L.T.B.-BLOEMKWEKERS WILLEN LIEVER AARDGAS DAN OLIE L.T.B.-kwekers streven naar landelijke bundeling Bestseller DAF44 f 5.950,- Bloemenverk. in supermarkets en kruideniersbedrijven Sprankelende historische" verfilmde komedie VRIJDAG 22 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGJNA 3 Tijdens de Alg. Vergadering van de LTB-vakbond bloemkwekers, gisteren in Haarlem gehouden, werd met name door de kringen Westland en Delfland met klem aangedrongen op een zodanige verlaging van de aardgasprijs ten behoeve van de glastuinbouw, dat deze economisch aanvaardbaar is. Door het huidige tarief is het gebruik van aardgas in deze tak van tuinbouw onverantwoord, vanwege het verschil in stookkosten tussen deze warmtebron en olie. De hoogte van de olieprijs komt mede tot stand door onderlinge afspraken tussen de oliemaatschappijen. Waar echter - zij het nog op zeer beperkte schaal - olie wordt geleverd buiten deze afspraken om, zijn de prijzen belangrijk lager, hetgeen kan betekenen dat de officiële olieprijs te hoog is. Een doorbreking hiervan is van grote betekenis. Ruimere mogelijkheden voor jonge beginnende kwekers bepleit Financiële consequenties van plantenziekten Azalea's en Cyclamen. 2 planten waar u lang plezier van hebt. In rood, wit en roze. Gezellig in huis. Want planten brengen sfeer! Ook zal hiertoe bijdragen een ontkop peling van het aardolie- en het aardgas tarief, omdat, zolang deze koppeling uit het oogpunt van het nationale energie beleid gehandhaafd blijft, deze een dras tische verlaging van het aardgastarief in de weg staat. Het vakbondsbestuur deelde hierop mede, dat reeds geruime tijd pogingen in het werk worden gesteld de aardgas- prijs voor de glastuinbouw op een zo danige hoogte vast te stellen, dat deze in vergelijking met die van de stookolie economisch rendabel is. Deze pogingen hebben tot dusver niet tot succes geleld. Het is niet voldoende, zo bleek uit het over deze kwestie gevoerde debat ter vergadering, de aardgasprijs te verlagen met het bedrag dat bij oliestook aan ac cijns wordt gerestitueerd, want dan zouden de prijzen gelijk liggen. Het sto ken moet juist goedkoper worden uit economische noodzaak. Van staatssecretaris Grapperhaus is niets te verwachten. Het bestuur waar schuwde zelfs voor te grote aandrang omdat anders óók de restitutie van olie- accijns wel eens zou kunnen vervallen. De staatssecretaris zou dit kunnen doen onder het motief dat kwekers, die reeds aardgas gebruiken, ook verstoken zlijn van die restitutie. „Wij staan dus min of meer met de rug tegen de "muur", aldus de voorzitter. Herman van Veen sprankelend middelpunt van Cabaret Harlekijn Groots optreden van Africa Yarbo /"BISTEREN, vanavond en morgenavond treedt (resp. trad) Herman van Veen weer op in de Schouwburg met zijn programma „Harlekijn". Het programma rustte op dezelfde pijler als dat van de vorige keer, in september: Herman van Veen, een rusteloze, meeslepende figuur op het podium, waarvan Toon Hermans eens gezegd heeft: „Als ik één man nog eens in Amerika op de Bühne zie, is het déze wel". Ook een aantal nummers was gelijk aan het vorige optreden: een paar waren er vervangen door andere en de artisten „om Van Veen heen" waren anders, d.w.z.: de Amerikaanse Africa Yarbo was eraan toegevoegd. Zondag 24 november a.s. zal Van Veen en Africa Yarbo te zien zijn, naast Marijke Merckens, op TV, tweede net. liedjes „Drie Schuintamboers" (met kleine tekstafwijkingen, die we hier niet herhalen) en Hondje werden groots gebracht. Africa was een ervaring op zich. Soulachtig bracht zij enkele nummers, over rassenproblemen (o.a. „My skin is black"). Haar Bühneverschijning is groots en meeslepend 24 november voor het hele volk! Gevoelig was Floortje Klomp, die enkele volksliedjes bracht, door Dick Poons gekomponeerd. Het publiek heeft na afloop kunnen zeggen, dat ze genoten heeft. Speciale eer verdient het orkest, dat een uitstekende muzikale omlijsting gaf. De zaak zal echter door enkele mensen uit het bestuur, t.w. de heren Baars en Godschalks nog eens worden onderzocht. BORGSTELLINGSFONDSEN Het Borgstellingsfonds voor de land bouw moet ruimere mogelijkheden scheppen voor de jonge beginnenoe kwe kers. Dat is de mening van de kring Delfland. Met begrip .voor het gevoerde beleid met betrekking tot het verstrekken van garanties bij omvanrijke investeringen in de glastuinbouw meent men toch in meerdere gevallen 'n wat soepeler beleid ruimere mogelijkheid had geboden aan de jonge tuinder bij de start van een eigen bedrijf. Het is In Nederland zo, dat een zoon van een goed gesitueerde vader, maar zonder veel capaciteiten wel een bedrijf kan gaan opzetten, doch een zoon van een vader met veel minder geldelijke middelen niet kan starten, ook al heeft hij de capaciteiten daarvoor. Het start kapitaal moet de beginnende kweker n.l. zelf hebben. In tegenstelling werd vanuit de ver gadering gewezen op de praktijk In Skandinavië. Daar heeft de beginnende capabele jonge kweker kans op een „handgeld" van 110-120 pet. in de vorm van een lening op erfpachtvoorwaarden. Het bestuur zal de zaak nader bekijken, waarbij het de raad ontving de Raiffei- sen- en Boerenleenbanken ten deze ook te activeren. PLANTENZIEKTEN De kring Westland met name drong er op aan naar wegen te zoeken, die er toe leiden, dat ondernemers in de glas tuinbouw voldoende worden beschermd tegen de financiële gevolgen van het ver nietigen van gewassen op bevel van de Plantenziektekundige dienst. Die gaat daartoe over teneinde verdere uitbreiding van de ziekte tegen te gaan en om de export te waarborgen. Meerdere tuinders zijn ernstig gedu peerd door de vernietiging van opgroei end gewas. b.v. bij ernstige aantasting van roest in de chrysanten. De maat regelen worden genomen in het algemeen belang en daarom acht men schadeloos stelling redelijk. Dat gebeurt ook bij klauwzeer en bij de bollenkwekers b.v. met het aaltjesziek. Het bestuur wierp tegen deze laatste voorbeelden op dat datze niet vergelijk baar zijn. Ingeval van mond- en klauw zeer speelt ook de volksgezondheid een rol en het bollenvak heeft een eigen Uit de vergadering kwam hierop de suggestie van een heffing op jonge plan ten en of stekken. Het bestuur wil op korte termijn aan deze zaak werken. Men kan ook de resultaten afwachten van het onderzoek, dat ten deze wordt Ingesteld door een commissie van de veiling Aalsmeer, samen met het NAK-S. Na deze besprekingen hield de heer Sonnenschein, onderdir. van de Centrale Boerenleenbank te Eindhoven eei leiding over het verschil het systeem van heffing tussen omzetbelasting de BTW. Spr. kwam tot de conclusie dat er in principe weinig verandert, maai dat wel het grondprincipe van de hef fing sterk wordt gewijzigd. ADVERTENTIE Noordwijkse dame dood door kolendamp De 74-jarige mevrouw Hoogduin uit Noordwyk is gisteren door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Bu ren vonden de alleenwonende vrouw dood op bed. De oorzaak was een slecht trek kende kachel en een slecht trekkende schoorsteen. „Teneinde in ons eigen verbond, n.l. dat van de L.T.B. en K.N.B.T.B., aan de noodzaak van snelle besluitvorming en directe inspraak in de top van de landelijke organisatie tegemoet te ko men, streeft het bestuur van de Vak bond Bloemkwekers van de L.T.B. er naar tot een directe landelijke bunde ling van de bloemisterijbelangen in de eigen vakbond van de K.N.B.T.B. te komen." Deze woorden sprak de heer C. A. M. Grootscholten, voorzitter van de LTB-bloemkwekersvakbond, aan 't einde van zijn openingsrede van de gis teren in Haarlem gehouden algemene vergadering. „We kunnen ons de weelde van een overgeorganiseerd eigen verband met alle nadelen van doublures in activi teiten en eindeloos herhaalde bespre kingen over dezelfde onderwerpen niet meer veroorloven. Die kant willen ten spoedigste op, al betekent dit ook de opheffing van onze eigen LTB- vakbond voor de bloemkwekers. Het bestuur is er voorts van over tuigd, dat een effectief werkende eigen vakbond in t verband van de KNBTB tevens een eerste voorwaarde vormt om daama op landelijk niveau te ko men tot een gezaghebbend orgaan van de Nederlandse producenten van bloe men. in welk orgaan de drie centrale landbouworganisaties en de kring Bloemenveilingen op eendrachtige wij ze kunnen samenwerken." Dat neemt niet weg, aldus de heer Grootscholten, dat de LTB-bloemkwe- kersbond aan evtl. concentratie wel enkele voorwaarden verbindt. Het doel is een slagvaardigheid, die beter is dan de huidige. ,Men zoekt dus naar een organisatievorm met de drie landbouw organisaties om te komen tot een lan delijke speerpunt voor de belangen van de bloemkweker. De nagestreefde samenwerking moet aan de top gezocht worden, na interne hergroepering. De bedoeling is betere inspraak mèt de drie andere organisaties ten behoeve van de vaktechnische belangenbeharti ging. Het is daarbij echter niet de bedoeling, dat hetzelfde gaat gebeuren als met de bollenkwekers, die met hun K.V.O.B. uit de L-T.B. zijn gesprongen. In het licht van het bovenstaande moet ook het besluit van de algemene vergadering worden gezien de herver kiezing afgetreden bestuursleden of de verkiezing van nieuwe functionaris sen thans achterwege te laten. nu in nieuwe Comfort-uitvoering Leiden - HOOFDDEALER VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN: Verdamstraat 6 - GEBR.VAN ULDEN Telefoon 01710-23041 GARAGE POELGEEST OFFICIAL DAF-DEALER VOOR OEGSTGEEST, RIJNSBURG EN WARMOND: Hogerbeetsstraat 6 - Leiden - Telefoon 01710-50330 (zijstraat Warmonderweg) HOOFDDEALER VOOR pADAAr UI IPTWI IK VOORSCHOTEN EN ZOETERWOUDE: UHI1HUL VLILIVVIdA Voorschoten - Ger. Douplantsoen 22 - Telefoon 01717-4455 In verband met het streven de afzet van bloemen in het binnenland te bevor deren door deze ook te koop te stellen in supermarkets, grootwinkelbedrijven, enz. nam de vergadering van de L.T.B. bloemkwekers met algemene stemmen een resolutie aan, die gezonden zal worden naar de Commissie Adviezen vestl- gingsregelingen van de S.E.R. De resolutie luidt als volgt: „De vakbond Bloemkwekers van de Kath. Land- en Tulnbouwbond, In algemene vergadering byeen, kennis genomen hebbende van de adviesaanvrage van de Staatssecretaris van Economische Zaken terzake wijziging van de vestigings- besluiten levensmiddelenbedrljven 1961, algemeen ambulante handel 1962 en bloemenverkopende hoveniersbedrijven 1962; verklaart hiermede volledig in te stemmen met de voorgestelde wijzigingen en de daarop verstrekte toelichting, voor zover deze betrekking hebben op de aan vulling van liet sortiment van het kruidenlersbedrjjf met eenvoudige bloemen en planten, alsmede op de aanvulling van het sortiment van de kleinhandel In zaden tuinartikelen niet planten; 'erzoekt Uwe commissie met aandrang over de voorgestelde wijzigingen gun stig te willen adviseren. get. C. A. M. GROOTSCHOLTEN, voorzitter Drs. N. H. M. W. VAN WERSCH, secretaris 1 ZOETERWOUDE De supportersvereniging van SJZ die zich tot doel heeft gesteld een tribune te bouwen op het nieuwe complex aan de Nieuweweg, dat ln 1970 In gebruik zal worden genomen, voert diverse finan ciële aktles. De pleisterverkoop, waarbij de jeugdafdeling was ingeschakeld, ls geslaagd. Voor morgenavond staat een bingo-avond op het programma in het clubhuls van de groen-witten. Er zullen er dit seizoen nog een tweetal volgen. Men heeft kans gezien de middenstand groot aantal aantrekkelijke prijzen te „ontfutselen". Zo zijn voor de eerste avond o.m. beschikbaar een werphengel, 'n damespolshorloge, een deken enz. Het zal de sfeer en spanning by dit enerve rende spel nog rrleer opvoeren. Aanvang 20.00 uur. Goede inzendingen op huisvlijt- tentoonstelling van Herv. Jeugdraad te Zoeterwoude Gisteravond werd voor de vyfde keer een huisvlijttentoonstelling gehouden, welke jaarlijks aan de bazar voorafgaat. Aan het begin werd door de heer D. Hulsbos, voorzitter van de Hervormde Jeugdraad, in Ons Huis de uitslag be kend gemaakt. De werkstukken waren beoordeeld door een jury bestaande uit mevr. E. Loerakker-de Vries, mevr. N. de Graaf-Vromans, de heer S. den Hoop en de heer J. van den Hout. De jury leden hadden een verheugende stijging geconstateerd van het peil der inzen dingen. Er was een grote verscheiden heid van artikelen waaraan door sommi gen maandenlang was gewerkt. De In zending van mevr. G. Hulsbos-v. d. Loo was van byzondere kwaliteit. Dit kwam ook tot uitdrukking ln de waardering van de jury, die hiervoor 39 punten toe kende van het maximum van 40. De prijswinnaars mochten een waardebon ontvangst nemen. Tydens de tentoon stelling vond ook de trekking plaats van de loterij, waarvan opnieuw alle loten (4000) waren verkocht. Hedenmiddag werd door dominee E. Loerakker de ba- geopend waarvan de baten bestemd voor dc kerkvoogdy en de jeugd raad. Men kan hier nog tot vanavond "2 uur terecht. De uitslagen luiden: Dames 16 jaar en ouder: 1 mevr. G. Hulsbos-v. d. Loo 39 pnt; 2 mevr. A. Hulsbos-v. d. Loo 34; 3 v. d. Vliet-Sibenius Trip 31 Va. Meisjes 12-15 jaar: 1 Lidy van Kampen 33%; 2 Willy van Huis 33%; 3 Corry -"n Kampen 31%. Heren hobby: 1 L. d. Berg 32%; 2 J. Bruckner 28. Meis jes t/m 11 jaar: 1 Liny Hulsbos 37; 2 Anneke Leune 33; 3 Elly v. d. Loo 32. Jongens t/m 15 jaar: i Henk v. d. Berg 2 Frans Hulsbos 31%; 3 Wouter v. d. Loo 31. Heren vak: 1 W. Hulsbos 38; 2 G. Bruckner, D. Hulsbos 34%; 3 J. Bruckner 80 pnt. Lester wéét hoe hij moet regisseren nieuwe groep klaargestoomd worden om In het gevecht tegen de Duitsers Ingezet te worden. Als het welwillende jongens waren geweest zou het een kwestie van „even" geweest zyn om dit onderdeel gevechtsklonr te maken. Maar met een groep die jongens bevat, waarvan velen het interieur van een gevangeniscel beter kennen dan alles wat zich daar huiten afspeelt, is dat geen kleinigheid. Vooral niet wanneer goed getrainde Canadezen aan de groep worden toegevoegd. Van meet af aan ls het mis ln het kanip, waar dc recruten met de kenneiyke vrees dat er teveel mensen verbiyven, elkaar onophou- deiyk te lijf gaan. De kolonel ziet het somber ln. Hy zou van dit stelle tje een gevechtseenheid maken, maar ln plaats daarvan lijkt het alsof men elkanders bloed wil drinken ln plaats van dat van de vyand te laten vloeien. Een plotselinge ommekeer komt er wanneer een café wordt bezocht waar zo'n twintigtal stevige knapen de recruten uit wil slaan. Als één man staan zy dan, zy het door de vele drank niet al te stevig, achter elkaar en vanaf dat moment ls de „Duivelsbrigade" een stevig geheel, dat zich later aan het Italiaanse front doet gelden. Keuring 14 jaar. Fantasierijk filmverhaal STUDIO: De pussycats van het oude Rome Richard Lester ls een der meest onstuitbare kometen-ln-volle-vlucht aan het niml'lrmamont, tke laatste tyd. Na twee Beatle-fllms „Help" en „A hard day's night", de prijs winnaar in Cannes „The Knack" en de pacifistische produktle „How I won the war" die hem een wereldnaam hebben gebracht, heeft hy weer een ander genre van de film beoefend, de musical-komedie (of komische musi cal). Dat is dan „De pussycats van bet oude Rome". Het verhaal gaat over een sluwe slaaf Pseudolus (gespeeld door Zero Mos- tel, de man die „Fiddler on the roof" groot maakte) die Senex's zoon Hero helpt bij het veroveren van een door Hero aanbeden slavin Gymnasia (Inga Neilsen). De slavin is echter verkocht aan Miles Glorlosus' een beroemd Centurion. Leon Greene staat borg voor een krachtig brengen van deze wraakgierige figuur; wraakgierig omdat hy het spelletje van Pseudolus dóór heeft. Een woeste achtervolging aan het eind is het komisch hoog tepunt van de film. Dg film, gebaseerd op de geiyknamige musical „A funny thing that happe ned on the way to the forum", begint wat traag, maar als eenmaal „de gang er in is", komt er aan de lachsalvo's geen einde meer. Keuring voor deze nieuwste Lester-produktie: 14 jaar. Slechte gevechtseenheid LIJK): The devil's brigade Een rulnie blik In het opleidingskamp, waarna rondgekeken wordt aan het Italiaanse front. Dat ls het ver loop van deze oorlogsfilm, die handelt ln 1942. In dal jaar moet een TRIANON: De wraak van She Carol, een mooi, blond Scandinavisch meisje, wordt door hevige hoofdpynen en nachtmerries geplaagd, als zy niet toegeeft aan do drang alsmaar zuidwaarts te trekken. Degenen, die haar daarvan proberen te weerhouden worden met geheimzinnige krachten gedood. Geheimzinnige kracht, magie en occulte wetenschappen. In de verloren woestynstad Kemu heerst een onsterfeiyk vorst. Zyn vroe gere minnares en godin ïykt sprekend op Carol. Via de magie van zyn priester dwingt hy Carol, die sprekend op de godin lijkt, naar Kemu te komen. Carol kan de drang niet weerstaan en komt na vele avonturen, in gezelschap van een psychiater, ln Kemu terecht. Het heeft er allé schijn van, dat Carol de heerseres wordt van Kemu, maar door intriges en dokter Fhilip, de psychiater, gaat het niet door en weten beide wester lingen nog net uit de in elkaar stortende stad te ontsnappen. Voor deze fantasierijke verfilming ls de keuring 14 jaar. Striptease en drugs LUXOR: Erotiek ln de Moulin Rouge De nachtclub „Moulln Rouge" ln MUnchen vormt het centrum van duistere praktijken. De mede-elge- naar/direoteur van de „bar met striptease" weet zyn werknemers In zyn macht te krygen door hen te gewennen aan verdovende middelen. De bezoeker wordt met het wel en vooral het wee van do mensen rond het uitgaanscentrum in kennis gebracht, door het (hoe kan het anders) argeloze meisje Marianne. Terwyi zy, teleurgesteld door de liefde, in de nachtoiyke straten van München wandelt, komt zy in aanraking met een medewerkster van de nachtclub, zy beleeft vele „avonturen", maar wordt na een poosje ge confronteerd met haar vader. Zy weigert met hem mee te gaan en weer fCrug te keren tot het „goede" pad. Maar door een „psychologische truc" van de vader, hy suggereert dat door de weigering van zijn dochter, hijzelf ook de „verkeerde" kant opgaat komt Marianne terug op haar aanvankeiyke besluit. Als slotnummer laat de film nog enkele sadistische staaltjes zien van de bovenste of liever onderste plank. Keuring 18 jaar. Zoete wraak van Django REX: Django, kill „Django, kill" ls een nieuwe Italiaanse („spaghetti"-) western van het. enige soort dat tegenwoordig „In" Is (als western): kei hard. Django wordt nu niet door Franco Nero gespeeld, de man die de serie heeft grootgemaakt, maar door Tomas Milian. Het verhaal gaat over een stelletje schurken dat een goudtransport overval». Na het plaats vinden daarvan gaat er by hen leder het idee leven, dat het elgeniyk nèt zo leuk ls om do hele buit alléén te hebben. Er ontstaan ruzies, die uitmonden in de overwinning van de grootste boef onder de boeven. Hy vermoordt zyn bendegenoten. Maar vergeet Django, die hem achterna gaat. Met kracht en lood-om-zlch-heen spuwend trekt Django de schurk achter na. Hoe het allemaal afloopt ln deze spannende en goed gebrachte western de Italianen hebben de Amerikanen nu wel verstoten van de eerste plaats met de wlld-west-fllm is In Rex te zien' keuring: 18 jaar en ouder. Nach tvoorstellingen REX draait 's nachts (althans vrydag en zaterdag vanaf 23.30 uur) „Het moerus der zonde", een sensatleverwekkende film, die op twee filmfestivals (te Cannes en Beriyn) a! uitgebreid bejubeld ls. Zondaar en zondares zyn resp. Spyrus Fleng en Elena Nathanaël. De uitstekende regie ls in handen van Costas Manoussakls, een Jonge en veelbelovende regisseur. Keuring; 18 Jaar. In CAMERA gaat The Cincinnati kid draalen, waarin Steve McQueen een Edward G. Roberson. twee uitstekende acteurs, hoofdrollen vervul len. De regie is ook van een gerenommeerd figuur:' Norman Jewlson. De keuring is 18 Jaar. Prolongatie Voor maar liefst de zesde week draait ln CAMERA de bekende film van Oswalt Kolle „Het wonder van de liefde". In deze film wordt de seksuele relatie tussen man en vrouw belicht. Vanwege een niet kompletc voor lichting (uiteraard niet mogeiyk in een bestek van een anderhalf uur) ls een volwassen onderscheidingsvermogen door de K.F.C. noodzakelijk geacht.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3