Gouden Ada Kok ten voeten uit MF.F.R SAMENWERKING TUSSEN UNIVERSITEIT EN INDUSTRIE NODIG Prof. mr. W. Duijnstee te Menton overleden Fiat parlement nodig voor invoering numerus fixus Francaise slaat Kiesinger om oren: één jaar Ontwikkeling geneesmiddelen Veroordeeld door Rome Schoolexamens op de helling ALLEEN NUMMER EEN TELT ADA KOK Boekh. Paagman VRIJDAG 8 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) OEN HAAG Voor het toekomstige speurwerk in de geneesmiddelenindustrie zal samenwerking lussen universiteit en industrie meer dan ooit ge boden zijn. Prof. dr. C. Bottscher, voorzitter van Ie raad van advies voor het wetenschapsbeleid, vertolkte deze mening gisteren op de vergadering vin Nepropharm, de Nederlandse vereniging van [ibrikanten van farmaceutische produkten. Namens de directeur-generaal van de volgsge- ondheid zei dr. C. A. Teygeler, farmaceutisch Hoofdinspecteur van de volksgezondheid: „Door amenwerking op het gebied van het speurwerk efficiënter worden gewerkt. Een meer ge- neenschappelijke aanpak zou kunnen leiden tot nationaal centrum voor dundamenteel onder- voor geneesmiddelen. Op deze wijze zou de van de wetenschappelijke onderzoeker van de universiteit naar de farmaceutische industrie ge- nakkelijker worden gevonden". Dr. Teygeler rroeg zich af of zo'n onderzoekcentrum beter niet de gehele Benelux of zelfs voor West-Euro- ia zou kunnen worden ingesteld. ■rof. Bottscher zei over het thema „volksge- ezondheid en geneesmiddelenindustrie" dat sinds iet aspirientje aan het einde van de vorige eeuw ontwikkeld, ongeveer drie kwart van de nieu- geneesmiddelen volledig is ontsproten aan het peurwerk van de industrie. Het resterende kwart ntstond dank zij onderzoek van de universiteit en verd verder via industriële research ontwikkeld. )at de industrie winst maakt, vond prof. Bottscher geen schande. De gezonde concurrentiestrijd tus sen de bedrijven vond hij uiteindelijk ook in het belang van de patiënt. Hij achtte dit het duidelijkst gedemonstreerd door het feit dat in Rusland mei een ganationaliseerde geneesmiddelenindustrie sinds de revolutie geen enkel nieuw geneesmid del is ontwikkeld. Ondanks de grote omvang van het wetenschappelijk speurwerk in de geneesmid delenindustrie is te verwachten dat in de komen de jaren de universitaire laboratoria in toenemen de mate de nieuwe kennis voor t ontwikkelen van nieuwe geneesmiddelen moeten verschaffen. De socioloog dr. D. Horringa constateerde dat vrij wel alle hedendaagse geneesmiddelen in de laat ste dertig tot veertig jaar zijn ontdekt. Niet min der dan 95 percent hiervan komt uit. de labora toria van de industrie. Aaan herstructurering valt naar de mening van dr. Horringa niet te ont komen. Groepen en instellingen, die nu nog dik wijls elkaar de loef afsteken of beconcurreren zul len in het belang van effectief speurwerk tot sa menwerking moeten komen. Over de ontwikkeling die de geneesmiddelenindustire met een omzet in ons land van 600 miljoen in dit jaar door maakt zei dr. Horringa dat de vroegere medica menten veelal waren gericht op de vernietigng ol het terugdrijven van aan het menselijk lichaam vreemde organismen. Een deel van de hedendaag se geneesmiddelen blijkt in te grijpen in de pro cessen in de levende menselijk cel. De medica menten van de toekomst zullen dit op grotere schaal en meer systematisch doen. Als de levende cel kan worden beschouwd als een verfijnd Zwitsers horloge, dat zijn de bestaande geneesmiddelen te vergelijken met zeer grovi strumenten, hamers en nijptangen. Volgens de deskundigen zullen de werkelijk belangrijke c winningen op de nog resterende ziekten worden bevochten aan het celbiologische front. Dat zal dan niet meer kunnen gebeuren door geneesmidde lenindustrie alleen, noch door apothekers, of uni versiteiten of overheid. Dat wordt 'n gemeenschap pelijke strategie vereist. De indruk van dr. Horringa was dat bij het alge mene publiek de hoop leeft zonder ongemak of pijn een natuurlijk levenseinde te bereiken op leeftijd van 100 tot 120 jaar. Geneesmiddelen den door het publiek enerzijds nog bekeken als het grote wondermiddel, anderzijds als de dachte chemische substantie waarmee gemakke lijk ongelukken kunnen gebeuren. ijk gevonden van Duitse jongen Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG Onder aan de dijk in lalleijnepolder vlak bij de sportplaats lan de gemeente Zaamslag, is gisteren; et lijk gevonden van een 14-jarige jon- en uit het Duitse Essen. Er zijn geen' poren aangetroffen, die duiden op een lisdrijf. Vermoedelijk is het slachtof- door uitputting om het leven geko- n. De jongeman is enige tijd geleden ij zijn ouders weggelopen. Hij zóu geld estolen hebben en daarmee naar Ant ierpen zijn gereisd. Daar zou hij een iets hebben gekocht om ermee naar in boer in Hellegatpolder, die bevriend met zijn ouders, te rijden. Toen de aders merkten, dat hun zoon was ver wenen, informeerden zij ook bij hun lederlandse kennissen. Zij hoorden, dat' ij daar was en zeiden de boer, dat ze Ie jongen zouden komen halen. De naap moet dit, naar verondersteld fordt, aan de weet zijn gekomen en op ijn fiets zijn weggereden in de richting erneuzen. De fiets werd aan de ande- kant van de dijk gevonden. W. A. Wagener overleden ROTTERDAM (ANP) Te Rotterdam i de schrijver, criticus en journalist V. A. Wagener na een kort ziekbed in de ouderdom van 67 jaar in het zieken huis Bergweg overleden. Tot zijn pen- ioriering, nu twee jaar geleden, was de Wagener, gedurende bijna 43 jaar, aatstelijk als kunstcriticus, verbonden an het Rotterdamse nieuwsblad: als zo- anig heeft hij het culturele leven van otterdam tientallen jaren kritisch be- tleid. j was voorts de bezieler van het Ailogse avant-gardetoneelschrijver toneelstukken, dichter en auteur romans. Hij was ridder in de orde Oranje-Nassau en o.a. wegens "zijn grote kennis van het ballet begiftigd met 'Pierre Bayleprijs. Kunst en kunstenaars let Amsterdams Volkstoneel geeft op zondag 10 november in het Cirsusthea- ter te Scheveningen een herhaling van de af scheidsvoorstelling van „Rooie Sien". Volgens AV-directrice Beppie Nooy is dit absoluut de laatste voor stelling i.v.m. „andere plannen" (t.v.) met Rooie Sien en de voorbereiding ai-musical. Bet Brabants Barok Ensemble, bestaan de uit Pieter van Veen, blokfluit; Lu- Voorhorst, fluit; Gerard Dekker, klavecimbel; Hans Bol, viola da gam ba, geeft m.m.v. de fluitiste Martine Bakker op 17 november een zondags concert in Diligentia. Op het program- staan werken van Johann Fux, Hendrick Focking, Bronnemuller, Dieupart, Louis Toebosch en Georg Ph. Telemann. limitri Sjostakowitsj heeft voor de zes de keer de Russische staatsprijs voor compositie gekregen. De 62-jarige componist kreeg de prijs voor zijn „Executie van Stenka Razin" voor koor en orkest, op een tekst van de dichter Jevtoesjenko. Sjostakovitsj heeft al vijf „Stalinprijzen" gehad. de prijs werd na de destalinisatie veranderd in „Staats prijs". het Prentenkabinet van Museum Boymans-Van Beuningen wordt van 11 november af een tentoonstelling ge houden, die een keuze laat zien uit de aanwinsten hedendaagsé grafiek, die tussen december 1967 en november 1968 zijn. n Museum Boymans- Van Beuningen te Beate Klarsfeld in de beklaagdenbank. Rechts haar advocaat Horst Mahler. rond dir. Terruwe miiet te veel in het lidht vain de puMMbeit te ziet 3hfter dn slaagde om de vcHedlLge refhabilMtetlie van dr. Terruwe prof. Duynstee ook weer naar Nijimegien terug, waar hij sinds- Prof. Duynstee werd geboren in Sittaird op 6 september 1886^3ij train bij de Van 1928 tot 1957 was hij hoogleraar dn de redhtswetenscihappen aan de katholieke universiteit te Nijmegen. Rotterdam wordt van 16 november tot 15 december een tentoonstelling ge houden van de in Parijs geboren en in New York wonende Venezolaanse kunstenares Marisol. Getoond wordt de gehele inzending naar de Biennale te Venetië, waar Marisol Venezuela vertegenwoordigde. De vereniging van amateur beeldende kunsteraars Amateurspalet exposeert van 16 november tot en met 1 decem ber in het Tollenshuis, Herenstraat 67 Rijswijk. De tentoonstelling omvat werk van leden, bestaande uit schil derijen, aquarellen, gouaches, pastels, etsen, lino's, tekeningen, mozaiëken en boetseer- of beeldhouwwerk. Toneelgroep Die Haghe Spelers, die zes maal op de eerste plaats in de hoofd klasse van de jaarlijkse NATO-compe- titie eindigde en enkele malen de dr. A. de Vletter-wisselbeker won, is uit genodigd „boven de Moèrdijk" te ver tegenwoordigen op het 17de Toernooi der Lage Landen in Elsloo (L), waar drie Belgische en nog drie Nederland se groepen zullen optreden. DHS brengt er op 1 december het successtuk van het afgelopen seizoen: Candida van G. B. Shaw. Balletstudio Jenny Simonis geeft ter ge legenheid van het 15-jarig jubileum op 24 november een leerlingenmati nee in het Paviljoentheater te Scheve ningen. Kunstzaal Heuff Hoflaan 7 te Wasse naar. exposeert van 18 november tot en met 10 december wandkleden van Nora de Jong en keramiek van Hein Severijns. BERLIJN De 29-jarige uit Berlijn afkomstige Francaise Beate Klarsfeld is gisteravond in een kort geding in West-Berlijn tot een jaar gevangenis straf veroordeeld wegens openlijke be lediging van de Westduitse bondskanse lier. Kurt Georg Kiesinger, gepaard gaande met het toebrengen van lichame lijk letsel. De betrokkene is ook veroor deeld tot betaling van de kosten van het geding. Beate Karsfeld had Kiesinger op dezelfde dag voor de ogen van afgevaar digden naar het partijcongres van de Westduitse Christen Democratische Par tij in West-Berlijn een oorveeg gegeven en hem daarbij aan het oog gewond. Reeds geruime tijd bestaat tussen Kie singer en de 29-jarige Beate, die in Pa rijs woont, een „privé-oorlog". Enige maanden geleden had zij de bondskan selier in het parlement in Bonn tot nazi en misdadiger gebrandmerkt. In febru ari had zij in Parijs, tijdens een bezoek van de bondskanselier, eveneens beledi gende opmerkingen in het hotel van Kie singer verspreid. Wat het motief van de verdachte aan gaat, meent de rechter, dat zij Kiesin ger weliswaar als mens aanvaardt, maar „onduldbaar voor een democra tisch Duitsland" vindt Beate Klarsfeld. die met de Franse journalist Serge Klarsfeld is getrouwd, verklaarde tijdens het geding, dat zij bij de Franse stadscommandant in West- Berlijn zal protesteren. „Het standrecht in de nazitijd kan niet anders geweest zijn", aldus Beate. Op grond van het ge ding was zij tot de overtuiging geko men, dat de rechtbank „nazi's de hand boven het hoofd houdt". Na de hem toegediende oorveeg, liet Kiesinger zich door een arts aan zijn linkeroog behandelen. Hij keerde naar de congreszaal terug met een donkere Wel wachtlijsten voor geslaagden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veringa (O. W.) meent dat de invoering van een slectief propedeutisch examen aan de niversiteiten, waarbij het aantal ge- ragden zou worden bepaald door het 'ntal beschikbare plaatsen, slechts mo- riijk zou zijn na voorafgaande toestem- 'hg van het parlement. Volgens minis- Veringa zou daarentegen het aanleg- van wachtlijsten van geslaagden '1 dit examen die nog niet tot het ''«de studiejaar kunnen worden toe laten, zonder voorafgaande toestem- 'log van het parlement kunnen geschie- Deze standpuntbepaling ontvouwde mi- ster Veringa gisteren in de Tweede- amercommissie voor Onderwijs en etenschappen, waar de onderwijsbegro- nI voor 1969 ter discussie stond. De Gestie van het selectief propedeutisch 'amen was toegespitst op de moeilijk en bij de medische faculteiten, waar en uitvoerig over werd gedelibe reerd. Daarbij moet het minister Verin- ga duidelijk geworden zijn, dat eventue le plannen voor een numerus fixus bij de medische faculteiten op zeer grote tegenstand in de Kamer zou stuiten (oud-minister Diepenhorst heeft zijn voorstellen voor een numerus fixus des tijds reeds zien sneuvelen). Minister Ve ringa (loet dan ook zijn uiterste best om langs andere wegen uit de px-oblemen te komen. Hij gaf aanvankelijk zelf aan leiding tot de veronderstelling bij een groot deel van de commissie, dat hij toch nu reeds een numerus fixus via de selectieve propedeuse open wilde hou den. Er ontstond hierover grote ver warring, maar uiteindelijk vond men el kaar toch op de bovenomschreven stand puntbepaling Rapport Verdam Hoe de zaken zich uiteindelijk zullen ontwikkelen zal grotendeels afhankelijk zijn van enkele rapporten die de minis ter nog verwacht. Het betreft o.a. het rapport van de commissie-Verdam over maatregelen die op korte termijn soe laas kunnen bieden voor knelpunten bij de medische faculteit en het rap port van de gezondheidsraad over de toekomstige behoefte aan artsen. Be gin volgend jaar zal minister Veringa op basis van deze dan gereedgekomen rapporten een nota of wetsontwerp in dienen, met zijn uiteindelijke voorstel len. Inmiddels heeft de bewindsman van de curatoren van de Nijmeegse univer siteit gedaan weten te krijgen, dat zij een dringend beroep op de medische fa culteit zullen doen om de maatregel voor het afnemen van een selectieve propedeuse in december a.s. weer in te trekken. Minister Veringa wil deze ma terie landelijk regelen. Knelpunten Minister Veringa gaf toe, dat in de toekomst knelpunten bij de andere fa culteiten niet uitgesloten zijn. Hij hoopt echter op basis van het hqidlge inves teringsbeleid de zaak in de hand te kun nen houden. „Door improvisatie, in schikkelijkheid, overleg en het huren van gebouwen moeten de problemen tot een oplossing gebracht kunnen worden. Wij zijn in staat om een redelijk ant woord te geven op het te verwachten studentenaanbod", aldus de minister. Hij zei niet te vrezen dat bij andere fa culteiten een situatie zal ontstaan als nu bij de medische faaulteiten het geval is. Oogoperatie met plastic hoornvlies TORONTO (AFP) In de Canadese stad Toronto ts woensdag een plastic hoornvlies aangebracht op een der ogen van een 49-jarige man. die al 22 jaar blind was. Midden onder de operatie, die met plaatselijke verdoving werd uitge voerd, schreeuwde de patiënt: ..Ik kan zien, dokter. Het doet een beetje pijn, maar ik kan zien". De operatie werd verricht door twee chirurgen die anoniem wensen te blijven. Ze hadden deze ingreep eerder met wisselend suc ces beproefd op meer dan honderd ko nijnen. De patiënt, wiens naam niet bekend is gemaakt, was destijds blind geworden door een explosie waarbij hij een zuur in de ogen had gekregen. Tweemaal was al zonder succes menselijk hoornvlies op hem overgeplant. De artsen willen nu eerst weten of de operatie definitief ge slaagd is alvorens ook op het andere oog een plastic hoornvlies aan te bren gen Een prachtig geïllustreerd boek van de Zweedse prelaat en geleerde Mag nus is in Parijs geveild voor 185.000 francs. Het boek werd In 1554 ge drukt en heeft eens aan koning Hen drik II van Frankrijk toebehoord (Van een onzerverslaggevers) DEN HAAG Er komt zeer waar schijnlijk 'n andere examenregeling voor het middelbaar onderwijs. Overwogen wordt een splitsing van de examens in twee delen: een voor alle scholen gelijk schriftelijk examen over de basisstof en daarnaast 'n eigen beoordeling van iede re school over de leerstof met een facul tatief karakter, zoals bijvoorbeeld spreek vaardigheid in de moderne talen. Deze beoordeling zou kunnen worden neerge legd in een cijfer dat is opgemaakt op grond van de praktijk in het laatste leer jaar. Vervolgens zou dan voor de uitein delijke beoordeling een sleutel gevonden moeten worden tussen de cijfers, die op deze twee manieren verkregen zijn. Bin nenkort zal gestart worden met experi menten voor deze wijze MITTERRAND TREEDT AF PARIJS (DPA) De voormalige kan didaat voor het Franse presidentschap, Francois Mitterrand, heeft het voorzit terschap van de linkse federatie, waarin socialisten, radicaal-socialisten en de linksgerichte clubs verenigd zijn, neer gelegd. Tegenover verslaggevers ver klaarde Mitterrand dat hij zich „niet aan verantwoordelijkheid onttrekt of 'n strijd opgeeft". De stap komt niet onver wacht, aangezien Mitterrand begin okto ber al had gezegd niets te voelen voor een leidende functie in een nieuwe so ciaal-democratische partij, die verschei dene linkse politici in het leven willen roepen. Onlangs is besloten een derge lijke partij, waarvan de precieze vorm nog niet vaststaat, volgend jaar op te richten. Jehova's getuigen in Portugal gearresteerd LISSABON (AP) Negentien Jeho vah's getuigen zijn gearresteerd tijdens de grootste razzia tegen de sekte in Portugal in drie jaar. De politie deed een overval op een vergadering van de sekte, die in dit katholieke land onge veer 15.000 leden telt. De beschuldigingen die tegen hen werden ingebracht, zijn niet bekend ge maakt. In het verleden heeft de gehei me polite leden van de sekte gearres teerd onder beschuldiging van het aan sporen „tot collectieve ongehoorzaam heid" aan het staatsgezag en de wei gering van jongemannen om bij de Por tugese strijdkrachten te dienen. Rekruten. Het Amerikaanse minis terie van Defensie heeft voor de maand januari 26.800 rekruten opgeroepen, het hoogste aantal sinds mei jl. Er wordt een scherpe stijging van het aantal oproepen voor de militaire dienst in de V.S. voor de eerste helft van 1969 verwacht: ongeveer 153.000. 100-ste première bij Nederlands Dans Theater Het Nederlands Dans Theater geeft tijdens zijn voorstelling op woensdag 13 november in de Koninklijke Schouwburg de honderdste première in zijn geschie denis. Het is een nieuw ballet van Hans van Manen. Three pieces, op muziek van C'raeyna Bacewicz. Het programma vermeldt voorts de balletten Rococo-va- riaties van Harkarvy, Variomatic van Van Manen en Circles van Glen Tetley. De honderd bul letten van de NDT wer den gecreëerd door 19 choreografen in samenwerking met 30 ontwerpers en met gebruikmaking van de muziek van 67 componisten. Het meeste geproduceerd hebben Hans van Manen en Benjamin Harkarvy, die elk 22 balletten ontwier pen. Van Job Sander vermeldt de reper- toirelijst 11 balletten. Glen Tetley 8, Jaap Flier 7, John Butler 5, Aart Ver stegen en Anna Sokolow 4, Rudi vqn Dantzig 3, Ivo Cramer. William Dollar, Ktahy en Gosschalk en Frans Verven- ne 2, tefwijl Maurice Béjart, Peter Dai - rell, Pauline Kohner, Laverne Meyer, Martin Molema en René Vincent elk één ballet aan het repertoire hebben toege voegd. Van de 100 balletten werden er 79 spe ciaal voor het gezelschap ontworpen Voor de muziek werd voor 68 procent gebruik gemaakt van hedendaagse com ponisten. Nederlandse componisten had den een aandeel van 15 procent. Voor het NDT maakten zij 8 verschillende composities. Romanprijs Académie Francaise toegekend PARIJS (AFP-DPA) De in Grieken land geboren en in Genève woonachtige auteur Albert Cohen heeft voor zijn ro man „Belle du Seigneur" de grote Ro manprijs van de Académie Francaise gekregen. Cohen die nu 73 is, is enige tijd verbonden geweest aan een inter nationaal orgaan, belast met de zorg voor vluchtelingen. „Belle du Seigneur" speelt in het Zwitserland van 1937 en gaat over de lotgevallen van een functionaris van de Volkenbond. UITKNIPPEN WAARDEBON: drie gulden korting voor abonnees Tegen inlevering van deze bon vóór 5 december 1968 bij de boekhandel of bij het bureau van DE LEIDSE COURANT wordt vanaf 8 november drie gulden korting gegeven bij de aanschaf van het boek „ADA KOK" door Henk Lichtenveldt. Normale prijs 8.90. Speciale prijs 5.90 NAAM: ADRES: AMSTERDAM Vader Kok, moeder Kok, hond Barney, zuster Gretta met echtgenoot, coach Rob Kerkhoven en natuurlijk „het onderwerp", Ada Kok; allemaal verenigd in een Amsterdams etablissement dichtbij het Olym pisch stadion. Voor de sfeer, voor de herinnering aan het goud dat Ada Kok in Mexico City veroverde. Jour nalist Henk Lichtenveldt had ook dat nog uitgebreid verwerkt in zijn boek, dat pal na de Spelen is verschenen en de simpele titel „Ada Kok" draagt. Henk Lichtenveldt heeft de gehele, glanzende carrière van Ada Kok ge volgd, heeft vele gesprekken gevoerd, is met de bandrecorder „op jacht" geweest, heeft Ada's trainingsboeken bestudeerd en het resultaat is een boek dat Ada Kok ten voeten uit te kent. Zelf zei ze ervan: „Ik heb het bij gedeelten gelezen, nog niet geheel en al in druk maar het geeft de wer kelijkheid juist weer". Ada Kok zal zelf kunnen lezen hoe ze is, zoals ze het met eigen woorden heeft verteld. Ze zal haar vreugden en teleurstellingen kunnen lezen en ook, wat ze zelf bekende, haar eigen tekortkomingen. „Ik weet dat ik moei lijk ben geweest, dat ik gevloekt heb bij de training. Maar als je op het hoogste schavotje staat en het Wil helmus voor jou alleen wordt ge speeld, vergeet je alle moeilijkheden en opofferingen". Mode? Foto? Dat alles staat vlot opgetekend in het boek, dat uitgeverij N. Kluwer N.V. in Deventer in de sportserie het leven deed zien en waarin alleen de mo derne topsport wordt behandeld. De „oude tijd" komt er niet in voor. Ada Kok is tenslotte een kind van deze tijd, die bewondering heeft voor wat vroegere zwemsterren hebben gepres teerd maar er niet ten volle bij be trokken is geweest. Of ze er nog lang bij zal blijven, ts ook voor haarzelf nog een vraag die antwoord behoeft. Mode? Fotomodel? Er wordt in haar boek ook gesproken over de amateur- status die zo snel wordt aangetast. Het zal wel worden: beetje foto, beet- En uitmonden in beet- beetje minder van het andere, of helemaal niets meer daarvan. Ze weet het nog niet. Wat ze wel weet, staat opgetekend in de laatste alinea van het boek met haar bevindingen: „Het is natuurlijk wel fijn dat ik alle records op de vlinderslag bezit, maar daar geven ze geen medailles voor. In een sportieve carrière telt alleen hef Olympisch goud. Het is niet belangrijk of Je tweede wordt of twintigste. Je bent even snel vergeten. Alleen de num mer een blijft In de herinnering ach ter. Het is hard, maar waar." Henk Lichtenveldts boek om in één adem uit te lezen is er om die her innering te verstevigen, een herinne ring aan een sportcrack die nog mid den in het sportleven staat. Alleen dat is al uniek ADVERTENTIE) onze gouden medatllewin- na/rea ln Mexico is zaterdag 16 november van 11.00 14.15 uur bij Piederik Hendnüdaan 217b, hoek W. de Zwijgerüaan, Den Haag, om haar eigen boek „Ada Kok" te «igneren. Rastel nu reeds een exem plaar van haar boek om zeker te zijn van een „gou den" handtekening. TELEFOON 543709

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9