PIERROT B. de Kousemaeker benoemd tot erevoorzitter KVP-kring Ook Grote Polder voor verkaveling „ZOALS DE VOGELS STERVEN IN PERU" Drs. J. Ibelings voorzitter GOUD HERENTRUIEN Duitse inbreker gepakt via Noordwijkse agent GEHAAKTE KINDERMAILLOT EXPERIMENTEEL KLEINKUNST- PROGRAMMA IN AGNES-LYCEUM vrijdag 15 november 1968 de leidse courant PAGINA 3 Moeilijkheden na de eerste stepiming voor een nieuwe voorzitter. Herstemming' beslist voorzitter B. P. de Kousemaeker met een hamertik. Links van de voorzitter dra. Ibelings, die uit een schijnbaar verloren positie toch het voorzitterschap kreeg toegewezen. Geheel links vlce-voorzitter P. G. J. Bakker. Naast hem de vice-voorzitter van de KVP, drs. H. A. M. Na negen jaar voorzitter geweest te zjjn heeft de heer B. P. de Kousemaeker gisteravond het voorzitterschap van de kring Leiden van de K.V.P. overgedragen aan drs. J. Ibelings. De heer De Kousemaeker had gemeend na ampel beraad zijn functie ter beschikking te moeten stellen, omdat hy de laatste tyd door een sterke uitbreiding van zjjn werkzaamheden niet meer die tjjd aan het krlngwerk kon geven welke hij noodzakelijk acht. Met een gerust hart nam de heer De Kouse maeker evenwel afscheid. „De K.V.P. en de Kring zijn thans in rustiger vaar water terecht gekomen. We zijn nu weer in heropbouw en een vernieuwing door persoonswisseling kan nuttig werken", aldus de scheidende voorzitter. Daar drs. Ibelings pas slechts één jaar deel uitmaakte van het kringbestuur (ais secre taris) liet hjj de dankrede namens het kringbestuur gaarne over aan de heer P. G. J. Bakker, de vice-voorzitter van de Kring. Onbaatzuchtige en volle inzet De heer Bakker zei, dat met de heer De Kousemaeker een vriend afscheid neemt, een man ook met een positief kritische instelling en een grote onbaat zuchtigheid. „Want", zo zei de heer Bakker, „u hebt n steeds met volle in- ADVERTENTIE) ALS ST.-NICOLAASGESCHENK! Gouden armbanden reeds vanaf 32»* Gouden brillantringen reeds vanaf gQi- Gouden hangers met collier reeds vanaf 25." JUWELIER - HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 zet van alle krachten aan het kringwerk gegeven zonder compensaties te vragen. Een lidmaatschap van Provinciale Staten of de Kamer hebt u nooit ge wild". Onder de deskundige leiding van heer De Kousemaeker, die in totaal jaar „in politicus" was en de KVP tot In de hoogste besturen diende, reed de Kring Lelden altijd „gas op de plank". „Uw voorzitterschap in de Kring wordt gekenmerkt door een voortdurende stroom van activiteiten, hoewel het toch een bekend feit ls, dat u een drukke werkkring en geen klein gezin hebt", al dus de heer Bakker. De dankbare gevoe lens gingen ook uit naar mevrouw De Kousemaeker, de vrouw die haar man in staat heeft willen stellen zich t« wijdeD aan het partijwerk. De heer Bakker besloot met het voor stel de scheidende voorzitter te benoe men tot erevoozitter van de kring. Bj) acclamatie werd dit worstel door de vele afgevaardigden van de afdelingen aanvaard. Drs. H. A. M. ElBen, vice-voorzitter van de KVP, die het partijbestuur verte genwoordigde, sloot zich geheel aai de heer Bakker. Ook hy kon getuigen van de positief kritische instelling vai heer De Kousemaeker in het Partijbe stuur. Vol lof toonde hij zich over de kring Leiden: een sterke kring, die leeft en waarlijk een voorbeeld voor anderen kan zijn. Mr. T. Brouwer, die met mr. Nelissen naar Leiden was gekomen, sprak namens de KVP-kamerleden en dankte voor de inzet waarmee de kringvoozitter zich altyd belangeloos achter de kamerleden heeft geschaard. De heer Brouwer, zijn dankwoorden vergezeld liet j van een fles cognac, betrok in zyn woor den ook de heer C. Fortanier, die om ge zondheidsredenen moest bedanken voor de functie van propagandaleider van de De laatste woorden van de heer De Kousemaeker in de Kringvergadering waren geheel gewjjd aan de toekomst van de KVP. „Ik heb het volle vertrou Voor de derde keer binnen enkele we ken kwamen de afgevaardigden van een Zoeterwoudse polder bjjeen om zich uit te spreken over het voorstel een plan tot ruilverkaveling aan te vragen. De Ingelanden van de Grote Polder hebben <1aar niet veel tyd voor nodig gehad. Binnen een uur kwam men tot stem ming, die aan duidelijkheid niet te wen sen overliet. Van de 115 stemmen wa ren 87 voor en 28 tegen. ADVERTENTIE Zeer mooie sortering OOK MET TORTELKRAAG Natuurlijk bij HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 midza Opnieuw was ir. C. J. K. van Dam van de Cultuur Technische Dienst aan wezig om vragen te beantwoorden. Na alle voorlichting die er reeds ls geweest, waren dat er niet veel. Ir. Van Dam gaf nog een uiteenzetting over de voorbe reidingsprocedure van het plan. De inge landen zullen via een z g- voorberei dingscommissie nauw by de besprekin gen worden betrokken. Deze periode waarin o.m. een onder zoek zal plaats hebben naar de huidige situatie, duurt ongeveer vier jaar. Hier aan zijn voor de ingelanden geen kosten verbonden. Wel mag worden verwacht, dat wanneer men nu voorstander ia, men straks het plan reëel zal bezien. Op een vraag werd geantwoord dat de kosten niet per polder zullen worden ge raamd. Men zal echter nooit behoeven te betalen voor voorzieningen in andere polders. ZEVENTIG PROCENT Naarmate men profiteert zal men worden aangeslagen. Ir Van Dam wees erop dat uitbreiding van het verkave- lingsgebied onder Hazersvvoude met de polders onder Zoeterwoude zeker niet is opgezet om verschuiving van lasten te krygen. Om vele redenen is men voor stander van verkaveling over een flinke oppervlakte. Nadat nog eens was bevestigd, dat de overheid 70 procent van de kosten voor haar rekening neemt, kwam het voorstel in stemming met de restrictie dat het gebied ten oosten van de apooriyn Lel- den-Alphen buiten beschouwing zal wor den gelaten. Dit i.v.m. de bestemming tot industrieterrein. Naar aanleiding van de uitslag zal het overleg met de Oost- en Westbroek polder worden heropend, antwoordde ir. Van Dam op vragen uit de vergadering. wen in de nieuwe partyleiding en de fractie". Hy wekte de leden op actief en kritisch de partij te biyven dienen. Hij dankte tenslotte voor de grote steun en het vertrouwen, dat hy in de loop der jaren heeft gekregen. De verkiezing van de nieuwe voor zitter, die aan het afscheid van de heer De Kousemaeker vooraf ging, had een byzonder spannend en ook onverwacht verloop. By de eerste stemming kreeg de eerste kandidaat van het bestuur, de heer P. G. J. Bakker uit Voorschoten, één stem meer dan zijn opponent en medebestuurslid J. Ibelings (27 tegen 26). Hoewel juristen in het gezelschap van mening waren, dat de heer Bakker formeel als gekozen kon worden be schouwd met de helft van de geldige stemmen plus een halve stem, verzocht de heer Bakker zelf als eerste om eer herstemming bracht evenwel duidelijk- wilde hy een duideiyker uitspraak. De herstemming bracht evenwel duireiyk- heid ten gunste van drs. Ibelings, want de nieuwe voorzitter kreeg 29 stemmen en de heer Bakker 25. Aan de verkiezing van een voorzitter gingen ook nog verkiezingen vooraf vier nieuwe bestuursleden. Gekozen werden drs. N. S. Blans uit Leider dorp in de vakature Fortanier en na herstemmingen mevr. M. A. Gardeniers- Berendsen. Mej. A. M. van Rooy uit Leiden en de heer N. P. van Dijk uit Hillegom werden zonder veel moeilykhe- Voortreffelijk Uitvoerig werd uiteraard ook stil ge staan by het afscheid van propaganda leider C. Fortanier, die eveneens met zyn echtgenote ter vergadering was geko- De heer De Kousemaeker zei, dat de heer Fortanier als propagandaleider voortreffeiyk voldaan heeft aan zyn op dracht 't bedryven van eerlijke, objectie ve, actuele en intensieve propaganda. Een hoogtepunt in zyn activiteiten was de organisatie van de verkiezingsbyeen- komst in '67 in de Stadsgehoorzaal, een evenement, dat zelfs vijandelijke be langstelling had getrokken en dat door o.m. minister Luns de best georgani seerde byeenkomst werd genoemd. Na hem hulde en dank gebracht te hebben wenste de heer De Kousemaeker de ver schillende propagandaleiders voorspoe dig verder herstel toe en nog een vrucht baar lidmaatschap van Prov. Staten. ADVERTENTIE ONDERGOED internationaal bekroond Herenstraat 83 - Breestraat 137 Na een uitgebreid onderzoek, waarby ook Interpol en de afdeling opsporings bijstand te Den Haag werd ingescha keld, heeft de Noordwykse recherche een Duitser kunnen opsporen, die niet enkele handlangers op 80 juni heeft in gebroken In het kantoor van De Graaff Bross en S. A. van Konijnenburg aan de Schiestraat. Men trachtte daar, overigens zonder succes, een brandkast open te bran den, waarby apparatuur werd gebruikt, die, zoals later bleek, ontvreemd was in „Boerenburg", ten nadele van de firma Putman. Behalve de branders en gas- en zuur- stofflessen, verdween by deze firma ook voor een flink bedrag aan gereedschap- De moeite van de inbrekers werd slecht beloond, want in het kantoor be vond zich praktisch geen geld. De daders vertrokken, na by wyze van afscheid de woorden „Viele grüsze aus Wuppertal" in een gevelsteen te hebben gekrast. Kenteken Deze „beleefdheid" is hen noodlottig geworden, want in verband daarmede herinnerde een joge Noordwykse hoofd agent zich, dat hij een paar dagen voor de Inbraak 's nachts op de Schiestraat een Duits volkswagenbusje had zien GEWICHTHEFFEN De L.K.V. „De Spartaan" start mor gen de kompetitie met een thuiswed strijd tegen 't sterke Olympia (Utrecht). De Spartaan heeft twee teams opge steld, een in groep A en een in groep B. De ploegen zijn als volgt opgesteld: Ploeg A: A. HlUebrand, H. Zirkzee, Th. Sanders, S. Holswilder, D. v. t Riet, Ploeg B: J. Mark, A. Swagers, A. de Bruin, A. Labruiere, S. Willemse. De wedstrijden die om 2 uur beginnen, vinden plaats in het klublokaal aan de Oude Vest. Omdat In het kantoor van De Graaff Bros al eens eerder was ingebroken, had hij voor alle zekerheid het kente ken genoteerd. Deze accuratesse leverde een belangryke bydrage tot oplossing van de zaak. Het kenteken bleek te zyn afgegeven aan een 26-jarlge oosterbuur, die ook door de politie te Bremen voor vermo gensdelicten werd gezocht. Na zyn ar restatie leverden de door de Noordwyk se recherche gevonden sporen het on omstotelijk bewijs, dat de man ook in het kantoor van het bloembollenbedryf was geweest. ADVERTENTIE kleuren: bleu, wit, beige vanaf 5.50 Natuurlijk bij HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 M I D Z A De toneelgroep van 't Fioretti-lyceuni uit. Lisse, dat gisteravond te gast was op de experimentele avond In 't Agncs-lyeeum Fioretti op bezoek bij Agnes en Bona Niet alleen de schoolgebouwen, maar ook de schoolavonden zijn van maar ook de scholavonden zijn van ka rakter veranderd. Geen speeches,slechts een enkel inleidend woord, als welkom van een der leerlingen. De ontspan ningsverenigingen van het Agnes- en Bonaventuralyceum organiseerden gis teravond voor leerlingen van de hogere klassen een kleinkunstavond, welke werd verzorgd door scholieren van het Fioretti-college uit Lisse. WAT DE AVOND in de aula van het Agnes-lyceum wel met andere school avonden gemeen had, was de nogal „losse" organisatie van een en ander. Veel misverstanden over licht, geluid, volgorde van optreden en aankondi ging, maakten een niet gering deel van het programma uit. In elk geval heeft dit nog by gedragen tot de sfeer van een schoolavond. Het programma werd geopend door André van Elburg, die enkele liedjes zong en zichelf begeleiddeop de gitaar. Op zich wel aardig, maar jammer dat niet alleen de liedjes van de grote sterren in dit genre waren „geleend", maar ook stemgeluid Boudewijn de Groot en Jaap Fischer. Ria v. d. Geest en Reinier Brandsten hebben goede stemmen en een aardige voordracht. Hun nummer was op een enkel liedje na aangenaam om te zien en te horen. Joop v. d. Bruggen en Henk Slats droegen hun steentje bij met misschien niet zo mooie, maar (naar wij vermoeden) wel originele liedjes. Een bepaald sterk nummer was het „symfonisch gedicht" van André Douw en Boudewijn Büch. Een poëtische poging werd gedaan om de zaal mee te krijgen, in een Ode aan de Noordzee. Bepaalde stemmingen werden opgeroepen, door in snelle op eenvolging, reeksen van verwante be grippen uit te spreken. Wil een der gelijke poging slagen, dan is een eerste vereiste dat de zaali stil is, en daar ontbrak het helaas aan. Een tweede voorwaarde is dat men niet moet willen te lang de aandacht te houden. Ook Noordzee heeft haar grenzen. Des niettegenstaande een opvallend num mer, tussen obligate. „DE APPEL" te een (toneel)spel dat samengesteld en gespeeld werd door leerlingen van het Fioretti-college. intonatie deden sterk denken aan De heer N. Q. Versteegen, leraar aan de school, zorgde voor het thema, maar de leerlingen zelf hebben aan de ge dachte gesealte weten te geven. Naar hun eigen zeggen is het spel gaande weg „gegroeid". En dat was te zien. Zelden hebben we jeugdige tonelisten zo ontspannen zien spelen, er was aan het spel niets kunstmatigs; de oorzaak moet vooral in de eenvoudige en na tuurlijke hedendaagse teksten gezocht worden, lijkt ons. De appel, een veel gebruikt symbool, wordt nu eens ge bruikt als teken van verval en neer gang. De mens is gevangen in zijn eigen wereld en ieder zoekt zijn eigen weg om aan beklemming te ontkomen. De fantasie lijkt uitkomst te bieden. Maar bij het nuttigen van de alle daagse vrucht komt de werkelijkheid weer. Het is niet mogelijk de vele medespelenden te noemen Voor Jan Zwetsloot maken we echter een uit zondering. Zijn presentatie van de vermoeide echtgenoot en de machts wellustige koning kan als bijzonder gekenmerkt worden. Voor regisseur en spelers lof voor dit originele stuk. Truus van der Spek van het Agnes- lyceum besloot met woorden van dank de druk bezochte avond. A.St. Prachtige rol van Jean Seberg in: STUDIO: Zoal» vogels sterven in Pern De 50-jarige schryver Romain Gary (Fr.) heeft allang naam gemaakt met zyn omvangrijk oeuvre. In „Zoals vogel» sterven In Peru" heeft hy karakters geschapen, sterke ka rakters zonder enige karlkaturele aanleg. Hy bouwde het thema op om een frigide vrouw, een nymfomane, gespeeld door Jean Seberg (als Adriana). Adrlana vindt zichzelf een pathologisch geval, wat ze prolleert af te reage ren door met een groot aantal mannen mee te gaan. De mannen vechten om haar, doden elkaar: het doet haar weinig of niets. Haar wettige echtgenoot doet vele, tevergeefse, pogingen Adriana voor zich te behouden. Hy heeft zelfs een chauffeur-moordenaar ln dienst genomen. Het lijkt op het laatst, dat Adriana de ware liefde heeft gevonden, ln een strandrestaurant. Maar dan komen haar echtgenoot en diens chauffeur binnen De film ls zeer gevoelig en knap gemaakt. De scènes van de vogels die naar Peru komen van hun kale rotsen (waar ze hun toevlucht voor de mensen hebben gevonden) zyn geraffineerd en gevoelig gemaakt. Zeer ver is de parallel tussen de stervende vogels en de nymfomane Adriana ge trokken. Rest ons nog een woord van waardering voor de fotografie van Christian Matras en de regie van de scenarioschryver, Romain Cary. Keuring: 18 jaar. Origineel liefdesspel TRIANON: Engel der liefde Een soort erotische „detective", inet meer Inhoud dun de overmatig met sex gelardeerde aankondiging doet verwachten, vinden we in l'Elrangère (Engel der liefde), waurin .Marie- France Boyer, bekend uit „Le Bonheur", nu onder de pseudoniem Bar bare en Sylvia de hoofdrol speelt. Werkeiyk wel van enig niveau moeten we zeggen, waarin de sponning tot het optimale wordt opgevoerd. De ontknoping volgt zoals gebrui kelijk aan het eind, en natuuriyk geheel anders dan wie ook zou ver moeden. Daarom is een onthulling hier minder op z'n plaats. Het mooie meisje, dat op een drukke middag ln Parijs achterna gezeten wordt, en de twee mannen die haar achtervolgen biyken geheel anders te zyn dan ze zich voordoen. Zy wordt opgevangen door de schrijver en uitgever Francois Pierre Vaneck), of liever gezegd, ze dringt zich aan hem op, en hy verleeht haar onderdak ln zyn landhuisje aan de buitenkant van Parijs. Zy vertelt hem lets over haar leven. Of dit waar ls, wordt aan het eind pas duldeiyk, wanneer de schryver ontgoocheld achterbiyft. Een film die zowel boetend ls aan iphoud^ als aan techniek. Regisseur Sergio Gobbl komt lof toe voor zyn onverwachte originaliteit. Keurlngi 18 jaar. Spervuur van schoten LIDO: Wanted Montgomery Wood, Lee van Cleef en CUnt Eastwood vormen het grote western-trio. Wie precies de grootste kan worden ge noemd ls moeliyk te zeggen. Binnenkort z||n Wood en Van Cleef te zien in de film „I giorni dell' ira" en uit dat sterrengevecht zal waarschyniyk een triomfator te voorschyn komen. In de film „Wanted" speelt Montgo mery Wood vrywel zonder concurrentie. De mooie jongen, die zich al enkele tyd aan de top 'handhaaft en daaTby niet met lege handen behoefde te biyven staan, voert ook deze schlet- opdracht feilloos uit. Want geschoten wordt er, hetgeen weer een massa figuranten op de been brengt. Allemaal sneuvelen ze weer door het sper vuur van schoten uit de constant rokende revolver van Wood, die ditmaal twee figuranten tot leven brengt. Eerst die van een sheriff, Gary Ryan, en later als de voortvluchtige bandiet. Als een schurk wordt hy beschouwd wanneer hy een van de bewoners neerschiet. Een gemene actie ln de ogen van de bevolking, die niets van een complot tussen de burgemeester (een gefortuneerd man die zyn bezittingen uitbreidt door het vervalsen van de brandmerken van de koelen) en zijn handlangers. Een wilde achter volging is het resultaat. Een jacht, die niet bepaald zonder bloedvergieten verloopt. Keuring :18 jaar. Lugubere doodgraver LUXOR: Myn naam Is Pecos Als men op de naam van een film af gaat, dan kan men met een titel al» „Myn naam Is Pecos" alle kanten op. In het theater biykt. dan pas, dat men met een onvervalste western te maken heeft. Een western, waarin alles zit wat er In thuis hoort: harde jongens, stoere knapen, boeven, mooie meisjes, revolvers en wat al niet meer! Het meest originele, dat ln „Myn naam is Pecos" voorkomt, ls de lugu bere doodgraver Morton, die een hele kwaiyke rol speelt ln de strijd tussen een zekere Pecos en de bende van Joe Kline. Laatstgenoemde heeft de familie van Pecos uitgemoord en dat moet uiteraard gewroken worden. Pecos doet dat met veel revolvervechtvakmanschap. Hy ls uiterst snel met zyn „gun" en de bende van Joe Kline moet dan ook tenslotte zowel letteriyic als flguuriyk het loodje leggen. De keuring voor deze boelende western is: 18 jaar. K&O-voorstelling CAMERAi Allez France Woensdag jl. draalde in Camera weer „Alles France", de komieke film van Robert Dhéry. Dhéry, al bekend van „La belle Amérlcaine", bracht met „Allez France" zyn tweede sprankelende film, volgestouwd met Franse humor, wuarin een tikkeltje satire steeds aanwezig ls, maar nimmer scherp of bytend. Dhéry zelf speelt de clown van de film, een verhaal over rugby-supporter» In Engeland, die na de wedMryd nog duchtig aan de zwier gaan. Robert staat ln de film aan de vooravond van zyn huweiyk. Iiy „knijpt er echter stiekum tussenuit", om zyn favoriete ploeg te zien spelen. In de wacht kamer van de tandarts, \\aur hy terechtkomt als een mede-supporter hem uit dol enthousiasme een tand uitslaat, verruilt hy zyn Jas met liet uniform van een politie agent, nr. 202. Waarmee dc verwikkelingen beginnen. Geheel argeloos redt hy een Engelse schone; beter gezegd: dé Engelse schone, want het is Diana Dors. Een poll- tiecomlté wil hem ter huldiging en promotie naar de inspekteur brengen, maar dan ls hij verdwenen. Als de intrige uitgewerkt lykt, en Robert ln het vliegtuig wil stappen, kan hij de verleiding niet weerstaan een marine- pet op te zetten; waarmee hy voor een marinier wordt aangezien. Tevens verschynt op dat moment het woordje „einde" op het doek. De keuring voor deze film, die zéker nog wel vaker In de Leidse bioscopen zal zyn te zien en niet alleen voor K&O, 1b alle leeftyden. Nachtvoorstellingen REX draait 's nachts Felllnl's H\/t, een boeiend en onthutsend meester werk van deze grote Italiaanse regisseur. Beroemd geworden met „Mondo Cane" (deel I en TI) bereikte hy een hoogtepunt met „Africa Addio", waarin op een onthutsende manier (er wordt zelfs beweerd „fascistische") het wrede ln de mens wordt getoond. Keuring voor „8%" is 18 jaar. CAMERA geeft vrydag- en zaterdagnacht (v.a. 23(30 uur) voorstellingen van „II demonlo", waarin de Israëlische filmster Dahlia Lavi een hoofd rol speelt. De knappe regie van dit filmwerk, dat do Nederlandse titel „Bezeten" draagt, is van Brunello Rondl. Gezegd wordt dat de ver filmde gebeurtenissen, zeer schokkend, authentiek zyn. Keuring: 18 Jaar. Prolongaties Voor maar liefst de vyfde week draalt ln CAMERA „Hot wonder van do liefde" van Oswalt Kolle. Kolle stelt hierin de verhouding mnn-vronw op sexueel gebied ter sprake. Omdat hy In zyn beschouwing hier en dour en kele facetten buiten beschouwing heeft gelaten, ls een strikt volwassen levensvisie noodzakelijk.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3