„Ik hou niet van keihard trappen, noem mijn werk maar rustig tam' Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Collegiaal bestuur bisdom Rotterdam RAADSELEN ROND SPOORLOOS GEZIN IN GRIEKENLAND Kloos speelt eerst de man dan de bal mensen wat een. mensen CARTOONIST EMIL VAN BEEST Ingrijpende reorganisatie' Vr ees voor „harde behandeling Van inkomen kleine man weten we alles af WOENSDAG 20 NOVEMBER 1968 Ook in Goor draait de 588e Staatsloterij op volle toeren. Ook aan de Rozenstraat 28 is geen lot meer te krijgen. Het bekende groene bakje aan de gevel van het keurige eenvou dige woninkje wijst erop dat men hier moet zijn, wil men eens zijn geluk beproeven. Wat velen niet weten is echter dat achter deze gevel in alle rust en stilte in vroege ochtenden en in nachtelijke uren een kunstenaar werkt, wiens faam tot over de landsgrenzen is doorgedrongen. Een man die van tijd tot tijd velen verlokt tot een stille glimlach, een har telijk geschater. Geen cabare tier, al bezit hij wel die image door zijn geestige terzijdes, evenzovele understatements in ons gesprek, zijn langs zijn ge prononceerde neus wat losweg gestrooide bonmots, die zijn al te grote bescheidenheid en stel lig ook aangeboren verlegen heid moeten camoufleren. Geen cabaretier, maar wel verzot op dit kunstgenre is de 33-jarige cartoonist J. E. van Beest. „Dat Jacob heb ik al vroeg laten vallen. Ik heb me altijd Emil genoemd. Op het postkantoor heb ik e i last r Emil dus. Zeer kort, bijna gemillimeterd haar, zeer donker, donkerbruine ogen, zeer strak "gesneden gezicht, waarbij zijn neus grappig en wijs omhoog wipt. Hij beseft dit. Heeft dit lichaamsdeel even fors over gebracht in zijn mannetjes. Andere kenmerken zijn hun grappig-dwaze kruloren, hun schonkige voeten, die bijna van Yhrra konden zijn. Hij is uiteraard geen navolger, daarvoor is Van Beests talent veel te oorspronkelijk, maar beiden hebben toch wel typische overeen komsten in stijl. Harry (Yhrra) Lammertink maakt ook die strakke gestileerde figuren. Die van de Gorenaar zijn echter min der rondborstig, ze zijn Cleaner, zuiverder in alle opzichten. Yhrra schokt en choqueert. Hij is uit op extremiteiten, zwarte humor. Van Beest mijdt juist dit genre. Zijn fantasie bezit meer een kinderlijke onbevangenheid. Dit is wel de voornaamste eigenschap, opvallend naast de grote technische vaardig heid waardoor zijn scheppingen uitblinken. Daarbij moet dan worden gevoegd de simpelheid en eenvoud, die z'n getekende grapjes kenmerken. Juist daardoor des 1c meer overtuigend. Keurig en strak van lijn lijken zijn tekeningen als langs een liniaal getrokken. „Dit is mijn materiaal", zegt hij bij. het al- scheid: een sober ingericht werk kamertje, uitziende op een stille tuin. Een klein potje Oostindische inkt en een pen. „Vooral geen nieuwe, maar een slechte, veel ge bruikte. Daar teken ik het beste mee. Maar een liniaal, nee, die gebruik ik niet. Ik zet een schets op in potlood en trek de lijnen dan met de pen over". De Goorse cartoonist moet wel over een zeer vaste, trillings vrije hand be schikken. Krullen in de oren, krul lige haren, veel krullige golfjes tot om de dominee die een bad neemt in de preekstoel toe maar ook weer geen krulletje te veel zal men bij Van Beest kunnen aanwijzen. Vanwaar toch steeds weer die treinen? „Ik tekende altijd al treinen. Dat zit in de familie. Dat wil zeggen mijn opa stond op de locomotief. Nee, vader niet, die was vroeger kapper in Goor. Is ook wel dertig jaar collecteur of debutant heet dat geloof ik, van de Staatsloterij". Een geluk is, dat zijn moeder, mevrouw G. van Beest-Eppinga. na ons met thee te hebben gelaafd, niet de kamer uit gaat. Zij vult de lacunes aan die Emils aan geboren bescheiuenheid in het ge sprek graag ongevuld lant. „Mijn mans broer is musicus. In Am sterdam. Emil was toen nog op de bewaarschool. We waren een dagje naar Artis geweest. Emil had een struisvogel getekend. Zijn oom kreeg hem. Liet de tekening later aan Eppo Doeve zien. Die kon niet geloven dat een kind zoiets had gemaakt. En later op de lagere school zei de juffrouw van Emils tekeningen soms: „Dat be staat niet. Dat hebben jullie ge tekend". Dat vertelt hij u niet. Hij is veel te bescheiden. Ik praat hier in Goor wel eens met mevrouw Haanstra, de moeder van Bert, de filmer en dan zegt ze: ..We mogen best trots zijn op onze zoons". Moeder Van Beest is het. Ze w.:l het weten ook. Zij het niet op een Emil Beest: „Ik ben een Goorling." vervelende, uitbundige manier. Na de Goorse u.l.o. „bij meetkunde zag ik altijd maar vliegtuigen en treinen") geslaagd met een tien voor tekenen „de leraar zei het is veel te weinig, maar ik mag niet meer geven", vertelt mevrouw Van Beest ging Emil naar de AKI te Enschede. „Reclamepubliciteit noemen ze dat tegenwoordig met een goed Neder lands woord", grinnikt Emil met zijn distantiërende lachje. Een gebogen figuur met zijn hoofd in de handen zit zwaar piekerend in de vensterbank. Aan de wand hangen een litho, enkele aquarellen in gouacheverf gestreken, een prachtig masker van krante papier „ik vind het een rotding" herinneringen aan de Ensche- dese leerjai-en. „Allerlei overblijf selen, maar dat lag me niet, ik ben meer lijntjesachtig", meent Emil. Mevrouw Van Beest komt nog even terug op zijn jeugd. ,.Ik heb vroeger ook veel getekend. We hebben samen ook wel wat ge maakt. Op een dag kwam-ie thuis: „Mama, ik wil schilder worden. Ik zei nou jongen, dan ga je maar bij Petsholt in de leer. Dat was onze buurman, een schilder. De tranen sprongen in Emils ogen. Nee, mama, kunstschilder. Toen ik hem zei, dat-ie dan geen kleren zou kunnen kopen, zei-ie: „Dan maar zonder broek aan, maar schilderen wil ik". En ook gaat ze nog even terug naai de ulo: „Daar hangen nog zijn tekeningen. Daar kijkt men nog met bewondering naar". Emil op zijn cabaretachtig toontje langs zijn neus weg: „Ze weten wel niel van wie die tekeningen zijn, maar ze hangen er nog wel". Het kon een zin van Wim Kan zijn. In 1957 zag een van de leraren van de AKI, Johan Haanstra, een broer van Bert, een aantal van Emils spoorwegengrapjes. Stuur ze in naar de N.S., ried Haanstra aan. Ze werden geaccepteerd. Het was een eerste aanloop voor een jarenlange medewerking aan „Tus sen de rails". „Ik had toen nog nooit van car toons gehoord. Die eerste waren erg primitief. Na de AKI afgelopen te hebben, kwam ik op een reclamebureau in Amsterdam. Al spoedig had ik eigen klanten, die mij tenslotte op het bureau kwa men opzoeken om contracten te tekenen. Dat werd natuurlijk wel te gek". Om een lang verhaal kort te maken: medio 1963 had Emil van Beest een reputatie opgebouwd door zijn medewerking aan allerlei binnenlandse bladen en tijd schriften dat hij dag met het handje kon zwaaien naar de „ge richte publiciteit". „Het lag me toch al niet zo al dat geplak met lettertjes en fotootjes. Ik werd het beu". Hij vertrok voor een half jaar vakantie naar Grieken land. Ik had wat cartoons mee genomen. Werk, dat een beetje sexy was. Dat raakte je toen hier nog niet kwijt. Daar vlogen ze eropaf". Hij kreeg zelfs aan biedingen van Griekse dagbladen om er vast te komen werken. Car toonist Van Beest voelde er weinig ivfeeiMlt&i Een van Beests spaorgrollen. heen maakte hij zowel reclame boodschappen in humor verpakt als zijn geestige cartoons voor tal van week- en maandbladen. „Op het ogenblik zit ik meer in, op en om de boerderij. En hij laat mij zijn tekeningen in het weekblad van dezelfde naam zien. „Reac ties? O ja, je krijgt ook als car toonist fanmail". Hij spreekt het woord een beetje geaffecteerd- overdreven uit. Omdat hij moet lachen om al die anglikaanse in sluipsels in onze taal. „Soms boze brieven. Boeren zijn gevoelig voor een bepaald soort humor. Laatst had ik een boer op een paard ge tekend. Het paard had een been in verband en de boer een p ik bedoel óók een been. Hij had een kruk onder zijn arm. Die hu mor sloeg niet aan. Het was spotten of zo". Emil van Beest is zelf protestant. Hij dolt en stoeit graag wat met allerlei status symbolen, maar echt spotten, nee, dat kan hij niet. Daar is hij te ironisch voor. Zijn bundel „Beest achtig" getuigt ervan. De dominee en de Kerk worden hier op de hak genomen. Maar steeds op een wijze waaraan geen vrouwmens zich zal stoten. Zijn grapjes over het optreden van de duivel in en buiten het bedehuis zijn ronduit meesterlijk. „Ik geloof dat ik in een boekje over de r.-k. geeste lijken veel verder zou kunnen gaan. Dat is minder moeilijk. Daar is meer vrijheid op dit gebied. Meer gevoel voor humor". Ik moet me sterk vergissen als dat bun deltje in de toekomst niet zal ver schijnen. Voorlopig is er echter werk genoeg. Hij zou meer poli tieke prenten moeten gaan tekenen. Zijn koppen zijn erg goed en zeer natuurgetrouw. De illustraties van Kikkert en „de freule" in „Oude wijn en oude zakken" van Rob Vermaas en Rob van Dijk bewijzen het. „Nee. ik ben niet geporteerd voor dat crue werk. Noem mijn teke ningen tam, dan heb ik daar vrede mee. Ik hou niet van dat kei harde trappen. Ik heb geen be hoefte de mensen te kwetsen. Ja, wat is dat eigenlijk? Er wordt veel over gepraat. Kwetsen en kletsen liggen dicht naast elkaar. Men is in dit land vaak wel gauw gekwetst, maar ik doe er voors hands niet aan mee. Ik ben wel een Goorling, zoals ik in het westen zeg als ze naar mijn geboorte plaats vragen, maar daar blijft het dan bij. Hier boven heb ik nog wel duizend cartoons liggen. Er zijn er die speciaal voor een boekje gaan werken. Om eensklaps veel te ver dienen en dan een half jaar niks te doen. Dat kan ik niet. Ik moet regelmatig aan het werk blijven. Dat doe ik 's ochtends en 's avonds als Goor naar bed is. Dan is het lekker rustig. De markt voor car toons is nog steeds groeiende". Zijn hobby's zijn wel drummen („Het stel staat boven. Ik heb een tijdje in Amsterdam in een bandje gespeeld, het mag geen naam hebben") en auto rijden. Hij heeft zijn moeder al heel wat van het buitenland laten zien, terwijl papa 't ontharingsproces van de Goorse ingezetenen op gang hielp. „Goor is lekker rustig om te werken. Ik had in Griekenland kunnen blijven. Werkte daar voor een tijdschrift. Zo lijkt het me beter. Natuurlijk ga ik regelmatig naar Amsterdam. Anders groei je dicht. Daar heb ik mijn vrienden". (ADVERTENTIE) Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox helpen snel en... doen wonderen l De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Beleid van één lid is beleid van hele college Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Mgr. M. A. Jansen heeft besloten de top van zijn bisdom in grijpend te reorganiseren. Met ingang van 1 januari 1969 komt de leiding van het diocees in handen te liggen van een college van vier personen op gelijk be stuurlijk niveau, dat de laatste verant woordelijkheid zal dragen voor het be leid. Het zal bestaan uit de bisschop, twee vicarissen-generaal en een econoom. Als vicarissen-generaal zfjn benoemd dr. C. G. F. Braun MSC en drs. W. M. I. van den Ende. De econoom zal later worden aangesteld. Een en ander is vrucht van een inten sief overleg, dat in het laatste jaar is gevoerd. De bisschop wil zijn plaats zien temidden van de gelovigen en zoveel mogelijk de gelegenheid scheppen, dat bestaande vragen en wensen worden ge hoord en in het kerkelijk leven worden betrokken. In het college zal een zo groot moge lijke openheid van overleg en een zo in tens mogelijke samenwerking worden bevorderd. Het beleid van één lid zal als het beleid van het hele college wor den beschouwd. Gestreefd wordt naar een werkverdeling overeenkomstig ieders deskundigheid. De eerste taak van het college is het houden van een breed overleg met alle diocesanen, opdat aller vertrouwen wordt gewonnen en aller inbreng verzekerd. Tevens moet het college streven naar •en nauwe samenwerking met de andere Nederlandse bisdommen, met de wereld kerk en met andere Kerken, dit allés ge zien als een dienst aan de hele samen leving. Ten dienste van het college komt een centraal secretariaat te staan onder leiding van de heer A. H. P. A. Wiege- rinck. De heer dr. C. van Bockxmeer, thans secretaris, wordt persoonlijk assis tent van de bisschop. De heer dr. A. E. A. Zijlmans, thans tweede secretaris, wordt verbonden aan het officialaat. Pater Braun, vroeger docent in de wijsbegeerte te Tilburg en later direc teur van Una Sancta in Rotterdam, is reeds sinds 1 januari 1967 bisschoppelijk gedelegeerde voar de oecumene. Hij is de eerste reguliere vicaris-generaal in ons land. Drs. Van den Ende, socioloog van de economische hogeschool in Tilburg, was tot nog toe belast met de planning en de financiering van de kerkebouw in het bisdom. Rector Wiegerinck vervulde tot nog toe de functie van visitator van de broeders- en zustercongregaties in het bisdom. Man pleegt met jongens ontuclit NIJMEGEN (ANP) In Nijmegen is een 36-jarige alleenwonende man aan gehouden, die kans heeft gezien om vijf jaar lang ontuchtige handelingen te ple gen met zeker twintig bij hem in de buurt wonende jongens. Hij lokte de jon gens, die in leeftijd varieerden van 7 tot 16 jaar, zijn huis binnen door te ver tellen dat hij leuke spelletjes kende. Met kleine geldbedragen of grove be dreigingen legde hij hen later het zwij gen op. Pas na vijf jaar-heeft een van de jongens thuis iets over de spelletjes van buurman verteld en heeft de politie kunnen ingrijpen. President Keita (Mali) afgezet ABIDJAN (Reuter) De president van de Westafrikaanse republiek Mali, modibo Keita, is gisteren volgens radio- Mali door militairen afgezet. Een „mili tair bevrijdingscommité" met aan het hoofd luitenant Moussatraore heeft de macht overgenomen en vrije verkiezin gen in het vooruitzicht gesteld. Over het lot van de president, zijn ministers en de leiders van de regerende „Soedanese Unie" is niets bekend. Er is geen melding gemaakt van bloedvergie ten. De berichten over de staatgreep zijn uiterst summier. Radio-Mali zendt hoofd zakelijk volksmuziek uit, van tijd tot tijd onderbroken door voorlezing vah de twee korte communiqués waarin de om verwerping van het Keitabewind wordt gemeld. Waarnemers menen dat de staats greep het werk is van jonge officieren liet van de legerleiding. Keita was behalve president ook premier, en be heerde tevens de portefeuilles van de fensie en buitenlandse zaken. In janu- /an dit jaar ontbond hij het parle ment en benoemde hij een raadgevende vergadering van 28 leden. Mali heeft behoord tot Frans Soedan en is sinds 2? september 1960 onafhankelijk. Keita, een lange atletisch gebouwde man, is 53 jaar en mohammedaan. Hij begon zijn loopbaan als onderwijzer en begaf Zich in 1946 in de politiek. Hij vertegenwoordigde zijn land in de Fran se nationale vergadering, waarin hij in 1956 werd gekozen, en maakte deel uit van twee Franse kabinetten. Toen zijn land onafhankelijkheid werd verleend, werd hij president. Als zodanig werd hij op 12 mei 1964 herkozen. Onder zijn be wind is op het binnenlandse vlak een po litiek gevolg van „Malinees socialisme", op het buitenlandse van de actief anti kolonialisme. Mali, waar de befaamde handelspost Tlmboektoe ligt, heeft ca vijf miljoen in' De afgezette Modibo WIJK AAN ZEE Het gezin Becker uit WUk aan Zee had volgens zijn reis plan op 12 oktober van een vakantie naar Griekenland In Nederland moeten terug keren. Dat is echter niet gebeurd. Man (hoteleigenaar), vrouw en hun kinderen Nanette (12). Maya (8) en William (6) hebben sedert 12 oktober niets meer van zich laten horen. De moeder van de heer Becker, mevrouw W. Becker uit Haar lem, heeft een laatste brief, gedateerd 12 oktober, gekregen van haar klein dochter Nanette. Hierin stonden geen verontrustende dingen. Mevrouw Becker heeft vorige week van de Haarlemse po litie de raad gekregen zich In verbinding te stellen met de ambassadeur van Ne derland in Griekenland. Zij heeft dat niet gedaan. Wel heeft ze de ANWB te hulp geroe pen. De ANWB heeft toegezegd naar het gezin Becker te informeren. De heer Becker heeft zijn reis bij de ANWB la ten uitstippelen. Zijn reisdoel was het eiland Korfoe. Uit een briefwisseling tussen mevrouw Becker en mevrouw Spier, echtgenote van de zaakwaarnemer, blijkt dat de heer Becker, kort na zijn aankomst op Korfoe, betrokken is geweest bij een (Van ome pariei ■edactie) DEN HAAG Het Eerste-Kamerdebat over de ininimumloonwel gaf gisteren aanleiding tol een wat pijnlijk persoonlijk treffen tussen P.v-d.A.-senator Kloos (de NVV-voorzitter) en minister Roolvink (Soc. Zaken), waarbij laatstgenoemde A.R.-senator pror. De Gaay Fortman aan zijn zijde kreeg. Aanleiding was het centraal in de discussie staande meningsverschil of minister Roolvink er niet beter aan had gedaan het minimumloon te koppelen aan de zgn. loonindex in plaats van aan de gemengde index van lonen en prijzen. De heer Kloos verkoos de loonindex en het meningsverschil hierover bracht hem ertoe aan het slot van zijn betoog een „gewe tensvraag" aan minister Roolvink te stellen. De heer Kloos vroeg: :„Meent u met uw inkomen, dat 12 maal zo hoog is al* dat van da minimumloontrekkera en dat wel aan de loonindex gekoppeld Is, het recht te hebben om aan de minimumloontrekkers een scha mel stukje welvaart te mogen onthouden?" Nog voor minister Roolvink hierop kon antwoorden, ging prof. De Gaay Fortman, die ook voor de C-H.U het woord voerde, hierop in. „Ik betreur deze vraag van de heer Kloos bijzonder. Wij moeten op voor namere wijze met elkaar discussiëren en niet eerst op de man en dan op de bal spelen". Hij noemde dit werken langs de goedkope weg van de demagogie Hij werd hierin even later bijgevallen door de P.S.P.'er Boetes: „De heer Kioos ging over de schreef door persoon en functie niet van elkaar te scheiden" Minister Roolvink zei liever niet op de zaak in te gaan, omdat hij hoopte, dat de heer Kloos in de tweede ronde van het debat zelf wel op zijn opmer kingen zou terugkomen. „Zand erover", zei minister Roolvink- De heer Kloos kwam bij de replieken Inderdaad op de xaak terug, maar ander* den velen gedacht had den. De heer Kloos „Ik heb vreemd opgekeken van deze reacties. De heer Roolvink is persoonlijk ver antwoordelijk voor zijn wetsvoorstel en politiek be drijven is een zaak van het geweten. Daarom mag ik best deze gewetensvraag stellen, ook al vindt men dat niet „voornaam". De heer Kloos zei, dat er in Nederland een vreemde moraal bestaat als men over inkomens praat. „Van het inkomen van de kleine man weten we alles, maar van de hoge inkomens weten we bijzonder weinig. Ik wou dat er op dit gebied hier evenveel openheid bestond als in de Ver. Staten", aldus de heer Kloos. Prof. De Gaay Fortman repliceerde, dat ieder politiek bedrijft op basis van het persoonlijk geweten. Hij wees erop, dat juist het persoonlijk inkomen van ministers een volledig openbare zaak is in Neder land. Hij herhaalde, dat het hem „bijzonder leed" zou doen als de heer Kloos inderdaad namens zijn gehele fractie zijn gewraakte opmerkingen gemaakt had. auto-ongeval. De heer Becker zou als gevolg daarvan een paar weken moeten blijven, tot het proces is afgelopen. Deze lezing komt overeen met het telexbericht, dat een vriend ran de heer Becker, de heer A. Vooren te Beverwijk, tijdens de vakantie van het gezin Becker heeft gehad: „Ongeluk met auto. Stuur 1000 gulden", De heer Van Vooren heeft het bedrag overgemaukt, maar geen be richt van ontvangst gekregen. Eerder zijn in Nederland berichten ontvangen over de „harde behandeling" van Nederlanders, die in Griekenland bij auto-ongevallen betrokken waren. Het is niet uitgesloten, dat de heer Becker momenteel dezelfde moeilijkheden onder vindt, Mevrouw Becker in Haarlem zou met opzet buiten de moeilijkheden ge houden kunnen zijn. De jonge mevrouw Becker schreef weken geleden in leder geval aan mevrouw Spier: „Zorg, dat mama niels te weten komt". De met een Griek gehuwde Vughtse mevrouw Tsatsa die dezer dagen uit Griekenland terugkeerde, wist te vertel len, dat de familie Becker het goed maakt. Het gezin vermaakte zich zo goed op Korfoe, dat het van plan was tot Kerstmis te blijven, Omdat het hotel op Korfoe aan het eind van het seizoen sloot, betrok de familie Beckers elders logies. Kosygin bezorgd over Amerikaans machtsstreven MOSKOU (AFP-Reuter) Premier Ko sygin van de Sovjet-Unie heeft tot twee Amerikaanse senatoren gezegd dat de Sovjet-Unie nog steeds graag met Amerika wil samenwerken in de rich ting van ontspanning een vreedzaam naast elkaar bestaan, maar dat een po litieke ontspanning moeilijk te bewerk stelligen Is als het ene land sterker wil zijn dan het andere. De beide democratische senatoren Go re en Peil hebben dinsdag 140 minuten op het Kremlin doorgebracht. Er is voornamelijk over ontwapening gespro ken. De Amerikanen hadden om het ge sprek gevraagd. Senator Gore zei later op een pers conferentie dat hij Kosygin gevraagd had hoe naar zijn mening een botsing van de 2 wereldsystemen voorkomen zou kunnen worden. De russische premier had hierop kort en krachtig geantwoord: ten eerste door vreedzame coëxistentie, ten tweede door ontspanning en ten derde door niet te streven naar een machtsporitio. Dit laatste sloeg dan op de VS en de Sovjet unie. Senator Peil verklaarde dat Kosygin persoonlijk zeer bezorgd scheen over de loop van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakl j e.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7