Driemaal andermaal: Automatisering door gemeenten gebundeld Registratie van hartinfarcten Formidabele hattrick voor open doek SPOT- PRENTERIG SLAGVELD mensen wat een mexise BURGERLIJKE STAND IN COMPUTER Geen mankracht voor computers DAALDEROP Nixon voorstander particulier initiatief Onderzoek naar gebruik van wekaminen Sterfte van journalisten en 2e Kamer Bronchïletferc Luns wil Europees topberaad VRIJDAG 15 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG Een laaiend enthousiast premièrepubliek heeft gisteravond in het Haag- Diligentia met stijgende verbazing geconstateerd dat Fons Jansen de metamorfose ran oecumenische bulldozer at liefderijk lekenapostel schijnbaar moeiteloos heeft In de afgelopen jaar kroop deze ex- huwelijksvoorlichter over de iruggen van het vrome, ver brokkelde Godsvolk naar de vaderlandse kleinkunsttop, al waar hij sindsdien fungeerde als rampen-Fons voor kleri kale zaken. Zijn twee vorige programma's „Hoe meer zie- en de „Lachende Kerk" waren immers in feite con ciliepostbussen, waar dominee en pastoor hun zekerheden konden inruilen voor een glimlach. Met de getTpnteer- de leek-Jansen zaten ze nu eenmal in hetzelfde kerk schip enp robeerden ze hun koers te bepalen. In zijn nieuwe programma re het meteen zeggen: het formidabele hattrick voor open doek laat Jansen de Kerk consequent in het midden en verlegt hij zijn aandacht van de /rome zielen naar lijf en leden. Een enkele verdwaalde dominee doolt wliswaar nog door de eerste minuten van zijn one-manshow, voor de rest moeten de fans uitsluitend behelpen met aardse geneugten. Jansen waar schuwt hen er trouwens afdoende voor: „Ik praat niet meer over de Kerk, want iedereen zegt, dat het een zinkend schip is. Ik dacht: Fons, voor het zinken de Kerk uit". Feilloze precisie Na de pastorale dus nu het pot verteren uit eigen middelen. Jansen doel dal met behulp van een aantal kleine mensen, die hij met feilloze precisie uit zijn fan tasie heeft geknipt. Een brilletje, een pruikje en een regenjas wekken soms even de suggestie, dat het hem begonnen is om ge slaagde typeringen, maar zodra zijn mannetjes hun mond open doen, blijkt, dat het slechts ver mommingen zijn, waarin alleen Jansen het voor het zeggen heeft. De pianostemmer en dokter, de ongehuwde vader en de provoce rende schoolknaap fungeren in „Driemaal Andermaal" als spreek buizen, die in adembenemend tempo een stroom van formidabele woordspelingen spuien. De fans weten het: Jansen ontleent zijn succes grotendeels aan zijn uniek vermogen, waarmee hij de weer barstige taal in zijn eigen voordeel verbuigt. Wim Kan weet daar ook fèrence in „Hop Hop Hop" gelijkt met de wijze, waarop Jansen de taal jonast, dan blijkt, dat de routinier Kan een antieke voorlader afschiet, terwiil Jansen er met de mitrailleur overheen maait. Daardoor vallen mogelijke missers ook nauwelijks op, voordat de murw gebeukte gast zich daar over kan opwinden, heeft hij im mers de volgende dreun alweer te pakken. Het is dan ook ondoenlijk om hoogtepunten in dit nieuwe pro gramma te signaleren: wie moet je nu in hemelsnaam je voorkeur- schenken: de gebrilde piano stemmer, die tussen zijn umlauten zijn mening toetst? Je herinnert je gelijk, wat hij zegt over de Zuid- afrikaanse piano's: „Daar worden alleen de witte toetsen van ge stemd. Vindt u het dan trek. dat de zwarte op een gegeven moment ontstemd zijn?" Maar als je de pianostemmer bewierookt, moet je ook de huisdokter huldigen, die met witte jas en stetoscoop zijn napret over de pil ventileert. Een paar flarden uit zijn monoloog: „Horrroseksualitleit is een hele ge wone zaak geworden. Als tegen woordig je zoon thuiskomt en zegt: „Pa, ik heb me verloofd", dan moet je wel vragen: „Is het een jongen of een meisje?" F,n deze: „Hiernaast woont een jong ge trouwd stel. Nou ja, wat is tegen woordig getrouwd. Laten we zeggen, dat ze nou ook samen Grootste genoegen Twee uur dolt Jansen op die ma nier onder hoogspanning door dé vaderlandse knollentuin. Zelf zegt hij: „Ik ben geen satiricus en daarom snap ik ook niet, waarom er soms mensen de zaal uitlopen Ik meen vrij nauwkeurig te weten, waar mijn grenzen liggen van niet kunnen en niet durven. Bij die gyens stop ik, ook al wordt me dal later verweten. Je houdt dus een rechter en een linkervleugel ov De rechter zegt: „Hij gaat te v De linker zegt: „Hij gaat niet genoeg". Het zij zo". FONS JANSEN t,ian oecumenische bulldozer tot liefderijke lekenapostel. moet een cabaretier met lof, als hij net de lachende Kerk is uitgewandeld. Zo om en nabij de kinderboeken week maar dat zal wel toeval zijn) spuwden de persen van de Brabantse uitgeverij ..De Forel" een min of meer uniek boekje uit. Uniek omdat het verschenen werkje de titel „Handboek sol daat" heeft meegekregen, een uit gave het zal de attente lezer niet zijn ontgaan waar in nor male gevallen het ministerie van Oorlog, in het kader van de grote verbroedering sinds jaren minis terie van Defensie genaamd, zorg voor draagt. Er is echter groot ver schil tussen beide gelijknamige brouwsels. „Dat" uit Brabant mag iedereen zien (graag zelfs waar het de uitgever betreft), „dat" uit Den Haag mag „niet aan de pers of aan onbevoegden worden verstrekt" (aldus beschikking G 31 Ml 065). Maar Cor Hoekstra, wellicht beier bekend als Cork de cartoonist, heeft met voornoemde beschikking zwaar de hund gelicht en -na een groot aantal, merendeels c ork- droge, getekende grappen tof zo u wilt cartoons in goed Neder lands) getracht de bijbel van de dienstplichtige, ontdaan van alle ambtelijke slof, nieuw levjn in te blazen. Het moet gezegd het is hem aardig gelukt, alhoewel we daar onmiddellijk aan toe voegen, dat de grap niet overal ev.-n esthe tisch overkomt. Met name waar de militaire hygiëne (om het eens netjes te zeggen) ter sprake komt Ook op het spotprenterige slag- 3>e •sch/Zdwaché behoort bedaard doch. z eer- 6ei/isé op ée red'en. veld wordt er nog als humorloos gezeuld ii maten van gewonde militi is bijvoorbeeld een prentii drie soldaatjes zich v lachen om een afgeschoten C') beei van een ploegmakker. En al lede- Cork er op dit gebied nogal eens naast (sorry, zo is de uitdrukking! er staan vaak zulke mooie, gare grappen tegenover, dat u dit gesol met lichaamsdelen maar op de koop (f 6,90) toe moet nemen. Uiteraard zal de man, die in dienst is geiveest aan deze verzameling prentjes het meeste plezier be leven. Wie echter niet het tw()Jcl- achtige genoegen heeft gehad ooit het overheidskostuum v.t. grove stof te dragen, zal ook de raak luidruchtige lach niet kunnen HR (Van o e parlementaire redactie) Hi meenten heeft een stichting opgericht, die het coördi- Hk utiecentrum moet worden van de automatiserings- vtiviteiten bij de gemeenten. De stichting moet gSan V itgen voor uniforme, algemeen toepasbare systemen W «programma's voor het bestuur en de administratie '3n de gemeenten. Hel- uiteindelijk doel is, dat er reïntegreerde bestuurlijke informatie beschikbaar komt. De opzet is dat voor het gehele land gelijke systemen regionaal worden gebruikt. De stichting denkt reeds aan het gebruik van grote computers, die afzonderlijk in staat zijn om alle gemeentelijke gegevens te verwerken van een bevol- kingsgebied met circa 1.5 miljoen inwoners. In dat geval wordt deze kostbare apparatuur namelijk hel meest efficiënt benut. Vandaar dat de stichting streeft 'regionale samenwerkingsverbanden, die een gebied van ongeveer 1.5 miljoen inwoners omvatten. Als die regionale centra dezelfde richtlijnen en werk instructies voor hun computers gaan gebruiken be hoeven die dure systemen en programma's maar een maal te worden gemaakt. Er heerst een giuot tekort gespecialiseerd personeel, dat daarvoor nodig i ook daarom is het nuttig dubbel wérk te voor komen. De toepassing van uniforme systemen en programma's in de regionale centra zal het tevens mogelijk maken allerlei gegevens tussen de centra uit Ie wisselen. De persoonsgegevens b.v. van iemand.die an Groningen naar Zeeland verhuist kunnen dan :onder meer overgeheveld worden van het ene centrum naar het andere. Voordeel Ook de apparatuur van b.v. de sociale verzekerings bank, de bedrijfsverenigingen, de rijksbelastingdienst het C.B.S. zullen bij de uniformiteit van de infor matieverwerking zijn gebaat. Een voordeel is ook dat onzer verslaggevi TILBURG Nederland raakt achter op het ge bied van de computerbediening.. Slechts een groot scheepse aanpak van de opleiding van mensen, die op alle niveaus computers kunnen hanteren, zal ons uit het slop kunnen halen. Alleen als dat verwezenlijkt wordt, zal ons land de komende jaren de grote mogelijkheden van de computer geheel kunnen benutten. Dat zei prof. J. W. van Belkum, toen hij het ambt vlam buitengewoon hoogleraar in accoun tancy aanvaardde aan de katholieke hogeschool in Tilburg. In tien jaar zijn er drie generaties computers ontwikkeld. Opvallend is, dat wij prak tisch niet meer in staat zijn met de derde gene ratie computer te doen wat theoretisch mogelijk i gebrek aan goéd opgeleide maii- kracht een kloof ontstaan tussen theorie en prak tijk. In ons land werken op het ogenblik zo'n achthonderd computers. Tachtig procent ervan wordt gebruikt in de administratie. Er zijn, zo zei prof. dr. M. Euwe. hoogleraar te Tilburg, op een lezing in Rotterdam, achtduizend programmeurs nodig. Deze zijn er niet, omdat ze niet tijdig zijn opgeleid. Prof. Euwe verwacht, dat tegen 1980 er vijf- a zesduizend computers in ons land zullen zijn. Voor de opleiding van des kundigen denkt hij onder meer aan de hogere technische scholen. Ook zou men op de middel bare scholen als onderdeel van de wiskunde de leerlingen vertrouwd moeten maken met de denkwijze die voor het programmeren van com puters nodig is. (ADVERTENTIE) het rijk b.v. in zeer korte tijd voor het gehele land te weten zou kunnen komen hoeveel woningen er zijn beneden een bepaalde huurprijs, welke mensen vol gend jaar 65 jaar worden, of hoe het aantal leer plichtige kinderen zich de komende jaren zal ont wikkelen. Studies hebben inmiddels uitgewezen, dat alle gemeentelijke gegevens in zeven systemen kunnen worden ondergebracht. Dit zijn: het bevolkings systeem, waarbij iedere inwoner zijn eigen persoons nummer heeft; het onroerend goed-systeem met ge gevens over grond, gebouwen en verbindingen (wegen, tramrails, telefoon, water, gas, elektriciteit); een lokale activiteitensysteem met b.v. de gegevens van de Kamer van koophandel; een personeelssysteem met gegevens over het gemeentepersoneel; een materiaalsysteem met gegevens over materiële mid delen van de gemeente zoals leermiddelen, medicijnen, kantoorbehoeften etc.; het liquiditeitssysteem met gegevens ovei' alle in- en uitgaande geldmiddelen, zoals straatbelasting, schoolgeld, reinigingsrechten etc.; een bestuurssysteem dat als verbinding met alle andere systemen het mogelijk maakt voortdurend te plannen en de uitvoering van het beleid tc volgen. Voorzitter van de stichting wordt de burgemeester van Waddinxveen de heer C. A. van der Hooft. D eze automatische coffeenia- ker is 'n uitkomst tijdens drukke morgenuren. Tijdens Coronation Street Peyton Place cn alle momenten dat u niet in de keu ken wilt staan opschenken. U doet alleen nog koffie in 't filterbakje, water in de coffee- maker en de stekker in 't stop- kontakt. Intussen kunt u weer alles doen wat u voorheen niet kon doen: bij uw visite in de huiskamer blijven; uw favoriete TV-programma van a tot z volgen; huishoudelijke bezig heden verrichten. - Ineens gaat het rode lampje branden. De koffie is klaar. De coffeemaker schakelt automatisch over op „warmhouden" (de koffie kan niet koken). U hebt een coffeemaker vol geurige koffie onder het deksel. Al dat gemak haalt u voor 78,50 in huis. En de koffie - of u nu 4 of 12 kopjes zet - is heer lijk uit zo'n Daalderop Coffeemaker Bij bestrijding van armoe en werkloosheid WASHINGTON (AP) Wanneer Ri chard Nixon In januari zijn regerings programma aan het Amerikaanse con gres voorlegt, zal een van de punten daarin zijn dat hij „het particuliere ini tiatief" wil inschakelen bij het oplossen van de nationale maatschappelijke pro blemen, meer dan de regering Johnson heeft gedaan. Hij zal ernaar streven dat de taak cn de macht van Washington overgeheveld wordt op andere kleinere lnstantiea. Nixon wil zijn regering ln het teken stellen van „eenheid en begrip in het binnenland". Hij heeft beloofd te streven naar contacten met alle groepen die bui ten de maatschappij staan of bezwa ren hebben tegen de huidige gang van zaken: de negers, de armen en de te leurgestelde jongeren. De armoede wil hij op de eerste plaats door particulier initiatief laten bestrijden, het regerings programma voor beroepsopleiding van werklozen wil hij afschaffen, maar par ticuliere ondernemers moeten deze op leiding ter hand nemen en kunnen daar voor belastingfaciliteiten krijgen. Nixon is van mening dat de sociale voorzie ningen voor de armen en de openbare woningbouw in de steden de armoede slechts hebben doen voortduren. Wat de burgerrechten betreft ziet Ni xon niet de mogelijkheid van verdere wetgeving, maar hij wil zich richten op economische ontwikkeling, onderwijs en interne versterking van de negerge- meenschap en beter begrip tussen do rassen. Op het terrein van wet en orde wil Nixon uitbreiding van het onderzoek ter bestrijding van de misdaad en in- vering van afluisterapparatuur. Richard Nixon heeft de béroepsdiplol maat Robert Murphy, onderminister vaq Buitenlandze Zaken onder Eisenhower, benoemd als zijn persoonlijke contact man bij de regering Johnson. Murphv heeft Indertijd bemiddeld in de geschil len tussen Italië en Zuid-SIavië cn tus sen Frankrijk en Tunesië. De advocaat John D. Ehrlichman, die de leiding heeft gehad van de verkiezingscampagne van Nixon, is benoemd als raadsman van de president. ADVERTENTIE Kamervragen over olie in ringvaart DEN HAAG (ANP) De Tweede-Ka merlcden Wicbcnga (PSP), Voogd (PvdA) en Ocle (PvdA) hebben zich tol 'P de minister van Economische zaken richt met de schriftelijke vraag D mededeling kan doen over de gang raken die heeft geleid olie uit de leiding van de Nederland;.. Pljpleidingniaatschappij in dc ringvaart »n de Haarlemmermeer. De Kamerleden vragen zich af of, meer daar al eens eerder in het jaar een lekkage van olie is geconstateerd, het alarmsysteem als onvoldoende moet worden beschouwd. Zij vragen minis ter De Block wie verantwoordelijk deze gang van zaken en wie a: I 'prakelijk voor eventuele schade. 1 TE HARD GEREDEN longen gedood, twee personen zwaargewond BUNSCHOTEN (ANP) Bij een ern- 5,ige aanrijding op de Amersfoortse- itraatweg in Bunschoten-Spakenburg is ten 16-jarige jongen uit Bunschoten het leven gekomen. Twee anderen verden levensgevaarlijk gewond en zijn, 'n als een derde zwaar gewonde, op- tomen in het ziekenhuis te Amers- Het ongeval vond plaats toen een vrachtwagen achteruit een links gele den inrit inreed. De auto stond nagenoeg haaks op de weg toen uit de richting 'mersfoort met zeer grote snelheid een ttsonenwagen met de vier slachtoffers I lallen uit Bunschoten) naderde. Deze Jauto kon niet tijdig remmen en vloog fop de vrachtwagen. edactie De oud-premier van Australië kwam gisteren met het Pen Oschip Iberia voor een ééndaags bezoek in ons land aan. Mevrouw Menztes poogde haar eerste stappen op Nederlandse bodem op klompen te maken. DEN HAAG Staatssecretaris Krui- singa (Volksgezondheid) heelt gisteren in i de Tweede Kamer gezegd, dat tot dusver 36 niertransplantaties in Nederland zijn verricht, waarvan er 33 zijn geslaagd. I Hij kondigde aan, dat er een statische landelijke registratie van hartinfarctgc- allen in Nederland komt. Dit zal geschie den in samenwerking met o.m. de trom- bosedienst van het Nederlandse Rode Kruis en het regionaal bureau van de we reldgezondheidsorganisatie in Kopenha gen. Er sterven thans 4000 mannen en 1000 vrouwen lussen 40 en 65 jaar jaarlijks aan hartinfarcten. De verwachting is, j dat dit zal oplopen tol 8000 mannen en I 2500 vrouwen per jaar. De staatssecre- taris" zei in antwoord op vragen van de j KVP 'er prof. De Vreezc, dat in Neder- i land al veel onderzoekingen gaande zijn op het gebied van hart- en vaatziekten Hij noemde het echter onmogelijk de ge hele bevolking in dit onderzoek te be trekken. Daar ontbreken de benodigde voorzieningen voor De staatssecretaris ging uitvoerig in op het gebruik van verdovende en sti mulerende middelen, in het bijzonder in de topsport. Het „drug '-vraagstuk wordt een steeds groter probleem, evenals dat van het gebruik van zogenaamde weka minen, zoals LSD. Het hogere welvaarts peil is volgens de straatssecretaris de oorzaak, dat er steeds meer middelen bijkomen. Met name het LSD-gebruik heeft ernstige consequenties voor de chro- mosomenopbouw en het nageslacht, zo als men nu eerst weet. De bewindsman was dan ook blij, dat de overheid des tijds niet heeft toegegeven aan Je druk om LSD ruimer verkrijgbaar te stellen. In Zweden zijn geen wekaminen voor me- disoh gebruik meer toegestaan 'Aan de gezondheidsraad zal advies gevraagd worden of dit ook in Nederland moet ge beuren. Ofwel dat het gebruik tot zieken huizen beperkt moet blijven, zoals in En geland. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid gaat onderzoek plegen naar het gebruik van wekaminen, zodat men daar voor niet meer op België aangewezen zal zijn. Ovei- de stimulerende middelen in I de topsport is het wachten op een rap- I port van de Nederlandse Sport federa- Over het ft uoriderings vraagstuk is op nieuw een advies gevraagd aan de ge zondheidsraad. Hangende de uitslag zal het overheidsbeleid op dit punt niet ge- I wijzigd worden'. Ir, Van Dis (SGP) wees erop, dat de fluoridering in Zweden is ge- j staakt, evenals hier en daar in Ameri- ka, Over het abortusvraagstuk zal men in januari discussiëren. De socialist Lam- berls drong er reeds op aan abortus te I legaliseren, wanneer het op medische j indicatie geschiedt. Thans komen er 71) gevallen per dag voor van onverantwoor de abortus, gepleegd in „achterkamer tjes". MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft bevestigd, dat hét onbemande ruimtevoertuig Zond-6 gisteren om de maan is gevlogen. Het Britse observato rium te Jodrell Bank had dit al eer der gemeld. Men neemt aan dat het de bedoeling is dat de zondag gclanceer- i de Zond-fi naar de aarde terugkeert, j evenals de Zond-5 die in september een I dergelijke vlucht heeft gemaakt. Dit eveneens onbemande ruimtevoertuig kwam zes dagen, nadat het was gelan ceerd, in de Indische Oceaan terecht. Volgens Tass heeft de Zond-6 metingen verricht in het gebied nabij de maan. Men vermoedt, dat de vlucht een onder deel vormt van onderzoekingen voor verdere bemande ruimtevluchten f Van onn DEN HAAG Freule W'ttewaall van Stoetwegen hanteerde giste ren als voorzitster van Tweede- Kamerdebat over de volksgezond heid een geheel nieuw strijdmid del om de Kamerleden tot spoed te manen eu het debat op t(jd te beëindigen. Zij wees namelijk op recente gegevens uit Amerika die aantonen, dat 'de journalistiek hel dodelijkste beroep is met een sterfte, die dertig procent boven het nationaal gemiddelde ligt. Zij dacht, dat dit misschien wel in druk zou maken op de Kamer leden, omdat veel journalisten genoodzakt zijn deze debatten voor hun kranten te volgen. De socialist en medicus dr. Lam berts wierp echter tegen, dat in Amerika de journalistiek een veel hardere aangclgenhcld is dan In Nederland. De artsen hier zouden het echter veel zwaarder hebben dan hun collega's in Amerika. Wel had hij de indruk, dat par lementaire journalisten gedoemd zijn veel oninteressante zaken te aanhoren. Hoestdrank in tabletvorm.95ct (Van onze correspondent) BRUSSEL De Nederlandse regering heeft een nieuw initiatief genomen om te trachten de Impasse, waarin de Europe se samenwerking zich bevindt, te door- Op basis van de resolutie die verleden week vrijdag door het congres van Europese parlementariërs in Den Haag werd aangenomen, zal do Nederlandse regering begin volgfnd jlutr een bij eenkomst van de minister van Buiten landse Zaken van demociatisch gere geerde Europese landen bijeen roepen. Mogelijk zal deze bijeenkomst een voor bereiding zijn voor een later te houden conferentie van regeringsleiders, zoals In de resolutie werd gevraagd. Minister Luns, die hot Initiatief van de Nederlandse regering bekendmaakte tijdens oen bijeenkomst met z.ijn colle ga's uit do West-Europese Unie de zes EF.G-landen en Engeland, maar Frankrijk liet ook gisteren afweten heeft hiermee opnieuw de leiding gpno- men in een beweging, die alle mogelijk heden wil aangrijpen om de huidige im passe te doorbreken. Belangrijk was de reactie van de eWstdultso minister Brandt, die zol Nederlands initiatief van harte toe te juichen. JAARVERGADERING F.I.O.M Mr. J. Donner tot erelid benoemd (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Tijdens dc gisteren tc Utrecht gehouden algemene ledenverga dering van de F.I.O.M. (Ned. Fed. van Instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind), zijn wegens bijzondere verdiensten voor de ongehuwde moeder zorg, tot erelid gcïnstallrcerd mevr. E. G. M. A. Kreijns-ten Braak, arts, en mr. dr. J. Donner. oud-president van de Hoge Raad. De vergadering benoemde tot leden van het bestuur en dagelijks be stuur mevr. drs. G. R. M. van der Fliee- Peet (Wassenaar), mr. J. F. Hornatr# (Amsterdam) cn raej. mr. P. G. Prut (Den Haag).

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7