klavertje vier van 21 miljoen oudenrijn zit vol weeffouten EHBO ELKE DAG STERFT ER EEN MENS TE VEEL 75 jaar critici: Verkeer en Waterstaai ziet zonnig perspectief voor lussenconstructie UTRECHT Klavertjes-vier zijn zeldzaam. Maar ons land heeft er nu één. Het heeft twee miljoen gulden gekost en ligt bij Oudenrijn, waar men anderhalf jaar lang stuivertje heeft moeten wisse len om een te klein geworden verkeersplein om te bouwen lot een botanische constructie, die gewas sen is tegen het kruid van het groeiend verkeer. Woensdag 13 november a.s. kan de klaver geplukt worden en zal het verkeer Den Haag-Arnhem en Amsterdam-Den Bosch elkaar niet langer in de wielen rijden. Deze zullen elkaar kruiselings onge lijkvloers passeren. Linksafslaanders zullen dan een lus kunnen leggen en voor wie naar rechts wil liggen er vier zijarmen. Als één verkeersplein in den lande recht had op een grootscheepse aanpak, dan wel Oudenrijn, dat de last van het groeiende autobezit in hoge mate te verduren heeft gehad. Het aantal auto's, dat hier per dag passeerde, steeg van 15.000 per dag in 1953 tot 22.000 in 1955 en bedroeg in 1960 36.000. In 1965 was dit cijfer al opgelopen tot 59.000 per dag en vorig jaar tot 67.000. De drukste dag werd verleden jaar bereikt op Pinksteren, toen met nogal wat blikschade de 100.000 viel op deze ruit. Wisêmvasje Voor de nieuwe klaver is dit aatronomiaohe crjfer een wissewasje, zeggen de mensen van Verkeer en Waterstaat. Het uit ztJn as herrezen Oudenrijn kan dit gemakkelijk aan, mits alles goed „bebakend en bebord" wordt, zoals dat in verkeerskringen heet. Verkeer en Waterstaat, die verantwoordelijk is voor het geheel, heeft studie gemaakt en adviezen ingewonnen alvorens geleiders te plaatsen. Op de gehele klaver zal men geen stoplicht meer vinden. Evenmin zal 'n maximumsnelheid worden vastgesteld! Het ligt zelfs in de bedoeling, dat er geen politieman meer te zien zal zijn. Het zal van een leien dakje kunnen gaan in een optimaal samenspel van bebakening en bedreven automobilisme. De bonzen van Verkeer en Waterstaat en dan in het bijzonder ir. D. Labrie onder wiens leiding de klaver werd gekweekt vrezen de kritiek niet, die er al was toen vier-vijf jaar geleden tot de klaver werd besloten en die nu opnieuw hevig is losgebrand, speciaal in Delftse th-kringen, waar wegenbouw en verkeerskunde een eigen leerstoel heeft. Puur rekenkundig gesteld gaat zich in viervoud op de klaver het volgende verkeerspatroon ontwikkelen: op de doorgaande wegen, alle tweebaans, voegen zich de dubbele rijen auto's van de lussen en die van de zijarmen. Dat levert zes auto's op, die spatbord aan spatbord en met een snelheid van zeg honderd kilometer zich in het gelid van twee aan twee moeten stellen. ZATERDAG 9 NOVEMBER 19b Het klaverblad Oudenrijn zal woensdagmiddag om half vier officieel in .gebruik worden gesteld door drs. J. A. Bakker, minister van Verkeer en Waterstaat. De tijdelijke verbindingswegen (zie pijlen) moeten nog verwijderd worden. Het verkeer Den HaagArnhem voert onder het viaduct door; dat van AmsterdamDen Bosch gaat er over heen. We 'en noemen de verkeersmensen open oog voor deze zaak vrezen le naaste toekomst vele weeffouten gemaakt zullen worden, die zowel botsingen als op zijn minst stagnatie zullen veroorzaken. Daarom, zo stellen de critici, is de klaver al verouderd nog voor-ie in gebruik is. Men hud in Oudenrijn, zo vervolgt de kiitiek, een oplossing moeten vinden, die gebaseerd had moeten zijn op de te verwachten verkeersdrukte in 2000. Dit had gekund door voor linksafslaand verkeer directe verbindingen te maken. Kiezen of delen Deze goedbedoelde en derhalve serieus genomen opmeriilngen krijgt Verkeer en Waterstaat al jarenlang toegeworpen. Deze instantie Ls dan ook niet moe geworden dergelijke betogen telkens opnieuw te weerleggen. Destijds al toen Oudenrijn verkeerstechnisch bezweek onder de last van onstuitbare files kwamen er van denkers en praktici allerlei voorstedien los. Vele bleken niet te realiseren, andere te duur. Men kan kiezen of delen: of heel veel geld stoppen in Oudenrijn met verwaarlozing van wegenaanlog elders of voor minimale financiën een maximale constructie scheppen en met de loop der jaren toenemend verkeer opvangen op nieuwe wegen, zoals nu het Plai* bestaat om een nieuwe verbinding RotterdamArnhem te creëren. Op het punt van het weven is een uitgebreide studie gemaakt in Duitsland op Duitse klavers. Bij vele Nederlanders is bekend het Frankfurter Kreuz, dat momenteel tweemaal zoveel verkeer verwerkt als na de openstelling Oudenrijn. Het weven schept hier niet de minste problemen. Verkeer en Waterstaat is er zich ovgrigens van bewust, dat de gemiddelde Nederlandse automobilist van huis-uit bepaald geen vaardige wever is. Dat is vooral gebleken op de ruit, waarop men zich tijdelijk op Oudenrijn heeft moeten behelpen. Op de omleidingswegen met de driebaansstroken en daarenboven duidelijke borden zag men toch het gros van de automobilisten de middenbaan kiezen. Men is te bang in de verkeerde richting te geraken en kiest dc veilige middenweg in plaats van zich rustig in- en uit te weven naar links of naar rechts. Het is daarom, dat de poJiUe het,, hart vast houdt voor de opening- op woensdkg. Dé k-lavei* zal riet enige uren geplukt zijn of de verkaej-ssbroken zullen zich in Oudenrijn aandienen, omdat uit het hele land Ajaxadoranten zich naar de wedstrijd tegen Fehnarbace zullen .spoeden. Dit wordt direct al een krachtproef. Gelukkig volgen daarna enige werkdagen met over het algemeen beroepsmatige automobilisten, die zich doen kennen als geroutineerde rijders. De politie voorziet dan verder weer complicaties op de daarop volgende vrije zaterdag en zondag, omdat dan de klaverkijkers al zondagrijdend in grote stromen zich naar Oudenrijn zullen begeven en mogelijk zichzelf zullen werpen op het pikken van zoveel mogelijk lussen en zich zullen storten op zoveel mogelijk weefgetouwen. Niet waar. je kunt, je het beste in één keer op alles tegelijk gooien. Dan heb je het gehad en dan weet je het voor de volgende keer. Dat is te hopen, zegt de politie, die het nu nog meemaakt, dat er automobilisten zijn, die verkeerd gereden rustig op de rijksweg een stukje achteruit rijden. Beschermheilige Wij hebben de politieman, die dit vertelde, tegengeworpen, dat ons dit verhaal lichtelijk overdreven voorkwam, omdat we nooit van ongelukken hadden gehoord, die 'n gevolg zouden zijn van dit achterwaartse spitsroeden rijden. Dat is nog waar ook, zei de politie, want dat soort mensen heeft een beschermheilige op zijn hand. Als een ervaren automobilist even niet kijkt, heeft hij een deuk, maar die mensen komen nog heelhuids thuis ook, omdat anderen kans zien om boogjes te draaien rond deze gevareneoekers. De politie heeft op Oudenrijn, dat in de jaren 1940 als verkeersplein ontstond, „pure ellende" meegemaakt. Met de regelende arm kon zij het op hoogtijdagen hier niet aan. Er moest een vliegtuig bijkomen, die de zaak regelde vanuit de ludht. Afwisselend viel de bevoegdheid over dit plein toe aan de gemeentepolitie Utrecht dan wel aan de verkeersgroep van de rijkspolitie. Een en ander werd veroorzaakt door annexaties en werkverdeling. De buitenstaander heeft hier nooit wat van gemerkt, omdat belde polttieorganen de jaren door in soepele samenwerking de op rubber zoevende stalen vloedgolven hebben ingedamd. Als de stoplichten het niet meer aankonden, ging men over tot het handwerk, maar er werd vaak veel gevraagd van het improvisatietalent. Het grootste euvel voor de verkeerspolitleman is en blijft, dat het merendeel van het autorijdende publiek traag blijft in zijn beslissingen. Het is soms het beste, zo verluidt het in politiekringen, om er „maar niets aan te doen", want hoe meer je regelt, hoe benepener het publiek gaat werken met gas en stuur, terwijl het invoegen, het weven met een zekere snelheid moet gebeuren, wil het gelijkmatig verlopen. Dit is bovenal een kwestie van rij-ervaring. Gebeurt dit te langzaam dan zijn botsingen niet te vermijden. Verkeer en Waterstaat zowel als de politie menen, dat de bebakening en de verkeersgeleiding op de nieuwe klaver voldoende uitgekiend is om alle complicaties uit te sluiten. Maar men weet het nooit. Het zal moeten blijken tot het maken van welke fouten de onervaren rijders nu weer in staat zullen zijn. De eerste dagen en zeker in de weekeinden blijft de politie een oogje in zeil houden, maar het is niet de bedoeling daarmee do te gaan. Men zal het eens zelf moeten leren. Vc aftellende snelheden voelt men niets. Dwingt i verkeer tot langzaam rijden, dan verkleint capaciteit van de klaver en het is juist de bedoeli deze zo hoog mogelflk te doen zijn. Klaver troef Voor het werk in uitvoering kon worden genomi moest eerst de waterbeheersing onder handen. Daar volgden de grondverbeteringen om 'n stevige onderla te krijgen, waarin de klaver stabiel gebied kon wordt Bijna een miljoen kubieke meter zand werd uitgesti in uitgegraven gaten. Voor deze zogenaamde vertics drainage moest 240.000 meter zandpaal reohtop in vochtige bodem worden geplaatst. Om de middencirt vrij te krijgen, zette men nadien de stevig gefundwr zijarmen uit, die door de tijdelijke tussenverbindin- de figuur kreeg van een ruit. Het viaduct vergde een fundering van 462 betonpad Binnen de stuiver kregen intussen de hoofdrijba: vorm, die na de verwijdering van de tijde!: verbindingen tussen de zijarmen aangesloten zu! worden op de bestaande rijbanen in de vier richting Dit gebeurt de komende twee drie dagen. Er t dan niet harder worden gereden dan twintig kilome omdat de provisorische voegsels bij hogere snelhe levensgevaarlijk zijn. De politie houdt in de kome drie dagen ook scherp toezicht, te begin maandagochtend. Het is de bedoeling, dat met het aanbrengen t definitieve toplaag op dit wegencomplex zal gewacht tot het komende voorjaar. De ondergrond dan onder de druk van het verkeer al zakkend i uiteindelijke basis gevonden hebben. De ontst scheuren zullen dan tevens afdoende kunnen wrö' gedicht. Overal waar dat nodig werd geacht, wer; middenbermbeveiligingen aangebraoht. Ook werd klaver royaal in het licht gezet. Studie zal aan de ha: van de praktijk worden gemaakt, op welke plaats op de lussen anti-verblindingshekken zullen worden geplaatst. Bij de uitvoering van de klaver waren de volger firma's betrokken: aannemingsbedrijf gebroed Schouls N.V. te Leiden, de N.V. GEKA te Dordrec Koninklijke Maatschappij Wegenbouw N.V., alsnu de Cultuurtechnische Dienst. De openstelling klaver kan een maand eerder plaats hebben aanvankelijk was becijferd. Een maand eerder derhalve dan we gedacht hebb kunnen we met ons allen proefondervindelijk vastste. wie van de deskundigen gelijk hebben: zij die stel! dat de klaver tot 2000 mee kan of zij die zeggen, het nu al te klein is. Wie mee wil doen. zette i volgende week zóndag achter het stuur. Men kan zelfs een spelletje kruisjassen van maken Klavertje-Vier als troef. TON OLIEMULLi DE oude Romeinen plachten be wusteloze drenkelingen naar de top van een heuvel te dra gen om ze vervolgens naar be neden te laten rollen. Als resultaat van het schudden en schokken kwa men de arme slachtoffers dan soms weer bij, waarna ze rustig konden overlijden aan inwendige kneuzingen of erger. Ietsje minder drastisch ging men tegen het einde van de achttiende eeuw te werk, maar het bleef knoeien, getuige deze instructie van de maat schappij tot redding van drenkelingen uit die dagen: „rol niet, maar draag in huis ontkleed verwarmd en wrijf. Blaas rook cn adem in. laaf, drenk, verzorg en blijf". Inmiddels is de ont wikkeling zover voortgeschreden dat krantekoppen in de trant van „veulen gered met mond-op-mond beademing" en „hond gered met levenskus" geen zeldzaamheid meer zijn, hetgeen de ver wachting wettigt, dat ook de levens kansen van menselijke drenkelingen aanzienlijk hoger mogen worden ge schat dan vroeger het geval was. Een prettige gedachte, waarvoor dank aan de koninklijke Nederlandse vereniging eerste hulp bij ongelukken. Deze organisatie viert zaterdag zijn 75- jarig bestaan met een feestelijke sa menkomst in het Amsterdamse congres centrum. Gelijktijdig wordt een boek je op de markt gebracht, wuarin de schrijver Bgrt van Veen met mede werking van dc arts N. van Hasselt onder dc titel „niet op hun achterhoofd gevallen" het werk van de vereniging belicht. Het is geen gedenkboek ge worden in de gebruikelijke zin, maar een serie interviews met mensen, die qualitate qua weten, wat eerste hulp is en moo' zijn. Daarbij worden geit noch kooi gespaard. EHBO-directeur A van Roon zegt bijvoorbeeld: „Het i.s 'n duidelijke zaak, dat onze leden dank zij het feit, dat ze EHBO hebben ge leerd, mensen het leven redden. De af gelopen twee maander heb ik daarvan weer twee duidelijke voorbeelden ge zien: mensen in de kracht van hun le ven wie een ongeluk overkwam, die on getwijfeld dood zouden zijn geweest, als geen EHBO-er hen had gered. Dat be spaart de gemeenschap veel geld. Dat bespaart ook de levensverzekerings maatschappijen veel geld. Toch draagt de gemeenschap weinig bij. Enkele gemeenten geven subsidie, die uit eenloopt van 50 tot 1500 gulden per jaar aan plaatselijke afdelingen, maar verzekeringswereld doet helema, niets voor de koninklijke vereniging. Dan spreek ik alleen maar over vallen, waarin wij de dood hebben ten te voorkomen, want dat is spectaculaire zaak. Maar van bels zijn ook alle arbeidsdagen en un die niet verloren gaan, omdat EHBO-er meteen afdoende hulp v leent, zodat een wond, die anders gaan zweren, nu een eenvoudige schram blijft. In de VS, waar het systeem van ge- sociale voorzieningen aanmerkelijk min- vve- der geperfectioneerd is dan bij ons, een trekken de verzekeringsmaatschappij en miljoenen dollars per jaar uit om leken op te wekken zich in eerste hulp btj ongelukken te verdiepen en om be loningen te geven aan mensen, die goe de eerste hulp hebben verleend. Ijos daarvan ben ik ervan overtuigd, dat een vereniging als de onze haar inkom sten voor een 70 tot 80 percent uit do naties en subsidies moet krijgen. Ook dat lijkt er in de verste verten niet op. Tja, als ik het eens laag schat, ge ven onze leden jaarlijks tezamen zeker meer dan anderhalve ton uit aan ma teriaal, dat gebruikt wordt om ais ik het grof mag zeggen de verze keringsmaatschappijen hun winsten te laten maken. En ook het bedrijfsleven zou wel eens mogen laten merken, dat ons werk grote bedragen bespaart". KINDERSCHOENEN De jarige vereniging heeft momen teel 6U(l afdelingen met 37.500 wer kende leden, waarvan er 32.000 het lang geldige eenheidsdiploma bezitten. In ren. hetzelfde jaar registreerde men 75.909 een ongevallen, waarbij een lid hulp ver leende een cijfer, dat ongetwijfeld veel te laag is, omdat lang niet alle ge- vallen door de betrokkenen worden doorgegeven. Desondanks zegt direc- teur Van Roon enkele bladzijden ver der: „Ik ben van mening, dat de EHBO organisatorisch nog in de kinderschoe nen staat. We hebben nu drie televisie uitzendingen van Soculera gehad. Bij elkaar een kwartiertje. Daarop kwam zo'n stroom aanmeldingen, dal meni ge afdeling met de handen in het haar zat, omdat er te weinig instruc teurs waren. Het aantrekken van arts docenten wordt eei. steeds groter pro bleem. Vooral ook veel jonge mensen melden zich als lid en die zou ik zo graag in de besturen hebben. Maar tal van ouderen meent men nog niet te kunnen missen, terwijl anderzijds jon ge mensen het niet zo prettig vinden met al te oude mensen in een bestuur te zitten. En zij hebben gelijk. Het is nu eenmaal een harde waarheid, dat er in menig bestuui veel te veel tijd verloren gaat. doordat er zo ontstel lend in-efficiënt gewerkt wordt Toen de vereniging eerste hulp bij on gelukken werd opgericht (het predikaat „koninklijk" kwam er pas in 1953 bij) waren turfmolm, spinrag en verse uri ne nog geliefkoosde middelen om won den Ie behandelen behalve brand wonden, want daarvoor achtte men witte suiker uitermate geschikt. Ie mand, die aan acute buikpijn leed, kreeg nog vaak als beproefd recept lampolie met bruine suiker te slikken en een benauwdheid op de borst werd bestreden door in olie gebakken aard appelen op de pijnlijke plek te leggen. Het palingoproer in de Amsterdamse Jordaan ging de medische geschiedenis vooral in omdat de straat naar het zie kenhuis „kenbaar was door strepen bloed, dat uit de rijtuigen met gewon den lekte". Deze toestanden zijn in hetzelfde tempo als de witte neushoorn uilgestor ven. Dat de EHBO hiermee echter ver re van overbodig geworden is. toont het boekje „niet op hun achterhoofd gevallen" overduidelijk aan. Naarma te de samenleving zich moderniseert, stijgt de kans op ongelukken op on rustbarende manier. De aanwezigheid van een EHBO-er kan het behoud van een of meer mensenlevens betekenen. De overheid ziet dit momenteel in. De regering overweegt al, de kennis van bepaalde EHBO-handgrepen verplicht te stellen voor deelnemers aan het (snel) verkeer. matoloog van het Academisch Zieken huis Dijkzigt in Rotterdam zegt daar over: „Iedere Nederlander zou eerste hulp bij ongelukken moeten kunnen verlenen. En de mogelijkheid is er. want de EHBO is teruggebracht tot een aantal eenvoudige belangrijke handgrepen. We weten nu precies, wat we moeten doen. Dit is vooral moge lijk geworden doordat zich een beter inzicht ln de verschillende ongevals gevolgen heeft baan gebroken en door dat beter doordachte behandelingswij zen zijn ontdekt. En ook kan de oplei ding voor EHBO worden vereenvou digd, omdat er meestal sneller een ambulance beschikbaar is. Het staat vast, dat jaarlijks enkele honderden verkeersslachtoffers overlijden wegens het ontbreken of niet tijdig verlenen van eerste hulp. Het percentage, dat in leven had kunnen blijven, schom melt tussen de 10 en 20 procent. Mu tatis mutandis geldt dat ook voor de (zwaar) gewonden. Het gaat daarbij absoluut niet om geringe getallen. Een beetje rekenen leert, dat tijdige eerste hulp wellicht bijna een mensenleven per dag had kunnen behouden". Dr. Van der Slikke heeft zelf eens op straat een leven gered louter door het slacht offer van een verkeersongeval op zijn zij te leggen. „De man dreigde te stik ken in zijn bloed". Als ik er niet ge weest was, was hij beslist doodgegaan, want niemand van de omstanders stak een hand uit. Uit dit voorval alleen al blijkt dat soms de eerste minuten na een ongeval kunnen beslissen over le ven of dood en dat in veruit de mees te gevallen een eenvoudige handgreep voldoende is. Maar die handgrepen moeten dan ook'in een zo wijd moge lijke kring bekend zijn en er vooral op gericht zijn, dat er niets verergert". Hoe waar de opvatting van dr. I Slikke is, illustreert Bart van Veen een verhaal, opgetekend uit de m van de heer Wessel Draaijer, oud' cretaris van de afdeling Amsterc van do EHBO. Hij kwam op toevallig langs toen een vrouw o tram was gekomen. „Er stonden veertig mensen omheen, maar deed iets. Het slachtoffer bloedde he Twintig meter verderop lag haar lint been. Dat was boven de knie afgei In zo'n geval moet je een aantal gen doen. ik kniel bij het slachto neer en druk de slagader af in De bloeding komt daardoor tot stand. Vervolgens zeg ik tegen een de omstanders, dat hij de GGD r bellen. Die kerel stond te trillen op benen en daarom heb ik hem pré voorgepraat wat hij in de teief moest zeggen en ik waarschuwde h dat hij dc boodschap moest herhalen. Anders wacht je e loos op een ambulance, omdat telefoneerder misschien nog w goede nummer draait, maar da de zenuwen alleen zegt: „Wilt t een komen, er is een ongeluk gebe: en vervolgens pats de hoorn op de t legt zodat de GGD niet eens in welke straat het slachtoffer zich vindt, laat staan voor welk pen Slot van het verhaal: „die kreeg een prothese natuurlijk, maï ziel er weinig van als je het niet Af en toe komt ze een kopje thee ken en ze vertelde me, dat weer met haar man uit dansen gaat PIET SNOEI „Niet op achterhoofd gevallen" door van Veen. uitgegeven t.g.v. 75-Jark staan van EHBO bij H. W. J. E

Leidse Courant | 1968 | | pagina 12