Litanie van de verzuimde kansen Alleen FIT speelde in katholieke turnstrijd mee Welkome nederlagen voor damclub Huissen NEDERLAND HIELD HET LANG VOL SPORTLEIDERS EN ARTSEN BESPRAKEN OL SPELEN VEEL KRITIEK OP TOTALE BEGELEIDING RDG UIT DE EREKLASSE Olympiërs bij minister Klompé Biljarters huilden weer Beroemde zoon is binnen SPORTBIJLAGE MAANDAG 18 NOVEMBER 3968 (Van onze sportredactie) RIJSWIJK/AMSTERDAM. Ze zeiden het alle drie met andere woorden maar het kwam op het- le neer: de begeleiding van de sportman en sportvrouw moet i extreme vormen gaan aan nemen. Zwemmer Dick Langer- horst zei het zo: „Zodra men bij de top komt, acht men de atleet niet meer in staat verantwoording dragen; men zal hem echter zoveel mogelijk in zijn eigen doen moeten laten anders is hij geneigd laten bepalen wat goed is en wat niet, waardoor de actieve inzet vermindert". Atletiekcoach Ton Eykenboom stelde: „We moeten veel meer aan mentale voorberei ding gaan doen maar we moeten onze mensen niet te veel binden, zodat ze niets meer kunnen als trainer er niet bij is. We moeten hen allereerst zelfstandig maken. Ze moeten goed getraind worden, goed begeleid maar wel zelfstandig zijn". En algemeen secretaris van N.S.F., dr. W. van Zijll, vatte het kort en bondig zo samen„Het j nooit zo worden dat de atleet een geleid nummer is. Als je hen helemaal gaat leiden, gaat het feu sacré eraf". Binnen een tijdsbestek van enige uren lad een actieve sportbeoefenaar, een leider en een bestuurder van een van de belangrijkste organisaties in ons land het doodvonnis uitgesproken over de to tale begeleiding die bezig is van de at leten „geleide nummers" te maken. Dat gebeurde zaterdag in de fraaie ont spanningszaal van het bejaardencentrum Steenvoorden in Rijswijk waar de Fe deratie van bevoerde Nederlandse TILBURG. Sint Panoratius uit Amsterdam en het Til- burgse Kunst en Kracht zijn oppermachtig gebleken in de clubkampioenschappen turnen van de Ned. Kath. Gymnastiek Bond die gisteren in de Stadssporthal in Tilburg werden gehouden. Sint Pancrabius nam de titel bi) de dames- en meisjesploeg voor zijn rekening en bij de heren en jongens was de hoogste eer weggelegd voor Kunst en Kracht. Dat ook de jongeren van beide clubs het hoogste platform be reikten. was te verwachten en zij zullen ook in de toekomst voorlopig nog wel de dienst uitmaken in de katholieke turnbond, temeer omdat alle titels, met grote overtuiging werden bereikt. Alldeen de dames van Sónit Panoratius zijn op hun weg naar de titel bedreigd, door FIT uit Amstölveen, dat slechts op het onderdeel vrije oefening duidelijk op de Amsterdamse dames aohiterbleef en daardoor met een tweede plaats ge noegen moest nemen. Br werd aantrekkelijk en vaardig turnen getoond en er werd bewezen dat de verrassende wijze waarop Mango Hiilders Amsterdams kampioene werd geen uöibsdhiieter is geweest. Het team unit Prinsenbeek, dat een fraaie derde plaats veroverde, bleef toch duidelijk achter op de twee genoemde clubs met een puntentotaal van resp. 164.05, 162-55 en 149.65 punten. Olympia uit Blerick viel met een vierde plaats juist buiten de prijzen. Veel gemakkerlijker kon bij de heren het Tilburgse Kunst en KraOht de titel prolongeren, ondanks het feit dat hun beste man, Peter Gelens, te kampen had met een schouderblessure. De tiibuirgers zijn in feite geen ogenblik in gevaar geweest, ook al moeten zij op het onderdeel paard vol t iger en hun meerdere erkennen in Eendracht uit Kerkirade, dat wel een fraaie tweede plaatjs bereikte maar toah ver achterbleef op de kampioene, 18-55 punten. Met een nog grotere punten- voorsprong maakten de jongens van Kunst en Kracht het feest voor de thuisclub compleet. Zij lieten SDO uit Bussum, diat tweede werd, bijna veertig punten aahiter zich. Het ver toon van madht waarmee de meisjes van Sint Panoratius zegevierden, benadrukte eens te meer diat deze vereniging, met Kunst en Kracht, deze kampioenschappen heeft beheerst. De eindstanden waren: gaines: 1. Sirut-Panoratius (Amster dam), met Nel, Anneke en Doris van der Voort, Joke Koe nen en Anikie Smit 164.65 punten; 2. FIT (Amstelveen) 162.55; 3- Prinsenbeek 149.65. Meisjes: 1. Sdnt-Pancratiius Heren: 1. Kunst en Kracht (Tilburg) met Peter, Gelens, Jan Doorackers, Frpms Strackx, Kees Lemmens en Leo de Rood, 191.65 punten; 2. Bendracht (Kerkrade) 173-10; 3. DVV (Noord Scharwoude) 163.25. Jongens: 1 Kunst en Kracht. sportleiders liet spreken over de voor bije Olympische Spelen in Mexico City. Daar werden door drie inleiders meer harde noten gekraakt, soms verpakt in vriendelijke woorden, soms tussen de re gels door, soms ook keihard. De opzet was dat hockeycoach Piet Bromberg en atletiektrainer Wil West- phal eveneens zouden spreken. Dat ging niet door. Wil Westphal had het laten afweten maar bevond zich wel in de zaal. Piet Bromberg was er niet. Even aanpakken Dick Langerhorst, student aan de aca demie voor lichamelijke opvoeding, had in 1966 weinig tijd om te trainen omdat hij lid was van de sociëteitscommissie. Toen de Europese kampioenschappen in Utrecht naderden, ging hij „eraan trek ken" en ziet wat kan gebeuren in de va derlandse sportwereld: een korte tijd stevig aanpakken en je zit bij de top. In 1967 trainde Langerhorst zeer serieus, leefde hij regelmatig. Hij hief een klaag zang aan over de vermoeiende zwem- trip vóór de Spelen en concludeerde dat de resultaten in 1967 beter waren dan in 1968 toen vrijwel een ieder verder van de beste seizoenprestatie in 1967 zwom dan in het jaar. „Er was in 1968 geen sprake van continuïteit in de training. De evenwichtige, opbouwende en continue rende training ontbrak en dat gold voor al voor de zwemploeg. De KNZB zal de les hebben geleerd hoe de voorbereiding tot een spits dient te geschieden. Maar zulk een les mag nooit in een olympisch jaar worden ge leerd. Toen heeft men gëexperimenteerd en dat risico mag je niet nemen in een olympisch jaar". Langerhorst achtte voorts trainings kampen op grote hoogte, speciaal voor teamsporten, zeer belangrijk en bleek het in het geheel niet eens te zijn met de begeleiding. Litanie Met een schuin oog op de man die hij op het laatste moment had moeten ver vangen, Wil Westphal, stelde ook atle tiekcoach Ton Eykenboom dat er trai ningskampen moeten komen, maar kor te, van enige dagen. „De mentaliteit is zo dat men niet geporteerd is voor lan- (Van ome dammedewerker) DEN HAAG Vreugde in Huissen, verdriet in Haagse dammerskringen bracht de zesde ronde van de ereklasse competitie. Dat de RKDV Huissen in eigen huis Constant met 146 de baas bleef was niet zo'n wonder, wel dat de beide concurrenten Huizum en Jozeph Blankenaar verloren. Vooral de neder- van J.B. in Den Bosch kwam als een donderslag bij heldere hemel, even wel bijzonder welkom voor de Gelderse dammers van „Huussen". Zondag ver dween het Residentie Damgenootschap uit de ereklasse, waar het alleen de slot- ronde op 30 november in Arnhem nog mag meespelen. Een zege op Excelsior Ml dan niet meer baten omdat de an dere degradatiekandidaten Constant en DGZ dan tegen elkaar uitkomen. Zonder Ivens sr., die griep had, speel de RDG een* spannende wedstrijd met De Goede Zet, dat wel de leiding nam, raaar door de stand aan de andere bor- kans liep op een kleine nederlaag. Doordat Dduwe de Jong van de verde lg tegen Fred Ivens met succes tot de aanval overging, kwamen de Gronin gers op 97, waarbij de overige partijen ra hun nadeel stonden. Van Dal moest echter remise toestaan, zodat Brabers na i schier eindeloos duel slechts voor de gelijkmaker kon zorgen, al was RDG daarmee niet meer gebaat. Voor het Rot terdamse Constant betekende deze uit lag een beetje verlichting in de strijd om degradatie te ontlopen. Van de Rotterdammers kwam alleen De Kluyver in Huissen tot winst De gastheren zagen zowel Okrogelnik als Maarten Storm en Van Aal ten zegevie- Titelhouder Jozeph Blankenaa. kwam in Den Bosch met 86 voor, waarmee het al zijn kruit verschoten had. Excel sior zegevierde met 128, evenals Ge zellig Samenzijn in Amsterdam tegen Huizum. Aan het eerste bord de partij Ton SijbrandsWiersma, door eerstge noemde gewonnen, wat bij de stand van reeds 108 voor GS de beslissing op leverde. Uitslagen ereklasse: RDGDGZ 10 10; ExcelsiorJB 128; GSHuizum 128; HuissenConstant 146. De stand met een ronde te spelen luidt: Huissen 10, Huizum en JB 8, Excelsior 7, GS 6, DGZ 4, Constant 3, RDG 2. Behalve de degradaite van RDG viel er voor Den Haag nog een teleurstelling te beleven. Het in de hoofdklasse zo goed begonnen DIO, dat vorige week enigs zins onfortuinlijk tegen LDV de eerste nederlaag leed, kon zaterdag in Utrecht blijkbaar niets goeds meer uitrichten. De strijd tegen Ons Genoegen liep zodoende op een debacle uit: 164 voor OG, waar door LDV twee punten op DIO voor staat in de strijd om de tweede promotie plaats. Twente's Eerste verzekerde zich reeds van een plaats in de ereklasse. Uitslagen hoofdkl.: LDV—Veeodam 17—3; Twentes Eerste—DDD 14—6. OG—DIOI 16—1. AaltenGoes 7—13. De stand: Twentes Eerste 11. LDV DIO. Goes en OG 7. DDD 3, Veendam 2, Aal- RDG—DGZ: F. IvensD. de Jong 0—2 Toet—H. de Wltt 1—1, Ch. Mulder—W. 1 rlnga 2—0, D. Boom—H. Brascamp 1—1 Scheeres—Sj. Laut 0—2, totaal 1 i Gaans—H. Outhuyst Smits—A. v. d. Star 1—4, A. Lekkerkerker— J. Kok 2—0. H. van BeusekomO. Wolff 3—0, J. ValkJ. Leenaars 11, E. van ReesE. HaltlnkJ. Ates 2-0, totaal 16—4. Veel van de vaderlandse topatletes kent prins Claus bU naam en voor naam. soms zelfs bjj bijnaam. Hij onderhield zich, terzake knndig, met hen en zwierf maar wat rond temid den van de Mexicogangers. Ada Kok moest nog eens haar gouden race vertellen. Naast prins Clans de chef de mission, dr. Ansko Dokkum. CAIRO Het Russische voetbalelf tal heeft gisteren in Caïro gelijkgespeeld (11) tegen de Verenigde Arabische Re publiek. Er waren 15.000 toeschouwers. ge kampen. Men voelt zich aangetast in de vrijheid die een Nederlander nu een maal lief is". Hij vertelde interessante zaken over wat hij in Mexico had gezien aan trainingsmethoden, die culmineer den in deze saillante uitspraken: het wennen aan het „stuitende" tartan was moeilijker dan het wennen aan de hoog te. (Op een later gestelde vraag of men met de atleten dan toch niet beter naar Crystal Palace in Londen met een tartanbaan die in Nederland ten ene- male ontbreekt had kunnen gaan dan te lang voor de Spelen naar St. Moritz, moest Eykenboom dan ook een volmon dig ja laten horen); de meeste landen waren in Mexico klaar maar wij en anderen hadden daar in feite nog een trainingskamp; de theorie van prof. Bier steker klopte in Mexico niet met de praktijk wat bleek bij Ilja Keizer die met veel te lange rusten in het trainings schema zat en niets deed aan, ademha lingstraining, want dat stond niet in het rapport; er had in Nederland al adem halingstraining moeten zijn en dat is niet gebeurd; we moeten terug naar veel meer krachttraining die we de laatste jaren hebben teruggedrongen omdat we er bang voor waren; we moeten veel meer aan de mentale voorbereiding gaan doen maar onze mensen niet te veel binden. Deze litanie van Ton Eykenboom zou al voldoende zijn om de verantwoorde lijke instanties maanden aan het denken te zetten en dan nog wel met rode hoof den omdat zij te veel hebben nagelaten. Men kan het echter betreuren dat de sportleiders aan het nakaarten zijn ge slagen en niet hun verlangens, wensen en kennis vóór de Spelen kenbaar heb ben gemaakt. Speeltuin Dr. Wim van Zijll zette allereerst uit een welk een merkwaardig instituut het IOC is. „Een organisatie die een onvoor stelbare stimulans is geweest voor het sportleven. Maar ook een die steeds op de oude voet is voortgegaan. Het IOC be noemt zichzelf, er is geen enkele NOC- lid van want dan zouden invloed kunnen uitoefenen. Het IOC vormt nu een rem en is een club van regénten geworden". Links en rechts deelde dr. Van Zijll dreunen uit, gefundeerd op een dege lijke basis. „In de sport steekt alles zo nauw niet. Ik heb sportleiders zich fou ten zien toestaan die ze in hun bedrijf nooit zouden tolereren want dan zouden ze er zelf uitvliegen. Maar in de sport kan nog veel. Het is nog een speeltuin, ook voor sommige leiders". Over sport en politiek: „Er zijn steeds meer landen die de sport beschouwen als een onmisbare factor in de staat. Men kan dat zo doen omdat men de mensen sport wil laten bedrijven maar ook om dat de staat zich wil doen gelden. Vrij heid overal ziet men een combinatie van die twee factoren. De staat heeft de breedtesport nodig op daaruit de talen ten te halen die het staatsprestige kun nen strelen. Vandaar dat die breedte sport wordt bevorderd". Overeenkomst Over tosort: „Wil nog iemand be weren dat er particuliere sportbeoefening is? Kom nou. Topsport is een stukje ge- «ra Er was een miniatuurvlammetje opgesteld in de hal van het ministerie van CRM waar zaterdag de olympiërs te gast waren van minister Klompé. Prins Claus bracht met vaste hand dit olympisch vuurtje tot branden. De snacks lagen er al uitdagend bij; de taart bleef liggen waar h(j lag. RIJSWIJK. Minister dr. Marga Klompé vertelde een sprookje. De moraal was dat geluk nooit compleet >s en dat er altijd wel iets tc wensen overblijft. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk doelde hiermee op de Olympische ploeg die „ik namens de regering kan complimenteren met hetgeen u hebt bereikt temidden van geduchte concurrentie en ver van huis". Zaterdagmiddag ontving de minister deze ploeg op het ministerie en ze waren er vrijwel allemaal op deze ongedwongen, spontane ontvangst waar prins Claus, zich ophoudend temidden van de atleten, van wie hij er velen persoonlijk kent, optrad als „toortsdrager" door een minicuul olympisch namaakvlammetje te ontsteken. Minister Klompé verstaat de kunst eenieder op zijn gemak te stellen in een voor de meesten „vreemde omgeving". De ontvangst werd dan ook een geslaagde reünie, waar foto's werden uitgewisseld, ervaringen verteld en vriendschapsbanden nog eens werden aangehaald. En de roem van de atleten is nog niet verbleekt. Aan de deur van het ministerie stonden weer tientallen handtekeningenverzamelaars. Zij kwamen volledig aan hun trek na de ontvangst die o. m. werd bijgewoond door Rijswljks burgemeester, drs. A. Th. Bogaardt. meenschap en die gemeenschap doet iets terug en dan spreken we van sociale be geleiding, die hier ook nodig moet ko men. De maatschappij doet iets terug voor het beslag dat de gemeen schap op zo'n jongen of meisje legt.,, En: „We vinden het straks heel normaal dat teams van specialisten bezig zijn top prestaties voor te bereiden. Dat kunnen we verschrikkelijk vinden maar het is zo. We zitten met de sport in dezelfde ontwikkeling als in de ruimtevaart". Sprekend over _de invloed die sport hèêrt om dé Éommercïe (Meding, ver voer, velden e.d.) stelde dr. Van Zijll: „Waarom maken we geen deal met die commercie. Men is bang voor professi- nalisme of verlies van de amateurstatus. Men haalt de zaken door elkaar door daaraan onmiddellijk te denken. Sport is voor de commercie zo belangrijk dat we best een overeenkomst kunnen ma- En dat zijn dan weer een aantal pun ten die bestudering en dan liefst niet jaren durend vereisen. Maar de ver antwoordelijke leiders waren er niet. Grote aardappels Ook niet op de „open sportartsendag van de Vereniging voor Sportgeneeskun de" die in samenwerking met de bu reaus voor medische sportkeuring en onder auspiciën van de NSF, ook zater dag, in de RAI te Amsterdam werd ge organiseerd. Daar gaf dr. De Jongste, lid van het medisch team in Mexico City, een overzicht. Hij had kritiek op de huisvesting, op het vervoer, op het voed sel. Merkwaardigerwijs noemde hij de aardappels, die in Mexico zo groot zijn. Dan kan men zich afvrage of het me disch dat gedurende de drie voor- Olym pische trips niet een heeft bertierkt. Met kennelijk plezier vertelde hij er zou later worden opgemerkt dat men er ge lukkig mee was dat er geen „pers" aan wezig mocht zijn dat de atleten een damcompetitie om de Wil Westphal Me moriaal hadden gehouden, daarmee on derstrepend op welk een sublieme wijze zij de vrije tijd hadden gevuld. Hij zei ook zinnige dingen: „Er zijn fouten ge maakt in de begeleiding, bij de coaching en bij de massage". Het bleef bij de me dedeling want „ik ga daat niet verder op in" In elk geval weten we dat ook al weer. Dr. W. Mosterd, eveneens van het diseh team men noemt zich sportarts maar is dat geenszins want men heeft geen gespecialiseerde opleiding genoten doch is slechts een arts die voor sport en sportlieden voelt sprak over sport geneeskunde nu en in de toekomst. Niveauverschil (de artsen Rollnk, Strikwerdtt 'en- de ..«roep Ariëns" uit Nijmegen* -die «11e tegen de samenstelling van de ol. me dische commissie waren, ontbraken). Hij concludeerde dat de communicatie tus sen a rts en trainers zeer slecht is. ..Dat zit hem voornamelijk hierin dat er zulk een enorm niveauverschil is tus sen de arts en de trainer. Bovendien is de trainer dikwijls zo eigenwijs". Daar mee kunnen de trainers het dan doen, evenals met de mededeling dat het ge brek aan communicatie niet eens zo erg is „want de trainers zijn het onder el kaar ook nooit eens". Dr. Mosterd benadrukte dat hij van mening is dat de prestaties van de at leten niet zijn beinvloed door hetgeen soigneur Sjeng Collard heeft gedaan" Ik ben er wel van overtuigd dat andere landen doping gebruiken, zelfs zeer ge vaarlijke. Maar ik kan het niet bewij zen". Slagen in de lus dus. Teneinde de achterstand op sportgebied zo mogelijk nog in te halen en niet verder af te drij ven, pleitte dr. Mosterd voor een natio naal sportmedisch centrum, wat wel een utopie zal blijken. In plaats daarvan wenste hij op korte termijn gespreks groepen Men is geneigd te zeggen: als dat zou kunnen. Maar dan openlijk spre ken want zowel bij leiders maar vooral bij atleten is een steeds duidelijker angst merkbaar om te zeggen waarop het staat. Oorzaak: de besturen nemen dood eenvoudig represailles indien hen iets niet aanstaat. Men mag niet zeggen wat men eerlijk meent. Dr. van Zijll stipte dat zijdelings aan door te zeggen dat de besturen meer moeten delegeren. Zij die nen zich tot hun eigen, bestuurlijke taak te beperken en geen regent te spelen over alles en iedereen. Voorlopig is er weer stof om te onder zoeken omdat enige personen zich wel AMERSFOORT Het is Henk de Kleine niet gelukt om evenals twee jaar geleden het Europees kampioen schap teampentatlon voor Nederland veilig te stellen. In een zenuwslopend duel met de jonge Belg Ludo Dielis moest De Kleine buigen voor de grote technische vaardigheid en de zenuwen- beheersing van de Vlaming, die in 1966 door De Kleine was verslagen. Toen Dielis de laatste carambole scoorde, werd hij het middelpunt van een kluwen huilende Belgen, die de naderende triomf handenwringend had den afgewacht. Nederland A had de de race tot het laatst volgehouden maar was ten slotte met 6—4 door de sterke Belgische formatie van bet goud afgehouden. De verslagenheid in de Nederlandse ploeg was niet gering, want het had er lange tijd naar uit gezien dat De Kleine er weer in zou slagen om de kostbare Prins Bern- hard Cup opnieuw voor twee jaar naar het hoofdbureau van de KNBB te laten verhuizen. Weliswaar was Popeyus zaterdag nacht begonnen met een grote neder laag tegen Ceulemans (6029 in 37 beurten), maar Henk Scholte had tegen Vervest in het libre al spoedig de stand op gelijke voet gebracht. Met een slotserie van 490 zette Scholte zijn oude rivaal op een zijspoor. Vervolgens was België door Schrauwen weer weg gelopen (300159 in 6 beurten in het 17/2 tegen Wijnen), maar Vulting de marreerde In bet 47/3 tegen Corin en zegevierde in negen beurten: 230400. Alle§ hing dus weer af van de laat ste partij in het bandstoten, tussen De Kleine en Dielis. Met een prachtige reeks van vijftig sloeg Dielis in de achttiende beurt een gat. dat nauwe lijks meer uitzicht voor De Kleine leek te bieden: 11463. Hij gaf zich echter nog niet gewonnen en toen hij vierbeurten verder een even mooie serie van zesenvijftig produceerde en daarmee weer aan de leiding kwam (132137), begon het er donker uit te zien voor Dielis. Maar de Belg buitte kundig de gunstige positie uit, die De Kleine had achtergelaten en scoorde veertien kostbare caramboles. Knock out Twee beurten verder ging De Kleine knock out. Dielis verzamelde de bal len aan de band en bouwde een serie van achtenveertig op. De laatste ca rambole, die de Belgen toen al het kampioenschap had kunnen bezorgen, ging mis doordat in de verte een ap plaus aanduidde, dat Vultink tegen Co rin de stand op 44 had gebracht. Drie kansen kreeg De Kleine nog, maar deze opgave was te zwaar voor hem. Niet alleen da serie wn acht enveertig van Dielis had hem aange slagen. nog meer was De Kleine van zijn stuk gebracht omdat naar zijn mening de derde carambole in die reeks gebihardeerd zou zijn. Alleen Vultink De sterkte van de Belgische ploeg blijkt niet alleen uit het kampioen schap, maar ook uit de individuele eindstanden. In drie van de vijf spel- soorten eindigde een Vlaming op de eerste plaats. Raymond Ceulemans in het driebanden, Tonny Schrauwen in het kader 71/2 en Ludo Dielis in het bandstoten. Voor Nederland bereikte alleen Hans Vultink in het 47/2 een dergelijke eervolle positie, want Henk Scholte werd zaterdag in de strijd te gen Spanje verrassend door Ramon Aguilera verslagen en eindigde als tweede achter de Spanjaard. De moyennes spreker hier echter een dui delijker taal over de werkelijke krachtsverhouding: Aguilera 96,15; Henk Scholte 186,53. Over het algemeen werd in dit toer nooi niet zo sterk gespeeld als men bij een dergelijke bezetting had kunnen verwachten. Alleen Ceulemans (1.401), Scholte (86.53), Vultink (55.55). Spiel- mann (46.16 in het 47/2), Schrauwen (41.66 in het 71/2) en Dielis (6.99) bereikten internationaal aanvaardbare moyennes. ind—Nederland l 140 2 139 70.0 Llgthart (N) Witte (W-Dld) Driebanden: De Ruyter (N) J 12 41 16.41 23 50 8.69 Aguilera (S) Scholte (N) 47/2: Munoz (S) Vultink (N) 71/2: Wijnen <N) Galvez (S) Banditoten: De Kleine (N) 200 31 128 31 M 8J CUMANA Drie dagen heeft de Ve nezolaanse stad Cumana in een feest roes geleefd voor de binnen haar r rc-n geboren 23-jarige bokser Francis co Rodriguez, bijgenaamd ,.ki MOixh cho" (de tweeling). De president Venezuela hield een uitgebreide o vangst en zijn geboortestad gaf hem behalve de sleutels van de stad de titel „beroemde zoon". Zijn moeder werd bedacht met een maandelijkse toelage van achthonderd gulden voor de rest van haar leven. Bovendien kreeg El Morocho behalve een aantal geschenken nog een huis en een baan om een solide ambacht te leren, zodat hem de gevaarlijke en niet altijd lu cratieve loopbaan van beroepsbokser zal worden bespaard. Waarom dit alles? El Morocho, de tweede zoon uit een gezin van veertien kinderen, presteerde het als eerste in de Venezolaanse geschiedenis van sport tijdens Olympische Spelen 1 gouden medaille te veroveren. In de Olympische boksflnale van do piergewichtklasse" zegevierde hij 0 zijn Koreaanse tegenstander Yong-Je Kee. Met deze goede gaven was de hoorn des overvloeds echter nog lang niet uitgeput. De nationale radio-omroep deed een beroep op zijn abonnees wat een bedrag van ruim 20.000 gulden opleverde. Deze som werd met die uit een week durende toeslag van een bolivar (80 cent) op entreekaartjes voor schouwburg- en bioscoopvoor stellingen en sportevenementen, voor de „beroemde zoon" op een bank ge zet. Bovendien verzekerde een levens verzekeringsmaatschappij Rodriguez gratis voor een even groot bedrag als de twee bovengenoemde samen. Mocht Rodriguez verongelukken, dan krijgen zijn nabestaanden deze som dubbel uitgekeerd. Henk Scholte hebben uitgesproken. Helaas moet de conclusie, getrokken uit hun woorden, luiden dat er nogal wat aan gemankeerd heeft. En dan weet men niet eens alles want atleten zijn als de dood de mond open te doen? Waarom? Spanje—Ncderlai Llbre: Jacobs Aguilera Hose (W-Dld) 47/2: Golmlche (Fra) Sptelmann (W-Dl 71/2: I.«faille (Fra) Muller (W-Dld) ledtke (W-Dld) lelglfNederland A 6 cholte (N) Wijnen (N) Bandstoten Dlells (B) (N) 200 37 37 S.40 6 87 28.80 187 27 58 6.8! Popeyua (N) 29 37 4 0.783 Het landenklassement la: 1. en Europeea kampioen België 10 wlnat- punten 44 matchpunten; 2. Nederland A 8-38; I. Spanje 5-11; 4. Weat-DulUland 8—M| 8. Nederland B 8—18; 8. Frankrijk 8—14.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11