S)e GöicbeSou/fcant Dubceks zon is aan het ondergaan iLiajui NIEUWE COLLECTIEVE PARTIJLEIDING COLLABORATEURS KEREN TERUG Na Ajax-Feijenoord chaos op de weg Russen lanceren ruimtereus van 17000 kilogram „Jackie" met echtgenoot in Engeland Gesprek over steun aan frank in Bazel „Wij riskeren slechte markt" MANTELS en PAKJES Studenten verlangen erkenning Duur geschenk voor Sophia Loren SPOOR VAN DADERS INBRAAK LEIDDE NAAR WENEN Hotelbrand in Brighton: zeven doden Hoofdagent bij kettingbotsing gedood door dronkeman PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTTEAFDELING 2082(5 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank NV. Leiden DIR.: C. M DRABBE J F. J M KOENS HOOFDREDACTEUR: L. C J. ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) pw 1 10. p. mnd I 4.70, p. kwart, f 14.10; fr. p post f 16 95 ADVERTENTIES 22 ct. p. mm Telefoontjes 2 KLACHTEN bezorging lel 33839 (18 00—19 00 uur) MAANDAG 18 NOVEMBER KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PLAATSELIJK MIST Weinig verandering in temperatuur - 60e jaanrgang. no. 17.602 BAZEL (Reuter-AP) Directeuren i-an westelijke centrale banken die in het weekeinde in Bazel hebben vergaderd zeiden gisteravond dat steun aan de Franse frank het voornaamste onderwerp van gesprek is geweest. Verdere bijzon derheden wilden zjj niet geven. Zij wil den evenmin commentaar leveren op speculaties over een revaluatie van de Wcstduitse Mark. Op een vraag of hun stilzwijgen de geldmarkten niet opnieuw in nerveuze stemming zal brengen, antwoordde dr. Karl Blessing van de Westduitse federa le bank: „We riskeren maandag een slechte markt" Verscheidene bankdirecteuren wilden in het geheel niets zeggen en functiona- n van de Banque de France lieten zich niet zien. Dr. Fritz Leutwiler, een i de drie hoogste functionarissen van de Zwitserse nationale bank, zei dat een beslissing over de toekomst van de Fran- s frank bij de regeringen ligt en niet bij de centrale banken. „Zover het Zwitser land betreft, heeft Frankrijk voldoende krediet tot zijn beschikking." Een Europese bron zei dat de bankdi recteuren naarstig naar een oplossing (ADVERTENTIE) fADVERTENTIE ^0ÊÊÊÊtÊÊÊKÊÊ/ÊÊmÊÊÊm^^ HONDERDEN FONKELNIEUWE MODELLEN van eigen ateliers Topklasse in kwaliteit en afwerking „van 59,95 tot en met 89,95 voor de instabiliteit zoeken en dat ver scheidene oplossingen zijn overwogen. Alle bankén in Niéuw-ZeêiancTen ver scheidene internationale reisbureaus heb ben vandaag transacties ih een aantal Westeuropese valuta opgeschort. Hierbij bevinden zich de Franse frank, de Mark, de Zwitserse frank en de Nederlandse gulden. Het besluit werd genomen om het resultaat af te wachten van de mone taire besprekingen. VVD oneens over gekozen minister-president (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De aanwijzing van een kabinetsformateur is in de V.V.D. een omstreden zaak. Dat bleek duidelijk op de zaterdag j.l. in Hilversum gehou den algemene vergadering van deze par tij, waar het rapport kiezer-gekozene ter discussie stond. Bij de stamming over een resolutie, die zich uitsprak voor kandidaatstelling van een kabinetsformateur tevens kandi daat-premier door het parlement, staak ten de stémmen. Men telde 222 stemmen voor en evenveel tegen, waardoor deze resolutie, krachtens de reglementen als verworpen werd beschouwd. Het hoofdbestuur en de partijraad van de V.V.D. hadden in meerderheid tot ver werping geadviseerd. Uitvoerig is voorts gediscussieerd over het al dan niet voortbestaan van de Eerste Kamer. Senator de Wilde zei, dat als men deze kwestie alleen uit het oog punt van efficiency wil beschouwen het inderdaad het beste zou zijn, de Eerste Kamer terstond geheel af te schaffen. Maar er zijn nog andere waarden in het spel en die rechtvaardigen het voortbe-, staan van de Eerste Kamer. Resoluties over afschaffing respectie velijk rechtstreekse verkiezing van de Eerste Kamer werden verworpen. Wel ging de vergadering akkoord met verla ging van de zittingsduur van de senaat van zes naar vier jaar en verkiezing in haar geheel door Provinciale Staten. Een langdurige discussie over het bur gemeesterschap had tot resultaat, dat de vergadering zich uitsprak voor de be noeming van de burgemeester door de kroon boven verkiezing door de gemeen tenaren of benoeming door de minister president. Jacqueline Onassis en haar echt genoot brengen momenteel een bezoek aan het landgoed van haar zwager en zuster prins en prinses Radziwill. De echtgenote van de vermaarde Amerikaanse president John Kennedy kijkt naar haar kinderen, die een ritje op een paard maken. Naast haar prins en prinses Radziwill en op de voorgrond de balletdanser Rudolf Noeregev. V i p. Het verblijf van Jacqueline Onassis op het landgoed van de Radziwills in Engeland is niet in alle opzichten een succes geweest: een inbreker roofde voor tienduizenden guldens aan juwelen, die prinses Radziwill toebehoren. Een politieman bek(/kt het raam, waardoor de inbreker PRAAG (AP, Reuter). Alexander Dubceks zon is aan het onder gaan. Zijn macht is zeer beknot en hij moet deze delen met zeven anderen, die door het centrale comité zijn benoemd. Deze uit acht leden bestaande collectieve leiding zal, naar verwacht wordt, Dubcek naar de achtergrond schuiven. Intussen houden 30.000 studenten in Praag en verder ook in Bohemen en Moravië de universiteitsgebouwen bezet. Dit openlijke verzet heeft er in ieder geval al toe geleid dat parlements-voorzitter en Dubceks medestander Smrkovky in de col lectieve leiding gekozen is, ondanks de zeer zware kritiekdie hij tijdens de zitting van het centrale comité heeft moeten doorstaan. De acht leden van het nieuwe uit voeringsorgaan van de partij zijn Dub cek, Svoboda, Cernik, Smrkovskv, Erban, Sadovsky, Husak en Strougel. Laatst genoemde is minister van Binnenlandse Zaken onder Novotny geweest. Na diens val moest hij het veld ruimen. Hij is bovendien voorzitter van het nieuwe Tsjechische partijbureau, partijsecretaris en lid vanhet presidium in plaats van de liberaal Mlynar. die onder de druk van de Russen is afgetreden. Vasil Bilak, die na de invasie van collaboratie be schuldigd werd, is ook partijsecretaris geworden. De studenten willen in ieder geval tot woensdag en wellicht nog langer met hun acties doorgaan, teneinde de regering te dwingen hen te erkennen als politieke macht. Op studentenvergade ringen hebben de studentenleiders hun teleurstelling uitgesproken dat geen aandacht is besteed aan de tien punten van de studentenresolutie, waarin ge vraagd wordt binnen zes maanden de censuur af te schaffen, de vrijheid van vergadering en het ongehinderd naar het buitenland reizen, te herstellen. De reso lutie keerde zich ouk tegen allen „die het vertrouwen van het volk hebben verloren". In dit verband werden Alois Indra en Vasil Bilak met name genoemd. PADUA (Itailë) AP) De filmster Sophia Loren zal vermoedelijk zever miljoen lire (42.000 gulden) moeten be talen voor een geschenk, dat zij jaren geleden heeft aanvaard. Aan het ge schenk, een geprefabriceerd huis, man keerde niets maar een paar maanden geleden zijn de schenker, de 42-jaar ou de Livio Trevisan, en zijn bedrijf fail liet gegaan. Een advocaat heeft een rechtbank uit naam van Trevisan's crediteuren offi cieel verzocht Spohia Loren het huis te laten teruggeven of ervoor te betalen. Dit is een normale procedure krachtens de Italiaanse wet, omdat Trevisan in wezen al bankroet was toen hij het huis aan Sophia Loren schonk. De advocaat heeft de actrice nog niet kunnen opsporen omdat haar huidige adres nog niet is gevonden. Hij zei ech ter vernomen te hebben, dat Sophia Lo ren het huis aan een liefdadige instel ling heeft geschonken, zodat zij de waar de van het huis zal moeten voldoen. (ADVERTENTIE) morgen voordeel diverse room bote r koek jes 250 gram van 125 oor 109 Geen krant ontvangen? Bel tussen 6.00 en 7.00 uur nummer 33839 eu per speciale koerier wordt u de krant alsnog gebracht Waar agentschappen zün gevestigd, wende men zich tot de agent. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Op aanwijzingen van de Delftse politic heeft men in Wenen zaterdagmiddag een 23-jarige varens gezel uit Den Haag en een 32-jarlge Oos tenrijker kunncu arresteren. Vrijdag morgen rond half vier zjjn beiden be trokken geweest bU de inbraak bij de Delftsc juwelier Van Dijk op de Markt, waarbij in totaal voor 60.000,werd buit gemaakt. Een gedeelte daarvan, sieraden en horloges ter waarde van 40.000,zjjn weer terug gevonden. Zoals bekend zijn de mannen, verrast door de komst van twee agenten, dooi de ruit van een etalage gesprongen en na een omweg met hun wagen weg ge reden in de richting Nootdorp. De ach tervolging door de politie leidde er toe, dat zij zich klem reden op een dood lopende weg. Door de wagen in de steek te laten wisten zij tussen de kassen te ontkomen. Na een onderzoek bleek de wagen eigendom te zijn van de thans in Wenen gearresteerde Hagenaar. Uit contacten met de Haagse politie, van wie deze een goede bekende is, heeft men zijn verblijf plaats kunnen vaststellen. Haagse recher cheurs hebben in de loop van vrijdag een buurtonderzoek gehouden. Een ano niem telefoongesprek uit Wenen, waarin men informeerde naar de aanwezigheid van de inmiddels gearresteerde Oosten rijker. bevestigde de geruchten, dat de Haagse varensgezel sinds enkele weken in het gezelschap van een Duits sprekend persoon vertoefde. Het gelukte de Haag se recherche om een Weens telefoonnum mer los te krijgen. Dit telefoonnummer werd door de Delftse politie doorgege ven aan de politie in Wenen. Zaterdagmiddag om half drie werd de jongeman in zijn Weense fial gearresteerd. Verwondingen aan zijn beide benen, afkomstig van de vernielde etalageruit, versterkten de bewijzen tegen hem. Aan het eind van de middag heeft de Weense politie ook de 32-jarige Oostenrijker aangehouden, die zich in hetzelfde flatgebouw bevond. Beide mannen staan in Wenen bekend als De 23-jarige Hagenaar zal overigens niet direct uitgeleverd kunnen worden aan de Nederlandse justitie, omdat hl) eerst In Oostenrijk berecht zal worden terzake een ongeoorloofd verblijf In dat land. In l((t is hij namelijk door hel Landrsgcricht veroordeeld en tol onge wenste vreemdeling verklaard. Door de Haagse politie is inmiddels ook aangehouden de 28-jarige hoofd bewoner van het panel waar deze inbre kers woonden, namelijk de ambtenaar C. B. Na een uitvoerig verhoor heeft deze bekend betrokken te zijn geweest hij de inbraak bij een juwelier in de Alphons Diepenbrockhof enige weken geleden, waarbij voor een totaalbedrag van 100.000,werd buit gemaakt. De in Wenen gearresteerde inbrekers zou den hem daarbij hebben geassiteerd. De buit van die diefstal is nog steeds zoek. In New York is de grootste vrachtwagen ter wereld met een laadvermogen van tweehonderd ton getoond. De grootte van de wagen wordt op charmante wijze duidelijk gemaakt. De wagen is uitgerust met een dieselmotor van 1650 pk. De achterwielen zijn bovendien van BRIGHTON (Reuter) Zeven hotel gasten zijn gistermorgen vroeg om het leven gekomen door een brand in een hotel aan de boulevard van de Zuiden gelse badplaats Brighton. Vier gasten werden naar ziekenhuizen gebracht, on der wie een vrouw die uit een raam op de eerste verdieping was gesprongen. Elf gasten, vijf leden van de hotelstaf en een dertienjarig meisje konden wor den gered. Meer dan 70 brandweerlieden uit Brigh ton en omgeving bestreden het vuur meer dan twee uur. Het was de tweede keer binnen 24 uur dat in het hotel brand was uitgebroken. Bij de eerste brand, die beperkt bleef tot een kamer, werd niemand gewond. De politie heeft een man gearresteerd, die van brand stichting wordt verdacht. (Van c sportredactie) DEN HAAG Op de rijksweg van AmsterdamDen HaagRotterdam ont stond zondagmiddag na de voetbalwed strijd tussen Ajax en Feljenoord in het Olympisch Stadion te Amsterdam dui zenden Rotterdammers waren per auto naar de hoofdstad gekomen een enor me verkeerschaos. Het natte weer en de drukte veroorzaakte een gecompliceerde kettingbotsing, waarbij minstens 35 auto's min of meer ernstige schade op liepen. Erger was dat hoofdagent K. Ho- eenherg uit Hoofddorp tengevolge van de botsing het leven verloor. De agent had tot taak de zogenaamde „staartbeveiliging" te verzorgen (aan- i komende auto's tot stoppen Ie manen). Hij stond buiten de rijbaan op de par- I keerstrook met een brandende fakkel, toen hij door een zware Mercedes, die j minstens 100 km reed, werd geschept en zo ernstig gewond, dat hi.i aan de ge- volgen overleed. Het. is bij een onder- j zoek gebleken, dat de bestuurder van de noodlottige auto en zijn twee passa giers sterk onder alcoholische invloed verkeerden. Bij de chaotische ketting botsing waren nog enkele gewonden, de I materiële schade was zeer groot. De file wachtende auto's groeide door de bot sing en het dodelijk ongeluk van Bad hoevedorp tot dc splitsing van de rijks weg naar Den Haag en Rotterdam, een afstand van ongeveer 20 km. De tol, die het verkeer dit weekeinde eiste, was weer bijzonder zwaar: vele ge wonden en een vijftien doden, Tragisch was de slip van een Volkswagen bij Put- Zand. Op de weg lag een zgn. „Abraham pop", die eerder bij een woning had ge staan en door jongens op de weg was gelegd. De 23-jarige bestuurder van de VW dacht een mens te zien en trapte op de rem. De wagen begon te slippen en reed in een sloot. De jongeman ver dronk. Een 73-jarige vrouw te Terneu- zen werd in september bij een verkeers ongeluk betrokken. Zonder tot bewust zijn te zijn gekomen overleed zij zater dagavond. De 79-jarige mevr. Schipper- Van Herk uit Den Haag is zondagmorgen in Reeuwijk bij een verkeersongeluk ge dood. Zij zat in een auto, die slipte en tegen een ijzeren paal opbotste, üp weg naar liet ziekenhuis te Groningen over leed de vrouw. In West-Duitsland, bij Rorichum. reed de 42-jarige Nederlander J. H. D uit Ridderkerk frontaal tegen een Duitse wagen en word daarbij ge dood. Voorts kwam bij Zelhem een vrouw om; haar man, die de auto be stuurde en twee kinderen werden ge wond. In Steenbergen reed een auto tegen een boom. een dode. Dat gebeurde ook bij Vlagtwedde, een jongen werd gedood. In Bussum overleed een 15-ja- rige jongen toen hij met zijn fiets plot seling overstak en deor een auto werd gegrepen. Fietsers werden nog meer het slachtoffer van aanrijdingen in Heer- hugowaard, in Ommen, Noordwijker- hout. Akersloot, Lichtenvoorde en Ruur- lo. Uit de Gouwe bij Waddinxveen werd zondagavond nog de sinds 10 november vermiste 29-jarige A. C. opgehaald door de politie. Het slachtoffer zat nog in zijn MOSKOU (D.P.A.). Een dag vóór de landing van de vorige week zondag gelanceerde Zond-6, die een vlucht om de maan heeft gemaakt, hebben de Russen zaterdag een reusachtige satel liet ln een baan om de aarde gebracht. Het ruimteschip, dat het Russische pers bureau „het grootste wetenschappelijke kosmische station ter wereld" noemt, weegt zeventienduizend kilo, waarbjj het gewicht van de laatste trap van de draagraket niet Is meegeteld. Er is ruim twaalfduizend kilq weten schappelijke apparatuur aan boord van deze ruimtereus, die de naam Froton-4 heeft gekregen. De Proton-4 voltooit elke 91% minuut een baan om onze uardbol, waarbij de afstand varieert tussen 495 en 255 km. Het ruimtestation moet, zo zeggen de Russen, verder bor duren op de taken die de eerste drie kunstmanen van de Protonserie hebben uitgevoerd, namelijk een onderzoek van de kosmische straling die van groot be lang is voor de bemanning van ruimte schepen. De reeks proeven met kunstmanen van het Protontype ving aan op 16 juli 1965 toen de Proton-1 de ruimte ln werd gestuurd. Reeds toen viel het de niet- Russische deskundigen op dat deze kunstmaal bijzonder zwaar was, namelijk twaalf ton. Men zag hem als voorloper van ruimtestations die zouden kunnen dienen als startplaats voor bemande rulmtevluchten. De Proton-2 ging 2 no vember 1965 de ruimte in, op 6 Juli 1966 gevolgd door nummer 3. De onbemande Zond-6 heeft twee dagen geleden om de maan gecirkeld en is gistermiddag teruggekeerd in de Indi sche Oceaun ten oosten van Madagascar. Deze inlichtingen zijn van het West duitse instituut voor onderzoek van d<> ruimte in Bochum. De Russen zelf heb ben sinds enige dagen geen gegevens meer over hun Zond-6 bekendgemaakt. De directeur van het instituut is van mening dat, wanneer deze ruimtevlucht goed verloopt, de Russen nog vóór de start van de Amerikaanse Apollo-8 op 21 december, een bemand ruimtevaar tuig een tocht om de maan zullen laten maken. UITKNIPPEN WAARDEBON: drie gulden korting voor abonnees .Tegen inlevering van deze bon vóór 5 december 1968 bij de boekhandel of bij het bureau van DE LEIDSE COURANT wordt drie gulden korting gegeven bij de aanschaf van het boek „ADA KOK" door Henk Lichtenveldt. Normale prijs ƒ8.90. Speciale prijs S.90 NAAM: ADRES:

Leidse Courant | 1968 | | pagina 1