeeland - hèt tijdvak van deze stad, voor het eerst sinds seuwen!" MONIQUE FLOOR. Mr. J. Dryber: vol enthousiasme tie toekomstmogelijkheden van stad.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 12