OPPORTUNISME BEDIERF LIBERALISATIEPROGRAM Haagse Harry onwennig op valsemunterspad Het gaat metaal niet voor de wind 100 GULDEN Eén dag miljonair ciestj PARIS Werknemers krijgen netto toch al minder Uitvaart kard. Bea Acties van studenten uitgebreid geef vader een fietsgezond! Geschrokken directeur: „machinale fout... Hoekse moord opnieuw voor rechter tpchenk?iets voorde fiets GEHEIMZINNIGE POLITIEK LIEP EERLIJKE INBREKER UIT DE HAND DINSDAG 19 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT (Van onze correspondent) MEVR. D. ts een vrouw van 68 en l" woont in de Parijse voorstad Ville- jnif. Onder haar appartement liggen 'n volkshuis en een gemeentelijke mu ziekschool. „Een lawaai, edelachtba re", zei ze in de beklaagdenbank, „een lawaai". Ik loop de hele dag met prop pen watten in mijn oren, inaar het kabaal van de piano, de trompetten., de saxofoons en de koralen dringt tol diep in mijn hersens door. Iedere avond tot tien uur en 's zondags dubbel op". Wat heeft ze gedaan? Verleden jaar, op een snikhete zondagmiddag, holde ze naar beneden. Doe de ramen dicht, schreeuwde ze naai' de onderwijzeres, die voor een klas vol zingende kinde ren stond te dirigeren. Dat kan niet, zei de onderwijzeres, de vloer is pas te gen ongedierte gedesinfecteerd on als de ramen dicht gaan prikt het in onze ogen, neuzen en kelen. We moeten luchten. En toen? De juf dirigeerde verder en de kinderen zongen door. Andermaal draafde mevrouw D. de trap af. rende naar de juf, trok haar de zondagse ja pon van het lijf en vertrapte haar halssnoer Hoe kwam u binnen, vroeg de voorzitter nieuwsgierig. Wel, zei mevrouw D.. ik gaf een schop tegen de deur, waar ik nog pijn van in mijn voeten heb. Tiaar advocaat wist na een gepassioneerd pleidooi gedaan te krij gen. dat mevrouw D. veroordeeld werd tot een platonische straf: 500 franje boete voorwaardelijk. Maar ze moet de gemeente 22.20 frank betalen voor een nieuw slot, voor de onderwijzeres een nieuwe japon kopen en het gebroken halssnoer laten repareren. Laat ons voor haar hopen, dat de onderwijzeres haar robes niet bij Dior koopt. OVER de wapenfabriek van het Fran se stadje Chaiellerault heeft de doodsklok geluid. De fabriek dateert uit 1819 en werd gesticht onder Lode- wijk XVIII. Eerst loeide de fabriekssi rene voor de laatste maal en daarna be gon de klok te luiden. De klok van Chatellerault is een historische, een cadeau van tsaar Nicolaas naar aan leiding van een grote wapenorder. Aan de vroeger zo grote fabriek werkten in de laatste tijd nog maar 360 man, een deel kreeg pensioen of herscholing en de rest is overgeplaatst naar andere staatsbedrijven. De fabriek is dood, maar de klok zal blijven luiden. Er staat in gegoten: „Luidt de vrede en de broederschap onder de mensen". Dat laat het brons al sedert 2 novem ber 1894 horen, maar twee wereld oorlogen, Korea Vietnam en de Zes daagse in het Midden-Oosten hebben er zich bitter weinig van aangetrokken. En wat de broederschap betreft: laat ons daar maar liever over zwijgen. I fN de herderlijke' brief van twee Franse bisschoppen werd onla.vgs ge protesteerd tegen de manier, waarop bepaalde Franse ondernemers de me dezeggenschap aan hun laars lappen. De J. O. C. (Jeunesse Ouvrière Chré- tienne, de katholieke jeugd) heeft daar na in Versailles een vergadering ge houden, waar dit protest van de bis schoppen nog eens onderstreept werd. I Een van de deelnemers wij citeren I „La Croix" zei, dat hij uit zijn fa- I briek de tenige was, die naar Versail- I les kwam. Negen anderen durfden niet I komen uit vrees voor ontslag, over- I plaatsing naar minder lonende posten en passering bij promoties. Ook op de scholen houdt volgens de J.O.C. de ver volging niet op tegen hen, die als lei ders in de maanden mei en juni wer den beschouwd. Zij merken dat bij examens en overgang naar hogere klas- Anne-Marie Christophe woordelijk: I „Na de ernorme hoop uit de dagen van I mei en juni geloofden de jongeren op I school en in de fabrieken, de emigran- I ten en de werklozen aan de mogelijk- I heid, dat zij hun rechten zouden kun- I nen laten gelden, maar die rechten worden andermaal betwist en in strijd met de menselijke waardigheid met b voeten getreden". Dij de behandeling van de begroting over 't toerisme ieder jaar hetzelf de liedje: hoe langer hoe meer Fran sen gaan met vakantie naar het bui tenland en hoe langer hoe minder vreemdelingen brengen hun 'vakantie door in Frankrijk. Vroeger bleven de buitenlanders lang in Frankrijk, tegen woordig is Frankrijk voor hen een door gangsland geworden. Ergo wijst de ba lans over het toerisme voor het eerst In 1968 een tekort aan. De begroting voor 1969 is verhoogd met vijf miljoen van 32 tot 37 miljoen welke geld hoofdzakelijk zal worden uitgegeven voor Franse propaganda in 't buiten- Vooral aan Quebec zal aandacht wor den besteed in de hoop, dat veel Frans sprekende Canadezen naar Parijs zul len komen Maar dat is niet de enige oplossing, heeft de minister voor het toerisme erbij gezegd: de Franse ho tels zijn te duur, bieden niet voldoende gerief en bovendien ontbreekt het de Fransen nog altijd aan de nodige har telijkheid, waarmee zij vreemdelingen moeten ontvangen. Verder zijn het de mei- en junidagen geweest, die het Franse toerisme in 1968 hebben ge schaad. Wie wilde naar Parijs met bar ricadegevechten? Ook geeft dc minis ter de schuld aan Parijs zelf Parijs, zegt hij, is een dode stad geworden. Er zijn wel zondagen en christelijke feestdagen, maar feest, echt feest, is het in Parijs nooit. |EDER jaar wordt in Parijs een „Sa lon de 'sEnfance" gehouden, een salon, speciaal voor de kinderen, die hoe langer hoe meer de richting van de elektronica en de computers uitgaat Te midden van al die stands met hun ingewikkelde apparaten is er ook een voor blinde kinderen. Boven de stand staat met grote letters: waarom is het onderwijs aan onze kinderen niet gra bs? Een sprekend voorbeeld staat er I bii, hoe ouders van blinde kinderen, die het toch al zo moeilijk hebben, ook nog financieel in de klem komen. Een gewone dictionaire kost 44 frank, maar een woordenboek van dertien delen in brailleschrift kost 220 frank. Welk nor maal ouderpaar kan dat betalen?. Tsjechisch centraal comité: Van links naar rechts üe heren H. de Ruiter, L. Laurier, M. Zondervan P. Brussel en C. van Dijk, die namens de werknemers nee zeiden tegen een metaal-C.A.O van 15,5 pet. Goedkeuring amendementen IMF-statuten DEN HAAG (ANP) In een ontwerp van rijkswet, dat bü de Tweede Kamer is ingediend, vragen de ministers van Financiën en van Buitenlandse Zaken goedkeuring van amendementen op de statuten van het Internationale Monetaire Fonds en van dc participatie van het koninkrijk in de bijzondere trekkings rekening. Bij deze amendementen wordt een bij zondere trekkingsrekening ingesteld en wordt de algemene rekening (het be staande fonds) op enige belangrijke pun ten, waarvan met name de beslissings procedure moet worden genoemd, gewij zigd. In verband met de patdcipatie van Nederland wordt voorgesteld dat de Ne derlandse Bank de aan ons land toege wezen trekkingsrechten aanhoudt. Deze procedure ligt voor de hand, omdat de trekkingsrechten een onderdeel moeten gaan vormen van de Nederlandse reser ves, die in het bezit zijn van deze instel ling. De voorgestelde regeling houdt in dat de Nederlandse Bank op zich neemt de rechten uit te oefenen en verplich tingen na te komen die samenhangen met het aanhouden, het gebruik van het verwei-ven in transacties van de bijzon dere trekkingsrechten. ADVERTENTIE Werkgever ir. Van de Pols: want ons aanbod gaal al boven de produktiviteitsverwachtingen uit", aldus de heer Van der Pols. irklaarde de heer Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f .50,- per persoon per jaar. Spaarvormen(evt.te combineren): spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assuiantie-tussenper- sonen en de Sociale Verzekeringsbank Of vraag Postbus 51, Den (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Werkgeversvoorzitter ir. Van der Pols zei over dc metaal - CAO ter toelichting op het bod van de werkgevers, dat het de metaal- bedrijfstak niet voor de wind gaal. Deze bedrijfstak vertoont volgens hem een duidelijk ongunstiger rentabiliteits- en produkti vilei tsonlwikkeling dan het bedrijfsleven in I et algemeen. „Jarenlang hebben wij voorop gelo pen wat betreft de loonontwikkeling. Thans moeten wij heel scherp rekenen. Als we meer gaan betalen dan nollen we de bedrijfstak uit en hel gaat oolf ten koste van de werkgelegenheid. Vele bedrijven verkeren nu al in de gevarenzone. We zijn gevvSonweg dc ruimte kwijt geraakt om grote loons verhogingen te realiseren". De heer Van der Pols becijferde, dat de eisen van de vakbeweging plus de hogere lasten, die de werkgevers moeten opbrengen voor sociale verze keringen en pensioenvoorziening plus de loonsverhogingen die de bedrijven zelf nog toekennen (bijvoorbeeld we gens periodieke verhogingen, promotie e.d.) neerkomen op een loonkostenstij ging van 35,7 procent in drie jaren. Het aanbod van de werkgevers komt met dezelfde extra-zaken rekening houdend neer op een loonkosten stijging van 25.6 procent in dezelfde periode „In onze CAO staat de bepaling, dat in bijzondere gevallen na overleg per onderneming van de contractsbepalin gen kan worden afgeweken, zowel naai boven als naar beneden. Ik vrees dat heel wat bedrijven een afwijking naar beneden zullen willen bedingen VATICAANSTAD (AP.) Katho lieke, protestantse en joodse hoogwaar- d igheidsbekleders hebben vanmorgen de uitvaartdienst van Augustinus kardinaal Bea bijgewoond, die zaterdag op 87-ja- rige leeftijd in Rome is overleden. De plechtige uitvaartmis werd door J mgr. Willebrands opgedragen in een ka- pel van de St.-Pieter. Vijfentwintig kar- I dinalen alsmede vertegenwoordigers van 1 1 verschillende Protestantse Kerken, de Russisch-Orthodoxe Kerk en de Angli- kaanse Kerk waren in de kapel aan- wezig. De absoute werd verricht door 1 Aloisius kardinaal Masella, kamerheer van de Paus. j Kardinaal Bea zal begraven worden in het familiegraf in Riedbohringer, West- I Duitsland, waar hij geboren is. De vakbonden, M. Zondervan ons namens hen, zijn geschrokken van dit in hun ogen onaanvaardbaar lage aanbod. „Wij heb ben steeds gesteld, dat de be steedbare lonen vooruit moeten gaan. Aan die eis wordt niet voldaan. Te genover de aangeboden verhoging van de contractlonen met respectievelijk 4.5 procent. 5.5 procent en 5.5 procent staan officieel geraamde stijgingen van de koslen van levensonderhoud van respectievelijk 4.5 proeent, 4 procent en 3 procent. Daarvan moet dan nog dc 3 pro cent af. die dc verlangde werktijd verkorting kost, zodat de positieverbe tering zegge en schrijve 1 procent in drie jaar bedraagt Bovendien worden op 1 januari ook voor de werknemers de premies voor de sociale verzekeringen verhoogd. In 1969 gaan de reële inkomens er dus no? on achter uit." De heer Van der Pols stelt hier weer tegenover, dat de premieverho gingen wel zo unjjeveei gecompenseerd worden door de' betasting verlaging en dal de werktijdverkorting nu eenmaal geld kost dat'üïl de'beschikbare "ruim te moet komen Men zal dus, zo zei hij, zelf oen keuze pioeten maken: hoger loon of korter werken De heer Zondervan zei tenslotte: „Toen wij vrijdag de cijfers van de werkgevers toegezonden kregen voor zagen wij een ernstige situatie. Nu de werkgevers ze ons maandagmiddag informeel hebben toegelicht, taxeren wij de toestand nog ernstiger. Voor onze delegatie is dc zaak onaanvaard baar. Het woord is nu aan de bonds- besturen". PRAAG (Rculer-DPA-AP) Rechtse en opportunistische stromingen hebben het liberalisatieprogramma in Tsjecho- Slowakije bedorven en hebben de gustusinvasie van de landen van Warschaupact uitgelokt. Dit liberalisatie- programma was evenwel het logisch ge volg van de crisis die het vorige bewind (namelijk dat van Novotny) bad opge roepen. Aldus de slotresolutic van bijeenkomst van bet centrale comité de Tsjecho-Slowaakse communistische partU. Het probleem waarvoor men thans staat, aldus deze resolutie, is de partij tot een eenheid te smeden en de banden met de werkende massa te verstevig! Eerlijke en blijvende naleving van akkoorden van Bratislava en Moskou wordt een „zaak van uitzonderlijk be lang" genoemd. De resolutie stelt verder, dat meningsverschillen binnen de partij een gemeenschappelijke aanpak van de moeilijke situatie ernstig belemmerd had. Er wordt voorts gewag gemaakt van „kleinburgerlijk ongeduld" en „avontu- risme". Men had verzuimd ervoor te zorgen, dat de massamedia de partij politiek ondubbelzinnig en onv delijk steunden Intussen heeft de studentenstaking zich uitgebreid over het gehele land. Er worden acties gemeld uit Ostrava, Olo- mouc, Usti Nad Labem, Brno, Bratislava en Pilzen. De arbeiders van de Skoda- fabrieken hebben hun solidariteit met de studenten betuigd. Ook de Tsjecho-Slo waakse journalisten, afkerig van de nieuwe opgelegde censuur, schijnen zich te beraden op acties. Westduitse grenswachten hebben 300 meter op Westduits gebied het stoffelijk overschot gevonden van een Tsjechische grenswacht. Kon tevoren waren scho ten gehoord. Aangenomen wordt dat de man heeft willen vluchten en toen door zijn collega's is doodgeschoten. Discussie over geweld door studenten UTRECHT (ANP) Op initiatief van het bestuur van het Thijmgcnootschap, een groepering van katholieke academi ci, hebben in Utrecht vertegenwoordigers van het wetenschappelijk onderwijs gc- Muller met de vraag hoe het zat met dat absurde hoge bedrag. „Ik veron derstel, dat hier sprake is van een grap aldus de directeur. De heer Muller beaamde dit aanvankelijk niet en voerde de zaak nog even naar de „Waarom' zo vroeg hij quasi-verant- waardigd, „is mijn opdracht nog niet (Van onze correspondent) Onlangs werd de heer D. J. Muller uit Holten in één klap multi-miljo- nair. HU kreeg een afrekening van de AMRO-bank, waarop hü een tegoed van bü na 100 miljoen kon aflezen- De heer Mgller vatte de koe bij de horens en ging zich als een rasechte uitgevoerd? Ik heb die paar ton kas geld nog niet ontvangen". Toen hij tenslotte zijn saldo meedeel de hing dc geschrokken directeur op en stond een ogenblik later in hoogst eigen persoon voor de miljonair. „Een machinale fout", stamelde hij onthutst. „Voor dit gigantische be drag kunnen wij echt niet instaan'.'. Dit had de rekeninghouder ai begre pen voor hij zijn opdracht had opge geven. de bank", aldus de ex-müjonuir, ..en gaf opdracht tot overmaking van 760.433,55 gulden en van 500.000 aan twee firma's. Terwijl ikzelf graag kasgeld tot een bedrag van een half miljoen zou ontvangen". De bankemployé aanvaardde de op dracht zonder bedenkingen te uiten. Enige tijd daarna echter belde de di recteur van de bank naar dc heer hebben uitgevoerd, zou voor mij de mogelijkheid open hebben gelegen om mijn eigen voorwaarden ten aanzien van een renteloze terugbetaling te stellen, nadat ik het rendement uit het kapitaal had gehaald", aldus dc eendagsmiljonair, die zijn fortuin nu zag gecompenseerd door een doosje sigaretten en de oprechte bankexcu- Mr. F. J. F. M. Duynstee constateerde, j it een herstructurering van het hoger onderwijs alleen via een legale democra- tisehe weg kan worden bereikt en niet i door gebruik te maken van openlijk ge- i weid. Volgens prof. Duynstee zijn bijkomen de redenen waarom de fundamentele de- I mocratisering misplaats moet zijn: de onkunde van de studenten in i' jaren, het gebrek aan interesse onbelangrijk aantal van hen, het duurzame karakter van de functie de hoogleraren en staf en de tijdelijke inwezightad van studenten aart de .■rsiteit. De heer H C. Boekraad uit Nijn as het met prof. Duynstee oneens openlijk geweid zou moeten worden oordeeld. Hij noemde openlijk g< •erantwoord, wanneer alle andere delen, die tot een oplossing zouden n leiden, falen. ROTTERDAM (A.N.P.). Wat ge beurde er op 5 juli in de vroege ochtend uren voor hotel Amerika in Hoek van Holland? In hoeverre kan aan Popke B. (48). caféhouder In Groningen, do dood van zijn 53-jarige collega en plaatsge noot Jan Huizin ga Worden toegerekend? (ADVERTENTIE) De rechtbank in Rotterdam heeft zich vanmorgen opnieuw met deze vragen beziggehouden, nadat in de zaak tegen Popke B. de eis drie jaar gevangenisstraf is gevallen. De officier van Justitie achtte doodslag bewezen, maar de recht bank wilde op 3 Sttober jl. nog geeft uitspraak doen Vijf nieuwe getuigen verschenen vandaag voor de rechtbank, •r wie de hotelhouder uit Hoek van Holland. e voorgeschiedenis: de twee Gronin- waren naar de paardenrennen op Duindigt geweest, bezochten diverse cafés en kwamen afzakken naar Hoek Holland Bij ruzies 's nachts in het café was sprake van een schuld van duizend gulden van Jan Huizingu aan Popke. t tafel lagen vandaag ook de diverse lorten. De patholoog-anatoom dr. Makking In zijn medisch rapport: Hui zingu leed aan een ernstige hartziekte, die zijn dood zeker bespoedigd kan hebben; de reclassering over Popke B. ij maakt een sympathieke indruk en .aat bij de politie in Groningen niet ongunstig bekend; psychiaters over het onderzoek naar Popkes vermogens: Hij drinkt veel, maar kan er niet tegen. Op het fatale moment was Popke B. ver minderd toerekeningsvatbaar. arts dr, O. J. ten Thije, op ver- van de raadsman van verdachte als deskundige optredend, zei dat de kans, dat Huizlnga door druk op een zenuw om het leven is gekomen, groter Is dan door verstikking. De druk op deze zenuw is in dit geval het slachtoffer was een hartpatiënt wel licht fataal geweest De officier van justitie, B van der Meulcn. zei dat hij met belangstelling de deskundige Ten Thije had ge luisterd, maar dat zijn mening over de >rdachte niet was gewijzigd. Hij bleer bij zijn eis drie Jaar gevangenisstraf iet aftrek. Do raadsman mr. J. de Boer uit Gro- ingen, sloot aan bij de verklaringen an dr. Ten Thije. Hij meende, dat zijn cliënt op juridische gronden moet wor den vrijgesproken. Uitspraak over veertien dagen. DEN BOSCH Harry li. (50) uit Den Haag zegt van zichzelf dat hü een beroepsinbreker is. „Maar", zo voegde hü daaraan toe. „al heb ik in mijn leven wel eens iets verkeerds gedaan, ik wil niet voor een spion worden aangezien" Toen de rechtbank in Maastricht hem op 22 april jongstleden voor valsemunterij tot vijf jaar gevangenisstraf had veroordeeld, heeft de ex-kelner pas enige tijd later in de gevangenis dit feit volledig bekend. Gisteren diende de zaak opnieuw, nu voor het gerechtshof in Den Bosch „Ik had hem al Hein rich de Sch weiger willen gaan noemen", aldus P. G. Pfeill, de procureur-generaal Precies een jaar geleden werd Harry in Kerkrade gepakt. In de flat van zijn oude gevangenismaat A. C. had hij op de achtste etage een complete drukkerij helpen inrichten. 'waar valse honderd-guldenbiljetten vervaardigd werden. De P. G. was inmiddels echter tot de conclusie gekomen, dat Harry hierbij geen medepleger is geweest, maar slechts „medeplichtige", „een „meesterknecht", zoals mr. Pfeill zei. G, had voor maar liefst tien miljoen gulden valse briefjes van honderd aangemaakt Waai het geld in omloop zou moeten worden gebracht, is nooit helemaal duidelijk geworden. Verdachte C., die door de Maastrichtse rechtbank ook tot vijf jaar werd veroordeeld, sprak van een „opdracht van de Indonesische ambassade". Het feit, dat het onderzoek in handen kwam van de rijksrecherche de heer P. Hoogenraad kan een aanwijzing zijn, dat jer inderdaad sprake is van een politieke affaire. B.'s verdediger, mr. J. A. Schürink uit Den Haag, zei: „Als een rode draad door het hele verhaak loopt het thema, dat een buitenlandse ambassade (de Indonesische?) opdracht zou hebben gegeven bet valse geld in omloop te gaan brengen. Daarnaast wordt er nog over valse dollars gesproken. Ken mistig raadsel". Hierin was in zoverre helderheid gekomen, dat t aandeel van B. geringer was dan aanvankelijk verondersteld. De procureur-generaal wilde weten, waarom Harry B. pas zo laat met zijn verklaring is gekomen. Verdachte: „Ik heb eerst niets kunnen zeggen omdat ik de hele zaak niet kon overzien Ik wisi al maanden, dal ik kon worden gepakt. Ik had kunnen vluchten Maar daat had ik geen zin in. Ik zat meer tn tn'n rats over de verklaring van de ambassaderaad dan over de rest van het geval. Er zijn verklaringen afgelegd, die helemaal niet klopten. Ik wist nist, waar tij met me Heen ivilden. Ik heb t nond gehouden" sen opmerkelijk De Hagenaar trof gist welwillend gerechtshof >c«dUu>ci Bosch. Hij kon zelfs de procure interrumperen, terwijl deze giuujacuciu, toehoorde. Uit het reclusseringsrapport komt hij volgens de president mr Schlingi .heel aardige man" naar voren maai moeilijk van zijn dubbr schelden. „U staat met een been ir maatschappij en met het andere aldus de president. glimlachend Iemand, die gelopen. „Zijn slrafblud mag er wezen, maar ik begrijp dat hij buiten zijn stiel was geraakt. Een inbreker gaal normaal niet vervalsen. En met politiek wil hij zich gewoonlijk helemaal niet inlaten". Begin 1966 kwam verdachte C. de toen pas ontslagen Harry B eens opzoeken in Den Haag. C. begon over fotograferen en kopiëren te praten. B. stond C. een oude pintencamera af, een houten balgcamera uit 1905, die als curiositeit ln zijn bezit was. Volgens Harry had hij hem verteld, dut hij reprodukties van oude stadsgezichten wilde gaan maken. Nn enige bezoeken vroeg Harry: ..Mag ik eens een prentje zien?" Wat hij toen te zien kreeg, was het gezicht van Erasmus, maar voor het overige had de nijverheid van C. niets met de kunst uitstaande. Integendeel, maar wel alles met valsemunterij. üe eis kwam tenslotte neer op drie Jaar en zes maanden gevangenisstraf. Verdediger mr. Schuerink stelde: „Dat Is een veel te lange slral. Dr gevangenis is een vrese lijk geneesmiddel. Je bederft er meer mee dan dat Je ermee geneest. Ik vraag een zo element Uitspraak op 2 december.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7