ERNST HAPPEL: „WAAROM IN KEULEN NIET TEGEN VERHOUDING IN WINNEN?" En toen verscheen invaller Jendrossek FC KÖLN VIERDE DE SCHLEMIELIGE WINST KEES AARTS: „DAT SCHOT VAN MIJ ZAT ERIN Breuk tussen NAC en Bouwmeester Met „sorry was alles in orde geweest Thie kreeg twee schoten en het tweede was raak LEP' Liever met 1-0 achter dan met 2-0 voor... WOENSDAG 13 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT/ PAGINA T' Dit ia dan hel moment 10aarvan men later in A.D.O.-kringen zei, dat de hal achter de doellij" gestopt iverd. Kees Aarts (niet zichtbaarheeft ii geschoten. Tussen spartelende Duitsers door rolde de bal over de doellijn. Scheidorechter Maehin DEN HAAG Paul Heyeres en Ton Thie, twee doelmannen, de eerste van 1 FC Köln, de tweede van ADO. De eerste met alle geluk dat de voetbalwereld bijeen kan brengen, de tweede met een bijna werke loze avond. Vijf minuten voor het einde kreeg Ton Thie het eerste werkelijke schot te verwerken. Twee minuten later volgde het tweede in deze gehele wedstrijd. Inval ler Jürgen Jendrossek, zorgvuldig uit de eigen rijen opgekweekt, vuurde van zeker dertig meter. Ton Thie, verstijfd van de kou, ging iets te langzaam naar de grond. Hij raakte de bal nog wel met de vuist aan maar via de paal sprong het leer tegen het net. Het eerste duel van de tweede ronde voor het Europa-Cuptoernooi voor beker winnaars had voor ADO een bitter slot gekregen. Er kon alleen winst gepuurd worden uit de ongeloofwaardige inzet van de Haagse formatie, uit het feit dat de sterren in de Duitse ploeg alle foefjes en slimme zetjes hadden geprobeerd maar nimmer tot daden konden komen die de defensie van ADO verontrustten en uit de wetenschap dat er uitnemend partij was gegeven. Meer nog, ADO had driekwart van de wedstrijd een grote veldmeerder- heid gehad. Er was ook geschoten, uit alle denkbare standen. Maar de sterke Keulse verdediging had een portie fortuin mee gebracht waarvan geen enkele aanval terug zou hebben. Er was altijd wel een toevallig uitgestoken been, er was steeds een lichaam dat Haags succes in de weg stond- Een A.D.O.-vlag voor Overath, een-Kolnwlmpel voor Heynen. Een vriendelijk handje en een bemoedigende knik. „Ceremonie protocolaire" voor een voetbalwedstrijd m«t een internationaal tintje. (Van o e sportredactie) BREDA Een poging van het bestuur van NAC en trainer Leo Canjels om de straf voor Frans Bouwmeester sr. tot een minimum te beperken, is gisteren mislukt. i gesprek met voorzitter J. Raaymakers in de ochtenduren had Bouwmeester later op de dag een onderhoud met Leo Canjels. Beiden werden het eens over de gang van zaken zondag (Bouwmeester liep tegen Heracles kwaad uit het veld), Bouwmeester die erkende dat zUn gedrag niet juist was geweest weigerde om zijn verontschuldigingen te maken tegenover zijn medespelers. En Leo Canjels. Het gesprek liep op dit punt „stuk" en Frans Bouwmeester weigerde aan de training van gisteravond deel te r Hjj vertrok. NAC noch Leo Canjels zullen verdere toenaderingspogingen doen. Voorzitter Raaymakers: „We wachten maar af. Ons bestuur legt zich neer bij de beslissingen van Leo Canjels. Hij heeft de leiding en wij staan achter hem". De beslissing van Leo Canjels houdt Jn, lat er van NAC-zijde geen enkele actie wordt ondernomen om Bouwmeester te bewegen terug te komen. Leo Canjels: „Ik heb tegen Frans gezegd: als hij wil voetballen moet hij maar naar mij komen en ik niet naar hem". „O.k.", antwoordde hij, „dat is af gesproken". Met die woorden zijn we uit elkaar gegaan. Voor mij was er geen enkele reden meer tot praten toen Bouw- ster weigerde tegenover de spelers excuus te maken. De jongens zijn zondag door hem in ernstige mate ge dupeerd en vinden het feit dat hij uit het veld liep een zeer kwalijke zaak" „Uit een gesprek met aanvoerder Adri Pelkmans heb ik begrepen, dat de spelei s het gebeurde hoog opnemen. Ze staan vol ledig achter mij. Toen Bouwmeester toe gaf, dat zijn houding te bekritiseren was, vond is het niet meer dan billijk, dat hij zijn collega's zijn verontschuldigingen zou- aanbieden. Met het woord „sorry' was alles in orde geweest. Maar Frans weigerde dat. Ik heb toegegeven dat ik die krachtterm, waarover hij gebelgd was, niet hhd mogen gebibiken. Ik deed het wel binnensmonds, maar voor hem toch nog hoorbaar. Ik had dat niet mogen Piet Giesen, kletsnat onder de douche vandaan, zei het zo: „Als zc met .10 hadden verloren, hadden ze niets te vertellen gehad". Het woord „schlemielig" ten opzichte van de nederlaag woe in de hete kleedkamer niet van de lucht. F.n dan was er nog dat schot van Kees Aarts, tussen de negende en tiende hoekschop voor ADO. Zo'n tien minuten voor het einde kreeg Aarts uit de negende hoekschop de bal, draaide zich om en schoot in. „Ik stond er toch zeker vlakbij. Die keeper schopte hem zo'n stuk achter de doellijn weg", en Aarts hield zijn handen zeker een dertig centimeter van elkaar. „Hij schopte met zijn linkerbeen, zo goed heb Ik het gezien." Lex Schoenmaker vulde aan: „Maar wat deden die lui. Lambert Maassen en ik sprongen toe na die hoekschop en Kees schoot. Onmiddellijk lieten drie Duitsers zioh in het doel vallen en toen kon de scheidsrechter ook niet meer zien waar die bal bleef. Maar hü zat erin. zo zeker als wat". opgedragen aan Biskup en Weber, enorm sterk in kopballen, volgde als een scha duw Lambert Maassen, die het ook van die ballen moet hebben. Het was een bleef nakaarten. De 1 FC Köln had de uitwedstrijd met 10 ge wonnen en het zal een nog sterker spelend ADO moeten zijn dat de Duitsers van de derde ronde kan afhouden. „We hebben een kans. Als we zo spelen als vandaag, zijn we niet kansloos", oor deelde Maassen, die voor het eerst na zijn knieblessure weer in de hoofdmacht speelde. ADO was teleurgesteld, natuurlijk, maar het semiprofvoetbal heeft het team wel zo gestaald dat het duivels goed weet dat de doelpunten tellen. En die kwamen er niet aan Haagse zijde, alle verwoede pogingen ten spijt, alle steun van het tweeëntwintigduizendkoppige publiek ten spijt. Ze hadden er zin m op de tribunes. Langzaam uithalend klonk het „ADOooooo - ADOooooo" over het veld, vuurpijlen doorkliefden de lucht en tussen de petjes in de club kleuren werd schaars met roodwitte vlaggen gezwaaid. FC Köln had ook een legioentje meegebracht, Die mannen en enkele vrouwen hieven vooralsnog geen spreekkoren aan en zongen geen strijdliederen. Ze wisten dat hun ploeg in de competitie nog geen uitwedstrijd had gewonnen. En ze zagen hoe ADO geladen was met cupfighters- mentaliteit. Als een storm loeide de teleurstelling over het veld bij een mis lukte scoringspoglng van ADO. En die pogingen werden steeds talrijker. De in trainingsbroek gestoken Paul Heyeres schroeide de vingers aan een schot van Maassen, aan een inzet van Heijnen. Hij zag schoten van De Zoete naast zijn,doel vliegen en de stuipen vielen hem op het lijf toen in een éénendertigste minuut De Zoete keihard van de zijkant af tegen I de lat schoot. De terugspringende bal werd door Maassen op de juiste wijze hoofd omlaag ingekopt. Toevallig was er de knie van Werner Biskup die de bal remde. De Duitse trainer Hans Merkle had een andere tactiek toegepast. ADO- trainer Ernst Happel had vijf keer FC Köln zien spelen en al die keren stond Wolfgang Weber de rol van Ausputzer te vertolken. Dat karwei was gisteravond Problemen Intussen stond Ton Thie onder de Haagse lat te kleumen. Wat hij te doen kreeg, was van geen belang: een paar teruggespeelde ballen. Eenmaal had hij zijn doel moeten verlaten toen Blusch, getooid met nummer 3 maar in feite als spits opererend, na een lange rush ge vaarlijk dreigde te worden. Thie was hij al voorbij maar er kwam hulp in de vorm van Weimar opdagen. Blusch was ook de man die na een fraaie combinatie pal naast 't doel schoot. Verdere wapen feiten konden de Duitsers in de eerste helft niet aandragen, maar zij hadden getoond wel degelijk te kunnen voet ballen, ondanks de indruk dat zij zich meer inspanden voor een gelijkspel dan voor de volle winst. Zodra de ploeg tijd ging rekken, op balbezit gingen spelen, bleek de grotere klasse, die dan wel niet bijster imponerend was, maar het ging gemakkelijker dan bij ADO, dat het wederom van onverzettelijkheid en inzet moest hebben, en die waren er dan ook in meer dan voldoende mate. Daarom stoiul de defensie van FC Köln zo dikwijls voor grote problemen. Af en toe trad doelman Heyeres zwak op maar dan was er toch altijd weer een redder en niet eens steeds „met de hersens erbij", dikwijls met puur geluk. Nog feller Het is een afgezaagd excuus, dat vijandelijke geluk, maar ditmaal was het er wel degelijk aan Keulse zijde. De indrukwekkende Haagse aanhang voerde dan ook massaal na de rust de zilver vloot binnen de omheining van het veld, wetend dat dit ADO niet bij voorbaat als uitgeschakeld behoefde te worden beschouwd. En dan kan men er de tot nationale voetbalhymne verheven ode aan Piet Hein wel tegenaan gooien. Nog feller ging ADO op de aanvul «pelen. Onophoudelijk trokken de verdedigers Van der Burch en Vos naar Voren. Ze drongen door tot in het doelgebied en schuwden het schieten niet. Maar het had allemaal zo weinig zin. Eens werd de bal tot viermaal toe ingeschoten, met doelman Heyeres in kansloze positie. Die benen en lichamen waren er echter steeds. Nu eens kroop Biskup kermend over de grond, dan weer A.D.O. streed verbeten om in Den Haag in ieder geval voor treffers te zorgen, die perspectief zouden bieden return. Piet de Zoete „beklimt" Kölndoelman Heyeres. Wolfgang Weber schermt het doel af. Thielen, maar ze hadden, bU wijze van spreken, hun leven over voor het voor komen van een treffer. Onvervaard wierpen ze zich voor de bal, voor de De weinige keren dat FC Köln op een hogere versnelling overging, warep te tellen. Dan moest ADO weliswaar terug muar nimmer ontstonden levens gevaarlijke momenten voor het doel van Thie. En steeds weer trok ADO het initiatief tot zich. Drie hoekschoppen achter elkaar moest FC Köln in barre nood schenken. Doelman Heyeres gleed op goed geluk tegen een bal aan die Heijnen net wilde inschieten. De zilvervloot was al afgemeerd, de papieren petjes verscheurd. Men had het ingezien: het was onbegonnen werk voor ADO. Injectiespuit 3'oen ve vschcen «TUrgen Jendrossek in de plaats van de befaamde schutter Hannes 'uNi'vaïé 'geen (Keulse) potten had kunnen breken. Hij bracht weer pit in de aanval want die was er door de Haagse defensie wel nagenoeg uitge haald. Flohe probeerde het soms met minder olrbare middelen omdat hij in Harry Vos, zeer tot zijn ongenoegen, zijn meerdere moest erkennen. Eigenlijk had FC Köln het ook al opgegeven. Die OO was de Duitsers meer dan genoeg. Jendrossek werkte als een injectie spuit. Hij wilde nog wel. En nadat Kees Aarts wel of niet over de doellijn had gescholen, loste Hornig, die voor de rust met listige bewegingen was opgevallen maar daarna ook al niet meer tot grote hoogte kwam, het eerste schot. Jendros sek probeerde het ook.... en het was raak. Maassen: ..Als Ton warm is, pakt hij die bal toch. Maar hij had J de hele wedstrijd niets te doen j gehad". Lex Schoenmaker reeo- luut: ..Die bal zat erin". Nakaar ten. De zware bassen hadden het Duitse clublied al laten klinken en ze waren elkaar dolblij om de schouders gevallen. Maar dat het een schlemielige winst was, is buiten kijf. Op 27 november krijgt ADO de tweede kans en men weet dat het tevens de laatste is.... FRANS BOUWMEESTER (Va nze sportredac DEN HAAG Terwijl de honderd- twintig man van liet Dordtsc muziek korps .lubal met enige forse „pedaal"- trappen een einde maakten aan hun frmidabele Zuidamerikaanse show en en ruimte achter de omheining van het Zuiderpark opzochten, keerde het ADO-elftal in ongewijzigde opstelling binnen de HJncn terug voor de tweede helft. In ongewijzigde opstelling, dal wil zefcgen mét Weimar en mèt Lam bert Maassen, van wie trainer Ernst Happel had gesuggereerd dat zü wel licht maar één belli zouden meespelen. He ADO-trainer volvoerde zijn voor nemen dat hij misschien mede in de openbaarheid had gebracht in hel kader van de psychologische oorlog voering rond Europa-Cupduels niet. Er was trouwens geen enkele reden toe. want Weimar en Maassen speel den een beste wedstrijd (zoals ook de Haagse burgemeester mr. Marijnrti in de ereloge constateerde) en hadden er blijk van gegeven van hun blessure ge enlast meer te ondervinden en de conditie te kunnen opbrengen de twee de helft met volle inzet te kunnen Niettemin: er was in het ADO-kamp na afloop van onmiskenbare teleur- steling sprake, teleurstelling als eerste onder woorden gebracht door manager Eddie Hartman: .,En nu kan iedereen wel zeggen dat het een ongelukkige nederlaag is en dat vind ik zelf ook maar het blijft een nedeilaug" Waarbij trainer Happel zich aansloot „Natuurlijk ben ik teleurgesteld, want we hebben verloren". Maar de somberheid was niet zo groot en de nederlaag zo klein dat er in de Haagse Uleedkamc-r enige hoop bleet gloren op een gunstig resultaat in de uitwedstrijd op 'J7 november. Al was het wellicht alleen maar om zichzelf moed in te «preken. „Want", zo ver klaarde Ernst Happel, „vandaag heb ben we tegen de verhouding in ver loren, waarom zouden we iq Keulen niet tegen de verhouding ln kunnen winnen. Vergeet nooit, meine Herren, dat de bal rund 1st". Voor de Haagse rechtsachter Theo van der Burch was dat allang een beken de zaak. In zijn zone was de aanval ontstaan waaruit de Keulse invaller Jondrossek het enige doelpunt scoorde „Maar", liet ADO's rechtsback na af loop weten, „toen die vent mij wilde passeren maakte ik een sliding, waar uit met bal en al over de outlijn gleed. Die grensrechter had voor een uitbal moeten vlaggen", en met een wit van woede vertrokken gezicht schudde hij woest het hoofd over zulk Toelichting Desondanks meende tralurr llappel nog wel reëele perspectieven te on derkennen voor de uitwedstrijd in bel Müngersdorfstadion in Keulen: „Mcinr Herren, na wat Ik vanavond van de Duitsers gezien heb - en heus, hun spel heeft mü echt niet overtuigd sta Ik liever met 10 achter, dan inet 't0 voor". Een uitspraak die uiter aard toelichting behoefde: „Kijk eens, wij hebben eigenlijk maar weinig meer te verliezen. We kunnen nu veel rustiger spelen dan In de wedstrijd van vanavond. Maar FC Köln zal zich met die geringe voorsprong ongetwij feld zenuwachtig tonen. Wellicht dal wij daar gebruik van kunnen maken". Waarbij daa bij ADO wanneer de zaken zullen verlopen als Happel hoopt de schutterij trefzekerder op schot zal moeten zijn dan gisteravond in het Zuiderpark. Trainer Happel: „Door de consequente mandekking van FC Köln hadden we vrij weinig mogelijkheden. Vooral Weber meer dan dertig maal internationaal en een zeer geroutineerd speler gaf onze Lambert Maassen bij kopduels weinig kans. Men mag echter niet vergeten dat het voor een achterspeler altijd gemakkelijker Is zich in de lucht te bewegen dan een voorhoedespeler Toch hebben we nog genoeg kansen gehad. Zolang het li0 bleef, konden de Duitsers rustig blijven voetballen Maar veronderstel nu eens dat we ei eentjt hadden ingeschopt. dan had hun zelfvertrouwen echt wel een deuk ADO-suppoost als een Cerberus de deui', die naar de kleedkamers leidt, gesloten hield, had een dergelijk goed tegenspel niet verwacht. „Ik hei) ADO drie keer zien spelen. We speelden op zekerheid. Op nul. En we hebben met 1—0 gewonnen. Wat kunnen we ons Ik r [ekrei Ma: slecht: van ADO's trainer, zoals er ln het /.uiderpark lil de eerste dagen nog wel meer bomen zullen worden opgezet. Ernst Happel keerde daarom liever in de werkelijkheid terug: „MUn spelers hebben (onvervalste Hollandse uit drukking uit Oostenrijkse mond) hun stinkende best gedaan. Wat mag Ik Onvriendelijk Zo teleurgesteld de Haagse spelers en officials waren, zo tevreden was men bij FC Köln. Trainer Hans Merkle, die eerder voor de verzamelde pers in de bres sprong toen een onvriendelijke gen dut ADO mij Is meegevullci Merkle, die met zijn „buldog"-gezich eerder op een bokser dun voetbaltrainer lijkt, was zo eerlijk bekennen, dat zijn ploeg niet ov geluk te klagen had ,.ADO had ze veel kansen, maar ik had onze me: sen in de verdediging al van tevori gewaarschuwd dat ze het druk zoudi krijgen. Alle lof voor Weber i Biskup". Voor de Franse scheidsrechter Maehin waren er geen moeilijkheden geweest. Ill) had daarom veelvuldig de voor- deelregel kunnen toepassen, waardoor het spel nog aan tempo won. ..Iedere cupwedstrijd vergt een speciale in stelling. liet was een goede en cor recte wedstrijd, In „bon esprit" ge speeld. ADO heeft gedomineerd. Tres trlste dat het toch moest verliezen". ,,Had hij niet gezien dat de bal bij het schot van Kees Aarts de lijn was gepasseerd? Nee hoor, wuifde hij weg, aboluut niet Kólntrainer Hans Merkle hield het up het bankje niet meer uit. HU hurkte achter het heiligdom van zijn doelman en volgde daar gespannen de strijd.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7