PROGNOSE Alphense artsen verwijzen geen patiënten meer naar „Rijnoord" mensen die van héél mooie dingen houden krijgen cadeaus uit de abcdefghijklmnoPqrstuv^ Poppendokter mevroüw J. W. v. d. Voet-v. d. Yen (62) OPEL ADMIRAL PRIMA BOEKDRUKKER MACHINEZETTER ZATERDAG 16 NOVEMBER 1968 /uie edities DE LE1D5E COURANT studie vng in opdracht van gewestraad Het gewest Leiden heeft o.m. tot taak onderzoek en studie te doen verrichten naar en over de maatschappelijke en bestuuriyke ontwikkeling in het gebied van de aan het gewestelijk overleg deel nemende gemeenten. Deze studie heeft ten doel de voor bereiding van een structuurplan voor het gewestelijk deel; elk ander plan, dat de gerichte maatschappelijke inte gratie van de deelnemende gemeenten kan bevorderen; een plan voor de be stuurlijke organisatie, gericht op de vervulling van die functies en taken, die door het gewest en de samenstel lende delen dienen te worden verricht. Bij de bespreking van de Regeling gewest Leiden door de raden van de deelnemende gemeenten bleek allerwege grote waardering te bestaan voor het door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ten behoeve van de besluit vorming verzette werk. Daarom wordt aan de leden thans voorgesteld de V.N.G. opdracht tot het onderzoek te geven. De conclusies van het onderzoek zul len tevens uitgangspunten kunnen zijn voor het opstellen van deelplannen op b.v. planologisch (structuurplan), so- oiaal, economisch (werkgelegenheid) of recreatief terrein. Deze deelplannen zul len ook van invloed zijn op de bestuurs organisatie, daar voor een goede reali sering van de deelplannen adequate be stuurlijke middelen voorhanden moeten V.N.G. denkt de duur van het onder zoek te kunnen stellen op twee twee- en-een-half jaar en de kosten op f 0,60 fl,per inwoner. Aan de leden van de Gewestraad wordt voorgesteld, vijf vaste commissies van advies en bijstand in te stellen, ADVERTENTIE Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteeg) is het adres van juwelier-horloger v. d. Water, waar u voor ae a.s. feestdagen een waardevol en blijvend geschenk kunt kopen. WIJ handhaven de beste merken - prima vakservice - de taakverdeling overeenstemt met de portefeuilleverdeling van het bestuur, te weten: 1. commissie bestuurszaken; 2. commissie ruimtelijke ordening, ver- 3. commissie financiële en economische aheden en nutsbedrijven; 4. commissie sociale Zaken, woningbouw en volkshuisvesting, en volksgezond- commissie onderwijs, recreatie en culturele zaken. Boerhaave-penningen uitgereikt IJSBAAN „CASINO" INN00RDWIJK VANDAAG OPEN De eerste (jsbaan is weer open, en evenals voorgaande jaren is de primeur weer behaald door Noordwijk, waar men vandaag en morgen op de tennisbanen van „Casino" de eerste rondjes kan draaien. In Leiden is men niet zo vlot. Eerst in de loop van vandaag zal wor den beslist of ook in de Sleutelstad het schaatsseizoen kan worden geopend. Tijdens de herdenkingsbijeenkomst van Boerhaave gisteren In de Leldse Stads gehoorzaal, heeft de rector-magnificus van de Leidse Universiteit gedenkpennin gen uitgereikt. Op de foto overhandigt hy de penning aan prof. dr. J. Dank- meijer. In het midden kijkt een der andere sprekers tijdens de bijeenkomst, dr. F. L. R. Sassen, lachend toe. De namen dergenen, aan wie de penning is uitgereikt, publiceerden wjj reeds gisteren. Aan de lijst moeten nog worden toegevoegd de heer M. W. Jongsma, arts en geneesheer-directeur van het Academisch Ziekenhuis en dr. L. A. Boeré, lector aan de Leidse Universiteit. Zy ontvingen de penning in zilver. Burgemeester ontving deelnemers aan Boerhaave- herdenking De deelnemers aan de Boerhaave- herdenking zijn gistermiddag op het Stadhuis ontvangen door burgemeester mr. G. C. v. d. Willigen. In het bijzon der heette de Leidse burgervader wel kom de buitenlandse gasten, de ver tegenwoordigers van medische facultei ten van de buitenlandse sociëteiten en in het bijzonder van de me dische faculteiten van Edinburgh en Wenen, die beide zoveel aan Boerhaave hebben te danken. In zijn speech noemde hij Boerhaave een heel groot wetenschapsman, die doordrongen was van de noodzaak van het samenwerken van mensen van verschillende disciplines. „In hem mo gen wij de grondlegger zien van het u zo bekende „teamwork". Wat hij aan de mensen van zijn tijd geleerd heeft is: de geneeskunde te bevrijden van het irrationele en onkritische denken, dat nog welig bloeide in de vorm van bijgeloof en ook in een blindelings ver dedigen van gekunstelde stelsels, waar mee de artsen uit die tijd de ziekte verschijnselen trachtten te verklaren. De lijfspreuk van Boerhaave, die was opgenomen in zijn lakstempel: „sim plex sigillum veri" (eenvoud is het kenmerk van het ware), typeert hem ten volle. En het is dunkt mij ook juist deze eenvoud, die kenmerkend is voor zovelen van u. Ik moge het van deze plaats af wel eens zeggen, dat ik een grote bewondering heb voor het zeer belangrijke werk, dat ook heden ten dage nog aan onze Leidse Univer siteit, zonder veel ophef wordt verricht. En dan meen ik wel te mogen stellen, de faam van Boerhaave is de faam van de Leidse Universiteit, ook nu nog," aldus burgemeester v. d. Willigen. EERSTE KLASSE B: LFC-Papendrecht 2 CW-Roodenburg 3 UVS-Gouda 1 TWEEDE KLASSE A: Alphen-Blauw Zwart 2 DERDE KLASSE A: Lugdunum-Teylingen 3 Spel. Lisse-Van Nispen 1 RKAW-ONA 2 VIERDE KLASSE A: BMT-DOCOS 1 Concordia-Alphia I Warmunda-Nic. Boys 1 VTL-SJC 2 SJZ-DOSR 3 VIERDE KLASSE B; VVSB-ASC 3 Wassenaar-Wit Blauw 1 VIERDE KLASSE O: Bodegraven-Waddinxveen 2 Bergambacht-ESTO 3 BGC Floreant-Groeneweg 2 LEIDSE VOETBAL BOND Eerste klasse: Foreholte-SVLV 1 UDO-St.-Bernardus 1 Stompwykse Boys-MMO 1 Altior-Alphense Boys 2 Rouwkoop-ZLC 1 Tweede klasse: VNL-Meerburg 2 Wet. Boys-Leidse Boys 3 De artsen van de afdeling Alphen en Omstreken van de Kon. Ned. My. t.b.d. Geneeskunst zien zich genoodzaakt onder de huidige omstandigheden, met Ingang van vandaag, geen patiënten meer te verwyzen naar het Ziekenhuis „Rynoord" te Alphen aan den Rijn voor klinische of poliklinische behandeling. Deze beslissing is na ryp beraad genomen door de ledenvergadering der afde ling, die geen vertrouwen meer kan stellen in het bestuur van de Stichting voor Christeiyke Ziekenverzorging in Nederland. Er bestaat generlei tegenstelling tussen de huisartsen en de specialisten van de afdeling Alphen en Omstreken. Aldus een verklaring, ondertekend door het bestuur van de afd. AJphen en Omstr. van de Kon. Ned. My t.b.d. Geneeskunst. Ha*«*lman Pander Botermarkt 21-22 Leiden (ADVERTENTIE) l.favier erelid :t oude vierde Tijdens een in de Morspoort gehou den bijeenkomst van de Reünie com missie ,,'t Oude Vierde" is de heer L. Favier benoemd tot erelid van deze commissie. De voorzitter, de heer J. G. Crabbendam, herinnerde er o.m. aan, dat de heer Favier, die onlangs is afgetreden als secretaris, deze functie sinds 1939 met bijzondere trouw en opgewektheid heeft vervuld. Met name in de periode na de tweede wereld oorlog is hij zeer actief geweest om de oude strijdmakkers, die verspreid over geheel ons land wonen, in een reünie samen te brengen. De laatste maal waren dit circa 1400 RJ.'ers. ,,U bracht de manschappen weer eens in de oude sfeer terug. De heer Crab bendam, die de heer Favier van zijn benoeming in kennis stelde, overhan digde hem in de vorm van een foto van de Reuniecommissie een blij vend aandenken. Mevrouw Favier, die met een boeket bloemen werd verrast, werd eveneens in deze hulde betrok- 18e REÜNIE Na deze huldiging ging de bijeen komst over in een werkvergadering en werden de voorbereidingen getrof fen voor de eerstkomende reünie op zaterdag 11 januari. Het is dan 155 jaar geleden, dat het regiment, dat jaren in Leiden gelegerd was, werd opgericht. Men verwacht die dag weer vele honderden oud-gedienden in de Leidse Morspoortkazerne terug te zien. In de middaguren zullen de oud- 4 R.I.'ers een mars door de stad maken en bij het Stadhuis defileren voor de burgemeester en tal van genodigden. K. en G. zal hierbij zijn medewerking verlenen. Na afloop van de mars volgt de traditionele snertmaaltyd, met aan sluitend avondprogramma. Oud-ge dienden, die deze reünie willen mee maken kunnen zich opgeven bij de heer H. F. Boogert, Leidseweg 479 Voorschoten. ROELOFARENDSVEEN Op de bloemenveiling ,,E.M.M.-Roe- lof arendsveen" werden vrijdagmorgen door de kweker Th. Wesselman Antz. de eerste narcissen Early Glorie aange voerd. Voor 2,06 per bos werden deze gekocht door de koper Jao. Poppen die plassen en mama zeggen; een prachtig beroep! Als kind al voelde ik mij tot pop pen aangetrokken. Daarbij kwam nog, dat mijn vader een speel goedzaak had, waar hij ook pop pen verkocht. Hij zat altijd al in tijdschriften te neuzen, want hij dacht bij zichzelf, als ze kapot gaan, moet ik ze toch ook kun nen maken en lijmen. Die pop pen waren toen van celluloid. Tien jaar lang heeft hij gezocht naar een middel om celluloid te kunnen lijmen. Dat was nog vóór de eerste wereldoorlog. En ein delijk heeft hij via allerlei vak bladen het gevonden. Ik weet het me nog goed te herinneren. Daarna is hij gaan experimente ren. Hij wist nu de bestanddelen, maar je kunt wel een medicijn weten, maar niet de dosis. Dat is heel belangrijk. Mijn vader kreeg het erg druk met het ma ken van poppen, want hij was de enige, die dat kon lijmen. Dat was iets. Samen met mijn broer mocht ik toen, net als een kind, dat voor 't eerst een breilapje krijgt, stukjes In lassen en zo heb ik het vak geleerd. Die lijm heette pepelito, maar dacht u, dat ik dat nou zou zeggen Er zijn dingen, die zijn een tientje waard, maar sommige geheimen geef je niet prijs. Dat doet een bakker ook niet. Als je aan Wannlnkhof vraagt, hoe de boterkoek in elkaar zit, zegt-ie ook niet: d&t moet je er bij doen, zo dat hy lekker broos blfjft. „Kon soms geen pop meer zien" Verder moet je liefde voor je vak hebben. Dat is nu eenmaal zo. Toen myn vader oud werd, hebben myn broer en ik het samen gedaan. Vooral in de oorlog hadden we het ontzettend druk. Er was niets te koop en er was geen import. Je was vijf avonden be zig en zondags waren we dan klaar. In die tyd kon ik soms geen pop meer zien. Dan zei ik: ik hoop in de he mel te komen, maar als er in de he mel poppen zyn, ga ik terug. Je moet ook naaiwerk cloen, zoals beren overtrekken. Ik heb er m'n handjes voor gebruikt. Arbeid is zoet en lie felijk. Dat heb ik uit een boekje van Plutarchus opgestoken. Moeite, die niet moeilijk is. Mooi gezegd hè? Je ziet, als je bezig bent, Iets weer groeien. Iets weer mooi worden. Het zal ergens een scheppingsdrang zyn. Ik zeg het nou geleerd, maar dat kan wel. Je hebt er echt voldoening van. Bovendien, dit vak houdt je jong. Ik heb myn hele leven met poppen ge speeld. Ertussenin heb ik nog drie levende popen gehad, waar lk ook mee gespeeld heb. Eén van de zoons helpt mij nu 's avonds met het repa reren. Overdag moet je er vaak af, want ik heb myn winkel, 't Wordt meestal wel avondwerk. Hier in dit kamertje, waar byna myn hele leven zich heeft afgespeeld, repareer ik. Je leert van je gezin, als je het hier doet. Het is een mooi vak. Buiten gewoon. De popen, die nu gemaakt worden, zyn veel mooier dan vroeger. Je hart gaat open en dicht. Poppen, die plas sen en mama zeggen, 't Is een prach tig vak. Het Is jammer, dat ik oud ben, want ik hou er mee op. Ik ga voor de BTW op de loop. Het wordt me nou te gortig. Die oude winkeltjes gaan er allemaal aan. Ze worden te veel uitgediept. De middenstand is taai. Je hebt geleerd de terlnng naar de nering te zetten en ze krygen ons niet zo gauw dood, maar dit vindt ik absoluut fout. Ze willen het onderste uit de kan hebben en dat gaat niet. Na de oorlog geen goeie poppen meer Het vak van poppendokter ver- dwynt steeds meer. Dat komt voor- nameiyk, omdat we geen onderdelen meer krygen. Na de oorlog zyn er geen goeie poppen gekomen. Er is niets mee te beginnen. Ze zyn gewoon slecht. Al dat polytheen en vinyl houdt niet. Daarom zeg lk ook, die poppen, die ik pas heb gekocht, als je die ziet, gaat je hart open en dicht. Eindeiyk weer eens iets goeds De poppen zijn ook tameiyk goed koop. Die plastic dingen en zo, maar het is rommel. Als ze kapot zyn, wor den ze weggegooid en koopt men nieuwe. De mensen hebben het ook royaler en gooien daardoor eerder iets weg. Een tydje geleden heb lk een pop in reparatie gehad, die was zeker 40 Jaar oud. Dat kan allemaal nog worden gemaakt. Een kind gaat zich aan een pop hechten. Het ziet er iets in. Ik heb oude beestjes liggen, waarvan lk denk, moet dat nog ge maakt worden? Ook beren, die een beetje vies zyn. Van de week had ik zo'n knaap van een beer. Zo'n kop. Toen deden 's avonds myn handen echt pyn van het vasthouden. Die kop zat er niet gauw op. Maar dan kan lk het toch niet laten. Ik wil het winnen en denk ik laat me tocli door zo'n prop hout wol niet de baas. Nee, daar laat lk me niet door kennen. De buitenlandse poppen zijn 't moeilijkste te maken. Vooral die Ita liaanse zyn lorren. Die knakken alle maal af. Japanse kunnen nog worden gelijmd, maar deze niet. Het is vaak tangenwerk. Daar moeten de jongens by komen, maar het is hardstlkke leuk om te doen. Ik wou, dat lk nog 40 jaar jonger was. Dan begon lk opnieuw en weer hetzelfde vak. Je hebt altijd hele leuke kinderen ln de winkel. Dan nemen ze afscheid van zo'n ding, geven het een zoen en zeg gen dan, zal u goed op haar passen. Ja, dit vak houdt je Jong. Heeriyk. Van dochter op kleindochter Ik heb heel wat poppen de deur zien uitgaan. Soms kryg lk ze in han den, waar het schrift van myn vader nog op staat. Het prysje er nog ach terop. De fabriek ls er dan allang niet meer. Dan aai lk haar en zeg, jy komt vast nog uit deze winkel. De klant zegt dan, dat ls heel goed mo gelijk. Hij is hier vandaan. Ze ls van m(jn dochter geweest en nou wordt ze van m'n kleindochter. Dat hebben we dlkwyis. We zyn enorm bekend. Ik lever nu al weer aan de kleindoch ters, terwyi lk de grootouders in de winkel heb gehad. Voor Nederland komen de poppen uit Steenwyk (Wil debras). De Barbiepoppen vind ik maar missciyke dingen. Ik vind ze niet kinderiyk. Het ls niet fyntjes. Er is ergens een grens. Deugd blijft deugd en beschaafd beschaafd. Of Je nu modern bent of niet. Ik heb nog twee van die dingen hangen, maar ik koop ze vast niet meer. Ik zie dan liever een leuke baby. Met lekkere kromme benen en een dikke toeter. Dat spreekt je aan, maar dit niet. Van de warenhuizen hebben we veel last. Die pikken alles weg en hebben meer machtsmid delen. Maar ik heb van mijn vader geleerd: onzelieverheer stuurt je de klanten, kind. Dat is mijn overtuiging. Ik heb nooit honger of kou geleden. Er kwam eens een Katwijkse juf frouw bij me (vroeger was er geen mevrouw", maar heette iedereen juffrouw). Ik zei, dit is een pop, juffrouw, die krijgen ze vast niet kapot. Die is zo sterk. Viltpoppen waren dat. Echt goeie kwaliteit. Er stond zo'n joch bij van een jaar of zes, die zegt: zal 'k hem de kop 's krae- ken. Hij tilt zijn kleine knie op en krak. Zo de kop er af. Met volle kracht. Nou, zo Iets, dat geloven de mensen niet, als je het vertelt. Toch is het zo. Zal 'k de kop 's kraeken. Ik hoor het dat kleine joch nog zeggen. gezondheidsorganisatie CCD— WERKGROEP EXPERIMENTELE GERONTOLOGIE Voor werkzaamheden t.b.v. electi derzoek kan een medewerker(ster) geplaatst worden, wiens werkzaamheden voornameiyk zullen bestaan uit het voor onderzoek gereed maken van biologisch materiaal. Ervaring op dit gebied' ls niet nood- zakeiyk. Het bezit van het diploma zoölogisch of hlsto- logisch jinallst(e) le deel kan tot aanbeveling strekken. Sollicitaties te richten aan het hoofd van de Werkgroep, Lange Kleiweg 151 In Ryswijk ZH, onder vermelding op brief en enveloppe van de letters el/Ho. Rijswijk Wegens omstandigheden te koop van particulier Nog geen drie jaar oud; km-Btand 24.000. Telefoon 02532—6256. DE LEIDSE COURANT vraagt voor handelsdrukkery met spoed een Tevens voor haar zettery een Sollicitaties te richten aan de directie van Wester pers n.v., Papengracht 32, Lelden. Telefonische [informaties by de bedryfslclder (tel. 01710-20935).

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3