HANS VAN MANEN JÉDompo Kabinet moet nog beslissen over NA VO-financiën „Ik ben ordinair genoeg om een mislukking in te calculeren mensen wat eexi xn.en.sexi Kamer krijgt volgende week uitsluitsel Kamer krijgt genoeg van afsplitsingen NBY zwicht voor eisen niet-erkende slepersbond Drs. Bogaers mogelijk in Eerste Kamer „BERAAD ZONDER ONS HEEFT GEEN WAARDE" Geen politieke vraagstukken in Parijs Pleegouders gezocht voor tieners Voor- en tegen standers van prof. Hooykaas op de vuist WOENSDAG 13 NOVEMBER I960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 „Een ballet kun je niet onder je kussen leggen" DEN HAAG Spannende uren voor het Nederlands Dans Theater, de hippe Haag se dochter van Terpsichoré, die vanavond in de Koninklijke Schouwburg het honderdste ballet in haar turbulent, negen jarig bestaan lanceert. Span nende uren ook voor de frêle choreograaf Hans van Manen, die dit jubileumklapstp „Three pieces" in precies vier weken gestalte heeft gegeven. Hij heeft er ook deze keer geen pen voor op papier gezet, maar zijn fantasieën direct op de ge spierde lijven van zijn solisten gemodelleerd. „Vergelijk het maar met een filmregisseur, die op de set pas zijn draaiboek maakt", zegt hij welwillend, „het is voor mij de enige manier om iets te Ballet is geen schilderij, waar je thuis lekker aan kunt knutselen. Het streek je hier, een kloddertje daar. Mijn werk gaat pas hier i, tussen de muren van de studio. Er moeten mensen komen, ;r wat mee willen doen. Dat vind ik het fascinerende van een choreografie. Je kunt het niet onder je hoofdkussens leggen en ;n nachtje op slapen. Je kunt ook niet op elk willekeurig ogen blik tegen je beste vriend zeggen: „Ik zal het je effe laten zien". Want dat kan pas, als er mee ge speeld wordt, als je lichamen ziet. Daarom heb ik na al die jaren ook geen voorkeur voor één van mijn balletten. Zodra ze niet meer gespeeld worden, ontsnappen ze je zintuigen en blijft hooguit de herinnerig over. Een ballet zonder mensen is ongrijpbaar, een zeepbel vol lucht. Maar ik kan wel kick krijgen, als ik zie, wat danseres met mijn materiaal doet; dan wordt je pas goed dui delijk, wat je nou eigenlijk ge droomd hebt. Een choreograaf is nu eenmaal een kwetsbare, afhan kelijke figuur, die alleen zijn doel beriekt door middel van een samenzwering. Hier, op de repe tities moet het gebeuren en dat lukt ook wel, omdat de danseres- en dansers werken vanuit dezelfde mentaliteit als ik. Ze bouwen met hun lichaam automa tisch mee aan mijn balletten. En Hans van Manen: drietrapsraket vol tegenstellingen. als ik zie, dat een bepaalde be weging niet aantikt bij een solist of bij de groep, dan verander ik dat meteen. Vuurrood hoofd Ik vraag me opeens af, of ik nou wel zo graag één van mijn ouwe balletten zou willen terugzien. Je hebt er indertijd een hoop werk aan gehad, maar ze blijven muur vast zitten in hun context, ze ver tegenwoordigen een afgebakende faze in mijn leven. Het is voorbij, we zijn goddank alweer een heel stuk verder, Als er op mijn 63ste herdenkingsavond met balletten van Van Manen kom, dan zal ik waarschijnlijk met een vuurood hoofd toekijken. Niet uit schaam te, laten we zeggen, een sympa thiek rood hoofd. Maar ik zal wel denken: „Jongen, jongen, wat wist je toen nog weinig, wat was je i knullige naïeveling. Nu ligt dat niet alleen aan raU. want de sfeer is ook veranderd. Ik ben er nu al van overtuigd, dat 1967 en 1968, laten we zeggen de late zestiger jaren in de geschie denis dezelfde betekenis krijgen als de Roaring Twenties Kijk maar om je heen en zie zelf, wat er allemaal gebeurt. Op elk ge bied, de mode, de hippies, de poli tiek, de Kerk. Alles is in bewe ging, overal gebeurt wat. Dat is enorm. Zelfs op de sportpagina's, die tot nog toe de meest blanco delen van de krant waren, vraagt men zich opeens af, of de Olym pische Spelen nog wel zin hebben. Bang voor taboe's Voor een choreograaf is verrukkelijk klimaat on werken. Ik voel nu, in 1968, on eindig veel vrijer dan in de tijd, dat ik Feestgericht of Kain en Abel schreef. Ook daarom zijn die stukken al hopeloos verouderd: ik drufde toen gewoon nog niet, wat ik nu zonder blikken of blo zen doe. Ik was toen bang, bang om mensen af te schrikken, die nog steeds vast zaten aan het idee, dat ballet bestond uit moaie, harmonische bewegingen. Bang voor taboe's, waarmee je misschien moeilijkheden zou krijgen. Ik merk, dat ik nu veel vrijer tegenover mezelf sta. Minder huichel dan vroeger. Toen zocht ik het in het verhaal, de anecdote. Een meisje, dat zich uit wanhoop dood danste. Je reinste compro mis. Nu is alles geconcentreerd op de beweging. Ik profiteer gewoon Daarom alleen is het al een zegen, dat we voor een belangrijk deel bestaan van subsidies. Het rijk is geen persoon, het is een enorm lichaam, dat honderden meningen ventileert. Maar stel je nu voor, dat we het moesten hebben van schenkingen. Dat er één marcaenas was, die elke keer in de buidel tastte. Dan zou je met lijf en ziel aan zo'n figuur vastzitten en vol komen afhankelijk zijn van zijn visie en willekeur. Hij zou bij voorbeeld op een gegeven moment kunnen zeggen: „Meneer Van Ma nen, wat u nou doet vind ik niet leuk meer. Daar steek ik mijn goeie geld niet in". Zo'n opmer king zou niet eens denkbeeldig zijn, want het establishment wint overal weer terrein. Mensen, die geen raad weten met hun eigen vrijheden, rennen in paniek de be houdende hoek in en spreken hun banvloek uit over alles, wat nieuw en ongewoon is in hun ogen. Dat is de tol, die voor de vrijheid be taald moet worden". Razende produktiviteit Zijn nieuwe ballet „Three Pieces" is het 22e, dat hij voor het Neder lands Danstheater heeft gemaakt. Kaalhoofdige made in USA-col- lega Benjamin Herkarvy heeft een gelijk aantal choreografieën op zijn naam staan en het wordt in de komende maanden dus een nek-aan-nek race in razende pro duktiviteit. („Er zit trouwens al weer wat aan te komen", onthult Van Manen achteloos, „iets heel anders dart" „Three Pieces". Ik houd ervan om me zelf voortdu rend voor het blok te zetten, om elke keer opnieuw een uitdaging aan te nemen. Tot nog toe heb ik gewerkt met een bepaald soort muziek. Het was altijd dwingend, rhetorisch. Voor mijn nieuwe bal let stap ik er resoluut vanaf en gebruik ik een stuk van de Ameri kaan John Cage, dat hij geschre ven heeft voor zegge en schrijve één vrouwenstem. Dat is gelijk weer andere koek). Tegenstellingen In de kantlijn van „Three Pieces" noteert hij nog- „Het zijn drie on afhankelijke delen, die wel één uitgangspunt hebben: de tegen stelling. Ik 1 aat voor de eerste keer de solisten niet meer uit de groep naar voren komen, maar geef ze een aparte opkomst. Dat had ik tot nu toe niet gedaan, om dat solisten nu voor mij niet pri mair zijn. In ouwe balletopvattin gen heeft de groep vaak alleen een decoratieve functie en dient hij ter ondersteuning van de so listen, maar in mijn balletten is daar nooit sprake van geweest. Voor mij hebben ze beide een spe ciale, belangrijke functie. Ik maak dat in het eerste deel ook duide lijk door de solisten in een ander tempo te laten dansen dan de groep. De ene keer zal de solist zich snel bewegen te midden van een slowmotion van de groep en bij de volgende beweging zal het weer net andersom zijn. Hiermbee hoop ik bereikt te hebben, d^t beide elementen groep e,n so listen voor het publiek toch overzichtelijk blijven. Het middendeel is een pas de deux, maar dan zonder anecdote. Dus geen harmonie, omdat twee mensen volmaakt in elkaar op gaan, maar een choreografie, die geen plaats overlaat voor dishar monie. Toch komt er een derde figuur, die er zich tussen wil wringen. Laten we zeggen: „Hij staat er bij en kijkt er naar". De dramatiek, die de indringer met zich meebrengt, los ik op via de humor. Op het hoogtepunt wordt het drama een komedie. Ik heb aan Harkarvy gevraagd, of hij het een leuke oplossing vond. „Leuk", riep ie verbijsterd, „het is het meest trieste, wat je ooit gemaakt hebt". Ik vond dat een waanzinnig mooi compliment, want zo had ik het ook bedoeld. Humor en dra matiek zijn broer en zuster en je hoeft maar één stapje te zetten om van de lacht in een bitter tranendal te komen. Voor het der de deel heb ik van vier solisten een groep gemaakt en de groep zelf verdeeld. Ik gebruik daarin passen, die nooit gebruikt worden voor een finale. Komische, realis tische, gekke, noem maar op. Zon der de continuïteit van de bewe ging in gevaar te brengen. Ander gesprek Je hoort het: The Pieces is vol komen anrlers dan mijn vorige balletten, en dat is ook de bedoe ling. Ik houd er van om risico's te nemen, om me zelf bloot te geven. Ik zou trouwens toch niet in staat zijn om me zelf te her halen, want ik kan niks onthou den. Als ik nou straks naar de studio ga en iemand vraagt: „Wat heb je met die man besproken", dan kan ik geen zin meer citeren. Ik kan misschien wel proberen het gesprek met mijn eigen woor den weer te geven, maar dan wordt het automatisch een ander gesprek. Zo is het ook met mUn balletten. Ik praat met vrienden, Ik klJk naar schllderUcn, stort me In een film, luister naar popmnzlek en elementen daaruit gebruik ik voor mUn dansen. Maar een schllderit op zlcli, ook al ben ik er helemaal kapot van, kan nooit uitgangspunt worden voor m(Jn ballet. Wel de mentaliteit, die eruit spreekt. Je doet wat met bet klimaat, met de sfeer, die om je heen hangt. Daar om blijf ik ook in Amsterdam wonen. Ik heb die stad gewoon nodig voor mUn inspiratie. Toch loop je altijd hel risico, dat je niet goed gegokt hebt. Je bouwt na al die jaren op een ge weldige brok ervaring, maar je ben ook kritischer geworden. Ik ken choreografen, die niks, wat ze maken, meer goed vinden. Die voor elke beweging een betere willen hebben. Ze zoeken net zo lang totdat ze het pistool hebben gevonden, waarmee ze zich een kogel door de kop jagen. Bij mij is daar, voor zover ik zie, geen kans op. Ik ben gelukkig niet ordinair genoeg om een mogelijke mis lukking gewoon in te calcu leren." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft de Tweede Kamer gistermiddag niet willen toegeven, dat Nederland zijn NAVO-bij- dragen met een maximum van ruim 200 miljoen gulden wil verhogen, wanneer (ie NAVO dit noodzakelijk acht. Minis ter Den Toom van Defensie zei gister middag alleen, dat het kabinet verschil lende mogelijkheden bestudeerd had om de achterstand in te lopen, maar dat nog geen definitieve financiële be slissing genomen is. „Deze beslissing hangt af 'van de NAVO-ministerraad in Brussel", aldus de minister tijdens een kort debat over deze kwestie, die ook door ons land vo rige week vrijdag al aan de orde gesteld De socialistische fractievoorzitter drs. J. den Uyl kreeg gistermiddag van de Tweede Kamer toestemming om over deze publikaties vragen te stellen aan de ministers Luns en Den Toom. De minister ,van Defensie wilde terecht niet ingaan op de vraag, hoe de dagbla den aan de cijfers van 200 of 250 miljoen gulden extra-NAVO-bijdragen van Ne derland kwamen. Hij kon daarover, zei hij, niet oordelen. Hij zei slechts, dat het kabinet de mogelijkheden besproken had over de aankoop van extra-tanks, over het niet verkopen van 20 Starfigh- ters aan Duitsland en over een aantal andere extra-voorzieningen ten behoeve van de NAVO-bijdragen van Nederland. Deze mogelijkheden betekenen alleen maar het terugbrengen van de achter stand tot redelijke proporties zei de minister gistermiddag. Deskundigen hebben de laatste dagen achter al becijferd, dat Nederland over een periode van enkele jaren zeker voor een miljard gulden achterstand heeft bij (ie NAVO. Dan pas is voor de volle hon derd procent aan de eisen voldaan. F-l 11 gaat terug naar Amerika WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse gevechtsbommenwerpers van het type F-l 11 met verstelbare vleugels, die in maart bij wijze van proef in Viet nam zijn ingezet, gaan terug naar Ame rika, zo is officieel in Washington mee gedeeld. De ophanging van de vleugels moet worden versterkt. Het zijn er vijf, die hun basis in Thailand hebben. Drie F-l ll's zijn in Vietnam verongelukt. Deze honderd procent is voor geen kei NAVO-land haalbaar. Voor Neder land is de kans hoogstens 500 miljoen gulden extra, verdeeld over enkele ja ren, die in de bestaande financiële situ atie echter ook niet opgebracht kunnen worden. Het kabinet wil, naar men zegt, niet verder gaan dan 200 of hoogstens 250 miljoen gulden. Maar dan moeten ook de andere NAVO-landen een derge lijk percentage bijdragen. Het kabinet zal volgende week m; dag een definitieve beslissing nemen de hand van de besluiten, die de NAVO- ministerraad deze week in Brussel neemt. De Tweede Kamer wordt onmid dellijk van de kabinetsbeslissing maandag op de hoogte gesteld en krijgt 19 of 20 november de gelegenheid hier over in het openbaar met de ministers Den Toom, Luns en Witteveen te discus- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer houdt zich vanmiddag opnieuw bezig met de versplintering, van de fracties. Mr. H. Kronenburg uit Breda heoft zich gistermiddag namelijk officieel los ge maakt van de grocp-Harmscn. Hij deed dit in een uitgebreid schrijven aan de Kamervoorzitter. Eerder maakte de PPR zich los van de KVP. De Tweede Kamer krijgt intussen ge noeg van dit soort merkwaardige poli tieke manoeuvres. Vanmiddag gaat met erover discussiëren op voorstel van de socialist drs. J. den Uyl. Het gaat de Kamer namelijk om de naamgeving van de nieuwe fracties en om de finan ciële en organisatorische eisen, die tel kens weer na afsplinteringen gesteld moeten worden. Mr. Kronenburg bijv. moet een eigen fractiekamer heb ben, schijnt ook een secretaresse nodig te hebben en krijgt zijn nieuwe fractie werkzaamheden gehonoreerd met een extra toelage als voorzitter. Ook al heeft hij maar een eenmansfractie. Het vreemdste in deze situatie is ech ter, dat de drie fracties, die uit de Boe renpartij geboren zijn, samen straks meer spreektijd kunnen krijgen dan de grotere fracties, die allang zitting heb ben. Dit ligt bij de Kamer niet zo ple zierig. Hier komt echter bij, dat de kiezer et meer weet wat hij aan zijn geko- ine heeft. De gekozene kan zich van 5 ene op de andere dag van zijn kie- ir los maken en op eigen politieke koers verder varen. UTRECHT (ANP) Het hoofdbestuur van de Nederlandse bond van verv< personeel heeft gistermiddag besloten zich te plaatsen achter de verlangens die zijn leden bij de sleepdiensten de stad in Rotterdam kenbaar hebben ge maakt. Zoals bekend hebben de NBV-le^ den gisteravond de CAO-eisen overge nomen van de niet erkende Onafhanke lijke bedrijfsorganisatie Verkeer. Deze eisen kwamen neer op een loons verhoging variërend van 10 tot 30 pro cent, een werktijdverkorting met drie uur per week en uitbreiding van de va kantie tot vier weken. het NBV-bestuuur zal deze verlangens met betrekking tot lonen, arbeidstijd en vakanties zo spoedig mogelijk meer ge detailleerd aan de werkgever meedelen dat wil zeggen dat het de percentages en uren letterlijk overneemt. Maar, zo vertelde de NBV-secretaris W. Kieboom, het kan wel eens zijn dat ons eindresul taat hoger uitkomt dan dat van de OBV".' „Een volledige capitulatie van de NBV, zo interpreteerde Leen van Os, secretaris van de niet erkende werknemersorgani satie OBV en leider van de 24-uursta- king van stadssleepbootpersoneel in Rot terdam, de mededeling van de Nederland se bond van vervoerspersoneel, dat zij zich achter de eisen van de stakende sleepbootpersoneelsleden stellen. De heer Van Os zei dinsdagavond voorts gelukkig te zijn met de NBV-uitspraak en geen plannen te hebben om een „concurren- tiezaak te maken van de NBV-neder- laag". „Het woord is nu aan de NBV- leden om ervoor te zorgen dat per 1 ja nuari de eisen zijn ingewilligd. Als er dan geen akkoord is tussen werkgevers en werknemers over deze punten, dan voeren wij opnieuw actie", zo verzeker de de heer Van Os. DEN HAAG De kans is groot, dat oud-minister drs. P. Bogaers volgend jaar voor de politieke Partij Radicalen lid van de Eerste Kamer zal worden, de lieer Bogaers trad enkele maanden geleden om gezondheidsredenen af als voorzitter van zijn partij. Volgend jaar zijn 38 leden van de senaat aan de beurt van aftreden. In de provinciale staten, die volgend jaar aan de verkiezingen voor de Eer ste Kamer deelnemen, zitten in totaaal zes radicalen: vijf in Limburg en een in Noord-Holland. Waarschijnlijk zal drs. Bogaers kandidaat worden gesteld voor Noord-Holland en Friesland. Kan didaatsstelling in Limburg zou zijn kan sen vergroten, Verklaring Zuid-Vietnam SAIGON (AP) Een woordvoerder coor de Zuidvietnamese regering heeft woensdag verklaard, dat verdere vre desbesprekingen tussen de Verenigde Staten en N.-Vietnam door de regering te Saigon zonder waarde zouden worden geacht, indien zij daaraan niet zou deel- De woordvoerder zei, dat de vredes voorwaarden alleen konden worden vast gesteld door rechtstreekse besprekingen tussen Hanoi en Saigon. Hij verklaarde, dat president Nguyen Van Thieu de Pa ri jse vredesbesprekingen vermoedelijk zou blijven boycotten totdat een voor Saigon aanvaardbare regeling voor deel neming zou zijn gevonden. Amerikaanse regeringsfunctionarissen achten het niet onmogelijk dat de Ver enigde Staten in Parijs de besprekingen (ADVERTENTIE) met Noord-Vietnam zullen voortzetten voorzover het militaire zaken betreft, maar geen politieke vraagstukken zul len willen behandelen ln afwezigheid van Zuid-Vietnam. Varl Bartch, woordvoerder van 't Sta te Departement, verklaarde dinsdag avond tegenover de pers dat de Verenig de Staten nog altijd hopen dat Zuid- Vietnam een delegatie naar Parijs zal zenden. „Maar tot dusver staat daar over nog niets vast", aldus Bartch. Kiesinger en zijn belaagster in Brussel BRUSSEL (ANP) Zowel bondskan selier Kiesinger als Beate Klarsfeld ,dc jonge vrouw die vorige week in Berlijn in 't nieuws kwam toen zij de bondskan selier n' oogvijg gaf, worden woensdag in Brussel verwacht. Kiesinger spreekt 's avonds voor een Belgisch genootschap over de vraag: „willen de Europeanen zich werkelijk verenigen?" Beat Klarsfeld wordt enige uren vroeger verwacht en zal aan het begin van de middag op een bijeenkomst in de vrije universiteit van Brussel een voordracht over het politieke verleden van de bondskanselier houden. Men acht het in Brussel niet uitge sloten, dat t 's avonds bij Kiesingers rede tot demonstraties kan komen. Technici van 't hoogheemraadschap Rijnland hebben gisteren een onderzoek ingesteld naar de olie, die via een lek in de oliepijpleiding RotterdamAmsterdam in de ring vaart van de Haarlemmermeer was terechtgekomen. UTRECHT (ANP) Ongeveer 9000 Nederlandse voogdijkinderen wonen bij pleeggezinnen en 11.000 in tehuizen. Een groot deel van de laatste groep moet te lang in de kinderhuizen blijven, om dat er te weinig pleegouders zijn. Vandaar, dat vla de actie ,,'n Nieuw begin" dit najaar voor de tweede maal een beroep wordt gedaan op de 20.000 30.000 Nederlandse echtparen die blij kens een recent onderzoek bereid zijn een pleegkind in hun huis op te nemen, die bereidheid in daden om te zetten. Bij de vorige actie bleek, dat onge veer een derde van de briefschrijvers impulsief en emotioneel reageert, maar zich terugtrekt zodra gevraagd wordt de aanmelding te concretiseren door het In vullen van een formulier. Het bleek, ook dat de voorkeur uitging naar pleeg kinderen Jonger dan tien jaar. Van hen waren er zoveel aanvaardbaar, dat er nu voor deze leeftijdsgroep zelfs een „re- servevoorraad" pleegouders is. Bij de komende actie gaat het dan ook om de grote groep jongens en meisjes van tien tot achttien jaar. Juist voor deze groep zijn pleeggezinnen buitengewoon belang rijk. De tieners In de kindertehuizen hebben vaak al een trieste geschiedenis achter de rug en missen de geborgen heid en de sfeer van een echt gezin. Echtparen die in principe iets voelen voor het pleogouderschap, kunnen schrij ven aan de actie ,,'n Nieuw Begin", postbus 8600, Amsterdam-7, UTRECHT (ANP) Onder de eerste jaarsrechtenstudenten van dc universi teit in Utrecht zijn gistermiddag dc voor- en tegenstanders van prof. mr. J. P. Hooykaas (die op 8 november bij de kroon zijn ontslag indiende) met elkaar op de vuist gegaan. De vechtpartij ont stond tijdens het college, dat In verband met het plotselinge vertrek van prof. Hooykaas werd overgenomen door mevr. E. J. Pfeiffer, wetenschappelijk ambte nares van de faculteit der rechtsgeleerd heid aan dc universiteit van Utrecht en tevens lid van de conventraad van de universiteit voor deze faculteit. Kort na de aanvang van het college rond twee uur, stapte een van de onge veer 200 annwezlge studenten naar voren, onderbrak het betoog van mr. Pfeiffer en kondigde aan dat iedereen zijn hand tekening kon plaatsen op een lijst die tot doel had te protesteren tegen de „me thodiek, die geleid had tot het ontslag van prof. Hooykaas". Direct na de aankondiging vnn de hand tekeningenactie ontstond een groot tu mult in de zaal. Leden van de kritische universiteit in Utrecht, voornamelijk ouderejaarsstudenten sociologie en psy chologie spraken hun verbazing en af keuring over de actie uit. Studenten, onder wie ook zesdejaars, kregen van sommige eerstejaars te horen, dat zij niet op het college thuis hoorden en zich moesten verwijderen. De oudere studenten riepen dat zij gerechtigd waren op vertoon van de college kaart elk college van de universiteit bij te wonen. In de daaropvolgende discussie trokken enige eerstejaars rechtenstuden ten een groepje ouderejaars van het po dium. Daarbij vielen harde klappen. Olympiade voor bloemisten UTRECHT (ANP) Mevrouw Fanny Blankers-Koen heeft woensdagavond ln het Utrechtse Tivoli de prijzen uitge reikt aan de winnaars van de tweede Fleuriadc '68, een nationale bloemachik- wedstrljd, die eens in de vier Jaar wordt gehouden, en als doel heeft de bloem- sierkunst in ons land op een nog hoger peil te brengen. De bloemen- en plantenbranche heeft in ons land jaarlijks een omzet van ruim 400 miljoen gulden. Hiervoor zorgen de ongeveer 2.400 gevestigde bloemen- en plantenzaken en de ruim 4.000 straathan delaars, de zgn. ambulante handel. ,De export brengt nog Jaarlijks 250 miljoen gulden op", aldus de voorzitter van Fleurop Nederland, de heer A. Korpel te Den Haag. Van de exportlanden ls Duitsland verreweg de belangrijkste: ruim 60 pet van alle uitvoer gaat naar de oosterburen. De heer Korpel vindt de straathandel geen concurrent voor zijn branche. „ZIJ zijn het die de bloemen populair maken. Zo zijn in feite onze grootste propagandisten". Er waren 60 finalisten. In de hoogste groep gingen de prijzen naar de heer P. Sluis uit Utrecht, mej. H. Oud uit Haarlem on mej. M. Oltshoom uit Mon- «tez.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5