Leidse raad in principe akkoord met nieuwe elektriciteitscentrale DE LIEFDE VAN VIER KOLONELS' Op 9 december openbare 1* koopavond-vergade ring BEGRIPVOOR HOUDING VAN ZOETERWOUDE HEREN KAMERJASSEN Met Herman Boerhaave begon in feite de medische wetenschap KOUD? BIJVERWARMEN! Bruidspaar Erades-v. d. Putten 65 jaar in de echt BIOSCOPEN MARKTEN Met Ustinov op zoek naar de mens PAGINA DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 NOVEMBER 1968 Na veel informatie; ondanks onzekerheid over koelsysteem De nieuwe elektrische centrale (met een capaciteit van zeker twee produktie-eenheden van 300 megawatt elk, waarschijnlijk zelfs van 400 MW per eenheid; kosten in het laatste geval 325 miljoen gulden) mag er wat de Leidse gemeenteraad betreft komen. Twee uur lang hebben de stadsbestuurders zich laten voorlichten o.m. door de directeur van de Lichtfabrieken, ir. Ykema, op een informatieve bijeenkomst (die besloten was). Nogmaals twee uur is de kwestie daarna in de openbaarheid geweest. Vier raadsleden konden niet op dit moment akkoord gaan met een principevoorstel van B. en W., tot de bouw over te gaan. Knelpunten daarbij waren het nog niet bekende koelsysteem en de te korte tijd om een gefundeerde beslissing te kunnen nemen. Ook toonde de raad veel begrip voor de houding van Zoeterwoude, waar men bevreesd is voor het verlies van veel cultuur grond. Het antwoord van wethouder Harmsen op een aantal vragen was zeer constructief en nam tal van bezwaren weg. Met zijn akkoord verklaring stelde de raad, onder voorzitterschap van burgemeester Van der Willigen, meteen een aanloopkrediet van 50 miljoen gulden beschikbaar voor de bouw van de centrale in de (Zoeterwoudse) Barrepolder. loopkundig Lamoratorium te Delft zijn er geen overwegende bezwaren tegen een open koelcircuit; Rijnland meent van wèl. „Wat gebeurt er. als Zoeter woude „nee" zegt tegen de bouw?", vroeg de heer Ham. De PSP-fractie ging akkoord met het voorstel. Wel zei de heer Frans veront rust te zijn, omdat er een toenemende behoefte bestaan aan energiefactoren die zich buiten ons gezichtsveld af spelen. De heer Pompe (Noodraad) was eveneens ingenomen met de komst van de centrale. Mede gezien de bezwaren van Zoeterwoude moet wel het koel- probleem spoedig worden opgelost. Te gen hoge koeltorens in dit landschap had spr. bepaald bezwaren. De heer De Bree (KVP) zou legen- Wachten op mening van Rijnland De P.v.dA.-fractie van de heer Van Aken was verdeeld over het voorstel. De bedenkingen richtten zich voorna melijk tegen de bestuurlijke kant van de zaak. Er was, volgens de fractie voorzitter, te weinig overleg geweest met de raad, met als gevolg een aantal onzekerheden. De heer Van Aken vroeg, of de te benutten oppervlakte van de te bouwen centrale even ver antwoord Ls als deze ruimte bestemd zou worden voor recreatie of industrie. Een andere vraag was: hoe verdragen de plannen zich ten opzichte van het streekplan Rijnstreek West? De woordvoerder had gelezen, dat de Zoeterwoudse raad de schrik om het hart was geslagen. „Is het niet zo, dat wij als gemeente Leiden een claim leggen op de nog te ontwerpen struc tuur van de agglomeratie? Het zou nut tig zijn geweest, als er in de regio over deze zaak gepraat was." GARANTIES Ookvroeg de heer Van Aken om ga ranties, dat de financiering de gemeen te (gezien de Leidse budgettaire om standigheden) niet schaadt. „Wij kun- sn onzekerheden t.a.v. zulke grote be- ragen niet verdragen." Bij het overleg wfc de instanties had hij een contact rnt de Kamer van Koophandel gemist. (De heer Elstgecst (Prot. Chr.) zei, dat er nog veel technische problemen wa ren op te lossen. Hij wilde weten of de bouw van de centrale in de Barre polder onheroepelijk zal plaats vinden. Na de informatieve toelichting van ir. Ykema waren er voor de heer Zit man (VVD) heel wat bezwaren ver dwenen. Voor hem bleef er het pro bleem van het koelsysteem. Het hoog heemraadschap van Rijnland speelt in deze kwestie een grote rol. „Hoe staat Rijnland tegenover de plannen?", vroeg de heer Zitman, die de zaak wilde uit stellen totdat Rijnland met een positief antwoord zou zijn gekomen. MEDEWERKING RIJNLAND Mèt de heer Van Aken yroeg ook de heer Ham (KVP): „waarom ons niet eerder ingelicht?" Hij kon zich ook goed voorstellen, dat Zoeterwoude bang is voor het verlies van cultuurgrond. „Wanneer Rijnland wilde medewerken, zou er niet zoveel grond verloren be hoeven te gaan." Volgens het Water- ADVERTENTIE8 vanaf 21.50 Bijzonder mooie HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA Reinigingsdienst ziet kans schoon op de Promenade De gemeentelijke reinigings- en ont- smettlngsdienst heeft de tijdelijke afslui ting van de Haarlemmerstraat voor het wegverkeer dankbaar aangegrepen haar service uit te breiden. Een half uur voor het tijdstip waarop zaterdag het ver- heer weer wordt toegelaten (vijf uur) Ml een veegploeg de Haarlemmerstraat promenade een goed beurt geven. Door hardnekkig parkeren langs de trottoirs heeft de reinigingsdienst nog, nooit haar kana daartoe schoon gezien. Een bij komend voordeel is, dat de door toe neming van het aantal Haarlemmer- "traatbezoekers mogelijk extra vervui ling meteen kan worden meegenomen. stemmen, omdat hij persoonlijk gekant was tegen elk besluit, waarvan de con sequenties nu nog niet zijn te over zien. Deze omvang vereiste naar zijn mening een afgerond voorstel. Mevr. v. d. Blom-Vijlbrief (CPN) stond ach ter het voorstel en vertrouwde erop, dat de overheid de financieringsmid delen zou geven. De bezwaren van de heer Van Aken werden niet gedeeld door zijn fractie genoot de heer Den Dubbelden. Deze zag feitelijk alleen de financiering als moeilijk punt." Wie gaat tenslotte deze centrale betalen?" BLIJVEN MEDEWERKEN Als deelneemster in het Elektrici teitsbedrijf Zuid-Holland (EZH) ls Leiden verplicht geregeld te blijven medewerken aan de produktie van elektriciteit in deze provincie, evenals Rotterdam, Den Haag en Dordrecht, aldus wethouder Harmsen. „Wij moeten uw besluit hebben om verder overleg te kunnen plegen, óók over de financiering." Wat betreft de industriële of recrea tieve bestemming van het gebied zei de wethouder, dat in het streekplan Rijnland West deze gronden al be stemd waren voor industrie of commer ciële belangen. Ten aanzien van de verhouding tot Zoeterwoude antwoord de de wethouder, dat van de aanvang af contact heeft bestaan met de bur gemeester van deze gemeente. Zo is meteen al overlegd over de prijs, die Leiden zou betalen voor de gronden die van Zoeterwoude worden overge nomen. „Wij hebben niet op een onfat soenlijke manier geopereerd op het grondgebied van Zoeterwoudes burge meester. De mogelijkheid van inbreng is voor iedere belanghebbende nog aanwezig." Ter geruststelling van de raad zei hij verder, dat de bouw van de centrale ook in financieel opzicht voortgang zal kunnen vinden als de erkenning er eenmaal is van de minister van Eco nomische Zaken. „Ten departemente is men zich ervan bewust, dat de centrale, voor zover het de Leidse financiën aangaat, een afzonderlijke aangelegen heid is," aldus de heer Harmsen. De bouw van de centrale, zoals nu gegeven is, zal inderdaad plaatsvinden in de Barrepolder; tenzij er andere gezichtspunten rijzen. „KOELENDE MIDDENWEG" De wethouder had alle vertrouwen dat over de koeling binnenkort een oplossing gevonden is. Natuurlijke koe ling zou het. voordeligst zijn, maar waarschijnlijk zal men voor de mid denweg kiezen: gedeeltelijk via koel- gebouwen, gedeeltelijk door koeling via de buitenwateren. Uitsluitend koe ling door de buitenwateren is een moeilijke opgave in verband met de temperatuurstijging van het water, de stroming, het doden van bacteriën enz. In feite is er geen verlies van cul tuurgrond, zei de wethouder, want het lag al vast, dat het grootste deel van het gebied in de toekomst ophoudt cul tuurgrond te zijn. Wat te doen als Zoeterwoude wei gert? „Welnu, daaraan wil het college nu nog niet denken. Er zou dan naar andere oplossingen gezocht moeten worden. We blijven streven naar vol ledig overleg met Zoeterwoude". TROTS „Ik wil wel zeggen, dat we er een beetje trots op mogen zijn, dat een dergelijk groots produktieproject in handen van Leiden wordt gelegd," zo besloot de wethouder zijn betoog. De heer De Bree ging na het ant woord van de wethouder (zij het met moeite) toch met het voorstel mee. Het principebesluit kreeg bij stemming 28 voorstanders; mej. Kappeijne v. d. Coppello (WD) en de heren Van Aken. Gransch (PvdA) en Zitman (VVD) stemden tegen. De aan het voorstel gekoppelde aan kopen van percelen weiland in de Bar repolder en de aankoop van een woon ark met bijbehorende percelen grond in de Grote Polder kregen eveneens de goedkeuring van de raad. Herdenking 300ste geboortedag In de Stadsgehoorzaal is vanmiddag ter gelegenheid van de 300ste geboortedag andere universiteiten, van Herman Boerhaave een openbare herdenkingsbijeenkomst gehouden. In de morgenuren werd de nationale en internationale Boerhaaveherdenklng ingezet met* een bezoek aan het geboortehuls van de grote Leidse hoogleraar, de her vormde pastorie te Voorhout, en het graf In de Pieterskerk. Tijdens de openbare bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal werd het woord gevoerd door prof. dr. F. L. R. Sassen, emeritus-hoogleraar in de wijsbegeerte, en prof. dr. J. Dankmeijer, hoogleraar in de anatomie en embryologie. Prof. dr. F. L. R. Sassen sprak over het geestelijk klimaat te Leiden ten tijde van Boerhaave. In een historisch rijk gedocumenteerde uiteenzetting over de theologische twisten aan de Leidse universiteit o.a. tussen Voetia- nen Coccejanen, zei prof. Sassen over de reden, waarom hij van de studie van de theologie afscheid nam. Spoor bijster? „Dat hij lang geaarzeld heeft, eer zijn keuze vaststond blijkt wel hieruit, dat hy zich de theologische studiebeurs, die hem in 1687 het eerst was toege kend, nog heeft laten uitbetalen, ter wijl hij reeds met studie van de ge neeskunde bezig was. Misschien is hij dooV de vele meningsverschillen tus sen zijn theologische leermeesters en hun voorgangers het rechte spoor bijs ter geworden. Misschien ook heeft hij zich in zijn oprechte religieuze ge voelens gekwetst gevoeld door de felle polemieken van de vorige generatie, waarvan het rumoer in de Leidse theologische wereld nog niet was ver klonken. Wellicht is hij afgeschrikt door de scholastieke bespiegelingen, waarin de dogmatische theologie van zijn dagen onder invloed van Voetius, Rivetus, Mareslua e.a. zich met zoveel genoegen verdiepte en heeft hij zich meer aangetrokken gevoeld tot het exacte denken, dat ook in de genees kunde begon door te dringen." Empirie en bespiegeling GEENFILM K&0 De film van K. O. „Olie onder de golven" met een inleiding van drs. J. A. van Hoeflaken in de Foyer van de Stadsgehoorzaal, zal op 18 november 's avonds niet doorgaan wegens onvoor ziene omstandigheden. LEIDSE AGENDA Geopend voor spoedeisende geval- 1 len: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 20552. VRIJDAG Zuiderkerk Ned. Blazersensemble 20.00 uur. Zuiderkerk Jeugdconcert 14.30 uur. Stadsgehoorzaal Herdenking Boer haave 14.00 uur. Medische diensten LEIDEN: Leidse hulsartsen: tot zater dag 10 uur dient men de eigen huisarts te raadplegen. Na zaterdagmiddag 12 uur belle men voor spoedgevallen de dokterstelefoon 22222. Apotheek: Tot Hulp de Menschheid, Hooigracht 48, telefoon 21060. LEIDERDORP: dkt. L. v. d. Berg, Busken Huetstraat 22, Hazerswoude; apotheek: zie Leiden. OEGSTGEEST: dkt. J. Hugenholz, WUhelminapark 2, tel. 51390; Oegst- geestse Apotheek; wijkverpleging: zr. v. d. Klij, tel. 33773 b.g.g. 22222. ben, kwam prof. Sassen tot de over weging: „Het geestelijk klimaat, waarin Boer haave geleefd en gewerkt heeft, wordt aldus bepaald door empirie en bespie geling. Empirie in de geest van New ton, maar ook in die van het natuur onderzoek van Descartes. Bespiegeling aan de hand van de cartesiaanse meta- physica en anthropologic en steunend op de zekerheid, dat ook van het bo venzinnelijke heldere en wei-onder - seheiden kennis kan worden opgedaan. De opkomende invloed van J. Locke (1632-1704), die uit het grondbeginsel van het empirisme de consequentie durfde te trekken, dat de uiterste grens van het bereik van de mense lijke kennis in haar geheel door de ervaring bepaald wordt, heeft ook in ons land de bespiegeling geleidelijk doen verschralen. Bij Boerhaave heeft die invloed het evenwicht tussen em pirie en bespiegeling, waarmee hij in zijn studiejaren vertrouwd was ge maakt, naar de empirie doen over slaan. Bij Senguerd had hij al leren twijfelen aan de degelijkheid van het cartesiaanse cogito ergo sum als uit gangspunt van het denken en in later jaren heeft hij zich daarvan en daar mee van het rationalisme in de kennis leer principieel losgemaakt. Van enige afleiding van physische stellingen uit meetaphysische beginselen is dan voor hem geen sprake meer. Waarneming is de enige veilige weg naar de kennis van de stoffelijke natuur, ook naar die van het lichamelijke in de mens. Voor de kennis van de bovenzinnelijke we reld biedt zij niet voldoende houvast. Het probleem van de verhouding van ziel en lichaam, dat de tijdgenoten nog steeds zo intens bezig hield, moest dan echter onopgelost blijven. Boerhaave kon zich daarbij neerleggen. Dat ziel en lichaam ten nauwste samenwerken, is voor hem in het parellisme van hun verschijnselen gegeven. Anderzijds is hij er op andere dan wijsgerige gron den zeker van, dat de ziel een onstof felijk element in de mens uitmaakt en dat zij een eigen leven leidt, dat niet aan de wetten van de stoffelijke we reld onderworpen is. Verder wilde hij niet gaan: onthou ding van oordeel op dit punt leek hem meer waard dan naar de schijn doorzichtige, maar niet voldoende ge gronde speculaties." Nieuw gericht „ls Boerhaave's faatu gerechtvaar digd?" Deze vraag beantwoordde prof. Dankmeijer met een volmondig ja. Boer haave immers heeft de stoot gegeven tot een Renaissance in de geneeskunde. De praktische geneeskunde, voorheen bedreven op hasls van een mengeling oncontroleerbare overlevering, scholas tiek, bijgeloof en volksgeneeskunst, werd onder Boerhaave gericht op de Jonge natuurwetenschap. De natuurwetenschappelijke kennis werd door Boerhaave bijeengebracht in een methode die mogelijkheden biedt om hulp te brengen aan de zieke mens. Het werk van Boerhaave had het effect van een zon, die doorbreekt door een mistige hemel, aldus prof. Dankmeijer. De Leidse eminente hoogleraar maakte ook snel school: van heinde en verre stroom den de leerlingen naar de lage landen om hun kennis te verrijken onder leiding van de Leidse meester. De principes van Boerhaave volgden ook navolging op hele facul teiten hun onderwijs en verdere ontwik keling baseerden óp de grondregels, die Boerhaave had ontworpen. Boerhaave was een man met een on blusbare werkkracht. Leiden verliet hij nooit. Zijn verste reis, die hy maakte was waarschijnlijk naar Harderwijk, waar hij in 1693 promoveerde Chemie Een grote verdienste van Boerhaavi Is het ook geweest, dat hy in zjjn latere jaren gewezen heeft op de grote beteke nis van de scheikunde. Door het uitblij ven van belangrijke vooruitzichten vooi een onderkennen der ziekte-oorzaken meende zijn grote leerling Gaubius de vooruitgang te moeten zoeken in de richting van de chemie. In deze opvat ting is hy door de latere ontwikkeling niet In het ongelijk gesteld. Boerhaavt was een groot men9 en geleerde. Eer man ook met een grote deugd, die ten- volle is vastgelegd in zjjn lijfspreuk: „Simplex verl sigillum" - „Eenvoud ls het kenmerk van het ware". BOERHAAVE- PENNINGEN In de Stadsgehoorzaal zijn vanmid dag door de rector magnficus van d< Leidse Universiteit prof. dr. L. Ku kenheim de Boerhaavegedenkpenningen uitgereikt. De zilveren penningen werd uitgereikt aan: prof. dr. F. L. Sas sen, prof. dr. J. Dankmeyer, mej. dr. M. Rooseboom (Leiden), L. Premuda (Pa dua), L. S. King (Chicago), L. Belloni (Milaan), A. M. Luyendijk-Elshout (Lei den), B. P. M. Schulte (Tilburg), F. Greenaway (Londen), W. T. Stearm (Londen), E. Lesky (Wenen), E. Hintz- sche (Bern), Th. Roëll (Bilthoven). De bronzen penning werd uitgereikt aan: prof. G, Florkin (Luik), de heer Achiwa (Japan), de Kon. Mij. tot bevordering van de Geneeskunde, the Osler-library, the Mc. Gill University in Montreal D. Gunthrie In Edinburgh. LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. Recht de heren W. G. Hlldebrandt en J. L. Co- mencla (beiden uit Den Haag) en P. J. Wlirzer. met Nieuwe Riin 29-32 Telefoon 24244* ADVERTENTIES Slechts licht geivond VERHUIZERS VALLEN MET DRESSOIR VAN BALKON (21/j meter) Twee verhuizers, de 58-Jarlge expedi teur J. VV. van I). en zRii 61-jarige as sistent H. S., z\jn gistermorgen kwart over acht bjj het verhullen van een In boedel In de Johan de Wtttstrant met dressoir en al van een 2'/j meter hoog halkon gevallen. Omdat beneden dat balkon een tuin ligt, kwamen zij nog vrij zacht terecht. Van D. brak z(jn rechterpols en liep een hoofdwond op; zijn assistent alleen een hoofdwond. Beiden werden in het Aca demisch Ziekenhuis behandeld. Het ongeluk gebeurde toen zij het dressoir met een takel naar beneden wilden laten zakken. Op dat moment brak het hekwerk van het balkon en vielen zij met het dressoir naar beneden. Het is feest bjj de fanillle Erades in de Munnikenstraat lb. De hulskamer staat vol met bloemen en de bewoners, het echtpaar Erades-v. d. Putten, zitten er stralend bjj. Dit ter gelegenheid van het feit, dat zjj in goede gezondheid voor de 65ste maal hun bruidsdagen mo gen gedenken. In 1903 gaven Gertrulda van der Putten en Bartholomeus Erades ten overstaan van de ambtenaar van de burgerlijke stand en later ook ten over staan van een dominee van de Neder lands-Duitse Hervormde Kerk In de Pie terskerk elkaar het Ja-woord. De 65 jaar van hun huwelijksleven zyn niet altijd over rozen gegaan, maar desondanks hebben ze er nooit spijt van gehad, dat ze elkaar zijn trouw geble- Negen kinderen kreeg het echtpaar. De heer Erades: „Hoeveel kleinkinde ren we hebben, dat weten we echt niet meer; dat zijn er zoveel". Na gezamen lijk turven komt het diamanten bruids paar tot 28. Aan het tellen van de ach terkleinkinderen beginnen ze maar niet. „Dat is onbegonnen werk. In ieder ge val dik boven de dertig", zegt de heer Erades, die er ondanks zyn 84 jaar nog heel kras uitziet. „Ik heb altijd bij de gemeente gewerkt. Ik begon al toen ik 12 jaar was met werken. Toen nog niet b(J de gemeente, maar hier en daar wat lo8-vast op tuinderijen. Later by de ge meente heb ik van alles gedaan. In de zomer by de plantsoenendienst, bomen snoeien en zo. In de winter ruimden we sneeuw. Dat was nog in de tijd, dat we „Doorverbinding" op de warenmarkt Elke veertien dagen kan men op de zaterdagmarkt ter hoogte van Hoog landse Kerkgracht 42 een marktstand vinden onder de naam Doorverbinding. Deze stand, die bedoeld is als foitnatie op sociaal en geestelijk terrein, wordt met medewerking van een aantal da mes en heren uit verschillende kerken georganiseerd door dr. P. L. Schoon- heim van Experimenteel Kerkewerk Hervormde Gemeente Leiden en door pater C. Mattee van de St.-Joseph-paro- chle. Men kan ook adressen van niet- kerkeiyke instellingen in de marktstand vinden. Voor Bybels en boeken wordt men verwezen naar de Bijbelkiosk aan de Hoogstraat. A.s. zondagmorgen 11 ur zal 't markt- werk onderwerp van gesprek zyn voor een byeenkomst in de recreatiezaal van de Rynlandflat aan de Bachstraat m Leiden Zuid-West. OEGSTGEEST Burgemeester heropent De Kempenaerstraat te Oegstgeest Jhr. T. A. J. van Eysinga, burge meester van Oegstgeest zal morgen met enige feestelijkheid de vernieuwde De Kempenaerstraat in zijn gemeente heropenen. De eerste fase van de ver breding van die winkelstraat is thans gereed en de winkeliers daar menen dat enige plechtigheid dan niet over- De heropening geschiedt op klassieke manier: vergezeld van wethouder Van der Voet zal de burgemeester het tra ditionele lint doorknippen aan het be gin van de straat bij de Warmonder- weg. Voorafgegaan door de Wilbert- drummers zuilen de notabelen, naar verluidt gezeten in een Rolls Royce, door de vernieuwde straat rijden. tyd. Veel gezelliger dan nu, al verdiende Ik was nummer 78. Dat waa een mooie tyd. Veel gezellige dan nu, al verdiende je maar 9,schoon". Mevrouw Erades heeft ook altyd flink de handen uit de mouwen moeten ste ken. Jarenlang heeft ze by Leidse in- makerijen gewerkt. Nu doet ze ondanks haar 86 jaar het huishouden nog hele maal alleen. Ook de boodschappen in de buurt. Niet meer in de stad. want dat is te ver weg voor haar. Meneer zit ook niet meer als vroeger de hele dag langs de straat, maar gaat nog wel een straat je om, om een pakje tabak te halen. Een groot bruiloftsfeest komt er niet en ook een foto voor de krant mag niet gemaakt worden. „Nee hoor, daar houden we niet van. Iedereen kent ons toch wel". Kleindieren-show in Leiderdorp De Kleindie rensport ver. Rijnland or ganiseert vrijdag en zaterdag 15 en 16 november haar jaarlijkse Kringtentoon stelling in het Padvindersgebouw, Dr. van Rhijnstraat, Leiderdorp. Er zijn voor deze tentoonstelling 320 dieren ingezonden o.a. konijnen, hoen ders, sierduiven, siereenden en cavia's. De konijnen zijn in meerderheid op deze tentoonstelling. Vlaamse Reuzen, het grootste ras, tot Polen en Kleur- dwergen het kleinste ras van deze tentoonstelling. Er zijn ook een zestal Angora's waaronder de winnaar van de gouden medtaille op de Intershow Den Bosch. Deze Angora's komen niet zoveel in Nederland voor, daar ze veel verzorging en onderhoud vragen. De hoenders en sierduiven zijn in verschillende rassen en kleurslagcn te bezichtigen, waaronder de Brahma's en de Japanse krielen. De siereenden en cavia's (marmotten) zijn in min derheid op deze tentoonstelling, maar zeer zeker het bezichtigen waard. Onze zusterverenigingen uit Kolding (Dene marken) en Delmenhorst (Duitsland) zijn op deze tentoonstelling gasten. De officiële opening vindt vrijdagavond De films in de week van 14-21 novem ber zyn door de Katholieke Film Cen trale als volgt gekeurd: Camera: Het wonder vnn de liefde prol (strikt volw.) (nacht vrydag en zaterdag 23.30 uur). II demonio (bezeten) 18 janr. Dagelijks; 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Lido: Wanted (gezocht) 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Myn naam is Pecos - 18 jaar. Dagehjks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Zoals vogels sten-en ln Peru 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Engel der liefde 18 jaar. Dageiyks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Rex: Zeventien ontoelnatbaar Nacht, vrydag en zaterdag 23.30 uur: 8*4 (Fellllni) 18 jaar. Dageiyks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. KORRELTJE PUNT. „Nee, ze krijgen my met geen 10 paar den aan de wal. Stel Je voor, dat ze ons ontvoeren en we opgesloten worden ln LEIDEN. 15 nov. Vee Aanvoer stieren 8, melkkoeien 65, vette koelen 290, vare koelen 30, vette knlveren 31. nuchtere kalveren 2, vette schapen 80. vette lammeren 2098, varkens (zeugen i 39, schrammen 91. biggen 537, paarden 1, geiten 27, totaal 3299. Pryzen: slacht- stieren s. 4.60-5.00; melkkoeien 975- 1250-1650; vette koeien s. 3.50-4.00-4.75; vare koelen 600-900-1275; vette kalve ren 1. 3.40-3.90-4.25; vette schapen 100- 115-135; vette lammeren 120-140-170; drachtige zeugen 375-400-450; schram men 90-100-120; biggen 65-70-75; gelten 15-45-80. Hapdel: melkkoeien, en vare kpeien zeer rustig tot kalm; slachtstie- ren en verte^koelcn Mót; vetlè kalveren slepend duur; vette schapen en vette lammeren vlug; zeugen, schrammen en biggen goed; geiten tameiyk. Kaas Aangevoerde partyen: Goudse: 1; Leidse 1. Notering: Goud se. extra kw. tot 4.34; Leidse geen no tering. Leidsch Studenten Toneel „j Advies van Kamer v. Koophandel De Kamer maandagmiddag 9 december een open bare ledenvergadering, die geheel aan het al of niet instellen van een koop avond in onze stad zal worden gewyd. Zoals bekend, hebben b. en w. onlangs meegedeeld, dat zy nog dit jaar de raad hiertoe een voorstel willen voorleggen. Aangezien echter pas na 9 december het advies van de Kamer van Koophan del kan worden verzonden naar b. en w. komende maand ook de Leidse ge meentebegroting wordt behandeld, is het nu zeker, dat de raad dit jaar niet meer aan de koopavond toekomt. Volgende Koophandel houdt week zyn de resultaten van de enquête, die de Kamer onder de 1400 aangesloten Leidse winkeliers heeft gehouden. Het ziet er naar uit, dat het merendeel „te gen" zal zijn. Het advies van de Kamer, dat behalve op de resultaten van de enquête ook op grond van het overleg met ondernemers- en personeelsbonden en de Raad voor het Grootwinkelbedryf door de middenstandscommissle van de Kamer wordt uitgebracht, komt 9 de cember in bespreking. Als de leden vergadering akkoord gaat met het ad vies wordt het doorgezonden naar b. en De oorlog is voorby. De vraag biyft hangen: Wat ls nu de echte mens? Ustinov probeert er ln het ln 1951 ge schreven ,,De liefde van vier kolonels" een niet helemaal uit de verf komend antwoord op te geven. Hoe zou hy het ook kunnen. Het geesteUjk weefsel van de mens is te Ingewikkeld en gevari eerd om op bovengenoemde vraag een voor alle gevallen passend antwoord klaar te hebben. Ustinov heeft een spel vol van soms aan de werkeiykheid grenzende fantasie geschreven; waarin de mensen nog meer symbool dan type zyn. Daar zyn dan de vier kolonels van de grote mogendheden. Ze zitten ln een door hen bezet land en kibbelen over Daar ligt echter vlakby een soort be toverd kasteel. Daar slaapt De Schone Slaapster. Daar willen ze heen. Hun geleiders zyn de boze en de goede fee. Het wordt een desillusie. Ieder heeft zyn eigen Schone Slaapster en zowe) de boze als de goede fee beletten een volkomen bevrediging. Er biyft een on vervuld verlangen. Toch biyvcn twee kolonels ln het kasteel achter en slapen in met de Schone Slaapster. De twee anderen gaan terug nanr huls, hoewel zij weten, dat ook dat niet volmaakt ls. De humor en speelse achryftrant van Ustinov maakt dit stuk voor studen- aantrckkeiyk. Onder een vlotte regie Hans Westenberg ls er een heel goc- vooratelllng vun gegeven door het T. inzet was niet al te sterk, maar KJ1 toen de kolonels wat Ingespeeld wa ren ging het beter. Jan Kees Lunenberg en Frans Eschauzler waren iets beter dan de belde anderen. Joost Kist speelde met veel elan de rol van de boze fee. Anette Kricekhaus deed het als goede fee ook niet onverdlensteiyk, maar het goede schynt styver te moeten zyn dan het kwade, Voor een heel groot gedeelte werd de voorstelling gemaakt door Nelleke Bol, die op verbluffend knappe manier Tier geheel verschillende, op vele punten tegenstrijdige figuren neerzette. Ze deed dat bijna puntgaaf. Zonder de vaart er uit te halen zou in sommige scènes wat duldeiyker ge sproken kunnen worden door een wat betere articulatie by de heren en een minder hoge stem by de dames. De door studenten bUna gehoel bezette schouwburg toonde zich uiterst dunk- buur, hetgeen mede door woord en daad werd bewezen. A. C. BOUWMAN ZOETERWOUDE SINT-JANSFANFARE START MET INZAMELING De St.-Jansfanfarc wiens muzikale prestaties een hoogtepunt bereiken wat o.m. tot uiting komt In de deelname aan de strijd om het Nederlands kampioen schap op 8 december ln het concertge bouw in Amsterdam, is mede hierdoor In financiële moeiiykhcden gekomen. Zoals enkele weken reeds is aangekondigd gaat men trachten door middel van de Inza meling van oude motalen en lompen deze wat te verlichten. Morgen zaterdag gaat men hier grootscheeps mee van «tart, Tot dit doel zullen dun worden bezocht de Westelnd8eweg, Verlaatweg, Dorps straat, de nieuwe stralen ln liet plan Westeinde, Noordbuurtseweg en Mle- nlng. FILMVOORSTELLINGEN T.B.V. HET ROODE KRUIS Morgen, zaterdag zullen de inwoners van Zoeterwoude weer eens in de gele genheid zyn om ln eigen plaats een goe de film te zien. Onder auspiciën van het Roode Kruis wordt om 20.00 uur in het Don Boscohul8 een voorstelling gegeven van „Spencers Mountain'" met In de hoofdrollen Henry Fonda en Mauroen O' Hara. Toegangsprijs 1,25. 's Mid- dugs om vier uur is er een kindervoor stelling met als hoofdfilm (ln kleuren) „De laatste neushoorn". Toegangsprijs 0,50. VAN WIE IS DIE IIOND? Door de Zoeterwoudse politie is ln hot Westelndc een hond gevungen die daar vermoedelijk al enige tijd rond zwierf. De eigenaar is onbekend. De half-hoge bruine hond met zwarte poten biyft oen week ter beschikking vun de eigenaar ln het osyl aan do Besjeslaan waur het dier naar overgebracht ia. OEGSTGEEST Geboren: Gemma Clazlna Maria dr v. G. M. L. M. Oude Veldhuis en M. A. E. van Leeuwen; Walter Thcodoor zn v. T. J. B. Wand en M. Sassen. Ondertrouwd: J. B. L. J. A. van Leeu wen en M. G. K. Hakker; J. H. Budding en A. H. Verschoor; W. Ruygrok en H. C. M. van Wezel. Getrouwd: J. H. Haagc en J. G. Aal- bers; J. M. Tunklnk en C. SIck<.'iiiii n L. G. Verel en A. C. Mustert; S. Hee- ringa en G. J. van Vliet; R. V. vun Om men en W. Ravensbergen. Overleden: M. E. Stevens, w v. P. Na ai; W. Kok

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5