TOCH KORT GEDING NOORDWIJKERHOUTERS ZONDEN FEESTMUZIEK UIT OP VERONICA Vergunningen tot carnavalsleut aan de Kaninefaaten uitgereikt Victor de Eerste" Diskussie-nota Senatus Praesidium Universiteitsbestuur iet verantwoordings plichten Toch een Nederlands record voor Truus Hennipman op 100 m? Volkstuinders krijgen ook in de toekomst ruimte Afstand woning-tuin niet bezwaarlijk meer Vuurwerk van kappersvaksterren Korfbalstanden Opnieuw Zuidhollands judokampioen bij De Vries IJSDAG 12 NOVEMBER 1968 DE LEID SE COURANT PAGINA 3 NIEUWE PRINS De VERGUNNINGEN om lekker gek te doen zijn gisteren weer uitgereikt. Elf lovember, 11.11 uur, het ma- fische tijdstip voor iedere car- navalfan, die zich tot aswoens- - dag weer op de malle toer mag «geven. Dat geldt dan natuur- Ijk ook voor de Kaninefaaten, de Noordwijkerhoutse ennishal op de muziek van de loetetoeters en de eigen Koe- illers het nieuwe seizoen in- ongen, hosten en dronken. Al iel dat laatste wel mee. Im- as geen volledige ver dunning, zodat men zich tevre den moest stellen met pils of en fles „sjampanje", een eigen irouwseltje, dat desalniettemin iest smaakte. Dat het voor ommigen toch nog mistig voor ogen werd is dan ook een faadsel, maar gelukkig hield iet overgrote deel de grijze nevel bulten en sloot de stille maanden, waarin de Raad van 3f echter verscheidene malen ïacte de presence gaf, met een konijnenfeest" af. Een feest- vond, die enkele uren eerder anuit de Noordzee was aan gekondigd. Met de „Maria Ja- poba" waren enkele Kanlne- aaten president W. v. d. Burg n de heer Bezau) naar het adioschip Veronica gekoerst, paar was de installatie in be slag genomen en was een half uur vrolijke Hollandse muziek de ether ingezonden. [■EN VAN DE VELE stunts k van de Noordwljkerhou- die hun carnavalsvereni ging ieder Jaar befaamder zien I; worden en omvangrijker. Dat wi dat hotel v. d. Geest te klein wa ïoest worden naar de tennishal. Daarin vonden zo'n 6üü donateurs elkaar, die niet vroegen naar rang en maar elkaar spontaan voorttrokken en duwden in lopende, doch verrukkelijke polonaises, gespeeld door Bon en zyn boerenblaaskapel. Nee, de sfeer van een idsvergadering hing er in die hal niet bepaald. Daar -gden ook Cees de Lange en zyn Roetetoeters wel die het „officiële gedeelte" tot meer dan gezellige maakten. Daarna 11.11 uur. Het afscheid van Prins lelus Interflorus, die zyn tekenen van waardigheid lost overdragen aan zyn opvolger. Iemand uit de «d van Elf, die nog niet eerder "met „zyne Doorluch- Hoogheid" aangesproken was. 'TBN OUD MANNETJE, een imitatie van Gerrit i strompelde naar binnen. Wie had zich zo vermomd ;e Het hoge stemmetje was echter geenszins dat van ee: De nieuwe Prins Carnaval. Victor de Eerste, de opvolger van de onttroonde vorst, Cornelus Interflorus. man. Reden voor Cees de Lange („ik voel me met al die onderscheidingen als een kerstboom"), om de kandidaat evenals by de Olympische Spelen een sextest af te ne men. De zgn. speekselproef, waarbij aan een papiertje gelikt moet worden, wees echter uit dat hier bedrog in het spel was. In werkelijkheid was het opaatje dan ook Lucy Stein, de vrouw van Cees de Lange. De werkeiyke Prins bleek de heer C. Noordermeer te zyn. Geen Noordwykerhouter van origine, maar Voor- houter, die zich echter in het carnavalsdorp uitstekend heeft aangepast. De woonwyk Victor, inspireerde hem tot de naam Victor le. Samen met de overige leden van de Raad en de President, die volgend Jaar 10 jaar lid is en derhalve zijn plaats moet gaan afstaan, zal hy de komende maanden moeten gaan werken aan een feest programma, dat in 1969 de Noordwykerhouters drie da gen carnavalsleut moet brengen. ADVERTENTIE ispraak studenten i studieraad Het Praesidium Senatus van de Leidse 7#versiteit heeft dezer dagen, in het r van de algemene gedachtenwisse- omtrent de toekomstige bestuurs- i van de Universiteit, eén dlskussle- het licht doen zien. In de nota z(jn ele gezichtspunten van het rapport larls", dat de eindstreep niet haalde, van het vorige maand verschenen port van de Academische Raad ver- rkt. Tevens ls het er een reaktie op. in dit stuk zyn efficiency, bestuurs- kht, verantwoordingsplicht en kom- mlkatie sleutelwoorden. Daarnaast is echter een grotere plaats Ingeruimd inspraak van onder af. Iet praesidium opteert voor een Da- iks Bestuur van de Universiteit en Algemeen Bestuur, waarin naast anen, twee lektoren, enige leden van wetenschappeiyke, technische en ad- ilstratieve staf ook twee studenten ing hebben. Een van de decanen ver- de funktie van rektor en kan na een Hngsperiode van een jaar worden her- oemd. Er bestaat een verantwoor- (splicht naar boven èn naar beneden »en het universiteitsbestuur en de ttulteiten, h' Het fakulteitabestuur is op geiyksoor- wijze samengesteld als het Univer- Itsbestuur. Via de subfakulteit, die antwoording schuldig is aan de fa- telt, mondt het plan uit bij de on- toekingsgroeperlngen enerzyds en de dleraad anderzijds. Opmerkeiyk ia, ln deze studieraad voor onderwijs- en veel ruimte wordt opengelaten r inspraak van studenten: weten- kppelljk corps en studenten zijn in een houding van één op één vertegen- tordlgd. Hun invloed is meer dan al- adviserend, daar de voorstellen van studieraad uitsluitend gemotiveerd f de subfakulteit kunnen worden af- 'ezen. Beroep biyft dan nog mogeiyk het Universiteitsbestuur. Hierin wijkt plan van de Leidse Senaat duideiyk van voorgaande officiële stukken. ftlJHEID nota erkent dat het wetenschappe- «orps een unieke kennis bezit van onderdelen van de wetenschap. Hun moet daarom de grootst mogelijke vry- heid worden gegeven in de keuze van het onderwerp van hun studie. De be perkingen worden gevormd door de vaak bescheiden omvang van financiële en materiële middelen, en door de nu een maal noodzakeiyke koördinatie binnen de Universiteit en met andere universi teiten. De toelichting op de nota, die aan alle Leidse studenten is toegezonden, vermeldt: „Het is in genen dele de be doeling van het Praesidium een bepaalde mening aan anderen op te dringen. Het wil slechts een hulpmiddel bieden om de diskussiè te stimuleren en het hoopt, dat daardoor de uitwisseling der gedachten, die in de verschillende geledingen leven, wordt bevorderd". LEIDSE SPAARBANK In oktober 1968 werd by de Leidse Spaarbank ingelegd 6.508.879,32 en te rugbetaald 5.918.722,28. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 625 en het aantal afbetaalde boekjes 384. Op 4723 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd 202.508,- bijge schreven. Er werden 1719 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamenlijks inhoud van 68.473,17. Het tegoed van de 65.153 inleggers bedroeg aan het einde van de maand Eens komt de dag dat ook U een Omega horloge zult bezitten. Als U een Omega als geschenk ontvangt wordt U geëerd met de glans van een prachtig hor loge en de schittering van een beroemde naam. Dan weet U dat iemand véél om U geeft. Daarom is het zo intens fijn een Omega te krijgen. SÜHHSH VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN BR EESTRAAT 95 - LEIDEN - TEL. 01710-20092 Medische faculteit houdt been stijf De Nederlandse Studentenraad zal toch een kort geding aanspannen tegen de medische faculteit van de Leidse uni versiteit, vanwege de Invoering van de Gisteren heeft er een bespreking plaats gehad tussen het bestuur van de facul teit en dat van de NSR, naar aanlei ding van de uitspraak van minister Ve- ringa, dat eerst de wet veranderd zou moeten worden om een numerus fixus mogeiyk te maken. Op de vraag of de medische faculteit op grond van deze uitspraak de aange kondigde selectiemaatregelen ongedaan zal maken, antwoordde de voorzitter var het faculteitsbestuur, prof. dr. K. Pola- Bij de Record-commissie van de K.N.A.U. is aangevraagd de 11.6 sec. over de 100 meter gelopen tijdens de Olympische Spelen te Mexico door Ba taven-atlete Truus Hennipman als Ned. record te erkennen. Het ln de pers verschenen bericht, dat deze prestatie door te veel rugwind niet erkend zou kunnen worden als Ned. record, was gebaseerd op de vermelding op de officiële ultslagenlyst van 6 me ter rugwind. Dit bUjkt nu nl. een druk fout en moet 0,6 meter zyn. De heer J. Moerman, ploegleider te Mexico deelde ons mede dat in alle andere series de wind niet boven de 2,5 meter was geweest, en die 6 meter Juist was. Hy heeft dan ook correctie verzocht van deze drukfout. Naast haar uitstekende seizoen be tekent dit voor Truus Hennipman uiter aard ook een prachtige bekroning van haar carrière op de sprint. Leiden wordt steeds groter en groeit uit tot een agglome ratie, wat vele gevolgen zal hebben, ook voor de volks tuinen. De Leidse Bond van Amateur-Tuinders had op zijn eerste congres, zaterdagmor gen, drs M. \V. Hoek dan ook in zijn midden. Drs Hoek is sociograaf van de gemeente Leiden en begon zjjn referaat over de toekomstige recrea- tiemogeiykheden. Volkstuin- dery hoort tot do recreatie en het ligt daarom in de bedoe ling, volkstuincomplexen bin nen recreatieterreinen te pro jecteren. Rekening houdend met ver meerdering van auto-bezit en andere ontwikkelingen plande men, dat de volkstuin gemid deld enige kilometers van de woning van de amateur-tuin der zal afliggen. Zo komt 4e volkstuin historisch bezien in het verlengde te liggen van de buitenplaatsen en lustho ven, dia vroeger de meer be- middelde klassen erop na hielden. Een waardevol ele ment in de amateur-tuinderij vond drs Hoek de natuurbe leving, waarvan de stads mens toch al zo verstoken is. Hy vroeg zich echter af, of de jeugd in dit soort ontspan ning nog wel zin zou hebben. Vijf delen De Leidse agglomeratie ls ln vyf delen gesplitst door de planologen en ln ieder deel was een volkstuincomplex ge dacht. In de Merenwyk zal dat echter niet gaan, omdat op die plaats een station van de Spoorwegen komt. De plannen zyn tooh geenszins ongunstig voor de tuinders, want in de plannen houdt men rekening met vyf vierkante meter per inwoner (in Rot terdam 3% en ln Den Haag 2Y* en elke tuin zou 15 by 20 meter groot zijn. In totaal komen er dan elf complexen met 2440 tuinen ln de agglo meratie van 194.000 inwo ners. Wanneer de tuinen voor de delen Leiderdorp, Zoeter- woude en Voorschoten afge trokken worden, blijven er voor Lelden self acht com plexen over met 1900 tuinen. In elk „agglodeel" komen er ook complexen in twee stads gewestparken, waarvan één toch vlak bij de Merenwyk. Wel moet by dit alles aan getekend worden, dat de plan nen nog niet goedgekeurd zyn. Financiering Wat de financiering betreft adviseerde drs Hoek on relatief lage tulnhuren op te vijzelen tot ongeveer 2 pet van het bruto jaarinkomen, dat is b.v. 150,- by een In komen van 8.000,- en om de amateurs tot zelfwerkzaam heid bij de totale aanleg te stimuleren, wat de kosten zou drukken. Onder de aanwezigen ren de ryksconsulent voo volkstuinen, het hoofd va Leidse plantsoenendienst de wethouder van onderwtje, de heer Sanne*. no: „Natuuriyk niet". Het bestuur meent dat de universiteit in deze kwestie eigen verantwoordeiykheid heeft. Daarop besloot de NSR, by monde van voorzitter Eduard Bomhoff, het kort geding alsnog aan te spannen. Nog vandaag (dinsdag) is mr. A. J. van der Marei, die voor de NSR op treedt, In Den Haag begonnen met het treffen van de voorbereidingen vooi kort geding, dat waarschyniyk volgen de week door de president van de Haag se rechtbank zal worden behandeld. R.A.F. vloog bloedplasma naar Acad. Ziekenhuis Met behulp van de Royal Airforee ls gisteren uit Duitsland afkomstig bloéd- plasma, dat in het Academisch Zieken huis te Leiden nodig was voor een nier transplantatie, ondanks de heersende mist, die liet vliegen voor helikopters uiterst moeliyk maakte, binnen de vast gestelde tyd overgebracht. Het in Duitsland gelégerde Engelse vliegtuig kwam in actie toen de helicop ter van de Duitse luchtmacht wegens slechte weersomstandigheden op de ba sis Brüggen by de Duits-Nederlandse grens moest landen. De piloot van de heli had het plasma in ontvangst genomen op een sportveld by de Universiteit van Keulen en moest uiteriyk drie uur later in Leiden arriveren. In Brüggen na: R.A.F.-piloot, wiens vliegtuig in reedheld werd gebracht voor een vlucht naar zyn basis doch toen bevel kreeg voor een vlucht naar Valkenburg by Leiden, het plasma over. Twintig minu ten later vertrok het Engelse toestel en leverde binnen drie kwartier de zending af op het vliegveld te Valkenburg, zodat het plasma tydig in het Academisch zie kenhuis aanwezig was. KAPSHOW TE OEGSTGEEST Gisterenavond werd ln de grote zaal van het verenigingsgebouw te Oegst- geest door een acht man tellende équipe van de Nederlandse Technische Atistleke Sectie (TAS) waaronder een aantal deelnemers aan de wereldkampioen schappen kapwerk, dames- en herenvak, tvelke kortelings te Wenen werden ge houden, een kapshow gehouden. De coif fures, bestaande uit dag-, fantasie-, avpnd- en cocktailkapsels stonden op hoog artistiek niveau. De heer Duyndam, bestuurslid van de NKKB afd. Leiden stelde de équipe van TAS aan de grote Bchare belangstel lenden voor. Het waren inej. Dekkers (Etten) bediende kampioen 1968 (een van de jongste!), de heren v. d. Heuvel (Gennep) kampioen van Nederland '68, Habraken (St.-Oedenrode) winnaar 4- landentoernool te Kerkrade '68, Rysemus (Wageningen) 3e kampioenschap van Ned. en de héér J. Janssen uit Schyndel (voorzitter TAS en bekroond te Parys, Wenen, Budapest en Beriyn). zy ver tegenwoordigden het damesvak. Voor het herenvak waren aanwezig de heren Bolenius (Tilburg) bekroond op de we reld- en Europese kampioenschappen; Lindeloof (Rucphen) kampioen van Ned. 1968; Dekkers (Etten) bediende kampi oen van Ned. 1968 en de heer P. v. d. Horst (Bergen op Zoom) Internationaal bekroond te Brussel en Parijs. De voorzitter van de afd. Leiden, de heer E. Langezaal, riep allen een harte lijk welkom toe, in het byzonder het hoofdbestuur van de TAS. Het waren de „Wllbert-Drummers" die hierop voor de eerste grote verrassing van de avond zorgdroegen door de zaal binnen te marcheren en de équipe van de TAS ter plaatse een serenade te brengen waarmede zy een harteiyk ap plaus verwierven. Hierna kreeg de équipe de volle gele genheid het puur vaktechnische en ar tistieke kapwerk op hun modellen te demonstreren. In het damesvak ontwierp de heer v. d. Heuvel een „Duitse Baca- rolle" een kapsel met partijen krullen en kort, steil haar in de nek. Mej. Dek kers maakte een dag-coiffure in de Weense modeiyn „Wiener Walzer" (a- 8ymetrisch), de heer Habraken model leerde een voortreffeiyk fantasiemodel terwyi de heer Rysemus de Oostenrykse modelijn uitdrukking gaf in een zeer luchtig krullend kapsel. In het heren vak demonstreerde de heer Bolenius de nieuwe Franse modeiyn, welke vorige week te Parys bekend werd. De heer van der Horst ontwierp een variatie op de laatste modeiyn, evenals zyn collega de heer Dekkes die korte lings op een Internationale wedstryd te Parys de 8ste prys verwierf uit niet min der dan 110 deelnemers. De heer Lindeloof (5e in het heren vak als resultaat op de wereldkampi oenschappen te Wenen waaraan 26 lan den deelnamen) demonstreerde een prachtige „Coupe Hardy" zoals de coif fure genoemd wordt. Opmerkeiyk by de heren was dat de schuar er niet meer aan te pas kwam. Uitsluitend het haatsnyden werd be oefend waardoor het kapsel zyn steile indruk verliest en het „losser" wordt. Nadat de modellen hun dag- en feest- kapsels hadden geshowed volgde een op treden van de selectie-volksdansgroep „Achalay" uit Lelden 0.1.V. mej. Bak ker zy brachten een serie Servische dansen en dansen uit het grensgebied van Bulgaye. De kleurryke klederdrach ten gaven het optreden een byzonder cachet. De groep verwierf een ovatio neel applaus. De heer Longerak over handigde mej. Bakker een fraai boeket bloemen alsmede een enveloppe met In houd ter financiële ondersteuning. Na de pauze werden de ontworpen kapsels getransformeerd tot avond- en cocktailmodellen waarby de toepassing van toupets (haarstukjes bij de horen) en bostlches (aanvullende lokken by de dameseen vak op zich ls. Zo presteerde de heer Bolenius het een heer, reeds ge vorderd in kaalheid, door een toupet drastisch te verjongen waardoor deze heer het nieuw verworven haar ter waarde van enkele honderden guldens tot zyn grote verrassing ten geschenke kreeg. Eeu „schoonmaakster" met een zeer verwilderde haardos kwam „toeval lig" de zaal binnen en onder grote hila riteit even „toevallig" plaats nemen als model van de voorzitter der TAS de heer Janssen, welke ln haar zyn „Pygmalion" vond. Byzonder vermeldenswaard was voorts de bruid mevr. Duivenvoorden uit Noord- wykerhout, die zich vanwege het ontbre ken van een model zich pas gisteren middag bereid toonde in te vallen. Uit een vraaggesprek met de heer Janssen, voorzitter TAS. bleek, dat de technisch artistieke sectie zich geheel toelegd op het opvoeren en verbeteren van het salonwerk. De TAS en de CBTC K (Christeiyke Bond voor Techn. Clubs) zullen nauw samen gaan werken om tot één vaktechnische organisatie te komen in Nederland. „Men moet alles op alles zetten om de stryd tegen de beunhazen te voeren". De TAS geeft de afdelingen voorlichting op velerlei gebied en de nieuwe modeiynen worden dezelfde dag aan de leden bekend gemaakt. Aan het eind van de show werden over en weer woorden van dank gesproken. Mevrouw Langezaal ontving van de voorzitter van de TAS een prachtige bloembak terwyi dc Leidse voorzitter aan aan de deelnemende „kampioenen" ieder een „hutspot" als Lelds geschenk overhandigde. Hoofdklasse Ons Eibern. 9-15 Rohda 8-12 Westerkw. 8-11 HKV 7-9 BI. Wit 8-9 Overg. Klasse B Het Zuiden 8-13 PSV 9-12 Regenboog 7-10 Deto 9-10 Roda 6-8 Zuid/West 1 Fluks De Danaïden 9-H HSV Fortuna 10-14 KNS Ready 9-13 Sperwers Algemene 10-12 OSCR DKC 9-10 Deetos Archipel Die Haghe Samoa Raplditas Zuiderkw. Spangen Vicus Ori Gr. Geel Rust Roest Zuid/West 2A GKV Trekvogels Animo Dubbel Zes •-14 ODO 8-12 BKC 7-11 Crescendo 9-10 Zwervers Zuid/West SB Or. Nassau 5-5 Kwiek 6-11 DKV 6-5 Noorderkw. 7-8 Vlaardingen 6-4 Ahog 5-7 Delta 6-2 Hoogvliet 7-6 Zuid/West SC Schiedam 7-6 ALO 7-11 Velox 8-4 HPV 7-11 Hesco 5-2 Tjoba 4-8 Madjoe 7-0 BI. Wit '51 5-8 District Sassenheim KNSB uitgebreid Onder leiding van de heer v.d. Voet uit Warmond werd niaandaguvond in Het Oude RaedthuyM een vergadering gehouden van het district SanHenhelm van de KNSB. Aan het begin van deze belangrijke vergadering werd de hoer v. Dissel herdacht, bestuurslid van het dis trict. De heer v.d. Lulden werd geluk gewenst niet de ontvangen eretekenen van de KNSB en de scheldende voorzit ter v. WeMselo met zyn konlnkiyke on derscheiding. De vergadering vernam van secretaris-penningmeester J. Ble- woud, dat de kas in 1967 afsloot met een batig saldo van ruim 181, Als nieuw zevende bestuurslid werd met 10-1 stemmen gekozen de heer H. de Jeu, voorzitter te Woubrugge. Na de pauze hield de voorzitter een uiteenzet ting. hoe de indeling van het district destyds tot stand was gekomen. Deze omvat thans de verenigingen te Noord- wyk, Voorhout, Sassenheim, Lisae, Noordwijkerhout, Lisserbroek, De Kaag en Leiderdorp. De vergadering ging akkoord met het voorstel hierby te voegen de verenigin gen in Woubrugge, Hoogmade, Nieuwe Wetering, Roelofarendsveen en Oude Wetering, Rynsaterwoude, Rypweterlnng en Oud Ade. Het z.g. Merendistrlct blijft bestaan, doch hierbij horen uitsluitend die dorpen die daar direct mee te maken hebben. Volgens de nieuwe statuten zul len de bestuursleden voortaan periodiek aftredend zyn. De dlstrlctswedstryden werden als volgt toegewezen; kortebaan Junioren, Alekemadc; koppelwcdstryden, Noordwyk, iangebaan, Lisserbroek, kop- pelwedstrijden junioren, Warmond, kor tebaan senioren, Leiderdorp, «choolwed- stryden, Oud Ade. reserve Woubrugge, kortebaan dames, Rljpwetering. De keu ring van de juniorleden zal voortaan plaats vinden door de plaatselijke arts. De volgende list riet* vergadering wordt gehouden ln De Kaag. De heer Van Dam uit Noordwyk vernam by de rondvraag, dat de landysboan te Noordwyk op za terdag 30 november om half vier ge opend zal worden. Desgevraagd vernam de heer v. Velsen uit RIJpsaterwoude, dat het gewest Zuid-Holland heeft be sloten, dat slechts aan één vereniging tegeiyk kortebaanwedstryden toegewe zen zullen worden. Het blauwe en bruine banden toer nooi van zondag J.L wat ln de plaats is gekomen van het officiële kampioen schap in deze categorie leverde sport school De Vries de tweede Zutdhollond- se kampioen van het nog prille Judo- selzocn op. Na Jan Barende by dc adsplranten zorgde Theo Wasslnk by de senioren er voor dat er weer een Leidse Judoka op het hoogste trapje van het „ere- schavot" stond. Wasslnk, die ln Vlaar dingen een geweldige indruk achterliet, scoorde In al zyn partyen volle punten. In de finale overwon hy Schippers uit Dordrecht met tsuri-kontl-goshl (8e heupworp) en werd hiermee voor de tweede achtereenvolgende keer kam pioen van Zuid-Holland ln het half mid den gewicht.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3