NTS doet een piepklein boekje over de BVD open Gratieverzoeken Atheense bewind bij Leone maakt plaats voor coalitie Honderd jaar Vereniging Ned. Muziekgeschiedenis Bijval voor encycliek in Gen. Synode Ceriiik eist einde studentenstaking Nieuw Links bind t in FANNY CHINA NOG BUITEN VN DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 NOVEMBER 1968 Zware, maar verplichte contributie Kamer te moeten vragen om 225 miljoen gulden meer voor de defensie. Ook de wetenschap dat dit bedrag niet in één maar in drie jaar moet worden opge bracht, verzacht de pijn maar gedeelte lijk* Want het kabinet kan en wil ook weten, dat een soortgelijk gedrag best gebruikt zou kunnen worden voor zaken die de doorsnee-burger heel wat sym pathieker vindt: ontwikkelingshulp, lagere premie ten bate van sociale ver zekeringen voor de laagstbetaalden, in vesteringen ten behoeve van de moderni sering van ons onderwijs en zo kunnen we nog wel diverse zaken noemen. De realiteit wil evenwel, dat de Neder landse regering en het Nederlandse par lement wel kunnen praten over de be steding van de 225 miljoen meer en over de manier waarop dit extra-bedrag bij eengebracht kan worden, maar niet over de bijna een kwart miljard zelf. Want deze extra-kosten voor de defensie vloeien voort uit onze internationale ver plichtingen. Natuurlijk kunnen we ons in dit geval aan de verplichtingen onttrekken, maar dan moeten we ook alle consequenties van dien aanvaarden. We weten dat een deel van de burgerij hiertoe bereid is; groepjes politici en parlementsleden zou den zelfs niets liever willen. Het grote probleem, zowel voor hen als voor hun medeburgers met een andere mening, is dat op dit moment niet met zekerheid kan worden aangetoond aan wie het gelijk is. gaan is: ten eerste dat door het har dere optreden van de Sovjets er weer een knik gekomen is in de lijn die naar een vreedzame coëxistentie leek te lei den; ten tweede dat in het verleden de vrienden van een desnoods éénzijdige bijdrage tot een ontspanningspolitiek steeds ongelijk hebben gekregen. Ook bij de Nederlandse tegenstanders van een NAVO-politiek zijn er, die aan raden liever een uitbreiding van de Sovjetexpan6ie over heel Europa te dulden, dan door een gewapende coëxis tentie een nieuwe wereldoorlog te ris- Alleen wie de ellende van de bezetting 1940—1945 aan den lijve ondervonden heeft, mag naar onze mening bij dit al ternatief meepraten. En dan moet men bepaald niet met de illusie komen dat I de toestand in de Russische vazalstaten I achter het IJzeren Gordijn aanzienlijk beter is dan die in Nederland onder de I Hitier- en Seys Inquartterreur; zeker -p. niet als het gaat om de geestelijke l)()('ll 111011t31 PC Oil vrijheid, waarvoor terecht juist d. uillt lliauv V 11 jongere generatie zo in de bres springt, j Om deze reden, en alleen om deze reden, zullen velen de NAVO als een noodzakelijkheid aanvaarden. Dit legt natuurlijk tegelijkertijd de plicht op om de NAVO zo doeltreffend mogelijk te maken, niet alleen op strikt militair gebied en wel degelijk ook wat betreft de taak om bij te dragen tot een echte, I bestendige vrede. Aan hel kostenvraagstuk valt evenwel I niet te ontkomen. En nu kan men wel stellen dat de 225 miljoen van Nederland hiervoor niet beslissend is, maar dan bezondigt men zich aan eenzelfde in dividualisme als zij die betogen dat Nederland op zichzelf het vraagstuk van de ontwikkelingshulp toch niet tot een I spionagefilm in „Inburgeren De activiteiten van de Binnenlandse I Veiligheidsdienst onttrekken zich vrij wel geheel aan onze waarneming en dat terwijl het meestal juist gaal om zaken die ons sterk interesseren. Me de daardoor zijn er over de BVD vele geruchten in omloop, waarvan bijna niemand met zekerheid weet of ze op waarheid berusten. oplossing kan brengen. de i waarop het extra-geld voor onze defensie bijeengebracht moet worden. Het kabinet-De Jong wil dit niet via een lening, maar wenst het offer binnen het raam van de normale begroting gebracht te zien. Wie de kwestie los van politieke neven argumenten beschouwt, kan niet in paniek raken. Feitelijk komt het hoofd zakelijk neer op een vervroegde in voering (per 1 juli) van een aantal in- diiecte belastingmaatregelen die anders zes maanden later toch van kracht zouden worden en op het gedeeltelijk uitstellen van een belastingverlaging, waarvoor toch op dit moment geen minister of Kamerlid, laat staan een gewoon burger door het vuur zou willen gaan. Ook is het nog een vermindering van overheids investeringen, maar om die te ver oordelen, zal men eerst precies moeten weten wat er in dit verband geschrapt gaat worden. Feitelijk is het vervelendste van alles, dat de lastenverzwaring komt op een moment dat men ze waarschijnlijk slecht zal kunnen gebruiken. Bij het algemene begrotingsdebat heeft onder meer de KVP-fractie de suggestie gedaan de ge plande huurverhoging wat lager of later te stellen, omdat anders de druk op het huishoudboekje wel eens te zwaar zou kunnen worden met ongewenste reper cussies in de loonsector. De nieuwe lastenverzwaring accen tueert deze suggestie nog eens extra. Het kabinet kan zeker niet beweren, dat het toch alleen maar om suiker, bier en benzine gaat. Net zo min als de Neder landse burger de kwestie van de 225 miljoen badinerens mag wegwimpelen met de bewet'ing dat met een paar tien tallen tanks, vliegtuigen en enkele mini- schepen meer de veiligheid van de vrije wereld niet staat of valt. Premier ring van de WD toch wel zo ongeveer aan Wat op het gebied van belangrijke staatkundige hervormingen in Neder land een haalbare kaart is. Pogingen om de Eerste Kamer af te schaffen zullen misschien wel door een meerderheid in politieke partijen en bij de publieke opinie gesteund worden, maar niet de gekwalificeerde meerder heid behalen die in het parlement nodig is om zover te komen. Wel haalbaar lijkt ons een plan om de taak van onze Senaat meer zinvol te maken, bijvoor beeld door die taak bij de begrotingen aanzienlijk te beperken en door de wijze waarop de Eerste Kamer gekozen wordt, te corrigeren. Dan zal het in stand houden van onze Senaat eerder een goed dan een overbodigheid blijken. Hetzelfde beeld als het gaat om de manier waarop hier de formateur wordt aangewezen. De liberalen willen niets weten van de hobby waarop D '66 zo verzot is: de kiezer rechtstreeks de minister-president te laten aanwijzen. Veel minder eensgezind blijkt de WD te zijn op het punt om het parlement een kabinetsformateur te laten aanwij zen. De suggestie werd alleen afgewezen omdat ter algemene vergadering de stemmen staakten, zodat ze om formele reden als verworpen moest worden be schouwd. Maar een grote groep en niet alleen in de WD wil op dit gebied kennelijk meer en spoediger opening van zaken. Er leeft kennelijk onder de politiek- geïnteresseerden het verlangen om de Staten-Generaal, in casu de Tweede Kam*-,••nauwer bij de fownatie- te -be trekken. In die richting lijken ons dan ook de meest gerede mogelijkheden voor wijzigingen bij de kabinetsformatie te liggen. Feitelijk wordt de knellende vraag nu of het parlement echt moet stemmen over een voordracht die het staatshoofd voorgelegd wordt, of in een openbare zitting alleen maar moet luisteren naar standpuntbepalingen en motiveringen van de parlementaire politieke leiders, die tot op heden vertrouwelijk ter kennis van het staatshoofd worden gebracht. Deze openbaarheid impliceert dat er in de fracties over standpuntbepaling en argumentaties zal worden gesproken. Zelfs is enig onderling beraad van frac ties niet uitgesloten. In sommige kringen vreest men dat het dan achter de scher men tot gekonkel zal komen. Maar laten de politieke leiders niet uit het oog ver liezen dat er bij de huidige procedure ook praktijken gevolgd worden die alles behalve stroken met het ideaal van de democratie. Door een openbaar debat komen de politici ten opzichte van de burgerij een beetje vast te liggen. En dat kan, on danks de fraaie leuze „vrijheid - blij heid", geen kwaad. ATHENE (A.P.) Het Griekse mili taire regiem heeft tot nu toe een strikt stilzwijgen bewaard in verband met de toenemende internationale diplomatieke druk om Alexander Panagoelis van het vuurpeleton te redden. De Nederlandse regering, de ouders van Panagoelis, Paus Paulus en de Sovjet-linie voegden hun gratieverzoeken by de vele om het leven te sparen van de 30-jarige deserteur uit het leger, die veroordeeld werd omdat hU op 13 augustus van dit jaar een aan slag geprobeerd had op premier George Papadopoelos. Hij werd zondag door een militair tribunaal ter dood veroordeeld Terwijl de advocaat van Panagoelis de aanvraag voorbereidde voor uitstel van executie, voordat de periode van 72 uur waarin gratie aangevraagd kan worden morgenochtend afloopt, telegrafeerde de Paus zun verzoek -uit het Vaticaan. De ambassadeurs van de Sovjet-Unie, Italië, West-Duitsland en Oostenrijk brachten persoonlijk bezoeken aan het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken om om clementie te verzoeken. De regering van Zweden en Denemarken deden het zelfde reeds eerder. De advocaat van de veroordeelde, Leandrov Karamlilidis, zei evenwel dat Panagoelis blijft weigeren een verzoek om clementie te ondertekenen. Tijdens het proces heeft Panagoelis toegegeven, dat hij de moordaanslag ge probeerd heeft, gezegd dat hjJ wist dat er de doodstraf op staat en verklaard dat hij geëxecuteerd wil worden als ze delijke rechtvaardiging voor zijn verzet tegen het regime. Het lot van Panagoelis is de branden de kwestie onder de Grieken in het bui tenland. In Rome en Milaan is het tot botsingen gekomen tussen politie en de monstranten. De Italiaanse vakbonden houden vandaag een proteststaking van 5 minuten. Ook in Duitsland kwam het te- betosinga?. De voornaamste taak van de BVD is beveiliging tegen spionage en de be staansredenen van deze dienst ligt dus in de mate waarin buitenlandse gendheden ongezonde belangstelling voor ons land hebben. In hoeverre heb ben andere landen deze en welke om vang nemen spionagepraktijken in ons land aan? In het programma ..Inburgeren" dat de NTS woensdag 20 november van 20.35 tot 21.10 uur op Nederland 1 uit zendt worden hiervan enkele indrukken gegeven, hoewel om begrijpelijke rede nen niet in details kan worden getre- 1 den. Daarbij zal mr. P. van Doeve chef kabinet van de BVD een korte uiteenzetting geven over sommige vor men van spionage en de daarbij ge bruikte hulpmiddelen. Het hoofd van de BVD, drs. A. Kuipers, zal vragen be antwoorden die rond de werkzaamhe den van de dienst zijn gerezen. Ver der geven onder anderen de heren mr E. H. Toxopeus, lid van de Tweede Kamer voor de WD en de heer H. J. I Moerkerk, voorzitter van de defensie- J commissie van D'66, hun visie op doel en taken van de BVD. Het program ma wordt gepresenteerd door Jan Vis. Ferenc Schneiders heeft de regie: sa menstelling qn eindredactie berusten bij drs. W. Langeveld. (Ring of Spies) die direct na het pro gramma „Inburgeren" wordt uitgezon- den, gaat eveneens over spionage. Het I ROME (AP) De regering van pre mier Giovanni Leone heeft gisteren haar ontslag ingediend om de weg vrij te maken voor een coalitieregering van christendemocraten, socialisten cn repu blikeinen. De minderheidsregering van Leone is vijf maanden aangeweest. Italië beleefde gisteren een van de ernstigste stakingen van na de oorlog. Meer dan twee miljoen ambtenaren had den het werk voor 24 uur geregeld, waardoor het treinverkeer tot stilstand kwam, de scholen gesloten bleven, de post niet werd bzorgd en talloze andere overheidsdiensten stagneerden. Tijdens de massameetings in de grote steden demonstreerden de leden van christelijke zo goed als communistische vakbonden voor betere sociale voorzie ningen en hervorming van het promotie systeem bij de overheid. Als meest waarschijnlijke opvolger van Leone worden de huidige leider der christendemocraten Mariano Rumor en de minister van financiën Emilio Colom bo beschouwd. Als de coalitie tussen christendemocra ten en socialisten echter niet hersteld wordt zou de 60-jarige Leone wellicht voor de derde maal verzocht worden premlar te blijven, Jubileumviering met congres, ten toonstelling en concerten DEN HAAG Gisteren was het hon derd jaar geleden dat de vereniging voor Nederlandse Muziekgeschiedenis werd opgericht. De viering van dit zeldzame jubileum de vereniging is een der oudste instellingen van dien aard ter wereld zal plaats vinden op en 29 november in het Haagse Gemeen temuseum met een congres, een tentoon stelling en een tweetal concerten. De viering begint op 28 november in de aula van het museum met een toe spraak door de voorzitter van de ju bilerende vereniging, prof. dr. H. E. Ree- ser, hoogleraar in de muziekwetenschap aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Cla- vecinist Gustav Leonhardt zal werk ten gehore brengen van de zojuist versche nen uitgave van de vereniging: ..Jan P. Sweelinck, instrumentale Werken." Daarna wordt de tentoonstelling geopend die ter gelegenheid van dit eeuwfeest door de muziekafdeling van het Haagse Gemeentemuseum in de hal van het mu seum is ingericht, 's -Avonds is er een, concert door 't Ensemble Syntagma Mu- sicum. Het congres, getiteld „Problemen bij de editie-techniek van de Nederland se polyfone muziek uit de 15de en 16de eeuw" wordt vrijdagmorgen 29 novem ber geopend. Deze dag is grotendeels gereserveerd voor discussies. Als sluit stuk van de festiviteiten is er die avond een concert door het NCRV Vocaal En semble o.l.v. Marius Voorberg. De ten toonstelling, getiteld „100 jaar jaar mu ziek en wetenschap in Nederland" geeft een overzicht van de activiteiten van de vereniging in de afgelopen 100 jaar. Dit gebeurt aan de hand van pren ten, portretten, muziektaferelen op schil derijen, brieven en muziekuitgaven. De tentoonstelling blijft open tot en met 12 januari. De jubilerende vereniging heeft vooral bekendheid gekregen door haar monumentale uitgaven van de vol ledige werken van Jacob Obrecht, Jos- quin des Prez, en Jan P. Sweelinck. Deze foto werd enige lijd geleden door de Duitse contraspionage gemaakt in een bos nabij Bonn. Daar gaf een contactman (onherkenbaar gemaakt) een pakje over aan een Russische geheimagent. De Rus werd na deze foto uitgewezen. Meer niet deze film De hoofdfilm „Spion op vrije voeten" Tronson, met ir. de hoofdrollen Lee. Margaret Tvack, William Sylve en David Kossoff is gebaseerd op f tendeels authentieke feiten. Vooraanstaande Duitse en Nederlandse musicologen hebben hieraan medege werkt. Deze en andere edities bewerk stelligen aan eerherstel aan de oude Ne- I dërlandse muziek. Voorts bevorderde de vereniging o.m. door het uitgeven j een eigen tijdschrift, de wetenschappe- vooral Gert dan mimeren of hjj docent is in een Teleac- „Kyk eens wat ik zing". Die t grootste gelyk van de wereld hebben, maar er zijn twee netten, er is vrije keus en we zien daar om niet in dat de AVRO af en toe de Timmermanse fans niet zou mogen believen. Die fans kregen een show die zij zeker op prijs zullen hebben gesteld: Les Shalom; Debbie, een verjongde uitgave van Willeke Alberti; Johnny Tuipen, de man die destijds van de harp een jazzinstrument maakte, doch nu een wat huiselijker repertoire aandroeg; Jack Reynders, die bepaald niet temerig-zóng en Phoa, die weer tbonde dat micro-magie hef 'op t.'v. uitstekend doet. Verder het gast-echtpaar. Op Ilermien zijn wc een beetje kwaad om „Blacky", het door haar bezongen negerjongetje dat weliswaar zwart is maar die toch best van binnen het betere blank zou kunnen bezitten! Gert: hij toonde in elk geval in Delilah (op een beroerde tekst overigens) over de zangstem te beschikken waarmee geen van zijn broeders in het amusementsvak hem naar de kroon kan steken. (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN De encycliek Huma- nae Vitae is door enkele leden van de generale synode der Hervormde Kerk, zij het niet helemaal van harte, toege juicht. Dit geschiedde op de najaars vergadering in het debat over het werk van de Raad voor Kerk en Gezin. In een memorandum had deze raad voorechtelijke geslachtsgemeenschap een „in onze cultuur ongewenst verschijnsel" genoemd zonder daaraan de conclusie te verbinden, „dat het altijd zonde is". Bovendien had de raad gesteld, dat zij die tot voorechtelijke geslachtsgemeen schap overgaan, eenvoudig de plicht hebben, anti-conceptionalia te gebruiken. Voor de verkoop van anti-conceptionalia aan jongeren wilde de raad een leeftijds grens van zestien jaar aangehouden Ouderling Frankema uit IJlst kon dit allemaal niet plaatsen. Hij zei tegen het gebruik van anli-conceptionele middelen te zijn en te veronderstellen, dat de meeste mensen diep in hun hart dezelfde overtuiging hebben. „Dat is de reden, waarom ze zo heben aangedrongen op de uitspraak van een hoog kerkelijk gezag. Ze hoopten, dat die gunstig zou uitvallen. Maar daaribn zijn ze teleurgesteld". Ouderling Frankema, die nu niet direct als Pausgezind bekend slaat, dankte God voor de encycliek en voegde er tot grote hilariteit van de aanwezigen aan toe: „Ik schaar mij achter de Paus". In dezelfde geest spraken enkele anderen onder anderen ouderling Van Kleunen uit Goes. Dominee Exalto uit Noordeloos kwalificeerde het gebruik van middelen als zondig en sprak „de demi Staking onder arbeiders niet waarschi PRAAG (A.F.P.) Het bureau van premier Cernik heeft in een verklaring laten weten, dat de staking van onge veer zestigduizend studenten in Praag en andere grote steden moet eindigen, omdat de actie zich uitbreidt tot hel middelbaar onderwijs en zo geleidelijk het gehele onderwijs dreigt te ontwrich ten. Ook krijgen de studenten steeds meer steun van arbeiders, zoals van werknemers bij de wegenaanleg, de scheepsbouw en de grote machinefabrie ken C.K.D. Lokomotiv in de hoofdstd. De studenten houden sinds maandag ochtend de faculteitsgebouwen bezet waar zij discussiëren en protestliederen zingen. In een program van tien pun ten pleiten zij voor voortzetting van het liberale beleid, de vrijheid van menings uiting, vergadering en reizen en de op heffing van de weer ingestelde pers- Dinsdag voerden vice-premier Peter Colotka en de minister van Onderwijs, Vladimir Kadlec, besprekingen met stu- de seksualiteit, die hele dentenvertegenwoordigers. Ook spraken 'oest". zij met univérsitaire leiders, van wie heeft de vrees uitgesproken, dat „radi cale stromingen" de studentenactie wel licht zullen gaan misbruiken. Waarnemers in Praag achten het on waarschijnlijk dat arbeiders de studen ten zullen steunen door middel van een staking. Intussen is in welingelichte kringen vernomen, dat de progressieve commu- niten op de jongste bijeenkomst van het centrale partijcomité niet gezwicht zijn voor de druk uit Moskou om de hervor mingspolitiek van januari j.l. te ver oordelen. Wel zijn er weer conservatieve elementen in het partijapparaat opgeno- (Van parlementaire redactie) DEN HAAG Nieuw Links in de PvdA heeft de kandidatuur van de toe komstige voorzitter en de twee vice- voorzitters van de PvdA algemeen ge steund. Daarmee heeft deze radikale groep binnen de partij te kennen gege ven de partijlijn te willen blijven vol gen. Of, zoals een lid van de groep van morgen zei: „Nieuw Links heeft inge bonden". Zoals bekend wordt het Tweede Ka- Marcel Fagnol in sfeervolle Franse voorstelling Het zou heel best kunnen, dat er voor de Franse, televisie een serie gemaakt ia of wordt naar de drie stukken van Mar cel Pagnol. waarin hij de wandelingen uan enkele Marseillanen toonde. Alle in grediënten voor een dergelijke tv-serie zijn aanwezig: duidelijke emoties, die ge baseerd zijn op eenvoudig herkenbare situaties, heldere ontwikkelingen en sim pele personen. Gisteravond kon men dat overduidelijk constateren in de Konink lijke Schouwburg toen er een Franse gastvoorstelling gegeven werd van het tweede stuk van de reeks van drie: Fan ny". De twee andere stukken heten Ma rius" en ,,César". „Fanny" geeft de simpele, doch treu rige geschiedenis van een meisje, dat zwanger is achtergebleven, wanneer haar verloofde de wijde zee kiest. Om haar kind een toekomst te verzekeren, trouwt zij met een veel oudere man, die dolge lukkig is met het kind, dat hij geheel als het zijne beschouwt. Wanneer haar verloofde terugkeert, kiest Fanny dan ook voor haar bestaan aan de zijde van haar dr. J Tan over de pogingen om de verkoop van nen. middelen onder controle te krijgen dooi i j)e politic laat de studenten onge- het aanwijzen van vaste verkooppunten, moeid, omdat zij zich houden aan hun „Er zijn in ons volk een aantal mensen, belofte om niet de straat op te gaan die kleptomane neigingen hebben Moeten Het is niet bekend of de studenten van wij, omdat te reguleren, soms enkele daag hun protestactie zullen beëindigen, warenhuizen aanwijzen, waar ze hun 7.0als zij aan het begin hadden laten gang kunnen gaan? Dat komt op hel- weten. Het bestuur Van de afdeling I e V1£' de PvdA HU volgt daaiwè °n<m°',ln« m'1 ha»r vroo«ore vriend Maastricht op. Tot eerse vice-voorzitter dragen de heer André v d Louw. ver- ~'L'cr' f* zee tegenwoordige!- en belangrijkste spreek- ?"wburg was giste; - - - - boeid door „Fanny zelfde neer", meende hij. Geheel anders luidde de opinie dominee Krop uit Groningen. Hij meende de - DEN HAAG In de serie Haagse ate- Ham- dat degenen- die in het huwelijk treden. |iers wordt van 23 november lot 5 janua- zame-1 reeds een lichamelijke vertrouwdheid rj a.s. in het Haags Gemeentenmuseum met elkaar moeten hebben. „Hoe ver die recent werk geëxposeerd van de Haag- gaat, dat is hun zaak", meende hij. Over se kunstenaar Willem Hussem. Hussem. een verval van de seksuele moraal wilde die in Den Haag en omgeving al vele hij niets weten. De standaarden liggen jaren bekendheid geniet als dichter en in verschillende milieus zelfs hoger dan abstract schilder en reeds enige malen vroeger. Ook professor Rasker waar- de Jacob Marisprijs won. toont op de schuwde tegen een al te moraliserende ze tentoonstelling een nieuw facet van houding van de Kerken in deze zaak. zijn werk: metaalplastieken en reliëfs. „Ik heb nergens in de bijbel gelezen, i Er zullen op de tentoonstelling ongeveer dat voorechtelijk geslachtsverkeer ver- twintig van deze plastieken env ijf re- niqué van het ziekenhuis, aan een infec- j boden is. Wel, dat we barmhartig moeten liefs te zien zijn. Het is de eerste keer. tie die hij voor de operatie had opgelo- zijn voor hen, die op ten of andere ma- dat dit beeldhouwwerk van Hussem op 1 bij geweest zijn, Hitlertekening Op een veiling burg heeft een Amerikaanse verzame laar 2.900 mark betaald voor een uit 1915 stammende etkening in Oostindische inkt van Adolf Hitler. Het is de eerste maal dat een werk van Hitler in de Bondsrepubliek is ge veild. Nieuwe lever William Elwell die op 28 oktober in een Londens ziekenhuis een nieuwe lever kreeg, is maandagavond I overleden. Hij stierf, aldus pen. I nier in de knoei aljn geraakt". •en tentoonstelling wordt getoond, Nieuw Links. De heer Louw is ook nu vice-voorzitter. Als twee voorzitter is voorgedragen de Eysink. burgemeester van Bel- lingwedde, die thans lid van het par tijbestuur is en tot de middengroep ge rekend moet worden. De rustige opstelling van Nieuw Links bij deze kandidatuur de groep legde zich er ook bij neer, dat dr. Vondeling Tweede Kamerlid blijft als partijvoor zitter schijnt mede geïnspireerd te zijn door het optreden van de rechtse groepering in de PvdA. Deze groep heeft de laatste tijd vrij veel aanhang gekregen, ook van vooraanstaande so cialistische partijleden. Wanneer Nieuw Links zich niet wat kalmer had opge steld- dan in 't nabije verleden, dan scheuring binnen de P.vdA na- sommige partij- Dit melodrama moet het vooral van de sfeer hebben. Er is nogal wat couleur locale als „vulsel" aanwezig: Pagnol heeft het stuk verfraaid met allerlei grapjes, die de tragiek minder zwaar maken. De voor Den Haag eenmalige voorstelling van „Fanny" had die sfeer, die couleur locale en die grapjes sterk uitgebuit. Regisseur Henri Vilbert had voor een simpele, maar directe en vak kundige voorstelling gezorgd, waarin het vooral op het spel aankwam. Ook op hemzelf: hij speelde de rol van Panisse. Lucien Barjon was een geweldenaar Vonde- I van een césar, Catharine Rouvel was i'olepnd I als Fann-V heel 'ang alleen maar mooi, herstelde zich in de laatste i zij dan ook zeer goed geregisseerd I knap tegenspel kreeg van Alain druk bezette Koninklijke fin 'ond erg ge- Jan Verstappen VERENIGDE NATIES (RTR-AFP) De Algemene Vergadering der Verenig- de Naties heeft het voorstel van com- munistisch China als VN-lid te aanvaai- den en nationalistisch China uit te sto- j| ten, verworpen. De stemmenverhouding E voor de Albanese-Cambodjaanse resolu- R tie van die strekking was 58 stemmen I, tegen, 44 voor en 23 onthoudingen. On- der de voorstemmers waren Frankrijk. L Engeland en Rusland, onder de tegen- B stemmers de Verenigde Staten. Neder- i land onthield zich van stemming.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2