UITLAATGASSEN spuien een miljoen kilo lood per jaar de lucht in asT De Ef teling LEKKENDE SCHOORSTENEN EN OUDE AUTO'S BRONNEN VOOR HART- EN VAATZIEKTEN OOSTERBEEK - DEN HAAG Wanneer wij een paar druppeltjes olie onder onze wagen zien liggen, snellen we naar een garage om dat euvel ogenblikkelijk te laten verhelpen. Zo zijn wij. Olie lekken gaat ten koste van onze portemonnee. Bij het opgelucht verlaten van het servicestation drukken we welgemoed het gaspedaal in, zodat de uitlaat een blitze, blauwe wolk uitbraakt. Dat heet dan uitlaatgas. Intussen vergeten we dat het Nederlandse autopark in 1968 globaal berekend een miljoen kilogram lood op en nabij onze wegen en in de atmosfeer zal „spuien". Een verbijsterend getal! Een miljoen kilo „gif". Industrieën worden er herhaaldelijk van beticht en niet altijd ten onrechte de lucht sterk te verontreinigen. Maar wat doen de honderdduizenden automobilisten dagelijks? Ze zijn bezig elkaar en anderen loodvergiftiging te bezorgen. Naar aanleiding van alarme rende berichten uit het buitenland heeft dr. J. Th. L. B. Rameau van het bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek van TNO te Oosterbeek een oriënterend onderzoek verricht naar de verontrei niging van gewassen die langs Nederlandse wegen groeien. Daarbij is gebleken dat de loodgehalten van gras acht tot twintig keer de normale waarde kunnen bereiken; in de middenbermen zelfs meer dan 100 maal het normale gehalte. Op een afstand van 150 meter van de autoweg is een verontreiniging met lood nog goed merkbaar. 1 iMimi „Het loodgehalte van de desbetref fende grond is ook sterk verhoogd. De resultaten die ik heb verkregen, geven r mijn gevoel voldoende aanleiding tot verontrusting", zegt wetenschap pelijk onderzoeker Rameau. „Door het steeds groeiende benzine verbruik kan de hoeveelheid lood die als verbrandingsprodukt door de auto's wordt uitgeblazen, per jaar met onge- 10 pet. toenemen. In 1966 kwam tog „maar" 800.000 kg op en in de I buurt van wegen terecht. Deze snelle j groei wordt onvoldoende onderkend. Op bepaalde plaatsen dat tstaat nu al vast zijn de gehaltes te hoog. Ik ben geen medicus, maar ik kan wel onge veer begrijpen wat dit voor onze volks gezondheid betekent. Bij het rundvee dat meest vatbaar is voor lood en bo vendien de grootste „porties" lood bin nen krijgt, zijn nog geen dodelijke ge- j villen geconstateerd. Maar als het zo- vnmoet komen zijn we te laat. Daarom hoop ik met mijn onderzoek te berei- middenbermen van belangrijke ver- keerstraversen door Rotterdam is 's avonds aan het maximum toelaat bare gekomen". Uit de vele buitenlandse onderzoekin gen en die van Rameau blijkt: hoe dich ter men bij de autowegen komt des te meer lood wordt er in het gewas ge vonden. Het loodgehalte van de ondergrondse delen (knollen en wortelen) bleef mits gewassen laag. Oók bij hoge loodgehalten van het blad en een hoog gehalte van de grond. „Het gaat dus voornamelijk om het door elkaar lopen van loodstoffen op het bladoppervlak. Het lood als zo' danig wordt niet door de plant opge nomen. Op plaatsen waar heel veel wordt geschakeld (bochten, hellingen, kruispunten, e.d.) worden de grootste hoeveelheden lood gevonden. Df. Rameau van het laboratorium voor grond- en gewasonderzoek heeft zijn opname van 1 mg lood per dag wordt er in het lichaam ook 1 mg afgebro ken. Alles wat hierboven komt, stapelt zich op (accumuleert) in het menselijk beendergestel. Voor mij is het nu de vraag bij hoeveel mg lood gaat de ac cumulatie schadelijk werken in het menselijk lichaam. Voor de mensen die roken is dit in het bijzonder van belang omdat is komen vast te staan dat zij 10 procent méér lood in het bloed hebben dan niet- rokers". „Vele loodverbindingen zijn gasvormig. Deze zijn nog veel gevaar lijker dan het lood dat we via het voed sel binnen krijgen. „De maag is beter bestand tegen loodverontreiniging dan het longweefsel". „Duitse geleerden hebben bij rundvee geconstateerd dat er belangrijke hoe veelheden lood werden aangetroffen in melk, die afkomstig was van koeien, die in de buurt van autowegen hadden geweid. Vaak lukt het niet kalveren van dergelijke koeien groot te brengen. Ik denk door besmetting van tepels van de moederkoe. Weer een factor waar mee we rekening moeten houden", zegt dr. Rameau. Rund- en pluimvee zijn het gevoeligst voor lood. Daarna komen varkens, geiten, schapen, katten, hon- den, konijnen en paarden. Paarden schijnen tienmaal zoveel lood te kun nen verdragen dan runderen". Aiitiklopmiddel Uit het onderzoek van dr. Rameau en zijn staf is naar voren gekomen dat het anti-klopmlddel in de benzine, de grote „loden" boosdoener is. Waarom wordt anti-klopmiddel ge bruikt? „Men zou eenvoudig kunnen stellen dat dit anti-klopmiddel onmiddellijk uit de benzine zou moeten worden gehaald. In sommige landen zijn deskundigen die het middel van staatswege verbo- Men moest eens weten hoeveel gif men inademt bij het lange tijd in fille rijden. Vooral alarmerende verontreiniging van gewassen langs autowegen den zouden willen zien. Maar daar heb je niets aan. Als men het aan de ben zine onttrekt staan binnen een maand alle auto's stil. De benzinemaatschappij en werken hard aan een beter anti- klopmiddel. Er is ook een beter middel maar dat schijnt ontzettend duur te zijn. Tot het moment dat er een on gevaarlijk anti-klopmiddel is uitgevon den, zou ik erop willen aandringen in de auto's een chemisch of mechanisch filter in te bouwen om het gevaar te keren. Daarnaast is het van groot be lang dat, zolang er geen maatregelen zijn genomen, een meer systematisch onderzoek naar de stand van zaken wordt ingesteld", zo meent dr. Rameau. Hij vertelt dat hij is „overdonderd" door de belangstelling, die er voor zijn eerste onderzoek op dit gebied is ge toond. „Ik ben eenvoudig beduusd door het aantal reacties, voornamelijk uit Amerika. Zweden en Nederland", zegt de geleerde uit Oosterbeek. Wat doen de benzinemaatschappijen aan het gevaar van loodvergiftiging? Dr. J. P. K. Sloos, coördinator bij het Sales Engineer Department van Esso Nederland in Den Haag: „Op dit mo ment is de loodverontreiniging nog moeilijk tegen te gaan. Op de labora toriums van de benzinemaatschappijen worden velerlei onderzoekingen ver richt om de verontreiniging terug te dringen". Volgens de heer Sloos is het „moeilijk te zeggen" in welk stadium dit onderzoek zich bevindt. „De zaak ligt niet zo eenvoudig als het schijnt. Alle raffinageprocessen en ook alle motoren zijn erop gemaakt dat het In de stad wandeler, omgeven door loodgaswolken! ken dat de desbetreffende instanties attent worden", aldus dr. Rameau. Zolang de enorme loodverontreiniging voortgang blijft vinden, acht dr. Ra meau het niet verantwoord in de on middellijke nabijheid van autowegen granen, bieten, koolsoorten, sla en an dere groentesoorten te verbouwen, wat nu nog in ruime mate wordt gedaan. „In Nederland is over het loodprobleem nog betrekkelijk weinig onderzoek ver richt", zegt de heer Rameau. „Maar alles wat tot het voedselpakket van de mens moet worden gerekend, dient zo ver mogelijk van de „loodbanen" te worden gehouden". Wassen is altijd ge boden. Het loodgehalte in de atmosfeer hangt uiteraard sterk af van de omstandig heden. Wanneer de maximum-toege stane sterkte op 100 wordt gesteld, blijkt men in grote Amerikaanse steden al gemiddelden van 40 te hebben ge meten. Spitsuren leveren nog angst wekkender gegevens. oriënterend onderzoek vooral langs autoweg E-36 verricht. Een hoopge vend puntje in de donkere loodgaswol ken was daarbij dat in ons dichtbevolkt landje de cijfers voor het totale lood gehalte in de grond (nog wel) lager liggen dan die welke in Duitsland en Frankrijk zijn gevonden. Grens Wanneer ontstaat er gevaar voor de gezondheid? „De meningen over de hoeveelheid lood die door het menselijk lichaam op den duur zonder schade voor de gezondheid kan worden verdragen, lopen uiteen. Deskundigen hebben geraamd dat de invloed van autowegen buiten beschou wing gelaten, de loodopname via de be langrijkste plantaardige hoofdvoedings middelen al zo'n 1.5 mg per dag kan bedragen. Door medici wordt 1 mg per dag als uiterste grens aangehouden. Voedingsmiddelen die vlak bij een auto weg worden verbouwd, gaan deze uiterste limiet ver te boven". Dr. Rameau wijst hierbij nog op een andere, heel belangrijke factor. „Bij Loodvergiftiging is niet de enige bedreiging van onze gezondheid, uitlaatgassen (óók kolendamp) bevatten een tweede zeer schadelijke stof, koolmonoxyde (chemische formule CO). De Nederlandse Hart Stich ting heeft een subsidie van 30.000.uitgetrokken voor het onderzoek naar het verband tussen hart- en vaatziekten en koolmonoxyde. Het klinische deel van het onderzoek wordt verricht door dr. J. R. Borst, internist te Enschede. „Niet goed trekkende kolenkachels, onjuist afgestelde automotoren en sigaretten, allemaal zaken vrijwel ieder mens dagelijks wordt gecon fronteerd, produceren koolmonoxyde. Als men deze koolmonoxyde te lang en te vaak inademt, betekent dat een regelrechte aanslag op het hart, de bloed- vateh en het centrale zenuwstelsel en dus op je hele lichaam en alle vitale organen", zegt dr. Borst. Hij heeft tientallen voorbeelden. Een man uit Over- dinkel werd met een hartinfarct naar het ziekenhuis gebracht. Dr. Borst liet een onderzoek instellen in de woning van de patiënt en ontdekte er een niet goed afgestelde geisèr, die zeer veel koolmonoxyde bleek te produceren. Een 76-jarige man overleed aan verkalking en trom bose van een kransslagader. In de woning van dezt man bleek de doorsnede van de kachelpijp twee cen timeter kleiner te zijn dan de doorsnede van de nis bus, waardoor zoveel rook in de kamer terechtkwam, dat behang, schoorsteen en plafond zwart geworden waren. Het stelselmatig inademen van kleine beetjes kolendamp had de kwaliteit van 's 'mans bloedvaten stelselmatig ondermijnd. Bovendien bleken de inwo nende dochter en schoonzoon o.a. last te hebben van angina pectoris (pijnaanvallen in de harstreek). In de loop van zijn jarenlange praktijk heeft dr. Borst bij talloze aan hart- en vaatziekten overleden pa tiënten kunnen bewijzen, dat ze vóór hun dood aan koolmonoxyde hebben blootgestaan. Gevolg van dat onderzoek van dr. Borst is al dat de gemeente En schede tegen de tijd dat de kachels weer gaan bran den een grootscheeps onderzoek gaat instellen naar het mogelijke gevaar vaa CO-vergiftiging in 388 woningen. 3TS RïU« Enschede luistert naar Internist dr. J. R. Borst. minimum octaangetal afhankelijk van de kwaliteit 90 tot 98 bedraagt. Dit getal wordt tenslotte bereikt door lood-tetra-aethyl aan de geraffineerde benzine toe te voegen. Theoretisch is het mogelijk dit niet te doen, maar dan zou het raffineren bijzonder kostbaar worden", aldus de heer Sloos. „Verder zou er van alle.motoren een herzien ontwerp moeten komen. Een verandering zou dus van twee kanten bekeken heel duur worden". De heer Sloos stelt dat de onderzoe kingen als die van dr. Rameau vaak veel te theoretisch zijn. In de naaste toekomst zal de zaak gezond blijven. Tot 2000 hóeven we ons niet ongerust te maken. Miniem Tenslotte het oordeel van medici. Men schijnt in de medische wereld weinig onder de indruk te zijn van de ernstige loodverontreiniging. waar dr. Rameau op wijst. De verschijnselen van lood vergiftiging zijn bekend en bovendien is het aantal inmiddels geregistreerde gevallen miniem. Medici juichen het niettemin toe, dat het bermtoerisme mede uit een oogpunt van de volksge zondheid is verboden onder meer om dat loodvergiftiging miskramen kan veroorzaken. Dr. K. Biersteker, wetenschappelijk medewerker bij de Rotterdamse GGD acht de vrees van dr. Rameau even eens gebaseerd op te veel theorie. In de praktijk heeft dr. Biersteker nog geen gevallen van loodvergiftiging ge had (Maastunnel in spitsuur!). Over de onderzoeken naar loodveront reiniging in het algemeen zegt dr. Bier steker: „Ach, ieder land schijnt lang zamerhand enkele loodalarmeurs te hebben gekregen. Het is goed dat die mensen er zijn. Er zit natuurlijk veel goeds in hun onderzoek. Het lijkt me waarschijnlijk dat de loodcumulatie in het menselijk lichaam steeds sterker wordt. Als medici bemerken dat het verkeerd gaat dan zijn zij de eersten die hard aan de bel zullen rukken. Maar daar is nu nog geen reden toe", aldus dr. Biersteker. „Andere veront reinigingen in lucht, water en voedsel houden om aanwijsbare redenen de me dische wereld veel sterker bezig". Vele vrageii Voor dr. Rameau van het bedrijfslabo ratorium voor grond- en gewasonder zoek TNO zijn nog vele vragen onbe antwoord gebleven. Vragen die zegt hij heel snel een antwoord moeten hebben. Nadere studies zijn noodza kelijk; o.m. om te bepalen hoever de loodbesmetting het open land indrinRl. „De windsingels bomen en struiken langs de autowegen blijken heel veel tegen te houden, maar dit is maar één aspectje van de zaak. Ik zou graag willen weten hoe verschillend de dicht heid van de loodcijfers langs de diverse autowegen is". Even later wordt duidelijk, waarom dr. Rameau zo gebrand is op deze uit komsten. „Het is voor mij een grote vraag of drinkwaterwingebieden in de buurt van autowegen mogen liggen. En hoever is de besmetting bij de water winning doorgedrongen", aldus dr, Rameau. Er hangen voor hem enkele inte ressante opdrachten in de lucht. Het rijtje, belanghebbenden bij zijn onderzoekingen wordt steeds groter. ,,Ik heb graag veel mensen bij elkaar om de kwestie te bespreken. Dit vergroot de kans dat de desbetreffende over heidsinstanties iets zullen gaan doen", aldus dr. Rameau, PTM QAANDER8B Steeds meer buitenlanders vinden weg naar een oruer verslaggever KAATSHEUVEL Nederlands grootste dagrecreatieproject. het i tuur parte ..De Ef teling" in Kao leuiet. is ondanks het slechte w in do vakantieperiode op weg het be- ersrecord dat vorig jaar u stigdop z'n minst tc evena Vorig seizoen werd afgesloten aantal van om en nabij de 1,3 ren. Voor het sluiten van het en passeerden al ongeveer miljoen recreanten de kassa's. ,IIct naseizoen kan altijd nog v< 'errassingen zorgen. Bovendien te kent zich in het huidige bezoekers- beeld een voorsprong af op de i gelijkbare periode in het vorige sel- aldus de directeur, de heer A. C. v. d. MeUdenberg. Voor hem is de regelmatige groei n het bezoekersaantal in de plaats een gevolg van de in de loop der jaren verkregen bekend heid. Steeds meer buitenlanders vinden de weg naar Kaatsheuvel. Het zijn vooral Belgen. Maar de af gelopen maanden bracht Friend ship Tours ook 15.000 Engelsen r Schiphol, die bestemming De Ef te ling hadden. Hieruit blijkt dat de sprookjestuin ook ver buiten oi grenzen naam heeft gemaakt. Waarin de Efteling ten opzichte vorig jaar verschilde? Voor het eerst was de toegang tot alle attrac ties vrij. De oppervlakte van speeltuin werd aanzienlijk uitge breid. O.m. werd het speeltuig uitge breid met in eigen atelier verv digde draaimolentjes die als familie- attractie een groot succes zijn ge worden. Er verrezen verschillende schuilplaatsen langs de route. De omgeving van het kleuterbad werd verfraaid en de zuiveringsinstallatie verbeterd, de ruimte van het thee huis verdubbeld, de hele kanovijver besnoeid en verder ging het natuur park het nieuwe seizoen in met i geheel verhard net van wandel- Bovendien werd een van de pronk stukken, de stoomcarrousel (100.000 gulden verzekerde waaide) die op muziek van het uit 1904 stammende 1 kostbare Gavioll-orgel zijn rond jes trekt, uitgebreid en decoratief verfraaid. op een gewone dag rond 5000. ir op topdagen 30.000 tot 35.000 Is dc parkeergelegenheid. Hieraan wordt al jarenlang gewerkt. „Moim-nlccl is i'.ti <I- i I.ginlc par- keerplaats zuidelijk van dc ingang aanleg. Een gedeelte van het rein kon dit jaar al worden ge bruikt. De hoop is gerechtvaardigd dat door deze uitbreiding filevor ming voorkomen zul worden, v, door het verkeer op de provinciale 'eg die hier vlak voor ligt, ook geen hinder meer van de drukte zal on dervinden. Op het nieuwe parkeerplcln is plaats r 1200 auto's en in ruime mate parkeergelegenheid aanwezig bussen. De totale parkeercapaclteit zal dan 4200 voertuigen bedragen. Ook het parkeren is gratis. Gedurende het hoogseizoen zijn vier studenten dagelijks copslanl bezig geweest met papierprikken. Voordat de avond over de sprookjestuin valt, is deze nagenoeg brandschoon. Da gelijks wordt er 15 kubieke meter afval opgehaald, dat op dc eigen vuilnisbelt wordt gestort. Er Is enquête ingesteld onder bezoekers. u-in werd o.a. de vraag gesteld: „Mist u iets in de Efteling?' voorlopige conclusie de enquiéte nog niet geheel uitgewerkt luidt, dut de mensen er het gevoel hebben vooruit te kunnen. Ze heb- aan een dag amper genoeg alles le bekijken. Uit de enqulête is voorts gebleken dat de meeste r lundslad en België af komstig zijn, (Zoals men weet is ec sprookje „De Indische waterlelie! geschreven door koningin Fabiola in de Efteling in werkelijkheid ge bracht). „Opvallend la„' aldus de heer i MeUdenberg, „dat er weinig of niets vernield wordt. Het komt volgens mil omdat hier soveel vertier Is. De Jeugd behoeft zich hier geen mo ment te vervelen".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7